IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - socijala
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

socijala

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: socijala
    Испратена: 05.Мај.2012 во 21:45
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

potpolno ve razbiram no spored zakonot jas nevraboten isto taka i soprugata ne vrabotena so dve maloletni deca , a isto taka i ne poseduvame nikakov imot a posebno i na nase ime , a i vozilata se prodadeni vo normalni uslovi so validen kupoprodazen dogovor zaveren na notar i odjaveni od mvr so dokument deka ne poseduvame motorni vozila na nase ime . Znaci site dokumenti sto gi pobaraa od socijalnoto im beja dostaveni kako sto navedov gore i kako sto bara zakonot. Mene mi sleduva S.P. Kako sto izjavi i eden od vrabotenite vo socijalnoto vika '' MENE NE ME INTERESIRA KOJ STO I KAKO VOZI ILI POSEDUVA MENE MI SE VAZNI DOKUMENTITE STO SE DOSTAVENI '' , a potoa vika nemoze ???.

Штом сите документи ви се во ред, останува Вашиот случај да се реши од Управниот суд.
Кон врв
pirat1975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pirat1975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:43
potpolno ve razbiram no spored zakonot jas nevraboten isto taka i soprugata ne vrabotena so dve maloletni deca , a isto taka i ne poseduvame nikakov imot a posebno i na nase ime , a i vozilata se prodadeni vo normalni uslovi so validen kupoprodazen dogovor zaveren na notar i odjaveni od mvr so dokument deka ne poseduvame motorni vozila na nase ime . Znaci site dokumenti sto gi pobaraa od socijalnoto im beja dostaveni kako sto navedov gore i kako sto bara zakonot. Mene mi sleduva S.P. Kako sto izjavi i eden od vrabotenite vo socijalnoto vika '' MENE NE ME INTERESIRA KOJ STO I KAKO VOZI ILI POSEDUVA MENE MI SE VAZNI DOKUMENTITE STO SE DOSTAVENI '' , a potoa vika nemoze ???.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 23:25
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos


Без да ме сватиш погрешка,јас би ти препорачал во таква ситуација и со родителите да се смириш.Можат да бидат повеќе од корист за разлика од државата,која знае да биде немилосрдна и сурова,токму во такви тешки моменти.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 22:52
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

ne studiram a imam i povejke od 26 god. a imam i dve maloletni deca . Od centarot od kaj mene izlozija deka sum gi prodal vozilata na moite roditeli i demek pak ke gi koristam jas sto nema vrska , jas so moite roditeli kako sto rekov ne sum vo dobri odnosi a vozilata sto gi poseduvav zakonski im gi prodadov na niv za da se odolzam do sega so kirija sto koristam del od prostorot za ziveenje. A zakonot vika deka ako nemas nisto na tvoe ime od imot imas pravo na s.p. i im beja dostaveni site potrebni dokumenti kako sto bara zakonot .

Штом имате повеќе од 26 години и не студирате, не е повеќе должност на родителите да Ве издржуваат. Сепак, не Ве прашав, дали вашиот брачен другар е во редовен работен однос, или пак има некаков извор на приходи? Доколку Вашиот брачен другар е во редовен работен однос, има извор на приходи или друг имот, тогаш тој е должен да ве издржува и поради тоа сте одбиени за социјална помош.

Очигледно сметаат дека Вие сте го фингирале договорот за продажба со Вашите родители само за да можете да добивате социјална помош, односно дека не станува збор за никаква продажба. Секако, тоа свое тврдење тие се должни да го докажуваат.

Во секој случај, постапката пред Управен суд е најдоброто можно решение. 
Кон врв
pirat1975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pirat1975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 19:04
ne studiram a imam i povejke od 26 god. a imam i dve maloletni deca . Od centarot od kaj mene izlozija deka sum gi prodal vozilata na moite roditeli i demek pak ke gi koristam jas sto nema vrska , jas so moite roditeli kako sto rekov ne sum vo dobri odnosi a vozilata sto gi poseduvav zakonski im gi prodadov na niv za da se odolzam do sega so kirija sto koristam del od prostorot za ziveenje. A zakonot vika deka ako nemas nisto na tvoe ime od imot imas pravo na s.p. i im beja dostaveni site potrebni dokumenti kako sto bara zakonot .
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 19:42
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos

Колку години имате? Доколку студирате, а имате помалку од 26 години, согласно Законот за семејството, должност на родителите е да се грижат за Вас и можеби поради тоа и сте одбиени.
Во секој случај, ви останува во постапка пред Управниот суд да ги презентирате сите докази и да докажете дека ги исполнувате условите за доледување социјална помош.
Кон врв
pirat1975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pirat1975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 17:24
imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 21:21
Со какво образложение си одбиен, да не имате автомобил на ваше име или имот некој?
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
pirat1975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pirat1975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 20:58
pocituvani imam edno prasanje dali moze nekoj da mi odgovori ? kako nevraboteni grajgani jas i soprugata so dve maloletni deca pobarav socijalna pomos no bev odbien od centarot , imav pravo na zalba do ministerstvoto i od tamu bev odbien , potoa protiv ministerstvoto za trud i socijala na R.M podnesov tuzba no nemam nikakov odgovor . Ve molam koj moze da mi pomogne na ovaa tematika . Blagodaram
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.