IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака Обратен редослед
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 22:42
ne znaesh nishto, bre suado! samo si umisluvash!
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 22:31
Како не пишува Бог, кога Бог на Мухаммед наш, кога си седел у пештерата му дојде и му рече ПИШУВАЈ МУХАММЕД, се што ќе ти кажам.
Ама не знам да пишуам, неписмен сум, Мухаммед му рече на БОГ.
И БОГ на него, АБЕ ПИШУВАЈ ко ти викам, ЗНАЕШ ти!
Фактички БОГ го пишал тоа
Шознам...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 15:49
Originally posted by Суада Суада напиша:

 
Светите книги ако биле од луѓе, тогаш немаше да викаме дека се свети.   

С'е е од луѓе, Бог не пишува. среќа

Светите книги се "свети" оти луѓето ги нарекле така. Тоа е вернички термин.

Некогашните љубители на филозофијата (науката) таквите и другите слични писанија ги нарекувале "мудри" книги.

Денес имаме нов термин, кој веројатно е најсоодветен - "инспиративни" книги.

Таквите некогашни книги биле човечки сознанија и мудрoсти капсулирани во форма на митолошко-алегориски, а често пати и практични содржини, со езотерична (сокриена, внатрешно-духовна) и ексотерична (откриено, буквално-секојдневно) порака .

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 14:30
od lugje se.. - se e od choveka iskazhano - do choveka
kako i da go imenuvash!
svetoto ili ne
od choveka e!

islam ili ne!

Bog- molchi!



Изменето од outlook123 - 18.Февруари.2016 во 14:31
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 14:15
Секој еден човек е предвидлив ...на некој начин.
Предвидливи се нашите муабети, а предвидувам дека кога ќе дојде спирос, скроз ќе откачи и ќе растури на темава...

Светите книги ако биле од луѓе, тогаш немаше да викаме дека се свети.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2016 во 15:07
vo nikoj smisol .. i ti si predvidliva nekako ..

iako ne predviduvam -

samoto se sluchue..

ps. ne sfakjaj bukvalno sveti,te knigi! od lugje se ,zatoa..   
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2016 во 11:18
Во кој смисол растурам?!
Во тој кој не собира со мене - растура?

Изменето од Суада - 16.Февруари.2016 во 11:19
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2016 во 08:55
rasturash bre suado!..
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2016 во 19:19
Кој не е со Мене, против Мене е;
и кој не собира со Мене, тој растура!

Вас вашата библија ви НАРЕДУВА да ја следите.
Или јас погрешно сум разбрала?
Нашиот К*ран не вели така, тој на нас нишо не ни наредува да праиме
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2016 во 12:20


Изворот и подржувачот на злото е ѓаволот и неговите (несвестни) следбеници!

Тоа важи за сите, без разлика дали се поединци, или пак колективни вери, нации, раси, класи, ... кои што се слепи за Првородената Мудрост БОЖЈА чиста, Отелотворена во Исуса Христа, Кој е Вистинскиот Цар на Вистинскиот Мир!


Кој не е со Мене, против Мене е;
и кој не собира со Мене, тој растура!


Матеј 12:30
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2016 во 21:58
Салафистичкиот и Вахабистичкиот пристап се закана за целиот цивилизиран свет и воспоставените принципи но наивно не треба да се гледа на работите бидејки креаторите и нивните подржувачи се талмудистите кој имаат посебна стратегија за поткопување и создавање на контролиран хаос мегутоа и другите страни поседуваат мокна стратегија за одговор.
Интересен за гледање ке биди расплетот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2016 во 00:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2016 во 22:44
Originally posted by Noor Noor напиша:


Жалам брате, но сега се доведе во ситуација исто како на пример јас да речам дека Библијата не е Божји збор и точка. Толку. И јас да речам дека се што е немуслиманско е од сатаната и толку.

Но јас не се водам така. Јас брате сум подготвен со помош на твојата Библија, не со мојот Коран, туку само со твоето Свето Писмо да ти докажам дека Библијата не е Божји збор и дека ако има некаде Божји зборови, на тие зборови се додавани и човечки зборови кои веднаш, според природата на нештата, прават да се изгуби квалификативот на Библијата како Божји збор. Предизвикај ме, и ќе ти докажам како во Библијата се содржани многу противречности,...




Живото и Вечно Слово БОЖЈЕ (Мемра=Логос) е безкрајно повеќе од сите Ангели, Прорци, Свети Писма, ... дури повеќе и од Библијата којашто прекрасно сведочи за Него!

Противречностите во Библијата се од литерална, но не од суштествена и спиритуална природа!

Тоа што тебе (вас) - кои што се концентрирате на буквата и материјата - ве ограничува, верните Чеда БОЖЈИ ги појачува!

Знајте еднаш за секогаш: Словото БОЖЈЕ (Мемра=Логос) Кое што постана Човек во Исус Христос, е Првата (Алфа) и Последната (Омега) Совршена Објава!

Секој кој што тоа Го поречува и пред Него не се поклонува, е под влијание на сатан (шејтан), кој што (преку Утман) е и вистинскиот инспиратор на антихристијанските стихови во арабскиот кyран!


Мир и Благослов врз сите луѓе, посебно на оние со добра волја!







Словото Божјо е живо и дејствува и е поостро од
секаков меч со две острици
;
и навлегува до разделување на душата и духот,
до зглобовите и мозокот,
и ги проценува мислите и намерите на срцето.
И нема создание сокриено за Него,
туку сè е голо и откриено за очите на Оној,
пред Кого ние сите ќе одговараме.


Евреи 4:12 ...   









Изменето од spiros - 29.Јануари.2016 во 23:18
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 17:51
Originally posted by Noor Noor напиша:

Јас брату овие одговори ги пишувам не само за тебе, туку за сите оние кои го читаат форумот да се поттикнат себеси да размислат. Јас не сум тука да исполнувам нечиј вкусови на докажување, без да ме сфатиш лошо. 

Тука сме на иста страна.

Originally posted by Noor Noor напиша:

Јас сум тука да ти ја пренесам пораката која Господ мене ми вели да ја пренесам

Дали можеш да ми покажеш некој факт каде што Бог тебе ти рекол да ја пренесеш Неговата порака? Ова те прашувам бидејќи има неколкумина на овој форум кои го тврдат истото, а пренесуваат други пораки.


Originally posted by Noor Noor напиша:


Ова што јас се трудам да ти објаснам слободно сметај го како знак бидејќи било напишано јас да дојдам на овој форум и да ве известам за Вистината во Коранот. Но привилегијата е твоја дали ќе го прифатиш ова или не. 

И тука сме на иста страна. Било напишано јас да дојдам на овој форум за да те известам за некои нешта и твоја привилегијата е дали ќе го прифатиш ова или не.



Originally posted by Noor Noor напиша:

А бидејќи станува збор за религија, верување, тоа верување секако наговестува и верување во невидливото за тебе (Господ). Невидливото никој не може да ти го конкретизира со прецизни факти како што велиш ти. Затоа освен докази, за да веруваш потребна ти е и хидајата (Божјото упатство што доаѓа во твоето срце). Затоа моли го Бога да ти го покаже правиот пат и ако си искрен во твоите молитви, Аллах нема да те остави во цедило. Аллах тоа ти го ветува.

И тука сме на иста страна. 

Тоа велам и јас, дека оноа што го велиш е верување (нешто непотврдено), религија (институцијализирана непотврденocт), верување во нешто невидливо, недостижно и неразбирливо за тебе (Алах). Таквото невидливо никој не може да го конкретизира, па како тврдиш дека некој тоа го сторил и како цврсто стоиш позади таквото нешто ???

И да, треба Божјо провидение и продуховение, но тоа е ЛИЧНА работа, а не туѓа позајмица. 

Затоа препушти му се на Алах, а не на човека да ти го покаже патот.

Алах нека биде секогаш со тебе.










Изменето од Messenger - 26.Јануари.2016 во 17:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.