IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Facebook!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Facebook!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2012 во 07:28

Фејсбук како најпопуларна социјална мрежа во светот има повеќе од 1 милијарда корисници. Тие ги делат своите податоци со мрежата, како име , презиме, адреса на живеење, е-мејл, број на телефон, информации за други членови на семејството.
Facebooks Influence In Consumer Consumption Of News GrowingСпоред истражувањето што го направи Битдифендер, застрашувачки е фактот колку лесно хакерите и измамниците можат да дојдат до нечиви податоци преку Фејсбук. Инаку овие информации Фејсбук ги користи за огласување, ги продава на компании за истражување на јавното мислење и маркетинг, како и ги употребува во цели од каде што компанијата може да извлече корист.
Експертите предупредуваат дека и покрај антивирусните заштити и софтвер, сепак корисниците се првата и последна одбрана од ваквите хакерски напади. Најчестите напади се поврзани со апликации за тоа во стилот:

1.  Апликација за тоа кој го гледал вашиот профил, овој фамозен вид на апликации покрај тоа што не работи, ги краде вашите информации од Фејсбук и може да ви испрати вирус. НЕ  ПОСТОИ АПЛИКАЦИЈА  ЗА ПРОВЕРУВАЊЕ НА ТОА КОЈ ВИ ГО ГЛЕДАЛ ПРОФИЛОТ, сите тие се вируси.

2.  Линкови со шокантни слики и видеа, овој вид е ист како претходниот, сепак се разликува по една работа која го прави уште поопасен. Имено кога жртвата ќе стисне на линкот, покрај крадењето информации и можниот хакерски/вирусен напад, тој линк се поставува на ѕидот на жртвата како таа да стиснала „ми се допаѓа“. Заради ова овој вид на софтвер се шири премногу бргу и често пати додека да забележите дека е малвер е предоцна.

3. Апликација за промена на бојата на тајмлајн, ако не се посомневавте до сега, еве едно прашање, зашто апликација за промена на боја ги бара вашите лични податоци? Одговорот е за да ги украде „колачињата“ од вашиот компјутер и да го користи за спамување. БОЈАТА НА ФЕЈСБУК НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ, сите апликации се малвери и вируси.

4. Аликации за бесплатни кредити на Фејсбук, сериозно? Зарем треба д асе објаснува, ништо во светот не е бесплатно, па ни кредитите, едноставно не кликајте.

Освен овие начини за напади со неодамна воведената опција за синхронизација со мобилниот телефон, постои можност за напад и празнење на сметките, затоа не кликајте на ништо сомнително, а и на вистинските апликации не ги споделувајте вашите податоци.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 17:43
Да си ставиш лајк на твој статус , ти е исто како од мобилан да си завртиш на фиксан и да си правиш муабет сам с'с себе !
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2012 во 19:06
Почна да ми влегува у живца со новинава,да може секој порака да ти испрати.Се утепав од барање низ сетинзите и не може да се исконтролира таа опција
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2012 во 19:41
Originally posted by Орка Орка напиша:

Почна да ми влегува у живца со новинава,да може секој порака да ти испрати.Се утепав од барање низ сетинзите и не може да се исконтролира таа опција

Има бе..до почетна тоа катанецот шо ти е иди,па види уште прилагодувања и тука ти е за поракида
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2012 во 21:11
Чекај чекај додека те снајде новиот упдејт...Кој патем бил на проба демек.
Сега има опција само да ги немаш во нотификација пораките од оние кои не ти се пријатели,
но секако ќе ти бидат во инбокс но друг фолдер...Катастрофа
Барем за некој ко мене кој сите со два три исклучоци пријатели и лично ги познава.
Тоа некако ми иде ко сега да земам да го акнам телефонов тука
Еве го и линкот за нивниот експеримент кој шо среќа сум и мене ме опфатил...Којзнае дали и некој денар за тоа ќе фрлат па стресови се ова
http://www.relevantmagazine.com/slices/now-anyone-can-just-send-you-facebook-message-buck
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 10:58

Најглупавиот фејсбук статус за 2012 година
18 годишниот американец, Џејкоб Браун е доказ дека навистина не треба да се објавува на фејсбук се што ќе ви помине низ главата.

 

Имено, токму еден негов статус беше прогласен за најглупавиот во целата 2012 година. Младото момче од Орегон неодамна напиша стстус кој гласеше вака: „Возење на пијано... Класика! ;) Чие и да беше возилото што го удрив, жал ми е ... :P“. Откако го споделил овој статус со своите 650 пријатели, еден од нив го пријавил во полицијата.

 

Полицијата во тој момент работеле на истражување на сообраќајката, па откако го посетиле Џејкоб во неговиот дом и го нашле неговиот оштетен автомобил, ги споредиле доказите и го нашле виновникот. Џејкоб веднаш бил уапсен.

Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2013 во 03:20
Фејсбук искрено ми е скрвавен.
Прво-стана исповедалница на сите глупаци што се лигават неверојатно без контрола,мали посерковци од големото добро утро со нивните животни проблеми.И сега одиме на втор случај.
Второ-фејсбук стана натпревар меѓу фотомодели,модни креатори и икони,манекени и манекенки...и разни разни уметнички души.Тука лигавите пливат во фалби и нови модерни зборови-неразбирливи за обичните смртници,и уживат во својот искомплексиран живот...а скромните и паметните јадат г*мна.
Сакам да кажам дека има доста многу глупав и разгален-лигав народ,и дека пак треба стапот да заиграе како што било некогаш одамна,кога имало ред и кога се знаело кој јаде кој пие.

Изменето од FosterThePeople - 07.Јануари.2013 во 03:38
I just wanna feel real love.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2013 во 13:39
оу ноууизненадување
 
е неможааммплачење
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2013 во 14:23
Многу плоден измет има
I just wanna feel real love.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2013 во 17:16
Това било на првата реприза за Нова Год голема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2013 во 17:20
АУх да ... ФејЗбук е досаден без чипови на покер загриженост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2013 во 17:49

Шок: Поарно виткајте сарма отколку да играте „Фарма“


„Фарма“ и сличните бесмислени игрички, кои се повеќе се намножуваат по социјалните мрежи, не само што го убиваат времето туку и, во бездруго отуѓениот виртуелен свет, од вас прават асоцијален идиот.

Виртуелното садење билки и хранење животинчиња може да го замените со реално. Би можеле да го искористите времето за поубави и покорисни работи.

За кои? На пример, виткање сарма или правење пача, односно вечера со реалните, запоставени пријатели.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2013 во 09:10

Како да ги исчистите досадните апликации од Вашиот фејсбук профил?


На сите ни се има случено. Или нашата мајка или некоја друга роднина се приклучиле на Фејсбук, а во моментот кога сме аплицирале за нова работа, досегашниот шеф ви испраќа покана за пријателство. Наеднаш сте во проблем, бидејќи голем број содржини кои ги имате на вашиот профил, не се „прилагодени“ за нив.

 

facewash


Но, не се грижете, постои решение - тргнете од почетокот, од вашето прво појавување на Фејсбук и избришете се што сметате дека е несоодветно. Да, знаеме дека ќе ви биде потребно повеќе време, но „Facewash“ алатката и тоа како може да ви помогне.

 

Како? Едноставно! Оваа симпатична виртуелна метла за вашиот профил може да се подеси во четири чекори и да ја пуштите да го „исчисти“ вашиот Фејсбук профил од недолични содржини и слики на кои денес не сте баш многу горди, а сте заборавиле дека постојат.

 

„Facewash“ е направена од група на студенти од Универзитетот „Three Kent“, заедно со опциите за пребарување на вообичаени „валкани“ зборови врз чијашто основа се бриши недоличната содржина или пак се менува опцијата за приватност. Со тоа, овозможено е пребарување на линкови кои сте ги лајкнувале, а не требало да бидат видливи на никого освен вам. Корисникот ќе може да пребарува и содржина врз основа на својот јазик, иако е поддржан само англискиот.

 

Порталот „Mashable“ преенсува дека како и повеќето веб апликации кои се користат на Фејсбук, и „Facewash“ ќе бара пристап до вашите основни информации на профилот, фотографиите и е-маил адресата. Што се однесува до фотографиите, доколку не сте тагнати, ќе морате рачно да ги отстраните, бидејќи алатката нема опција за визуелно пребарување.

 

Ајде сега, виртуелната метла во рака и исчистете ги вашите профили.

 


Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2013 во 00:32
Се изнасмеав со бисерково околу новините на фејсбукон.Пазите шта радите на фејсу матори
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.