IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Меѓународна заедница - „ Не биди свиња„
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Меѓународна заедница - „ Не биди свиња„

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Меѓународна заедница - „ Не биди свиња„
    Испратена: 20.Март.2012 во 15:05


И ТИ НЕМОЈ ДА СИ СВИЊА

Деновиве во ек е кампањата на Американската амбасада во Скопје, со која Uber-луѓето кои недостатокот на оправдани каузи го компензираат со бомби и измами, со омаловажувачки тон не` подучуваат нас „глупавите“, дека не сме свињи, папагали и змии.

На еден билборд во Скопје стои напишано:

„Ти не си [прасе]. Почитувај го законот...“

Од ова поапсурдно не би можело да биде. Кога човек кој самиот не го почитува законот праќа ваква порака повеќе од јасни се неговите „искрени“ намери.

Имено амбасадорот на САД во Македонија, Волерс, кој сега не` учи оти треба да го почитуваме законот, не покажа ниту ронка почит кон меѓународното право и кон одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, според која Грција не смее да ја блокира Македонија во нејзините напори за зачленување во ЕУ и НАТО.

По тој повод Волерс изјави (Сител, 05.12.2011 - 14:22):

Македонија ќе може да стане членка на алијансата, кога ќе се реши прашањето со името, а како резултат на заклучокот од самитот во Букурешт во 2008, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс, по донесувањето на пресудата во Хаг.

Замислете, човек кој сам не го почитува меѓународното право, сега нас подучува дека не треба да сме свињи и да ги почитуваме законите.

Ние ги почитуваме законите господине Волерс, вие не ги почитувате со тоа што влезот на мојата земја Македонија го држите барикадиран и условен од непринципиелното и незаконско барање за промена на името!

Затоа со написов му упатуваме порака во нему својствен стил и му порачуваме дека не само што не сме свињи и ги почитуваме законите, туку дека и тој не треба да биде свиња и уште веднаш да започне да го почитува меѓународното право.Изменето од mungos80 - 20.Март.2012 во 15:05
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2012 во 21:45
А како очекувате еден амабасадор на УСА во МК ( кој и де факто е најмоќниот човек во политиката во МК и без негов амин ништо не се решава ) да се однесува.
Во марионетски, вазалски држави, управувани од странски фактор ова е нормална работа, така да не знам од кај сега волку исчудување за реакцијата на некој си Волерс.

Тој во МК се однесува онака како што и му доликува на некој господар. 
А господар го направивме ние!!!

За ваква навреда, владата треба да му даде титула персона нон грата моментално со оштар протест до стејт департментот.

Нема никаква потреба од извинување или слични срања од типот не мислев така, погрешно сум интерпретиран, лошо сте ме разбрале што сега и може да се очекува од УС амбасадорот, мада чисто сумњам дека ќе го направи тоа, зашто господарот за постапките во својот вилает не се извинува.

Кога се дава г`зот под кирија, треба и да сме спремни на вакви понижувања!!! 


Изменето од Zeksi71 - 20.Март.2012 во 22:41
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2012 во 10:25
Можеби владата сака да го прима. Ама ние ќе си го кажиме нашето мислење за него.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2012 во 14:12
poleka be ....kaj se djapate?!изненадување

...chovekot mislel, da si gi pochituvaat lugjeto svoite vnatreshni zakoni,
...pochnuvajki od samata drzava ,...koja shto i gi donesuva!

....ako narodov mu vrti 'gz na nekoj ,...toa e na onie shto treba da mu ja sureduvaat drzavaya!

...a, kolku  ''po doma'' te ebavaat,...tolku chekaj i od....''nadvor'' !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.