IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - 2012-Ќе донесе ли единство на  политичка сцена?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

2012-Ќе донесе ли единство на политичка сцена?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 2012-Ќе донесе ли единство на политичка сцена?
    Испратена: 07.Јануари.2012 во 09:49
Изминатата 2011 беше бурна, полна со раздор и кавги на политичката сцена на Македонија.Жалосно е кога за политичарите на една земја се вели -Јасно е дека сите крадат!
Ако е 100 % вистинита поговорката  “По утрото денот се познава“, ние и не тргнавме баш најдобро. Поделбите и кавгите се префрлија и во новава  на самиот почеток. И не се базирам многу на новинарските написи бидејки кај нас одамна тие се во дневно политичка  (партиска) функција, туку по коментарите од читателите.
Како прв ќе го земам  настанот  по повод смрта на првиот претседател на самостојна Македонија.
Скандал: Самопрогласени патриоти од дијаспората се радуваа на смртта на претседателот
Што ме иритира? Генерализирањето! Во коментарите се мава со дрва и камења на дијаспората иако многумина од дијаспората (а и во самиот напис убаво стои дека тоа е став на поединци, а не на цела дијаспора) се трудат да објаснат и да се оградат од таквите коментари.
Впрочем-едно е партиско несогласување, несакањето на накоја политичка фигура, но православно е да не се радуваш на нечија смрт (па нека е тоа и најголемиот душман).
Нејсе секој одговара пред себе и пред Севишниот.
Втор настан кој ја одбележа  политичката сцена беше -на Бадник-сечење лента и отворање на Портата
Искрено убав споменик, добра манифестација но имам мала дилема -Зошто мораше да се пушти токму на Бадник?
Би сакала некој кој е верски позапознаен да објасни што значат портите во Христијанството (оти колку јас знам тие се симбол на победите во војнитезбунетост  или можеби не сум во право).
Слушајки ги коментарите на лугето дека им е криво што се одреди овој ден за пуштање бидејки зафатени со Божикните спремања не можеа да присуствуваат, се прашувам зошто мораше да биде токму овој ден?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2012 во 17:33
јас немам скоро никаква надеж во моментов за било што подобро во 2012 год, сакам само да ми се пружи шанса да си избегам што е можно подалеку од оваа држава... можеби нема да бидам раат од тежок живот, ама барем ќе бидам раат од лудило и неразум...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2012 во 23:59
политичко единство ...што беше тоа???
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 00:07
Пoлитичко единство значи комунизам. А тоа не е добро за никоја држава .
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 18:29
Originally posted by емил емил напиша:

Пoлитичко единство значи комунизам. А тоа не е добро за никоја држава .
а кој рече дека во државава треба да постои една партија и доживотен претседател???
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 18:41
Никој.Едноставно си го изкажав мислењето по поставеното прашање.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 20:30
Originally posted by емил емил напиша:

Пoлитичко единство значи комунизам. А тоа не е добро за никоја држава .

збунетост
Според кажанава констатација излегува  дека Меркел заговара комунизам во Европа азбунетост

Меркел побара поголемо политичко единство во Европа

Политичко единство и е неопходно на Македонија за да се надминат сите тешкотии кои ги има земјава. Партиите и нивните лидери конечно мораат да сватат дека народот ги избира да работат за доброто на земјата, а не за меѓусебни надмудрувања.


Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 20:48
Меркел и Саркози одамна направија ЕУ да налича на циркуз со нивнот однос кон Грција и земјите што сакат да влезат во ЕУ. Таму има двоен аршин. 

А кога говориме за домашната сцена во Македонија треба како за почетрок сите да почнат да работат за просперитетот на државата.И кога успеат со тоа тогаш  веќе нека да се борат за власт. Тогаш ќе имат очи пред народот со кој да му побарат довербата.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:17
За да може да имаме политичко единство, прво оваа држава мора да направи НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА, по која, без оглед кој и да е на власт, ќе се држи до неа. Такво нешто се прави со тоа што една недела, сите големи партии ги договараат ЦЕЛИТЕ и НАСОКИТЕ кон кои ќе се движи државата. Такво нешто оваа земја се уште нема сторено.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:29
abe ajde....na balkanot edinstvo ima SAMO i SAMO pod diktatura...


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:39
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

abe ajde....na balkanot edinstvo ima SAMO i SAMO pod diktatura...
Зошто историски сме научени да бидеме под диктатура. Но, види ја на пример Грција? Имаат политички превривања, но се држат во секое време до НАЦИОНАЛНАТА ДОКТРИНА! Особено кон нас. Или Словенија. Сега имаше таму предвремени избори, но факт е дека сите се држат до доктрината, па и Хрватска донекаде. Тоа е според мене политичко единство.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:45
Originally posted by pHp pHp напиша:

Зошто историски сме научени да бидеме под диктатура. Но, види ја на пример Грција? Имаат политички превривања, но се држат во секое време до НАЦИОНАЛНАТА ДОКТРИНА!
 
Се држат до националната доктрина бидејќи се во таква ситуација (членка е на сите организации) да поставуваат услови и уцени кон помали и посиромашни држави. На пример утре САД да им каже сменете го името, задутре ќе го сменат. Не е лесна ситуацијата во која се наоѓа Македонија.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 18:17
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Изминатата 2011 беше бурна, полна со раздор и кавги на политичката сцена на Македонија.Жалосно е кога за политичарите на една земја се вели -Јасно е дека сите крадат!
Ако е 100 % вистинита поговорката  “По утрото денот се познава“, ние и не тргнавме баш најдобро. Поделбите и кавгите се префрлија и во новава  на самиот почеток. И не се базирам многу на новинарските написи бидејки кај нас одамна тие се во дневно политичка  (партиска) функција, туку по коментарите од читателите.
Како прв ќе го земам  настанот  по повод смрта на првиот претседател на самостојна Македонија.
Скандал: Самопрогласени патриоти од дијаспората се радуваа на смртта на претседателот
Што ме иритира? Генерализирањето! Во коментарите се мава со дрва и камења на дијаспората иако многумина од дијаспората (а и во самиот напис убаво стои дека тоа е став на поединци, а не на цела дијаспора) се трудат да објаснат и да се оградат од таквите коментари.
Впрочем-едно е партиско несогласување, несакањето на накоја политичка фигура, но православно е да не се радуваш на нечија смрт (па нека е тоа и најголемиот душман).
Нејсе секој одговара пред себе и пред Севишниот.
Втор настан кој ја одбележа  политичката сцена беше -на Бадник-сечење лента и отворање на Портата
Искрено убав споменик, добра манифестација но имам мала дилема -Зошто мораше да се пушти токму на Бадник?
Би сакала некој кој е верски позапознаен да објасни што значат портите во Христијанството (оти колку јас знам тие се симбол на победите во војнитезбунетост  или можеби не сум во право).
Слушајки ги коментарите на лугето дека им е криво што се одреди овој ден за пуштање бидејки зафатени со Божикните спремања не можеа да присуствуваат, се прашувам зошто мораше да биде токму овој ден?Dobri poenti mamamd.

1. Za politichkata scena... s'e dodeka politicharite ne sozreat kako lugje i intelektualci nema da bidat zreli nitu za politichari.

2. Za dijasporata... taa sekogash bila dezhuren krivec za s'e... Kolku shto e podaleku, tolku e polesno da se okrivuva i da se pluka po nea.

3. Denot na otvoranje n Portata... politichki poteg preku koj ekspicitno se koketira so makedonskata Crkva, religijata na mnozinstvoto na narodot, makedonskite tradicii, obichaite... demek da im se dokazhi na onie koi se somnevaat deka ovaa vlada e chisto makedonska i se bori iskluchivo za makedonskite interesi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 20:57
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Зошто историски сме научени да бидеме под диктатура. Но, види ја на пример Грција? Имаат политички превривања, но се држат во секое време до НАЦИОНАЛНАТА ДОКТРИНА!

 

Се држат до националната доктрина бидејќи се во таква ситуација (членка е на сите организации) да поставуваат услови и уцени кон помали и посиромашни држави. На пример утре САД да им каже сменете го името, задутре ќе го сменат. Не е лесна ситуацијата во која се наоѓа Македонија.


дефинитивно си во право, не сме во лесна ситуација. Но, сепак мислам дека имањето доктрина, би влеало поголема сигурност кај сите на политичката сцена.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.