IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За задоволствата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За задоволствата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 20:25
Јас не сум најнесреќна или посреќна од некој друг. Секој си знае како му е во своја кожа, нели? намигнување Но јас сум барем во таа фаза каде што сум преуморна од се и самата помисла на бесконечност ме дотолчува. Сигурно кога би била во поведро расположение би напишала нешто поинакво од горенаведеното, затоа напишав во моментов ми е доволно лошо во своја кожа. Ова е искажано мислење врз база на моментално расположение затоа што навистина ми е смачено рамнодушност
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 20:39
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас не сум најнесреќна или посреќна од некој друг. Секој си знае како му е во своја кожа, нели? намигнување Но јас сум барем во таа фаза каде што сум преуморна од се и самата помисла на бесконечност ме дотолчува. Сигурно кога би била во поведро расположение би напишала нешто поинакво од горенаведеното, затоа напишав во моментов ми е доволно лошо во своја кожа. Ова е искажано мислење врз база на моментално расположение затоа што навистина ми е смачено рамнодушност
Ќе ти помине лошото расположение; опушти се.
 
     љубов
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 20:40
Баш и тоа планирав, да одам да се опуштам... љубовголемо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 20:42
Нема ништо лошо во световните добра.

Ние егзистираме во материјалниов свет за да имаме материјални доживувања.

Проблем станува кога луѓето прават атачменти и зависности од овие искуства, правејќи ги единствена цел на живеењето и сметајќи дека Светот е единствено тоа.

Световните задоволства се двигателот, огледалото преку чија рефлексија и контраст се откриваат суштинските (духовните) квалитети на нашето битие. Спорeд тоа материјалните искуства не само што се потребни, туку се наопходни за нашето просветлување.











Изменето од Messenger - 12.Мај.2012 во 20:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 21:39

(примедба:

Како знам како е на Небесата (во Рајот) ?

(барем за сега) не можам за тоа мое знаење да дадам "материјални докази"; за истото можам да дадам само зборовни аргументи;

_________________________

Еве вака (ќе бидам отворен):

Сѐ е Бог;

(така, и јас сум Бог);

Едноставно, знам како е на Небесата (во Рајот);

Во Библијата стои:
...Царството Небесно ќе дојде постепено...;

Така, одреден (сѐ поголем !) број на души на Земјава сме свесни за Натприродните Појави, и имаме допир со Истите;

_________________________

(кој сака нека верува во горенаведеното, а кој сака нека не верува).

_________________________

(забелешка:

Јас сум, истовремено, и смирен и растреперен;
смирен сум затоа што Небесата (Рајот) (порано или подоцна) неизбежно ќе дојдат;
растреперен сум од нестрпливост (не само за мене, туку за сите души))).

     љубов
Кон врв
playtoy Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај playtoy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 22:32
hmmm......... premnogu smelo moram da priznaam (taka,i jas sum bog)kako moze eden smrnik ne mi e jasno da se narece sebe bog??????? ako si bog onda isplnini gi nasite zelbi posmesno ne sum slusnala bog e eden kolku sto znam i kolku me ucele edinstveno veruvam vo toa sto gledam slusam i pravam a ne vo prazni zborovi
zivot je kurva ako ga ne jebes sje*ace te :))
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 22:44
Ако е толку добро таму, не знам што чекаме да се спакуваме и да одиме сите групно...додека има местосмешен
Јас сум сепак за она живеј овде и сега и не се оптоварувај со пекол, рај и сл. Кога ќе дојде време
ќе видиме дали постои и како е, дотогаш уживај во својот живот на земјата.да
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 23:07
E taka de... kje go chekame rajot da ni dojde i toa postepeno... ne biva odednash...голема насмевка ama od chekanjeto sme nekako osameni...плачење
Samo se dumam, kako li kje go prepoznaeme ... збунетост shto velish Zorane? po koj moment, mislam...намигнување
I koga kje imash dokazi, nemoj da ne zaboravish Nas...голема насмевка
I tamu li kje ima shlag na tortata...збунетостголема насмевка 

Ili pak mozhebi kje se sretnesh so ljubovta i kje spoznaesh deka zadovolstvoto i bolkata se ovozemskite raj i pekol. A tochno pomegju niv e ljubovta na koja ne i se potrebni dokazi ... ednostavno uvid... nishto posebno ne e potrebno...намигнување


Изменето од viktorija123 - 12.Мај.2012 во 23:09
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 23:09
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Ако е толку добро таму, не знам што чекаме да се спакуваме и да одиме сите групно...додека има местосмешен
Јас сум сепак за она живеј овде и сега и не се оптоварувај со пекол, рај и сл. Кога ќе дојде време
ќе видиме дали постои и како е, дотогаш уживај во својот живот на земјата.да



Точно дека треба да уживаме во животот бидејќи зачас ке ни пројде,ама треба да оставиме добар впечаток кај повеќето луѓе за ете ако сакаме да се чуствуваме како Богови.
Мене најмногу ме исполнува тоа кога ќе дадам комплимент или ќе помогнам на некој вистински пријател или на некоја сосема непозната личност,тоа ми пружи најголемо задоволство.
I just wanna feel real love.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 23:54
,,,,,,,,,,rajot i pekolot se ,,tuka ,i sega ,,,,,,,,,
 
 ,,,,nagradite ,,,,i kaznite ,,,,,za vreme na gostinskiot zhivot,,,,,se primaat
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2012 во 09:05

Еве, на Форумов, од разни учесници, се среќаваат најразлични теолошки мислења;

Јас мислам дека е така на Небесата (во Рајот) (и, јас знам дека е така на Небесата (во Рајот));

Тоа е мое мислење; а, како што реков, се среќаваат и разни други мислења, различни од моето мислење;
па, секој има право на свое мислење !

_________________________

две конкретни работи:

1. Во самото Христијанство имало застапници на пантеизмот; со тек на вековите, тие пантеисти од останатите Христијани се отфрлени како еретици; (кој од нив е во право - пантеистите, или останатите Христијани ?!);

На пример: како го објаснувате следниот стих во Библијата, кога Бог им вели на луѓето:
...Јас реков: вие сте богови, вие сте сите Синови Божји... ?

И: што е Бог ?
Знае ли некој што е Бог ?!
Нели, по теологијата, Бог е Апофатичен (т.е., Несознатлив) ?!

2. Некои учесници на Форумов препорачуваат луѓето на Земјата да не размислуваат за задгробниот живот и да го живеат животот во овој момент;
па, нема тука што да се препорачува !
секоја душа си го живее животот како сака !

_________________________

Но, поентата е во следното:

Секој има право на свое мислење;
Јас мислам едно, друг мисли друго, трет мисли трето, ...;

Но, некои (не сите, таман работа) луѓе се агресивни во одбрана на своето мислење;

Јас имам желба секоја душа да го брани своето мислење со аргументи, со љубов, со љубезност, и со флексибилност (а не со, неоправдан, инает);

Бидејќи, на крај на краиштата, што е толку битно која душа какво мислење има ?!
Важно е да има љубов и разбирање меѓу душите.

     љубовљубовљубовљубовљубов
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2012 во 09:23
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

E taka de... kje go chekame rajot da ni dojde i toa postepeno... ne biva odednash...голема насмевка ama od chekanjeto sme nekako osameni...плачење
Samo se dumam, kako li kje go prepoznaeme ... збунетост shto velish Zorane? po koj moment, mislam...намигнување
I koga kje imash dokazi, nemoj da ne zaboravish Nas...голема насмевка
I tamu li kje ima shlag na tortata...збунетостголема насмевка 

Ili pak mozhebi kje se sretnesh so ljubovta i kje spoznaesh deka zadovolstvoto i bolkata se ovozemskite raj i pekol. A tochno pomegju niv e ljubovta na koja ne i se potrebni dokazi ... ednostavno uvid... nishto posebno ne e potrebno...намигнување
Како ќе препознаеме кога ќе дојдат Небесата (Рајот) ?
 
Е па, вака:
 
Во Библијата стои:
...кога ќе дојде Царството Небесно, никој не ќе може да рече: еве го Царството Небесно, или: ене го Царството Небесно; Царството Небесно е во вашите срца...;
 
А, поконкретно:
Кога ќе дојдат Небесата (Рајот), срцата на душите на Земјата ќе се исполнат со бескрајна љубов;
А, и ќе почнат да се случуваат чудни работи; и: душите на Земјата повеќе не ќе имаат потреба да јадат, да пијат, да дишат, да спијат, ...;
И: душите на Земјата ќе почнат да осеќаат бескрајни задоволства.
 
     љубов
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2012 во 09:38
Originally posted by playtoy playtoy напиша:

hmmm......... premnogu smelo moram da priznaam (taka,i jas sum bog)kako moze eden smrnik ne mi e jasno da se narece sebe bog??????? ako si bog onda isplnini gi nasite zelbi posmesno ne sum slusnala bog e eden kolku sto znam i kolku me ucele edinstveno veruvam vo toa sto gledam slusam i pravam a ne vo prazni zborovi
/Така, и јас сум Бог/;
но, важи и: /Така и ти си Бог/;
 
Бог - што и да е и каков да е - секогаш ги исполнува желбите на душите;
 
Секоја душа си живее како што сака;
 
Без обзир на претходното, ако ти имаш некоја желба од мене - кажи ми (без обзир дали сум Бог или не) - па да видам што можам да направам за тебе;
 
Но, бидејќи и ти си Бог, зошто самата не си ги исполниш своите желби ?!
 
Ама: така и е !
како што веќе реков: секоја душа си живее како што сака.
 
     љубов
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2012 во 15:00
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

E taka de... kje go chekame rajot da ni dojde i toa postepeno... ne biva odednash...голема насмевка ama od chekanjeto sme nekako osameni...плачење
Samo se dumam, kako li kje go prepoznaeme ... збунетост shto velish Zorane? po koj moment, mislam...намигнување
I koga kje imash dokazi, nemoj da ne zaboravish Nas...голема насмевка
I tamu li kje ima shlag na tortata...збунетостголема насмевка 

Ili pak mozhebi kje se sretnesh so ljubovta i kje spoznaesh deka zadovolstvoto i bolkata se ovozemskite raj i pekol. A tochno pomegju niv e ljubovta na koja ne i se potrebni dokazi ... ednostavno uvid... nishto posebno ne e potrebno...намигнување
Како ќе препознаеме кога ќе дојдат Небесата (Рајот) ?
 
Е па, вака:
 
Во Библијата стои:
...кога ќе дојде Царството Небесно, никој не ќе може да рече: еве го Царството Небесно, или: ене го Царството Небесно; Царството Небесно е во вашите срца...;
 
А, поконкретно:
Кога ќе дојдат Небесата (Рајот), срцата на душите на Земјата ќе се исполнат со бескрајна љубов;
А, и ќе почнат да се случуваат чудни работи; и: душите на Земјата повеќе не ќе имаат потреба да јадат, да пијат, да дишат, да спијат, ...;
И: душите на Земјата ќе почнат да осеќаат бескрајни задоволства.
 
     љубов


Znachi ne kje imash dokazi.... pogore kazha sega zasega nemam dokazi....zatoa jas se javivголема насмевка...
Se soglasuvam so tebe- deka nemozhe da se kazhe EVE OVA e "CARSTVOTO NEBESNO".
Toa e vo Nash*te srca...среќа
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.