Испечати | Затвори го прозорот

Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25479
Датум на принтање: 25.Јули.2024 во 08:13
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!
Постирано од: Santijago
Наслов: Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари!
Датум на внесување: 11.Февруари.2012 во 06:07
Ајде и ова чудо...
Иако ми рекоа да не очекувам чуда од 8мицата и дека најверојатно ќе биде бетер од 7мицата. Windows 8 beta пристигнува на крајот на февруари

Consumer Preview верзијата на Microsoft Windows 8 ќе биде презентирана на саемот MWC, на 29 февруари.


 

 

Оваа верзија ќе биде достапна за сите оние кои сакаат да ја испробаат, а крајната варијанта на Windows 8 се очекува во втората половина на оваа година, најверојатно наесен, со што Microsoft му останува верен на својот циклус на објавувања на новите верзии на секои три години (Window 7 е претставен во октомври 2009 година).

 

 

Новата верзија на Windows, Microsoft ќе ја прикаже на саемот посветен на мобилната технологија - "Mobile World Congress", а сето тоа има смисла ако се земе во предвид дека овој оперативен систем ќе биде наменет и за PC и за таблет компјутерите.

 

 

Одредени медиуми предвидуваат дека би можеле да чуеме новости и за нова верзија на мобилната платформа, Windows Phone 8.

 

Потпретседателот на компанијата Microsoft, Windows 8 го има наречено "фундаментален пресврт во дизајнот на Windows, каков не е пробано да се направи уште од Windows 95".

 

-------------
I'm out bcz of pathetic around hereКоментари:
Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 22:20
А, не сум загледал за темава...
пошто сум "пациент" на Microsoft...намигнување
ми праќаат на мејлито за сите новости па така и за 8-цата...
го инсталирав уште пред 5-6 месеци верзија Windows 8 Developer Preview...
тоа е верзија наменета за развојни тимови на софтвер и нивни партнери...

Инаку баш сега е достапна верзијата Windows 8 Consumer Preview...
кој си сака може да си ја симне од сајтот на Microsoft...

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/download
или
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso

ви препорачувам да симнете ISO image...
како што знам дозволуваат вакво симнување на одреден број копии...

а за конфигурација не ви треба ништо посебно, RAM најмалку 1 GB, ама ќе врти и на 512 MB, малку споро...
ќе зафати простор од 16 GB  на хардот...

секако нешто што ќе се користи не само на ПЦ, туку и на таблети и мобилни...
што би рекле оние што продаваат коли...
вреди да се види...намигнување

Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 15:31
...i....shto sega?

...da ja simanm li ...osmicata?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 18:07
Аха..


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 19:06
ama ja sum na PC....ke bide bolje?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 19:07
Originally posted by brza brza напиша:

ama ja sum na PC....ke bide bolje?

А Windows за каде езбунетост


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 19:08
a be obichen ekran ,...ne onie touch ...shto ja zanm...збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 19:09
Нема везе де. 

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 19:11
aj nema! 
 ama shto ke ima bolje od...7 ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 11:32
Повеќе работи...
нешто е шминка, нешто е ново...
еве едно нешто, вака, поинтересно...
ориентиран е кон интернет, па има можност, ако е оргинален Windows -от...
да си користиш бесплатен простор за складирање на податоци на нивните сервери...
наједноставно кажано...
то они го викаат cloud...
и после да си пристапиш до нив од кај сакаш и со што сакаш...

то ест...намигнување
пишуеш Word документ на работа и го остaваш у "облакот"...
и после од дома го отвараш на твојот комп...
а ако ти текне додека идеш накај дома а се возиш у 5-ка накај Аееродром...
пошто има бесплатен Wi Fi у аутобуси на ЈСП (yess), ти од твојот мобилен или ПДА или нотебук или лаптоп и то...
се уклучуеш и мењаш у документ што сакаш...

и вака малку кажано во стил на некои членови од идивиди...
корисничкиот интерфејс е friendly user...
демек лесно се барата со него...

и друго има оној Windows 8 Metro interface...
кој може да се користи за све што има пристап на интернет...
мислам дека и на X box дури...

значи Microsoft си сака ко по обичај да зграби се што може од пазарот и конкуренцијата...
и да не го тупам ко на Политика...
инсталирај си и ќе видиш...

се што можеш да заебеш е да ти се избришат веќе инсталираните Windows-и...намигнување
па да си форматираш од ново...
и да го пцуеш којсумјас...изненадување
за тоа што те заебал и не ти кажал дека...
ова не е ни Бета верзија  и е уште у фаза на испитуење на баговите...Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 15:30
...ma , ostaj toa shto (im) go tupish ( na politika) намигнувањеtuku,
...i mnogu baven si bre, brate,...samo 4 dena ti trebalo ,za da sklepash odgovor na ...obichno prashanje.изненадување
 
...da ne si nekoj ...zakuraven  birokrata?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 31.Јануари.2014 во 23:21
Ми изгледаше во почетокот како играчка за деца.
Од оваа дистанца година и кусур може да речам дека
сега не би го менувал никогаш,освен што на 8-та и додадов .1
Одлично старт мени.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 09:34
Originally posted by Орка Орка напиша:

Ми изгледаше во почетокот како играчка за деца.
Од оваа дистанца година и кусур може да речам дека
сега не би го менувал никогаш,освен што на 8-та и додадов .1
Одлично старт мени.


И мене на почеток ми беше како некоја шарена играчка. Дури открив како се затвараат апликациите, се испаничив дека нема да знам ни да го исклучам.голема насмевка

Уште не сум апдејтирала со .1
Ако викаш дека има одлично старт мени, да го подновам денеска моето Ѕверче.не знам-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 17:28
Генерално е исто.Освен што сега си има статично старт мени копче,
а не како на осмицата која се појавува при доближување на маусот.
И практично е поделено во два дела.

https://www.youtube.com/watch?v=UJ7n9Dpuo5c" rel="nofollow - Еве пократко видео во кое се гледаат разликите


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 01:43

Благодарам Орка. да

Ако е за едно копче, ич да не се замарам.
Оти јас и онака си го поделив на два дела: еден десктоп за осмицата, еден десктоп за Windoes седмицата.
А појма немам како го направив.хи, хи...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 12:36
Добар е 8.1 но сепак си се вратив на седмицата бидејки со Корелот има проблем па не сакам да правам трошок на лексилиум...


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 14:51
Јас не можам да ја поднесам осмицава. 
Изгледа сум единствена.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: ANA_MARIJA
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 15:01
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Јас не можам да ја поднесам осмицава. 
Изгледа сум единствена.

ne si se prijavuvam i ja 
naj bezvezalnen wind
големо гушкање


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 15:06
Originally posted by ANA_MARIJA ANA_MARIJA напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Јас не можам да ја поднесам осмицава. 
Изгледа сум единствена.

ne si se prijavuvam i ja 
naj bezvezalnen wind
големо гушкање

Добро е, не сум била единственаголема насмевкаголемо гушкање

Додуша на почетокот малку глупо ми изгледаше, за подоцна да почне многу глупо да ми изгледасмеење


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 05.Февруари.2014 во 16:42
Све е до навика,и желбата за нешто ново.
На почетокот и јас го имав тој впечаток,но денес
не ми се седнува на компјутер,ако ги нема апликациите travel и news.
Имам другар кој не сака да слушне за нешто друго освен за XP.
И по некоја случајност ако се обидеш да го разубедуваш...
Ќе ти ја направи бумбар главата.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 11:45

Јас дури апдејтирав со 8.1 може во меѓувреме и деветка да излегла.хи, хи...
Освен фиксното копче Start menu не гледам друга разлика.
Или јас не знам кај да гледам.не знам-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 11:57
Поделено е и старт менито на два дела.
Откако ќе кликнеш на стартот.Освен основните
апликации што доаѓаат со windowsot.Останатите
кои ги имаш инсталирано се во вториот прозор
кој се отвара во долниот лев дел на стрелката.
Велеа дека се добива подобра организираност.И донекаде да
сега не мора секој нов инсталиран софтвер да го тргам
од старт менито.Оти си оди во вториот прозор.
И добро е што со .1 доколку отвараш преку старт менито
може сега да се подели екранот во повеќе делови.
Генерално таму се измените,во старт менито.
Останатото дури и од седмицата нема голема разлика.
Освен што секако во делот на брзината е приметливо подобра осмицата.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk