IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Им верувате ли на вестите на Сител?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Им верувате ли на вестите на Сител?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Aron Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Им верувате ли на вестите на Сител?
    Испратена: 18.Јануари.2012 во 01:36
Сите сме сведоци дека Сител е исполитизирана телевизија. Не мора ни да наведувам чија страна ја држат бидејќи сите го знаеме тоа многу добро. Доволно е да погледнете еден Дневник со Латас и се` ќе ви биде јасно. Гледам во последно време, откако (конечно) успеаа да ја бутнат А1 наводно вестите им биле најгледани. Ме интересира колку вие им верувате на овие вести?

Мое лично мислење е дека една исполитизарана редакција како таа на Сител не може да има поинакви вести од исполитизирани. Како една ваква телевизија може да биде објективна кога сите знаеме кој, така да кажам, ја држи оваа телевизија и кој ја дигна на ова место кадешто е сега, симнувајќи ја од таму А1 на толку безобразен начин како што го направија тоа? Зарем нема Сител секако да си ги величаат добродетелите, па макар и какви и да биле овие? Зарем мислите дека тие можат да бидат објективни? Јас би рекол НЕ!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 03:11
Денес слушав за гледаноста на вестите на Сител. Деманти, деманти и деманти. Сеа се закачија со Канал 5. 

Не знам, не верувам на никого. Зошто па да им верувам. Ете ми го Гугл, никогаш не ме изневерил. 
Всушност секој си ја презентира онаа страна од вистината што им одговара. Барем во Македонија. Кога ќе ми текне порано, А1 не даваше ама баш ништо позитивно за ВМРО. Сега овие обратно.

Смешни се, мислат дека народот е глуп па нема пристап до други информации. ОК, за гледаноста можеби беа во право, си има мерачи на гледаност. Ама за многу други работи не се баш секогаш во право!
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 06:22
Originally posted by Aron Aron напиша:

Сите сме сведоци дека Сител е исполитизирана телевизија.

Имаш право, како и сите останати телевизии во МК. Само не ми е јасно што си се фатил само за Сител. 
Ако тераш некоја објективност ќе ги споменеш и другите. Ама ти си се закачил за Сител, вероватно затоа што е провладина, а ти си антивладино настроен.
Така да и ти си исполитизиран бе пријател.

Објективна или независна ТВ станица или радио во МК не постои. Или се за едниот блок или за другиот.

За да еден медиум е независен, ама во вистинската смисла на зборот, позади него треба да стои мултимилионер кој е тотално независен и од едната и од другата политичка гарнитура, а и сите бизниси ги води чесно за да не му се мисли кога ќе дојде инспекција испратена дали од едните дали од другите за да го фаќаат во тесно.

Таков човек или институција во МК не постои, ниту пак некогаш постоела, а богами и во наредни дваесетина години тешко дека ќе се појави такво нешто.

Затоа ми се одвратни муабети како овој дека овие биле исполитизирани, а другите не се спомнуваат, од авион се гледа насоката на муабетот. 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 06:33
Хмм, прашањето е Дали им веруваме на вестите на Сител а не дали коментаторите се исполитизирани.

Може секој да си го даде мислењето без разлика дали е политички определен или не. Темава е конкретно дали на Сител им веруваме, ако смета некој дека треба да се отвори тема Дали им верувате на вестите на Канал 5, слободно нека отвори.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 11:09
jas ne im veruvam na sitel najmnogu doverba imam na kanal5
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 11:45
Дали им верувам на вестите? Секако, па вистините се, впрочем тоа може и да се провери. Сосема друго прашање е како и во која конотација се пренесуваат.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 14:25
Ja se si krkam  shto ke mi serviraat, koga nema neshto povkusno jadi shto ti davaat.да
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Novak Nastich Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2012
Локација: Mauzdonia
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Novak Nastich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 04:35
A be Prilepcanec...izmetot ke si ostane izmet..ma vo kakov celofan i da go stavis..e da razlikata e sto Kanal 5 e pomalo zlo,najgolemo e MTV..ali SITEL e Satanata licno
Mantijata e Klovnovski kostum sto go nosat dvorskite shutovi na nebesniot dvor
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 06:05
Originally posted by Novak Nastich Novak Nastich напиша:

e da razlikata e sto Kanal 5 e pomalo zlo,najgolemo e MTV..ali SITEL e Satanata licno

Ма ајде богати, што ми изнаприча, а А0 додека беше меѓу живите гарант као од рајот да беше излезена, така ли???
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 11:30
не верувам на ниедни вестизадоволство
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Novak Nastich Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2012
Локација: Mauzdonia
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Novak Nastich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 15:43
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Originally posted by Novak Nastich Novak Nastich напиша:

e da razlikata e sto Kanal 5 e pomalo zlo,najgolemo e MTV..ali SITEL e Satanata licno


Ма ајде богати, што ми изнаприча, а А0 додека беше меѓу живите гарант као од рајот да беше излезена, така ли???


Slusaj Zeko,ne mislam deka bilo koj izlegol od rajot,vsusnost jas bas mnogu i ne veruvam vo cela taa koncepcija na raj i pekol,ali ako veke insistiras,onda mora nesto da si pobrkal..Zarem u rajot,(ili pekolot-whatever)ne se idese duri po smrtta? Kako e mozno nekoj da izleze od rajot?
A vtoro sporedmene celta na sekoj medium treba da bide kriticki odnos kon vlasta,pa makar taa bila i najsovrsena sto moze da bide!Sekoj medium treba da iznaogja nacini,da reagira,ukazuva,otkriva stvari na koi vlasta moze da vlijae za dobroto na gragjaninot,i sekogas treba da bide (mediumot) malku pro-opoziciono nastroen..a ne ko Latas i SITEL.tolku mu se vovlekuvaat u supak na Grujo,sto sekoj momenat ocekuvam deka ovoj od usta ke gi izvadi..e toa imav da ti kazam Zeko-No hurt feelings
Mantijata e Klovnovski kostum sto go nosat dvorskite shutovi na nebesniot dvor
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 16:07
Originally posted by Novak Nastich Novak Nastich напиша:


A vtoro sporedmene celta na sekoj medium treba da bide kriticki odnos kon vlasta,pa makar taa bila i najsovrsena sto moze da bide!Sekoj medium treba da iznaogja nacini,da reagira,ukazuva,otkriva stvari na koi vlasta moze da vlijae za dobroto na gragjaninot,i sekogas treba da bide (mediumot) malku pro-opoziciono nastroen.


Медиите во своите известувања треба да бидат неутрални, да ја презентираат реалноста и вистината за збиднувањата онакви какви СЕ и треба да им остават на луѓето да си извлечат свои заклучоци.

Во своите програми за коментари и анализи имаат прилика да ги изнесат погледите на уредништвото или на поединечните новинари кои можат да бидат критички настроени кон владата.

И се сложувам со ставот дека медиите треба да имаат повеќе критички (не критизерски или фалсификаторски) став отколку подржувачки. Како што веќе посочи во својот коментар, тоа придонесува кон  посочувањето и укажувањето  на владините слабости и ја држи истата одговорна за сите постапки под лупата на јавното око, а истовремено служи како противтежа за обичниот граѓанин кој инаку нема никаква сила или влијание во споредба со севкупниот државен апарат и капитал од страна на владата.
 




Изменето од Messenger - 19.Јануари.2012 во 16:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 13:56
Не им верувамзагриженост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 13:57
Kunem se u njih...

ova, da, veruvam deka se vesti...
Incredible Blue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.