IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенција за вработување на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенција за вработување на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2012 во 22:04
http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/JavenoglasMKopstivestini17042012.pdf

Господа невработени! Повторна можност за бесплатни курсеви по ИТ, странски јазици и претприемаштво. Инаку утре е последен ден за пријавување. Работа нема да ви најдат но од знаење плус, глава не боли.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2013 во 17:39
Ептен се ефикасни нема збор...како ја намалија привидно невработеноста
алал да им е, се скапаа од фалењеболен
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2013 во 17:44
А што да прават кога сеуште има вакви фирми. Мислат дека жениве не знаат крпа да држат во рака па им треба ... 


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2013 во 17:49
Предлог:
Да се преименува во агенција за евиденција тоа е најсоодветното име
за оваа институција.

Благодариме однапред.

Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 01:33
ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2013 во 12:48
Originally posted by Guilty Guilty напиша:

ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.

Гилти, ти си „гилти“ што предвидените цели на владата, за намалување на невработеноста, не се остваруваат со зацртаното темпо! голема насмевка
Досега цифрата веќе требаше да падне под 200.000, а ти сега најде да се пријавуваш! плазење
Ете, од овакви не одиме напред! смешен


btw. еден виц.

Невработен инженер (не е важно што) доаѓа во агенција за вработување.
Невработен:   - Дојдов кај вас да ми најдете работа, да ме вработите.
Чиновничето: - Добро, еве имам една понуда. Работно место главен инженер, плата 2000 евра месечно, службено возило, обезбеден стан ...
Невработен:   - Ама чекајте, вие сигурно се зезате со мене!?
Чиновничето: - Е кој прв почна бе ... ?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2013 во 20:15
А да лупнат и овие некоја лотарија,а
Ако ништо друго,ќе го поднаполнат буџетот заради
потребните документи при учество во истата
Па кој сака да игра нека си плати...
Кој не срам да му е не му се работи

Изменето од Орка - 20.Декември.2013 во 20:17
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21918
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 00:05
Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 16:03
1. Сигурно Велес не е единствен.
Нема ден, а некој од вработените чиновничиња (канцелариските глувци) во АВРМ да не е надвор од работното место (до пазар, до банка, до дуќанче, до некое кафеанче да си купат ќебапчиња...)*, додека невработените чекаат пред неговата канцеларија за да се пријават.

2. Владава постојано ни’ труби за модернизација на општествово, за едношалтерски систем, за унапредување на информатичките технологии, за воведување електронски здравствени картички ...

1+2.  Па, си размислувам размислување
Зошто владава не воведе електронски картички за невработени?!
Така секој невработен би можел да си отиде во одредениот термин за пријавување, да ја помине картичката на автоматскиот читач на картички (кој е поставен на влезот од АВРМ) и воопшто да не чека „со саати“ пред канцелариите.
Овака би се намалила и администрацијата од непотребни лезилебовци, а и ќе се поштедат, ќе се спасат од маките кутрите тие, бидејќи постојано се жалат од „прекумерната“ и „претешката“ работа на запишување во картончињата на следниот термин за пријавување на (замислете) педесетина невработени на ден.

* - Не зборувам за време на пауза.

Р.Ѕ. Можеби овој пост требаше да го пишам во темата „Предлози до Владата“, но ... еве се одлучив за овде. И така и така ова мое „тресење зелени“ нема да има никакво влијание врз надлежните фактори, па сеедно е каде ќе биде пишано.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 21:51
Далеку сме ние од модернизација, доволно е да се погледне ( зградата, ходникот) канцеларијата на дотичните на што личи, а да не зборуваме за компјутерите кои им се " пребрзи ". Едноставно кога ќе влезам во некои јавни институции заборавам во кој век живеемезагриженост

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 22:26
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување

Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 01:13
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување
Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост

Ма како Бе 38, 28 %! збунетост
Информациите ви се веќе застарени.плазење
Не сте слушнале, денес е веќе 22%.голема насмевка
Е не, ќе се заебаваме!кул
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2015 во 02:30
Кај и да е, ќе почне да ми фали Златников со бисеритеплазење


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21918
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2015 во 00:17
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.