IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
    Испратена: 19.Ноември.2011 во 12:47

   

http://k*rir.mk/makedonija/vesti/50384-Vlezot-vo-Ohrid-ke-se-naplaka


Секој што ќе сака да влези во Охрид има да си плати,јасно!!!

Е сега скопјаништата и ониe кабадаите од Битола ќе треба да платат , а не само да го пулат езерото за џабе :)

Овој е лудголема насмевка

Од непознати причини на местото * напишете r :)Изменето од mungos80 - 19.Ноември.2011 во 12:51
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 12:59
Од познати причини е .. цензура на килоплазење

Таквите зезнати зборови се цензурирани на форумов па си знаат членовиве дека куpир е зезнато зборченамигнување


А што се однесува на одлукава, морам да прашам .. Нормален езбунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 13:27
A Ohridskoto ezero e nechija privatna sopstvenost ?P.S. Ne za dzhabe svetot skoval termina "balkanizam".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 15:08
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 15:18
Баш ме заинтересира темава
Коментарот мој .. во сино

Сите туристи кои ќе сакаат да го посетат Охрид, ќе мора да платат по едно евро (ајде бе, само евроизненадување е нема збор, многу ќе се збогатите), такса која ќе се наплаќа на трите рампи поставени кај Подмојле, Косел и Пештани. Ова е замислата на охридскиот градоначалник, Александар Петрески која наиде на негодување кај јавноста.


- Постои голем број на викендаши кои доаѓаат во Охрид на еден ден, а не трошат ништо тука (ама трошат вода да речеме). Си имаат со себе земено храна, која си ја пазариле во градот од кај доаѓаат и идат овде, зафаќаат место со автомобилите (за кој најчесто плаќаат паркинг - или се лажамзбунетост), ќе седат на плажа ќе јадат и пијат од она што го донеле (и ќе си земат барем по една пијачка или ќе платат за да влезат на плажа, затоа што ретко кој ќе седи на градската плажа) и ќе го остават ѓубрето кое некој треба да го крене (факт е дека сме некултурни, ама пишете некоја казна па да видиш дали ќе го фрлат пак ѓубрето таму). Тоа општината ја чини многу, ако го земеме во предвид фактот дека не оставаат ниту еден денар тука (како па да не, ниту денар), ниту пак купуваат нешто во продавниците (а што треба, цела роба да им ја купимезбунетост) - изјавил Петрески.Изменето од Santijago - 19.Ноември.2011 во 15:19
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 15:28
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А што се однесува на одлукава, морам да прашам .. Нормален езбунетост
 
Дали е??
И јас (конечно) НЕ СУМ СИГУРЕН во тоа??
пс
Само замислете си сега...сите останати градо и село-начелници во целатаМакедонија ..да го ископираат ова мудро „решение„ на очигледно забеганиов и анти-цивилизациски настроен фунционер... доведен на фунција во градот Охрид... од с.Ташмаруниште , струшко!!
Во своите територии , каде што имаат реална надлежност!?тага
ппс
Кога забеганиов би пошол за во Скопје на доктор ....на колку РАМПИ треба да плаќа..еве нека биде по само едно Евро!?голема насмевка
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 16:40
More vizi stavete za ova Skopjaniscava...смеење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 16:55
Zaintrigiran od izjavata na gospodinot Petreski se potrudiv da pobaram po netot shto izjavuval do denes i navistina se iznenadiv od negovata inteligencija, edukacija i elokvencija. Aferim bre ohrigjani shto ste si odbrale vakov gradonachalnik !

Neka vi e na chest !


Amdi Bajram mozhe da mu nosi voda na Petreski i toa od onaa koja "se izliva od Ohridskoto ezero vo rekite koi se vlevaat vo nego" , vo ime na na site onie lugje koi "Bog da gi prosti" shto odat na grobishta.

Chovekov e navistina zhiva legenda na Balkanov !

Idejata za naplakjanje vlez vo Ohrid i negovata okolija e s'e ushte najpamentata izjava shto ja dal do denes.

I posle nekoj neka ne potvrdi deka Petreski ne napreduva s'e povekje, sekoj den, vo sekoj pogled.


Bog da chuva i da brani !
P.S. Srekja shto evropejcive ne razbiraat makedonski jazik inaku pod itno kje ni zabranat sekakvo vleguvane vo EU.

Изменето од Messenger - 19.Ноември.2011 во 17:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 23:11
a ,shto da ne!

...a ,''zauzvrat''pa, na o'ridskite gomnari  ke treba da im se naplatuva vlezot vo skopje!

....mi sk*rchi vekje od OH-ridski registracii po ulicive koishto ne znaat kako i kade pa, ...sekade ''shpartaat'' niz kolovozite ...levo-desno...bez zmigavec!

...tuku, ovoj gradomachalnik ne e nishto podole so pametot od...skopskiot...pa i site  drugi....да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 09:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zaintrigiran od izjavata na gospodinot Petreski se potrudiv da pobaram po netot shto izjavuval do denes i navistina se iznenadiv od negovata inteligencija, edukacija i elokvencija. Aferim bre ohrigjani shto ste si odbrale vakov gradonachalnik !
Neka vi e na chest !
Amdi Bajram mozhe da mu nosi voda na Petreski i toa od onaa koja "se izliva od Ohridskoto ezero vo rekite koi se vlevaat vo nego" , vo ime na na site onie lugje koi "Bog da gi prosti" shto odat na grobishta.
Chovekov e navistina zhiva legenda na Balkanov !
Idejata za naplakjanje vlez vo Ohrid i negovata okolija e s'e ushte najpamentata izjava shto ja dal do denes.
I posle nekoj neka ne potvrdi deka Petreski ne napreduva s'e povekje, sekoj den, vo sekoj pogled. Bog da chuva i da brani !
P.S. Srekja shto evropejcive ne razbiraat makedonski jazik inaku pod itno kje ni zabranat sekakvo vleguvane vo EU.
 
Еве и нешто троа интересно....за посочениов ни градоначалник..Охриски се разбира.голема насмевка
 
Originally posted by edikojsi komentator edikojsi komentator напиша:

 Име: vlado | Дата: 19.11.2011 14:55
Malku e edno evro barem 12-13 do 15 evra mislam deka kje zavrsat rabota. Mnogu pameten potez od gradonacalnikot Napred Ace so tebe sme. Da im pokazeme na Skopjaniscana.
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 14:59Jas od Skopje i vozduh si nosam :))) Име: Македонски граѓанин | Дата: 19.11.2011 15:03Ако само и сега ...и другите градови и населени места во Македонија „појдат„ по „генијалниот„ ум на овој очигледно забеган градоначалник....ќе се видат несфатливите и анти-цивилизациски начела според кои се водел и води, но и размислува Охридскиов фунционер !?..
Срамота ..голема и неизбришлива ...и за неговите сограѓани..и сите тие кои му овозможиле да дојде до највисоките позиции во градската власт на градот Охрид. ПИХ
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 15:04
Bolen coek Име: Ludak | Дата: 19.11.2011 15:06
SDSM neznam samo kako planira nekad da se vrati na vlast so vakvi ludaci. Pa go kontrolira li nekoj ovoj? I vo Ohrid ke izgubat.
 
Име: Bojkot na Ohrid | Дата: 19.11.2011 15:09
Tolku ubavi mesta ima vo zemjava i regionot ta puknav vo Ohrid da doagjam. Nikoj da ne im stapne, ionaka ne zasluzuvaat. Bashka se pomalku turisti imaat sekoja godina bidejki da pomines praznik, ili odmor vo Ohrid e poskapo od sekade vo regionot,
 
Име: Aerodromec | Дата: 19.11.2011 15:13
Kakva debilna zamisla.Zamisli bogati-malku sme trosele nie turistite,pa ke ni baral 1 EUR?A ovaa glupost so 200 EUR taksa za toa sto si im KUPIL stan vo toj Ohrid ne vredi da se komentira.
PS Ohrid kako turisticki centar ne nudi nusto i posle ukinuvanjeto na vizite poleka,no sigurno ke propadne.
 
Име: ivan | Дата: 19.11.2011 15:18
Ako mu se potrebni pari , neka ja prenese veleskata topilnica vo Ohrid . A,ako mu e potrebna dolgotrajna vrednost za Ohrid i percepcijata sto ja imaat lugeto za Ohrid, togas treba malku poinakvo razmisluvanje.
 
Име: Gorda | Дата: 19.11.2011 15:29
Ajde site vo Struga. Tamu nikoj nema da Ve maltretira so vleznici, parkinzi, pajaci, kazni.... Se e poeftino i super se pominuva.
 
Име: mile | Дата: 19.11.2011 15:29
Vakva glupost odamna nema cueno, Jas sum od sdsm ama stvarno coekot e bez kontrola
.Covekot prvo naka go procita ustavot na rm pa posle neka trese zeleni glupalk nevide.Nemo ze na nikoj drzavjanin na rm da mu se ogranicuva dvizenjeto vo rm .A toj ohrid e i na mene i na site gradjani na rm . glupaku odi si podobro nekoj vmrovec da dojde ke bide pomalku glup od tebe.
 
Име: pepi | Дата: 19.11.2011 15:31
vo skopje imet edna bolnica sto se viket Bardovci. e tamu se primet takvi mudreci kako ovoj gradonacalnik. Sto ce se sluci ako skopjanistava postava rampi na sekoj vlez vo Skopje pa koga on ce dovadja da mu naplacet i vozduhot sto ce go disi. neka udri kalemot kolku tapi od dovadja vo Skopje a kolku skopjanistava odet vo Ohrid. So cenite sto gi nacukale poevtino e da odis na zapad otkolku vo Ohrid, a i poubo ce si pomines. Ustavot velit deka ne mozes da mu go ogranicis dvizenjeto na gradjaninot a ne za toa i arac da mu naplacas. Do koga vo ovaa zemja ce vladee ludilo
 
Име: skopjancisce | Дата: 19.11.2011 15:32
Mozda e najbolje site sto mislat da odat u Ohrid da gi pratat parite sto gi planiraat za odmor po posta do opstina Ohrid, a da si sedat doma.... Em ke bide kao da bile u Ohrid, em ne mora da se maltretiraat da vozat do tamu ..... Site zadovolni
Име: Pero | Дата: 19.11.2011 15:36
CCCC
 
Име: Maxon | Дата: 19.11.2011 15:46
Ќе се шверцаме преку Галичица со параглајдер! ;)
 
Име: goce | Дата: 19.11.2011 15:50
ja vikam...namesto evra da zema arac po 2 JAJCA (zivi) od covek !!! pa posle on da gi vare ili prze, po negov kejf, cumki on je gradonacalnik neli, i na kraj da gi deli na turistine !!! i toa ...vareni za zenite, a przeni za mazite !!! ALAL VERA BE NACALNICE!!! TESKO OHRIGANI SO IMAT TAKOV TATKO, SO SE NEMA DA MU TEKNE
 
Име: Ivan | Дата: 19.11.2011 15:51
Zato che si idate vo Struga : )))
 
Име: Krusevska Republika | Дата: 19.11.2011 15:53
Pa i vo Krusevo doagaat luge na eden den i go ostavaat gjubreto vo gradot. I plus pokvaliteten vozduh imame od Ohrid. Znaci za vlez vo Krusevskata Republika - 2 evra. Bolni umovi !
 
Име: do idiot.com | Дата: 19.11.2011 16:05
ovoj se preispital deka so toa evro so ke go naplaka ke nemoze ni toalet da im kupi na tie so ke rabotat na rampite....kaj se plati kaj e nabavka na rampi i odrzavanje itn itn ....ama jbg tolku mu e kapacitet na toa mozoceto sto ne mu funkcionira hahah
 
Име: ohriganec | Дата: 19.11.2011 16:16
Ne e kriv gradonacalnikot. Krivi se onie koi ne mu obrnuvaat vnimanie na toa sto zboruva. Toa se onie koi od senka vladeat so Ohrid. Toa se lugeto koi se puleni na Crvenkoski i koi haraat po Ohrid. Namerno go provociraat da pravi vakvi gafovi i duri i gi podrzuvaat so edna edinstvena cel, sto poveke da se izbruka, a tie so vetuvanje za tret mandat, go teraat da se konfrontira so vladata, za da si ja postigne celta, nova kandidatura. Zalno e sto toj ne razmisluva sto zboruva i dali toa sto go kazuva ima ingerencii da go realizira. No vazno e Mitre Veljanoski, Pupe i ostanatite da si gi ostvaruvaat svoite celi preku nivnite kadrovski i finansiski resenija. No lokalnite izbori se blizat, spomenatite ke go vidat rezultatot od niv, a bogami i SDSM. DPMNE konecno ke go dobie Ohrid, so nivna zasluga, a so amin na Crvenkoski
 
Име: Rekanec | Дата: 19.11.2011 16:30
Zalosno covekov totalno odlepil.
 
Име: Meto | Дата: 19.11.2011 16:36
Seto e isto gubre ta vmro ta sdsm site za pari zrknale prokleti da se
 
Име: SDSM-ovka | Дата: 19.11.2011 16:38
Znaci sum simpatizer na SDSM , no imam doblest da kazam deka ova e nevidena glupost od strana na gradonacalnikot. Jas samo se cudam na rakovodtsvoto na SDSM kako moze da dozvolat da ne bruka eden Petreski , ako i mnogu pati dosega so negovi glupi izjavi i potezi.STOP za Petreski. Neka ne go bruka imeto na SDSM.
 
Име: Zorana | Дата: 19.11.2011 16:45
Prasanje: Ce se naplaca li ako dojdam plivajci. Neka razmisli Gradonacalnikot i za edna rampa na ezeroto.
 
Име: Skopjancisce | Дата: 19.11.2011 16:47
Degenov odlicno pokazuva deka vsusnost VMRO i SDSM SE ISTIIII !!! Dve bandi so identicen nacin na funkcioniranje-KOGA SI NA VLAST GRABAAJ!! Ako ima nekoj sto uste misli poinaku-si gi zasluzuva i ednite i drugite.......
 
Име: Toni | Дата: 19.11.2011 17:13
ke me molime da ni ja kazete vasata ziro smetka za tie so "na zalost" nema da dojdat vo ohrid da vi pratime pari. Ve molime za izvinuvanje zaradi naseto otsustvo. Abe vie ne ste normalni be.
Aloooooooooooo da ne mislite deka ste havai ili bora bora????(ako voopsto znaete sto e toa i kaj se naogaat)
Gospod da ni e napomos nas od vas preceneti ohrigani!
 
Име: jasen | Дата: 19.11.2011 18:06
Ohrid bi bil mnogu ubav grad da gi nema ohrigjani...
 
Име: Struzanec | Дата: 19.11.2011 18:07
Odlicno ... I Za Struga neka bide istoto. Barem gradovite ce imaat nekakva korist. Ja podrzuvam ideata kako mnogu pametna
 
Име: krsteb | Дата: 19.11.2011 18:16
predlog a za strancite $50 abe sto e ohrid vo svetot nema takov grad
 
Име: ???? | Дата: 19.11.2011 19:01
So 30 eur let do Evropski destinacii i hotelski uslugi poniski od Ohridskite.......ke zazivee so vakvite postapki neTURIZAM vo Ohrid...
 
Име: miso | Дата: 19.11.2011 19:12
mnogu jako bravo ace imbecilite ce te izberat za kmet be prijatel aj oi si dosta gi brukas sdsmovcite ne ce moze na slednite izbori ni pratenicka grupa da napravat so vakvi kako tebe a vmrovcive sesrdno te podrzuvaat takvi glupaci im se nuzni za da se opravdaat deka ima i poglupi od niv
 
Име: ugr | Дата: 19.11.2011 19:24
acoooooo acooooooooo...... ti si lud
 
Име: skopjaniste | Дата: 19.11.2011 19:33
a na ohridskiot aerodrom ke stavi li rampa na neboto?
ovoj stvarno odlepil! osven vo skopje ima i vo demir hisar- bardovci
a nie skopjanischava treba da gi zamolime nasite opstinski gradonacalnici da vovedat poseben danok za ohrigjanite???
pa ovoj e lud/ namesto da privlekuva lugje i turisti toj se poveke gi odbiva!
napravil li smetka kolku pari sobira opstinata od danok na imot od skopjanischata i drugi sto imaat imoti vo ohrid? imase ednas eden natpis vo nekoj nas vesnik vo koj pisuvase< neka ne ni idat turisti i skopjanischa vo ohrid ke ostane poveke od ezeroto za nas ohrigjanite!
Sreka sto samo toj ne e so site, imam mnogu prijateli vo ohrid koi za sreka se normalni. ccc ccc ccc
 
Име: sime | Дата: 19.11.2011 19:43
vaka pravi zosto se zamisluva deka e monopol..negovata partija ja unisti struga grad preubav i sega se zanesuva...zalosno..
 
Име: Неохриѓанец и нескопјанчиште | Дата: 19.11.2011 19:58
Што се буните вие од Скопје, кога кај вас се наплаќа паркинг на секој чекор, а "пајаците" работат турбо. Еден гослук кај пријател од 3-4 часа ќе чини најмалку 2 евра . А замислете, јадење не носам со себе, а и не фрлам ѓубре на паркингот. Во Скопје е страшно да се дојде.
 
Име: ретард | Дата: 19.11.2011 20:39
Да не беше смешен аце, ќе беше трагичен :))))) Рампа за влез во град, и на рампата арачлија со сабја ќе проверува што носиш во колата :))))) а на излез, обавезно да покажеш фискална што си јадел и кај си пазарел. еден оброк во ресторан или кафана задолжителен !!!
 
Име: NIkola | Дата: 19.11.2011 20:49
eee ohrigjani ohrigjani - kako moze da glasate za covek koj saka da ve ostavi bez turisti?! Stavete se samo vo uloga - daogjate vo skopje i vlastite vi naplakaat administrativna taksa zatoa sto ne ste skopjani!
 
Име: Некој | Дата: 19.11.2011 20:50
А да му ги оставиме парите на Стража и сам да дојде да си ги земе ?
Како да не си носат од дома луѓето кога цените се набиени како да е Охрид Бали.
 
Име: bar | Дата: 19.11.2011 20:53
ЛУДАК. Типично Охридско размислување
 
Име: Ace | Дата: 19.11.2011 22:16
Абе оди барај се !!! Има градови каде што молат за туристи !!! БРАНКО тргни го говедово, те молам !!!
 
Име: ...... | Дата: 19.11.2011 22:16
Mentalen.
 
Име: НЕКОЈ | Дата: 19.11.2011 22:19
Јас сум од СДСМ, ама ве молам овој мајмун тргнете го зошто стварно не можам да го поднесам од глупостите што ги ака!!! МОРОН, од татко ти да не е Охрид па да наплаќаш да го видам и срцетои ми пукнало за Охрид да го видам !!! Абе оди , гони се !!!
 
Име: jordan | Дата: 19.11.2011 22:59
Ne edno 1000 evra napravete vlez pa ke si sedite samo vie bugarofilcina
 
Име: jordan | Дата: 19.11.2011 23:00
Ne edno 1000 evra napravete vlez pa ke si sedite samo vie bugarofilcina
 
Име: sasho | Дата: 19.11.2011 23:20
ЈАС ќе платам 1000 еур за да излезам од Охрид.
 
Име: np | Дата: 20.11.2011 01:03
i taka befte selani
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 12:08
Охрид е светско културно наследство . Не би требало да ги лимитираме гостите кој можат да си дозволат и тие кој не можат да си дозволат да платат па да влезат. Во Македонија е уредено со устав правото за слобода на движењето , никој нема право да зема баждар за влез . Кој е тој што гарантира дека цената нема да достигни до 1000 евра за влез , па да се чувствуваме како да е Охрид друга држава. Ако сакаат независност нека распишат референдум и нека си ги бараат своите права исто како косоварите во Србија. На ваков начин само прават мајмунска емитација на некои европски градови каде исто така се забранува пристап во градовите за луѓе кој се сиромаси и немаат пари да платат влез. Охрид припаѓа на сите и треба да биди еднакво достапен како за типовите кој влегуваат во него со Мерцедес така и за типови кој дошле до Охрид автостоп (иако автостопирањето е забрането од овие проевропски политички пиони кој владеат 20 години со државава). Сите знаеме дека градоначалникот на Охрид е од политичката партија која беше производ на комунистичката,но никој не би претпоставил олку комунистички акт од страна на градоначалник кој веќе 20 години живее надвор од комунистички систем .Ова е знак дека свеста на слободата сеуште нема проработено во главата на бившите комунисти , барем некој од нив. Со ваков пристап на работите можно е после Охрид тоа да го направи и Тетово само влезот би бил 50000 евра. Па ќе се доведиме до ситуација каде ќе се прашуваме дали е дел од македонска територија , се мисли на градот-Х кој може да биде било кој друг град.

Изменето од ljoce - 25.Ноември.2011 во 10:41
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 14:07

"Makedonija i se e mozhno"    
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 14:11
Не ме плаши толку наплатата за влегувањето во Охрид!
Повеќе ме плаши дали и за колку ќе смееме да излеземе од таму?кубење коса
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 14:42
Гледам, ќе се оди почесто на егејско море...

Идејата може ќе му пропадне, но на еколошка жалост на цела Македонија бидејќи Пресушија Билјанините извори (да се надеваме привремено само, како велат стручните лица).

Инаку имам забележано дека повеќето охриѓани имаат опсесија со својот град Охрид, и тоа не само обичните туку и интелектуалци, професори. Не еднашка странци ми кажале: „Сите ни велеа појдете во Охрид, Охрид, Охрид... појдовме во Охрид и што па толку гледате во тој Охрид! ДОбро убав е не дека не е, но ништо посебно: езеро, планини... низ цела Европа има такви, па и поубави„. Така да таксава странците ич нема да ги тангира.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.