Испечати | Затвори го прозорот

Агенција за вработување на РМ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24989
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 21:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Агенција за вработување на РМ
Постирано од: gonzo
Наслов: Агенција за вработување на РМ
Датум на внесување: 16.Октомври.2011 во 23:32
Агенцијата за вработување на Македонија стартуваше пред некое време со бесплатните обуки на невработените лица по градовите низ Македонија.
Моментално е активен http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/Javenoglaszaucesnicinak*rsevivtorkrug.pdf - http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/Javenoglaszaucesnicinak*rsevivtorkrug.pdf - ><> Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 --> http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/Javenoglaszaucesnicinak*rsevivtorkrug.pdf -



Коментари:
Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Октомври.2011 во 21:16
Хмм, дали се ова истите ИТ обуки за кои аплицираше една пријателка ... изгледа се истите...


Само ме интересира како ги селектираат

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 18.Октомври.2011 во 22:30
Ne, ne eve gi prethodnite:

. MCITP – Server Administrator,
. MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008, Database Developer 2008,
. MCITP- Enterprise Messaging Administrator 2010,
. MCITP- Enterprise SQL Server 2008, Database Administrator 2008,
. CISCO – CCNA (.... .. ......),
. SCJP – Sun Certified Java Programmer,
. LPIC– 1 – Linix Proffesional Institute Certification,
. Comp TIA A+ 2009 Edition
. Oracle


Za procesot na selekcija citajte vo Misterii...плазење







-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 10.Јануари.2012 во 22:34
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Ne, ne eve gi prethodnite:

. MCITP – Server Administrator,
. MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008, Database Developer 2008,
. MCITP- Enterprise Messaging Administrator 2010,
. MCITP- Enterprise SQL Server 2008, Database Administrator 2008,
. CISCO – CCNA (.... .. ......),
. SCJP – Sun Certified Java Programmer,
. LPIC– 1 – Linix Proffesional Institute Certification,
. Comp TIA A+ 2009 Edition
. Oracle


На страната на АВРМ се објавени листите со термини и кандидати кои ќе бидат тестирани за горенаведените обуки. Доколку некој аплицирал не е лошо да си провери.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Zo
Датум на внесување: 12.Јануари.2012 во 01:54
Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...

-------------
EXPRESS YOURSELF


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 12.Јануари.2012 во 02:39
Originally posted by Zo Zo напиша:

Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...

И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 12.Јануари.2012 во 13:55
Originally posted by Zo Zo напиша:

Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...



Ako si apliciral za prvite IT obuki proveri na spisocite site ce odat na testiranje...A ako si za drugite obuki zaedno sto se jazici i IT , tie se uste se vo procedura...да


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Zo
Датум на внесување: 13.Јануари.2012 во 03:35
Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден

-------------
EXPRESS YOURSELF


Постирано од: reuma
Датум на внесување: 13.Јануари.2012 во 16:34
Originally posted by Zo Zo напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден


Ама на огласите не пишува дека се само за ............луге, т.е. нивни познаници или на некој близу во власта, па за обичните смртници нема место.Абе исто како конкурси за ВЕЌЕ вработен, па си мислиш не наместен, а те пречекува лицето за кое е распишан конкурсот......и ти вика е , за мене е , ама ај ке ти ги примам документите. Си одиш дома и не веруваш шо ти се случи..........и на следниот оглас пак се јавуваш.....и се прасуваш - со не е во ред со мене?

ИМАМ ВАКВО ИСКУСТВО, КАКО ТВОЕТО!.......Уште во далечната 1997г. кога службеничката ми рече па најди си работа па дојди, а не вака , огласите се само за веќе примени. .....Судбина...И чудно е што до денес ништо не се сменило.....НИ нудеа дообука на компјутер или преквалификација, и сл. и никогаш до денес не ме викнаа......Сама си најдов работа,среќа имав и сеуште си работам... Со среќа на невработените!!!!!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Јануари.2012 во 16:41
Јас посетував една од обуките за канцелариско работење од владата пред некоја година. И немам партиска книшка. Немам ниту врски како би поминал преку ред. Немав што да правам, па се пријавив само онака. Ме известија по телефон и посетував обука. И никому ништо.
Со оглед на тоа што Агенцијата за вработување е финансирана од буџетот, не верувам дека и за овие обуки некој би правел проблем.

Проблем е народот.
Не може да се пријави за сервер администратор, а да пише таму дека нема никакво познавање од работа со компјутери. Има смешни пријави, овој е еден од најнаивните.
Нормално е да има селекција на кандидатите, има некои што не знаат глувче да држат а се пријавуваат за напредни ИТ обуки. Не знаат што е  Windows, а сакаат да станат експерти.
Со таа селекција се овозможува само лицата кои што имаат основа, да се стекнат со напредна обука. Од секое дрво шупелка не бидува.


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 07:56
Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!





-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 04.Февруари.2012 во 19:23
Еве почнаа и обуките за странски јазици во сите градови. Кој не добил картичка- покана или телефонско јавување да си провери во бирото за вработување за термините. Информатичките обуки се одлагаат засега според информации од АВРМ, барем во некои градови, не сум сигурен за цела РМ.




-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 04.Февруари.2012 во 19:26
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!






Инаку повеќе од половина пријавени кандидати за оваа и останатите ИТ обуки, воопшто не се појавиле на тестирањата. Што е и донекаде логично бидејќи обуките се во Семос и траат неколку месеци, па сега некој од јужните делови да патува до Скопје на секои неколку дена...хм...изненадување


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 11.Февруари.2012 во 16:40
Влегува човек во Агенција за вработување и прашува:
- Дали вашата дејност е наоѓање работа на невработените?
- Да!
- Дали има некоја работа за мене?
- Да, има. Ќе работите во канцеларија, ќе имате лична секретарка, службен автомобил, дневници, месечната платата ќе ви биде минимум 2000 евра ...
- Ама чекајте! Вие да не се заебавате?збунетост
- Е па кој прв почна де?голема насмевка



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 23.Април.2012 во 22:04
http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/JavenoglasMKopstivestini17042012.pdf" rel="nofollow - http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/JavenoglasMKopstivestini17042012.pdf

Господа невработени! Повторна можност за бесплатни курсеви по ИТ, странски јазици и претприемаштво. Инаку утре е последен ден за пријавување. Работа нема да ви најдат но од знаење плус, глава не боли.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 06.Јули.2013 во 17:39
Ептен се ефикасни нема збор...како ја намалија привидно невработеноста
алал да им е, се скапаа од фалењеболен


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 17:44
А што да прават кога сеуште има вакви фирми. Мислат дека жениве не знаат крпа да држат во рака па им треба ... 




-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 17:49
Предлог:
Да се преименува во агенција за евиденција тоа е најсоодветното име
за оваа институција.

Благодариме однапред.



Постирано од: Guilty
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 01:33
ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 17.Декември.2013 во 12:48
Originally posted by Guilty Guilty напиша:

ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.

Гилти, ти си „гилти“ што предвидените цели на владата, за намалување на невработеноста, не се остваруваат со зацртаното темпо! голема насмевка
Досега цифрата веќе требаше да падне под 200.000, а ти сега најде да се пријавуваш! плазење
Ете, од овакви не одиме напред! смешен


btw. еден виц.

Невработен инженер (не е важно што) доаѓа во агенција за вработување.
Невработен:   - Дојдов кај вас да ми најдете работа, да ме вработите.
Чиновничето: - Добро, еве имам една понуда. Работно место главен инженер, плата 2000 евра месечно, службено возило, обезбеден стан ...
Невработен:   - Ама чекајте, вие сигурно се зезате со мене!?
Чиновничето: - Е кој прв почна бе ... ?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 20:15
А да лупнат и овие некоја лотарија,а
Ако ништо друго,ќе го поднаполнат буџетот заради
потребните документи при учество во истата
Па кој сака да игра нека си плати...
Кој не срам да му е не му се работи


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 22.Јануари.2014 во 00:05
Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 16:03
1. Сигурно Велес не е единствен.
Нема ден, а некој од вработените чиновничиња (канцелариските глувци) во АВРМ да не е надвор од работното место (до пазар, до банка, до дуќанче, до некое кафеанче да си купат ќебапчиња...)*, додека невработените чекаат пред неговата канцеларија за да се пријават.

2. Владава постојано ни’ труби за модернизација на општествово, за едношалтерски систем, за унапредување на информатичките технологии, за воведување електронски здравствени картички ...

1+2.  Па, си размислувам размислување
Зошто владава не воведе електронски картички за невработени?!
Така секој невработен би можел да си отиде во одредениот термин за пријавување, да ја помине картичката на автоматскиот читач на картички (кој е поставен на влезот од АВРМ) и воопшто да не чека „со саати“ пред канцелариите.
Овака би се намалила и администрацијата од непотребни лезилебовци, а и ќе се поштедат, ќе се спасат од маките кутрите тие, бидејќи постојано се жалат од „прекумерната“ и „претешката“ работа на запишување во картончињата на следниот термин за пријавување на (замислете) педесетина невработени на ден.

* - Не зборувам за време на пауза.

Р.Ѕ. Можеби овој пост требаше да го пишам во темата „Предлози до Владата“, но ... еве се одлучив за овде. И така и така ова мое „тресење зелени“ нема да има никакво влијание врз надлежните фактори, па сеедно е каде ќе биде пишано.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 21:51
Далеку сме ние од модернизација, доволно е да се погледне ( зградата, ходникот) канцеларијата на дотичните на што личи, а да не зборуваме за компјутерите кои им се " пребрзи ". Едноставно кога ќе влезам во некои јавни институции заборавам во кој век живеемезагриженост



-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 22:26
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување

Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 01:13
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување
Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост

Ма како Бе 38, 28 %! збунетост
Информациите ви се веќе застарени.плазење
Не сте слушнале, денес е веќе 22%.голема насмевка
Е не, ќе се заебаваме!кул


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 30.Април.2015 во 02:30
Кај и да е, ќе почне да ми фали Златников со бисеритеплазење

http://www.time.mk/r/bcebd2999d/6c5784424c/" rel="nofollow - Македонија има над 100.000 невработени, кои не сакаат да работат или не веднаш




-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 03.Мај.2015 во 00:17
И ова се важи збунетост
http://aktuelno24.mk/%D0%B7%D0%B0-3-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0-500-%D0%BB%D1%83%D1%93%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%BE-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BA" rel="nofollow - http://aktuelno24.mk/%D0%B7%D0%B0-3-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0-500-%D0%BB%D1%83%D1%93%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%BE-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BA


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: mr.Sulko
Датум на внесување: 13.Мај.2016 во 02:22
Дечки, и успеа ли некој да влезе на обукиве?
Се пријавив на обуката за Јава.
Ако некој случајно бил, да каже што имаше на тестирањето?




Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 09.Јуни.2016 во 21:15
 Здраво на сите форумџии,

Работам на тема „ http://Невработеност%20на%20младите%20во%20МК%20и%20социјална%20исклученост" rel="nofollow - Невработеност на младите во МК и социјална исклученост „. 
Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување



-------------
Прилепчанка


Постирано од: marchi.be
Датум на внесување: 12.Јуни.2016 во 09:42
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:



 Здраво на сите форумџии,

Работам на тема „ http://Невработеност%20на%20младите%20во%20МК%20и%20социјална%20исклученост" rel="nofollow - Невработеност на младите во МК и социјална исклученост „. 
Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување




eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 12.Јуни.2016 во 22:03
Originally posted by marchi.be marchi.be напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:



 Здраво на сите форумџии,

Работам на тема „ http://Невработеност%20на%20младите%20во%20МК%20и%20социјална%20исклученост" rel="nofollow - Невработеност на младите во МК и социјална исклученост „. 
Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување




eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e

Фала многу.
И така го читаш, можеш и да го потполиш хе, хе. голема насмевкада


-------------
Прилепчанка


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 28.Јуни.2016 во 04:15
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Работам на тема „ http://Невработеност%20на%20младите%20во%20МК%20и%20социјална%20исклученост" rel="nofollow - Невработеност на младите во МК и социјална исклученост „. 
Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 25.Јули.2016 во 17:36
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Работам на тема „ http://Невработеност%20на%20младите%20во%20МК%20и%20социјална%20исклученост" rel="nofollow - Невработеност на младите во МК и социјална исклученост „. 
Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost


-------------
Прилепчанка


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 27.Јули.2016 во 15:04
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Види вака, не знам каде виде плукање по прашалникот, критика или навреда.

Само ти кажав дека прашњато под број 15 не можам да ти го одговорам како што ти сакаш, баш затоа и пишав тука, а како одговор добив хмм не знам како да го наречам тоа што го пиша..

Зошто да не можам да изберам - се сложувам на 4 од 5те опции?! Зошто мора да ми е сеедно и воопшто да не се согласувам со 2 од 5те опции, за да ја пополнам анкетава?! Така не би го искажала своето мислење, туку би одговорила како ти би очекувала, односно лицата што ќе ја пополнат да не се согласуваат со 2 од 5те точки..
Ако правиш анкета и очекуваш да добиеш одговори какви што сакаш, тогаш не треба воопшто да ги правиш...


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk