IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:24
Значи тогаш некој ги краде парите за подобрување на патиштата . И ти како совестен граѓанин слободно можеш да одиш во соответната институција и да аплицираш за тој проблем. Сепак за скршената кола и ремонтот си плаќаш ти ,а не државата .
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:24
...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:27
Не е чудно што некои предвидуваат дека ќе дојдат времиња кога ќе се плаќа данок за воздух. Па зарем малку даноци зема државата па сега е потребен и данок за дишење? Кој е тој што ми го ускратува правото на слобода на движење? Во Амстердам сакаа да воведат данок за тоа што гледаш по анимирдамите , па кога влегуваш во таа улица да платиш . Таа иницијатива беше спречена од самите проститутки кој свесни беа дека со тоа ќе губат дел од муштериите. И добро рече некој погоре :"дај му две евра за да остави четири ".Во спротивно ќе осетат самите туристички работници по свој џеб.
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:29
Originally posted by brza brza напиша:

...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!
 
 
Белви е веднаш после Автокоманда и кога го поминеш хотелот во правец Куманово налетуваш на рампата за излез од Скопје
,а рампата за влезот на Скопје е малку подалеку кај табелата  Штип и Велес
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:33
Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:39
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!
 
 
Белви е веднаш после Автокоманда и кога го поминеш хотелот во правец Куманово налетуваш на рампата за излез од Скопје
,а рампата за влезот на Скопје е малку подалеку кај табелата  Штип и Велес
ete ti sega !!изненадување

...on ke mi kazuva kade bil belvi a kade,....shtip...смеење

...a be ,...do skopje vodat ''avtopatishta''( kakvi-takvi)...za niv ti se naplakja !
..a ako ne sakash da platish ,...mozesh da si vrtish odokolu i da si vlezesh bez pari,...po nekoja kaldrma i selski pat,...ama vazno mozesh ...bez pari !

...a onoj shapshalon o'ridski ,..saka od site strani , ako sakash da mu vlezesh ,..da platish !

...iako nema  avtopat do ohrid !..ako ne go napravile preku nokj,...ne znam )збунетост

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:40

За најавените рампи градоначалникот на Охрид вели де ги поставува државата.


- Ако одите во Скопје од било кој правец секаде има рампи. Автопати треба кон Охрид да водат од сите правци. За да се направат автопатишта треба да се направат рампи - изјави Петрески.


ВЃ

http://www.plusinfo.mk/vest/24022/Petreski-Ne-shetam-ko-nekoi-ko-pusto-gojdo-niz-gradov-jas-sum-gradonachalnik


За да се направат автопатишта треба да се направат рампи-изјави Петрески (и остана жив).

Јас мислам дека најголем проблем на човекот му се туристите, од тоа што до сега го разбирам Охрид е сиромашен и задолжен затоа што туристите остават пари во градот. Мислам дека единствено решение е да уплаќаме пари на жиросметката на Петрески а да одиме на други места на одмор. Така Охрид ќе има пари а ќе нема туристи. Идеално...


Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:40
Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:46
Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:52
ubav ti e avatarot,...zatoa i ke trpish sekakvi gluposti !

...se prashuvam dali nekoj ,..na primer grk,....bi napishal taka?

...ama , zatoa pak toj ne se dava taka lesno,....a, kamoli pa nekoj da mu zabrani da vleguva bilo kade vo negovata zemja ...slobodno,...t.e ....bez pari !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:57
Фактот дека сум Македонец никогаш нема да биди сменет , па дури и самиот да го негирам македонскиот ген во мене. Значи македонец до смрт, без разлика дали живеам во град Прилеп или држава Скопје.
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 11:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
 
 
озбилен сум .Убаво ви беше кога неплаќавте ништо.Македонија чекори цврсто кон Европа ,а таму дури воздухот што го дишаме се плаќа
 
затоа на вас не ви одговара тоа што ќе стават рампа пред Охрид


Изменето од емил - 25.Ноември.2011 во 12:00
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:00
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...


Овде (за чудо некое) морам да се согласам со коментарот на brza, ако се држиш до тезата дека си македонец, биди горд што има споменици во Скопје, не ги плукај нели
Ова е став , те молам не го сфаќај лично
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:02
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
 
 

озбилен сум .Убаво ви беше кога неплаќавте ништо.Македонија чекори цврсто кон Европа ,а таму дури воздухот што го дишаме се плаќа

 

затоа на вас не ви одговара тоа што ќе стават рампа пред Охрид


Абе ај не ме зезај Емил, да не плаќаат Французите за влез во Ница или Кан? Или Шпанците за влез на Тенерифе и Мајорка?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.