Испечати | Затвори го прозорот

Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25177
Датум на принтање: 13.Јули.2024 во 12:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
Постирано од: mungos80
Наслов: Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 12:47

   

http://k*rir.mk/makedonija/vesti/50384-Vlezot-vo-Ohrid-ke-se-naplaka" rel="nofollow - http://k*rir.mk/makedonija/vesti/50384-Vlezot-vo-Ohrid-ke-se-naplaka


Секој што ќе сака да влези во Охрид има да си плати,јасно!!!

Е сега скопјаништата и ониe кабадаите од Битола ќе треба да платат , а не само да го пулат езерото за џабе :)

Овој е лудголема насмевка

Од непознати причини на местото * напишете r :)-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи СугаревКоментари:
Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 12:59
Од познати причини е .. цензура на килоплазење

Таквите зезнати зборови се цензурирани на форумов па си знаат членовиве дека куpир е зезнато зборченамигнување


А што се однесува на одлукава, морам да прашам .. Нормален езбунетост


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 13:27
A Ohridskoto ezero e nechija privatna sopstvenost ?P.S. Ne za dzhabe svetot skoval termina "balkanizam".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 15:08
http://www.plusinfo.mk/vest/23328/Gradonachalnikot-Petreski-pak-smisli-mudrost---kje-bara-arach-za-vlez-vo-Ohrid" rel="nofollow - http://www.plusinfo.mk/vest/23328/Gradonachalnikot-Petreski-pak-smisli-mudrost---kje-bara-arach-za-vlez-vo-Ohrid


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 15:18
Баш ме заинтересира темава
Коментарот мој .. во сино

Сите туристи кои ќе сакаат да го посетат Охрид, ќе мора да платат по едно евро (ајде бе, само евроизненадување е нема збор, многу ќе се збогатите), такса која ќе се наплаќа на трите рампи поставени кај Подмојле, Косел и Пештани. Ова е замислата на охридскиот градоначалник, Александар Петрески која наиде на негодување кај јавноста.


- Постои голем број на викендаши кои доаѓаат во Охрид на еден ден, а не трошат ништо тука (ама трошат вода да речеме). Си имаат со себе земено храна, која си ја пазариле во градот од кај доаѓаат и идат овде, зафаќаат место со автомобилите (за кој најчесто плаќаат паркинг - или се лажамзбунетост), ќе седат на плажа ќе јадат и пијат од она што го донеле (и ќе си земат барем по една пијачка или ќе платат за да влезат на плажа, затоа што ретко кој ќе седи на градската плажа) и ќе го остават ѓубрето кое некој треба да го крене (факт е дека сме некултурни, ама пишете некоја казна па да видиш дали ќе го фрлат пак ѓубрето таму). Тоа општината ја чини многу, ако го земеме во предвид фактот дека не оставаат ниту еден денар тука (како па да не, ниту денар), ниту пак купуваат нешто во продавниците (а што треба, цела роба да им ја купимезбунетост) - изјавил Петрески.-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: novace
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 15:28
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А што се однесува на одлукава, морам да прашам .. Нормален езбунетост
 
Дали е??
И јас (конечно) НЕ СУМ СИГУРЕН во тоа??
пс
Само замислете си сега...сите останати градо и село-начелници во целатаМакедонија ..да го ископираат ова мудро „решение„ на очигледно забеганиов и анти-цивилизациски настроен фунционер... доведен на фунција во градот Охрид... од с.Ташмаруниште , струшко!!
Во своите територии , каде што имаат реална надлежност!?тага
ппс
Кога забеганиов би пошол за во Скопје на доктор ....на колку РАМПИ треба да плаќа..еве нека биде по само едно Евро!?голема насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 16:40
More vizi stavete za ova Skopjaniscava...смеење

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 16:55
Zaintrigiran od izjavata na gospodinot Petreski se potrudiv da pobaram po netot shto izjavuval do denes i navistina se iznenadiv od negovata inteligencija, edukacija i elokvencija. Aferim bre ohrigjani shto ste si odbrale vakov gradonachalnik !

Neka vi e na chest !


Amdi Bajram mozhe da mu nosi voda na Petreski i toa od onaa koja "se izliva od Ohridskoto ezero vo rekite koi se vlevaat vo nego" , vo ime na na site onie lugje koi "Bog da gi prosti" shto odat na grobishta.

Chovekov e navistina zhiva legenda na Balkanov !

Idejata za naplakjanje vlez vo Ohrid i negovata okolija e s'e ushte najpamentata izjava shto ja dal do denes.

I posle nekoj neka ne potvrdi deka Petreski ne napreduva s'e povekje, sekoj den, vo sekoj pogled.


Bog da chuva i da brani !
P.S. Srekja shto evropejcive ne razbiraat makedonski jazik inaku pod itno kje ni zabranat sekakvo vleguvane vo EU.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Ноември.2011 во 23:11
a ,shto da ne!

...a ,''zauzvrat''pa, na o'ridskite gomnari  ke treba da im se naplatuva vlezot vo skopje!

....mi sk*rchi vekje od OH-ridski registracii po ulicive koishto ne znaat kako i kade pa, ...sekade ''shpartaat'' niz kolovozite ...levo-desno...bez zmigavec!

...tuku, ovoj gradomachalnik ne e nishto podole so pametot od...skopskiot...pa i site  drugi....да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: novace
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 09:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zaintrigiran od izjavata na gospodinot Petreski se potrudiv da pobaram po netot shto izjavuval do denes i navistina se iznenadiv od negovata inteligencija, edukacija i elokvencija. Aferim bre ohrigjani shto ste si odbrale vakov gradonachalnik !
Neka vi e na chest !
Amdi Bajram mozhe da mu nosi voda na Petreski i toa od onaa koja "se izliva od Ohridskoto ezero vo rekite koi se vlevaat vo nego" , vo ime na na site onie lugje koi "Bog da gi prosti" shto odat na grobishta.
Chovekov e navistina zhiva legenda na Balkanov !
Idejata za naplakjanje vlez vo Ohrid i negovata okolija e s'e ushte najpamentata izjava shto ja dal do denes.
I posle nekoj neka ne potvrdi deka Petreski ne napreduva s'e povekje, sekoj den, vo sekoj pogled. Bog da chuva i da brani !
P.S. Srekja shto evropejcive ne razbiraat makedonski jazik inaku pod itno kje ni zabranat sekakvo vleguvane vo EU.
 
Еве и нешто троа интересно....за посочениов ни градоначалник..Охриски се разбира.голема насмевка
 
Originally posted by edikojsi komentator edikojsi komentator напиша:

 Име: vlado | Дата: 19.11.2011 14:55
Malku e edno evro barem 12-13 do 15 evra mislam deka kje zavrsat rabota. Mnogu pameten potez od gradonacalnikot Napred Ace so tebe sme. Da im pokazeme na Skopjaniscana.
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 14:59Jas od Skopje i vozduh si nosam :))) Име: Македонски граѓанин | Дата: 19.11.2011 15:03Ако само и сега ...и другите градови и населени места во Македонија „појдат„ по „генијалниот„ ум на овој очигледно забеган градоначалник....ќе се видат несфатливите и анти-цивилизациски начела според кои се водел и води, но и размислува Охридскиов фунционер !?..
Срамота ..голема и неизбришлива ...и за неговите сограѓани..и сите тие кои му овозможиле да дојде до највисоките позиции во градската власт на градот Охрид. ПИХ
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 15:04
Bolen coek Име: Ludak | Дата: 19.11.2011 15:06
SDSM neznam samo kako planira nekad da se vrati na vlast so vakvi ludaci. Pa go kontrolira li nekoj ovoj? I vo Ohrid ke izgubat.
 
Име: Bojkot na Ohrid | Дата: 19.11.2011 15:09
Tolku ubavi mesta ima vo zemjava i regionot ta puknav vo Ohrid da doagjam. Nikoj da ne im stapne, ionaka ne zasluzuvaat. Bashka se pomalku turisti imaat sekoja godina bidejki da pomines praznik, ili odmor vo Ohrid e poskapo od sekade vo regionot,
 
Име: Aerodromec | Дата: 19.11.2011 15:13
Kakva debilna zamisla.Zamisli bogati-malku sme trosele nie turistite,pa ke ni baral 1 EUR?A ovaa glupost so 200 EUR taksa za toa sto si im KUPIL stan vo toj Ohrid ne vredi da se komentira.
PS Ohrid kako turisticki centar ne nudi nusto i posle ukinuvanjeto na vizite poleka,no sigurno ke propadne.
 
Име: ivan | Дата: 19.11.2011 15:18
Ako mu se potrebni pari , neka ja prenese veleskata topilnica vo Ohrid . A,ako mu e potrebna dolgotrajna vrednost za Ohrid i percepcijata sto ja imaat lugeto za Ohrid, togas treba malku poinakvo razmisluvanje.
 
Име: Gorda | Дата: 19.11.2011 15:29
Ajde site vo Struga. Tamu nikoj nema da Ve maltretira so vleznici, parkinzi, pajaci, kazni.... Se e poeftino i super se pominuva.
 
Име: mile | Дата: 19.11.2011 15:29
Vakva glupost odamna nema cueno, Jas sum od sdsm ama stvarno coekot e bez kontrola
.Covekot prvo naka go procita ustavot na rm pa posle neka trese zeleni glupalk nevide.Nemo ze na nikoj drzavjanin na rm da mu se ogranicuva dvizenjeto vo rm .A toj ohrid e i na mene i na site gradjani na rm . glupaku odi si podobro nekoj vmrovec da dojde ke bide pomalku glup od tebe.
 
Име: pepi | Дата: 19.11.2011 15:31
vo skopje imet edna bolnica sto se viket Bardovci. e tamu se primet takvi mudreci kako ovoj gradonacalnik. Sto ce se sluci ako skopjanistava postava rampi na sekoj vlez vo Skopje pa koga on ce dovadja da mu naplacet i vozduhot sto ce go disi. neka udri kalemot kolku tapi od dovadja vo Skopje a kolku skopjanistava odet vo Ohrid. So cenite sto gi nacukale poevtino e da odis na zapad otkolku vo Ohrid, a i poubo ce si pomines. Ustavot velit deka ne mozes da mu go ogranicis dvizenjeto na gradjaninot a ne za toa i arac da mu naplacas. Do koga vo ovaa zemja ce vladee ludilo
 
Име: skopjancisce | Дата: 19.11.2011 15:32
Mozda e najbolje site sto mislat da odat u Ohrid da gi pratat parite sto gi planiraat za odmor po posta do opstina Ohrid, a da si sedat doma.... Em ke bide kao da bile u Ohrid, em ne mora da se maltretiraat da vozat do tamu ..... Site zadovolni
Име: Pero | Дата: 19.11.2011 15:36
CCCC
 
Име: Maxon | Дата: 19.11.2011 15:46
Ќе се шверцаме преку Галичица со параглајдер! ;)
 
Име: goce | Дата: 19.11.2011 15:50
ja vikam...namesto evra da zema arac po 2 JAJCA (zivi) od covek !!! pa posle on da gi vare ili prze, po negov kejf, cumki on je gradonacalnik neli, i na kraj da gi deli na turistine !!! i toa ...vareni za zenite, a przeni za mazite !!! ALAL VERA BE NACALNICE!!! TESKO OHRIGANI SO IMAT TAKOV TATKO, SO SE NEMA DA MU TEKNE
 
Име: Ivan | Дата: 19.11.2011 15:51
Zato che si idate vo Struga : )))
 
Име: Krusevska Republika | Дата: 19.11.2011 15:53
Pa i vo Krusevo doagaat luge na eden den i go ostavaat gjubreto vo gradot. I plus pokvaliteten vozduh imame od Ohrid. Znaci za vlez vo Krusevskata Republika - 2 evra. Bolni umovi !
 
Име: do idiot.com | Дата: 19.11.2011 16:05
ovoj se preispital deka so toa evro so ke go naplaka ke nemoze ni toalet da im kupi na tie so ke rabotat na rampite....kaj se plati kaj e nabavka na rampi i odrzavanje itn itn ....ama jbg tolku mu e kapacitet na toa mozoceto sto ne mu funkcionira hahah
 
Име: ohriganec | Дата: 19.11.2011 16:16
Ne e kriv gradonacalnikot. Krivi se onie koi ne mu obrnuvaat vnimanie na toa sto zboruva. Toa se onie koi od senka vladeat so Ohrid. Toa se lugeto koi se puleni na Crvenkoski i koi haraat po Ohrid. Namerno go provociraat da pravi vakvi gafovi i duri i gi podrzuvaat so edna edinstvena cel, sto poveke da se izbruka, a tie so vetuvanje za tret mandat, go teraat da se konfrontira so vladata, za da si ja postigne celta, nova kandidatura. Zalno e sto toj ne razmisluva sto zboruva i dali toa sto go kazuva ima ingerencii da go realizira. No vazno e Mitre Veljanoski, Pupe i ostanatite da si gi ostvaruvaat svoite celi preku nivnite kadrovski i finansiski resenija. No lokalnite izbori se blizat, spomenatite ke go vidat rezultatot od niv, a bogami i SDSM. DPMNE konecno ke go dobie Ohrid, so nivna zasluga, a so amin na Crvenkoski
 
Име: Rekanec | Дата: 19.11.2011 16:30
Zalosno covekov totalno odlepil.
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 16:36
Seto e isto gubre ta vmro ta sdsm site za pari zrknale prokleti da se
 
Име: SDSM-ovka | Дата: 19.11.2011 16:38
Znaci sum simpatizer na SDSM , no imam doblest da kazam deka ova e nevidena glupost od strana na gradonacalnikot. Jas samo se cudam na rakovodtsvoto na SDSM kako moze da dozvolat da ne bruka eden Petreski , ako i mnogu pati dosega so negovi glupi izjavi i potezi.STOP za Petreski. Neka ne go bruka imeto na SDSM.
 
Име: Zorana | Дата: 19.11.2011 16:45
Prasanje: Ce se naplaca li ako dojdam plivajci. Neka razmisli Gradonacalnikot i za edna rampa na ezeroto.
 
Име: Skopjancisce | Дата: 19.11.2011 16:47
Degenov odlicno pokazuva deka vsusnost VMRO i SDSM SE ISTIIII !!! Dve bandi so identicen nacin na funkcioniranje-KOGA SI NA VLAST GRABAAJ!! Ako ima nekoj sto uste misli poinaku-si gi zasluzuva i ednite i drugite.......
 
Име: Toni | Дата: 19.11.2011 17:13
ke me molime da ni ja kazete vasata ziro smetka za tie so "na zalost" nema da dojdat vo ohrid da vi pratime pari. Ve molime za izvinuvanje zaradi naseto otsustvo. Abe vie ne ste normalni be.
Aloooooooooooo da ne mislite deka ste havai ili bora bora????(ako voopsto znaete sto e toa i kaj se naogaat)
Gospod da ni e napomos nas od vas preceneti ohrigani!
 
Име: jasen | Дата: 19.11.2011 18:06
Ohrid bi bil mnogu ubav grad da gi nema ohrigjani...
 
Име: Struzanec | Дата: 19.11.2011 18:07
Odlicno ... I Za Struga neka bide istoto. Barem gradovite ce imaat nekakva korist. Ja podrzuvam ideata kako mnogu pametna
 
Име: krsteb | Дата: 19.11.2011 18:16
predlog a za strancite $50 abe sto e ohrid vo svetot nema takov grad
 
Име: ???? | Дата: 19.11.2011 19:01
So 30 eur let do Evropski destinacii i hotelski uslugi poniski od Ohridskite.......ke zazivee so vakvite postapki neTURIZAM vo Ohrid...
 
Име: miso | Дата: 19.11.2011 19:12
mnogu jako bravo ace imbecilite ce te izberat za kmet be prijatel aj oi si dosta gi brukas sdsmovcite ne ce moze na slednite izbori ni pratenicka grupa da napravat so vakvi kako tebe a vmrovcive sesrdno te podrzuvaat takvi glupaci im se nuzni za da se opravdaat deka ima i poglupi od niv
 
Име: ugr | Дата: 19.11.2011 19:24
acoooooo acooooooooo...... ti si lud
 
Име: skopjaniste | Дата: 19.11.2011 19:33
a na ohridskiot aerodrom ke stavi li rampa na neboto?
ovoj stvarno odlepil! osven vo skopje ima i vo demir hisar- bardovci
a nie skopjanischava treba da gi zamolime nasite opstinski gradonacalnici da vovedat poseben danok za ohrigjanite???
pa ovoj e lud/ namesto da privlekuva lugje i turisti toj se poveke gi odbiva!
napravil li smetka kolku pari sobira opstinata od danok na imot od skopjanischata i drugi sto imaat imoti vo ohrid? imase ednas eden natpis vo nekoj nas vesnik vo koj pisuvase< neka ne ni idat turisti i skopjanischa vo ohrid ke ostane poveke od ezeroto za nas ohrigjanite!
Sreka sto samo toj ne e so site, imam mnogu prijateli vo ohrid koi za sreka se normalni. ccc ccc ccc
 
Име: sime | Дата: 19.11.2011 19:43
vaka pravi zosto se zamisluva deka e monopol..negovata partija ja unisti struga grad preubav i sega se zanesuva...zalosno..
 
Име: Неохриѓанец и нескопјанчиште | Дата: 19.11.2011 19:58
Што се буните вие од Скопје, кога кај вас се наплаќа паркинг на секој чекор, а "пајаците" работат турбо. Еден гослук кај пријател од 3-4 часа ќе чини најмалку 2 евра . А замислете, јадење не носам со себе, а и не фрлам ѓубре на паркингот. Во Скопје е страшно да се дојде.
 
Име: ретард | Дата: 19.11.2011 20:39
Да не беше смешен аце, ќе беше трагичен :))))) Рампа за влез во град, и на рампата арачлија со сабја ќе проверува што носиш во колата :))))) а на излез, обавезно да покажеш фискална што си јадел и кај си пазарел. еден оброк во ресторан или кафана задолжителен !!!
 
Име: NIkola | Дата: 19.11.2011 20:49
eee ohrigjani ohrigjani - kako moze da glasate za covek koj saka da ve ostavi bez turisti?! Stavete se samo vo uloga - daogjate vo skopje i vlastite vi naplakaat administrativna taksa zatoa sto ne ste skopjani!
 
Име: Некој | Дата: 19.11.2011 20:50
А да му ги оставиме парите на Стража и сам да дојде да си ги земе ?
Како да не си носат од дома луѓето кога цените се набиени како да е Охрид Бали.
 
Име: bar | Дата: 19.11.2011 20:53
ЛУДАК. Типично Охридско размислување
 
Име: Ace | Дата: 19.11.2011 22:16
Абе оди барај се !!! Има градови каде што молат за туристи !!! БРАНКО тргни го говедово, те молам !!!
 
Име: ...... | Дата: 19.11.2011 22:16
Mentalen.
 
Име: НЕКОЈ | Дата: 19.11.2011 22:19
Јас сум од СДСМ, ама ве молам овој мајмун тргнете го зошто стварно не можам да го поднесам од глупостите што ги ака!!! МОРОН, од татко ти да не е Охрид па да наплаќаш да го видам и срцетои ми пукнало за Охрид да го видам !!! Абе оди , гони се !!!
 
Име: jordan | Дата: 19.11.2011 22:59
Ne edno 1000 evra napravete vlez pa ke si sedite samo vie bugarofilcina
 
Име: jordan | Дата: 19.11.2011 23:00
Ne edno 1000 evra napravete vlez pa ke si sedite samo vie bugarofilcina
 
Име: sasho | Дата: 19.11.2011 23:20
ЈАС ќе платам 1000 еур за да излезам од Охрид.
 
Име: np | Дата: 20.11.2011 01:03
i taka befte selani
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 12:08
Охрид е светско културно наследство . Не би требало да ги лимитираме гостите кој можат да си дозволат и тие кој не можат да си дозволат да платат па да влезат. Во Македонија е уредено со устав правото за слобода на движењето , никој нема право да зема баждар за влез . Кој е тој што гарантира дека цената нема да достигни до 1000 евра за влез , па да се чувствуваме како да е Охрид друга држава. Ако сакаат независност нека распишат референдум и нека си ги бараат своите права исто како косоварите во Србија. На ваков начин само прават мајмунска емитација на некои европски градови каде исто така се забранува пристап во градовите за луѓе кој се сиромаси и немаат пари да платат влез. Охрид припаѓа на сите и треба да биди еднакво достапен како за типовите кој влегуваат во него со Мерцедес така и за типови кој дошле до Охрид автостоп (иако автостопирањето е забрането од овие проевропски политички пиони кој владеат 20 години со државава). Сите знаеме дека градоначалникот на Охрид е од политичката партија која беше производ на комунистичката,но никој не би претпоставил олку комунистички акт од страна на градоначалник кој веќе 20 години живее надвор од комунистички систем .Ова е знак дека свеста на слободата сеуште нема проработено во главата на бившите комунисти , барем некој од нив. Со ваков пристап на работите можно е после Охрид тоа да го направи и Тетово само влезот би бил 50000 евра. Па ќе се доведиме до ситуација каде ќе се прашуваме дали е дел од македонска територија , се мисли на градот-Х кој може да биде било кој друг град.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 14:07

"Makedonija i se e mozhno"    

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 14:11
Не ме плаши толку наплатата за влегувањето во Охрид!
Повеќе ме плаши дали и за колку ќе смееме да излеземе од таму?кубење коса


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 14:42
Гледам, ќе се оди почесто на егејско море...

Идејата може ќе му пропадне, но на еколошка жалост на цела Македонија бидејќи http://k*rir.mk/republika/opstini/49301-FOTO-Presusija-Biljanini-Izvori" rel="nofollow - Пресушија Билјанините извори (да се надеваме привремено само, како велат стручните лица).

Инаку имам забележано дека повеќето охриѓани имаат опсесија со својот град Охрид, и тоа не само обичните туку и интелектуалци, професори. Не еднашка странци ми кажале: „Сите ни велеа појдете во Охрид, Охрид, Охрид... појдовме во Охрид и што па толку гледате во тој Охрид! ДОбро убав е не дека не е, но ништо посебно: езеро, планини... низ цела Европа има такви, па и поубави„. Така да таксава странците ич нема да ги тангира.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 18:12
Во Охрид сум бил еднаш во животот во 4-то оделение кога не носеа на настава во природа во Претор, и не однесоа еден ден и во Охрид и Струга. Секогаш за летните одмори патот ме водел кон Јадранот, Егејот или Црно Море, нели викаат морето е здравје, а ако сакам да се бањам во слатка вода базени има секаде.
За Охрид толку имам да кажам. 


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 22:38
И после не сум бил патриот, оти сум оставал пари низ Грција, Бугарија или Хрватска.....а не сум оставал во Охрид....замисленост


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 22:57
more,..ne sum videl poglup od toj gradomachalnikизненадувањеизненадување....( iako,...raka na srce..epten jaka mu e konkutrencijata!)да

...a , be gluopcho,

...a be...zemi ...daj mu na sekoj ''stranec'' po 2 evra,...koj saka da ti fleze,

...i posle  zemi mu  5 evra,...koga ke saka da  ti izleze!

...taka se mlati para be,..shapshal!

...bez da ti go opne,...nikoj nema da   saka da plati !да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 22.Ноември.2011 во 21:34
Ацо легендата strikes again.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 00:51
a be,...koga ke razmislam podobro  ,... vredi da mu plati chovek  i dve evra,...za da mu se izmocha vo ezeroto ! да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 18:04
Петрески упорен: Патарина на влезовите во Охрид!
 
Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески преку соопштение се обрати до јавноста да ја дообјасни идејата за наплата на давачка за влез во градот на УНЕСКО, јавува Ohridnews
 
 
Зарем некој досега се побунил зошто на влезовите кон Скопје има рампи каде се наплатува патарина. Зошто би било чудно да се наплаќа патарина на влезовите во Охрид. Ова се поентите на охридскиот градоначалник во прилог на неговата идеја да почне да им наплатува на туристите за влез во градот. 

„Средствата би биле употребени за изградба на уште една коловозна лента од Подмоље и Косел кон Охрид и би се изградил нов пат кон Свети Наум , проекти кои треба да ги гради државата, која барем засега упорно ги одлага“, стои во писмената реакција на градоначалникот.

Петрески вели дека одговорноста за заштита на Охрид како светско културно наследство, мора да ја споделат сите.

„Природно е покрај Локалната самоуправа во решавањето на проблемите да се вклучи и Владата на Република Македонија , зошто таа стопанисува со Охридското Езеро и целото крајбрежје. ЕЛЕМ водата ја користи за производство на електрична енергија, а денар не дава за негова заштита“, се вели во реакцијата на Петрески.

Според него постои намера од страна на државните институции и медиумите вината да ја фрлаат врз Градоначалникот и Локалната самоуправа од причина што локалната власт не е од партиите што ја сочинуваат централната власт на чело со ВМРО- ДПМНЕ.

Петрески објаснува дека во развиените туристички центри во светот е практика сопствениците на викенд станови, куќи и апартмани, кои не се со постојано место на живеење, да плаќаат дополнителен годишен данок. Кај нас, укажува тој, Владата нема обезбедено законски инструмент тие да плаќаат туристичка такса бидејќи становите ги рентаат на туристите и им се нелојална конкуренција на приватните станоиздавачи во Охрид.

„Законски основи за реализирање на даночните давачки не можеме да обезбедиме ние во Локалната самоуправа, туку тоа треба да го направи законодавниот дом- парламентот. Средствата ќе бидат употребени за унапредување на туризмот и инфраструктурата во најразвиениот туристички центар во Македонија“, објаснува во писмената реакција Петрески.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 19:30
I chovekov prodolzhuva so pretstavuvanjeto na svojata inteligencija ...

Nekoi lugje ednostavno ne znaat koga da zastanat. Prvin kje uprskaat edna rabota, pa potoa se obiduvaat da se opravdaat, da dadat nekoe objasnuvanje, pa kje se povikaat na nekakvi avtoriteti i iskustva koi ne gi razbiraat ... i odat natamu ... i odat ... i odat ...

... daj trgnete go od pozicijata na negovata nesposobnost i postavete nekoj drug.

Bilo koj.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 19:38
Добро бе ...јас сум бугарин и имам доаѓано во Велес ,Скопје и Куманово и секогаш имам платено патарина...што толку ви тежи и вие да си платите патарината ?
 
Ете кај нас во Бугарија нема патарина ,али има винетка -тоа е да одиш кај полицијата и да платиш за колку време сакаш да се шетеш по улиците ,магистралите...ако немаш платено тогаш ако те фатат добиваш казна...
 
 
сепак работава е за 60 денари..


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 20:33
I ti mu se pridruzhi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 21:57
Не е лоша идејата со рампите под услов парите навистина да одат за инфраструктура, но одејќи по таа логика можат да продолжат и со: „Па ако може да има граничен премин кај Табановце зошто да не може да има и кај Охрид? Ако може да има визи за влез во САД на МК државјани, зошто да не може да се воведат и визи за во Охрид?„

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 22:35

А замисли да му текни на секој градоначалник да го воведи ова.Или уште пострашно на секоја месна заедница. 

Потребни се пари и месните заедници да имаат подобра инфраструктура.

Тргнуваш од Битола за Охрид  и оп кај Ротино три рампи , за селаните од Ротино ,Цапари и Српци , таман си платил нова рампа , селаните од Кажани , и тргнуваш по Ѓавато кога гледаш рампа пред Ресен , , само што ја помина рампата ете ти го Јанкоец , па Избиште,Лева река , Косел,итн  И кога ќе видиш подобро да си останиш дома , оти до Охрид ќе те чини колку до РИМ ;)-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2011 во 23:19
Lugjeto ne pravat razlika megju patarina za avtopat i reketiranje.


I sega, ako gradonachalnikot na Bitola e od ist kalibar kako onoj vo Ohrid, kje objavi deka sekoj koj saka da se kachi na Pelister i da go dishi toj vozduh kje treba da plati taksa. голема насмевка

Skopskiot pak kje objavi deka sekoj koj saka da go gleda voinot na konj da plati isto taka, a onie koi kje sakat da se slikaat pokraj nego - duplo. голема насмевка

Ami kako ! Shto e toa, kje dojde nekoj stranec od Republikava ili od nadvor i kje gleda i dishi bespari, neli ? лутинаBog da chuva i da brani od chovekovata glupost ! молитва

Nemojte nikogash da ja potcenuvate, oti eden den kje ve iznenadi. Za razlika od pametta i mudrosta nejzinite dostiganja se neogranicheni.  ѓавол


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 00:06
...zalosno e toa shto povekjeto od onie goveda , shto ke gi stavish na nekoe odgovorno mesto vo drzavata, odma go gubat  zdraviot razum i treskaat ( a i gi realiziraat!) raznorazni ...nevideni do togash ,...gluposti !

...a, ako saka toj da vleze vo skopjevo ,moze i bez pari ,..i toa  na nekolku mesta!

...e*amu glupaviot !газење од смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 07:12

Позитивното е што ке се отворат нови работни места покрај тие рампи....

 
п.с. а и без тоа само плукате по Охрид колку било скапо и нечинел градот....ете сега со патарината уште една причина да не одите тамуголемо гушкањесршено срце


-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 09:20

Kolku rampi do Ohrid, kje ima???-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 10:14
И секогаш кога ќе помислам „човекот„ го достигна врвот на глупоста, се јавува со уште поголем гаф. 
Сепак она што најмногу ме фацинира кај овој градоначалник е фактот што секогаш му фалат пари, а и Охрид е еден од најзадолжените градови. Тоа е навистина ФЕНОМЕН со оглед на тоа дека се работи за град со 500 илјади ноќевања на годишно ниво. 
Инаку покрај овој ќе ми останат неколку гафови во сеќавањето. 
Пример кога им обеќа на фамилијата на убиениот турист дека градот ќе им даде 5.000 евра, потоа им даде 3.500 и на крај им порача дека не се дојдени во Охрид на печалба. 
Пре две години се избаци со изјава дека градот нема 5.000 евра за да прска против комарци и дека тоа е во надлежност на државата.
Пред некој месец излезе до изјава дека ќе гради парк само за Охриѓани.
И она што и овој пат го повтори е дека туристите што идат немат пари , не трошат , сиромашни се уште да кажеше непожелни. И тоа се однесуваше покрај другите и на странските туристи. 
Како и да е се на се овој Кловн не заслужува да продава пуканки во Охрид, а не пак да биде градоначалник.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 10:19
"Пример кога им обеќа на фамилијата на убиениот турист дека градот ќе им даде 5.000 евра, потоа им даде 3.500 и на крај им порача дека не се дојдени во Охрид на печалба. "

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...tuka debilov od gradonachalnik  e sosema vo pravo !изненадување

...mu doshle lugjeto ...da umrat !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 10:44
Значи затоа ви  боли вас џебот ...затоа што досега е било бесплатно лумпувањето во Охрида града ,а сега треба да си платите .....ахаааааа јасно...
 
ајде тргнете ја тогаш и рампата пред Скопје. Сакам да му се ѕверам на Аце бесплатно


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 10:51
a, da ne odel idiotot od gradonachalnik vo bugarija  ...pred 30-tina  godini?збунетост

...zatoa shto ...ovoj pogore e ''pljunuti on''!изненадување

.
.mislam..vo pametot ! намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 10:59
Перески има бугарски пасош да ама не ми е татко.Барем во муцето не наличам на него.
 
Ама и без тоа во Охрид е скапотија невидена ,една рампа нема да ти изпразни џебот ....


-------------


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:05
Originally posted by емил емил напиша:

Значи затоа ви  боли вас џебот ...затоа што досега е било бесплатно лумпувањето во Охрида града ,а сега треба да си платите .....ахаааааа јасно...
 
ајде тргнете ја тогаш и рампата пред Скопје. Сакам да му се ѕверам на Аце бесплатно
....probav da  se odmoram od ovie politichki  temi....no te chitam...i ne mi se veruva.....ti uporno ja meshash patarinata....pred Skopje...i predlozeniov biser na  ohridskiot gradonachalnik...?za tebe  e toa  isto zar?

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:08
Originally posted by gazela gazela напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Значи затоа ви  боли вас џебот ...затоа што досега е било бесплатно лумпувањето во Охрида града ,а сега треба да си платите .....ахаааааа јасно...
 
ајде тргнете ја тогаш и рампата пред Скопје. Сакам да му се ѕверам на Аце бесплатно
....probav da  se odmoram od ovie politichki  temi....no te chitam...i ne mi se veruva.....ti uporno ja meshash patarinata....pred Skopje...i predlozeniov biser na  ohridskiot gradonachalnik...?za tebe  e toa  isto zar?


...zatoa i pomisliv deka e ''pljunuti...'', ama ete , vika deka ne lichele,изненадување

...fizichki,...mislam !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:11
Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

-------------


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:11
Па да, би требало да се тргнат и рампите до Скопје . Со тоа буџетот би се растеретил од платите кој им се даваат на тие кој нишаат рампа и земаат плата. Патарината треба да се укини, со тоа туризмот ќе се зголеми . Па луѓе мои , за да патувам по овие патишта зарем треба да ми земаат баждар, па нека ги средат малку и кога ќе нема дупки тогаш ќе му речам ашколсум , ќе им дадам и локумче ако треба само нека направат нешто за да не ја кршам колата.
Дали некој знае колку тужби имаат поднесено корисниците на патиштата против тие кој стопанисуваат со нив?
Срамота и гревота е да земаш пари а воедно услугата е катастрофална. Па зарем имам друга опција освен оваа катастрофална патна мрежа? И во иднина ќе дојди ден кога ќе биди поисплатливо во Охрид да влезиш авионски, отколку со шпедитер.
Тоа дека градоначалникот на Охрид ги следи некои од светските мерополи со воведувањето на баждар на влезовите, тоа е лошото, кога копирате нешто од западноевропските држави тогаш дајте нека биди тоа нешто убаво.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:14
oooo.                    
  .kade be pred skopje ima rampa?!изненадување
 ..a i taa kaj petrovec e poradi ''avtopatot'',...a ne za da vlezesh  vo skopje!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:17
А за да бидат патиштата убави и добро асфалтирани нели требат пари ? А од каде ќе се замат пари ? Од буџетот на државата .А кој го полни државниот буџет ?Брза ,Газела ,Иван ,Маријан ,Наташа ,Маја ,Стефан ,Величе кои секој месец си плаќат даноците.....
 
затоа да го користите патот до Охрид или до Дебар или до Струга треба да си платите соответната такса .Инаку ќе си седите дома и ќе си лупите сончоглед и ќе си гледате телевизија


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:18
Originally posted by brza brza напиша:

oooo.                    
  .kade be pred skopje ima rampa?!изненадување
 ..a i taa kaj petrovec e poradi ''avtopatot'',...a ne za da vlezesh  vo skopje!
 
 
токму до хотел Бел Ви има рампа и дури треба да си платиш да излезеш од градот


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:19
oooo,...pa patarinma se plakja so godini!!...ne e od vxhera!

...i ne gledam deka se podobruvaat patishtata tuku naprotiv ,..se poloshi stanuvaat!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:24
Значи тогаш некој ги краде парите за подобрување на патиштата . И ти како совестен граѓанин слободно можеш да одиш во соответната институција и да аплицираш за тој проблем. Сепак за скршената кола и ремонтот си плаќаш ти ,а не државата .

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:24
...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:27
Не е чудно што некои предвидуваат дека ќе дојдат времиња кога ќе се плаќа данок за воздух. Па зарем малку даноци зема државата па сега е потребен и данок за дишење? Кој е тој што ми го ускратува правото на слобода на движење? Во Амстердам сакаа да воведат данок за тоа што гледаш по анимирдамите , па кога влегуваш во таа улица да платиш . Таа иницијатива беше спречена од самите проститутки кој свесни беа дека со тоа ќе губат дел од муштериите. И добро рече некој погоре :"дај му две евра за да остави четири ".Во спротивно ќе осетат самите туристички работници по свој џеб.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:29
Originally posted by brza brza напиша:

...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!
 
 
Белви е веднаш после Автокоманда и кога го поминеш хотелот во правец Куманово налетуваш на рампата за излез од Скопје
,а рампата за влезот на Скопје е малку подалеку кај табелата  Штип и Велес


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:33
Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:39
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

...kakov belvi be?!изненадување

...belvi e na deset km od centar a patarinata e duplo ponataka!
 
 
Белви е веднаш после Автокоманда и кога го поминеш хотелот во правец Куманово налетуваш на рампата за излез од Скопје
,а рампата за влезот на Скопје е малку подалеку кај табелата  Штип и Велес
ete ti sega !!изненадување

...on ke mi kazuva kade bil belvi a kade,....shtip...смеење

...a be ,...do skopje vodat ''avtopatishta''( kakvi-takvi)...za niv ti se naplakja !
..a ako ne sakash da platish ,...mozesh da si vrtish odokolu i da si vlezesh bez pari,...po nekoja kaldrma i selski pat,...ama vazno mozesh ...bez pari !

...a onoj shapshalon o'ridski ,..saka od site strani , ako sakash da mu vlezesh ,..da platish !

...iako nema  avtopat do ohrid !..ako ne go napravile preku nokj,...ne znam )збунетост-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:40

За најавените рампи градоначалникот на Охрид вели де ги поставува државата.


- Ако одите во Скопје од било кој правец секаде има рампи. Автопати треба кон Охрид да водат од сите правци. За да се направат автопатишта треба да се направат рампи - изјави Петрески.


ВЃ

http://www.plusinfo.mk/vest/24022/Petreski-Ne-shetam-ko-nekoi-ko-pusto-gojdo-niz-gradov-jas-sum-gradonachalnik" rel="nofollow - http://www.plusinfo.mk/vest/24022/Petreski-Ne-shetam-ko-nekoi-ko-pusto-gojdo-niz-gradov-jas-sum-gradonachalnik


За да се направат автопатишта треба да се направат рампи-изјави Петрески (и остана жив).

Јас мислам дека најголем проблем на човекот му се туристите, од тоа што до сега го разбирам Охрид е сиромашен и задолжен затоа што туристите остават пари во градот. Мислам дека единствено решение е да уплаќаме пари на жиросметката на Петрески а да одиме на други места на одмор. Така Охрид ќе има пари а ќе нема туристи. Идеално...
Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:40
Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:46
Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:52
ubav ti e avatarot,...zatoa i ke trpish sekakvi gluposti !

...se prashuvam dali nekoj ,..na primer grk,....bi napishal taka?

...ama , zatoa pak toj ne se dava taka lesno,....a, kamoli pa nekoj da mu zabrani da vleguva bilo kade vo negovata zemja ...slobodno,...t.e ....bez pari !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:57
Фактот дека сум Македонец никогаш нема да биди сменет , па дури и самиот да го негирам македонскиот ген во мене. Значи македонец до смрт, без разлика дали живеам во град Прилеп или држава Скопје.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 11:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
 
 
озбилен сум .Убаво ви беше кога неплаќавте ништо.Македонија чекори цврсто кон Европа ,а таму дури воздухот што го дишаме се плаќа
 
затоа на вас не ви одговара тоа што ќе стават рампа пред Охрид


-------------


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:00
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...


Овде (за чудо некое) морам да се согласам со коментарот на brza, ако се држиш до тезата дека си македонец, биди горд што има споменици во Скопје, не ги плукај нели
Ова е став , те молам не го сфаќај лично


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:02
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
 
 

озбилен сум .Убаво ви беше кога неплаќавте ништо.Македонија чекори цврсто кон Европа ,а таму дури воздухот што го дишаме се плаќа

 

затоа на вас не ви одговара тоа што ќе стават рампа пред Охрид


Абе ај не ме зезај Емил, да не плаќаат Французите за влез во Ница или Кан? Или Шпанците за влез на Тенерифе и Мајорка?


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:05
Од кај да знам дали плаќат .Само знам за за да имаш убав и рамен пат треба да си платиш ,а ти очигледно несакаш.Тогаш како сакаш колата да ти биде идеална состојба ?

-------------


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:07
Мислам, многу сум осетлив за темата за Охрид. Цена за соба 600 денари. Услови:
- Лебарки у изобилије
- Душек на дување на под направен од бетон
- Нема бојлер за топла вода

Ако толку ви е важно да развиете туризам, прво - БИДИ ЉУБЕЗЕН КОН МЕНЕ КОГА КАКО ТУРИСТ ЌЕ СЕДНАМ НА КАФЕ ( не со поглед "кај ми седна овој сеа" ко да сум болен од сида и пристап со прашање " Шо че пијаш море")
Ако ставате рампа, воведете и визи, направете си знаме, химна, грб...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:07

Glupaviot i poglupaviot...

povtorno nov biser na gradonacalnikot....(gafonacalnikot)

Zosto da se plaka za vlez? za da gi snema parite kako sto gi nema i sega....ogromni dolgovi..somnitelni transferi...gradot koj ostvaruva najmnogu profit godisno e vo minus....

gradskata kasa prazna....a vo gradot izgor skapo..

Dojde vreme da odis na odmor vo Ohrid da bide isto skapo kako da odis na odmor na more...vo sosednite zemji...Skapo preskapo....i parkinzi..i ceni za hrana..pienje..nema nesto sto ne se naplaka..nekoj pak od Mk edvaj moze da si dozvoli ednas godisno da odi vo Oh na vikend i da mu plaka na Petreski vlez...e nema bogami....i toa ne sakal na edno mesto da se naplaka tuku na TRI mesta da stavel rampi...смеење Eeee "da ne se pretera malku" togas duri nema da im stapnam ic..i taka pocna da zamruva turizmot vo Ohrid od nivniot um...sto go nemaat..-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:07
Никој не е против македонските споменици , но немојте да бидете против мојот град и фрлете некој денар и во Прилеп. Во спротивно ќе морам да ја поддржам комунистичката идеа:"рампа за влез во градо - Х".

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:08
Originally posted by емил емил напиша:

Од кај да знам дали плаќат .Само знам за за да имаш убав и рамен пат треба да си платиш ,а ти очигледно несакаш.Тогаш како сакаш колата да ти биде идеална состојба ?


Плаќам патарина за тоа Емил.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:10
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Никој не е против македонските споменици , но немојте да бидете против мојот град и фрлете некој денар и во Прилеп. Во спротивно ќе морам да ја поддржам комунистичката идеа:"рампа за влез во градо - Х".


Тука се согласувам, треба да се гради и во другите градови.
Дури и јавно кажувам дека се затрупа Скопје со споменици, премногу е , мене лично грдо ми изгледа. Може дел од тие пари да се искористи за другите градови.
Кога сме веќе кај тоа, стојам на ставот и оправдувам, зошто Цар Самуил да биде во Скопје, а не во Охрид?


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:10
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Од кај да знам дали плаќат .Само знам за за да имаш убав и рамен пат треба да си платиш ,а ти очигледно несакаш.Тогаш како сакаш колата да ти биде идеална состојба ?


Плаќам патарина за тоа Емил.
 
 
значи ќе си платиш и патарината за Охрид . Гледаш ли како се сложуваме


-------------


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:11
Плаќам две патарини на патот за Охрид и ја плаќам на Македонија Пат, не на градот Охрид.
А инфраструктурата на Охрид е ОБВРСКА на Охрид, да ја среди од пари од ДАНОЦИ на КОМПАНИИТЕ ШТО РАБОТАТ ВО ОХРИД.
Не јас да ти дадам пари за да си го средиш градот.
Јас тебе ти плаќам хотелска услуга, плаќам кафе, лежалка. Ти како угостител имаш ДАНОК, е од тој ДАНОК ќе си ги средиш улиците ВО ГРАДОТ.
Ако не знаеш како, поднеси си оставка. Тогаш си неспособен како градоначалник.
(ова знам дека сфаќаш не се однесува лично на тебе)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:13
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...


Овде (за чудо некое) морам да се согласам со коментарот на brza, ако се држиш до тезата дека си македонец, биди горд што има споменици во Скопје, не ги плукај нели
Ова е став , те молам не го сфаќај лично
navistina?!изненадување

...ja pa vikam,...se dodeka go stavate makedonecot pred ...chovekot,....ke si trpat makedoncite ushte dolgo ,..i vakvi a i ushte pogolemi i ushte ponevideni gluposti !

..ama taka i im treba!да

...tuku,...patarini ima nasekade  na zapad i toa  na patishta koishto ednostavno, ne mozesh da go sporeduvash so tukashnite kolski pateki,..

...ama ,  na zapad imash i sporedni patishta ,..koishto se i podobri od ovie tukashnive shto gi plakjash,.....paralelno so  ''glavnite'' !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:13
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Glupaviot i poglupaviot...

povtorno nov biser na gradonacalnikot....(gafonacalnikot)

Zosto da se plaka za vlez? za da gi snema parite kako sto gi nema i sega....ogromni dolgovi..somnitelni transferi...gradot koj ostvaruva najmnogu profit godisno e vo minus....

gradskata kasa prazna....a vo gradot izgor skapo..

Dojde vreme da odis na odmor vo Ohrid da bide isto skapo kako da odis na odmor na more...vo sosednite zemji...Skapo preskapo....i parkinzi..i ceni za hrana..pienje..nema nesto sto ne se naplaka..nekoj pak od Mk edvaj moze da si dozvoli ednas godisno da odi vo Oh na vikend i da mu plaka na Petreski vlez...e nema bogami....i toa ne sakal na edno mesto da se naplaka tuku na TRI mesta da stavel rampi...смеење Eeee "da ne se pretera malku" togas duri nema da im stapnam ic..i taka pocna da zamruva turizmot vo Ohrid od nivniot um...sto go nemaat..

 
 
Мај Веј и затоа што сте безобразно бедни одите во Грција на одмор и кога поминат 14 дена пак нема сила која да ви натера да се вратите , а сакате да се сончате сеуште и сеуште ...ама тоа што немате пари и паричникот ви е празен


-------------


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:16
Абе имаш ДАНОК! ако не знаеш како да располагаш со парите од даноците - неспособен си!
ЈАС КАКО ТУРИСТ ги плаќам ТУРИСТИЧКИТЕ УСЛУГИ! Ти како ТУРИСТИЧКА КОМПАНИЈА ИМАШ ДАНОК! Од тој ДАНОК, треба да си го средиш градот!


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:19
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Мојот став е:
Ако плаќам за влез во Охрид, Скопје или било кој град што е во рамките на мојата држава, тогаш која е поентата на постењето на самата држава.
Да се вратиме тогаш во антиката и да бидат градовите - полиси. Град-држава.
Паметно! Зошто би плаќале прилепчани данок а со тој данок да се градат споменици само во Скопје. И ние сакаме споменици...


Овде (за чудо некое) морам да се согласам со коментарот на brza, ако се држиш до тезата дека си македонец, биди горд што има споменици во Скопје, не ги плукај нели
Ова е став , те молам не го сфаќај лично
navistina?!изненадување

...ja pa vikam,...se dodeka go stavate makedonecot pred ...chovekot,....ke si trpat makedoncite ushte dolgo ,..i vakvi a i ushte pogolemi i ushte ponevideni gluposti !

..ama taka i im treba!да

...tuku,...patarini ima nasekade  na zapad i toa  na patishta koishto ednostavno, ne mozesh da go sporeduvash so tukashnite kolski pateki,..

...ama ,  na zapad imash i sporedni patishta ,..koishto se i podobri od ovie tukashnive shto gi plakjash,.....paralelno so  ''glavnite'' !Нели Македонецот е човек ? Значи математички Македонец = Човек. Добро има и такви кој се прават на тошо и ова не сакаат да го разберат.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:19
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Штом пред Скопје има рампа зошто да нема и пред Охрид ? Со што е Скопје поразличен град од Охрид ? 

Емил, ова озбилно го мислиш? Или...???
 
 
озбилен сум .Убаво ви беше кога неплаќавте ништо.Македонија чекори цврсто кон Европа ,а таму дури воздухот што го дишаме се плаќа
 
затоа на вас не ви одговара тоа што ќе стават рампа пред Охрид

Во кој европски град се плаќа за влез?
Тоа што викаш за патишта, секако Петрески нема да ги гради. Човекот не е способен да ја одржува хигиената во Охрид а не пак патишта да гради. Единствено за што е способен е да дава градежни дозволи кај што ќе му текне за возрат добива по едно станче во зградите , а тоа што поради дивеењето на урбаната мафија на Охрид му се заканува симнување од листата на УНЕСКУ тоа очигледно најмалку го интересира.
Исто како што е го интересирање кога издавање градежни дозволи на местото на Старата автобуска тоа што зградите се изградија врз археолошки локалитет. Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:22
tuka se lazesh !

chovek ne bi go trpel ova shto mu go pravat na  makedonecov !

...se dodeka ne sfati deka chovekot vo nego e povazen od makedonecot,...nema belo da mu se...napishe!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:23
Дефинитивно со овие мерки од овој градоначалник градот Охрид ќе процвета а туристите нема да можат да влезат и да ги видат цветовите .

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:23
Мислам муабетов е, си ми дошол на гости, дај ми пари за да ти сварам кафе


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:25
А за кафето нема фискална.


-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:26
Originally posted by pHp pHp напиша:

Мислам муабетов е, си ми дошол на гости, дај ми пари за да ти сварам кафе

Не си во право, на рампата сигурно нема да варат кафе. Да преформулирам:
Дај ми пари што си ми дошол на гости, а за кафе и спиење екстра ќе си платиш.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:28
До Култузин 
 
 
Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.
 
Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина
 
...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата


-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:28
Originally posted by емил емил напиша:


Мај Веј и затоа што сте безобразно бедни одите во Грција на одмор и кога поминат 14 дена пак нема сила која да ви натера да се вратите , а сакате да се сончате сеуште и сеуште ...ама тоа што немате пари и паричникот ви е празен

Морав да искоментирам на ова..


Дали знаеш дека во Грција е поефтино него ли во Охридзбунетост
А патиштата се фиииуухх можеш да возиш и возиш и дупка да не најдеш.
И онака патарините им се реткида


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:30
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Морав да искоментирам на ова..


Дали знаеш дека во Грција е поефтино него ли во Охридзбунетост
А патиштата се фиииуухх можеш да возиш и возиш и дупка да не најдеш.
И онака патарините им се реткида
 
 
Незнам .Додека сум жив ногата нема да ми стапи во Грција и Турција.Неможам да ги поднесам тие 2 држави


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:35
...ja pa ,.sega koga bev,..gi gledam grcite  i gi prashuvam :збунетост
..a be shto vie ,..zoshto ste tazni,..pa pola dolg vi go prostija!!

...a tie:...a, be,...go chitash li  emilcho shto napishal  pogore?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:35
Тоа си е твое лично право.

Муабетот ми беше дека треба прво да им се развие осетот за туризам а после да наплаќаат за влез па и за излез од градот.


Не може хотелско ноќевање од 40 евра кога толку е во некое подобро хотелче било каде само не во Охрид. А креветите од 10 евра и се мизерија како што вика php.


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:39
ja letovo ,..plativ 30 evra za trikrevetna (ili eden golem i plus eden edinechen)...

a ,imashe ,.  samo ''moi'',....frizider, shporet,..tush, wc...tv,...i internet ,...ushte bazen falesheизненадување

..i klima , ama jas ne ja ''zemav'',..zatoa shto mi baraa ushte 5 evra  za nea +!голема насмевка

pa , ti sega vidi kolku tamu e za eden ,..a kolku vo bedniot ohrid!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:39
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:


<DIV style="DISPLAY: none" id=isChromeWebToolbarDiv>


Морав да искоментирам на ова..

Дали знаеш дека во Грција е поефтино него ли во Охридзбунетост

А патиштата се фиииуухх можеш да возиш и возиш и дупка да не најдеш.

И онака патарините им се реткида
 
 

Незнам .Додека сум жив ногата нема да ми стапи во Грција и Турција.Неможам да ги поднесам тие 2 држави
Па кога веќе ги мразиш ,појди таму и гази по трева , плукај , згази се што е нивно и појди си во Бугарија мирно да спиеш.

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:43
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Originally posted by pHp pHp напиша:

Мислам муабетов е, си ми дошол на гости, дај ми пари за да ти сварам кафе


Не си во право, на рампата сигурно нема да варат кафе. Да преформулирам:
Дај ми пари што си ми дошол на гости, а за кафе и спиење екстра ќе си платиш.


Благодарам на понудата, колку треба?
И ве молам, не ме контактирајте повеќе


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:49
Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 
 
Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.
 
Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина
 
...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата

Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:52
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 

 

Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.

 

Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина

 

...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата


Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.


Фантастичен и тоа. Ма каков визионер, каква идеја, креативност. Па тоа блика со идеолошки решенија. Да го предложиме за претседател на ОН.

.... после се жалите не ви доаѓале туристи....прашајте се каде е проблемот...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:53
Originally posted by brza brza напиша:

ja letovo ,..plativ 30 evra za trikrevetna (ili eden golem i plus eden edinechen)...

a ,imashe ,.  samo ''moi'',....frizider, shporet,..tush, wc...tv,...i internet ,...ushte bazen falesheизненадување

..i klima , ama jas ne ja ''zemav'',..zatoa shto mi baraa ushte 5 evra  za nea +!голема насмевка

pa , ti sega vidi kolku tamu e za eden ,..a kolku vo bedniot ohrid!

Охрид воопшто не е беден и е еден од најубавите градови кој сум ги посетил во Европа. 
Своевиден култоролшки и историски бисер. Многу малку градови во европа има со толку многу историја и култура на толку мал простор. 
Бедата на Охрид е во оние што го водат а делумно и во Охриѓани (не сите се разбира) кои според мене не се достојни за тоа што го имат.Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:54
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 
 
Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.
 
Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина
 
...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата

Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.
 
 
добро .Тогаш се повлекувам од темата ,но ќе ве читам со интерес.Пријатно...големо гушкање


-------------


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:56
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 

 

Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.

 

Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина

 

...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата


Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.
Ова го има во повеќе западноевропски градови. Во Пиран - Словенија летово беше така, има рампа и плаќаш влез . Комунистички нели?

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 12:57

Пред некој ден на радио ми улета блиц муабетот го слушнав...

Охрид должи милионски суми(во евра) на име тужби.
И поголемиот број на тужбите,беше од државјани на други држави.
Реномето кое како град го градат,кај и да е ќе почне од гордост срам за Македонија да станува.
Несомнено освен тие самите сите останати знаеме кое ниво на туризам имаат развиено...
А ова воопшто не ме загрижува....Слушнал од некаде дека е важно да те пишуваат не  е важно за што...
 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

............................
pa , ti sega vidi kolku tamu e za eden ,..a kolku vo bedniot ohrid!

Охрид воопшто не е беден и е еден од најубавите градови кој сум ги посетил во Европа. 
Своевиден култоролшки и историски бисер. Многу малку градови во европа има со толку многу историја и култура на толку мал простор. 
Бедата на Охрид е во оние што го водат а делумно и во Охриѓани (не сите се разбира) кои според мене не се достојни за тоа што го имат.

...pa i ne mislev vo vizuelen smisol,...tuku na uslugite shto gi dava.изненадување
..kravite vo nekoi shtali vo zapadna evropa imaat podobri uslovi za zivot i uzivanje   ,otkolku turistite shto gi imaat  vo  ohrid.да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:05
Originally posted by емил емил напиша:

[QUOTE=kultuzin] [QUOTE=емил]До Култузин 

(до Охрид и нема автопат)


??????????????? .... еј ќе мора на психијатар да одам изгледа нешто не во ред со мене... Секоја година одам за Охрид и има една бензинска се вика Подмоље на влезот и после тоа продолжува....
Баш за 11 Октомври бев во Охрид... тој пат беше со три ленти во еден правец, се возеше 120 km/h , јас мислев тоа дека е автопат! И знак има за автопат!
А видиш, изгледа не треба да возам, тоа не било автопат...

Предлог некој за психијатриска клиника, нешто не сум ок со перцепцијата или поимањето изгледа... Или па не ги знам новите стандарди за автопат и сообраќајни знаци...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:07
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Glupaviot i poglupaviot...

povtorno nov biser na gradonacalnikot....(gafonacalnikot)

Zosto da se plaka za vlez? za da gi snema parite kako sto gi nema i sega....ogromni dolgovi..somnitelni transferi...gradot koj ostvaruva najmnogu profit godisno e vo minus....

gradskata kasa prazna....a vo gradot izgor skapo..

Dojde vreme da odis na odmor vo Ohrid da bide isto skapo kako da odis na odmor na more...vo sosednite zemji...Skapo preskapo....i parkinzi..i ceni za hrana..pienje..nema nesto sto ne se naplaka..nekoj pak od Mk edvaj moze da si dozvoli ednas godisno da odi vo Oh na vikend i da mu plaka na Petreski vlez...e nema bogami....i toa ne sakal na edno mesto da se naplaka tuku na TRI mesta da stavel rampi...смеење Eeee "da ne se pretera malku" togas duri nema da im stapnam ic..i taka pocna da zamruva turizmot vo Ohrid od nivniot um...sto go nemaat..

 
 
Мај Веј и затоа што сте безобразно бедни одите во Грција на одмор и кога поминат 14 дена пак нема сила која да ви натера да се вратите , а сакате да се сончате сеуште и сеуште ...ама тоа што немате пари и паричникот ви е празен
 
Emil ne zbori vo mnozina..vo Makedonija postojat razlicni klasi na luge..i koj kolku moze tolku i ke odi podaleku na odmor...NE SE SITE BEDNI...fala bogu od sabajle koga trgnav na rabota gledav luge rastrcani..koj peski koj so kola koj so avtobus..doterani, sredeni fini si odat na rabota ( znaci ne sme Kenija ili Somalia)...I mene mi se odi na Sejsheli ili na Maldivi ama nema....A vo Ohrid sekoja godina odam po nekolku pati i sekoj pat se razocaruvam od odnesuvanjeto na ohriganite....organizacijata vo gradot e nula a cenite poveke i od evropski...I edno e DA SE STAVI PATARINA...........a drugo e NA TRI MESTA DA SE NAPLAKA VLEZ VO GRADOT......aj sega site da naplakame vlezovi vo sekoj grad...oti nekoj ke kradi a nie ke im gi polnime opstinskite kasi..E pa togas ic nema da setam niz Mk.......


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:09
@ljoce, можеби има не сум запознаен, дали е комунистички или капиталистички пристап незнам , знам дека секоја рампа представува затвореност и пречка за помасовна посетеност.
Секој град зима туристичка такса и тоа е нормално но тоа се наплаќа со смештајот.
Проблемот е тоа што градоначалникот не е способен да воспостави ред со наплата на туристичката такса па ајде сега ставај рампи. 
@brza, во право си дека во Охрид има катастрофално приватно сместување но има и многу убаво средени и чисти приватни сместувања. Тоа што нема стандард и гаранција за квалитетни услови е исто пропуст на локалната управа која не е способна да воведе стандарди и ред кај помалите издавачи на соби. Иаку јас каде што досега сум бил сместен во Охрид секогаш било ОК, но никогаш никој не ми побарал туристичка такса или да ме пријави што секако би било многу понормално отколку рампите на Петрески. Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:15
...ne e problemot deka nema tamu pristojno neshto ,

...tuku,...kolku ke platish vo ohrid  za ona shto go imav  vo grcija?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:16
А каде е тука хотелско - туристичката асоцијација или попозната како ХОТАМ да воспостави ред, за да има издржани аргументи за наплаќање на такса?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:16
Добро... Нека се плаќа влез за Охрид нема проблем.
Го давам следнив предлог.
Бидејќи ние Скопјанишчава имаме пари (пливаме у пари, носот си го дуваме со илјадарка и тоа по така сиромашните, ова среднава класа Скопјанишча задникот по голема нужда си го бришат со 50 евра), но бидејќи во Скопје се наоѓаат скоро сите амбасади, странски претставништва и слично, секој некој што ќе дојде во Скопје да заврши некаква работа мора да:
- Ја донесе сопствената жена и да ги задоволи сексуалните пулизии на старите Скопјанишча
- Ако е разведен, да ја донесе сопствената ќерка да ја видиме какви усни и гради има за да ја вработиме во некое министерство (оти сите сакаат во Скопје )
- Ако нема ќерка, да го донесе сопствениот син, да го облече во магарешка кожа и да ги забавува случајните минувачи пред фонтаната на Александар
- Ако нема деца - ќе му направиме.


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 13:17
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Охрид е светско културно наследство . Не би требало да ги лимитираме гостите кој можат да си дозволат и тие кој не можат да си дозволат да платат па да влезат. Во Македонија е уредено со устав правото за слобода на движењето , никој нема право да зема баждар за влез . Кој е тој што гарантира дека цената нема да достигни до 1000 евра за влез , па да се чувствуваме како да е Охрид друга држава. Ако сакаат независност нека распишат референдум и нека си ги бараат своите права исто како косоварите во Србија. На ваков начин само прават мајмунска емитација на некои европски градови каде исто така се забранува пристап во градовите за луѓе кој се сиромаси и немаат пари да платат влез. Охрид припаѓа на сите и треба да биди еднакво достапен како за типовите кој влегуваат во него со Мерцедес така и за типови кој дошле до Охрид автостоп (иако автостопирањето е забрането од овие проевропски политички пиони кој владеат 20 години со државава). Сите знаеме дека градоначалникот на Охрид е од политичката партија која беше производ на комунистичката,но никој не би претпоставил олку комунистички акт од страна на градоначалник кој веќе 20 години живее надвор од комунистички систем .Ова е знак дека свеста на слободата сеуште нема проработено во главата на бившите комунисти , барем некој од нив. Со ваков пристап на работите можно е после Охрид тоа да го направи и Тетово само влезот би бил 50000 евра. Па ќе се доведиме до ситуација каде ќе се прашуваме дали е дел од македонска територија , се мисли на градот-Х кој може да биде било кој друг град.
Предлагам за влез во Македонија да се наплаќа по 1000 евра. Дали би било уставно тоа???

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 15:02
Originally posted by pHp pHp напиша:

Плаќам две патарини на патот за Охрид и ја плаќам на Македонија Пат, не на градот Охрид.
А инфраструктурата на Охрид е ОБВРСКА на Охрид, да ја среди од пари од ДАНОЦИ на КОМПАНИИТЕ ШТО РАБОТАТ ВО ОХРИД.
Не јас да ти дадам пари за да си го средиш градот.
Јас тебе ти плаќам хотелска услуга, плаќам кафе, лежалка. Ти како угостител имаш ДАНОК, е од тој ДАНОК ќе си ги средиш улиците ВО ГРАДОТ.
Ако не знаеш како, поднеси си оставка. Тогаш си неспособен како градоначалник.
(ова знам дека сфаќаш не се однесува лично на тебе)Nemoj prijatele da objasnuvash tolku komplicirano...

Mozhebi gradonachalnikot kje prochita i epten kje go zbunish.   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 15:08
Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 

 

Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.Samo shto kje replicirav "ne po vrat, po shija", ama kaj vas e ushte polosho zatoa shto vo Makedonija plakja samo onoj vozach koj gi koristi patishtata na koi ima patarina.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 15:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Плаќам две патарини на патот за Охрид и ја плаќам на Македонија Пат, не на градот Охрид.
А инфраструктурата на Охрид е ОБВРСКА на Охрид, да ја среди од пари од ДАНОЦИ на КОМПАНИИТЕ ШТО РАБОТАТ ВО ОХРИД.
Не јас да ти дадам пари за да си го средиш градот.
Јас тебе ти плаќам хотелска услуга, плаќам кафе, лежалка. Ти како угостител имаш ДАНОК, е од тој ДАНОК ќе си ги средиш улиците ВО ГРАДОТ.
Ако не знаеш како, поднеси си оставка. Тогаш си неспособен како градоначалник.
(ова знам дека сфаќаш не се однесува лично на тебе)Nemoj prijatele da objasnuvash tolku komplicirano...

Mozhebi gradonachalnikot kje prochita i epten kje go zbunish.   


Вистина говориш пријателе, ова е премногу комплексна операција за неговиот интелект.
Она што ме загрижува драг пријателе е што, неговата идеја е подржана од МЛАДИ и ЕДУЦИРАНИ граѓани на ова општество.
Тоа ме загрижува !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 16:06
Znaesh kako e prijatele... gluposta ne poznava vremenski ili vozrasni granici.

Za razlika od umot, razumot i mudrosta, taa e neogranichena.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk