IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Божјите парадокси
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Божјите парадокси

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: За Божјите парадокси
    Испратена: 22.Март.2012 во 19:54

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !

 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !

_________________________


Ваши мислења ?

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2012 во 20:49
Мое мислење е дека ова е навидум интересна но во крајна линија бескорисна ментална гимнастика.

Моето мислење но и искуство е дека единствено остварување на духовното знаење содржано во Беседата на Гората дава практични резултати.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 03:43
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !

 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !

_________________________


Ваши мислења ?



Парадоксот поизлага од човечкот разбирање и размислување за овие работи.

Инаку,  со право забележуваш дека посочените размислувања се стари колку што е старо и човештвото.

Во некогашните стари теми на овој подфорум јас неколку пати го повлеков ова прашање со конктетни цитати од Стаиот Завет каде се гледа дека Бог не е сезнаен... едни од примерите беа барањето на Адам и незнаењето дека вкусил од забранетото овошје, како и претпоставките околу бројот на грешниците во Содом и Гомор и спогодувањето околу нивното уништување.

Сето тоа ни покажува дека според човековото разбирање и интерпретација , инсипирирано од Бога,  Тој во суштина не е сезнаен и семоќен во апсолутни норми и вредности, но бездруго е таков во споредба со човекот.

Ќе повторам, според човековата инсипрација и човековата интерпретација на Креацијата и Креаторот нештата излагаат контрадикторни, па и апсурдни.

Според човековото разбирање и интерпретирање.


И затоа, како што мудро заклучиле будистите, оставете ги заклучоците за Бога и посветете се на сопственото спасение овде, сега, тука, за време на вашето сегашно материјално постоење. ТОА можете да го сторите.

Или како што рече малу поназад Мајкл, сето тоа е потполно ирелевантно за нас.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 13:52

Нема ништо над Бога.

Затоа, по некои теолози, кога 1+1 би морало да биде =2, тоа би претставувало некој математичко-логички закон кој би бил над Бога, и кој ни Бог не би можел да го промени;
Затоа, по тие теолози, може да биде 1+1=3, 1+1=5, 1+1=-7, и т.н., и т.н., а Бог , по Своја Воља, направил на старата Земја 1+1 да биде =2.

По други теолози, Семоќта на Бога не значи дека Бог може да направи Сѐ во општ смисол, туку значи дека Бог може да направи Сѐ што е можно да се направи; по тие теолози, Бог не може да направи 1+1 да не биде =2.

Ваши мислења ?

(напомена: свесен сум дека оваа теолошко-филозофско-математичка дискусија е "млатење празна слама", но мислам дека од оваа дискусија нема штета !).

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 16:30
Од ваквата дискусија нема штета, напротив.

Ова што го посочуваш  е одговор на оноа што често пати верниците тука го повторуваат без да размислат:

"
Па нели Бог е семоќен, Тој може с'е да стори ! "

Обично ова го велат кога ќе бидат соочени со некоја дискусија
каде што немаат соодветен одговор или со некој факт кој е контрадикторен со нивните верувања. Универзалниот одговор им е - ако сака Бог може с'е да стори !

Е па не е така !

За оваа работа и јас имам неколку пати спомнато, но твојов пример е многу едноставен и очебиен, па нема потреба да се филозоира околу него. Одгворот за креацинистите е:

Бог не може да ги смени законите на кои се базира Креацијава во ниту едно нејзино ќоше без истовремено да не создаде парадокс кој ќе ја уништи истата.








Изменето од Messenger - 25.Март.2012 во 16:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 20:19
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !


Минатото,сегашноста и иднината се човечки временски доживувања и како такви тој во нив(минато и сегашност) и за нив(иднина) создава илузија за своето постоење.
Tакво поделено поимање за времето нема допирни точки со вечноста,тоа создаваат слика дека и самиот бог е поделен и оделен од вас.
Ако некој не ја знае иднината тоа е "илузијата" која се создала во минатот,а живее во сегашноста.

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?




Збирот од 1 и 1 се 3.
И тоа се однесува на нешто што човек го доживува во текот на својот живот.

Збир на маж и жена се добива три.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 09:55
Ne e tri - toa samo taka ni se pristoruvaголема насмевка eden e!намигнувањеголемо гушкање
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2012 во 16:35

објаснување:

Во геометријата, со векови се сметало дека во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ која не припаѓа на некоја друга права /б/, и која права /а/ не ја сече правата /б/; или, со други зборови, во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ која точка не припаѓа на правата /б/ и која права /а/ е паралелна со правата /б/;
ова на математичарите им изгледало толку очигледно, што, со векови, оваа тврдња ја сметале за теорема, и се обидувале да ја докажат од другите аксиоми;

Негде на средината на 19-ти век, на математичарите им текнало дека оваа тврдња можеби не е теорема, туку е аксиома;
Така, математичарите зеле друга тврдња како аксиома: дека во една рамнина /алфа/ постојат најмалку две прави /а1/ и /а2/ кои ја содржат точката /А/ (со горенаведените карактеристики) и кои не сечат некоја друга права /б/; и математичарите добиле нов валиден аксиоматски систем во геометријата: хиперболична геометрија !
(потоа, математичарите докажале дека во хиперболичниот простор, во една рамнина /алфа/ постојат две и само две прави /а1/ и /а2/ кои ја содржат точката /А/ (со горенаведените карактеристики) и кои прави /а1/ и /а2/ се паралелни со некоја друга права /б/, и постојат бесконечно многу мимоилазечки прави во однос на правата /б/ (т.е., прави кои ја содржат точката /А/ ( со горенаведените карактеристики) а ниту се паралелни со правата /б/ ниту ја сечат правата /б/);
напомена: по теоријата на релативитет, реалниот простор е хиперболичен !
инаку, просторот во кој во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ (со горенаведените карактеристики) паралелна со некоја друга права /б/ се нарекува параболичен (или: Еуклидов) простор;

Нешто подоцна, математичарите зеле аксиома дека во една рамнина /алфа/ не постојат ни две прави кои не се сечат (т.е., во една рамнина /алфа/ не постојат ни паралелни ни мимоилазечки прави); и математичарите добиле невалиден (контрадикторен) аксиоматски систем; но, потоа, математичарите измениле уште неколку други аксиоми од параболичната геометрија - и добиле трет валиден аксиоматски систем во геометријата - елиптична геометрија !).    

________________________

Елем, дали 1+1 мора да биде =2 ?

Мое мислење е: не знам - можеби 1+1 мора да биде =2, а можеби 1+1 не мора да биде =2;
(математички гледано, тоа дека е 1+1=2 е аксиома - очигледна, недокажива, тврдња);

Но, овде (како можност), се наметнува (постои) и трета можност;
Имено:
Можеби: ако така сакаш, 1+1 мора да биде =2, а ако така сакаш, 1+1 не мора да биде =2;

_________________________

Ваши мислења за овие работи ?

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2012 во 18:04


Повеќе од секој парадокс, човечки ум и математика е БОЖЈАТА Љубов, Мудрост и Етика!



   


Изменето од spiros - 30.Април.2012 во 18:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 16:49
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !


Бог е семоќен и се знае.

Но Бог уште пред да ја создаде земјата определил како ќе биде со промисла божја.

Откако човекот падна во грев...За враќањето на човекот,Синот Божји дојде за да не избави од гревот.Дојде со тоа што се понижи,привремено во овој свет,како нас понижените и од МОЌЕН стана НЕМОЌЕН за нас немоќните да не избави.

Осиромаши за нас,привремено во овој свет,за да не збогати.Се понизи за нас ,привремено во овој свет, за да не издигне вечно.

Но додека беше понизен тоа беше само за овој свет во очите на луѓето,зошто истовремено беше многу моќен и издигнат.

Син човечки и син божји.

Затоа светиот апостол Павле вели:не сметаат за измамници, а ние сме вистинити; 9 за непознати, а добро сме познати; не држат како да сме на умирање, а еве - живи сме; не казнуваат, но не можат да не умртват; 10 не нажалуваат, а ние сме секогаш весели; не сметаат за бедни, а мнозина обогатуваме; како ништо да немаме, а се имаме.

Семоќен е Бог и може она што го намислил да го измени но како би се исполнило без да се понижи она што го има ветено на Авраам,Исак и Јаков.И тоа до толку се понижи до колку за светот стана соблазна.Се понижи до смрт на крст.

53 или мислиш дека не можам да Го помолам сега Својот Отец, да Ми прати повеќе од дванаесет легиони ангели?
54 Но, како ќе се исполнат Писмата, ако ова не стане?"....56 Но сето тоа стана, за да се исполнат пророчките писма."


Да,затоа и светот незнае за Бога затоа што не џабе е речено"Голема е тајната на побожноста".
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 17:01
Ако иднината е одделена од Бога,тогаш би било парадокс.

Но ако знаеме дека иднината Бог ја прави онака како сака,тогаш не е парадокс.

Тогаш е семоќен и си знае што Тој ќе направи.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 17:08
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



bog e tolku svemokjen sho mozhe da si dopushti da e i nemochen

ako isus bil navistina spasitel sho ne se spasil samiot sebe od raspetieto. epa toa za nego ne e slabost ili nemokj ami mokj i nadmokj oti imal seznaen uvid sho posle toa. koga vistinata nemozhe da se znae odednash 100% kako sho toa go znae samo ARCHIM EDEN so zakonot za lost togaj postoi Newton aproksimativna alternativa a bog e spremen i na dvete. koga trga od svoe needenstvo interesno mu e da se uedini ama koga kje dospee visok stepen na edenstvo togaj ostanuvaat samo ushe malu potezi ako go postigne edenstvoto togaj za da ostane vo igra mora vednash da go razbie i pochne odnovo.

inaku 1 + 1 = 10 ... ubi nary system

macedonia bila najvechata u minato, edna e sega, najmanja u idnina i najverojatno niedna vo antisegashnosta ama zatoa zatim history repeats. ne vi se dodvoruvam macedonci samo ilustriram kakvi bi bile transformaciite koi bog bi gi prifatil so teg na vremeto. za mene geometrijata e eliptichna i zachuvana so plus eden levo (albania), infinity gore (macedonia), mingus eden desno (sweden) i nula dole (greece) a vo centar na nivnata unija EDEN ABSOLUDEN ARGEEDON.

Изменето од dedanoe - 01.Мај.2012 во 17:45
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 17:17
Originally posted by dedanoe dedanoe напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



bog e tolku svemokjen sho mozhe da si dopushti da e i nemochen

Конечно нешто озболно да напишеш.

И тоа само привремено за овој свет,со тоа што истовремено семоќен.
А за вечноста семоќен.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 18:02
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



semokjen e EDEN (1) oti vo matematikata toj e 1^(any degree) Any Power of EDEN is EDEN. koj power of eden go ovozmozhuva predviduvanjeto na idninata kakva e negovata matematichka formula ??? znaenjeto e mokj vika vmro ili gi imash dvete ili niedno. na EDEN mu e dovolno da go znae samo EDEN neshtoto kako edini konstantin vo vek i vekove (od eden se pravi siot svet | znachi se sho vo nego postoi go ima negoviot gen i go pravi eden seprisuten shpiun) od kade proizleguva deka se ostanato sho e needensko e mutabilno preformativno so teg na vreme kade narednoto vreme e idninata znachi site tie neshta se nevrEDENi da se znaat. znaj si go samo EDEN GospodTINEe EDEN sve drugo papa le deval-infla-valvacija.

ПРАВИЛНАТА ЛОСТОВА ЦИКЛИКА НА ПАРАДОКСОТ:

1) Бог знае све што ќе биде во иднина -- е кракот -- затоа немоќен е да ја измени иднината -- е тангенцијата;
2) Бог немоќен е да ја измени иднината -- е кракот -- затоа Бог отфрла да знае што се ќе бида во иднина -- е тангенцијата;
3) Бог незнае што се ќе биде во иднина -- е кракот -- затоа Бог освемоќува како би дознал што све ќе биде -- е тангенцијата;
4) Бог е свемоќен -- е кракот -- затоа Бог знае све што ќе е во иднина -- е тангенцијата -- и одиш пак на точка 1).



znaesh sho ushe znachi sevo ova: znachi deka site vie dejure supernormalnite ste defakto schizophreni a samo jas dejure schizophreniot sum defakto supernormalen oti samo mene vakviot paradoksen cycle na infotokot ne mi e vo prekin a vam vi e. hooo, hooo, hooo, hooo, hooo...

Изменето од dedanoe - 01.Мај.2012 во 18:39
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.