IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!
    Испратена: 11.Февруари.2012 во 06:07
Ајде и ова чудо...
Иако ми рекоа да не очекувам чуда од 8мицата и дека најверојатно ќе биде бетер од 7мицата. Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари

Consumer Preview верзијата на Microsoft Windows 8 ќе биде презентирана на саемот MWC, на 29 февруари.


 

 

Оваа верзија ќе биде достапна за сите оние кои сакаат да ја испробаат, а крајната варијанта на Windows 8 се очекува во втората половина на оваа година, најверојатно наесен, со што Microsoft му останува верен на својот циклус на објавувања на новите верзии на секои три години (Window 7 е претставен во октомври 2009 година).

 

 

Новата верзија на Windows, Microsoft ќе ја прикаже на саемот посветен на мобилната технологија - "Mobile World Congress", а сето тоа има смисла ако се земе во предвид дека овој оперативен систем ќе биде наменет и за PC и за таблет компјутерите.

 

 

Одредени медиуми предвидуваат дека би можеле да чуеме новости и за нова верзија на мобилната платформа, Windows Phone 8.

 

Потпретседателот на компанијата Microsoft, Windows 8 го има наречено "фундаментален пресврт во дизајнот на Windows, каков не е пробано да се направи уште од Windows 95".

 I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 22:20
А, не сум загледал за темава...
пошто сум "пациент" на Microsoft...намигнување
ми праќаат на мејлито за сите новости па така и за 8-цата...
го инсталирав уште пред 5-6 месеци верзија Windows 8 Developer Preview...
тоа е верзија наменета за развојни тимови на софтвер и нивни партнери...

Инаку баш сега е достапна верзијата Windows 8 Consumer Preview...
кој си сака може да си ја симне од сајтот на Microsoft...

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/download
или
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso

ви препорачувам да симнете ISO image...
како што знам дозволуваат вакво симнување на одреден број копии...

а за конфигурација не ви треба ништо посебно, RAM најмалку 1 GB, ама ќе врти и на 512 MB, малку споро...
ќе зафати простор од 16 GB  на хардот...

секако нешто што ќе се користи не само на ПЦ, туку и на таблети и мобилни...
што би рекле оние што продаваат коли...
вреди да се види...намигнувањеКон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 15:31
...i....shto sega?

...da ja simanm li ...osmicata?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 18:07
Аха..
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 19:06
ama ja sum na PC....ke bide bolje?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 19:07
Originally posted by brza brza напиша:

ama ja sum na PC....ke bide bolje?

А Windows за каде езбунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 19:08
a be obichen ekran ,...ne onie touch ...shto ja zanm...збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 19:09
Нема везе де. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 19:11
aj nema! 
 ama shto ke ima bolje od...7 ?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 11:32
Повеќе работи...
нешто е шминка, нешто е ново...
еве едно нешто, вака, поинтересно...
ориентиран е кон интернет, па има можност, ако е оргинален Windows -от...
да си користиш бесплатен простор за складирање на податоци на нивните сервери...
наједноставно кажано...
то они го викаат cloud...
и после да си пристапиш до нив од кај сакаш и со што сакаш...

то ест...намигнување
пишуеш Word документ на работа и го остaваш у "облакот"...
и после од дома го отвараш на твојот комп...
а ако ти текне додека идеш накај дома а се возиш у 5-ка накај Аееродром...
пошто има бесплатен Wi Fi у аутобуси на ЈСП (yess), ти од твојот мобилен или ПДА или нотебук или лаптоп и то...
се уклучуеш и мењаш у документ што сакаш...

и вака малку кажано во стил на некои членови од идивиди...
корисничкиот интерфејс е friendly user...
демек лесно се барата со него...

и друго има оној Windows 8 Metro interface...
кој може да се користи за све што има пристап на интернет...
мислам дека и на X box дури...

значи Microsoft си сака ко по обичај да зграби се што може од пазарот и конкуренцијата...
и да не го тупам ко на Политика...
инсталирај си и ќе видиш...

се што можеш да заебеш е да ти се избришат веќе инсталираните Windows-и...намигнување
па да си форматираш од ново...
и да го пцуеш којсумјас...изненадување
за тоа што те заебал и не ти кажал дека...
ова не е ни Бета верзија  и е уште у фаза на испитуење на баговите...Изменето од којсумјас - 01.Април.2012 во 11:35
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 15:30
...ma , ostaj toa shto (im) go tupish ( na politika) намигнувањеtuku,
...i mnogu baven si bre, brate,...samo 4 dena ti trebalo ,za da sklepash odgovor na ...obichno prashanje.изненадување
 
...da ne si nekoj ...zakuraven  birokrata?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2014 во 23:21
Ми изгледаше во почетокот како играчка за деца.
Од оваа дистанца година и кусур може да речам дека
сега не би го менувал никогаш,освен што на 8-та и додадов .1
Одлично старт мени.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 09:34
Originally posted by Орка Орка напиша:

Ми изгледаше во почетокот како играчка за деца.
Од оваа дистанца година и кусур може да речам дека
сега не би го менувал никогаш,освен што на 8-та и додадов .1
Одлично старт мени.


И мене на почеток ми беше како некоја шарена играчка. Дури открив како се затвараат апликациите, се испаничив дека нема да знам ни да го исклучам.голема насмевка

Уште не сум апдејтирала со .1
Ако викаш дека има одлично старт мени, да го подновам денеска моето Ѕверче.не знам

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 17:28
Генерално е исто.Освен што сега си има статично старт мени копче,
а не како на осмицата која се појавува при доближување на маусот.
И практично е поделено во два дела.

Еве пократко видео во кое се гледаат разликите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.