IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секој што сака да влези во мојот град ќе си плати!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 15:02
Originally posted by pHp pHp напиша:

Плаќам две патарини на патот за Охрид и ја плаќам на Македонија Пат, не на градот Охрид.
А инфраструктурата на Охрид е ОБВРСКА на Охрид, да ја среди од пари од ДАНОЦИ на КОМПАНИИТЕ ШТО РАБОТАТ ВО ОХРИД.
Не јас да ти дадам пари за да си го средиш градот.
Јас тебе ти плаќам хотелска услуга, плаќам кафе, лежалка. Ти како угостител имаш ДАНОК, е од тој ДАНОК ќе си ги средиш улиците ВО ГРАДОТ.
Ако не знаеш како, поднеси си оставка. Тогаш си неспособен како градоначалник.
(ова знам дека сфаќаш не се однесува лично на тебе)



Nemoj prijatele da objasnuvash tolku komplicirano...

Mozhebi gradonachalnikot kje prochita i epten kje go zbunish.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:17
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Охрид е светско културно наследство . Не би требало да ги лимитираме гостите кој можат да си дозволат и тие кој не можат да си дозволат да платат па да влезат. Во Македонија е уредено со устав правото за слобода на движењето , никој нема право да зема баждар за влез . Кој е тој што гарантира дека цената нема да достигни до 1000 евра за влез , па да се чувствуваме како да е Охрид друга држава. Ако сакаат независност нека распишат референдум и нека си ги бараат своите права исто како косоварите во Србија. На ваков начин само прават мајмунска емитација на некои европски градови каде исто така се забранува пристап во градовите за луѓе кој се сиромаси и немаат пари да платат влез. Охрид припаѓа на сите и треба да биди еднакво достапен како за типовите кој влегуваат во него со Мерцедес така и за типови кој дошле до Охрид автостоп (иако автостопирањето е забрането од овие проевропски политички пиони кој владеат 20 години со државава). Сите знаеме дека градоначалникот на Охрид е од политичката партија која беше производ на комунистичката,но никој не би претпоставил олку комунистички акт од страна на градоначалник кој веќе 20 години живее надвор од комунистички систем .Ова е знак дека свеста на слободата сеуште нема проработено во главата на бившите комунисти , барем некој од нив. Со ваков пристап на работите можно е после Охрид тоа да го направи и Тетово само влезот би бил 50000 евра. Па ќе се доведиме до ситуација каде ќе се прашуваме дали е дел од македонска територија , се мисли на градот-Х кој може да биде било кој друг град.
Предлагам за влез во Македонија да се наплаќа по 1000 евра. Дали би било уставно тоа???

Изменето од ljoce - 25.Ноември.2011 во 13:19
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:16
Добро... Нека се плаќа влез за Охрид нема проблем.
Го давам следнив предлог.
Бидејќи ние Скопјанишчава имаме пари (пливаме у пари, носот си го дуваме со илјадарка и тоа по така сиромашните, ова среднава класа Скопјанишча задникот по голема нужда си го бришат со 50 евра), но бидејќи во Скопје се наоѓаат скоро сите амбасади, странски претставништва и слично, секој некој што ќе дојде во Скопје да заврши некаква работа мора да:
- Ја донесе сопствената жена и да ги задоволи сексуалните пулизии на старите Скопјанишча
- Ако е разведен, да ја донесе сопствената ќерка да ја видиме какви усни и гради има за да ја вработиме во некое министерство (оти сите сакаат во Скопје )
- Ако нема ќерка, да го донесе сопствениот син, да го облече во магарешка кожа и да ги забавува случајните минувачи пред фонтаната на Александар
- Ако нема деца - ќе му направиме.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:16
А каде е тука хотелско - туристичката асоцијација или попозната како ХОТАМ да воспостави ред, за да има издржани аргументи за наплаќање на такса?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:15
...ne e problemot deka nema tamu pristojno neshto ,

...tuku,...kolku ke platish vo ohrid  za ona shto go imav  vo grcija?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:09
@ljoce, можеби има не сум запознаен, дали е комунистички или капиталистички пристап незнам , знам дека секоја рампа представува затвореност и пречка за помасовна посетеност.
Секој град зима туристичка такса и тоа е нормално но тоа се наплаќа со смештајот.
Проблемот е тоа што градоначалникот не е способен да воспостави ред со наплата на туристичката такса па ајде сега ставај рампи. 
@brza, во право си дека во Охрид има катастрофално приватно сместување но има и многу убаво средени и чисти приватни сместувања. Тоа што нема стандард и гаранција за квалитетни услови е исто пропуст на локалната управа која не е способна да воведе стандарди и ред кај помалите издавачи на соби. Иаку јас каде што досега сум бил сместен во Охрид секогаш било ОК, но никогаш никој не ми побарал туристичка такса или да ме пријави што секако би било многу понормално отколку рампите на Петрески. 



Изменето од kultuzin - 25.Ноември.2011 во 13:11
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:07
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Glupaviot i poglupaviot...

povtorno nov biser na gradonacalnikot....(gafonacalnikot)

Zosto da se plaka za vlez? za da gi snema parite kako sto gi nema i sega....ogromni dolgovi..somnitelni transferi...gradot koj ostvaruva najmnogu profit godisno e vo minus....

gradskata kasa prazna....a vo gradot izgor skapo..

Dojde vreme da odis na odmor vo Ohrid da bide isto skapo kako da odis na odmor na more...vo sosednite zemji...Skapo preskapo....i parkinzi..i ceni za hrana..pienje..nema nesto sto ne se naplaka..nekoj pak od Mk edvaj moze da si dozvoli ednas godisno da odi vo Oh na vikend i da mu plaka na Petreski vlez...e nema bogami....i toa ne sakal na edno mesto da se naplaka tuku na TRI mesta da stavel rampi...смеење Eeee "da ne se pretera malku" togas duri nema da im stapnam ic..i taka pocna da zamruva turizmot vo Ohrid od nivniot um...sto go nemaat..

 
 
Мај Веј и затоа што сте безобразно бедни одите во Грција на одмор и кога поминат 14 дена пак нема сила која да ви натера да се вратите , а сакате да се сончате сеуште и сеуште ...ама тоа што немате пари и паричникот ви е празен
 
Emil ne zbori vo mnozina..vo Makedonija postojat razlicni klasi na luge..i koj kolku moze tolku i ke odi podaleku na odmor...NE SE SITE BEDNI...fala bogu od sabajle koga trgnav na rabota gledav luge rastrcani..koj peski koj so kola koj so avtobus..doterani, sredeni fini si odat na rabota ( znaci ne sme Kenija ili Somalia)...I mene mi se odi na Sejsheli ili na Maldivi ama nema....A vo Ohrid sekoja godina odam po nekolku pati i sekoj pat se razocaruvam od odnesuvanjeto na ohriganite....organizacijata vo gradot e nula a cenite poveke i od evropski...I edno e DA SE STAVI PATARINA...........a drugo e NA TRI MESTA DA SE NAPLAKA VLEZ VO GRADOT......aj sega site da naplakame vlezovi vo sekoj grad...oti nekoj ke kradi a nie ke im gi polnime opstinskite kasi..E pa togas ic nema da setam niz Mk.......

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:05
Originally posted by емил емил напиша:

[QUOTE=kultuzin] [QUOTE=емил]До Култузин 

(до Охрид и нема автопат)


??????????????? .... еј ќе мора на психијатар да одам изгледа нешто не во ред со мене... Секоја година одам за Охрид и има една бензинска се вика Подмоље на влезот и после тоа продолжува....
Баш за 11 Октомври бев во Охрид... тој пат беше со три ленти во еден правец, се возеше 120 km/h , јас мислев тоа дека е автопат! И знак има за автопат!
А видиш, изгледа не треба да возам, тоа не било автопат...

Предлог некој за психијатриска клиника, нешто не сум ок со перцепцијата или поимањето изгледа... Или па не ги знам новите стандарди за автопат и сообраќајни знаци...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 13:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

............................
pa , ti sega vidi kolku tamu e za eden ,..a kolku vo bedniot ohrid!

Охрид воопшто не е беден и е еден од најубавите градови кој сум ги посетил во Европа. 
Своевиден култоролшки и историски бисер. Многу малку градови во европа има со толку многу историја и култура на толку мал простор. 
Бедата на Охрид е во оние што го водат а делумно и во Охриѓани (не сите се разбира) кои според мене не се достојни за тоа што го имат.

...pa i ne mislev vo vizuelen smisol,...tuku na uslugite shto gi dava.изненадување
..kravite vo nekoi shtali vo zapadna evropa imaat podobri uslovi za zivot i uzivanje   ,otkolku turistite shto gi imaat  vo  ohrid.да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:57

Пред некој ден на радио ми улета блиц муабетот го слушнав...

Охрид должи милионски суми(во евра) на име тужби.
И поголемиот број на тужбите,беше од државјани на други држави.
Реномето кое како град го градат,кај и да е ќе почне од гордост срам за Македонија да станува.
Несомнено освен тие самите сите останати знаеме кое ниво на туризам имаат развиено...
А ова воопшто не ме загрижува....Слушнал од некаде дека е важно да те пишуваат не  е важно за што...
 
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:56
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 

 

Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.

 

Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина

 

...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата


Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.
Ова го има во повеќе западноевропски градови. Во Пиран - Словенија летово беше така, има рампа и плаќаш влез . Комунистички нели?

Изменето од ljoce - 25.Ноември.2011 во 12:59
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:54
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 
 
Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.
 
Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина
 
...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата

Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.
 
 
добро .Тогаш се повлекувам од темата ,но ќе ве читам со интерес.Пријатно...големо гушкање
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:53
Originally posted by brza brza напиша:

ja letovo ,..plativ 30 evra za trikrevetna (ili eden golem i plus eden edinechen)...

a ,imashe ,.  samo ''moi'',....frizider, shporet,..tush, wc...tv,...i internet ,...ushte bazen falesheизненадување

..i klima , ama jas ne ja ''zemav'',..zatoa shto mi baraa ushte 5 evra  za nea +!голема насмевка

pa , ti sega vidi kolku tamu e za eden ,..a kolku vo bedniot ohrid!

Охрид воопшто не е беден и е еден од најубавите градови кој сум ги посетил во Европа. 
Своевиден култоролшки и историски бисер. Многу малку градови во европа има со толку многу историја и култура на толку мал простор. 
Бедата на Охрид е во оние што го водат а делумно и во Охриѓани (не сите се разбира) кои според мене не се достојни за тоа што го имат.

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 12:52
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Originally posted by емил емил напиша:

До Култузин 
 

 

Веќе погоре напишав во темата .Во Бугарија немаме патарина ,но имаме винетки/тоа е едно стикерче што си го купуваш од полицијата и го лепиш на предното стакло на автомобилот.Стикерчето е за 3 ,6 или 12 месеци.Зависи колку си платил и со тоа стикерче можеш да се возиш из сите патишта во државата.

 

Но во Македонија ситуацијата е по различна и за тоа треба да плаќате патарина

 

...а парите од патарината треба да одат за средуването на патиштата


Тогаш не си ја разбрал идеата на господинот градоначалник.
Парите тој не ги зима за патишта (до Охрид и нема автопат) , туку тој сака да зима пари за влез во градот. Винетки, патарини јасно е тоа се , но оваа идеа ја нема никаде во Европа и секако представува своевиден бисер на градоначалникот.


Фантастичен и тоа. Ма каков визионер, каква идеја, креативност. Па тоа блика со идеолошки решенија. Да го предложиме за претседател на ОН.

.... после се жалите не ви доаѓале туристи....прашајте се каде е проблемот...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.