IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Земјата навистина се врти околу Сонцето?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Земјата навистина се врти околу Сонцето?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 01:39


Абре брза, навистина си легенда на форумов...

... двајца нека видат една боја и потоа дај им разни нијанси од таа боја за да ја одберат таа што ја гледаат и ако нијансата што ќе ја одберат е иста, тогаш значи гледаат иста нијанса на било која боја.

Ако се читаш самиот што пишуваш и ако размислиш малу што си напишал, ќе се скинеш од смеење... и самиот ќе си го ставиш попот.

смеење


П.С. Шетета што на времето ја укинаа Логика во средните школи. тага




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 03:08
голема насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 11:54
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Jas mislam deka spored Ajnstajn (sho momentalno e najtocna teorija), zemjata se vrti okolu sonceto.

To sho pisite deka dvizenjeto e relativno, nema vrska, posto zemjata (i drugite planeti, zvezdi, galaksii) ne se dvizat vo inerten sistem, nego na niv dejstvuva sila (t.e. imaat zabrzuvanje) -> sistemot ne e inercijalen.

Ne znam bas kako da go objasnam poubo ova (posto i mene ne mi e bas do kraj jasno), ama mislam deka, ako si vo inercijalen sistem, NE POSTOI eksperiment so koj ke se doznae dali se dvizis ili stois...

a ako si vo zabrzuvanje (dejstvuva sila), togas mozis (so upotreba na "accelerometer")

Vo sekoj slucaj, se raspravate na 4 strani za relativnost na dvizenje, a nikoj ne procital sho toa znaci (relativnosta e za inercijalni sistemi, t.e. za tela sho se dvizat po inercija)

Pozdrav

Саше бе...
едно е сигурно...
не да не ти е јасно...
туку не верувам дека знаеш што уопште си напишал...

Ај вака наједноставно да тргнеме од приказната што е тоа инерцијален систем...
и да речеме дека тоа е систем во кој важат Њутновите закони...
а тие, верувам ги знаеш, некако, вака така, се вртат окулу сила...
а кај има сила има и забрзување...
и секое тело останува во состојба на мирување или рамномерно праволиниско движење...
се додека на него не делува некои ја сила...
и систем во кој важи овој закон е инерцијален систем...
и сите системи кои се движат рамномерно праволиниски во однос на инерцијалниот систем се инерцијални системи...

А на она второто болдирано...
а бе се мислев бааѓи време...
и незнам што да искоментирам...
а најмногу она за тела што се движат по инерција...збунетост
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 12:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Абре брза, навистина си легенда на форумов...

... двајца нека видат една боја и потоа дај им разни нијанси од таа боја за да ја одберат таа што ја гледаат и ако нијансата што ќе ја одберат е иста, тогаш значи гледаат иста нијанса на било која боја.
П.С. Шетета што на времето ја укинаа Логика во средните школи. тага

Па и брзиот има право да лупне нешто...намигнување

а ај ако сега на тие двајца има дадеме друга боја, па истото се повтори...
па ај им дадеме трета боја па истото се повтори...

ќе важи тогаш она на професорот мој  по математика на факс...
кој викаше...
ако важи за еден, важи за два, важи за три...
тогаш важи и за н-ти член...

додуша он за низи збореше...збунетостнамигнување

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 14:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ако се читаш самиот што пишуваш и ако размислиш малу што си напишал, ќе се скинеш од смеење... и самиот ќе си го ставиш попот.

смеење


П.С. Шетета што на времето ја укинаа Логика во средните школи. тага


...vidi,vidi...koj toa tamu,... nashol za logika da mi zbori....tuka?!изненадување

...a, sega prvo shto mi padna na pamet e toa shto.... ti ne pobara i link !...... газење од смеење

...tuku , ne beri gajle,...mene logikata u shkolo me ...fati.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 15:53
Originally posted by brza brza напиша:

i?...shto tolkavo cerekanje?изненадување

...ne e li taka,...za toa ako nekoj sumnja deka site gledaat ista boja?
друга е поентата, според проста човечка логика, можно е тоа сите да гледаме различна боја а да ја нарекуваме со исто име „сина боја“, и можда е интересна тема за дискусија, ама не гледам причина воопшто да се дискутира, затоа што сепак сите сме се согласиле дека е е тоа сина боја и сме го искористиле тоа во пракса

така е и со оваа тема, можеби науката се базира на теории кои не знаеме дали се точни, ама барем знаеме дека тие теории сме ги искористиле во нови изуми и откритија, ко и ги користиме во секојдневието... зошто сега тоа да се побива со некаква контра теорија која некој ја смислил пред да си легне, одејќи по „што“ ако логиката како примерот кој го дадов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 22:23
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 

друга е поентата, според проста човечка логика, можно е тоа сите да гледаме различна боја а да ја нарекуваме со исто име „сина боја“, и можда е интересна тема за дискусија, ама не гледам причина воопшто да се дискутира, затоа што сепак сите сме се согласиле дека е е тоа сина боја и сме го искористиле тоа во пракса

Поентата е многу битна !

Излага дека слични или различни искуства сме ги ставиле во ист заеднички кош и ги користиме како една законитост. Ако тие нешта не се идентични, тогаш излага дека за различни нешта сме земале ист репер или сме поставиле една законитост. И сега замисли, ние ова за тема го поставивме само околу една банална работа - боја. Ова нешто важи за сите работи, често пати и многу важни, да не спомнуваме и фундаментални.

Ако е така, а е така, тогаш нека не не чуди тоа што луѓето во светов не се разбираат, погрешно се разбираат и си вадат очи на локално и глобално ниво !

А доволно е само да ги потврдиме разликите и релативноста на сознанијата, па работите ќе потечат по друг пат. Тогаш нема некој да тврди дека сите морат да одат во црква, друг да се опашува со бомби и трет да ништи с'е што не се совпаѓа со неговото "реално" и "апсолутно" сознание коe по некој закон мора сите подеднакво да го признаат и да го делат. тага





Изменето од Messenger - 01.Јули.2012 во 22:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 01:31
кажувам дека не е битно таквото размислување поради тоа што она заедничкото научно знаење и размислување многу добро го спроведуваме во пракса
искористеноста во пракса е она што најмногу докажува што вреди да се следи, а што не

а религијата е добар пример за темава ама во друга смисла, затоа што за разлика од науката, таа бара слепа верба без никакво објаснение или можност за физичка примена во пракса... кратко кажано, религиозните размислувања се потполно исти како оние кои ја поттикнале оваа тема...
не сум атеист, ама науката секогаш ја ставам на прво место баш поради тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 18:16
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Jas mislam deka spored Ajnstajn (sho momentalno e najtocna teorija), zemjata se vrti okolu sonceto.

To sho pisite deka dvizenjeto e relativno, nema vrska, posto zemjata (i drugite planeti, zvezdi, galaksii) ne se dvizat vo inerten sistem, nego na niv dejstvuva sila (t.e. imaat zabrzuvanje) -> sistemot ne e inercijalen.

Ne znam bas kako da go objasnam poubo ova (posto i mene ne mi e bas do kraj jasno), ama mislam deka, ako si vo inercijalen sistem, NE POSTOI eksperiment so koj ke se doznae dali se dvizis ili stois...

a ako si vo zabrzuvanje (dejstvuva sila), togas mozis (so upotreba na "accelerometer")

Vo sekoj slucaj, se raspravate na 4 strani za relativnost na dvizenje, a nikoj ne procital sho toa znaci (relativnosta e za inercijalni sistemi, t.e. za tela sho se dvizat po inercija)

Pozdrav

Саше бе...
едно е сигурно...
не да не ти е јасно...
туку не верувам дека знаеш што уопште си напишал...

Ај вака наједноставно да тргнеме од приказната што е тоа инерцијален систем...
и да речеме дека тоа е систем во кој важат Њутновите закони...
а тие, верувам ги знаеш, некако, вака така, се вртат окулу сила...
а кај има сила има и забрзување...
и секое тело останува во состојба на мирување или рамномерно праволиниско движење...
се додека на него не делува некои ја сила...
и систем во кој важи овој закон е инерцијален систем...
и сите системи кои се движат рамномерно праволиниски во однос на инерцијалниот систем се инерцијални системи...

А на она второто болдирано...
а бе се мислев бааѓи време...
и незнам што да искоментирам...
а најмногу она за тела што се движат по инерција...збунетост


Mr. Clooney,

Se kladam deka poke razbiram na ovaa tematika od tebe намигнување
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 19:11
Jaс викам да ставите едно махало на Фуко на Земjата, едно на махало на Фуко Сонцето

да ги пиштите да се клатаат

и да анализирвате

мир

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 19:29
...i jas sakam  da ne pljampash na bugarsko -makedonski ama ,

....ete nema!намигнување

a za zemjata?..збунетост.

...da,...navistina okolu sonceto se vrti  ,

a i ...okolu sebe!голема насмевка


Изменето од brza - 02.Јули.2012 во 19:31
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 21:21
Originally posted by sasebt sasebt напиша:


Mr. Clooney,

Se kladam deka poke razbiram na ovaa tematika od tebe намигнување

Mr sasebt...
Се кладам дека тоа навистина го мислиш...намигнување
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 22:53
Originally posted by brza brza напиша:

...i jas sakam  da ne pljampash na bugarsko -makedonski ama ,

....ete nema!намигнување

a za zemjata?..збунетост.

...da,...navistina okolu sonceto se vrti  ,

a i ...okolu sebe!голема насмевка


е ай сега бугаро-македонски

како па го разбра бе

ко треба да бидем точни - сонцето е земята се вртат около обшт центор на масите

ба ли го како е на македонски - common gravity center

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2012 во 00:29

...ај и ја да кажамнамигнување

ако земјата се врти околу сонцето ,тогаш мора нашава Македонија да е центарот,пошто сите комшии се вртат околу неа.да

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.