Испечати | Затвори го прозорот

Што е /љубов/?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25740
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 21:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што е /љубов/?
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: Што е /љубов/?
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 10:51

Овде можете да изнесувате ваши мислења и коментари за различни облици на љубов:

1. несебична и општа љубов спрема сите души;
2. љубов спрема семејството;
3. еротска (физичка) љубов;
4. себична љубов на маж спрема жена или на жена спрема маж, често пропратена со љубомора и омраза;
5. (и т.н.).




Коментари:
Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 10:53

По мене, едина љубов во вистинската смисла на зборот е кога некоја душа се сака несебично, т.е., кога некоја душа се сака за неа самата;

Ако некој сака некоја душа само затоа што му е нему, лично, убаво што сака - тоа не е љубов;

(инаку, јас, спротивно на мрачното и догматско Христијанство, тврдам дека нема ништо лошо во страстите и еротската љубов);

(напомена: јас сум агностик, во смисол дека верувам дека има Бог, односно, во поширок смисол, верувам дека има натприродни појави, но не сум припадник на ниедна религија).



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 11:03
fizichko chuvstvo sublimirano so pochit

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 11:25

Љубовта не се учи; љубовта постои во сите души; се работи за тоа колку одредена душа пушта да излезе од неа љубовта што ја носи во себе, односно колку одредена душа ја потиснува љубовта што ја носи во себе;

Како што пее Данијела Мартиновиќ:
...јер љубав живи у свим људима...:

http://www.youtube.com/watch?v=2VcktjKTbo4" rel="nofollow -


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 19:41
ljubovta e receptura za slabeenje -- cuco sho ubava linija imash epa ljubam da pijam slim pineapple dusho lele kako avion si. ljubov kon bog, molitva kon bog, poniznost kon bog verba kon bog... sve se toa alatki na crkvata da go nadvladee i pokori narodot oti crkvata saka taa da e vrhovniot delach i optegach na kolachot. izvini crkvotino ama mene stvano epa ne mi se strebni ovlasteni posrednici oti si iam direktna hot-line vrska so bog | bog e vo mene kolku sum i jas vo nego. ajde ajde pribiraj se doma pogledaj se vo ogledalo preistitaj si ja dudshata sigurno kje najdesh nekoe gravche pa dojdi vo cvrkvotinata nija popoite ima da ti ja vadime dushata dur da procuri miroto od nea kako sho od nagmechena semka sonchogled se prae zejtin. ko-hristos-ima-date-u-ljubieme.

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Мај.2012 во 18:37
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:



...(инаку, јас, спротивно на мрачното и догматско Христијанство, тврдам дека нема ништо лошо во страстите и еротската љубов)...



   
Морам да ти кажам дека и јас се силно се гнасам од оние мрачни “христијани“ кои низ историјата и денешницата поради страстите и еротската љубов ја газат најчистата љубов. Некои од ними баш поради тие страсти и таквата љубов ги повредуваат дури и сопствените жени (мажи) и деца, на најтежок можен начин!








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Мај.2012 во 21:15
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:



...(инаку, јас, спротивно на мрачното и догматско Христијанство, тврдам дека нема ништо лошо во страстите и еротската љубов)...



   
Морам да ти кажам дека и јас се силно се гнасам од оние мрачни “христијани“ кои низ историјата и денешницата поради страстите и еротската љубов ја газат најчистата љубов. Некои од ними баш поради тие страсти и таквата љубов ги повредуваат дури и сопствените жени (мажи) и деца, на најтежок можен начин!






Еве една поучна песна (за сите души):
 
http://www.youtube.com/watch?v=-cTa-4kF6NU" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=-cTa-4kF6NU
 
     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 00:03
.


Кога Каролинчето пее за љубовта како религија, таа не мисли на безодговорната страсна (телесна) љубов, која всушност е само сенка од вистинската љубов.

Вистинската љубов никогаш не е без долгорочна одговорност и верност!

Во вистинската љубов нема прељуби, лажи, полигамии, педофилии, и слични грозотии со кои се бдават робовите на животинските страсти.











   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 01:33
kako mozhe na vashava magichna kugla da ima tolku mnogu uspeshni zheni so lichno nivni luxury stanovi i jeepovi koga e zhenata poslabiot pol. epa zhenata e psihosilegjija i dushevni manijak. ona stalno so istoto toa oruzhje go sovladuva mazhot -- ljubov | naslovot -- kje go navleche vo klinch kje mu gi izlakira noktite crveni -- abe si igraat oni ljubovni igri... naiven mazh -- i utre koga kje go uochat toa negovite prijateli mazhi kje go naplukaat bree pederishte si gi lakira noktite ovoj izglea sakat da go ljubi odzadi.

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 12:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

.


Кога Каролинчето пее за љубовта како религија, таа не мисли на безодговорната страсна (телесна) љубов, која всушност е само сенка од вистинската љубов.

Вистинската љубов никогаш не е без долгорочна одговорност и верност!

Во вистинската љубов нема прељуби, лажи, полигамии, педофилии, и слични грозотии со кои се бдават робовите на животинските страсти.











   
Јас не напишав дека страстите и еротската (физичката) љубов се над несебичната општа љубов спрема сите души, туку напишав дека нема ништо лошо во страстите и еротската (физичката) љубов;
 
А, знаеш ли ти што мислат за страстите и еротската (физичката) љубов Хиндуистите, Будистите, и т.н., кои религии ги ценат и оправдуваат истите ?
 
И: ако ти мислиш дека животните се помалку вредни од луѓето, тогаш ти препорачувам да ја преиспиташ својата несебична општа љубов спрема сите души;
 
поздрав и сѐ најдобро
 
     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 12:12
Има голем број на изрази на љубовта; не е важно кога како ќе се изрази љубовта; на пример, еден од изразите на љубовта е и (искрената) љубезност.
 
     љубовљубовљубовљубовљубов
    


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 14:19

Бог е љубов.

Да се прифати Исус Христос во себе не значи да се следат било какви формални правила на било која Христијанска Црква (и сите не-Христијани ќе завршат во пекол), туку да се прифати Исус Христос во себе значи да се прифати љубовта во себе.

(И: нема вечен пекол; Светиот Отец на Црквата Ориген бил во право.).

_________________________

Пример од пракса:

Некој факир во Индија станал другар со некој (обичен) пајак; кога тој пајак умрел (од старост), факирот му изградил мал споменик на неговиот (пајаковиот) гроб; (тој мал споменик на пајаковиот гроб постои и ден денеска, и може да се посети);
Зарем ова не е љубов ?! Јасно дека и ова е љубов !

(напомена: веројатно некои од членовите на форумов нема да веруваат во тоа, но јас ги сакам и вирусите, бактериите, и т.н.).

     љубовљубовљубовљубовљубов    


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Мај.2012 во 16:35
сушина во грлото

-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 00:22
.

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Јас не напишав дека страстите и еротската (физичката) љубов се над несебичната општа љубов спрема сите души, туку напишав дека нема ништо лошо во страстите и еротската (физичката) љубов; ...



.



Кога не пишуваш дека страстите и еротската (телесната) љубов се над несебичната љубов, ти правиш нешто мудро!
За мислата дека во страстите и еротската (телесната) љубов нема апсолутно ништо лошо, тоа не би можел да го гарантирам, но доколку вљубениот маж и жена во потполна, долготрајна и јавна одговорност и телесно се љубат, тоа е потполно во ред.

Се’ друго може да е се’, само и вистинска љубов, не!    .




.





Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Бог е љубов.


Да се прифати Исус Христос во себе не значи да се следат било какви формални правила на било која Христијанска Црква (и сите не-Христијани ќе завршат во пекол), туку да се прифати Исус Христос во себе значи да се прифати љубовта во себе.


(И: нема вечен пекол; Светиот Отец на Црквата Ориген бил во право.).






Сите кои барем малку ја спознале и прифатиле Љубовта БОЖЈА (Христос) знаат дека Таа/Тој дојде во светот за да ни Ја покаже и докаже Вистината (Која е надприродната Милост БОЖЈА без која ништо не може да постои нити некој може вистински да биде спасен) и да ги ослободи сите души, но Тој засигурно никого нема да го присили на тоа!











Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


Пример од пракса:


Некој факир во Индија станал другар со некој (обичен) пајак; кога тој пајак умрел (од старост), факирот му изградил мал споменик на неговиот (пајаковиот) гроб; (тој мал споменик на пајаковиот гроб постои и ден денеска, и може да се посети);
Зарем ова не е љубов ?! Јасно дека и ова е љубов !


(напомена: веројатно некои од членовите на форумов нема да веруваат во тоа, но јас ги сакам и вирусите, бактериите, и т.н.).


     љубовљубовљубовљубовљубов     




Кога Ирод сакал да Го убие штотуку родениот Спасител, Ангел БОЖЈИ му се јави на Св.Јосиф и му кажал дека треба да бегаат за Египет.
Кога тие бегале кон Египет, Иродовите војници им влегле во траг и ги гонеле. Но еднаш кога им биле во непосредна близина и постоела акутна опасност да ги фатат, тие пробале да се сокријат во гранките на едно дрво што било удрено од гром. И додека се криеле во дрвото, пајаците што биле во близина сплеле мрежа која го направила дрвото прекрасно скровиште за ними, така да војниците не успеале да ги најдат.

Пајакот - за разлика од сите духовни и телесни причинители на болести и смрт - важи како наш пријател!








п.с. Те молам - иако ги љубиш - немој да култивираш животонепријатни услови, бактерии, вируси, ... бидејќи доста му се маки и патњи на човештвото!



п.п.с. Во 2007 година HIV (сидата) имаше во свои раце над 33 милиони луѓе, меѓукои многумина (слично на тебе) беа цврсто уверени дека во нивните страсти и телесна љубов нема ништо лошо!


















.    

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: pajser
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 01:04
,,,,,ljubov ,,,,,,a zarem mozhe da ima objasnuvanje ,so zbor ,,,,,,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 01:37
Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,,,ljubov ,,,,,,a zarem mozhe da ima objasnuvanje ,so zbor ,,,,,,,,

Токму така... па уште и пресудување и рангирање на истата како голема, мала, вистинска, невистинска, лажна, исправна, неисправна, важна, неважна, најважна, ваква, онаква...





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 05:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,,,ljubov ,,,,,,a zarem mozhe da ima objasnuvanje ,so zbor ,,,,,,,,

Токму така... па уште и пресудување и рангирање на истата како голема, мала, вистинска, невистинска, лажна, исправна, неисправна, важна, неважна, најважна, ваква, онаква...
И јас велам: токму така; љубовта не може да се изрази со зборови, ниту да се дефинира;
 
Оваа тема ја отворив за слободно изнесување на различни мислења и коментари за љубовта, т.е., за слободна дискусија за љубовта, за која дискусија тврдам дека не е штетна; ништо не може да ѝ наштети на (искрената) љубов.
 
     даљубовда 


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 06:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

.

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Јас не напишав дека страстите и еротската (физичката) љубов се над несебичната општа љубов спрема сите души, туку напишав дека нема ништо лошо во страстите и еротската (физичката) љубов; ...



.



Кога не пишуваш дека страстите и еротската (телесната) љубов се над несебичната љубов, ти правиш нешто мудро!
За мислата дека во страстите и еротската (телесната) љубов нема апсолутно ништо лошо, тоа не би можел да го гарантирам, но доколку вљубениот маж и жена во потполна, долготрајна и јавна одговорност и телесно се љубат, тоа е потполно во ред.

Се’ друго може да е се’, само и вистинска љубов, не!    .




.





Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Бог е љубов.


Да се прифати Исус Христос во себе не значи да се следат било какви формални правила на било која Христијанска Црква (и сите не-Христијани ќе завршат во пекол), туку да се прифати Исус Христос во себе значи да се прифати љубовта во себе.


(И: нема вечен пекол; Светиот Отец на Црквата Ориген бил во право.).






Сите кои барем малку ја спознале и прифатиле Љубовта БОЖЈА (Христос) знаат дека Таа/Тој дојде во светот за да ни Ја покаже и докаже Вистината (Која е надприродната Милост БОЖЈА без која ништо не може да постои нити некој може вистински да биде спасен) и да ги ослободи сите души, но Тој засигурно никого нема да го присили на тоа!











Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


Пример од пракса:


Некој факир во Индија станал другар со некој (обичен) пајак; кога тој пајак умрел (од старост), факирот му изградил мал споменик на неговиот (пајаковиот) гроб; (тој мал споменик на пајаковиот гроб постои и ден денеска, и може да се посети);
Зарем ова не е љубов ?! Јасно дека и ова е љубов !


(напомена: веројатно некои од членовите на форумов нема да веруваат во тоа, но јас ги сакам и вирусите, бактериите, и т.н.).


     љубовљубовљубовљубовљубов     




Кога Ирод сакал да Го убие штотуку родениот Спасител, Ангел БОЖЈИ му се јави на Св.Јосиф и му кажал дека треба да бегаат за Египет.
Кога тие бегале кон Египет, Иродовите војници им влегле во траг и ги гонеле. Но еднаш кога им биле во непосредна близина и постоела акутна опасност да ги фатат, тие пробале да се сокријат во гранките на едно дрво што било удрено од гром. И додека се криеле во дрвото, пајаците што биле во близина сплеле мрежа која го направила дрвото прекрасно скровиште за ними, така да војниците не успеале да ги најдат.

Пајакот - за разлика од сите духовни и телесни причинители на болести и смрт - важи како наш пријател!








п.с. Те молам - иако ги љубиш - немој да култивираш животонепријатни услови, бактерии, вируси, ... бидејќи доста му се маки и патњи на човештвото!



п.п.с. Во 2007 година HIV (сидата) имаше во свои раце над 33 милиони луѓе, меѓукои многумина (слично на тебе) беа цврсто уверени дека во нивните страсти и телесна љубов нема ништо лошо!


















.    
Сакаш верувај, сакаш не верувај, но јас и животот би го дал ако на некоја душа тоа ѝ прави ќеиф; тоа важи и за вирусите, бактериите, и т.н.
 
А болести има најразлични, а не само полови; дали некој ќе се разболи од некоја болест (и дали ќе загине во војна, во земјотрес, и т.н.), зависи од него самиот, и од ништо друго;
Како го објаснуваш фактот што Светителите лечеле органски и душевни болести (како што се: лепра, шизофренија, и т.н.) со допир, и Светителите воскреснувале и по неколку дена мртви луѓе ?!
 
А Христијанството (и само Христијанството), кратко време после распнувањето на Исус Христос, љубовта (овде конкретно мислам на страстите и еротската (физичка) љубов) ја прогласиле за грев;
тоа е навреда за Светиот Дух.
 
А ти, живеј и понатаму во ланци, ако самиот така сакаш; уште некое време.
 
     даљубовда


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 10:20
.




БОЖЈАТА Љубов е поинаква од телесната (животинската) “љубов“!





Иако БОЖЈАТА Љубов се’ поднесува, таа се’ не одобрува!
Љубовта Која што потекнува од БОЖЈИОТ Дух Светол не е лиценца за се’!


Луѓето коишто се’уште се робови на телесната похлепа и страсти, се’уште не Ја познаваат Совршената Љубов и Слобода БОЖЈА!






„Се’ ми е допуштено!” Но не е се’ полезно.
„Се’ ми е допуштено!” Но ништо - освен БОГ - не сакам да завладее над мене.


(1 Коринтј. 6:12)












.    

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 13:27
Originally posted by spiros spiros напиша:

.




БОЖЈАТА Љубов е поинаква од телесната (животинската) “љубов“!





Иако БОЖЈАТА Љубов се’ поднесува, таа се’ не одобрува!
Љубовта Која што потекнува од БОЖЈИОТ Дух Светол не е лиценца за се’!


Луѓето коишто се’уште се робови на телесната похлепа и страсти, се’уште не Ја познаваат Совршената Љубов и Слобода БОЖЈА!






„Се’ ми е допуштено!” Но не е се’ полезно.
„Се’ ми е допуштено!” Но ништо - освен БОГ - не сакам да завладее над мене.


(1 Коринтј. 6:12)












.    
Добро бе spiros; живеј како што сакаш; сметај го Христијанството за едина исправна религија, а сите други религии (Ислам,Хинду, Будизам, ...) сметај ги за сосема неисправни; твоја воља, твое право !
 
     даљубовда 


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 13:58
.


Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


Добро бе spiros; живеј како што сакаш; сметај го Христијанството за едина исправна религија, а сите други религии (Ислам,Хинду, Будизам, ...) сметај ги за сосема неисправни; твоја воља, твое право !

 

     даљубовда 



.


Ти благодарам за дозволата, Зоки.   


Би сакал само нешто да те дополнам: во Исус е праксата и учењето совршено точно, кое дури од истокот е поисточно!
Во Него е и совршеното јудејство, совршеното христијанство, совршениот ислам, совршениот будизам, совршениот комунизам, совршениот хуманизам ... и многу многу повеќе од сето тоа, бидејќи Совршената Љубов (БОГ) е лично во Него!

Сваќаш?




... додека сите не го достигнеме единството на верата и познанието на Синот Божји,
до состојба на совршен човек, до мера на возраста на Христовата полнота ...!


(Ефес. 4:13)










.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 14:32
v ime na svetosta na TATA-SPER-MATA mnogumina se prateni a sepak samo EDEN go obavuva bezgrevnoto zatrunuvanje. isus ne e padnatiot nephilim naprotiv toj e vostanatiot. negovoto vostanie e protiv kolektivot choveshteren kontra sho site veruvaat bez bilo kakvo znaenje deka e on vozkresnat. voskresenieto negovo e vostanuvane, rebellion, poagjanje vo vojna nad vojnite: ARGEEDON Army of EDEN against ALL THE EVIL-PROFIT-DRIVEN KINGS OF BEASTY KINGDOMS OF MANKIND. toa sho za site beshe Isusov pad udole samo za Isa (i 12te blizni nemu) beshe TAO patot na vostanuvanje ugore, najnizhiot paradox kompletno preraboten vo vostanat do absurd od najvishi red, Isa e SVET LOST A a svetlosta prirodno stalno pagja ugore, it's an anti-grave-E-T thing to the sin free him.

i gave me a brain teasing uppercut beyond any my ability to handle and i am still standing ??? how cum ???

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 20:44
Originally posted by spiros spiros напиша:

.


Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


Добро бе spiros; живеј како што сакаш; сметај го Христијанството за едина исправна религија, а сите други религии (Ислам,Хинду, Будизам, ...) сметај ги за сосема неисправни; твоја воља, твое право !

 

     даљубовда 



.


Ти благодарам за дозволата, Зоки.   


Би сакал само нешто да те дополнам: во Исус е праксата и учењето совршено точно, кое дури од истокот е поисточно!
Во Него е и совршеното јудејство, совршеното христијанство, совршениот ислам, совршениот будизам, совршениот комунизам, совршениот хуманизам ... и многу многу повеќе од сето тоа, бидејќи Совршената Љубов (БОГ) е лично во Него!

Сваќаш?




... додека сите не го достигнеме единството на верата и познанието на Синот Божји,
до состојба на совршен човек, до мера на возраста на Христовата полнота ...!


(Ефес. 4:13)










.
Сфаќам, spiros; и, во добар дел, се согласувам со тебе.
_________________________
Инаку, еве една поучна песна (за сите религиозни фанатици, од било која религија):
 
http://www.youtube.com/watch?v=Vl4JbaPFLo8" rel="nofollow -  
     љубовљубовљубовљубовљубов
 


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 21:25

.



Утешително е сознанието и надежта дека денот доаѓа на кој сите фанатици (религиозни и нерелигиозни) ќе увидат дека всушност единствена покорност И’ припаѓа на Љубовта и Добрината БОЖЈА, Која го надминува секој човечки ум, без Која неможе ништо да постои што постои, а чије негирање и одфрлање е најголема глупост воопшто!


   





Бидејќи се јави Божјата Милост, спасителна за сите луѓе!

(Тит 2:11)




.      


.



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 23:38
Originally posted by spiros spiros напиша:


.



Утешително е сознанието и надежта дека денот доаѓа на кој сите фанатици (религиозни и нерелигиозни) ќе увидат дека всушност единствена покорност И’ припаѓа на Љубовта и Добрината БОЖЈА, Која го надминува секој човечки ум, без Која неможе ништо да постои што постои, а чије негирање и одфрлање е најголема глупост воопшто!


   





Бидејќи се јави Божјата Милост, спасителна за сите луѓе!

(Тит 2:11)




.      


.

Еве уште една убава песна (за сите души):
 
http://www.youtube.com/watch?v=fkMKAhDsiPA" rel="nofollow -  
     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 20:17

Еден мал пример на израз на љубов:

Да му подариш на пријател рачен часовник без никаков повод.

     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 21:03
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Еден мал пример на израз на љубов:


Да му подариш на пријател рачен часовник без никаков повод.


     љубовљубовљубовљубовљубов


.



Убав израз на љубов, но нее ли времето повредно од часовникот?

Нее ли Творецот повреден од творбата?

Ако ние луѓето поради љубов сме спремни да робуваме дури и на љубените луѓе http://www.youtube.com/watch?v=fkMKAhDsiPA" rel="nofollow - (како што пее од тебе погоре постираната песна ) , колку тогаш повеќе би требале да Му робуваме на Оној Кој ги создал сите и најмилото Го дал за истите?



“Возљуби Го Господа, својот Бог, со сето свое срце, и со сета своја душа, и со сиот свој разум“!
..тоа е прва и најголема заповед; а втората е слична на неа:
“Возљуби го својот ближен како себеси!“


(Мат.22)

   






.   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: playtoy
Датум на внесување: 08.Мај.2012 во 22:41
MOZES DA SE SOMNEVAS DEKA ZVEZDITE SVETAT,MOZES DA SE SOMNEVAS DEKA SONCETO GREE,MOZES DA SE SOMNEVAS DEKA VISTINATA E LAGA, NO NEMOJ DA SE SOMNEVAS DEKA LJUBOVTA E LJUBOV.
           (Shekspir)


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 10.Мај.2012 во 16:30

(забелешка:

По Православната теологија, нема ништо поцврсто од душата (душата може да издржи и големи маки), и, истовремено, нема ништо понежно од душата (во срцето на секоја душа (без исклучок) има бескрајна љубов и нежност)).



Постирано од: playtoy
Датум на внесување: 10.Мај.2012 во 18:42
dalecinata i go pravi na ljubovta ona sto i go pravi veterot na iskrata:
ako e mala ke ja zgasne;
ako e golema ke ja razgori!

-------------
zivot je kurva ako ga ne jebes sje*ace te :))


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 13.Мај.2012 во 19:05
zapoznajte se so adedasoviov goljub:



EDAN x EDNA = ALLAНNILATES

emoj noe, noe noe, Cyrillic Н jest Latin N

1 deda | 4 brada | 0 mama | 8 tatoisto

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 14.Мај.2012 во 12:18

Бог е љубов;

Сѐ е Бог;

Значи: Сѐ е љубов;

(напомена: можеби ова и не е 100% точно, но не е грешка да се рече дека дури и омразата е некој вид на "уврната" љубов).

     љубовљубовљубовљубовљубов


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 03.Септември.2012 во 18:55
За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 




-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2012 во 19:58
Амин!не вреден

Тоа е вистинско Христијанство!

Влегуваме во нови енергетски сфери на егзистирање кои резултираат со кревање на нивото на свеста кај луѓето и тоа е евидентно преку ваквите реагирања на младите генерации.

Очевидци сме на повторното Исусово доаѓање. љубов

Љубов посредe вам! големо гушкање




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 03.Септември.2012 во 20:39
Љубов...

Кога човек ќе го сомелат околностите е обземен од темнината, изгубена доверба, страв од уште една повреда. Еден ден ќе се препушти, другиот ден ќе се собере човек во своите ѕидишта. Секој си има своја приказна, секој си има свои рани, секој се плаши да биде повреден... но животот е за да научиме за љубовта која се наоѓа зад границите на стравот. Не чека таму. Јас понекогаш колку и да го негирам ова, колку и да ја покажувам мојата агресија во форма на сарказам, бунтување и така натаму, сето тоа е испровоцирано од стравот на кој што сум фокусирана. Се уште ми е потребен стравот, се штитам додека не подзакрепнам уште малку... или многу... Но знам кон што целам, имам едно гласче во мене кое што ме потсетува. Најверојатно затоа сеуште сум тука


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 03.Септември.2012 во 23:03

"Jas vo tebe i Ti vo mene" - toa e Ljubov! 
No, ako e nasochena kon edna lichnost ili edno neshto - togash ja ogranichuvame...


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Нембус
Датум на внесување: 04.Септември.2012 во 17:54
Што е љубов?

Емотивен аналог на канцерогено ткиво. Расте, не запира, те обзема, те менува, и на крај ти го заебува животот.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Септември.2012 во 18:26
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Што е љубов?

Емотивен аналог на канцерогено ткиво. Расте, не запира, те обзема, те менува, и на крај ти го заебува животот.
се додека не го утепаш со кемотерапија...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Нембус
Датум на внесување: 06.Септември.2012 во 00:13
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


се додека не го утепаш со кемотерапија...


Ретко кој ја има. Се вика доза реализам :).


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Септември.2012 во 13:13
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


се додека не го утепаш со кемотерапија...


Ретко кој ја има. Се вика доза реализам :).
па да де, на тоа мислев да


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 00:41
Baba mi, chestopati mi veleshe - ne kazhuvaj im na drugite shto ti smeta, nekako, na nekoj nachin, bash toa kje ti go pravat(svesno ili ne...) i imala pravo... za povekjeto...
Dali e toa Ljubov??? 
Zarem samo se "rachuna" ljubovta kon ljubeniot, ljubenata?

Kolku gi zhiveeme Isusovite zborovi...??? 
Dali Ljubovta znae za sudenje i kritika vo vid na otfrlanje, ponizhuvanje, ismejuvanje, ogranichuvanje??? Nikoj ne go sakame toa... ama sme se zaprashale li deka mozhebi, tokmu nie, go pravime  toa... (shto ne bi sakale nam...???)

Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov ........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...

Beden i jaden bi izgledal svetot, ako ne i dozvoluvame na ljubovta da "pobeduva" - a ovde e i sega e! ama ete seushte barame, chekame... i ne, ova ne se filozofii...намигнување Toa e Ljubov, Zhivot.





-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 16:18
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Baba mi, chestopati mi veleshe - ne kazhuvaj im na drugite shto ti smeta, nekako, na nekoj nachin, bash toa kje ti go pravat(svesno ili ne...) i imala pravo... za povekjeto...<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">
Dali e toa Ljubov??? 
Zarem samo se "rachuna" ljubovta kon ljubeniot, ljubenata?

Kolku gi zhiveeme Isusovite zborovi...??? 
Dali Ljubovta znae za sudenje i kritika vo vid na otfrlanje, ponizhuvanje, ismejuvanje, ogranichuvanje??? Nikoj ne go sakame toa... ama sme se zaprashale li deka mozhebi, tokmu nie, go pravime  toa... (shto ne bi sakale nam...???)
Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...
Beden i jaden bi izgledal svetot, ako ne i dozvoluvame na ljubovta da "pobeduva" - a ovde e i sega e! ama ete seushte barame, chekame... i ne, ova ne se filozofii...намигнување Toa e Ljubov, Zhivot.

Да сакаш, е едно,
а да постанеш самата љубов е друго.
Со првото посотиш како емотивна,карактерна,оформена личност која знае да изрази љубов,да се сочуствува со љубениот,да дејствува заштитнички итн.

Додека со второто...."не постоиш" според особините дадени во првото,бидејќи само тогаш љубовта има дејство какво што самата го опишуваш.

Ваква состојба се раѓа од свет во кој е намножено безаконието и неправдата,лицемерие,себичност,свет во кој се љубат само своите,а сите други се туѓинци итн
Односно тоа е како утроба од која се раѓа самата "љубов".
Колку повеќе се намножува едното,толку поблиску е да се роди другото,од кое повторно ќе се воспотави некој критериум на живеење за да повторно почне да расте "стомакот" и пак исто.

Така да,прашањето во врска со темата "што е љубов" може да биде...

-невеста и младоженец









Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 16:55
А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:06
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.
 

Eкшич не сите гледаме на животот во црно . Некој од на откриват и позитивната и веселата страна на животот .да 

Сите имаме проблеми .Тоа е јасно . Не некој од нас се и позитивни луге .намигнување


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:07
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.

А која е таа темна страна на Љубовта ? 

Не сум знаел дека Љубовта има темнина ?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:12
Нема љубовта темна страна, но не сме сите совршени а љубовта значи прифаќање и на сопствената осудена страна, темна страна, неприфатена страна, но јас се што забележав е само совршени луѓе кои што промовираат љубов без притоа да забележам дека си ги имаат прифатено сопствените демони... и кога ќе се истресе некоја таква тема од нечиј ракав многумина ко ненаситни колваат и судат... па затоа се прашав и нема никогаш да престанам да се прашувам.. дали е љубовта отфрлање на едната наша половина и величење на онаа другата? Или сите се толку многу совршени? 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:14
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.
 

Eкшич не сите гледаме на животот во црно . Некој од на откриват и позитивната и веселата страна на животот .да 

Сите имаме проблеми .Тоа е јасно . Не некој од нас се и позитивни луге .намигнување

Јас не го негирам постоењето на позитивното. Јас по природа многу се смеам (колку и да му е тоа некому чудно така е)... ама не негирам постоењето и на онаа осудена страна, негативна, забранета итн. за разлика од многумина. среќа Можеби сум наклонета повеќе кон мрачни ствари, не велам не, но некои луѓе тотално се убедени дека истата ја помножиле со нула, но не се множи тоа со нула, невозможно е.среќа


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:20
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Нема љубовта темна страна, но не сме сите совршени а љубовта значи прифаќање и на сопствената осудена страна, темна страна, неприфатена страна, но јас се што забележав е само совршени луѓе кои што промовираат љубов без притоа да забележам дека си ги имаат прифатено сопствените демони... и кога ќе се истресе некоја таква тема од нечиј ракав многумина ко ненаситни колваат и судат... па затоа се прашав и нема никогаш да престанам да се прашувам.. дали е љубовта отфрлање на едната наша половина и величење на онаа другата? Или сите се толку многу совршени? 

Потполно си во право, како и многу пати до сега.

Љубовта не отфрла и не суди ништо.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Нема љубовта темна страна, но не сме сите совршени а љубовта значи прифаќање и на сопствената осудена страна, темна страна, неприфатена страна, но јас се што забележав е само совршени луѓе кои што промовираат љубов без притоа да забележам дека си ги имаат прифатено сопствените демони... и кога ќе се истресе некоја таква тема од нечиј ракав многумина ко ненаситни колваат и судат... па затоа се прашав и нема никогаш да престанам да се прашувам.. дали е љубовта отфрлање на едната наша половина и величење на онаа другата? Или сите се толку многу совршени? 

Потполно си во право, како и многу пати до сега.

Љубовта не отфрла и не суди ништо.



No mnogumina kvazi rasprostranuvaci na ljubovta ja negiraat taa strana... nazalost. 


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:26
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Baba mi, chestopati mi veleshe - ne kazhuvaj im na drugite shto ti smeta, nekako, na nekoj nachin, bash toa kje ti go pravat(svesno ili ne...) i imala pravo... za povekjeto...<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">
Dali e toa Ljubov??? 
Zarem samo se "rachuna" ljubovta kon ljubeniot, ljubenata?

Kolku gi zhiveeme Isusovite zborovi...??? 
Dali Ljubovta znae za sudenje i kritika vo vid na otfrlanje, ponizhuvanje, ismejuvanje, ogranichuvanje??? Nikoj ne go sakame toa... ama sme se zaprashale li deka mozhebi, tokmu nie, go pravime  toa... (shto ne bi sakale nam...???)
Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...
Beden i jaden bi izgledal svetot, ako ne i dozvoluvame na ljubovta da "pobeduva" - a ovde e i sega e! ama ete seushte barame, chekame... i ne, ova ne se filozofii...намигнување Toa e Ljubov, Zhivot.

Да сакаш, е едно,
а да постанеш самата љубов е друго.
Со првото посотиш како емотивна,карактерна,оформена личност која знае да изрази љубов,да се сочуствува со љубениот,да дејствува заштитнички итн.

Додека со второто...."не постоиш" според особините дадени во првото,бидејќи само тогаш љубовта има дејство какво што самата го опишуваш.

Ваква состојба се раѓа од свет во кој е намножено безаконието и неправдата,лицемерие,себичност,свет во кој се љубат само своите,а сите други се туѓинци итн
Односно тоа е како утроба од која се раѓа самата "љубов".
Колку повеќе се намножува едното,толку поблиску е да се роди другото,од кое повторно ќе се воспотави некој критериум на живеење за да повторно почне да расте "стомакот" и пак исто.

Така да,прашањето во врска со темата "што е љубов" може да биде...

-невеста и младоженец  


смеење ete baba mi imala pravo...смеење a ubavo si zamoliv................i ajde kje probam ushte ovoj pat da zamolam....... намигнување 

Koga rekov - tolku li e teshko da sakash... - mu se obrativ na "chovechkiot sin"намигнување, koj uporno se trudi da "POSTANE"  LJUBOV! плазењеголема насмевка da postane ONA, shto vekje E!среќа

Dali evolucijata na chovekovata svest ja zadrzhuva(zakochuva) neshto ...збунетостголема насмевка

Nie vekje sme Ljubov... ama kako shto rekov, se ushte barame........ chovek!плазење

Znachi ne da postanesh Ljubov, tuku da uvidish deka vekje SI!среќа

A za da taa se dozhivuva... "se rodila nevesta i mladozhenec"..........смеење 


ps - Koja i boja da stavash na mojata bukva.... ne kje znaesh shto jas sakam da kazham....bilo kade.....bilo koga.....голема насмевка a tvoite, vekje si kazhav........намигнување















-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: gjukac
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:28
Ne samo seks.
Toa e celosna ispolnitelnost i razbirane na dvata partnera.
Za zal dosega se cini deka retko koj ima doziveano vistinski celosno ljubov.

-------------
Da Bе..........
Tu Be..........
DA BE..........


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 17:31
Originally posted by gjukac gjukac напиша:

Ne samo seks.
Toa e celosna ispolnitelnost i razbirane na dvata partnera.
Za zal dosega se cini deka retko koj ima doziveano vistinski celosno ljubov.

Љубовта не е само на ти го - дај ми го со партнерот. Љубовта е сеопфатно нешто, а љубовта на ти го - дај ми го е само парче од тое бесконечие... среќа


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 19:34
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.


Напротив,ако не прочита добро,кажав дека со нејзино зголемување како што расте стомакот на жена за да се роди она за кое велиме да се постане љубов,со што исчезнуваат сите појмови на своето постоење со кое сега се препознаваш себеси.

Кога човек страда,а нема кој не пострада како во текот на својот живот.
Не треба да се бара причина на своето страдање,туку зошто воопшто страда човекот, не зависно од типот на проблемите.
Само така ќе ја шириш својата љубов,барајќи помирување(во себе) од оние што нанесуваат и оние што поднесуваат страдање.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 20:09
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


ete baba mi imala pravo... a ubavo si zamoliv................i ajde kje probam ushte ovoj pat da zamolam.......

Koga rekov - tolku li e teshko da sakash... - mu se obrativ na "chovechkiot sin", koj uporno se trudi da "POSTANE" LJUBOV! da postane ONA, shto vekje E!

Dali evolucijata na chovekovata svest ja zadrzhuva(zakochuva) neshto ...

Nie vekje sme Ljubov... ama kako shto rekov, se ushte barame........ chovek!

Znachi ne da postanesh Ljubov, tuku da uvidish deka vekje SI!

A za da taa se dozhivuva... "se rodila nevesta i mladozhenec"..........


ps - Koja i boja da stavash na mojata bukva.... ne kje znaesh shto jas sakam da kazham....bilo kade.....bilo koga..... a tvoite, vekje si kazhav........

Пробај коментарите во однос на било која темата да не ги земаш толку на срце,бидејќи со "више волим себе него тебе", наместо да разговораме ,ќе водиме судски спор.

За жал многумина живеат од туѓи мисли и филозофии и истите ги прифаќаат како штит,плашејќи се да не бидат повторно повредени.
Па дуваат и на машченица.

п.с.Не барај,ако си дојстојна за Тоа,тоа тебе ќе те најде.
Како принцезата во кулата,што го чекала принцот да ја спаси.

     


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 22:07
ufffff seushte barash da postanesh ljubov?голема насмевка

ajde ushte ednush......

ne kje znaesh dali vishe volim sebe nego tebe, kako shto ne kje znaesh od shto zhiveam, kako shto ne kje znaesh vo shto duvam... i kako shto ne kje znaesh kogo jas chekam...ne kje znaesh...deka nemam potreba da se spasuvam...ama kje znaesh deka vreme e da prestanesh da ne se sekirash za viktorija 123 !!!голема насмевка da ja spasuvash de!!! - od tugjite misli i filozofii плазење i ne mi izigravaj nekoja si zhrtva od moive postovi...a jas gjavolica....ѓавол 

i zapomni! moj problem e shto kje me snajde.....ne e tvoj - bidi siguren.....намигнување
i zapomni - nemam potreba od tvoite zabeleshki i procenki.....zatoa drzhi si se do temite..... i posleden pat  - kje nemam povekje komentar! - shto i da kazhesh! 

ova e obrakjanje na eden do drug chovechki sin! loj ne umee da gi pochituva zhelbite na drugiot...

zhivej i ostavi gi drugite da zhiveat.....toa e ljubov. a ne tugja filozofija.



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 00:18
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

ufffff seushte barash da postanesh ljubov?голема насмевка<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

ajde ushte ednush......

ne kje znaesh dali vishe volim sebe nego tebe, kako shto ne kje znaesh od shto zhiveam, kako shto ne kje znaesh vo shto duvam... i kako shto ne kje znaesh kogo jas chekam...ne kje znaesh...deka nemam potreba da se spasuvam...ama kje znaesh deka vreme e da prestanesh da ne se sekirash za viktorija 123 !!!голема насмевка da ja spasuvash de!!! - od tugjite misli i filozofii плазење i ne mi izigravaj nekoja si zhrtva od moive postovi...a jas gjavolica....ѓавол 

i zapomni! moj problem e shto kje me snajde.....ne e tvoj - bidi siguren.....намигнување
i zapomni - nemam potreba od tvoite zabeleshki i procenki.....zatoa drzhi si se do temite..... i posleden pat  - kje nemam povekje komentar! - shto i da kazhesh! 

ova e obrakjanje na eden do drug chovechki sin! loj ne umee da gi pochituva zhelbite na drugiot...

zhivej i ostavi gi drugite da
zhiveat.....toa e ljubov. a ne tugja filozofija.[/
DIV]



Човек се спасува од самиот себе.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov ........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...


Многу тешко е тоа,кога на грб се носи толку скапоцениот живот наречен со некое име.



Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 01:47
Колку тупаџиска сте ја направиле темава......само последнава реченица на пица вреди

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 10:38
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А дали овде кога зборувате за љубов го негирате постоењето на онаа темна страна? збунетост

Сите станаа некако позитивни, некако не ми изгледа тоа на целосна слика. Како да фали едно огромно парче во целово проповедање по светов па и на форумиве.


Напротив,ако не прочита добро,кажав дека со нејзино зголемување како што расте стомакот на жена за да се роди она за кое велиме да се постане љубов,со што исчезнуваат сите појмови на своето постоење со кое сега се препознаваш себеси.

Кога човек страда,а нема кој не пострада како во текот на својот живот.
Не треба да се бара причина на своето страдање,туку зошто воопшто страда човекот, не зависно од типот на проблемите.
Само така ќе ја шириш својата љубов,барајќи помирување(во себе) од оние што нанесуваат и оние што поднесуваат страдање.

Не станува збор само за страдањето, иако не го исклучувам истото. Страдањето е една од причината за превземањето на одредени чекори во животот. Сепак, чувствата се некакви насочувачи (лични). Делата кои ги правиме некогаш знаат да бидат осудени, засрамувачки итн... и истите многу пати ги криеме од другите (ок, не мора секој да знае се за нас), но истите ги криеме и од себеси...Убаво е доколку луѓето го разбираат тоа што го пишуваат, но не гледам дека голем дел од оние кои што истото го промовираат и го разбираат и го применуваат, туку гледаат како да избегаат од сопствените некакви дела. Се срамиме и со една шкатрлива насмевка ќе продадеме муда за бубрези и ќе се осетиме подобро зашто сме насмеале некого, но дали љубовта како таква е функционална и квалитетна? Лично за нас правам муабет. Јас не велам дека знам да се сакам себеси, појма немам да се сакам себеси и појма немам дали некогаш ќе успеам да го научам тоа.. но гледам како многумина лажно се сакаат себеси... а тоа е доволна причина сама по себе за срамот, лутината, тагата кон себе да растат. Еден ден тоа ќе пукне. Јас не велам дека ти Пика се поклопуваш во ова што јас овде го опишувам, не велам ни Меси дека е во таа клапа на луѓе... но моето видување е дека многумина на погрешен начин ја промовираат љубовта.

Ова е само моја гледна точка, ништо повеќе.големо гушкање


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 14:35
Многу вистинито... многу вистинито.

Одлично согледување.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 09:12
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не станува збор само за страдањето, иако не го исклучувам истото. Страдањето е една од причината за превземањето на одредени чекори во животот. Сепак, чувствата се некакви насочувачи (лични). Делата кои ги правиме некогаш знаат да бидат осудени, засрамувачки итн... и истите многу пати ги криеме од другите (ок, не мора секој да знае се за нас), но истите ги криеме и од себеси...Убаво е доколку луѓето го разбираат тоа што го пишуваат, но не гледам дека голем дел од оние кои што истото го промовираат и го разбираат и го применуваат, туку гледаат како да избегаат од сопствените некакви дела. Се срамиме и со една шкатрлива насмевка ќе продадеме муда за бубрези и ќе се осетиме подобро зашто сме насмеале некого, но дали љубовта како таква е функционална и квалитетна? Лично за нас правам муабет. Јас не велам дека знам да се сакам себеси, појма немам да се сакам себеси и појма немам дали некогаш ќе успеам да го научам тоа.. но гледам како многумина лажно се сакаат себеси... а тоа е доволна причина сама по себе за срамот, лутината, тагата кон себе да растат. Еден ден тоа ќе пукне. Јас не велам дека ти Пика се поклопуваш во ова што јас овде го опишувам, не велам ни Меси дека е во таа клапа на луѓе... но моето видување е дека многумина на погрешен начин ја промовираат љубовта.
Ова е само моја гледна точка, ништо повеќе.големо гушкање


Многу далеку си отишла со мислите и тоа е добро.
Во предходните постови спомнав дека со зголемување на страдањата ќе се роди нешто што е поразлично од светотвните луѓе.
А све што е поразлично ќе биде осудено,отфрлено и во некој случаи убиено.
Бидејќи, самото постоење на све што е поразлично од нивните рзбирања може да предизвика хаос,страв и една друга слика за животот која не сакаат да ја видат,па затоа најдобро тие да се деградираат и отфрлат.
Слободно можеш, оние кои произлегле од страдањата да ги наречеш деца на хаосот.

Нив не им преостанува ништо друго, освен да живеат во сенка,со една единствена желба..да бидат прифатени од светот такви какви што се.
А како да им се исполни тоа кога нивното постоење ќе предизвика болка,гнев,омраза све што е продукт или спротивно на љубовта.


Како едните ја согледуваат љубовта,а како другите,тоа е она прашање за кое пишуваш.
Твоето согледување на работите е токму тоа.
Едните се со јасна престава на тоа што сакаат,а што не сакаат,когу љубат,а кого мразат,со кого да зборат,а со кого да не зборат.
Бидејќи самите тие живеат и ги мерат нештата со двое аршин.Добри и лоши.

Додека од друга страна,постои само целиот свет и ти.
Кој е добар,а кој лош?
Ти го сакаш светот,ама тој тебе не.
Ти сакаш да живееш во светот,но тој те смета за изрод.
Кој да живее,а кој да умре?
Кого да осудиш,а кого да оправдаш?

Ти останува само во сенката да живееш, сокриен,закопан.
Бидејќи, премногу го сакаш животот, за да можеш светот да го осудиш,
за да ти живееш,па затоа најдобро себеси да се осудиш.


Затоа,нема погрешен начин на изразување на љубовта,има само спротивна страна на разбирање.
   


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 09:35
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:



Многу далеку си отишла со мислите и тоа е добро.
Во предходните постови спомнав дека со зголемување на страдањата ќе се роди нешто што е поразлично од светотвните луѓе.
А све што е поразлично ќе биде осудено,отфрлено и во некој случаи убиено.
Бидејќи, самото постоење на све што е поразлично од нивните рзбирања може да предизвика хаос,страв и една друга слика за животот која не сакаат да ја видат,па затоа најдобро тие да се деградираат и отфрлат.
Слободно можеш, оние кои произлегле од страдањата да ги наречеш деца на хаосот.

Нив не им преостанува ништо друго, освен да живеат во сенка,со една единствена желба..да бидат прифатени од светот такви какви што се.
А како да им се исполни тоа кога нивното постоење ќе предизвика болка,гнев,омраза све што е продукт или спротивно на љубовта.


Како едните ја согледуваат љубовта,а како другите,тоа е она прашање за кое пишуваш.
Твоето согледување на работите е токму тоа.
Едните се со јасна престава на тоа што сакаат,а што не сакаат,когу љубат,а кого мразат,со кого да зборат,а со кого да не зборат.
Бидејќи самите тие живеат и ги мерат нештата со двое аршин.Добри и лоши.

Додека од друга страна,постои само целиот свет и ти.
Кој е добар,а кој лош?
Ти го сакаш светот,ама тој тебе не.
Ти сакаш да живееш во светот,но тој те смета за изрод.
Кој да живее,а кој да умре?
Кого да осудиш,а кого да оправдаш?

Ти останува само во сенката да живееш, сокриен,закопан.
Бидејќи, премногу го сакаш животот, за да можеш светот да го осудиш,
за да ти живееш,па затоа најдобро себеси да се осудиш.


Затоа,нема погрешен начин на изразување на љубовта,има само спротивна страна на разбирање.
    [/QUOTE]
tokmu taka...."se' moze da stane ljubov...големо гушкање 
ljubovta ne e optovarena so misticno-romanticno nit so frojdovski plastovi...
ljubovta e dlaboka covecka osobina.


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 10:42
Ljubovta e edna i edistvena i da, Taa se izrazuva niz raznite oblici i formi..... 
Kako togash znaeme koja e vistinskata a koja ne e! Kako togash si zemame za pravo da im klazhuvame na drugite deka se na pogreshen pat... shto da isfrlat... ta neli i nivnite zborovi se tugji za drugiot...Ili mozhebi si umisluvame deka imame nekakva misija pa ete si zemame sekakvi prava...Im se pikame vo zborovite gi farbame, go menuvame nivnoto znachenje - nebare znaeme shto drugiot saka da kazhe....ili ete si zemame za pravo da kazheme deka toa ne e ispravno....a od druga strana velime deka ljubovta razlichno se izazuva.....
Kako togash mozheme da gi sudime drugite... deka ete lazhno,neispravn o i losho ja promoviraat jlubovta, deka ne se na vistinskiot pat....Zarem patot ne e individualen. Ako e! - togash da ne im sudime na drugite kako shto ne sakame nam da ni sudat....I da, jas kje prodolzham da se smeam....toa nikoj ne kje mi go odzeme.....toa sum jas....toa e mojata sushtina a na povrshinata ...vo svetot kje ima i raj i pekol......dodeka toj postoi....takva e negovata priroda i nema nishto tuka "losho" . 

Inaku, ushte ednash kje j spomnam baba mi....намигнување Taa mi veleshe - i koga kje ti se plache i koga kje sakash da se raduvash, zakluchi se i zaperdi se - nikoj nit da te chue nit da te vidi.....sigurno chula za "gredata i reskata vo ochite....."намигнување

A jas, nema da se zakluchuvam... osobeno koga kje se raduvam.... a i mojot tovar si e moj....idealno bi bilo koga sekoj bi se grizhel za svojot, neli?намигнување 




-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 10:50
 
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не станува збор само за страдањето, иако не го исклучувам истото. Страдањето е една од причината за превземањето на одредени чекори во животот. Сепак, чувствата се некакви насочувачи (лични). Делата кои ги правиме некогаш знаат да бидат осудени, засрамувачки итн... и истите многу пати ги криеме од другите (ок, не мора секој да знае се за нас), но истите ги криеме и од себеси...Убаво е доколку луѓето го разбираат тоа што го пишуваат, но не гледам дека голем дел од оние кои што истото го промовираат и го разбираат и го применуваат, туку гледаат како да избегаат од сопствените некакви дела. Се срамиме и со една шкатрлива насмевка ќе продадеме муда за бубрези и ќе се осетиме подобро зашто сме насмеале некого, но дали љубовта како таква е функционална и квалитетна? Лично за нас правам муабет. Јас не велам дека знам да се сакам себеси, појма немам да се сакам себеси и појма немам дали некогаш ќе успеам да го научам тоа.. но гледам како многумина лажно се сакаат себеси... а тоа е доволна причина сама по себе за срамот, лутината, тагата кон себе да растат. Еден ден тоа ќе пукне. Јас не велам дека ти Пика се поклопуваш во ова што јас овде го опишувам, не велам ни Меси дека е во таа клапа на луѓе... но моето видување е дека многумина на погрешен начин ја промовираат љубовта.
Ова е само моја гледна точка, ништо повеќе.големо гушкање


Многу далеку си отишла со мислите и тоа е добро.
Во предходните постови спомнав дека со зголемување на страдањата ќе се роди нешто што е поразлично од светотвните луѓе.
А све што е поразлично ќе биде осудено,отфрлено и во некој случаи убиено.
Бидејќи, самото постоење на све што е поразлично од нивните рзбирања може да предизвика хаос,страв и една друга слика за животот која не сакаат да ја видат,па затоа најдобро тие да се деградираат и отфрлат.
Слободно можеш, оние кои произлегле од страдањата да ги наречеш деца на хаосот.

Нив не им преостанува ништо друго, освен да живеат во сенка,со една единствена желба..да бидат прифатени од светот такви какви што се.
А како да им се исполни тоа кога нивното постоење ќе предизвика болка,гнев,омраза све што е продукт или спротивно на љубовта.


Како едните ја согледуваат љубовта,а како другите,тоа е она прашање за кое пишуваш.
Твоето согледување на работите е токму тоа.
Едните се со јасна престава на тоа што сакаат,а што не сакаат,когу љубат,а кого мразат,со кого да зборат,а со кого да не зборат.
Бидејќи самите тие живеат и ги мерат нештата со двое аршин.Добри и лоши.

Додека од друга страна,постои само целиот свет и ти.
Кој е добар,а кој лош?
Ти го сакаш светот,ама тој тебе не.
Ти сакаш да живееш во светот,но тој те смета за изрод.
Кој да живее,а кој да умре?
Кого да осудиш,а кого да оправдаш?

Ти останува само во сенката да живееш, сокриен,закопан.
Бидејќи, премногу го сакаш животот, за да можеш светот да го осудиш,
за да ти живееш,па затоа најдобро себеси да се осудиш.


Затоа,нема погрешен начин на изразување на љубовта,има само спротивна страна на разбирање.
   

Порано давав се од себе да се сменам, порано пробав да бидам нормална.. но сега сфаќам една работа. Најголемиот проблем на љубовта е нормалноста. Зошто? Затоа што сите тежнееме да биде нормални, но кого било да прашаш што е нормално... никој не го знае одговорот.. а зошто? Затоа што тоа не е ништо друго освен една наметната фикција. Мене просто ми се превртува утробата кога ќе видам испишани рецетпи каква треба да биде една нормална врска, како да се води здрав психички живот, како да си конструктивен а како да не си деструктивен.. ова е болно, она е здраво итн. Порано ја ги читав многу овие инстант рецептички и да ти кажам у последно време ми се превртува нешто у стомак. Зошто? Јас сум особа која што иде и своите два поларитети и тоа многу екстремно. Многумина ми суделе дека сум некогаш преблиска, после тоа предалечна, некогаш сум фина, некогаш сум лошотилак, некогаш сум мрак невиден, некогаш сум озубена од осмица до осмица... ми мрчеле зашто се лигавам и не мрдам од моето минато и така натаму... но океј, имам неколку драги особи што ме сакаат и ме разбираат. Благодарение на нив научив и јас да се разберам а со тоа и подобро го разбрав светот. Затоа јас немам проблем со дрските, пакосните, бунтовниците. Ќе реплицираме до утре, ама јас сум си пак океј со сите. Јас немам рецепт за како некој човек треба да се однесува. Е сега има од оние луѓе кои знаат се и ќе ме учат за граници со луѓето. Епа ете, јас не сакам да ги имам очигледно. Јас сум од оние луѓе на кои не му е толку страшно да биде тажен, претепан од емоции, некогаш уживам и во својата самотија па дури и осаменост, некогаш сум со премногу луѓе.. ама има луѓе кои сакаат да анализираат, да градат 'психолошки' профили.. да си ги њушкаат носовите буквално. Но што ни е на сите нас потребно? Мене искрено кога ми е тешко не ми треба цепидлачење што да правам со себеси, мене ми треба само слушател на пример... ама тоа е и скоро невозможно да се пронајде затоа што луѓето одма го вклучуваат мозокот а не срцето. Срцето слуша и го љуби тој што зборува, а мозокот си гради претстави, нема појма што се дешава и битно му е да се направи паметен и да избрбља нешто па понекогаш ќе истреска и нешто крајно глупо (ми се дешавало голема насмевка). Воодушевувачки е кога срцето и умот ќе се конектираат, кога ќе почнат да соработуваат. Со срце да се слуша, слушнатото да се обработи во мозокот и да се каже нешто асално.. а не колку само да се каже нешто. Но ние луѓето многу слабо го практикуваме ова затоа што не знаеме.

Ова го зборувам затоа што ми тлее некаков револт со денови во градиве... затоа што пробуваа да ме стават во сите нормални кутии,но мене очито во ниедна не ме собираше па затоа решија душата да ми ја извадат заради тоа.. и сето тоа во име на искривената замисла за љубовта, за мое добро. Зарем не треба прво некој да не праша: а што е добро за тебе? па така да не доближи до срцето наше? Јбг, живееме во свет каде другиот мисли дека знае повеќе за нас отколку ние самите... а со тоа ги исклучуваат сите можни варијации а зошто? Ко што рече ти Пика, затоа што луѓето се плашат од различности, ќе оќорават ако се соочат со сите бои... немаат толкав капацитет да се носат со толку силна светлина и бои, мора да се билда светов уште малку за да успее да направи уште еден потег - да го отвори малку повеќе очите.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 11:19
Prikaznite na coveckite sudbini kako poedinki se tolku silni,sto,sakale ili ne,vo procesot na druzenje so edinkite se stanuva ucesnik ili "zrtva" na raskazuvacot...
Ljubovta ne znae za granici..i ljubovta kon sebe zaslepuva...i nekoi mislejki deka se poznavaat tie vsusnost se se uste izgubeni,,,nekade tamu daleku,,,iako mislat deka se tuka vo momentot...
No,ok,sekoj so svoite stavovi i prikazni,,,se dodeka ne shteti nekomu ok e...


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 11:24
A sto e tolku pogresno da se bide i izguben? Zosto ljubovta kon sebe bi zaslepila? Ljubovta kon sebe ne e da se zaljubi covek vo edna konstantna slika izgradena za sebe, tuku na promenite vo okolinata pa i vo sebe da naiduva so razbiranje na ona sto go dozivuva i prezivuva. Nie nikogas nema vistinski i celosno da se spoznaeme sebesi zatoa sto nie ne sme konstanta, no mozeme da se otvorime i da vidime vo sto naredno ke se oblikuvame i kako se nosime so sebe i rabotite okolu nas. Za nastetuvanjeto nekomu.. nazalost ne ziveeme vo stakleni dzvona, site nekako nekomu so nesto mu nastetuvame, no ako smetame deka e nasa krivica vo red e da se izvinime, nekogas nekoi cekori sto gi prevzemame sakale ili ne sakale mora da povredat nekoj drug. nemame kontrola vrz site nesta i ne mozeme da postapuvame sovrseno pravilno i se da bide pod konec... no vo sekoj slucaj, odgovornosta e mnogu klucna rabota za mnogu nesta. 




-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 11:29
Ako mu e ubavo na izgubeniot koj e svesen za odgovornosta koja ja ima za okolinata,togas neka uziva vo svojata izgubenost,,,,,,no i neka ne mrci za tugjite stavovi.

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 11:33
Не можеш да го спречиш човекот да мрчи, но секогаш имаме опција дали ќе продолжиме да се замараме со нечие мрчење или не намигнување




-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 11:35
se slozuvam.ангел

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 14:01
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Порано давав се од себе да се сменам, порано пробав да бидам нормална.. но сега сфаќам една работа. Најголемиот проблем на љубовта е нормалноста. Зошто? Затоа што сите тежнееме да биде нормални, но кого било да прашаш што е нормално... никој не го знае одговорот.. а зошто? Затоа што тоа не е ништо друго освен една наметната фикција. Мене просто ми се превртува утробата кога ќе видам испишани рецетпи каква треба да биде една нормална врска, како да се води здрав психички живот, како да си конструктивен а како да не си деструктивен.. ова е болно, она е здраво итн. Порано ја ги читав многу овие инстант рецептички и да ти кажам у последно време ми се превртува нешто у стомак. Зошто? Јас сум особа која што иде и своите два поларитети и тоа многу екстремно. Многумина ми суделе дека сум некогаш преблиска, после тоа предалечна, некогаш сум фина, некогаш сум лошотилак, некогаш сум мрак невиден, некогаш сум озубена од осмица до осмица... ми мрчеле зашто се лигавам и не мрдам од моето минато и така натаму... но океј, имам неколку драги особи што ме сакаат и ме разбираат. Благодарение на нив научив и јас да се разберам а со тоа и подобро го разбрав светот. Затоа јас немам проблем со дрските, пакосните, бунтовниците. Ќе реплицираме до утре, ама јас сум си пак океј со сите. Јас немам рецепт за како некој човек треба да се однесува. Е сега има од оние луѓе кои знаат се и ќе ме учат за граници со луѓето. Епа ете, јас не сакам да ги имам очигледно. Јас сум од оние луѓе на кои не му е толку страшно да биде тажен, претепан од емоции, некогаш уживам и во својата самотија па дури и осаменост, некогаш сум со премногу луѓе.. ама има луѓе кои сакаат да анализираат, да градат 'психолошки' профили.. да си ги њушкаат носовите буквално. Но што ни е на сите нас потребно? Мене искрено кога ми е тешко не ми треба цепидлачење што да правам со себеси, мене ми треба само слушател на пример... ама тоа е и скоро невозможно да се пронајде затоа што луѓето одма го вклучуваат мозокот а не срцето. Срцето слуша и го љуби тој што зборува, а мозокот си гради претстави, нема појма што се дешава и битно му е да се направи паметен и да избрбља нешто па понекогаш ќе истреска и нешто крајно глупо (ми се дешавало голема насмевка). Воодушевувачки е кога срцето и умот ќе се конектираат, кога ќе почнат да соработуваат. Со срце да се слуша, слушнатото да се обработи во мозокот и да се каже нешто асално.. а не колку само да се каже нешто. Но ние луѓето многу слабо го практикуваме ова затоа што не знаеме.

Ова го зборувам затоа што ми тлее некаков револт со денови во градиве... затоа што пробуваа да ме стават во сите нормални кутии,но мене очито во ниедна не ме собираше па затоа решија душата да ми ја извадат заради тоа.. и сето тоа во име на искривената замисла за љубовта, за мое добро. Зарем не треба прво некој да не праша: а што е добро за тебе? па така да не доближи до срцето наше? Јбг, живееме во свет каде другиот мисли дека знае повеќе за нас отколку ние самите... а со тоа ги исклучуваат сите можни варијации а зошто? Ко што рече ти Пика, затоа што луѓето се плашат од различности, ќе оќорават ако се соочат со сите бои... немаат толкав капацитет да се носат со толку силна светлина и бои, мора да се билда светов уште малку за да успее да направи уште еден потег - да го отвори малку повеќе очите.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

 Ljubovta kon sebe ne e da se zaljubi covek vo edna konstantna slika izgradena za sebe, tuku na promenite vo okolinata pa i vo sebe da naiduva so razbiranje na ona sto go dozivuva i prezivuva. Nie nikogas nema vistinski i celosno da se spoznaeme sebesi zatoa sto nie ne sme konstanta, no mozeme da se otvorime i da vidime vo sto naredno ke se oblikuvame i kako se nosime so sebe i rabotite okolu nas. Za nastetuvanjeto nekomu.. nazalost ne ziveeme vo stakleni dzvona, site nekako nekomu so nesto mu nastetuvame, no ako smetame deka e nasa krivica vo red e da se izvinime, nekogas nekoi cekori sto gi prevzemame sakale ili ne sakale mora da povredat nekoj drug. nemame kontrola vrz site nesta i ne mozeme da postapuvame sovrseno pravilno i se da bide pod konec... no vo sekoj slucaj, odgovornosta e mnogu klucna rabota za mnogu nesta. 

Одлични сознанија што не излагаат од прочитано, туку од проживеано!


Ама ние луѓето сме такви, секогаш сакаме да си го пикаме носот каде што не треба, често од искрена желба да помогнеме, не разбирајќи дека нашата прва должност е да си помогнеме себе си, да се трансформираме првин ние, да ја запалиме нашата свеќа... 

А ако другиот ја види таа светлина и самиот се приближи тоа ќе биде според неговото согледување и неговиот избор... според неговата слободна воља. Тоа останува само до неговото лично реализирање.

Не е наша работа да го спасуваме светов. Тоа е работа на Оној што го создал.

Оној што нема појма како е креиран овој свет, оној што нема појма зошто е тој создаден, оној што нема појма како тој функционира нема појма ниту како да го менува... ако воопшто има потреба за било какво менување.

Ние имаме само една можност и должност, а тоа е да го уживаме и да се осознаваме себе си... Себеосознавањето е нашето трансформирање, а преку него се случува магијата на постојаното трансформирање на светов.

Голема иронија е што сите оние психолози, психијатри, филозофи, свештеници и советници, кои сакаат да ни помогнат не си имат помогнато првин себе си... Кој им дал авторитет да не "спасуваат" кога самите не се спасени ???

Сатара вистина е дека не можеш да дадеш оноа што немаш.

Вистинската релација е онаа која никому не му го пресекува патот, никому не му диктира според која догма треба да живее и никоми не му се суди "твоето е погрешно и јас ќе те стокмам на правото".

Ние сме само еден дел од ова Себство и имаме авторитет и можнocт само него да го менуваме.

За останатото... можеме само да му помогнеме со слушање... и да му дозволиме неговата слобода самата да одбере дали ќе се приближи од светлината на нашата свеќа, доколку воопшто ја имаме запалено.









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 14:19
Затоа Меси јас одбрав да бидам слушател а не исправач на криви дрини. Има убавина и во искривените патишта, изместените апстрактни слики, мрачните поеми на Едгар Алан По итн. Во се си има убавина. Со отворени уши и очи примаме и го вариме тоа што го примаме, нешто ќе ни се свиѓа, нешто не... но пред да исплукаме некој збор прво е многу пожелно да провериме дали нашите раце се чисти... иако не гледам нешто којзнае колку страшно и во валканиците... зарем никој нема некогаш желба да откачи и да почне да се ваља во бои или кал? (или јас забегувам голема насмевка). Не сакам јас да цепидлачам сега што е правилно а што не, ниту пак сакам да го наметнам моето гледиште, но навистина многу луѓето се замараат со тоа што е правилно а што не, што е здраво а што не е здраво, што е нормално а што не, вака треба, онака не смее. Моја порака е (кој сака нека ја прифати, кој не не мора): ДИШЕТЕ МАЛЦЕ! и остајте ги другите да дишат во своето дувло или што и да е.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 18:47



Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 








Дали ова девојче има (истотака) направено критично клипче и за другите светогледи, или направила само против “христијаните“ и зошто е тоа така?   



п.с. Се’ додека Мудроста БОЖЈА - Христос - не изгрее во нашите срца, другите ни се многу погодни за пројицирање на сопствената сенка!





    ”Народот, што седеше во мрак, виде голема светлина и на оние,
    што седеа во пределот на смртна сенка, им изгреа светлина.”

Матеј 4:16








    

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 19:03
Не знам дали има други клипови снимано и дали има воопшто за другите религии, но и да има за другите религии мене тоа искрено би ми било понеавтентично. Зошто? Затоа што тоа не би било дел од нејзиното лично искуство, не би било презентирање на она што таа го има научено од својот пат. Ова е нејзино лично автентично искуство и со тоа според мојата перцепција на нештата го прави навистина моќно и веродостојно. Не мора никој да се сложи со мене, но доколку она зборува за другите религии, а без тоа да е дел од нејзиното искуство тоа ќе се сведе само на млатење на слама во празно односно празно филозофирање. Ова е веќе нешто сосема нешто друго... Ова е искуство и тоа лично нејзино.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 21:46
Aмин!



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 21:52


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не знам дали има други клипови снимано и дали има воопшто за другите религии, но и да има за другите религии мене тоа искрено би ми било понеавтентично. Зошто? Затоа што тоа не би било дел од нејзиното лично искуство, не би било презентирање на она што таа го има научено од својот пат. Ова е нејзино лично автентично искуство и со тоа според мојата перцепција на нештата го прави навистина моќно и веродостојно. Не мора никој да се сложи со мене, но доколку она зборува за другите религии, а без тоа да е дел од нејзиното искуство тоа ќе се сведе само на млатење на слама во празно односно празно филозофирање. Ова е веќе нешто сосема нешто друго... Ова е искуство и тоа лично нејзино.





Ја познаваш (знаеш) ли ти неа лично, нејзината перцепција и искуството?

Ги познаваш (знаеш) ли лично сите оние “христијани“ со кои таа живеела и за кои зборува (критизира), или само милуваш да константираш (?) според мотото: “сите евреи и христијани се исти!“
كل اليهود والمسيحيين هي نفسها"


Јас и’ верувам на оваа девојка дека е од одредени луѓе разочарана во нејзините очекувања и чувствувања, но нејзината критика и воздигнатост (демек: јас ќе ви кажам што е вистинска љубов, вие незнајковци!) не се разликува многу од онаа на критизираните и докажува дека истата се’уште (исто така) е во долината на сенките, во чија најдлабока длабина - за спасение на сите - Исус се спушти!

Размисли малку подлабоко и засигурно ќе дојдеш до закључок, дека таквата перцепција и размислување е далеку од вистинската љубов!







Љубовта е великодушна и полна со добрина,
љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не е горделива,
не е непристојна, не бара свое, не се срди, не памти зло,
не се радува на неправда, туку се радува на вистина,
се’ покрива, во се’ верува, на се’ се надева, се’ поднесува.
Љубовта никогаш не пропаѓа. А пророкувањата? Ќе минат!
Јазиците? Ќе замолкнат! Знаењето? Ќе исчезне!


       











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 21:58
среќаХристијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.

И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа



-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 22:43
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Христијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.







Како прво:
Казните на стариот завет не се миродавни за следбениците на Мудроста БОЖЈА, Која што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Како второ:

Етиката за која сведочат Светите Списи а кои вие ги мразите, укажува на фактот дека Вистинската Љубов е (пред се’) Духовна, во ниеден случај не го исклучува здравиот ум и не е лиценца за се’, како што некои - посебно во нашево време - милуваат да Ја (зло) употребуваат, и’го прлаат Името и со тоа соучествуваат во еден грозен развој!


п.с. Луѓето - во подолното видео на еден признат австриски режисер - исто така во своето срце (како што велиш ти) чуствувале “љубов“!
Дали - според вашиот разум и срце, кое што се смета за попаметно од Христијанската етика - ја одобрувате и практицирате животинската “љубов“?    














   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 22:46


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:



И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа







Јас не верувам на случајности, нити дека стравот е нешто апсолутно негативно и не е врежано во нашите гени!     


п.с. Вашиот дуалистички однос кон стравот, покажува всушност колку му се плашите!










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 26.Септември.2012 во 09:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

 
Христијанството промовира чиста љубов? Со тоа што во библијата се промовира казнување на живи глупости и што сеуште некои луѓе живеат заробени во тоа време и трујат наоколу судејќи за тоа што е нормално а што не? Јас не ја познавам нејзе лично, но тоа што оно го има покажано во видеото е нешто навистина многу поучно за разлика од некои само прогласени религиозни луѓе кои ќе те затрупаат под камење затоа што не си религиозен, христијанин или затоа што си троа поинаков. Љубовта не се чувствува преку религијата, љубовта се чувствува со срцето. Љубовта не се учи напамет, за љубовта не се зборува наизуст, за љубовта не се цитираат туѓи писанија... љубовта спиросе се чувствува со срцето. Бадијала сите овде цитирате разни одломки од библијата или до било каде.. ако човек не почувствува се му е узалудно. Додека некој вели дека љуби а суди, или не суди ама следи нечии туѓи инструкции наместо своето срце... бадијала се сите зборови кажани ако се празни.
 






Како прво: 
Казните на стариот завет не се миродавни за следбениците на Мудроста БОЖЈА, Која штоЕдинствениот Вистински и Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Како второ:

Етиката за која сведочат Светите Списи а кои вие ги мразите, укажува на фактот декаВистинската Љубов е (пред се’) Духовна, во ниеден случај не го исклучува здравиот ум и не е лиценца за се’, како што некои - посебно во нашево време - милуваат да Ја (зло) употребуваат, и’го прлаат Името и со тоа соучествуваат во еден грозен развој!


п.с. Луѓето - во подолното видео на еден признат австриски режисер - исто така во своето срце (како што велиш ти) чуствувале “љубов“!
Дали - според вашиот разум и срце, кое што се смета за попаметно од Христијанската етика - ја одобрувате и практицирате животинската “љубов“?     














    

Видеото ќе можам од први да го гледам тага

Инаку не знам дали забележа, девојчето не мрчи баш за христијанството, туку за оние квази христијани кои што плукаат на се поинакво. Сум читала и по форумиве религиозни луѓе кои што не реагираат баш со милост, исполнети со љубов... Ја тие би ги нарекла чкарт религиозни луѓе.

Ако некому му е убаво да си верува во некаква религија нека си верува... од каде идејата дека треба мене да ме убеди и да ми наметне нешто? Бев два пати и во кришна центарот, сум слушала секакви муабети ( не велам дека премногу се разбирам од религија ).. но просто не можам да ја разберам онаа затскриена насилничка потреба да се наметне одреден правец на лично убедување што е во право а што не. Тоа што јас не сум по христијанството нити пак по другите религии не ме прави неверник во нешто, а и да сум неверник во религиите не ме прави полош човек од оние што ја знаат наизуст библијата. Библијата многу јасно осудува некои работи а не знам зашто некои од пред две милиони години да ми се меша во мојот живот и да ми мрчи.. патетики. Јас ниту една религија не прифаќам во целост. Можам да прифатам одломки што мене ми се чинат саглам, ама не сум ни христијанин, ни будиста, ни муслиман... ништо од тоа. Не сакам кутии, не сакам етикети, не сакам ништо од тоа. Јас сум Екши, Ели, како сакате. И ова што го пишувам не го наметнувам воопшто, но зошто наметнување на религијата? Прво ќе кажам една работа - себична е и не дозволува да се погледне подлабоко. Колку пати кога човек ќе се отвори некои одговорил како господ никој не е замисленост Џанам! Среќа што не е... Јас не сретнав до сега силно религиозен човек што знае да ислуша без притоа да не ми каже нешто за големиот му господ. Од искуството се учи како човек да се сосредоточи на муабетот и притоа да си ги заузди страстите и неговите силни убедувања. Не велам декат и Спирос си таков, но мноооооогу се такви. Јас не го прифаќам тој бог.. независно кој колку и да се труди да ме убеди, ноуп, јас не функционирам така...

Originally posted by spiros spiros напиша:

 

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

 

И онака, фотчево случајно го најдов па решив да го споделам овде. среќа


 




Јас не верувам на случајности, нити дека стравот е нешто апсолутно негативно и не е врежано во нашите гени!      


п.с. Вашиот дуалистички однос кон стравот, покажува всушност колку му се плашите!









Има стравови кои што се корисни, има стравови кои се крајно некорисни. Тоа што ние веруваме дека ништо не се случува без причина не значи дека намерата на нештото што се случува се случува за позитивни некакви си намени. намигнување


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 00:08





Екши, биди сигурна дека Единствениот Вистински и Совршен БОГ - иако во Христа надприродно те сакал, те сака и сака да бидеш под плаштот на Милоста Негова - сепак, Тој никогаш нема да те присили на тоа!


Се’ најубаво во твојот понатамошен живот!


   








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 09:39
Надприродно сакање? Какво е тоа сакање? збунетост

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 09:51
Originally posted by spiros spiros напиша:




Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 





Дали ова девојче има (истотака) направено критично клипче и за другите светогледи, или направила само против “христијаните“ и зошто е тоа така?    
 
Абе пушти го девојчето да се изрази... супер си е клипчето. голема насмевкадаголемо гушкање
 
ПС: ,,Критично клипче,, кај ви паѓаат на памет вакви изрази???? газење од смеење


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 09:52
газење од смеењеголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 21:30


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:



Абе пушти го девојчето да се изрази ...





Зарем не е потполно пуштена да се изрази?

Девојчето - како и многу други современици кои не се во состојба нити малку да ја видат и позитивната страна на оние коишто ги критизираат - силно профитираат од слободата и толеранцијата на заедниците и опшествата коишто (повеќе или помалку) се изградени врз христијанска етика, а истовремено постојано мрчат против истите, најверојатно без да се свестни за тоа!






... и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи!

Ев.Јован 8:32


Тука една интересна книга, која интезивно се занимава со темата љубов и слобода: http://www.droemer-knaur.de/buecher/Nur+die+Wahrheit+macht+uns+frei.7770106.html" rel="nofollow - “Само Вистината ослободува!“
Книгата е пишана од раката и животното искуство на една млада пакистанка, која денес има сопствена фондација во германија и им помага на девојчиња и млади жени, кои се принудно омажени и всушност би требале да бидат тие кои ќе прават и публицираат критични клипови.


п.с. Писателката на книгата живее во германија, има постојана полициска заштита и секоја година мора да го менува местото на живеење, бидејќи нејзината фамилија и нејзината (поранешна) верска заедница ревно ја бара за да ја убие!

п.п.с. Оваа млада пакистанка е - за мене - 1000 пати поавтетична од девојчето на клипчето, која (за жал) како што изгледа не била вистинска христијанка помеѓу вистински христијани, бидејќи вистинските христијани никогаш не се нарекуваат себеси добри, туку само Единствениот Вистински и Совршен БОГ кој што го остава сонцето да грее и дождот да лее над праведните и неправедните, подеднакво !       








   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 21:58
За мене е 1001 пат поавтентична девојката од критичното клипче. голема насмевка
 
ПС: Оваа има фотошоп. да


-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 22:02


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

За мене е 1001 пат поавтентична девојката од критичното клипче. голема насмевка
 

ПС: Оваа има фотошоп. да




Кога американското девојче (од клипчето) со 10 години би било (принудно) мажено со братучед, ти гарантирам дека би и’ била потребна и пластична операција, а не само фотошоп!     






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:18
Зошто споредуваш неспоредливи работи? Дали ти знаеш што девојчето од клипчето има преживеано и дали ти имаш претстава што се она прави и што се би можела да направи? Секој човек е приказна сам за себеси. Што е според тебе вистински христијанин и вистинска љубов? Јас не ја видов љубовта во тебе кога она девојче од клипот го спореди со оваа девојка и притоа ја направи помалку вредна само затоа што нејзините убедувања се косат со твоите. Помири се со фактот дека не сите сме исти и дека не сите мора да имаме сопствена фондација за да направиме некому добро. Енд оф д стори.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:24
http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:27
http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:29
A spored tebe, vozmozno li e covek da prestane da sudi? збунетост

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:31
Па не само што имало, туку и има такви луѓе... проблемот е што оние другите се побројни и погласни.тага

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:35
Мене ми е до некаде и тешко да поверувам во тоа... не сум сретнала сеуште човек чијшто ум не суди... Просто невозможно е според мене некој да не суди ниту процент.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:38
http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 00:54
Не станува збор само за тоа што мислам јас, туку станува збор и за она што се случува.

Фино е, многумина тврдат дека не се судии, но тврдењето и покажувањето на дело е сосема различна работа. Покажувањето на дело не секогаш значи покажување пред друг... туку пред себеси.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 01:05
Потполно си во право.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 23:07



Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Зошто споредуваш неспоредливи работи? Дали ти знаеш што девојчето од клипчето има преживеано и дали ти имаш претстава што се она прави и што се би можела да направи? Секој човек е приказна сам за себеси. Што е според тебе вистински христијанин и вистинска љубов? Јас не ја видов љубовта во тебе кога она девојче од клипот го спореди со оваа девојка и притоа ја направи помалку вредна само затоа што нејзините убедувања се косат со твоите. Помири се со фактот дека не сите сме исти и дека не сите мора да имаме сопствена фондација за да направиме некому добро. Енд оф д стори.






Јас за девојчето од клипчето имам сигурно повеќе љубов и разбирање, одколку што таа и нејзините истомисленици имаат за Чедата БОЖЈИ ширум светот, коишто се обесправувани, прогонувани и угнетувани на безкрајно побрутален и понељубезен начин!


Иако ние не сме сите исти, сепак сите неслучајно живееме на иста планета, под исто небо и затоа треба да делиме (барем минимални) вредности и норми, кои ги гарантираат правото на слободно изјаснување, одлучување и движење.

Девојчето од клипчето (според нејзино мислење) ги надминала и не и’ одговараат (повеќе) вредностите кои ги застапува заедницата каде што била, затоа (духовно и најверојатно телесно) си го завртила грбот на таа заедница и слободно си отишла одтаму. Така?

И’ го брани ли тоа некој?
И’ прети ли некој за тоа со убиство?
И’ наредува и и’ наметнува ли некој да мора да се врати и да се потчини на заедницата?

- Сигурно не!



Знаеш зошто?    



Поздрав






п.с. Пакистанската девојка за која што погоре пишував, одкако доброволно не сакала да го прифати братучедот за маж, била од фамилијата и заедницата приморана 6 месеци да биде во медресата, била приморана да учи арапски, била приморана да го учи куранот, ...!

И покрај нивното нељубезно однесување, нејзината цела фамилија - заедно со братучедот/мажот - се’уште слободно работаат и живеат во една земја чиј устав и поредок се базира врз Христијанската етика, која сепак ствара плодна почва за вистинска љубов повеќе од секоја друга култура и етика на планетава!









   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 23:15
... Zarem, Vistinskata Hristova ljubov - sudi?...збунетост

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Септември.2012 во 02:30
По дефиниција Љубов е непостоење на судење.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Септември.2012 во 06:49


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 29.Септември.2012 во 13:01
http://imageshack.us/photo/my-images/827/54521135500792453848013.jpg/" rel="nofollow">


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Септември.2012 во 15:25


Originally posted by Messenger Messenger напиша:



По дефиниција Љубов е непостоење на судење.




По дефиција ... : Љубовта е великодушна, полна со добрина, љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не е горделива, не е непристојна, не бара свое, не се срди, не памти зло, не се радува на неправда, туку се радува на вистина, се’ покрива, во се’ верува, на се’ се надева, се’ поднесува!      




Тоа во ниеден случај нетреба да биде (грешно) сфатено дека љубовта се’ одобрува (благословува), само затоа што се’ сфаќа, се’ верува, се’ поднесува, на се’ се надева ...!

Пример:

Вистинското Чедо БОЖЈЕ - помеѓу другото - потполно е свестно за гревовите на сопствениот (поранешен) живот, затоа потполно сочувствува, го сфаќа и го љуби грешникот ... но не и гревот кој што тој го прави, без разлика дали тој грев е невера, кривовера, лага, убиство, алчност, прељуба, хомосекуализам, лицемерие, мрзеливост, ... итн.!





http://en.wikipedia.org/wiki/Simone_Weil" rel="nofollow -

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk