Испечати | Затвори го прозорот

socijala

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25742
Датум на принтање: 05.Декември.2022 во 19:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: socijala
Постирано од: pirat1975
Наслов: socijala
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 20:58
pocituvani imam edno prasanje dali moze nekoj da mi odgovori ? kako nevraboteni grajgani jas i soprugata so dve maloletni deca pobarav socijalna pomos no bev odbien od centarot , imav pravo na zalba do ministerstvoto i od tamu bev odbien , potoa protiv ministerstvoto za trud i socijala na R.M podnesov tuzba no nemam nikakov odgovor . Ve molam koj moze da mi pomogne na ovaa tematika . BlagodaramКоментари:
Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 21:21
Со какво образложение си одбиен, да не имате автомобил на ваше име или имот некој?

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: pirat1975
Датум на внесување: 02.Мај.2012 во 17:24
imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Мај.2012 во 19:42
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos

Колку години имате? Доколку студирате, а имате помалку од 26 години, согласно Законот за семејството, должност на родителите е да се грижат за Вас и можеби поради тоа и сте одбиени.
Во секој случај, ви останува во постапка пред Управниот суд да ги презентирате сите докази и да докажете дека ги исполнувате условите за доледување социјална помош.


-------------


Постирано од: pirat1975
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 19:04
ne studiram a imam i povejke od 26 god. a imam i dve maloletni deca . Od centarot od kaj mene izlozija deka sum gi prodal vozilata na moite roditeli i demek pak ke gi koristam jas sto nema vrska , jas so moite roditeli kako sto rekov ne sum vo dobri odnosi a vozilata sto gi poseduvav zakonski im gi prodadov na niv za da se odolzam do sega so kirija sto koristam del od prostorot za ziveenje. A zakonot vika deka ako nemas nisto na tvoe ime od imot imas pravo na s.p. i im beja dostaveni site potrebni dokumenti kako sto bara zakonot .


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 22:52
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

ne studiram a imam i povejke od 26 god. a imam i dve maloletni deca . Od centarot od kaj mene izlozija deka sum gi prodal vozilata na moite roditeli i demek pak ke gi koristam jas sto nema vrska , jas so moite roditeli kako sto rekov ne sum vo dobri odnosi a vozilata sto gi poseduvav zakonski im gi prodadov na niv za da se odolzam do sega so kirija sto koristam del od prostorot za ziveenje. A zakonot vika deka ako nemas nisto na tvoe ime od imot imas pravo na s.p. i im beja dostaveni site potrebni dokumenti kako sto bara zakonot .

Штом имате повеќе од 26 години и не студирате, не е повеќе должност на родителите да Ве издржуваат. Сепак, не Ве прашав, дали вашиот брачен другар е во редовен работен однос, или пак има некаков извор на приходи? Доколку Вашиот брачен другар е во редовен работен однос, има извор на приходи или друг имот, тогаш тој е должен да ве издржува и поради тоа сте одбиени за социјална помош.

Очигледно сметаат дека Вие сте го фингирале договорот за продажба со Вашите родители само за да можете да добивате социјална помош, односно дека не станува збор за никаква продажба. Секако, тоа свое тврдење тие се должни да го докажуваат.

Во секој случај, постапката пред Управен суд е најдоброто можно решение. 


-------------


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 23:25
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

imav avtomobil ama im go prodadov na moite za da si ja naplatam kirijata sto im koristam del od prostorot za ziveenje , inaku ne sum vo dobri odnosiso niv mislam na moite roditeli . Inaku zakonski site dokumenti sto gi imam podneseno se regularni i gi ispolnuvam uslovite za socijalno ali ete povtorno sum odbien . Pa baram posrucna pomos


Без да ме сватиш погрешка,јас би ти препорачал во таква ситуација и со родителите да се смириш.Можат да бидат повеќе од корист за разлика од државата,која знае да биде немилосрдна и сурова,токму во такви тешки моменти.


Постирано од: pirat1975
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 20:43
potpolno ve razbiram no spored zakonot jas nevraboten isto taka i soprugata ne vrabotena so dve maloletni deca , a isto taka i ne poseduvame nikakov imot a posebno i na nase ime , a i vozilata se prodadeni vo normalni uslovi so validen kupoprodazen dogovor zaveren na notar i odjaveni od mvr so dokument deka ne poseduvame motorni vozila na nase ime . Znaci site dokumenti sto gi pobaraa od socijalnoto im beja dostaveni kako sto navedov gore i kako sto bara zakonot. Mene mi sleduva S.P. Kako sto izjavi i eden od vrabotenite vo socijalnoto vika '' MENE NE ME INTERESIRA KOJ STO I KAKO VOZI ILI POSEDUVA MENE MI SE VAZNI DOKUMENTITE STO SE DOSTAVENI '' , a potoa vika nemoze ???.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 21:45
Originally posted by pirat1975 pirat1975 напиша:

potpolno ve razbiram no spored zakonot jas nevraboten isto taka i soprugata ne vrabotena so dve maloletni deca , a isto taka i ne poseduvame nikakov imot a posebno i na nase ime , a i vozilata se prodadeni vo normalni uslovi so validen kupoprodazen dogovor zaveren na notar i odjaveni od mvr so dokument deka ne poseduvame motorni vozila na nase ime . Znaci site dokumenti sto gi pobaraa od socijalnoto im beja dostaveni kako sto navedov gore i kako sto bara zakonot. Mene mi sleduva S.P. Kako sto izjavi i eden od vrabotenite vo socijalnoto vika '' MENE NE ME INTERESIRA KOJ STO I KAKO VOZI ILI POSEDUVA MENE MI SE VAZNI DOKUMENTITE STO SE DOSTAVENI '' , a potoa vika nemoze ???.

Штом сите документи ви се во ред, останува Вашиот случај да се реши од Управниот суд.


-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk