IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Штo e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Штo e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 17:11
Адам и Ева отпаднаа од рајското живеење откога почнаа да живеат во дуализам, откога почнаа да судат и пресудуваат што е "добро", а што "зло"... тоа е ѓаволското...

Бог го креира Светот и ...

31 И Бог виде сè што направи, и ете, беше многу добро.



И Бог им порача на Адам и Ева да го уживаат подареното од Него без двојбености, без барање маани, без исправање "криви дрини", без делења... затоа што секое превреднување на Божјото, секое оделување од Него, претcтавува умирање:

16 Господ, Бог, му заповеда на човекот, велејќи: „Јади слободно од секое дрво во градината,

17 но да не јадеш од дрвото за познавање на доброто и злото! Во денот кога јадеш од него, навистина ќе умреш!”


И првиот грев, најголемото проклетcтво што го стори човекот беше токму видувањето на себе си како нешто посебно од Бога! Тие се засрамија од својата совршена голотија и ја прекрија со исплетени лисја.

Го прекрија Божјото ! Божјата креација ја прогласија за зло !
Првата фрагментација, првото одделување, првото судење и пресудување е првиот и основниот грев од кој човекот пати и ден денес.







Изменето од Messenger - 26.Јануари.2012 во 17:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 19:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Адам и Ева отпаднаа од рајското живеење откога почнаа да живеат во дуализам, откога почнаа да судат и пресудуваат што е "добро", а што "зло"... тоа е ѓаволското...

Бог го креира Светот и ...

31 И Бог виде сè што направи, и ете, беше многу добро.

И Бог им порача на Адам и Ева да го уживаат подареното од Него без двојбености, без барање маани, без исправање "криви дрини", без делења... затоа што секое превреднување на Божјото, секое оделување од Него, претcтавува умирање:

16 Господ, Бог, му заповеда на човекот, велејќи: „Јади слободно од секое дрво во градината,

17 но да не јадеш од дрвото за познавање на доброто и злото! Во денот кога јадеш од него, навистина ќе умреш!”


И првиот грев, најголемото проклетcтво што го стори човекот беше токму видувањето на себе си како нешто посебно од Бога! Тие се засрамија од својата совршена голотија и ја прекрија со исплетени лисја.

Го прекрија Божјото ! Божјата креација ја прогласија за зло !
Првата фрагментација, првото одделување, првото судење и пресудување е првиот и основниот грев од кој човекот пати и ден денес.



Амин! Токму така! Двојбеноста на овој и оној "свет", материјално и нематеријално, ден и ноќ.

И би ден и би ноќ.Прв ден. А сонцето и месечината ги создал на четвртиот ден.
Епа како би ден и би ноќ уште првиот ден? Затоа што е ЕДНО, недвојбено, недуално. Затоа што Бог е АПСОЛУТНО СЕ. Апсолутна совршеност во секој дел на битието, секој сегмент од самото постоење. Бог е самата генеза. Изворот на се.

Изменето од pHp - 26.Јануари.2012 во 19:48
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 00:31
Ubavi zborovi i prekrasno objasneto.Da se zivee pishuvanoto da ne ostane samo na ubavi zborovi .Tamu kade shto nema temnina i svetlina,sonce i mesechina,mashko i zensko,zivot i smrt,tamu kade shto sve e edno i nedelivo.Sreka shto posti Bog inaku nitu chovekot ne ke postoeshe,za da pishuva ubavi zborovi.Koj bi znael da kaze koga tie bi bile edno,kako e?   

Изменето од Pica pica - 27.Јануари.2012 во 10:42
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 09:50
Ako chovekot ne kje postoeshe bez Bog, togash Toj go sozdal i ne e odeleno tuku toa si e vekje Edno.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:26
Bog e izmislica... Bog e prikazna... Jas imam antipatija sprema zborot Bog.. zatoa jas veruvam vo energija. Prikaznite vo odnos  na Boga ne gi sakam. Ne mi se verodostojni i argumentite spored moite kriteriumi ne drzat voda.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:35
Jas zatoa i najchesto upotrebuvam mesto zborot Bog - chista svest.
Nekoi go narekuvaat energija drugi pak Ljubov... Toj ne e lichnost. Sme zboruvale za ova i jas nesakam da se povtoruvam...
Samo kje kazham deka bilo koj koncept "Nemu" ne mu odgovara...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:41
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ako chovekot ne kje postoeshe bez Bog, togash Toj go sozdal i ne e odeleno tuku toa si e vekje Edno.


Тоа значи дека во тебе е животот и смрта,машкото и женското?
viktorija123 е насекаде околу нас и ние сме во нејзе.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:43
Uf kakva zabluda! Ma kakva viktorija koj zbori za kreacija jas zboram za SVESTA . Vo Nejze sme a ne vo nekoja si viktorija
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:43
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Bog e izmislica... Bog e prikazna... Jas imam antipatija sprema zborot Bog.. zatoa jas veruvam vo energija. Prikaznite vo odnos  na Boga ne gi sakam. Ne mi se verodostojni i argumentite spored moite kriteriumi ne drzat voda.


Можеби затоа имаш толку голема потреба од љубов.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:47
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Uf kakva zabluda! Ma kakva viktorija koj zbori za kreacija jas zboram za SVESTA . Vo Nejze sme a ne vo nekoja si viktorija


Viktorijo,Viktorijo
Жив ѓаол си.

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:52
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Bog e izmislica... Bog e prikazna... Jas imam antipatija sprema zborot Bog.. zatoa jas veruvam vo energija. Prikaznite vo odnos  na Boga ne gi sakam. Ne mi se verodostojni i argumentite spored moite kriteriumi ne drzat voda.


Можеби затоа имаш толку голема потреба од љубов.

A koj nema potreba za ljubov? Mrtvite pretpostavuvam трепкање A veke koga pocnavme da zboruvame za mene i za mojata potreba za ljubov sto ja baram kako vlijanie odnadvor namesto odnatre toa e od drugi x pricini. Jas ne veruvam vo Biblijata i vo nekoi takvi raboti.. tuku veruvam vo Energija.. nekoj toa go narekuva bog, nekoj go narekuva kosmos.. Istoto e, no jas imam otpor sprema zborot bog zatoa sto e izobliceno so nekoi pisanija. Zivotot e energija pred se.. Ne sum mnogu upatena vo ovie raboti, no spored moite sfakjanja taka e.. za mene e taka.  Ne mora da bide pravilno za nekoj drug toa sto e pravilno za mene... среќа

Najbitno se vrativ vo zivot големо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:57
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Bog e izmislica... Bog e prikazna... Jas imam antipatija sprema zborot Bog.. zatoa jas veruvam vo energija. Prikaznite vo odnos  na Boga ne gi sakam. Ne mi se verodostojni i argumentite spored moite kriteriumi ne drzat voda.


Можеби затоа имаш толку голема потреба од љубов.


A koj nema potreba za ljubov? Mrtvite pretpostavuvam трепкање A veke koga pocnavme da zboruvame za mene i za mojata potreba za ljubov sto ja baram kako vlijanie odnadvor namesto odnatre toa e od drugi x pricini. Jas ne veruvam vo Biblijata i vo nekoi takvi raboti.. tuku veruvam vo Energija.. nekoj toa go narekuva bog, nekoj go narekuva kosmos.. Istoto e, no jas imam otpor sprema zborot bog zatoa sto e izobliceno so nekoi pisanija. Zivotot e energija pred se.. Ne sum mnogu upatena vo ovie raboti, no spored moite sfakjanja taka e.. za mene e taka.  Ne mora da bide pravilno za nekoj drug toa sto e pravilno za mene... среќа

Najbitno se vrativ vo zivot големо гушкање



Сега откако се врати во живот, стави си камче во кондурчето.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:57
OVA BESHE ZA EKSZI88

Изменето од viktorija123 - 27.Јануари.2012 во 10:58
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 10:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Адам и Ева отпаднаа од рајското живеење откога почнаа да живеат во дуализам, откога почнаа да судат и пресудуваат што е "добро", а што "зло"... тоа е ѓаволското...



Така е администратору,ти знаеш како треба да се пресуди,а тоа еее......море уште еден жив ѓаоллл
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.