IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака Обратен редослед
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 12:20
Не погледнувам ништо Спирос, ти ептен си забегал и прао да ти кажам више не те сакам. Штом ти вака ми го вреѓаш моето свето писмо, пратеник...
Уедно и мене ме навреди, демек сум била глупа и слепа и дека мојот творец бил сатана. Скар за секогаш
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2016 во 19:20
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

...

ne sfakjaj bukvalno svetite knigi! od lugje se ,zatoa..   



Светото Писмо за Духовните Чеда БОЖЈИ е вдахнато од БОГА преку Неговиот Светол Дух, а пишано преку рацете на вистинските пророци, Апостоли и сведоци, додека од некоја друга ниска перспектива, тоа безценето богатство е само од луѓе!

Сфаќаш? Има различни перспективи кон Вистината и тоа е добро така!






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2016 во 18:53
Originally posted by Суада Суада напиша:

Кој не е со Мене, против Мене е;
и кој не собира со Мене, тој растура!

Вас вашата библија ви НАРЕДУВА да ја следите.
Или јас погрешно сум разбрала?
Нашиот К*ран не вели така, тој на нас нишо не ни наредува да праиме


Не е Библијата туку вечната Мудрост БОЖЈА чиста - Отелотворена во Исуса Христа - го вели тоа!
И навистина, кој не е на страната на Мудроста БОЖЈА чиста, тој е на страната на глупоста и смртта, чиј отец и творец е сатанот (шејтанот)!

Да, антихристијанските стихови во арабски пишаниот кyран, потекнуваат од сатан (шејтан), а тие (и тоа како) повикуваат да се убиваат (се’ додека не го прифатат) сите коишто не го прифаќаат антихристијанскиот “бог“ и неговиот антихристијански пратеник!

п.с. Погледниго видеото на една бивша мухамеданка, која се разбудила за вечната Мудрост БОЖЈА чиста (за Исуса Христа) и сега ги објаснува антихристијанските сури и адети, кои повикуваат на убиства!






Изменето од spiros - 23.Февруари.2016 во 19:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 17:00
Си протестирам јас у мене против Мухаџедините, не мора никој да ме чуе, како што и не морам и не чувствувам потреба да ме гледа некој додека паѓам на сеџде и ако паѓам.
Дали тоа што јас ќе излезам на протест би сменило нешто ?! Не верувам...
Тие што си ја зацртале таа цел пред нив или тоа што си го зацртале во умот, тешко дека ќе ги сменат... И кога би излегла пример, има ние најретардирани да бидеме и у сите весници да не има, а еве некој сака да биде АНОНИМАН...
Не знам како било пред 26 години, (верувам дека било многу, МНОГУ подобро од сега), што не излезеш на протест кога веќе те вознемирува тоа, со твоите истомисленици, излези на плоштад и протестирај да се срушат Џамиите или пак оџата да не вклучува микрофон и звучници...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 16:37
Ако ти е криво дека Муџахедините го искривуваат исламот, зошто тогаш не протестираш против нив.
Зошто јавно не излезеш на плоштад во Скопје или било каде и да протестираш против нив, зошто?

Зошто сум должен јас 5 пати на ден да го слушам оџата кај што да ми простеш се дере со 150 децибели и да ме вознемирува и да се чувствувам како да сум во Мека или во Могадишу а?
Не може оџата културно да излезе и запее со свој глас на минаре а да не вклучува звучници????
Како до пред 26 години, ни звичник ни маде имаше, па религијата се тераше??


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 15:51
Фикс, шо си толку изреволтиран?
Суада, може да каже се што и лежи на душата, а тоа да не значи дека сака да исправува некои криви дрини.
И Христијанството е религија и Исламот. И од Христијанството има покварени луѓе и од Исламот има. А највише ми е криво и мака тоа што Мухаџедините го искривуваат патот на Исламот и го испревртуваат. Го преставуваат во едно многу негативно, неубаво издание, кое навистина не е така. Значи не е!
Твое е тоа мислење Фикс, дека на интернетот нема толку педофилија колку што има
во Исламот. Можеби и сите педофили шо се на интернетот па се муслимани, така К*ранот ги учи...

Од кај знаеме, све е могуче
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 15:16
Цел ислам е само за секс, за жени, за девици, ова смееш да направиш, она не смееш, жена смее ова не смее она, смее да допира патлижан а не смее да допира краставица или банана.
Смешки со еден збор.

Ако некој не верува во ислам, непријател е, уби го, скини го, мачи го, или натерај го да прифати ислам. Други религии не постојат, лажни се и валкани, само ислам е чист и добар, се друго не чини.

Ислам ти е Ли, државно - политичко уредување и ништо друго, некоја мешавина на Нацизам и Комунизам и толку.

Денес некој во Саудиска Арабија да рече, не пропагираме ние ислам - вахабизам повеќе, утре очекувај таа држава да се распадне по шевови.
Исламот е смешки живи, како и повеќето религии, ама во исламот имаш бисери на глупоста какви што нема да ги најдеш никаде во светот.

Секако, исламистите се први во бранење на ислам, арано ама и први се во тероризам, педофилија и се неморално.
Мислам западот е декадентен многу, ама барем јавно кој сака декаденција го прави тоа и не тера морал, си сака некој да се перка во газот и си се перка.
Вамо во ислам, од една страна ти зборат за некакви си морални вредности, а од друга, темата за кај ќе најдеш што помладо девојче за да се ожениш со него е главна во сите дискусии и секаде.
Најдобрите видеа за тоа како треба да се тепа жената ќе ги најдеш од исламски свештеници, со сите упатства и финти за тепање, и секако никој да не се посомнева во тебе.
Секако, дури и ако живее жена муслиманка во Тромсо - Норвешка, треба да носиш покрај сета зимска облека, згора забулена во бурка ко нинџа, оти некој ќе те види и може во лет да ти го забибери.

За убиствата од чест не сакам муабет да праам.
Татко убива ќерка, затоа што била заљубена во некое момче...лудости, па во кого да биде заљубена скоту, во старец од 60 години...смешки

До сабајле има за вака и после Суада ќе исправа криви Дрини и ќе постира што рекол некој шеик што живеел пре 1000 и кусур години и ќе се раководи по писаниа за некој неписмен кој бил женет за девојче.
Педофилија колку што сакаш, на интернет нема толку педофилија да најдеш колку што ќе најдеш во исламот.


Изменето од fiks - 19.Февруари.2016 во 15:37
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 14:32
J Lo може вода да им носи на овие ...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 14:13
Ислам религија...абе ајде.....Се што се пропагира тамо е врз сексуална основа, цела религија се врти околку секс, околу жени, околу девици и слично.

Видеово е од фејсбук, отворете и видете колку се религиозни дечкиве
https://www.facebook.com/458698164152194/videos/1030811160274222/
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 12:12
Општо кажав за умислувањето...
„Знам дека ништо не знам“...
Не сфатив ништо лично, колку и да изгледа тоа така.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 08:12
suada, koj e toj shto vika deka znae se'!?

i zoshto lichno sfakjash bukvite..?

nemashe nishto lichno! (kako i da ti izgleda)

loshiot prevod, "chuda" stvara... nasekade okolu nas.

a sokrat e spomnat vekje po drugite temi..

Изменето од outlook123 - 19.Февруари.2016 во 08:13
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 08:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Суада Суада напиша:

Како не пишува Бог, кога Бог на Мухаммед наш, кога си седел у пештерата му дојде и му рече ПИШУВАЈ МУХАММЕД, се што ќе ти кажам.
Ама не знам да пишуам, неписмен сум, Мухаммед му рече на БОГ.
И БОГ на него, АБЕ ПИШУВАЈ ко ти викам, ЗНАЕШ ти!
Фактички БОГ го пишал тоа
Шознам...


Суада, не знам кој ти рекол дека неписмениот Мухамед пишувал, ама вистината е дека тој не пишувал никогаш ништо, туку рецитирал.

Други, кои биле писмени, го слушале и запишувале. 

И сето напишано не е направено во еден непрекинат процес, туку е созадавно околу дваесетина години, со многу прекини и продолжувања.

Сигурно знаеш дека тоа било околу 600 години после Христа, така што еврејската вера и Христијанството како веќе етаблирана религија биле одлично познати и застапени на тие територии, а Мухамед како трговец кој со години патувал по сите поголеми градови имајќи контакт со луѓето од регионот на Блискиот Исток сигурно бил многу добро запознаен со нив.






Нит го знаев ова, нит го имам некаде искрено прочитано, прв пат од тебе слушам. Могуче, могуче... Аллах нека не ми пишува гревови, шознам...
Можи Мухаммед вистина бил измамник...
Можи никад ништо не слушал...
Можи тој измислувал па...
Пу харм да мује ако бил вистина измамник.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 01:55
Originally posted by Суада Суада напиша:

Како не пишува Бог, кога Бог на Мухаммед наш, кога си седел у пештерата му дојде и му рече ПИШУВАЈ МУХАММЕД, се што ќе ти кажам.
Ама не знам да пишуам, неписмен сум, Мухаммед му рече на БОГ.
И БОГ на него, АБЕ ПИШУВАЈ ко ти викам, ЗНАЕШ ти!
Фактички БОГ го пишал тоа
Шознам...

Суада, не знам кој ти рекол дека неписмениот Мухамед пишувал, ама вистината е дека тој не пишувал никогаш ништо, туку рецитирал.

Други, кои биле писмени, го слушале и запишувале. 

И сето напишано не е направено во еден непрекинат процес, туку е созадавно околу дваесетина години, со многу прекини и продолжувања.

Сигурно знаеш дека тоа било околу 600 години после Христа, така што еврејската вера и Христијанството како веќе етаблирана религија биле одлично познати и застапени на тие територии, а Мухамед како трговец кој со години патувал по сите поголеми градови имајќи контакт со луѓето од регионот на Блискиот Исток сигурно бил многу добро запознаен со нив.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2016 во 00:17
Кој вика дека знае се - ЕТЕ баш тој си умислува...
Јас нит знам, нит си умислувам дека знам... Незналица сум и пропалица...
Знам дека сум обичен смртник, како дојдоФ на сФетоФ, так и че си ода...
Дојдов со незнаење, ќе си одам исто така... КО НЕЗНАЛИЦА

Изменето од Суада - 19.Февруари.2016 во 00:19
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.