IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиот јазик во ИСЛАМОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиот јазик во ИСЛАМОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Божиот јазик во ИСЛАМОТ
    Испратена: 28.Септември.2011 во 20:58
Нормално е да има една ваква тема, за да не пишуваме офтопик.

Знаеме дека к*ранот паднал од небо и не е напишан од човек. Значи паднал од небо на арапски јазик... (интересно, не знаев дека на небото имало арапи)

Мене не ми е јасно како ќе се спасат оние муслимани што не го знаат Божиот јазик...(арапскиот)збунетост
Ако к*ранот паднал од небо на арапски, тогаш зашто сите муслимани не учат арапски т.е. божји јазикзбунетост

Нели паднал од небо и тоа е божји јазик. Нели тоа не е напишано од чоек, а од самиот бог....

Па зашто тогаш некој се осмелува да го сквернави божијот јазик со превод. Зарем тоа не е голем грев...изненадување

Ако тоа е вистината и јазикот на бога, тогаш зошто постоиме сите ние...изненадување


Изменето од Tetratka - 28.Септември.2011 во 21:02
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:10


Tetratka, ako odime taka... zarem navistina postoi Bozhji jazik ili nekakov Bozhji odbran narod ???

Ne gi branam muslimanite, no kolku shto mi e poznato tie go uchat arapskiot jazik za da go go chitaat K'uranot vo negovata originalna verzija, a ne vo prevodi koi inherentno sodrzhat izvesni nekorektnosti ili dozvoluvat mozhnost za menuvanja koi kje ostanat nepoznati za onie koi ne go vladeat arapskiot jazik.

Ako Pismoto "padnalo" od nebo na evrejski, aramejski ili staro/novogrchki jazik togash zoshto site hristijanski vernici, dokolku sakaat navistina da go razberat originalniot Bozhji zbor, ne gi uchat "Negoviot jazik"?

Znaesh, stara vistina e deka ne treba da se gleda reskata vo tugjoto oko...










Изменето од Messenger - 28.Септември.2011 во 21:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:15
Има една работа: одете и научете ги сите народи... значи тука е јасно. Да не бегаме од темата...

Сакам да прашам дали тој фамозен примерок што паднал од небото денес постои некаде...?

Каде се чува, на каков материјал пишувал Бог и чисто професионално да прашам: ме интересира каков калиграф е бог кога знае арапски т.е. кога напишал на арапски божја книга к*ран...изненадување

ќе повторам: ме интересира дали денес постои примерок од автографот на к*ранот...збунетост или се изгубил во времето



за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:18
Pa, neli ne padnal od neboto tuku mu e izdiktiran na Muhamed ?

Ili mozhebi ima neshto vo vrska so toa shto ti znaesh, a mene ne mi e poznato ?



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:19
Сигурно има многу работи што и двајцата сакаме да ги дознаеме ...
да ги оставиме колегите да одговорат...среќа
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:24
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Нормално е да има една ваква тема, за да не пишуваме офтопик.Знаеме дека к*ранот паднал од небо и не е напишан од човек. Значи паднал од небо на арапски јазик... (интересно, не знаев дека на небото имало арапи)Мене не ми е јасно како ќе се спасат оние муслимани што не го знаат Божиот јазик...(арапскиот)збунетост Ако к*ранот паднал од небо на арапски, тогаш зашто сите муслимани не учат арапски т.е. божји јазикзбунетост Нели паднал од небо и тоа е божји јазик. Нели тоа не е напишано од чоек, а од самиот бог....Па зашто тогаш некој се осмелува да го сквернави божијот јазик со превод. Зарем тоа не е голем грев...изненадувањеАко тоа е вистината и јазикот на бога, тогаш зошто постоиме сите ние...изненадување




Кој ти рекол дека к*ранот паднал од небото?

Муслиманите велат дека к*ранот е Божје Откровение кое му било доставувано на Пратеникот МУхаммед а.с. во период од 23 години, и тоа 13 год. во Мека и 10 год. во Медина.

Она што ти го бараш го нема во Исламот. Всушност, добро ти одговори и Месинџер.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:26
Афтографот го има некаде?или се изгубил во неботозбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:33
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Афтографот го има некаде?или се изгубил во неботозбунетост


Ах пуста машта, ќе те нагризе скроз од обете страни,а на крајот ќе те уништи.

Значи вака: - Кога Пратеникот ќе ја добиел Објавата Божја (дел од неа не целата наеднаш), тој им ја диктирал на асхабите (другарите) и тие ја учеле. Постоеле и посебно назначени писари кои што биле задолжени да го запишуваат Божјото Откровение. Собирањето на севкупното Откровение во една книга наречена на арапски Мусхаф се случило во времето на Калифот Осман р.а.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:37
Тоа денес постои? (мислам на оргиналното, тоа што го пишувале специално обучените писари)

Значи таа форма на Божјо откровение собрана во една книга во времето на Калифот Осман р.а. дали денес постои?

Ме интересира на каков материал е пишувано и со што?

Дали денес може да се види или ја нема?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:39
Некои викаат дека постои, некои велат дека тоа е Ташкентскиот ракопис на к*ранот. Не сум истражувал многу.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:42
Тоа ме интересира... Нели постојат експерти, арабисти, медиависти, палеографи, луѓе што работат со древни јазици и ракописи...

што кажуваат тие за тоа?

Значи не е тешко да се определи од кој период датира, кога веќе го има.

Можеш ли да дознаеш на каков материјал е напишано тоа што до денес е сочуванозбунетост

многу сум љубопитен за ова и ме интересира...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:47
Секако дека постојат експерти, ама јас не сум од нив. Твоето љубопитство задоволи го со истражување на вистинска адреса, а твоето его ,можеш и тука, зошто нели делата се ценат според намерите.

Ај пријатно, отидов јас.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 21:50
ај биди поздравен...

се надевам дека ќе најдам некој експерт верник што ќе ја задоволи мојата суета со соодветен одговор...

а тоа дека не си експерт - најлесно е така да одговориш...голема%20насмевка тоа веќе го знаеме големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2011 во 13:00
Во целост се согласувам со messenger - НЕ ПОСТОИ БОЖЈИ ЈАЗИК, тој на сите ни говори на нам разбирлив јазик постојано, само поентата е дали ние ќе го слушнеме или не.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,267 секунди.