IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Штo e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Штo e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Штo e Бoг?
    Испратена: 21.Јануари.2012 во 16:03
Слoбoднo мoжeтe дa мe oбвинитe зa пaнтeизaм, нo ќe ви кaжaм: сè e Бoг.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 20:57
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Слoбoднo мoжeтe дa мe oбвинитe зa пaнтeизaм, нo ќe ви кaжaм: сè e Бoг.


Spored kazanoto i tie shto bi te obvinile se od Boga, bidejki toj e se.

Vazno ti prv im kaza .
Sega Bog neka mu ja misli.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 22:25
И интернетот е Бог.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 23:27
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Слoбoднo мoжeтe дa мe oбвинитe зa пaнтeизaм, нo ќe ви кaжaм: сè e Бoг.
Јас би рекол поинаку: Бог е сèприсутен но не е сè Бог. Бог е еден единствен и ништо не му е рамно по моќ и способноста сам по себе да биде неисцрпен извор на енергија.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 10:15
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Слoбoднo мoжeтe дa мe oбвинитe зa пaнтeизaм, нo ќe ви кaжaм: сè e Бoг.
Јас би рекол поинаку: Бог е сèприсутен но не е сè Бог. Бог е еден единствен и ништо не му е рамно по моќ и способноста сам по себе да биде неисцрпен извор на енергија.


Дури и најтврдите и најстудени тела во природата се составени од честици. Секоја честица вибрира и со самото тоа е енергија. Дури и да не вибрира, сепак поседува потенцијална енергија. Ако Бог е сам по себе неисцрпен извор на енергија, тогаш СЕ е Бог. Дури и пенкалото што го држиме, хартијата на која пишуваме, воздухот што го дишеме... Се материјално и нематеријално е енергија. Бог е извор на енергија, па одтука пак, СЕ Е БОГ.

Изменето од pHp - 22.Јануари.2012 во 10:18
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 10:21
SE e vo "NEGO".

Taka da i "TOJ" e vo SE ama ne e SE.

Изменето од viktorija123 - 22.Јануари.2012 во 10:21
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 21:53
Ако на почетокот немаше ништо освен Бога, а потоа Бог создаде с'е... тогаш секако дека сето  создадено е од Божјата твар.

Бог е во с'е и с'е е во Бога.

Ништо не е надвор од Него.

С'е е Еднобитие, со различен степен на свесност за Себе си.

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.

11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14     


21 За да бидат сите Eдно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат Eдно во Нас.
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17

Од ова поедноставно и појасно мислам дека неможе да се кажe.
Кој има очи нека чита, кој има уши нека слуша, кој може нека разбере, кој умее нека осознае...

25 Праведен Татко, светот не Те запозна, а Јас Те запознав, и овие познаа дека Ти си Ме пратил.

26 Им го објавив Твоето име и ќе го објавувам, па љубовта, со која Ме возљуби, да биде во нив, и Јас во нив.”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17






 


Изменето од Messenger - 22.Јануари.2012 во 22:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 23:03
Bog moze da bide se',no se' nemoze da bide Bog.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 23:03
Не можам да поверувам како за 6 години веќе , ќе станат 7 нема таква отворена тема со таков наслов !!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 23:10
Има неколку, не една, но тие се под малу подруги наслови. А колку пати сме го дискутирале истово под сосем други наслови на теми...  ух
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 23:18
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Bog moze da bide se',no se' nemoze da bide Bog.


Bog e SE, a ne postoi izbor dali mozhe ili ne mozhe da bide.

I SE e od Boga i vo Boga, bez obzir dali e svesno za toa ili ne.

34 А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  23 





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 23:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Bog moze da bide se',no se' nemoze da bide Bog.


Bog e SE, a ne postoi izbor dali mozhe ili ne mozhe da bide.

I SE e od Boga i vo Boga, bez obzir dali e svesno za toa ili ne.

34 А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”
<h1>ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  23 
</h1>





Ne drzi ni trunka be Messenger deka bezuslovno Bog e se'. Se' e od Boga,toa e tocno no ne e se' Bog iako moze Bog da bide se'.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 00:06
Ami ako Alah (Bog) e Bezgranichen i Seopfaten, kako mozhe neshto da bide nadvor od Nego. голема насмевка


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 02:23
јас мислам дека нема ни два посто верници во монотеистичка религија што си имаат врска што значи тоа што го цитирал Messenger, ниту пак некогаш се обиделе да размислат... кратко кажано, веруваат во празно
баш такви реченици ме оддалечуваат од тоа да верувам во било што што не го чувствувам со сетилата, не само религијата, туку општо верувањата на кој никој не се труди ни да им даде објаснување... како што се суеверијата на пример
никогаш не сум се трудел да зафаќам страна на фронтот религија-наука, ама науката за разлика од религијата, ако тврди нешто, се обидува да го докаже и да најде начин да го искористи... кај денешните верници ме разочарува што не гледам такво нешто, нити се трудат да си објаснат нешто, нити се трудат да го искористат тоа во најдобри цели... епа тогаш, која е поентата на религијата?
никогаш не сум размислувал за тоа кој е бог, од каде потекнува и која е поентата на неговото постоење, туку едноставно ме интересирале пораките кои се пропагираат и нивната поента и за која цел може да се искористат во денешните наши општества за наше најголемо добро
а тоа како бог бил се, во што се содржел и контрафрази од сето тоа, нешто што во денешно време го кажува само некој што не е при себе, само ми прават да ми биде одбивни сите тие размислувања на такви теми
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.