IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вистината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2013 во 13:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ајдeeeе сега... велиш дека напишаното било со двосмислена содржина и си барал Викторија да се дообјасни ?

Како прво, напишаното можеби за тебе и било со двосмислена содржина, иако сум убеден дека си го сметал дека е погрешно штом веднаш се јави со твоја корекција, но дека си барал некакво објаснување од неа тоа сигурно не си го направил:


Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Vo momewntot, koga kje reshish da ja barash vistinata - vekje si ja izgubil...намигнување


ushte pred da reshi covek,vistinata ne ja imal,a so toa nitu mozel da ja izgubi.



Туку ајде, нема сега да ја расипуваме темава со неплодни расправии.

Ти си во право, јас сум во грешка, биди ми арен.


Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.


Како што реков,индиректно со твојата реплика делуваше на вистината на viki,што не требаше да го направиш.Сега таа ја живее својата вистина во стил на зен.

Вистинаска заблуда се сите зборовите,од самото тоа што човек научил да чита и пишува и ги разбира зборовите според критериум на човечки доживувања,вистината па и лагата станаа стил на живот.
Зен стил,буда стил,тао стил,Исус стил, еден куп модни трендови на душата.Фали уште да се отвори тема "Кратки панталончиња","Чевли и сандали"   

Убаво стои било кој стил да го облечеш,сепак тоа се само зборови.
Облеката не го прави човек-човек,ниту зборовите му ја даваат вистината.
Ако не умее човек без зборови,звуци и слики да си ја види својата душа,ќе парададира како манекен/ка во нечии туѓ стил на вистина!

Само децата се тие кој не се срамат кога се голи.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2013 во 17:09

газење од смеење  Ako "svojata" dusha umeesh da ja vidish bez zborovi….kako li "mojata" ja gledash tokmu preku niv?плазење

Chovek shto tvrdi i misli, deka znae koj kakva vistina zhivee – dovolno kazhuva za sebe…

Kako mnogupati dosega –bez razlika “volkot” shto menuva ...голема насмевка

I ednostavno tuka, nema diskusija.

Omileni mi se kratkite pantalonchinja, chevlichki razni i shtiklichki…. Da! голема насмевка- ama toa ne znachi deka sum manekenka изненадувањегазење од смеењеѓавол


p.s mnogupati sum kazhala i pak kje povtoram - na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...



Изменето од viktorija123 - 27.Јули.2013 во 17:41
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2013 во 18:35
Originally posted by alf alf напиша:



Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.



alf, станува заморно кога се дискутира без внимателно следење на кажаното. Треба повеќе обрнување внимание на разбирање на коментарот на соговорникот, а помалу на потпирањето на својот став.

Контрадикторното се јавува како последица на човековата индоктринираност со однапред вкоренетитe ставови и мислења за вистината.

Затоа малу претходно реков:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако сакаш да ја запознаеш вистината тогаш не треба да имаш никаков став за неа.



И тоа e поентата на привидната контрадикторност на зен начинот на говорење. Уште повеќе, во зависност од ушите до кои доаѓа оваа "контрадикторност" таа може да звучи дури и парадоксално, онака како што на некои им звучеа и Исусовите зборови.











Изменето од Messenger - 27.Јули.2013 во 18:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2013 во 18:42
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...




На вистината не и потребна ничија помош.













Изменето од Messenger - 27.Јули.2013 во 18:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 00:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by alf alf напиша:



Па што е ако не е двосмислено,па и ти самиот кажа дека е контрадикторно.
Да те потсетам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P. Цитираното е кажано во зен стил, контадикторно за да натера на медитирање.



alf, станува заморно кога се дискутира без внимателно следење на кажаното. Треба повеќе обрнување внимание на разбирање на коментарот на соговорникот, а помалу на потпирањето на својот став.

Контрадикторното се јавува како последица на човековата индоктринираност со однапред вкоренетитe ставови и мислења за вистината.

Затоа малу претходно реков:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако сакаш да ја запознаеш вистината тогаш не треба да имаш никаков став за неа.


Зборуваме за иста работа,но употребуваме различни термини.
Ама изгледа и ти не читаш до крај тоа што пишува соговорникот,
а напишав..
Originally posted by alf alf напиша:


Вистинаска заблуда се сите зборовите,од самото тоа што човек научил да чита и пишува и ги разбира зборовите според критериум на човечки доживувања,вистината па и лагата станаа стил на живот.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


И тоа e поентата на привидната контрадикторност на зен начинот на говорење. Уште повеќе, во зависност од ушите до кои доаѓа оваа "контрадикторност" таа може да звучи дури и парадоксално, онака како што на некои им звучеа и Исусовите зборови.

Меси,не важно чива е таа привидна контрадикторност или изразена двослмисленост,него што истите се користат како некој имиџ,небаре ако се напишат или изговорат голема мудрост се искажува,маски позади кој ја кријат својата неукост(нешто од што нетреба да се срамат),а со тоа незнаат што значат,ниту тие зборови ги живеат.
Па доволно е само едно прашање и веќе на наредниот пост,крај од зен стилот.




Изменето од alf - 28.Јули.2013 во 00:16
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 00:15
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


p.s mnogupati sum kazhala i pak kje povtoram - na vistinata ne i e potrebno NISHTO nitu pak tvoeto odobruvanje...





Како и секогаш,многумина очи си вадат на прстот,наместо кон што тој покажува.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 11:02
i povtorno tvrdish deka znaesh.....podobro od mene samata(za mene)плазење - kakvi prashanja pak sega i kakva diskusija ....збунетостkako i sekogash...голема насмевка nema tema samo procenki i sudenje ushte kazna fali смеење
jas nemam potreba nitu od tvoite analizi za mojata neukost(koi se eden vid na sud)ntu da mi kazhuvash shto jas zhiveam,,,,,,,,,-koi postojano iskachaat od 'praznata kniga"голема насмевка, nitu pak od tvojot prst i kon shto toj pokazhuva, Alfi - ne pa ochi da si vadam  среќа

 viki 123 ne e tema....nitu bilo koj drug chlen

no, ako ti e potreben nechij aplauz  - slobodno... 






Изменето од viktorija123 - 28.Јули.2013 во 11:26
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 12:08
Viktorija123,темата за која пишуваме е вистината и се очекува од членовите да пишуваат за својата вистина без разлика каква е,таа е нивна и само нивна вистина.Никој друг не може да ја живее,но доколку ја споредат својата вистина со нечија друга и при тоа се засрамат од својата,па ја земат како за своја вистина туѓата,тоа веќе не е вистина,туку лага.
Можат да кажат и да напишат многу мудрости,зборови на туѓа вистина,но на лагата и се кратки нозете,па многу лесно може да се види кој се и што се.

И кога ќе им се уочи на вистината тие си ја покажуваат својата вистина.
Вистина од која се срамат,не се поднесуваат,трули и одвратни си се самите на себе,не можат во огледалото да се погледнат.
Зошто? Тоа е нивна вистина,но за жал и нивна болка.

Една од најголемите соочувања кој треба човек да ја направи е да се соочи со самиот себе,само така ќе најде мир и спокој.Тоа е значењето на оние зборови кој ти ги употреби како твоја вистина.

Во моментот,кога ќе тргнеш да ја бараш својата вистина-веќе си ја изгубил.

За крај да не биде само дека јас сум лошиот да те расположам со една песна за вистината.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 12:45
....... togash pishuvaj za svojata vistina ....... i ostavi gi drugite so nivnata....... sekoj ima pravo da ja iskazhuva onaka kako ja iskazhuva .....a tvoeto mislenje za drugite... ne bitno e i ne potrebno среќа

Изменето од viktorija123 - 28.Јули.2013 во 12:46
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 12:55
i od kade ti e idejata deka od tebe zavisi moeto raspolozhenie?? газење од смеење

ajt tolku od mene....среќа


Изменето од viktorija123 - 28.Јули.2013 во 12:57
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 13:03
Infinite love is the Only Truth, Everything Else is Illusion

Одличен потпис,само уште истиот да се живее.
Ништо друго не останува,освен да дадам аплауз за одличниот лажен стил на живот.
Вистината ќе ја криеме под чергиче,на кој пишува добро дојдовте,па оние кој ќе згазат одозгора веќе не се добродојдени.

Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 13:09
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


i od kade ti e idejata deka od tebe zavisi moeto raspolozhenie?? газење од смеење
ajt tolku od mene....среќа

Толку и од мене,продолжи да парадираш на пистата.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 15:12
kade jas kje paradiram i kako ... moja rabota - (sigurno nema da paradiram vo tvoite chevlichki) среќа i shto zhiveam... isto taka ...среќа

i redno beshe da prestanesh da mavtash so prstot -umislen deka e "spasitelot" (ne i e potreben na vistinata )среќа, nitu kje go gledam nitu komentiram povekje ... tvojata "vistina" i "plukanjeto" po "mojata"(demak ja znaesh) - da! ne e dobrodojdena!




Изменето од viktorija123 - 28.Јули.2013 во 15:51
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 15:38

alf, повеќе пати си опоменет да не коментираш за коментаторите.

Ако велиш дека секој треба да си ја живее својата вистина БИЛО КАКВА ДА Е таа (со што потполно се сложувам), тогаш мора да бидеш доследен и да го прифатиш туѓото живеење на туѓата вистина БИЛО КАКВА ДА Е таа, вклучувајќи и евентуално следење на нечија друга. Ова го велам од аспект на НЕ судење на другата личност.

Не знам колку пати до сега сме опоменале, свртиле внимание и банирале токму поради коментирањето за коментаторите наместо за коментарите.

Дискутирај и критикувај поглед на свет, "вистина", догма, филозофија и политика колку што ти срца сaка, но не ги коментирај и не ги суди луѓето кои ги претставуваат другите мислења и ставови.

Почнете еднаш да ја препознавате разлика меѓу овие две потполно различни нешта.







Изменето од Messenger - 28.Јули.2013 во 15:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.