Испечати | Затвори го прозорот

Продавање слики надвор од земјата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24976
Датум на принтање: 29.Ноември.2022 во 06:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Продавање слики надвор од земјата
Постирано од: Igor-T
Наслов: Продавање слики надвор од земјата
Датум на внесување: 12.Октомври.2011 во 16:18


Sakam da stavam moi dela na aukcija na eBay,
chunki sega i Makedonija mozhe da koristi PayPal.

Koga denes bev vo Poshta i DHL da se informiram kolku
bi me chinelo isprakjanjeto mi rekoa de ne mozhe da se
isprakja umetnichko delo, deka ima nekoja postapka vrzana
so carina i/ili ministerstvo za kultura.

Se prashuvam da ne e za da se dobie/izvadi
certifikat za avtentichnost?

Ako nekoj ima povekje informacii ili iskustvo
vo ovaa rabota ako mozhe da spodeli, da dade nekoj sovet.


Blagodaram

Pozdrav

Igor

-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 22:41
Prashanjevo postavi go na podforumot Pravo. Mozhebi moderatorot Makedon kje mozhe da ti dade podrobni informacii.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Октомври.2011 во 00:01
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:Sakam da stavam moi dela na aukcija na eBay,
chunki sega i Makedonija mozhe da koristi PayPal.

Koga denes bev vo Poshta i DHL da se informiram kolku
bi me chinelo isprakjanjeto mi rekoa de ne mozhe da se
isprakja umetnichko delo, deka ima nekoja postapka vrzana
so carina i/ili ministerstvo za kultura.

Se prashuvam da ne e za da se dobie/izvadi
certifikat za avtentichnost?

Ako nekoj ima povekje informacii ili iskustvo
vo ovaa rabota ako mozhe da spodeli, da dade nekoj sovet.


Blagodaram

Pozdrav

Igor


Доколку делата се твои, треба да го докажеш потеклото, пред евентуално да го продадеш делото. Согласно Законот за заштита на културното наследство и уметничките слики се дел од културното наследство и пред да се извезе нешто такво, од Управата за заштита на културното наследство потребно е да се добие дозвола за извоз.
Управата за заштита на културното наследство е должна за секоја издадена дозвола да го извести царинскиот орган.

Најдобро е да појдеш до Управата за заштита на културното наследство и да поднесеш барање за извоз таму.

-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk