IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Штo e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Штo e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 14:40
Ima razlika pomegju dvete "jas" ama sepak na se odeleni... angelot, gjavolot i boga...

Изменето од viktorija123 - 26.Јануари.2012 во 14:41
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 14:47
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Jas vi napisav sto zboruva eden Mistik,koj e sinonim denes za Sufizmot okolu Mensur Haladz,preku edna mnogu interesna anegdota a koja ne ti se dopadna verovatno,bidejki go pobiva vaseto tvrdenje pa ja izbrisavte.



свемирски_дух, не е доблесно да шириш невистини и да ги повторуваш како "Оче наш".

За ова веќе имавме коресподенција преку ЛП и многу добро знаеш дека твоево тврдење е потполна невистина. Самиот си напиша во сокриениот коментар дека ти е потполно јасно оти напишаното очекуваш да не биде оставено поради едно многу јасно правило на форумов, кое вети дека ќе го почитуваш и ќе го поправиш тој коментар доколку не биде дозволен поради следење на правилата.

Ако сакаш на форумов да бидеш сфатен сериозно, да ти биде посветено должно внимание и да имаш соодветна дискусија со членовите те молам биди човек на место и однесувај се коректно.







Изменето од Messenger - 26.Јануари.2012 во 14:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 14:51
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ima razlika pomegju dvete "jas" ama sepak na se odeleni... angelot, gjavolot i boga...


Mnogu e jasno,viktorija... Kamenot so pomos na soncevite zraci moze rubin da postane,no ne i sonce.
Taka i covekot,so silna ljubov prema Boga,moze da se ispolni so negovata svetlina,no nemoze da postane Bog.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 14:57
" Ne li Vi rekov bogovi ste "
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:00
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

" Ne li Vi rekov bogovi ste "


Osven toa sto biblijata e menuvana,vredi barem vo kontext da se cita.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:03
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Nakuso ke objasnam. Toa e kako koga ljubenata go prasala svojot ljuben,dali ja saka nea poveke ili samiot sebesi.
Toj i rekol: Taka vo tebe sum ponishten,da od glava do peti so tebe sum ispolnet. Vo moeto bitie postois samo ti. Kako kamen koj vo rubin cisti se pretvara.Toj so osobinite socevi se ispolnil.Kako sto jas,sebesi se sakam zaradi svojot sin,zdravje posakuvam da ne taguva mojot sin....

I Faraonot isto taka rekol: "Jas sum Hakk" no bil ponizen.
I Mensur rekol "jas sum Hakk" no bil spasen.
Bidejki ima razlika pomegju tie dve "jas".
Prvoto go prati Allahova kazna a drugoto Allahova milost.Zatoa sto edniot e crn kamen a drugiot karneol.
Edniot e neprijatel na svetloto a drugiot vljuben zestoko.
O nametlivecu drzok,ova "jas"znaci "Toj"vo naj dlabokata svest.
NIZ EDINSTVO SO NUROT (SVETLOSTA BOZJA) A NE KROZ UCENJETO ZA INKARNACIJA



Не знам што ти е поентата на напишаново и не знам дали и самиот го разбираш, но ќе го повторам оноа што го реков претходно:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Оноа што нам ни се причинува како нешто одделно со различни квалитети на манифестирање и вредности според нашето судење за нив, не е ништо друго туку Еднобитие кое само ни се причинува како безгранично различни нешта.

Точно е дека капката вода не може да направи оноа што може океанот како маса, па затоа неа не ја поистоветуваме со океан, но разликата меѓу нив се состои само во формата на нивната манифестација. Никогаш не тврдиме дека капката е океан, но никогаш не велиме и дека капката не е океанот. Освен разликата во нивната манифестација и оноа што следи како последица од тоа, не постои никаква друга суштинска разлика.

Исус беше распнат поради таквото учење, Менсур беше обесен и искасапен токму затоа што го јавно го велеше тоа.

Денес би им се збиднало истото. тага


Кога капката вода ќе си умисли дека таа не е океанот тогаш ќе се оддели од него и ќе направи грев. Тоа е вистинското оделување и одрекување од Бога.

34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  10


3а оној кој не се дели од Бога, оној кој го следи Исусовото учење:

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14







Изменето од Messenger - 26.Јануари.2012 во 15:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:04
Ti blagodaram, Messenger
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Nakuso ke objasnam. Toa e kako koga ljubenata go prasala svojot ljuben,dali ja saka nea poveke ili samiot sebesi.
Toj i rekol: Taka vo tebe sum ponishten,da od glava do peti so tebe sum ispolnet. Vo moeto bitie postois samo ti. Kako kamen koj vo rubin cisti se pretvara.Toj so osobinite socevi se ispolnil.Kako sto jas,sebesi se sakam zaradi svojot sin,zdravje posakuvam da ne taguva mojot sin....

I Faraonot isto taka rekol: "Jas sum Hakk" no bil ponizen.
I Mensur rekol "jas sum Hakk" no bil spasen.
Bidejki ima razlika pomegju tie dve "jas".
Prvoto go prati Allahova kazna a drugoto Allahova milost.Zatoa sto edniot e crn kamen a drugiot karneol.
Edniot e neprijatel na svetloto a drugiot vljuben zestoko.
O nametlivecu drzok,ova "jas"znaci "Toj"vo naj dlabokata svest.
NIZ EDINSTVO SO NUROT (SVETLOSTA BOZJA) A NE KROZ UCENJETO ZA INKARNACIJA



Не знам што ти е поентата на напишаново и не знам дали и самиот го разбираш, но ќе го повторам оноа што го реков претходно:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Оноа што нам ни се причинува како нешто одделно со различни
квалитети на манифестирање и вредности според нашето судење за нив, не
е ништо друго туку Еднобитие кое само ни се причинува како безгранично
различни нешта.

Точно е дека капката вода не може да направи
оноа што може океанот како маса, па затоа неа не ја поистоветуваме со
океан, но разликата меѓу нив се состои само во формата на нивната
манифестација. Никогаш не тврдиме дека капката е океан, но никогаш не
велиме и дека капката не е океанот. Освен разликата во нивната
манифестација и оноа што следи како последица од тоа, не постои никаква
друга суштинска разлика.

Исус беше распнат поради таквото учење, Менсур беше обесен и искасапен токму затоа што го јавно го велеше тоа.

Денес би им се збиднало истото. тага


Кога капката вода ќе си умисли дека таа не е океанот тогаш ќе се оддели од него и ќе направи грев. Тоа е вистинското оделување и одрекување од Бога.

34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  10


3а оној кој не се дели од Бога, оној кој го следи Исусовото учење:

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14







Messenger,mnogu ubavo go razbiram ona sto go napisav. Covek moze so ljubov da bide ispolnet no nemoze toj da postane drug covek.
Kazi mi sto e so onie koi ne veruvale vo Isus i koi nemozat da gi napravat istite dela,za pogolemi muabet da ne prajme ? Neli imase koi go raspnaa Isus i Mensur ? Ili tie se kapki koi se odvoija od moreto i napravija grev ? Dali se i ponataka bogovi ? Od kogo bese kasapen Mensur i Isus,od losite bogovi ?
More Messenger,vie malku videte sto pisuvate.

Ke povtoram; Kamenot,so pomos na soncevata svetlina moze da postane Rubin,no nemoze da postane sonce.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:31
Не дискутирам повеќе со тебе додека не се корегираш во својот однос и не се извиниш јавно, како што јавно изнесе голема невистина за форумов и администрацијата.

Извини, ама ако ти можеш да се однесуваш без одгворност кон оноа што го говориш и без респект кон твоите соговорници, не заслужуваш да ти биде посветено внимание.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не дискутирам повеќе со тебе додека не се корегираш во својот однос и не се извиниш јавно, како што јавно изнесе голема невистина за форумов и администрацијата.

Извини, ама ако ти можеш да се однесуваш без одгворност кон оноа што го говориш и без респект кон твоите соговорници, не заслужуваш да ти биде посветено внимание.






Koga bi znael koja e pricinata za da vi se izvinam. Na kogo i so sto go navrediv ?
Izvineteme i vie,no ni jas ne mozam da mu udostojuvam na necie ego,zaradi toa sto e administrator da mu velam aferim na sekoja poraka.
Sovesno i odgovorno tvrdam deka na nikogo nemam navredeno za ovolkava panika da se diga. Zapoznajtese sebesi. Rumi veli: "Koga covek bi se zapoznal samiot sebesi,bi postanal neprijatel na svojata dusha" slicno,Gete veli: "Da se poznavav samiot sebesi,bi izbegal od samiot sebe"
Sufizmot bara skromnost i poniznost (gi pocituvam dlaboko Sufiite) no ne dozvoluva nisto Kukavicluk.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:42
Ah toa EGO - TOJ GJAOL!!! breeeee...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 15:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Бог е и во глушецот и во мачката која го лови тој глушец.

Океан и е бранот кој се издвојува од него, како и капките кои де се делат при секое судрање на брановите... и во капката вода се содржи севкупниот квалитет на океанот.

Оноа што нам ни се причинува како нешто одделно со различни квалитети на манифестирање и вредности според нашето судење за нив, не е ништо друго туку Еднобитие кое само ни се причинува како безгранично различни нешта.

Точно е дека капката вода не може да направи оноа што може океанот како маса, па затоа неа не ја поистоветуваме со океан, но разликата меѓу нив се состои само во формата на нивната манифестација. Никогаш не тврдиме дека капката е океан, но никогаш не велиме и дека капката не е океанот. Освен разликата во нивната манифестација и оноа што следи како последица од тоа, не постои никаква друга суштинска разлика.

Исус беше распнат поради таквото учење, Менсур беше обесен и искасапен токму затоа што го јавно го велеше тоа.

Денес би им се збиднало истото. тага


Mi gi zede zborovite od usta !
 
     големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 16:34
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Rumi veli: "Koga covek bi se zapoznal samiot sebesi,bi postanal neprijatel na svojata dusha" slicno,Gete veli: "Da se poznavav samiot sebesi,bi izbegal od samiot sebe"
Sufizmot bara skromnost i poniznost (gi pocituvam dlaboko Sufiite) no ne dozvoluva nisto Kukavicluk.


А Бог вели, кога ќе се прифатите самите себе, ќе станете поблиски на мене, полични на мене, зошто по негов лик не создал. Едно е да се запознаеш сам себе (да тоа боли, зошто никој не ја сака вистината за себе), но Бог вели, таков си, како таков сакај се себе си. Само ако се измириме сами со себе, нема да имаме потреба од споредба. Ниту па ќе го делиме Бог од материјалното, на нематеријално. БОГ е СЕ. И материјално и нематеријално.
Да претпоставиме дека си сликар. Сликата што ќе ја насликаш - е слика сама по себе или е твоја креација? Ако е твоја креација, нели е тоа дел од тебе? Твоја идеја, твоја визија, твоја работа. Да, сликата си ТИ!
Се е под Божја команда, велиш. Апсолутно. Па, така и маусот што го држиш, немало да биде таму ако Бог не сакал така. Некој го осмислил тој маус, го замислил и го создал. Но, за да може да го создаде, морал да има свест и свесност. А таа свст и свесност е оној дел во човекот што се нарекува дух (душа, psicha), дадена од БОГ.
Па така, СЕ е Бог пријателе, дури и воздухот што го дишеме, водата што ја пиеме, звукот што го слушаме. Зошто се е негова креација. Не е Бог одделен од материјалниот свет. Бог Е материјалниот и Бог Е нематеријалниот свет. Бог е едно, недвојно, совршено, апсолут, со еден збор - СЕ.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.