IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е /љубов/?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е /љубов/?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 2 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 18:47



Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 








Дали ова девојче има (истотака) направено критично клипче и за другите светогледи, или направила само против “христијаните“ и зошто е тоа така?   



п.с. Се’ додека Мудроста БОЖЈА - Христос - не изгрее во нашите срца, другите ни се многу погодни за пројицирање на сопствената сенка!





    ”Народот, што седеше во мрак, виде голема светлина и на оние,
    што седеа во пределот на смртна сенка, им изгреа светлина.”

Матеј 4:16








    

Изменето од spiros - 25.Септември.2012 во 18:52
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 19:03
Не знам дали има други клипови снимано и дали има воопшто за другите религии, но и да има за другите религии мене тоа искрено би ми било понеавтентично. Зошто? Затоа што тоа не би било дел од нејзиното лично искуство, не би било презентирање на она што таа го има научено од својот пат. Ова е нејзино лично автентично искуство и со тоа според мојата перцепција на нештата го прави навистина моќно и веродостојно. Не мора никој да се сложи со мене, но доколку она зборува за другите религии, а без тоа да е дел од нејзиното искуство тоа ќе се сведе само на млатење на слама во празно односно празно филозофирање. Ова е веќе нешто сосема нешто друго... Ова е искуство и тоа лично нејзино.

Изменето од ekszi88 - 25.Септември.2012 во 19:10
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 21:46
Aмин!

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 21:52


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не знам дали има други клипови снимано и дали има воопшто за другите религии, но и да има за другите религии мене тоа искрено би ми било понеавтентично. Зошто? Затоа што тоа не би било дел од нејзиното лично искуство, не би било презентирање на она што таа го има научено од својот пат. Ова е нејзино лично автентично искуство и со тоа според мојата перцепција на нештата го прави навистина моќно и веродостојно. Не мора никој да се сложи со мене, но доколку она зборува за другите религии, а без тоа да е дел од нејзиното искуство тоа ќе се сведе само на млатење на слама во празно односно празно филозофирање. Ова е веќе нешто сосема нешто друго... Ова е искуство и тоа лично нејзино.





Ја познаваш (знаеш) ли ти неа лично, нејзината перцепција и искуството?

Ги познаваш (знаеш) ли лично сите оние “христијани“ со кои таа живеела и за кои зборува (критизира), или само милуваш да константираш (?) според мотото: “сите евреи и христијани се исти!“
كل اليهود والمسيحيين هي نفسها"


Јас и’ верувам на оваа девојка дека е од одредени луѓе разочарана во нејзините очекувања и чувствувања, но нејзината критика и воздигнатост (демек: јас ќе ви кажам што е вистинска љубов, вие незнајковци!) не се разликува многу од онаа на критизираните и докажува дека истата се’уште (исто така) е во долината на сенките, во чија најдлабока длабина - за спасение на сите - Исус се спушти!

Размисли малку подлабоко и засигурно ќе дојдеш до закључок, дека таквата перцепција и размислување е далеку од вистинската љубов!







Љубовта е великодушна и полна со добрина,
љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не е горделива,
не е непристојна, не бара свое, не се срди, не памти зло,
не се радува на неправда, туку се радува на вистина,
се’ покрива, во се’ верува, на се’ се надева, се’ поднесува.
Љубовта никогаш не пропаѓа. А пророкувањата? Ќе минат!
Јазиците? Ќе замолкнат! Знаењето? Ќе исчезне!


       









Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 21:58
среќаХристијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.

И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа



Изменето од ekszi88 - 25.Септември.2012 во 22:27
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 22:43
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Христијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.







Како прво:
Казните на стариот завет не се миродавни за следбениците на Мудроста БОЖЈА, Која што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Како второ:

Етиката за која сведочат Светите Списи а кои вие ги мразите, укажува на фактот дека Вистинската Љубов е (пред се’) Духовна, во ниеден случај не го исклучува здравиот ум и не е лиценца за се’, како што некои - посебно во нашево време - милуваат да Ја (зло) употребуваат, и’го прлаат Името и со тоа соучествуваат во еден грозен развој!


п.с. Луѓето - во подолното видео на еден признат австриски режисер - исто така во своето срце (како што велиш ти) чуствувале “љубов“!
Дали - според вашиот разум и срце, кое што се смета за попаметно од Христијанската етика - ја одобрувате и практицирате животинската “љубов“?    














   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 22:46


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:



И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа







Јас не верувам на случајности, нити дека стравот е нешто апсолутно негативно и не е врежано во нашите гени!     


п.с. Вашиот дуалистички однос кон стравот, покажува всушност колку му се плашите!








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2012 во 09:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

 
Христијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.
 






Како прво: 
Казните на стариот завет не се миродавни за следбениците на Мудроста БОЖЈА, Која штоЕдинствениот Вистински и Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Како второ:

Етиката за која сведочат Светите Списи а кои вие ги мразите, укажува на фактот декаВистинската Љубов е (пред се’) Духовна, во ниеден случај не го исклучува здравиот ум и не е лиценца за се’, како што некои - посебно во нашево време - милуваат да Ја (зло) употребуваат, и’го прлаат Името и со тоа соучествуваат во еден грозен развој!


п.с. Луѓето - во подолното видео на еден признат австриски режисер - исто така во своето срце (како што велиш ти) чуствувале “љубов“!
Дали - според вашиот разум и срце, кое што се смета за попаметно од Христијанската етика - ја одобрувате и практицирате животинската “љубов“?     














    

Видеото ќе можам од први да го гледам тага

Инаку не знам дали забележа, девојчето не мрчи баш за христијанството, туку за оние квази христијани кои што плукаат на се поинакво. Сум читала и по форумиве религиозни луѓе кои што не реагираат баш со милост, исполнети со љубов... Ја тие би ги нарекла чкарт религиозни луѓе.

Ако некому му е убаво да си верува во некаква религија нека си верува... од каде идејата дека треба мене да ме убеди и да ми наметне нешто? Бев два пати и во кришна центарот, сум слушала секакви муабети ( не велам дека премногу се разбирам од религија ).. но просто не можам да ја разберам онаа затскриена насилничка потреба да се наметне одреден правец на лично убедување што е во право а што не. Тоа што јас не сум по христијанството нити пак по другите религии не ме прави неверник во нешто, а и да сум неверник во религиите не ме прави полош човек од оние што ја знаат наизуст библијата. Библијата многу јасно осудува некои работи а не знам зашто некои од пред две милиони години да ми се меша во мојот живот и да ми мрчи.. патетики. Јас ниту една религија не прифаќам во целост. Можам да прифатам одломки што мене ми се чинат саглам, ама не сум ни христијанин, ни будиста, ни муслиман... ништо од тоа. Не сакам кутии, не сакам етикети, не сакам ништо од тоа. Јас сум Екши, Ели, како сакате. И ова што го пишувам не го наметнувам воопшто, но зошто наметнување на религијата? Прво ќе кажам една работа - себична е и не дозволува да се погледне подлабоко. Колку пати кога човек ќе се отвори некои одговорил како господ никој не е замисленост Џанам! Среќа што не е... Јас не сретнав до сега силно религиозен човек што знае да ислуша без притоа да не ми каже нешто за големиот му господ. Од искуството се учи како човек да се сосредоточи на муабетот и притоа да си ги заузди страстите и неговите силни убедувања. Не велам декат и Спирос си таков, но мноооооогу се такви. Јас не го прифаќам тој бог.. независно кој колку и да се труди да ме убеди, ноуп, јас не функционирам така...

Originally posted by spiros spiros напиша:

 

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

 

И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа


 




Јас не верувам на случајности, нити дека стравот е нешто апсолутно негативно и не е врежано во нашите гени!      


п.с. Вашиот дуалистички однос кон стравот, покажува всушност колку му се плашите!









Има стравови кои што се корисни, има стравови кои се крајно некорисни. Тоа што ние веруваме дека ништо не се случува без причина не значи дека намерата на нештото што се случува се случува за позитивни некакви си намени. намигнување


Изменето од ekszi88 - 26.Септември.2012 во 09:16
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 00:08





Екши, биди сигурна дека Единствениот Вистински и Совршен БОГ - иако во Христа надприродно те сакал, те сака и сака да бидеш под плаштот на Милоста Негова - сепак, Тој никогаш нема да те присили на тоа!


Се’ најубаво во твојот понатамошен живот!


   








Изменето од spiros - 27.Септември.2012 во 00:08
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 09:39
Надприродно сакање? Какво е тоа сакање? збунетост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 09:51
Originally posted by spiros spiros напиша:




Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 





Дали ова девојче има (истотака) направено критично клипче и за другите светогледи, или направила само против “христијаните“ и зошто е тоа така?    
 
Абе пушти го девојчето да се изрази... супер си е клипчето. голема насмевкадаголемо гушкање
 
ПС: ,,Критично клипче,, кај ви паѓаат на памет вакви изрази???? газење од смеење
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 09:52
газење од смеењеголемо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 21:30


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:



Абе пушти го девојчето да се изрази ...





Зарем не е потполно пуштена да се изрази?

Девојчето - како и многу други современици кои не се во состојба нити малку да ја видат и позитивната страна на оние коишто ги критизираат - силно профитираат од слободата и толеранцијата на заедниците и опшествата коишто (повеќе или помалку) се изградени врз христијанска етика, а истовремено постојано мрчат против истите, најверојатно без да се свестни за тоа!






... и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи!

Ев.Јован 8:32


Тука една интересна книга, која интезивно се занимава со темата љубов и слобода: “Само Вистината ослободува!“
Книгата е пишана од раката и животното искуство на една млада пакистанка, која денес има сопствена фондација во германија и им помага на девојчиња и млади жени, кои се принудно омажени и всушност би требале да бидат тие кои ќе прават и публицираат критични клипови.


п.с. Писателката на книгата живее во германија, има постојана полициска заштита и секоја година мора да го менува местото на живеење, бидејќи нејзината фамилија и нејзината (поранешна) верска заедница ревно ја бара за да ја убие!

п.п.с. Оваа млада пакистанка е - за мене - 1000 пати поавтетична од девојчето на клипчето, која (за жал) како што изгледа не била вистинска христијанка помеѓу вистински христијани, бидејќи вистинските христијани никогаш не се нарекуваат себеси добри, туку само Единствениот Вистински и Совршен БОГ кој што го остава сонцето да грее и дождот да лее над праведните и неправедните, подеднакво !       








   

Изменето од spiros - 27.Септември.2012 во 21:59
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 21:58
За мене е 1001 пат поавтентична девојката од критичното клипче. голема насмевка
 
ПС: Оваа има фотошоп. да
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.