IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Личност на годината 2011
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Личност на годината 2011

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Личност на годината 2011
    Испратена: 15.Декември.2011 во 21:00
 licnost na godinata/............
 
 

Американскиот магазин Time ја прогласи овогодинешната Личност на годината, во традиционалниот избор, кој оваа година е малку „неортодоксен“ - за личност на годината е прогласен „демонстрантот“, односно поединците кои учествувале во демонстрациите ширум светот.

Уредниците на Time потсетуваат на демонстрациите на Блискиот исток кои се проширија и во Европа и САД и додаваат дека тие демонстранти ја преобликувале глобалната политика. Time наведува дека им оддава признание на демонстрантите затоа што и` дале ново значење на силата која ја има народот.

Минатата година во овој избор Личност на годината беше Марк Закерберг од Facebook, а минатите години со оваа титула се закитиле и Барак Обама, Владимир Путин, Боно, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер. Во 1972 година титулата ја поделиле тогашниот претседател на САД Ричард Никсон и државниот секретар Хенри Кисинџер.

Наградата која во минатото го носела и името „Човек на годината“, е востановена во 1927 година.

Меѓу досегашните добитници има и личности како Хитлер (1938) и Сталин (двократен победник: 1939 и 1942). Единствениот кој трипати ја освоил оваа награда е Френклин Рузв
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 15:00
Lichnost na Godinata 2011

Изменето од kultuzin - 15.Декември.2011 во 17:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.