IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 18:12
Во Охрид сум бил еднаш во животот во 4-то оделение кога не носеа на настава во природа во Претор, и не однесоа еден ден и во Охрид и Струга. Секогаш за летните одмори патот ме водел кон Јадранот, Егејот или Црно Море, нели викаат морето е здравје, а ако сакам да се бањам во слатка вода базени има секаде.
За Охрид толку имам да кажам. 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 22:38
И после не сум бил патриот, оти сум оставал пари низ Грција, Бугарија или Хрватска.....а не сум оставал во Охрид....замисленост
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2011 во 22:57
more,..ne sum videl poglup od toj gradomachalnikизненадувањеизненадување....( iako,...raka na srce..epten jaka mu e konkutrencijata!)да

...a , be gluopcho,

...a be...zemi ...daj mu na sekoj ''stranec'' po 2 evra,...koj saka da ti fleze,

...i posle  zemi mu  5 evra,...koga ke saka da  ti izleze!

...taka se mlati para be,..shapshal!

...bez da ti go opne,...nikoj nema da   saka da plati !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2011 во 21:34
Ацо легендата strikes again.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 00:51
a be,...koga ke razmislam podobro  ,... vredi da mu plati chovek  i dve evra,...za da mu se izmocha vo ezeroto ! да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 18:04
Петрески упорен: Патарина на влезовите во Охрид!
 
Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески преку соопштение се обрати до јавноста да ја дообјасни идејата за наплата на давачка за влез во градот на УНЕСКО, јавува Ohridnews
 
 
Зарем некој досега се побунил зошто на влезовите кон Скопје има рампи каде се наплатува патарина. Зошто би било чудно да се наплаќа патарина на влезовите во Охрид. Ова се поентите на охридскиот градоначалник во прилог на неговата идеја да почне да им наплатува на туристите за влез во градот. 

„Средствата би биле употребени за изградба на уште една коловозна лента од Подмоље и Косел кон Охрид и би се изградил нов пат кон Свети Наум , проекти кои треба да ги гради државата, која барем засега упорно ги одлага“, стои во писмената реакција на градоначалникот.

Петрески вели дека одговорноста за заштита на Охрид како светско културно наследство, мора да ја споделат сите.

„Природно е покрај Локалната самоуправа во решавањето на проблемите да се вклучи и Владата на Република Македонија , зошто таа стопанисува со Охридското Езеро и целото крајбрежје. ЕЛЕМ водата ја користи за производство на електрична енергија, а денар не дава за негова заштита“, се вели во реакцијата на Петрески.

Според него постои намера од страна на државните институции и медиумите вината да ја фрлаат врз Градоначалникот и Локалната самоуправа од причина што локалната власт не е од партиите што ја сочинуваат централната власт на чело со ВМРО- ДПМНЕ.

Петрески објаснува дека во развиените туристички центри во светот е практика сопствениците на викенд станови, куќи и апартмани, кои не се со постојано место на живеење, да плаќаат дополнителен годишен данок. Кај нас, укажува тој, Владата нема обезбедено законски инструмент тие да плаќаат туристичка такса бидејќи становите ги рентаат на туристите и им се нелојална конкуренција на приватните станоиздавачи во Охрид.

„Законски основи за реализирање на даночните давачки не можеме да обезбедиме ние во Локалната самоуправа, туку тоа треба да го направи законодавниот дом- парламентот. Средствата ќе бидат употребени за унапредување на туризмот и инфраструктурата во најразвиениот туристички центар во Македонија“, објаснува во писмената реакција Петрески.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 19:30
I chovekov prodolzhuva so pretstavuvanjeto na svojata inteligencija ...

Nekoi lugje ednostavno ne znaat koga da zastanat. Prvin kje uprskaat edna rabota, pa potoa se obiduvaat da se opravdaat, da dadat nekoe objasnuvanje, pa kje se povikaat na nekakvi avtoriteti i iskustva koi ne gi razbiraat ... i odat natamu ... i odat ... i odat ...

... daj trgnete go od pozicijata na negovata nesposobnost i postavete nekoj drug.

Bilo koj.
Изменето од Messenger - 23.Ноември.2011 во 19:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 19:38
Добро бе ...јас сум бугарин и имам доаѓано во Велес ,Скопје и Куманово и секогаш имам платено патарина...што толку ви тежи и вие да си платите патарината ?
 
Ете кај нас во Бугарија нема патарина ,али има винетка -тоа е да одиш кај полицијата и да платиш за колку време сакаш да се шетеш по улиците ,магистралите...ако немаш платено тогаш ако те фатат добиваш казна...
 
 
сепак работава е за 60 денари..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 20:33
I ti mu se pridruzhi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 21:57
Не е лоша идејата со рампите под услов парите навистина да одат за инфраструктура, но одејќи по таа логика можат да продолжат и со: „Па ако може да има граничен премин кај Табановце зошто да не може да има и кај Охрид? Ако може да има визи за влез во САД на МК државјани, зошто да не може да се воведат и визи за во Охрид?„
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 22:35

А замисли да му текни на секој градоначалник да го воведи ова.Или уште пострашно на секоја месна заедница. 

Потребни се пари и месните заедници да имаат подобра инфраструктура.

Тргнуваш од Битола за Охрид  и оп кај Ротино три рампи , за селаните од Ротино ,Цапари и Српци , таман си платил нова рампа , селаните од Кажани , и тргнуваш по Ѓавато кога гледаш рампа пред Ресен , , само што ја помина рампата ете ти го Јанкоец , па Избиште,Лева река , Косел,итн  И кога ќе видиш подобро да си останиш дома , оти до Охрид ќе те чини колку до РИМ ;)

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 23:19
Lugjeto ne pravat razlika megju patarina za avtopat i reketiranje.


I sega, ako gradonachalnikot na Bitola e od ist kalibar kako onoj vo Ohrid, kje objavi deka sekoj koj saka da se kachi na Pelister i da go dishi toj vozduh kje treba da plati taksa. голема насмевка

Skopskiot pak kje objavi deka sekoj koj saka da go gleda voinot na konj da plati isto taka, a onie koi kje sakat da se slikaat pokraj nego - duplo. голема насмевка

Ami kako ! Shto e toa, kje dojde nekoj stranec od Republikava ili od nadvor i kje gleda i dishi bespari, neli ? лутинаBog da chuva i da brani od chovekovata glupost ! молитва

Nemojte nikogash da ja potcenuvate, oti eden den kje ve iznenadi. Za razlika od pametta i mudrosta nejzinite dostiganja se neogranicheni.  ѓавол


Изменето од Messenger - 23.Ноември.2011 во 23:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 00:06
...zalosno e toa shto povekjeto od onie goveda , shto ke gi stavish na nekoe odgovorno mesto vo drzavata, odma go gubat  zdraviot razum i treskaat ( a i gi realiziraat!) raznorazni ...nevideni do togash ,...gluposti !

...a, ako saka toj da vleze vo skopjevo ,moze i bez pari ,..i toa  na nekolku mesta!

...e*amu glupaviot !газење од смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 07:12

Позитивното е што ке се отворат нови работни места покрај тие рампи....

 
п.с. а и без тоа само плукате по Охрид колку било скапо и нечинел градот....ете сега со патарината уште една причина да не одите тамуголемо гушкањесршено срце


Изменето од емил - 24.Ноември.2011 во 07:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.