IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Продавање слики надвор од земјата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Продавање слики надвор од земјата

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Продавање слики надвор од земјата
    Испратена: 12.Октомври.2011 во 16:18


Sakam da stavam moi dela na aukcija na eBay,
chunki sega i Makedonija mozhe da koristi PayPal.

Koga denes bev vo Poshta i DHL da se informiram kolku
bi me chinelo isprakjanjeto mi rekoa de ne mozhe da se
isprakja umetnichko delo, deka ima nekoja postapka vrzana
so carina i/ili ministerstvo za kultura.

Se prashuvam da ne e za da se dobie/izvadi
certifikat za avtentichnost?

Ako nekoj ima povekje informacii ili iskustvo
vo ovaa rabota ako mozhe da spodeli, da dade nekoj sovet.


Blagodaram

Pozdrav

Igor
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 22:41
Prashanjevo postavi go na podforumot Pravo. Mozhebi moderatorot Makedon kje mozhe da ti dade podrobni informacii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2011 во 00:01
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:Sakam da stavam moi dela na aukcija na eBay,
chunki sega i Makedonija mozhe da koristi PayPal.

Koga denes bev vo Poshta i DHL da se informiram kolku
bi me chinelo isprakjanjeto mi rekoa de ne mozhe da se
isprakja umetnichko delo, deka ima nekoja postapka vrzana
so carina i/ili ministerstvo za kultura.

Se prashuvam da ne e za da se dobie/izvadi
certifikat za avtentichnost?

Ako nekoj ima povekje informacii ili iskustvo
vo ovaa rabota ako mozhe da spodeli, da dade nekoj sovet.


Blagodaram

Pozdrav

Igor


Доколку делата се твои, треба да го докажеш потеклото, пред евентуално да го продадеш делото. Согласно Законот за заштита на културното наследство и уметничките слики се дел од културното наследство и пред да се извезе нешто такво, од Управата за заштита на културното наследство потребно е да се добие дозвола за извоз.
Управата за заштита на културното наследство е должна за секоја издадена дозвола да го извести царинскиот орган.

Најдобро е да појдеш до Управата за заштита на културното наследство и да поднесеш барање за извоз таму.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.