Испечати | Затвори го прозорот

За Божјите парадокси

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25610
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 17:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: За Божјите парадокси
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: За Божјите парадокси
Датум на внесување: 22.Март.2012 во 19:54

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !

 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !

_________________________


Ваши мислења ?




Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 22.Март.2012 во 20:49
Мое мислење е дека ова е навидум интересна но во крајна линија бескорисна ментална гимнастика.

Моето мислење но и искуство е дека единствено остварување на духовното знаење содржано во http://www.universelles-leben.org/cms/hr/mi-o-nama/govor-na-gori.html" rel="nofollow - Беседата на Гората дава практични резултати.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 03:43
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !

 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !

_________________________


Ваши мислења ?



Парадоксот поизлага од човечкот разбирање и размислување за овие работи.

Инаку,  со право забележуваш дека посочените размислувања се стари колку што е старо и човештвото.

Во некогашните стари теми на овој подфорум јас неколку пати го повлеков ова прашање со конктетни цитати од Стаиот Завет каде се гледа дека Бог не е сезнаен... едни од примерите беа барањето на Адам и незнаењето дека вкусил од забранетото овошје, како и претпоставките околу бројот на грешниците во Содом и Гомор и спогодувањето околу нивното уништување.

Сето тоа ни покажува дека според човековото разбирање и интерпретација , инсипирирано од Бога,  Тој во суштина не е сезнаен и семоќен во апсолутни норми и вредности, но бездруго е таков во споредба со човекот.

Ќе повторам, според човековата инсипрација и човековата интерпретација на Креацијата и Креаторот нештата излагаат контрадикторни, па и апсурдни.

Според човековото разбирање и интерпретирање.


И затоа, како што мудро заклучиле будистите, оставете ги заклучоците за Бога и посветете се на сопственото спасение овде, сега, тука, за време на вашето сегашно материјално постоење. ТОА можете да го сторите.

Или како што рече малу поназад Мајкл, сето тоа е потполно ирелевантно за нас.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 13:52

Нема ништо над Бога.

Затоа, по некои теолози, кога 1+1 би морало да биде =2, тоа би претставувало некој математичко-логички закон кој би бил над Бога, и кој ни Бог не би можел да го промени;
Затоа, по тие теолози, може да биде 1+1=3, 1+1=5, 1+1=-7, и т.н., и т.н., а Бог , по Своја Воља, направил на старата Земја 1+1 да биде =2.

По други теолози, Семоќта на Бога не значи дека Бог може да направи Сѐ во општ смисол, туку значи дека Бог може да направи Сѐ што е можно да се направи; по тие теолози, Бог не може да направи 1+1 да не биде =2.

Ваши мислења ?

(напомена: свесен сум дека оваа теолошко-филозофско-математичка дискусија е "млатење празна слама", но мислам дека од оваа дискусија нема штета !).



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 16:30
Од ваквата дискусија нема штета, напротив.

Ова што го посочуваш  е одговор на оноа што често пати верниците тука го повторуваат без да размислат:

"
Па нели Бог е семоќен, Тој може с'е да стори ! "

Обично ова го велат кога ќе бидат соочени со некоја дискусија
каде што немаат соодветен одговор или со некој факт кој е контрадикторен со нивните верувања. Универзалниот одговор им е - ако сака Бог може с'е да стори !

Е па не е така !

За оваа работа и јас имам неколку пати спомнато, но твојов пример е многу едноставен и очебиен, па нема потреба да се филозоира околу него. Одгворот за креацинистите е:

Бог не може да ги смени законите на кои се базира Креацијава во ниту едно нејзино ќоше без истовремено да не создаде парадокс кој ќе ја уништи истата.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 20:19
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !


Минатото,сегашноста и иднината се човечки временски доживувања и како такви тој во нив(минато и сегашност) и за нив(иднина) создава илузија за своето постоење.
Tакво поделено поимање за времето нема допирни точки со вечноста,тоа создаваат слика дека и самиот бог е поделен и оделен од вас.
Ако некој не ја знае иднината тоа е "илузијата" која се создала во минатот,а живее во сегашноста.

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?




Збирот од 1 и 1 се 3.
И тоа се однесува на нешто што човек го доживува во текот на својот живот.

Збир на маж и жена се добива три.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 09:55
Ne e tri - toa samo taka ni se pristoruvaголема насмевка eden e!намигнувањеголемо гушкање

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 16:35

објаснување:

Во геометријата, со векови се сметало дека во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ која не припаѓа на некоја друга права /б/, и која права /а/ не ја сече правата /б/; или, со други зборови, во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ која точка не припаѓа на правата /б/ и која права /а/ е паралелна со правата /б/;
ова на математичарите им изгледало толку очигледно, што, со векови, оваа тврдња ја сметале за теорема, и се обидувале да ја докажат од другите аксиоми;

Негде на средината на 19-ти век, на математичарите им текнало дека оваа тврдња можеби не е теорема, туку е аксиома;
Така, математичарите зеле друга тврдња како аксиома: дека во една рамнина /алфа/ постојат најмалку две прави /а1/ и /а2/ кои ја содржат точката /А/ (со горенаведените карактеристики) и кои не сечат некоја друга права /б/; и математичарите добиле нов валиден аксиоматски систем во геометријата: хиперболична геометрија !
(потоа, математичарите докажале дека во хиперболичниот простор, во една рамнина /алфа/ постојат две и само две прави /а1/ и /а2/ кои ја содржат точката /А/ (со горенаведените карактеристики) и кои прави /а1/ и /а2/ се паралелни со некоја друга права /б/, и постојат бесконечно многу мимоилазечки прави во однос на правата /б/ (т.е., прави кои ја содржат точката /А/ ( со горенаведените карактеристики) а ниту се паралелни со правата /б/ ниту ја сечат правата /б/);
напомена: по теоријата на релативитет, реалниот простор е хиперболичен !
инаку, просторот во кој во една рамнина /алфа/ постои една и само една права /а/ која ја содржи точката /А/ (со горенаведените карактеристики) паралелна со некоја друга права /б/ се нарекува параболичен (или: Еуклидов) простор;

Нешто подоцна, математичарите зеле аксиома дека во една рамнина /алфа/ не постојат ни две прави кои не се сечат (т.е., во една рамнина /алфа/ не постојат ни паралелни ни мимоилазечки прави); и математичарите добиле невалиден (контрадикторен) аксиоматски систем; но, потоа, математичарите измениле уште неколку други аксиоми од параболичната геометрија - и добиле трет валиден аксиоматски систем во геометријата - елиптична геометрија !).    

________________________

Елем, дали 1+1 мора да биде =2 ?

Мое мислење е: не знам - можеби 1+1 мора да биде =2, а можеби 1+1 не мора да биде =2;
(математички гледано, тоа дека е 1+1=2 е аксиома - очигледна, недокажива, тврдња);

Но, овде (како можност), се наметнува (постои) и трета можност;
Имено:
Можеби: ако така сакаш, 1+1 мора да биде =2, а ако така сакаш, 1+1 не мора да биде =2;

_________________________

Ваши мислења за овие работи ?



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 18:04


Повеќе од секој парадокс, човечки ум и математика е БОЖЈАТА Љубов, Мудрост и Етика!



   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 16:49
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !


Бог е семоќен и се знае.

Но Бог уште пред да ја создаде земјата определил како ќе биде со промисла божја.

Откако човекот падна во грев...За враќањето на човекот,Синот Божји дојде за да не избави од гревот.Дојде со тоа што се понижи,привремено во овој свет,како нас понижените и од МОЌЕН стана НЕМОЌЕН за нас немоќните да не избави.

Осиромаши за нас,привремено во овој свет,за да не збогати.Се понизи за нас ,привремено во овој свет, за да не издигне вечно.

Но додека беше понизен тоа беше само за овој свет во очите на луѓето,зошто истовремено беше многу моќен и издигнат.

Син човечки и син божји.

Затоа светиот апостол Павле вели:не сметаат за измамници, а ние сме вистинити; 9 за непознати, а добро сме познати; не држат како да сме на умирање, а еве - живи сме; не казнуваат, но не можат да не умртват; 10 не нажалуваат, а ние сме секогаш весели; не сметаат за бедни, а мнозина обогатуваме; како ништо да немаме, а се имаме.

Семоќен е Бог и може она што го намислил да го измени но како би се исполнило без да се понижи она што го има ветено на Авраам,Исак и Јаков.И тоа до толку се понижи до колку за светот стана соблазна.Се понижи до смрт на крст.

53 или мислиш дека не можам да Го помолам сега Својот Отец, да Ми прати повеќе од дванаесет легиони ангели?
54 Но, како ќе се исполнат Писмата, ако ова не стане?"....56 Но сето тоа стана, за да се исполнат пророчките писма."


Да,затоа и светот незнае за Бога затоа што не џабе е речено"Голема е тајната на побожноста".


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 17:01
Ако иднината е одделена од Бога,тогаш би било парадокс.

Но ако знаеме дека иднината Бог ја прави онака како сака,тогаш не е парадокс.

Тогаш е семоќен и си знае што Тој ќе направи.


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 17:08
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



bog e tolku svemokjen sho mozhe da si dopushti da e i nemochen

ako isus bil navistina spasitel sho ne se spasil samiot sebe od raspetieto. epa toa za nego ne e slabost ili nemokj ami mokj i nadmokj oti imal seznaen uvid sho posle toa. koga vistinata nemozhe da se znae odednash 100% kako sho toa go znae samo ARCHIM EDEN so zakonot za lost togaj postoi Newton aproksimativna alternativa a bog e spremen i na dvete. koga trga od svoe needenstvo interesno mu e da se uedini ama koga kje dospee visok stepen na edenstvo togaj ostanuvaat samo ushe malu potezi ako go postigne edenstvoto togaj za da ostane vo igra mora vednash da go razbie i pochne odnovo.

inaku 1 + 1 = 10 ... ubi nary system

macedonia bila najvechata u minato, edna e sega, najmanja u idnina i najverojatno niedna vo antisegashnosta ama zatoa zatim history repeats. ne vi se dodvoruvam macedonci samo ilustriram kakvi bi bile transformaciite koi bog bi gi prifatil so teg na vremeto. za mene geometrijata e eliptichna i zachuvana so plus eden levo (albania), infinity gore (macedonia), mingus eden desno (sweden) i nula dole (greece) a vo centar na nivnata unija EDEN ABSOLUDEN ARGEEDON.

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 17:17
Originally posted by dedanoe dedanoe напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



bog e tolku svemokjen sho mozhe da si dopushti da e i nemochen

Конечно нешто озболно да напишеш.

И тоа само привремено за овој свет,со тоа што истовремено семоќен.
А за вечноста семоќен.


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 18:02
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Како тоа Бог да е истовремено и Семоќен и Сезнајуќи ?
Ако Бог знае сѐ што ќе биде во иднина, тогаш не е Семоќен, т.е., не може да ја измени иднината; ако Бог може да ја измени иднината која, претходно, ја знаел, значи дека Бог не бил во право дека тоа и тоа ќе се случи во иднина, т.е., значи дека Бог не е Сезнајуќи;
Парадокс !
Или: дали Бог може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне ?
Ако Бог не може да создаде карпа толку тешка што ни Он Самиот не ќе може да ја подигне, значи Он не е Семоќен ! Ако Бог створи карпа толку тешка што ни Он Самиот не може да ја подигне, пак значи дека Бог не е Семоќен (не може да ја подигне таа карпа) !
Пак парадокс !


 Низ вековите, овие (и други) парадокси се опширно и детално разматрани од голем број на теолози (па и филозофи), но не е дојдено до никаков заклучок;
Што е за староземаљскиот ум 1+1=2, тоа за Бога се парадоксите !


_________________________



Ваши мислења ?



semokjen e EDEN (1) oti vo matematikata toj e 1^(any degree) Any Power of EDEN is EDEN. koj power of eden go ovozmozhuva predviduvanjeto na idninata kakva e negovata matematichka formula ??? znaenjeto e mokj vika vmro ili gi imash dvete ili niedno. na EDEN mu e dovolno da go znae samo EDEN neshtoto kako edini konstantin vo vek i vekove (od eden se pravi siot svet | znachi se sho vo nego postoi go ima negoviot gen i go pravi eden seprisuten shpiun) od kade proizleguva deka se ostanato sho e needensko e mutabilno preformativno so teg na vreme kade narednoto vreme e idninata znachi site tie neshta se nevrEDENi da se znaat. znaj si go samo EDEN GospodTINEe EDEN sve drugo papa le deval-infla-valvacija.

ПРАВИЛНАТА ЛОСТОВА ЦИКЛИКА НА ПАРАДОКСОТ:

1) Бог знае све што ќе биде во иднина -- е кракот -- затоа немоќен е да ја измени иднината -- е тангенцијата;
2) Бог немоќен е да ја измени иднината -- е кракот -- затоа Бог отфрла да знае што се ќе бида во иднина -- е тангенцијата;
3) Бог незнае што се ќе биде во иднина -- е кракот -- затоа Бог освемоќува како би дознал што све ќе биде -- е тангенцијата;
4) Бог е свемоќен -- е кракот -- затоа Бог знае све што ќе е во иднина -- е тангенцијата -- и одиш пак на точка 1).



znaesh sho ushe znachi sevo ova: znachi deka site vie dejure supernormalnite ste defakto schizophreni a samo jas dejure schizophreniot sum defakto supernormalen oti samo mene vakviot paradoksen cycle na infotokot ne mi e vo prekin a vam vi e. hooo, hooo, hooo, hooo, hooo...

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 01.Мај.2012 во 19:10
mi se pojavi Star & Crescent vo kafeto sea sho go pijam dur se ladeshe A od pred toa gi dobiv i Star of David i Christian Cross i Aum i I=sqrt[-1] gi iam site naslikano na mobil samo sho neam bluetooth ili usb da gi hooknam na web.



-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: janevzoran1
Датум на внесување: 24.Април.2014 во 00:45
Го најдов решението за парадоксот со карпата. Решението не е воопшто натприродно. И јас самиот сум ептен изненаден.

Имено:

Ако Бог така сака, може да создаде карпа толку тешка што ни самиот не може да ја подигне; а ако Бог така сака, не може да создаде карпа толку тешка што ни самиот не може да ја подигне;

Откако Бог ќе создаде карпа толку тешка што ни самиот не може да ја подигне:
ако така сака, Бог не може да ја подигне таа карпа; а ако така сака, Бог може да ја подигне таа карпа;

* * * * *

(напомена:

пак повторувам:

јас сум пантеист: Се' е Бог);


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Април.2014 во 05:01
Во тој случај промовираш контрадикција - од една страна Бог е семожен, па може с'е да креира, а од друга страна Бог не е семожен бидејќи не може да ја крене карпата.  голема насмевка

Не се с'клдисувај, на вакви парадокси паѓале многу умови уште од прастари времиња. среќа






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anaa55
Датум на внесување: 24.Април.2014 во 15:15
Секој човек е мал и немоќен во споредба со Богот на моќта. За него дури и моќните народи се како прашинка на вага. За разлика од секое друго суштество, Бог има неограничена моќ. Затоа, само тој е наречен „Семоќен“* Бог има „огромна сила“ и поседува ‚изобилство енергија со која задвижува сѐ‘ Тој е неисцрпен, бескраен извор на моќ. Не е зависен од некој друг извор на енергија бидејќи „моќта му припаѓа на Бог“


Постирано од: janevzoran1
Датум на внесување: 25.Април.2014 во 02:32
Секоја појава, природна или натприродна, има логичко објаснување;

(ако така сакаш);

* * * * *

Ниедна појава, ни природна ни натприродна, нема логичко објаснување;

(ако така сакаш);

* * * * *

Како Бог би бил Семоќен ако не може да направи секоја појава, било природна било натприродна, да има логичко објаснување ?!

И, како Бог би бил Семоќен ако не може да направи ниедна појава, било природна било натприродна, да нема логичко објаснување ?!

* * * * *

Илустрација:

После едно жолчно излагање на еден пратеник во парламентот на Краљевина Србија, тогашниот српски премиер Никола Пашиќ му рекол:
- Во право си !
Потоа, после жестокото контра-излагање на друг пратеник од спротиставената страна, Никола Пашиќ (и нему) му рекол:
- Во право си !
После крајот на седницата, некој трет пратеник го прашал Никола Пашиќ:
- Како тоа, премиеру, првиот пратеник зборуваше едно и ти му рече дека е во право, а, потоа, и на другиот пратеник кој зборуваше спротивно ти и нему му рече дека е во право ?!
А Никола Пашиќ му одговорил:
- И ти си во право !

Никола Пашиќ не се шегувал;

* * * * *

Уште една илустрација:

https://www.youtube.com/watch?v=6txay37mXqU



Постирано од: janevzoran1
Датум на внесување: 25.Април.2014 во 02:34
(пак повторувам: Се' е Бог);


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Април.2014 во 09:16
Originally posted by janevzoran1 janevzoran1 напиша:

Секоја појава, природна или натприродна, има логичко објаснување;

(ако така сакаш);

* * * * *

Ниедна појава, ни природна ни натприродна, нема логичко објаснување;

(ако така сакаш);

* * * * *


Никој не те сопира да правиш како сакаш, само биди ДОСЛЕДЕН на тоа.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Април.2014 во 12:24
Малку оф топик.намигнување

Originally posted by janevzoran1 janevzoran1 напиша:

Секоја појава, природна или натприродна, ...

А, кои се тие натприродни појави?збунетост не знам
Те молам, кажи ми само една натприродна појава!

Hint:
До пред 300-400 години, кометите беа „натприродни“ појави, исто како и  затемнувањата на Сонцето и Месечината.
До пред 200 години громот исто така бил „натприродна“ појава.

Дали и денес сеуште има некој кој мисли дека овие појави се „натприродни“?




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 26.Април.2014 во 20:23
TVORECU,prosti im,neznaat so praat...
za koi BOGOVI zborite,gi ima mal milion...
samo eden e TVOREC,so duri i naukata,digajki ramenja,go priznava...
Temata e :BOZJI PARADOKSI,a diskusijata e PARADOKSALNA...
i toa COVECKA...
E,BAS,TOA E PARADOKSOT...
so gi ispomesavte loncinjata...
SEMOKEN I SEZNATEL?!i tuka se izguzvavte...
i fizicki i matematicki sakavte da go dokazete ili negirate TVORECOTpa padnavte tolku nisko so eden Isus od Nazaret,stolar obicen,
go ubacivte u sema deka ''se zvrtvuel zagrevot so ON go napravil so
ADAM I EVA,pa sea ke se vadi od govna...NONSENS...
TVORECOT e eden .edinstven i nema vrska so ''vasite bogovi,matematiki,fiziki...ON ne se baftara samo so ''zemaljskoto''...
poglednete go cel UNIVERZUM...
''pa ne sme sade nie...pa ne sme sade tuka...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Април.2014 во 11:31
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

... samo eden e TVOREC,so duri i naukata,digajki ramenja,go priznava ...

Е?збунетостизненадување Ај не зезај!намигнување

btw.
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

... za koi BOGOVI zborite,gi ima mal milion ... samo eden e TVOREC ...

Секој човек, секое племе, секој народ во намера да си даде одговор на вечното прашање (меѓу многуте други) како настанал универзумов, си измислил некој „Творец“ и, тој творец поинаку го нарекуваат „Бог“. Некои го нарекуваа „Создател“...
Или за тебе сите овие термини (зборови) означуваат нешто посебно, а?
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

...E,BAS,TOA E PARADOKSOT... so gi ispomesavte loncinjata...


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 03.Мај.2014 во 18:15
sekoe pleme,narod,horda si ima mal milion Bogovi...
na vinoto,moreto,zemjata,proletta,ubavinata...
mal milion...neli osekas deka se stvara malku guzva tamu gore...
A Tvorecot e eden,i ja mislam deka e toa ziva materija
inace drugo nesto ne moze da sozdade zivot...
osven ako ne e zivo...damoze od edna amorfna masa
da se stvori sve ova u vselenata....
ja bar taka mislam,aako ne e...prosvetlete me...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 05.Мај.2014 во 09:53
Бог, создател или творец, како сакаш речи го, е едно исто и, незнам зошто ти правиш разлика меѓу тие термини?
Од твојов последен коментар гледам дека не си ја разбрал суштината на мојот претходен пост.
Но нејсе, ќе се обидам да поедноставам до ниво на аксиома. Се надевам дека ќе имаш сила да се „просветлиш“!намигнување

Од дамнина, во намера да си објаснат како нештата околу нив настанале, луѓето си наоѓале одговор дека тие се дело на некакви богови, некои создатели т.е. некои  творци се „виновни“ за создавањето на тие одделни нешта.
Со еволуцијата, од политеизмот (или што би рекол ти од „гужвата таму горе“) се преминува на монотеизам, односно верување во само еден бог, еден создател или ако ти е помило да речеш, еден творец. А некои го нарекуваат и Креатор!

Туку ај, да не не’ караат дека забегуваме од темава, да коменторам нешто и за божјите парадоски.

Зарем не е парадокс ситуацијата каде од една страна се вели дека бог е сезнаен, дека тој знае што било, што е и што ќе биде, а од друга страна, после извесно време од создавањето на своето дело (човекот), да незнае како тоа нешто ќе излезе, па да се разочара од него, да се покае за својата грешка и да ги испотепа сите луѓе (освен Ное и неговата фамилија)?
Зарем не е парадокс, тој бог кој е сезнаен, после извршувањето на тој страшен геноцид врз човештвото (но и на сиот друг жив свет), повторно да направи грешка па да го остави истиот грешен производ - човекот?!

Има уште многу божји парадокси, ама за тоа треба повеќе време и место.
И трпение за читање.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 05.Мај.2014 во 17:14
sea pa ke me karas...
Ako On znae so ke bide,so nema da bide,
togas site ke bideme isti....
isto ke razmisljas,isto ke se ponasas,isto ke oblakame...
On ti go dal umot,ali ne date upravlja ili da te kontrolira
tuku samiot da se spoznaes,da se razvivas,
da stignes do nivo i Nego da go spoznaes...
u toa e stosot za negoviot,so go vikas,paradoks...
ti da stvoris onakov Kosmos od Haos,
a ti mu zameras so ne bil u glavite na Adam i Eva...
Nedaj Boze,da bideme site pod kontrola
na negoviot dalecinski upravljac...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Мај.2014 во 19:24
Тоа му доаѓа како фудбалски натпревар… играта си има свои правила и прописи по кои се одвива, но тоа не значи дека секој играч во тимовите е стриктно управуван како да игра. Тоа е оставено до креативноста на секој од нив.

Светов е еден боженствен танец. Воочување на некакви "парадокси" е само доказ дека не го разбираме доволно. Затоа, да не се замараме промногу, туку да играме и да уживаме во него како негови сокреатори.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 05.Мај.2014 во 23:58

Nego aj ova da si prasav jas (ako ne sum of topic) ...ama Bozji paradox chinam e ili moj lapsus загриженост....

Ama ....neli Adam I Eva imale samo sinovi ?
Kako sme nastanale togas nie збунетост


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2014 во 01:11

На Адам и Ева првин им се родиле синовите Авел, Каин и Сит, а потоа:

" rel="nofollow -  По Ситовото раѓање, Адам живееше осум стотини години; и му се родија уште синови и ќерки.

БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА, Глава  5     










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 06.Мај.2014 во 17:47
kao prvo-naslovot na temata e antiteza...
kao drugo-Tvorec e ziva materija?!,a Bogovi e nihilisticki stav sprema
Tvorecot-zivata materija...
kao treto-procitajte te go imeto na forumgijata vrz mene...
NOMEN EST OMEN...Pozdrav do Messenger...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Мај.2014 во 10:26
Парадоксот на незнаењето на „сезнајниот“ се огледува во стиховите од библијата.
На почетокот, кога бог се решил да прави нешто*, тој, откако ќе го направел тоа што го наумил, увидувал дека е добро.
Може ли од ова да се извлече заклучок дека тој претходно незнаел како тоа нешто ќе изгледа, па морал прво да го направи, па откако ќе го направел, ќе видел дека е добро.
На крајот истото се случува и со човекот. Откако го создал, видел дека е добро.
И, до кога траело „доброто“?
Па уште примарните негови човечки суштества веднаш згрешиле, што значи дека тие не биле добро направени. Ако биле добри, немало да грешат.
Да не зборуваме за генерациите после нив. Сите испаднале „чурук“.
И тука доаѓа до израз парадоксот на незнаењето на „сезнајниот“. Тој јавно кажува дека погрешил и за тоа се кае. Значи, од ова признание за грешка и каење, согледуваме дека тој бил затечен од непромисленоста на луѓето. или со други зборови, тој незнаел како тие ќе се однесуваат. И, наместо да се казни себе си за сторената сопствена грешка во креацијата, тој ги казнува сите луѓе (но и сиот жив свет), пуштајќи го потопот. Зарем тоа не го пишува во библијата?
Е сега, да го оставиме новиот тренд во религиозните толкувања наречен „слободна воља“. Знам дека таа ќе се спомене (како и многупати претходно), дека бог оставил човекот самиот да прави како што сака ... тоа е веќе за друга дискусија, да не завлегуваме, односно да не забегуваме од целта.
Примарното што овде сакам да го потенцирам е токму тоа што погоре го реков: Бог се покајал. А за некој да се покае, треба претходно нешто да згрешил. Овој токму тоа го направил - незнаел што ќе се случи со неговата творба - човекот.

* - Што ли правел пред тоа? Како ли само му минело времето?! плазење


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 10.Мај.2014 во 21:27
Biblijata ne e Komunisticki manifest...ne veruj slepo u nea...
posto e pisatelot anonimen i nedokazan u svoite stavovi...
I Manifestot e kompilacija od mal milion filozofii...taka da...
Jaubavo se drzam do naslovot...i velam deka e toa Antiteza...
Ako ne postoi Bog,nema ni Bozji paradoks...
Postoi nekoja''ziva materija''so i naukata ,digajki ramena,
ja poznava ko ...TVOREC...
Ako imenuvas ''nesto ''ko ''Bog''...so praime so mal milion
pomosni ''Bogovi''...na moreto,na ubavinata,na ....da ne gi redam...
si se fatil samo za Covekot...Pogledni go cel Univerzum
i daj mi edna replika...
site tie prikaski za Adam,Eva,Noe....se nistozni vo sporedba so
Univerzumot,,,
Ako site bideme negovi klonovi,onda sme i nie Bogovi...Apsurd....
Zatoa samo ni dal um,da se razvijame,da se spoznaeme sami sebesi
pa posle nek si ebe majkata...koj so bide,neka bide....
Pa zar samo covekot e u Univerzumov...ima uste mal milion raboti
so funkcioniraat ko so treba...


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 28.Јули.2014 во 19:27
posle mnogu nateganja,solo-dueli,razgovori so svesteni lica,
citanje knigi,kniski i knizulinja,eve,(ja)-ponizniot,sakam
da mi se pojasnat nekoi raboti....Odnapred blagodaren...
PRVO-Ako e Adam stvoren od zemja,Eva od rebro,Isus od...(IN VITRO)
ima li cetvrta varijanta...
DRUGO-Pred da vleze u Marija se vika MIHAIL,a koga iskocil-ISUS
TRETO-U Biblijata se spomnue kao-Ednoroden,Edinstven sin na...(...)
a,posle srekavame deka i drugite angeli se sinovi na (...)
CETVRTO-Se krsti na 30 godini i umira na 33 godini...So prai do
krstevkata,posto nigde nema podatoci,ili ja neam pojma,
so prai sam so samiot sebe ili so sopartijcite...
PETTO-VOSKRESENIE...Dobro...site znaeme deka so zemjava vladee Satanata
so e ,jebi ga,negov proizvod,i deka so Voskresenieto ke se resi toa
so ne se resilo 100000000000000000 godini...i...taka e...ja ke glasam ZA...(osim ako ne se javat Darvinovcite,deka e cifrata pomala...)
ali,nejse...Voskresenieto e Bonusot od verbata vo (...)
Ali,zasto,nekoj ima privilegii?Kao,na primer-LAZAR...
So so toj zasluzi da zivee dvaputi,a ne na primer Ajnstajn,Caplin,Tesla
...pa, i dedo mi,na kraju krajeva...
So voskresenieto na LAZO,ke mu bide TRETA MAJKA,so ne e fer...
SESTO-Ako grevot na Adam i Eva e-SMRTNOST NA COVEKOT-...
kako toa,majku mu,NOE i kompanija ziveele po 6oo i kusur-godini
i na kraj-umrele...Znaci,stvarno,najkorektno,naj-ferski,Adam i Eva...
ja zaebale rabotata...A...lugevo ke vsi ziveele vecno...
ako sea se vvrzam so prethovno poglavje...
Fer li e i NOE i kompanija da gi voskresneme,koga cel moj koren,
nema ziveeno kolku nego...
SEDMO-Dali postoi Sveto Trojstvo,Dali se site baska,Dali dvajca
rabotat protiv Tretiot...So praime so drugive koi imaat totalno
dijametralno objasnuvanje na kosmosot...
OSMO-Kolku luge -tolku poimi za(...)Zasto dominatnata,(nametnata)
Religija,da go trasira patot do Vecnosta ili do (...)
Zar razlicnostite vo veruvanjata vo (...) ne se znak deka zabludite
i predrasudite ne vodat vo nesto so i (...)-nema pojma...







Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Август.2014 во 21:11
Гледам дека никој не коментира (одговара) на прашањава, па ајде да направам мукает...

1. Не знам. Доколку мислиш на син човеков, тогаш треба да биде роден од жена. Mатеријалното тело се создава од вплотување на машкото и женското тело.

2. Верата учи оти тоа било бестелесно зачнување. 

3. Во Стариот Завет се спомнуваат повеќе "Синови Божји". Тоа треба да се разбере… сите сме "синови и ќерки Божји", но кога се користи изразот Син Божји се смета на Христолик (богопросветлен, пробуден, богоосознаен) cин човеков. Христијанството на Исус му го придаде и епитетот "Еднороден".

4. Тоа е црна дупка во Христијанската вера и во Евангелијата. Ако се излезе надвор од Христијанството и христијанската догма тогаш може да се најдат нeкoи податоци за тие времиња. 

5. Земјава не е производ на Сатаната. Христијанската вера учи дека спасението доаѓа единствено преку вера во Христа.

6. Ное и другите исто така умреле, доколку сметаш на нивното материјално тело. Материјалниот свет е транзиентен, неговите форми не се вечни оти подлегнуваат на природните закони востановени од Бога. 

7. Светото Троиство е христијанска доктрина и догма. Тоа е Едно манифестирано во Троиство. Ваквото видување не е ексклузивитет само за Христијанството, туку и за други вери, херметички учења и филозофии. На пример, во Хиндуизмот постои Тримурти (види "ХИНДУИЗАМ" http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17411" rel="nofollow - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17411  во нашиов форум). Додатно објаснување: најбазичнaтa свест егзистира во дијади (црно-бело, вчера-утре, лево-десно…), повисоката свест егзистира во тријади (црно-сиво-бело, вчера - денес - утре, лево - тука - десно…), а највисоката (христовата, боженствената,просветлената, разбудената) во Едно.

Со другите објаснувања прави што сакаш. Секое од нив ќе ти се манифестира на нивото кое ти е податно во моментот на запознавањето со него. 

8.  Верата треба да биде човеков слободен избор. Работата е што тоа е најмалу така во овој свет бидејќи децата се раѓаат и се одгледуваат во вери кои без слободен избор ги наследуваат од своите родители и од комуната во која живеат. Религиозноста, како начин на живеење и како слободен избор се стекнува и негува во текот на животот и тоа може да го упати човекот по негов сопствен пат кој може да дивергира од оној на инcтитуцијализираната вера.

П.С. Парадокси во Светов не постојат. Парадоксот произлага од човечкотo (не)разбирање и размислување за овие работи. 














-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 06.Август.2014 во 22:56
Fala ti,so mi pojasni nekoi raboti...
Vo toj kontekst sakam da prasam-
PRVO-Zosto Stigmatizacijata se slucuva samo vo Katolickiot svet
VTORO-Kako se cita
pravilno-SAN GREAL ili SANG REAL
TRETO-Mozes li da cmi kazes nesto poise za brat mu na Isus
CETVRTO-Neli Marija e vtora u svet so se porodi IN VITRO-
-prva bese Elizabeta
PETTO-neli e ziva glupost Crkvenata PROSKA NA GREVOVITE

Mnogu ke ti bidam blagodaren ako me udostois so odgovor


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Август.2014 во 00:52
1. Не знам дали стигматата се случува само во католичкиот свет, но знам дека во католицизмот најмногу се посветува внимание на неа.

2. На англиски - Holly Grail, на француски Sang Réal

3. Според оноа што е напишано во Новиот Завет може да се заклучи дека Исус имал браќа и сестри. Христијанската догма вели дека немал затоа што Марија останала девица и после неговотор раѓање. Таа тврди дека Исус ги нарекувал браќа и сестри сите оние кои го следеле. Порано имаме дискутирано за оваа контраверзност во христијанството. 

4. Библискиот извор не вели така… Ангелот Гавриил го известува Захарија дека и покрај неговата старост и староста на жена му, таа сепак ќе зачне.

23. и штом изминаа деновите на неговата служба, тој се врати дома.
24. По тие дни зачна неговата жена Елисавета.
Светото Евангелие според Лука: 1

5. Бог простува. Во повеќе разговори со свештени лица разбрав дека тие навистина веруваат оти прошка може да се побара и да се добие единствени преку нив како медијатори со Бога… како што веќе рековмe претходно, христијанската догма и црковното учење не се ставаaт под прашање. намигнување









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 09.Август.2014 во 19:49
Fala ti,GLASNIKU...
Pred da prejdam na moite prasanja,sakam da te doobjasnam:
SANG REAL e KRALSKA KRV,bar taka mi e pologicno...
-Zosto Marija Magdalena e stavena na rezervna klupa
a e ,so Petar,najbolji strelec u Prvenstvo...
-Dali e vistina deka Isus e raspnat na stolb,a ne na Krst
posto ni Evreite,ni Rimjanite go koristat krstot kao KAZNA
ili kao nekakov drug simbol so bi prael anti-reklama...
-I,za kraj,za da ne mi se javi ''SVEKRVA MI'',Te molam,kazi mi,
sakam da pisuvam nesto za Dogmata,ali neznam kade...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Август.2014 во 18:59
1. Марија Магдалена, како и сите други жени, ставени се надвор од христијанската верска градба, а за тоа се погрижија христијанските гласноговорници и втемелувачи на институцијализираната вера во првите столетија. Додека Исус не правеше разлика меѓу мажите и жените како негови следбеници и деца Божји, а Марија беше многу блискa до него, првите христијански апологети како Ирение, Клемент и Игнатие во создавањето на христијанската теологија сторија с'е за да ги дистанцираат и подредат жените под машкиот авторитет. Mарија стана колатерална жртва на таквата доктрина. Во апокрифата постои нејзино евангелие.

2. Општо прифатено е дека Исус бил распнат на крст. Некои нововерски учења тврдат дека тоа не било така иако нивните аргументи не се сериозни. Крстот е значаен симбол во херметиката и гностиката и од тој аспект Христовото жртвување, распетие и воскресение имаат потполна вплотеност со Исусовото проповедање и Христовата свест.

3. Разгледај ги темите низ претходните страници на овој подфорум и најди ја најсоодветната за оноа што сакаш да коментираш. Верувам дека имаме отворено теми за секоја можна верска полемика. Доколку нема таква тогаш отвори нова. При коментирањето обиди се да се потврдиш со соодветни факти и аргументи.










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: janevzoran1
Датум на внесување: 18.Октомври.2014 во 22:03
Ное, фантастично ти е она дека 1+1=10 во бинарниот систем (сувопарен факт, но, навистина, смешно е, со оглед на темава);

(а за другите наши (на учесниците на вакви и слични форуми по интернет) познато е дека филозофијата, логиката, математиката, науката,..., се (само) интересни игри);


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Октомври.2014 во 17:55
Бог не прави парадокси и грешки.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk