IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Трикови и совети!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трикови и совети!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 01:11
Каде исчезнува вашиот слободен простор?Дали ви се има случено некогаш наеднаш да ви снема
неколку гигабајти од местото на вашиот хард диск, а сте 100% сигурни
дека немате ставено ништо ново.

<p align="justify"> Ако не е
некој вирус тогаш сигурно e System Restore. Значи за да можете повторно
да си ја повратите старата состојба на вашиот компјутер System Restore
прави така наречени точки во кој се зачувуваат податоци за моменталната
состoјба на вашиот компјутер кои можат да послужат при појавата на
некаков проблеми и паѓање на системот. Мегутоа ваквите точки се
сместуваат во скриениот фолдер „System Volume Information“ на вашиот
хард диск и може да ви одземаат многу од вашиот простор (особено ако го
немате преинсталирано Windows XP подолго време). Тоа е така поради
лошите основни поднесувања на System Restore.

<p align="justify">За да го промените тоа одете на Start>(all) Programs > Accessories > System Tools > System Restore ќе ви се појави прозорецот како на сликата.

<p style="text-align: center;">

<p align="justify">Притиснете System Restore Settings и ќе ви се појави прозорец како на сликата.

<p style="text-align: center;">

<p align="justify">Изберете ја партицијата [С:], притиснете Settings и ќе ви се отвори прозорец како на сликата.

<p style="text-align: center;">

<p align="justify">Забележувате
дека по дифолт е избрана најголемата вредност за простор кој што може
да го користи System Restore. Толку многу простор да му се додели на
System Restore е речиси апсолутно непотребно. Променете ја оваа
вредност на помалку, некаде околу 500MB би требало да биде доволно.

<p style="text-align: center;">

<p align="justify">Притиснете ОК.

P.s: Ако инсталацијата на Windows-от што ја имате е постара, ќе забележите дека ќе ви се ослободи многу простор


Изменето од Santijago - 03.Ноември.2011 во 13:08
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 00:02
IE 7 грешка во Service Pack 2
Кликнете на линот за да го тестирате IE 7

http://secunia.com/Internet_Explorer_Arbitrary_Content_Disclosure_Vulnerability_Test/p.s.  Имав пишано цел текст, ама ми се рестартира компјутеро па ме мрза да пишувам од почеток, затоа ви го давам само линкот намигнување


Изменето од Santijago - 28.Октомври.2011 во 15:53
Кон врв
Maja3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maja3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2012 во 22:32
Помош околу HP принтер
     

    Здраво, деновиве размислувам да го купам овој тип на принтер:
    HP Laser Jet Pro M1217nfw MFP, па ме интересира дали некој знае нешто повеќе да ми каже во однос на бојата, односно што е она што би требала да го купувам за да го заменам со веќе потрошеното, и дали може да биде тоа некаде "наполнето" или мора да се купува ново, и дали има некој претстава колку одприлика би чинело тоа?
    Поздрав

Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2012 во 00:14
Originally posted by Maja3 Maja3 напиша:

Помош околу HP принтер
     

    Здраво, деновиве размислувам да го купам овој тип на принтер:
    HP Laser Jet Pro M1217nfw MFP, па ме интересира дали некој знае нешто повеќе да ми каже во однос на бојата, односно што е она што би требала да го купувам за да го заменам со веќе потрошеното, и дали може да биде тоа некаде "наполнето" или мора да се купува ново, и дали има некој претстава колку одприлика би чинело тоа?
    Поздрав
За овие информации слободно прашај во продавницата од каде што планираш да го купиш. Да ти објаснат се за производот им е, меѓу другото и работа на продавачите.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2012 во 20:30
HP Laser Jet Pro M1217nfw
Маја слободно можиш да го земиш овој принтер, со оригиналниот тонер ке испринташ 550-600 примероци, а потоа ке треба да се наполни тонерот.
Со наполнет тонер ке можиш да испринташ над 1000 примероци.
Полнењето на тонерот е 800 ден.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2014 во 21:00
Значи македонче да не запне,ама ако запне ќе најде начин.
Јас до денес не знаев,додуша немам ни прашано кај тие што се разбираат...
Како да симнеш музика од плеерите кои се поставени на самата веб страна.
И еве ја чколијата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.