IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Facebook!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Facebook!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Facebook!!!
    Испратена: 01.Февруари.2012 во 17:09

Немаме некоја тема за Фејсбук, а толку нови работи излегоа, толку многу промени.

Ај се на купче што е интересно за Фејсбук, на темаванамигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 17:10
Откријте кој не сака да ви биде Facebook пријател

Facebook одбива да воведе опција која ќе прикаже кој ве тргнал од листата на пријатели бидејќи тоа ќе значи негативно корисничко искуство и многу, многу драма. Но, постои едноставна скрипта која ќе ви помогне да ги држите под контрола сите ваши стотина онлајн пријателства, и која ќе ви каже на кого да се налутите бидејќи не сака да биде во ваше друштво.

Unfriend Finder работи како додаток за сите прелистувачи. Најлесно се инсталира на Chrome, додека за Firefox е потребен Greasemonkey додаток. За Safari ќе ви е потребен прво Ninjakit, а за Internet Explorer ќе треба да го стартувате додатокот како букмарклет. Без грижа, сајтот на Unfriend Finder ќе го детектира вашиот прелистувач и ќе ви ги даде потребните линкови и инструкции за инсталирање на додатокот.

Откако ќе го инсталирате, ќе забележите дека сега на Facebook имате две нови менија со име Unfriends. Едното е десно горе до опциите за профилот, второто е лево под Events.

Тука, во Unfriends, ќе ви се прикажат сите луѓе кои ве тргнале од пријателите и за тие кои не сакале да прифатат ваше пријателство. Менито има и опции за подесување на нотификации, па кога некој нема да сака да ви биде пријател ќе добиете нотификација.

unfriends


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 22:08
Го инсталирав, работи засега...Но ги покажува деактивираните профили само од моментот на инсталација па натаму...Понекогаш го кочи фејсот кога од него одам на прва страна, но со оглед дека фејс е царство на багови кои кочат, сечат, палат и гасат тогаш ништо страшно...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 06:10

Колку корисници има Facebook?голема насмевка

Неодамна Facebook објави дека има мрежа од 845 милиони активни корисници месечно, односно 483 милиони кои се активни на дневно ниво. 

Во декември, компанијата "Nielsen" го изнела податокот дека Facebook има 153 милиони единствени корисници во САД, а податоците на Facebook говорат за 161 милион, од кои корисниците на САД чинат околу 19%.

 

А колку корисници навистина има Facebook?

 

Њуjорк Тајмс тврди дека компанијата има најмалку 40 милиони помалку корисници отколку што се мисли.

Од Facebook не сакаат да дадат изјава во врска со ова, но според проспектот со кој се промовира јавната продажба на акции на компанијата се разбира дека бројот на корисници може да варира во зависност од методологијата.

 

Ако во периодот од месец дена сте кликнале "like" на некој сајт, Facebook ве вбројува во своите активни месечни корисници, без оглед на тоа што можеби последен пат сте ја употребиле социјалната мрежа пред една година. Ако сте се логирале со својот акаунт на некој друг сајт, исто така спаѓате во групата на активни корисници.

Активен корисник на Facebook е оној кој сајтот го посетува по пат на веб или мобилен, но во оваа група влегуваат и оние кои само еднаш во животот отишле на страницата facebook.com. Тие ги сметаат за активни корисници и оние кои споделиле содржина барем еднаш, имале некоја активност со своите Facebook пријатели или се поврзале на други сајтови со помош на Facebook акаунт.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 18:45
Ne znam kade da se kvalifikuvam..ne mi go otvora profilot тага
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 18:58
Што ти покажувазбунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 19:01
Vleguvam, ama nesto mnogu cudno se ponasha... nit sliki nit nishto... nisto ne mi otvara. Ne e haknat, zaso ne go otvora normalno profilot i na drugarka mi. Stvarno ne znam sto e frkata.тага A isto se pojavuva crvno http i e prechkrtano тага
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 19:08
Проба со друг browser?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 19:09
Da, probav so explorer.. ama ne saka... sega ke go restartirame i PC vo...nemam pretstava zasto vaka mi pravi сршено срце
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 22:07
Хмм...За UnfriendFinder мислам дека баш тука на ИДИВИДИ читав дека нешто било како измама или не знам што,но мене баш ми се свиѓа.
А за тоа колку вистински Facebook корисници има,сигурно половина од тој број што го кажува Марк Цукерберг.Имам пријатели кои што имаат и по !20! лажни Facebook профили.Сакам да кажам дека не е се вистина што ќе се каже на Facebook и општо на интернет.
I just wanna feel real love.
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 22:10
ekszi88
И мене исто така ми правеше но за некое време некако го снема!
Само кажи ми дали на почеток е прешкртано http или https?
Ако ти е со https под него мислам беше,има едно катанче таму ти пишува подетално за тој проблем.Мислам дека не ќе треба да го преинсталираш PC-то.
I just wanna feel real love.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 22:27
sreka ne e moj pc.. ja i onaka nemam net doma тага inaku da, toa so katanceto e... fala ti mnoguголемо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 04:52
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 09:30

Фејсбук не работeше 90 минути, милиони луѓе почнаа да паничат


Најпопуларната социјална мрежа во светот Фејсбук утринава 90-тина минути беше надвор од употреба, доволно за да се создаде паника кај стотиците милиони зависници, кои имаа многу прашања, а немаа никакви одговори. Тоа се случи во периодот помеѓу 7.30 и 9 часот по македонско време, кога никој во светот немаше никаков контакт со мрежата во која огромен број луѓе живеат свој виртуален живот.

Зошто не можеше да се пристапи на Фејсбук во моментов никој не знае. Единствено е јасно дека интернетот беше, но и е уште е преполн со прашања во врска со овој колапс.

Официјален одговор од сопственокот на Фејсбук, Марк Зукерберг, засега нема. Нема ниту информација зошто социјалната мрежа која е дел од секојдневието на милијарда луѓе во светот не можеше да биде пристапена утринава.

Една од теориите што може да се прочита на интернет е дека Фејсбук станал жртва на најголемата светска хакерска група „Анонимус“. Други, пак, велат дека ова беше само привремен застој поради одржување на огромната хардверска и софтверска машинерија, која стои зад социјалната  мрежа која е дел од секојдневието на милијарда луѓе во светот не можеше да биде пристапена утринава.

Една од теориите што може да се прочита на интернет е дека Фејсбук станал жртва на најголемата светска хакерска група „Анонимус“. Други, пак, велат дека ова беше само привремен застој поради одржување на огромната хардверска и софтверска машинерија, која стои зад социјалната мрежа.

Но, најавите беа дека прекинот поради одржување на системот ќе се случи на 15 март, а не денеска.

Во моментов само едно е јасно. Светот беше во паника, Фејсуб го немаше само 90 минути и тоа во раните утрински часови, барем за тие што живеат во Европа. Милиони луѓе се најдоа во куса дилема, дали да го чекаат на враќањето на Фејсбук или, пак, да излезат надвор и да го почувствуваат реалниот свет.

Нивната дилема брзо беше решена со враќањето на социјалната мрежа. Но, останува прашањето. Зарем светот толку е зависен од еден виртуелен свет, кој некој може во дел од секундата да го прекине, да направи истиот да исчезне.
Изменето од емил - 07.Март.2012 во 09:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.