IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2012 во 00:12



Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Da postoi spored nas toa e Hristijanstvoto i patot na Isus, spored niv toa e djihadot, i tie i nie veruvame vo tie patista mnogu, koga da vidis pak vo krug.





Неверата и кривоверата (на сиот неверен и кривоверен свет) е главната причина за ѓаволскиот круг, од кој што има само Еден и Единствен Излез, а тоа е Мудроста (Милоста) БОЖЈА, Која што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - наместо земја, машко семе, или било каква поинаква творба - за спасение на сите Ја отелотвори во Исус!



Денот доаѓа кога сите ќе увидат дека само во Исус е Единствениот Вистински и Совршениот БОГ, Пат, Ислам и Излез од ѓаволскиот круг и дека се’ што се споредува, Го негира или девалвира Него, е всушност гнасна лага!



      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DOMOSTROJ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DOMOSTROJ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2013 во 17:28
Не знам кога ќе разбереме дека не постои „радикален“ и „умерен“ ислам. Еве го вистинското лице на исламот и она на што учи Kуранот. За крај, само би цитирал извадок од Kуранот - сурата Ет-Тевба, односно Покајание (?!), ајет 5: „Кога ќе поминат светите месеци, убивајте ги многубошците каде и да ги најдете, заробувајте ги, опсадете и на секој премин дочекувајте ги!“. Среќен ни соживот!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2013 во 17:41
neli imashe eden citat vo biblijata koj vika.
telesen chovek ne moze da go razbere duhovnoto,toa za nego e bezumno...taka nekako ideshe.
davanje citati od duhovna kniga i istite da se tumachat pritoa telesno,navistina bezmno e.

Кон врв
DOMOSTROJ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DOMOSTROJ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2013 во 23:33
Господине Pica pica, го читате насловов на темава, овде е потребна теолошка наука, истражување и на крај докас, не вие како сто кажувате погоре.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2013 во 10:32
DOMOSTROJ,
Da ne polagash za ispit?
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2013 во 16:24
pica pica  во оваа тема не се дискутира за книгите ( без разлика во кои) него се дискутира за тоа што е во снимено во видеото. Како некои муслимани го колат на едно дете -христијан заради тоа што не примал ислам.
За тоа кажи ни нешто ако имаш коментар.
Те молам изгледај го видеото со уклучени звучници < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 00:30
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

pica pica  во оваа тема не се дискутира за книгите ( без разлика во кои) него се дискутира за тоа што е во снимено во видеото. Како некои муслимани го колат на едно дете -христијан заради тоа што не примал ислам.
За тоа кажи ни нешто ако имаш коментар.
Те молам изгледај го видеото со уклучени звучници < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">



mali simo,
toa shto e na videoto ne e nishto novo,ima mnogu slichni pa i poloshi raboti koj chovek gi ima napraveno niz istorijata.
Od prinesuvnje zrtvi,raspnuvanja,palenje,besenje,sechenje glavi na gilotinja i red drugi neshta,so shto se prakalo poraka do narodot, iako togash nemalo kako denes kameri i fotoaparati da se snimat,ne znachi deka ne se sluchuvalo.


No ti nemoj da se plashish od onie shto mozat telototo da go ubijat,plashi se od onoj koj moze dushata da gi ja ubie.


p.s sega vidov deka ti si ja otvoril temata
    prodavash ili kupuvash.
      
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 14:06
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">  pica pica ,
tocno e toa sto go gledame na videoto deka ne e nisto novo, no zalno e. I tocno e deka niz istorijata gi imalo tie raboti koi gi nabroja.
Pa neli verata e delo na slobodna volja????
Pa ako togas se prakjalo poraka na takov nacin koja e porakata na toa video???


I p.s.
ne sme na pazar

Изменето од mali simo - 18.Јануари.2013 во 15:48
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2013 во 08:01
mali simo,
slobodna volja I veruvanje ne odat zaedno.
na videto chovek ubiva chovek,toa e krajnosta vo psihichkata I duhovna sostojba koja e zastapena vo sekoj chovek,od zver do jagne.
jas odamna samiot sebe se ubiv.

a ti ne se voznemiruvaj tolku,koga ke dojde onoj vo koj veruvash,ke gi voskresne mrtvite za vechen zivot,a drugi ke osudi.

p.s.trguvash shtom ne gledash deka chovek ubiva chovek,tuku si se podelil I ti kako shto vo tvoite ochi se podeleni I tie, na muslimani I hristijani.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2013 во 10:39
Za zal prijatelce pica pica slobodnata volja i veruvanjeto se neraskinlivi.
Ti sakas da veruvas vo Boga i veruvas zosto ???? zosto taka sakas, zarem toa ne e slobodna volja.

ps. izvadija gretata od svoeto oko i posle baraj ja raskata vo moeto oko.< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2013 во 10:06
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Za zal prijatelce pica pica slobodnata volja i veruvanjeto se neraskinlivi.
Ti sakas da veruvas vo Boga i veruvas zosto ???? zosto taka sakas, zarem toa ne e slobodna volja.

ps. izvadija gretata od svoeto oko i posle baraj ja raskata vo moeto oko.< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">


mali simo,
odamna vo mene zverot go ubi jagneto,sega zverot go oplakuva jagneto,nema koj da veruva.
zverot ne e poveke zver,nitu jagneto go nema.


mail simo,vo shto ke veruvash toa ke dozivuvash,od zver do jagne I obratno ke se menuvash.
pravilata I zakonite od eden da pobedat,slobodna volja eden od niv so toa da nametnat.



trgni od samiot sebe,
slobodna volja nemash koga pravila I zakoni od zverot I jagnetot so svoja usta zborish.
ednash si zver,koj saka da prodade ,a veke vo drugiot post si jagne.

p.s.ostavi mrtvite,da gi zakopuvaat svoite mrtvi.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2013 во 11:51
pica pica, da ne ja relativizirame temava.


Videoto koe go postaviv e temata , dali e toa nacin da se propoveda edna vera?< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2013 во 13:40
mali simo,

Za koja vera prashuvash?
Bidejki iako sprotivni i ednata i drugata se povrazani.
Ako nema zrtva(jagne) ke nema dzelad i obratno.

A ti,bidejki si odbral strana mora da se pojavi i sprotivnata,
zoshto se trevozish tolku?
Narani gi gladnite,znaesh koe e leb,a koe vino.
Vo sprotivno,zborovite zapishanii vo vash*te svetite knigi ke bidat mrtvi,a bog e ziv,neli?


Pa sega jas ke te prasham ti koj veruvash vo jagneto,
Na videoto,
dali e toa nachin da se propoveda edna vera?(se misli na tvojata vera)


Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2013 во 15:57
Pica pica

pak sakas da ja relativiziras temava,

 zarem tolku e tesko da go izneses svoeto mislenje vo vrska so temava i moeto prasanje da go odgovoris bez da prasuvas a pritoa i da ne spomenuvas dzelati i jagninja (zivotinski carstva)

eve povtorno ke te prasam : ova e islam ??? vaka se slavi Bog????

zosto se zamaras so mene  otkrivajki koja strana jas sum ja prifatil , moja slobodna volja e toa намигнување

go pogledna videoto???трепкањезбунетост

< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.