Испечати | Затвори го прозорот

Facebook!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Интернет
Опис на форумот: Интересни сајтови, интернет пристап...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25451
Датум на принтање: 22.Јуни.2024 во 11:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Facebook!!!
Постирано од: Santijago
Наслов: Facebook!!!
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 17:09

Немаме некоја тема за Фејсбук, а толку нови работи излегоа, толку многу промени.

Ај се на купче што е интересно за Фејсбук, на темаванамигнување


-------------
I'm out bcz of pathetic around hereКоментари:
Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 17:10
Откријте кој не сака да ви биде Facebook пријател

Facebook одбива да воведе опција која ќе прикаже кој ве тргнал од листата на пријатели бидејќи тоа ќе значи негативно корисничко искуство и многу, многу драма. Но, постои едноставна скрипта која ќе ви помогне да ги држите под контрола сите ваши стотина онлајн пријателства, и која ќе ви каже на кого да се налутите бидејќи не сака да биде во ваше друштво.

http://www.unfriendfinder.com/" rel="nofollow - Unfriend Finder  работи како додаток за сите прелистувачи. Најлесно се инсталира на Chrome, додека за Firefox е потребен Greasemonkey додаток. За Safari ќе ви е потребен прво Ninjakit, а за Internet Explorer ќе треба да го стартувате додатокот како букмарклет. Без грижа, сајтот на Unfriend Finder ќе го детектира вашиот прелистувач и ќе ви ги даде потребните линкови и инструкции за инсталирање на додатокот.

Откако ќе го инсталирате, ќе забележите дека сега на Facebook имате две нови менија со име Unfriends. Едното е десно горе до опциите за профилот, второто е лево под Events.

Тука, во Unfriends, ќе ви се прикажат сите луѓе кои ве тргнале од пријателите и за тие кои не сакале да прифатат ваше пријателство. Менито има и опции за подесување на нотификации, па кога некој нема да сака да ви биде пријател ќе добиете нотификација.

http://it.com.mk/wp-content/uploads/2012/01/unfriends.jpg" rel="nofollow">unfriends
-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 07.Февруари.2012 во 22:08
Го инсталирав, работи засега...Но ги покажува деактивираните профили само од моментот на инсталација па натаму...Понекогаш го кочи фејсот кога од него одам на прва страна, но со оглед дека фејс е царство на багови кои кочат, сечат, палат и гасат тогаш ништо страшно...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 11.Февруари.2012 во 06:10

Колку корисници има Facebook?голема насмевка

Неодамна Facebook објави дека има мрежа од 845 милиони активни корисници месечно, односно 483 милиони кои се активни на дневно ниво. 

Во декември, компанијата "Nielsen" го изнела податокот дека Facebook има 153 милиони единствени корисници во САД, а податоците на Facebook говорат за 161 милион, од кои корисниците на САД чинат околу 19%.

 

А колку корисници навистина има Facebook?

 

Њуjорк Тајмс тврди дека компанијата има најмалку 40 милиони помалку корисници отколку што се мисли.

Од Facebook не сакаат да дадат изјава во врска со ова, но според проспектот со кој се промовира јавната продажба на акции на компанијата се разбира дека бројот на корисници може да варира во зависност од методологијата.

 

Ако во периодот од месец дена сте кликнале "like" на некој сајт, Facebook ве вбројува во своите активни месечни корисници, без оглед на тоа што можеби последен пат сте ја употребиле социјалната мрежа пред една година. Ако сте се логирале со својот акаунт на некој друг сајт, исто така спаѓате во групата на активни корисници.

Активен корисник на Facebook е оној кој сајтот го посетува по пат на веб или мобилен, но во оваа група влегуваат и оние кои само еднаш во животот отишле на страницата facebook.com. Тие ги сметаат за активни корисници и оние кои споделиле содржина барем еднаш, имале некоја активност со своите Facebook пријатели или се поврзале на други сајтови со помош на Facebook акаунт.-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 18:45
Ne znam kade da se kvalifikuvam..ne mi go otvora profilot тага

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 18:58
Што ти покажувазбунетост

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 19:01
Vleguvam, ama nesto mnogu cudno se ponasha... nit sliki nit nishto... nisto ne mi otvara. Ne e haknat, zaso ne go otvora normalno profilot i na drugarka mi. Stvarno ne znam sto e frkata.тага A isto se pojavuva crvno http i e prechkrtano тага

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 19:08
Проба со друг browser?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 19:09
Da, probav so explorer.. ama ne saka... sega ke go restartirame i PC vo...nemam pretstava zasto vaka mi pravi сршено срце

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 22:07
Хмм...За UnfriendFinder мислам дека баш тука на ИДИВИДИ читав дека нешто било како измама или не знам што,но мене баш ми се свиѓа.
А за тоа колку вистински Facebook корисници има,сигурно половина од тој број што го кажува Марк Цукерберг.Имам пријатели кои што имаат и по !20! лажни Facebook профили.Сакам да кажам дека не е се вистина што ќе се каже на Facebook и општо на интернет.

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 22:10
ekszi88
И мене исто така ми правеше но за некое време некако го снема!
Само кажи ми дали на почеток е прешкртано http или https?
Ако ти е со https под него мислам беше,има едно катанче таму ти пишува подетално за тој проблем.Мислам дека не ќе треба да го преинсталираш PC-то.

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Февруари.2012 во 22:27
sreka ne e moj pc.. ja i onaka nemam net doma тага inaku da, toa so katanceto e... fala ti mnoguголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 05.Март.2012 во 04:52


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2012 во 09:30

Фејсбук не работeше 90 минути, милиони луѓе почнаа да паничат


Најпопуларната социјална мрежа во светот Фејсбук утринава 90-тина минути беше надвор од употреба, доволно за да се создаде паника кај стотиците милиони зависници, кои имаа многу прашања, а немаа никакви одговори. Тоа се случи во периодот помеѓу 7.30 и 9 часот по македонско време, кога никој во светот немаше никаков контакт со мрежата во која огромен број луѓе живеат свој виртуален живот.

http://www.mkd.mk/wp-content/uploads/2012/03/facebook_logo.png" rel="nofollow"> Зошто не можеше да се пристапи на Фејсбук во моментов никој не знае. Единствено е јасно дека интернетот беше, но и е уште е преполн со прашања во врска со овој колапс.

Официјален одговор од сопственокот на Фејсбук, Марк Зукерберг, засега нема. Нема ниту информација зошто социјалната мрежа која е дел од секојдневието на милијарда луѓе во светот не можеше да биде пристапена утринава.

Една од теориите што може да се прочита на интернет е дека Фејсбук станал жртва на најголемата светска хакерска група „Анонимус“. Други, пак, велат дека ова беше само привремен застој поради одржување на огромната хардверска и софтверска машинерија, која стои зад социјалната  мрежа која е дел од секојдневието на милијарда луѓе во светот не можеше да биде пристапена утринава.

Една од теориите што може да се прочита на интернет е дека Фејсбук станал жртва на најголемата светска хакерска група „Анонимус“. Други, пак, велат дека ова беше само привремен застој поради одржување на огромната хардверска и софтверска машинерија, која стои зад социјалната мрежа.

Но, најавите беа дека прекинот поради одржување на системот ќе се случи на 15 март, а не денеска.

Во моментов само едно е јасно. Светот беше во паника, Фејсуб го немаше само 90 минути и тоа во раните утрински часови, барем за тие што живеат во Европа. Милиони луѓе се најдоа во куса дилема, дали да го чекаат на враќањето на Фејсбук или, пак, да излезат надвор и да го почувствуваат реалниот свет.

Нивната дилема брзо беше решена со враќањето на социјалната мрежа. Но, останува прашањето. Зарем светот толку е зависен од еден виртуелен свет, кој некој може во дел од секундата да го прекине, да направи истиот да исчезне.
-------------


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 10.Март.2012 во 21:47
Можеби беше од соларната бура,ама да е од тоа би било чудно зошто баш Фејсбук?

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Март.2012 во 07:43

http://www.svastarnik.com/informacii/zanimlivo/10920-na-facebook-otkrile-deka-se-omazheni-za-ist-mazh" rel="nofollow - На Facebook откриле дека се омажени за ист маж


Две Американки откриле дека се омажени за ист маж кога на едната од нив на Facebook и се појавило името на другата жена на листата на "луѓе кои можеби ги познавате", известило американското обвинителство.

Сопругата, со која мажот долго не бил во контакт, кликнала на линкот и открила страница на Facebook со слики од другиот пар со свадбена торта, се наведува во судските документи на државата Вашингтон.

Оваа жена потоа ја контактиража мајката на нејзиниот сопруг, а подоцна се обратила и до властите.

Алан О Нил, кој работи како затворски чувар, обвинет е за бигамија и ќе се појави пред судот подоцна во овој месец.

Тој се оженил во 2001 година под неговото старо име Алан Фланк, се одселил во 2009 година, го променил името и повторно се оженил, иако претходно не го раскинал првиот брак.

Првата сопруга забележала дека О Нил има друга жена кога Facebook и препорачал да стане пријателка со неа.

О Нил ја замолил неговата прва жена да не го пријавува на властите неговиот втор брак и дека ситуацијата ќе се среди, но таа тоа го направила.

Доколку биде прогласен за виновен, О Нил би можел да заврши во затвор и до една година.-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 01:22
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1FCCC1CF42F97A489BFF2AA1F5A91A15" rel="nofollow - Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“ http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1FCCC1CF42F97A489BFF2AA1F5A91A15" rel="nofollow -
  kakoi da e, sigurno neshto ke dobie i toa...podebelo !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 01:08
 Фејсбук ти е како жена
1. со него не можеш да се разбереш - а не можеш без него.
2. таман ке го научиш како функционира.. он се менуваа ..плазење

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 14:49
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

 Фејсбук ти е како жена
1. со него не можеш да се разбереш - а не можеш без него.
2. таман ке го научиш како функционира.. он се менуваа ..плазење
....a i,

3.....ne mozesh da mu ,
...mavnesh edna!голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 18.Април.2012 во 02:55
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

 Фејсбук ти е како жена
1. со него не можеш да се разбереш - а не можеш без него.
2. таман ке го научиш како функционира.. он се менуваа ..плазење
....a i,

3.....ne mozesh da mu ,
...mavnesh edna!голема насмевка

А ти маваш на жена ? изненадување


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mila.86.m
Датум на внесување: 14.Јуни.2012 во 12:50
еве една ТОП страна за забава на FB:
http://www.facebook.com/ronihillcrew
често даваат гратиси за журки кај нас, а сега најавуваат и за во странство.
мене ми изгледа баш интересна :)


Постирано од: Anunnaki
Датум на внесување: 09.Јули.2012 во 04:36
Ќе сака некој да ми помогне како да ги најдам админите за фејсбук за Македонија? Дури и за тоа се регистрирав на форумот, да побарам/понудам помош кога е потребна некаде, а сега мене ми е потребна. Се што ми треба е да ги известам дека САКАМ МОИТЕ 2 ПРОФИЛИ ДА МИ БИДАТ ВРАТЕНИ ТАМУ ИМАВ ПРИЈАТЕЛИ КОИ НЕМОЖАМ ДА ГИ ДОДАДАМ ОД НОВИОТ ФБ.
Ајде друштво, помагајте!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Јули.2012 во 06:08
Originally posted by Anunnaki Anunnaki напиша:

Ќе сака некој да ми помогне како да ги најдам админите за фејсбук за Македонија? Дури и за тоа се регистрирав на форумот, да побарам/понудам помош кога е потребна некаде, а сега мене ми е потребна. Се што ми треба е да ги известам дека САКАМ МОИТЕ 2 ПРОФИЛИ ДА МИ БИДАТ ВРАТЕНИ ТАМУ ИМАВ ПРИЈАТЕЛИ КОИ НЕМОЖАМ ДА ГИ ДОДАДАМ ОД НОВИОТ ФБ.
Ајде друштво, помагајте!

Нема што да бараш админи и чуда. Само внеси си ја e-mail адресата и лозинката и ќе си ги вратиш профилите ако ти се избришани.
На друг начин не ни гледам како може да ги немаш, а да сакаш да ги вратиш ....


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Anunnaki
Датум на внесување: 09.Јули.2012 во 12:02
Толку ли било едноставно ? Кај хиперлинкот „тука“ влегов и ништо од тоа таму не помогна. Ете да речеме сум го погрешил пасвордот, зошто не ми стигнува на мејлот линк за нов, туку ми стигнува ова?


Потврдувам This is my account, бадијала. Се појавува тоа дека е disabled. Ова со профилот (и со уште еден) можат да го средат лично тие што ги барам, ако може некој друг секоја чест, ќе ги пишам мејловите и пасвордите, ако успее честам


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 09.Јули.2012 во 12:10
Треба и Assbook да пушти некоj

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Anunnaki
Датум на внесување: 11.Јули.2012 во 10:20
Има некој одговор...? Ако сакате ќе ги оставам и мејловите и пасвордите, па ако успее некој...али не верувам, затоа ми требаат главните батки за фб за во земјава, знам дека постојат ама незнам кои се.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 11.Јули.2012 во 10:32
Нема да најдеш главни батки од Македонија. Колку што знам фејсбук нема никакви канцеларии во Македонија затоа не ги ни барајвртење со очи

Најчесто пишува disable ако некој ти го пријавил профилот поради некоја причина или ако е забележано многу спамирање, порнографија, неавторизирани плаќања и слично.

Пиши им тука и памет во глава следен пат 

http://www.facebook.com/help/contact/?id=260749603972907" rel="nofollow - http://www.facebook.com/help/contact/?id=260749603972907


Патем, дај закачувај ги сликите на нешто попристојно, затоа не ги покажува тука. 


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Anunnaki
Датум на внесување: 11.Јули.2012 во 20:51
Пробав, внесов се, се логирав на мејлот и се појави прозорче со ова:


Server error
The website encountered an error while retrieving https://www.facebook.com/support/openid/accept_hotmail.php?appdata=%7B%22scalar%22%3A%22%7B%5C%22fbid%5C%22%3A%5C%22AQ07yEKxz4mrlwzA5IRcCxod4mAv1Wfuk4lZ1D3_sZN2dyIkQE2u22Nr0TzlhUd3dLs%5C%22%7D%22%7D&code=8ad85156-508c-ff30-9883-e2c0503f96a7. It may be down for maintenance or configured incorrectly.


Бадијала, не верувам дека ќе ги вратам некогаш. Мислам дека ми ги пријавиле пошто коментирав секаде, се и сешто :D некому му пречело тоа.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Декември.2012 во 07:28

Фејсбук како најпопуларна социјална мрежа во светот има повеќе од 1 милијарда корисници. Тие ги делат своите податоци со мрежата, како име , презиме, адреса на живеење, е-мејл, број на телефон, информации за други членови на семејството.
http://mkd-news.com/wp-content/uploads/2012/10/faceebok.jpg" rel="nofollow">Facebooks Influence In Consumer Consumption Of News Growing Според истражувањето што го направи Битдифендер, застрашувачки е фактот колку лесно хакерите и измамниците можат да дојдат до нечиви податоци преку Фејсбук. Инаку овие информации Фејсбук ги користи за огласување, ги продава на компании за истражување на јавното мислење и маркетинг, како и ги употребува во цели од каде што компанијата може да извлече корист.
Експертите предупредуваат дека и покрај антивирусните заштити и софтвер, сепак корисниците се првата и последна одбрана од ваквите хакерски напади. Најчестите напади се поврзани со апликации за тоа во стилот:

1.  Апликација за тоа кој го гледал вашиот профил, овој фамозен вид на апликации покрај тоа што не работи, ги краде вашите информации од Фејсбук и може да ви испрати вирус. НЕ  ПОСТОИ АПЛИКАЦИЈА  ЗА ПРОВЕРУВАЊЕ НА ТОА КОЈ ВИ ГО ГЛЕДАЛ ПРОФИЛОТ, сите тие се вируси.

2.  Линкови со шокантни слики и видеа, овој вид е ист како претходниот, сепак се разликува по една работа која го прави уште поопасен. Имено кога жртвата ќе стисне на линкот, покрај крадењето информации и можниот хакерски/вирусен напад, тој линк се поставува на ѕидот на жртвата како таа да стиснала „ми се допаѓа“. Заради ова овој вид на софтвер се шири премногу бргу и често пати додека да забележите дека е малвер е предоцна.

3. Апликација за промена на бојата на тајмлајн, ако не се посомневавте до сега, еве едно прашање, зашто апликација за промена на боја ги бара вашите лични податоци? Одговорот е за да ги украде „колачињата“ од вашиот компјутер и да го користи за спамување. БОЈАТА НА ФЕЈСБУК НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ, сите апликации се малвери и вируси.

4. Аликации за бесплатни кредити на Фејсбук, сериозно? Зарем треба д асе објаснува, ништо во светот не е бесплатно, па ни кредитите, едноставно не кликајте.

Освен овие начини за напади со неодамна воведената опција за синхронизација со мобилниот телефон, постои можност за напад и празнење на сметките, затоа не кликајте на ништо сомнително, а и на вистинските апликации не ги споделувајте вашите податоци.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Декември.2012 во 17:43
Да си ставиш лајк на твој статус , ти е исто како од мобилан да си завртиш на фиксан и да си правиш муабет сам с'с себе !


-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2012 во 19:06
Почна да ми влегува у живца со новинава,да може секој порака да ти испрати.Се утепав од барање низ сетинзите и не може да се исконтролира таа опција


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 22.Декември.2012 во 19:41
Originally posted by Орка Орка напиша:

Почна да ми влегува у живца со новинава,да може секој порака да ти испрати.Се утепав од барање низ сетинзите и не може да се исконтролира таа опција

Има бе..до почетна тоа катанецот шо ти е иди,па види уште прилагодувања и тука ти е за поракида


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2012 во 21:11
Чекај чекај додека те снајде новиот упдејт...Кој патем бил на проба демек.
Сега има опција само да ги немаш во нотификација пораките од оние кои не ти се пријатели,
но секако ќе ти бидат во инбокс но друг фолдер...Катастрофа
Барем за некој ко мене кој сите со два три исклучоци пријатели и лично ги познава.
Тоа некако ми иде ко сега да земам да го акнам телефонов тука
Еве го и линкот за нивниот експеримент кој шо среќа сум и мене ме опфатил...Којзнае дали и некој денар за тоа ќе фрлат па стресови се ова
http://www.relevantmagazine.com/slices/now-anyone-can-just-send-you-facebook-message-buck" rel="nofollow - http://www.relevantmagazine.com/slices/now-anyone-can-just-send-you-facebook-message-buck


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Јануари.2013 во 10:58

http://puls24.mk/index.php/zanimlivosti/zanimilivosti/11749-najglupaviot-fejsbuk-status-za-2012-godina" rel="nofollow - Најглупавиот фејсбук статус за 2012 година
18 годишниот американец, Џејкоб Браун е доказ дека навистина не треба да се објавува на фејсбук се што ќе ви помине низ главата.

 

Имено, токму еден негов статус беше прогласен за најглупавиот во целата 2012 година. Младото момче од Орегон неодамна напиша стстус кој гласеше вака: „Возење на пијано... Класика! ;) Чие и да беше возилото што го удрив, жал ми е ... :P“. Откако го споделил овој статус со своите 650 пријатели, еден од нив го пријавил во полицијата.

 

Полицијата во тој момент работеле на истражување на сообраќајката, па откако го посетиле Џејкоб во неговиот дом и го нашле неговиот оштетен автомобил, ги споредиле доказите и го нашле виновникот. Џејкоб веднаш бил уапсен.-------------


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 07.Јануари.2013 во 03:20
Фејсбук искрено ми е скрвавен.
Прво-стана исповедалница на сите глупаци што се лигават неверојатно без контрола,мали посерковци од големото добро утро со нивните животни проблеми.И сега одиме на втор случај.
Второ-фејсбук стана натпревар меѓу фотомодели,модни креатори и икони,манекени и манекенки...и разни разни уметнички души.Тука лигавите пливат во фалби и нови модерни зборови-неразбирливи за обичните смртници,и уживат во својот искомплексиран живот...а скромните и паметните јадат г*мна.
Сакам да кажам дека има доста многу глупав и разгален-лигав народ,и дека пак треба стапот да заиграе како што било некогаш одамна,кога имало ред и кога се знаело кој јаде кој пие.

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 07.Јануари.2013 во 13:39
оу ноууизненадување
 
е неможааммплачење


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 07.Јануари.2013 во 14:23
Многу плоден измет има

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 17:16
Това било на првата реприза за Нова Год голема насмевка

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 17:20
АУх да ... ФејЗбук е досаден без чипови на покер загриженост

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: емил
Датум на внесување: 14.Јануари.2013 во 17:49

Шок: Поарно виткајте сарма отколку да играте „Фарма“


„Фарма“ и сличните бесмислени игрички, кои се повеќе се намножуваат по социјалните мрежи, не само што го убиваат времето туку и, во бездруго отуѓениот виртуелен свет, од вас прават асоцијален идиот.

Виртуелното садење билки и хранење животинчиња може да го замените со реално. Би можеле да го искористите времето за поубави и покорисни работи.

За кои? На пример, виткање сарма или правење пача, односно вечера со реалните, запоставени пријатели.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Јануари.2013 во 09:10

Како да ги исчистите досадните апликации од Вашиот фејсбук профил?


На сите ни се има случено. Или нашата мајка или некоја друга роднина се приклучиле на Фејсбук, а во моментот кога сме аплицирале за нова работа, досегашниот шеф ви испраќа покана за пријателство. Наеднаш сте во проблем, бидејќи голем број содржини кои ги имате на вашиот профил, не се „прилагодени“ за нив.

 

facewash


Но, не се грижете, постои решение - тргнете од почетокот, од вашето прво појавување на Фејсбук и избришете се што сметате дека е несоодветно. Да, знаеме дека ќе ви биде потребно повеќе време, но „Facewash“ алатката и тоа како може да ви помогне.

 

Како? Едноставно! Оваа симпатична виртуелна метла за вашиот профил може да се подеси во четири чекори и да ја пуштите да го „исчисти“ вашиот Фејсбук профил од недолични содржини и слики на кои денес не сте баш многу горди, а сте заборавиле дека постојат.

 

„Facewash“ е направена од група на студенти од Универзитетот „Three Kent“, заедно со опциите за пребарување на вообичаени „валкани“ зборови врз чијашто основа се бриши недоличната содржина или пак се менува опцијата за приватност. Со тоа, овозможено е пребарување на линкови кои сте ги лајкнувале, а не требало да бидат видливи на никого освен вам. Корисникот ќе може да пребарува и содржина врз основа на својот јазик, иако е поддржан само англискиот.

 

Порталот „Mashable“ преенсува дека како и повеќето веб апликации кои се користат на Фејсбук, и „Facewash“ ќе бара пристап до вашите основни информации на профилот, фотографиите и е-маил адресата. Што се однесува до фотографиите, доколку не сте тагнати, ќе морате рачно да ги отстраните, бидејќи алатката нема опција за визуелно пребарување.

 

Ајде сега, виртуелната метла во рака и исчистете ги вашите профили.

 
-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 24.Февруари.2013 во 00:32
Се изнасмеав со бисерково околу http://www.youtube.com/watch?v=xU2GQ_M7hQs" rel="nofollow - новините на фејсбукон .Пазите шта радите на фејсу матори


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Февруари.2013 во 17:41
фејсбуков ме тера да изгубам целосно надеж во човечкиот интелектуален развој... нема ништо поретардирано од него, во моментов на интернетот

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Февруари.2013 во 17:43
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

фејсбуков ме тера да изгубам целосно надеж во човечкиот интелектуален развој... нема ништо поретардирано од него, во моментов на интернетот


зарад некој твој другарчиња немој да судиш за сите луѓе намигнување


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Февруари.2013 во 17:51
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

фејсбуков ме тера да изгубам целосно надеж во човечкиот интелектуален развој... нема ништо поретардирано од него, во моментов на интернетот


зарад некој твој другарчиња немој да судиш за сите луѓе намигнување
нормалните другарчиња што ги знам, воопшто не ни користат фејсбук, а јас го користам ради контакти и информации


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Февруари.2013 во 17:58
тогаш си го користи за информации и контакти и не навредуваи останатите луѓе да

оние што те иритират едноставно ги избриши да


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2013 во 00:29
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

фејсбуков ме тера да изгубам целосно надеж во човечкиот интелектуален развој... нема ништо поретардирано од него, во моментов на интернетот
da be  ,

...poln e svetot so retardirani,..okolu 800 000 000 bile!

...ama, ti i sin mi ste izgleda,..normalni !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 25.Февруари.2013 во 23:20
Ех мили мои...  Порано поголема беше љубота оти се копнееше по партнер од спротивниот пол... Дали ќе те погледне, дали ќе ти речи здраво, дали ќе ти се насмее, дали ќе те шмекни, дали да и речиш „Здраво“ или „здр`ао“ или „кај си бе“.
А сеа од 13-14 си пишуваат со било кој на фејсбук... после пореметеност ќе ми кажувате.
Ами нема да ти биди слатно мрсното ако не се постиш пред тоа...

Ете така...


-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 25.Февруари.2013 во 23:27
Денешниве деца се вегетаријанци, не јадат мрсно...глупчо

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 25.Февруари.2013 во 23:28
dobro koj nema fb ..da priznae ako ima smelostзбунетост

-------------
vivi


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:02
  kolku shto pamtam ,..ti sega skoro...prizna!голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:06
drugi junaci dali ima...kolku sto pamtam ne se prijavi drug

-------------
vivi


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:08
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

dobro koj nema fb ..da priznae ako ima smelostзбунетост


Јас голема насмевка
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:11
bravo задоволство

-------------
vivi


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:18
...sin mi !да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:19
Originally posted by brza brza напиша:

...sin mi !да
od kaj znaes...siguren siзбунетост

-------------
vivi


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:22
100% !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:23
bravo i za negoда

-------------
vivi


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:24
...ke mu prenesam !голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 00:38
I jas nemam FB...102,5%да

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2013 во 01:41


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 27.Февруари.2013 во 03:31
Originally posted by brza brza напиша:Denes na neroden Petko Facebook mu otvaraat. A koga kje se rodi vekje sledniot chas e na Facebook. Gi gledam koleshive i se chudam kolku im se brzi mazite. Bog da chuva!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Февруари.2013 во 05:46
Во денешно време немаш ли фејсбук едноставно не си наполно современен човек . Па кој што сака да ми каже потоа .

-------------


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 28.Февруари.2013 во 23:48
i sto pravite tamuзамисленост

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Март.2013 во 06:55
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

i sto pravite tamuзамисленост


копаме


-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 01.Март.2013 во 13:12
Еве денес првпат го изедов стапот
Стварно не можеш да искулираш.Не ми се мрдаше посабајле,
другар ми пишал да му поминам(ако му вратам...не можам,ај покасно)
упорен е до коска.И викам ај после десет ќе му идам,не му враќам одма.
По десет минути порака у стилот абе што се правиш на Тошо,ајде доаѓај видов дека си прочитал
Тапа ја надминува човечноста кога секој со својата суета ги разбира
работите како што му одговараат.
Знаејќи се каков сум не би ме чудело да го откачам фејсбуков коНплет у скоро време


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 01.Март.2013 во 13:36
dodeka vi tekne ke ostarite свиркање

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Март.2013 во 02:30
Е тоа е веќе светска глупост невидена 

http://republika.mk/?p=30876" rel="nofollow - Секое осмо бебе со фејсбук профил

вртење со очи


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Март.2013 во 23:42


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 02:24
Originally posted by емил емил напиша:

Во денешно време немаш ли фејсбук едноставно не си наполно современен човек . Па кој што сака да ми каже потоа .
фејсбук не е никаква нова технологија на секојдневен живот, па да речеш дека има некаква врска со современоста, само позната социјална мрежа, исто како што порано беа други, и како што во иднина ќе бидат други
...интернетот е емблемот на современиот живот, не фејсбук


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 18:30
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Во денешно време немаш ли фејсбук едноставно не си наполно современен човек . Па кој што сака да ми каже потоа .
фејсбук не е никаква нова технологија на секојдневен живот, па да речеш дека има некаква врска со современоста, само позната социјална мрежа, исто како што порано беа други, и како што во иднина ќе бидат други
...интернетот е емблемот на современиот живот, не фејсбук
sto ubavo mu kazaголемо гушкање

-------------
vivi


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 23:47
плазење

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2013 во 16:25
  

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Март.2013 во 01:07
tuka tuka zastanavme

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Март.2013 во 01:15
застанавме оти нејкеш да си отвориш фејсбук профил плазење

ги кочиш работиве намигнување


-------------


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Март.2013 во 01:19
vie gi zakocivte , se motkate tamu....zlaten forum ke propaga, ama ke go barateне зборувам

-------------
vivi


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 17.Март.2013 во 22:39
Со сите маани кој генерално се производ на самиот корисник (односно луѓето).
Нешто заради кое не би го напуштил,е квалитетот и брзината на информациите
во област на музика,спорт,медицина итн итн.
Колку ли само време ќе му треба на човек преку било кој медиум да дојде до
информација дека незнам кој  снимил нов албум,каде ќе има турнеја?
Достапноста на токму тие информации во моментов го прават незаменлив.
 


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Март.2013 во 14:06
Сто години е позади формуов... http://www.fakulteti.mk/news/13-03-26/fejsbuk_so_nova_funkcija.aspx" rel="nofollow - Дури сега ставаат опција за цитирање


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Март.2013 во 14:09

И плус немало излезна врата.
голема насмевка-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 26.Март.2013 во 17:50
e koga ke ja otvorat i taa exit vrata ke si otvoram profilголема насмевка

-------------
vivi


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Март.2013 во 19:10

Следниот пост тука за впечатоците од фејсбук
Иако...Можеби...Нели...


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Јуни.2013 во 06:50

Топ 5 најсмешни статуси на Фејсбук


На социјалната мрежа Фејсбук секојдневно можеме да прочитаме најразлични статуси кои знаат да не насмеат до солзи. 

За вас, се обидовме да ги одвоиме 5-те најсмешни статуси на Фејсбук. 

1. „Едвај чекам да ме допреш кај што се палам. Искрено твојот ТВ“. 

2. „Незнам дали навистина постои принц, но за тоа дека постои коњ сум 100% сигурна“. 

3. „Се сеќаваш кога го пикаше прстот во мене и тоа го повторуваше неколку пати за да сфатиш дека јас сум највкусното нешто на светот? Искрено твојот еурокрем“!

4. „Ние сме опуштени како градите на бабите“!

5. „Крпам скинати кондоми, гаранција 9 месеци“!! :)-------------


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 20.Јуни.2013 во 00:12


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 17.Јули.2013 во 19:38
Колку само сликава го опишува начинот на кој луѓето
го сфаќаат фејсбуков...Се движат низ лавиринтов,
без осет на неговата димензионалност и дека всушност
како лабараториско глувче некој одозгоре им го гледа
секој потег
А можеби и јас истото го правам
Треба да тркнам до кај другарми,и да го терам
да си го видам профилот од кај него


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 28.Август.2013 во 01:40


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 01:10
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 10:59


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: vivi1
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 15:42
ma da se ukine skroz

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 16:08
оти ?

-------------


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 16:57
oti vrska nema so zivotot

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 17:28
многу се лажеш

-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Октомври.2013 во 19:25


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Орка
Датум на внесување: 29.Октомври.2013 во 12:57
Откако сакал-нејќел како дел од приватноста ги убутаа пораките...
Денес објава во која со цел повторно за "поголема приватност"
секој ќе може да ве најде по име презиме
Претеринавле,што поскоро крахирање им посакувам


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 29.Октомври.2013 во 19:27
i jas Orka istoкул

-------------
vivi


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 21:19
Фејсбук стана неподнослива бизнис алатка на електронски медиуми кои немаат нити една паметна и добра вест напишано , на игрици кои ако ги почнеш ќе мораш и картица да активираш оти кравите на фарм виле ќе немаат млеко за молзење итн ... Едина добра работа е што таму можеш да најдеш било кој пријател кој што на телефон и во риал лајф е недостапен

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:10
epa Santi otkazi se otkazi se otkazi se

-------------
vivi


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:12
Ради наоѓање на пријатели си чувам инаку откажах се

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Декември.2013 во 08:33
Ко ќе сум на ФБ се осеќам ко на Fashion week во Милано... Сите манакенки..-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 23.Декември.2013 во 14:05
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Ради наоѓање на пријатели си чувам инаку откажах се


Пријателите се околу тебе,поготово кога ти е тешко...Се поинаку и не знам колку има врска со пријателството.
По последното нешто што го прочитав на фејсбук,може само да заклучам
дека станало упориште на мањаци и остали форми на перверзњаци


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 17:15
Дали има тука на форумот кои се заразиле со онаа Candy Crash Saga игра ?

Постои хак , како би лесно се поминувале левелите , го имам ама не знам од каде и што е точно


-------------
I'm out bcz of pathetic around hereИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk