IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:26
за крштевањето може да се зборува цел ден,ама главнат поента е дека тоа ги мие гревовите на крштеваниот.А бидејќи Исус НЕМАЛ грев тоа сигурно го направил од друга причина..ај прочитај што му одговорил Исус кога свети јован крстител му рекол ,ама ја од тебе треба да бидам крстен а ти при мене ли доаѓаш.

Јован го рече ова затоа што тој самиот призна дека е роден од похота на два човека (Захарија и Елисавета) т.е. дека тој е создание а не бог.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:29
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Оние кои го прогласија христијанството за религија со ниневскиот едикт (не сум сигурна дали така се вика) тоа беа политичари и не веруваа во Исус како Бог туку го гледаа него како човек со извондредна сила и мудрост.


Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

А дека Константин и Теодосиј не веруваа дека е Христос Бог е невистина. Имаш ли докази за тоа кое го тврдиш?
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:29
а што?не може секој да биде христијанин?!

Волјата на Бога е да секој се запознае со вистината и да биде спасен. Тоа е волјата за секој еден човек затоа христијанин е оној кој е спасен.

Секој човек може да биде христијанин но не затоа што се родил во христијанска фамилија или затоа што вели дека е таков. Христијанин е оној кој ја знае вистината за Исусовото крштевање и Неговата крв на Крстот и верува во тоа со неговото/нејзиното срце. Со оваа вера човекот може да го следи Исус и да биде правилен Христијанин.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:32
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј? Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка. Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

Пример: беше еден млад човек кој имаше лоша навика во секој продавница од градот/државата да купува бомбони на вересија. Тоткото негов како богат човек еднаш крена голема сума на пари и претплати во сите продавници за долговите на неговиот зависен син. Колку и да сакаше бонбони да земе на вересија синот, тој не можеше да падне повторно во долг затоа што татко му исплати и преплати за сите долгови. (овде се зборува за човекот кој ја прифаќа вистината од Бога)

Пример: еден младич сакаше да отвори дуќан но затоа што немаше толку пари се позајми 50 000 и започна со работата. Но економијата падна и заедно со неа пропадна и дуќанот,така да младичот падна во поголем долг. Неговите родители беа богати со имот но синот не сакаше да им биде на терет на родителите , па без да се советува со нив, се реши да отиде в туѓина да го заработи долгот за да го исплати. Родителите негови се нажалија на него и продадоја нешто од имотот и го исплатија целосно долгот на синот. После неколку години синот се врати од туѓина и рече Татко спечалив 75 000 а за 25 000 ќе те молам да ми позајмиш зошто се отепав од работа. Татко му му реќе: Сине долгот твој одамна е платен. Синот рече: Ех да знаев дека е така немаше толку години да се мачам в туѓина.(овде се зборува за синот кој сака сам некако да ги очисти своите долгови-гревови, со принесување на покајнички молитви) .

Ако јас имав долг на банк 100 000. И да речеме некој се сожали со мене и го исплати целосно мојот долг. Дали тогаш јас сеуште сум и должник на банката?

Сигурно да не сум.

Така е и со вистинското евангелие. Оној кој има грев во срцето треба да бара опростение.

Оној е опростен за гревовите тој/таа нема потреба од барање на прошка затоа шето не е повеќе должник.

Дали според вас Исус ги премавна сите гревови на целиот свет?


Ако и после судската пресуда со која те ослободуваат од обвиненијата за убиство, ти масакрираш 10000 луѓе, зарем со судската пресуда со која си ослободена си ослободена и за масакрот на тие 1000 луѓе?

Гледано од твоите пример, лесно може да се заклучи дека огромен дел од нацистите се во рајот, затоа што верувале во Христос, независно што убиле илјадници луѓе.

Изменето од Македон - 12.Август.2011 во 16:32
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:32
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:35
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?


Тој е Спасител кој за нас стана Човек, Учител, Пророк. А бидејќи стана Плот, се потчини на Законот, како и секој праведник. Токму затоа Христос се молеше, постеше и поучуваше.

А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано:

Лука
23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!”
23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден.
23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.”
23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!”
23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:35
Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

Навистина не е ниневски него милански едикт извинете ме. Тој го прогласи за религија.
Римјаните не го имаа Божјиот Закон и не веруваа во Христос, мислам на оние кои беа цареви и емператори и т.н.

Овде зборувате за вери. Но една е вера и таа доаѓа од Бога.
Не разбирате она што тие го спроведоа во миланскиот едикт не е во оригиналност со евангелието ниту пак со библијата. Тие си направија самите религија на која и го ставија името христијанство затоа што бројот на верниците растеше и беа добро организирани и не можеа да ги фатат за да ги убијат. Така планот беше да од внатрешноста се убие евангелието. Така прогласувајќи мир после смртта на апостолите во раната црква навлегоа волци кои направија со евангелието како што сакаа. Од тогаш евангелието беше променато и заборавено.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:38
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:40
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

Навистина не е ниневски него милански едикт извинете ме. Тој го прогласи за религија.
Римјаните не го имаа Божјиот Закон и не веруваа во Христос, мислам на оние кои беа цареви и емператори и т.н.

Овде зборувате за вери. Но една е вера и таа доаѓа од Бога.
Не разбирате она што тие го спроведоа во миланскиот едикт не е во оригиналност со евангелието ниту пак со библијата. Тие си направија самите религија на која и го ставија името христијанство затоа што бројот на верниците растеше и беа добро организирани и не можеа да ги фатат за да ги убијат. Така планот беше да од внатрешноста се убие евангелието. Така прогласувајќи мир после смртта на апостолите во раната црква навлегоа волци кои направија со евангелието како што сакаа. Од тогаш евангелието беше променато и заборавено.


Никој не вели дека сите Римјани биле Христијани. Но, св. Цар Константин никаде не го прогласи Христијанството за нешто. Напротив, тој само го регулираше правниот статус на Христијанството во Империјата. Исто како што денес со закон е регулирана положбата на верските заедници.

Не постои ниту еден историски доказ дека Константин менувал нешто од Христијанството или се мешал во догматиката или нешто друго. Негов став бил, парафразирам: "Државата треба да се грижи да се почитува Бога, а како правилно ќе се прави тоа, е грижа на Црквата".
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:40
А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано: Лука 23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!” 23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден. 23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.” 23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!” 23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”

Дополнување на вистинското евангелие:

Дали овде разбојникот побара прошка за гревовите? И зошто не побара кога некои тврдат дека секој ден треба да се покајуваме и прошка да бараме? Разбојникот многу гревови имаше па дури и смртна казна доби за некои од нив? Овде исус не беше мртов ниту пак беше воскреснат? Како можеше човеков без да побара прошка да побара влез во Царството Исусово?
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:41
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?


Тој е Спасител кој за нас стана Човек, Учител, Пророк. А бидејќи стана Плот, се потчини на Законот, како и секој праведник. Токму затоа Христос се молеше, постеше и поучуваше.

А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано:

Лука
23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!”
23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден.
23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.”
23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!”
23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”


I shto sakash da kazesh? Kako shto prvosveshtenicite barale proshka za svojot narod pred Boga na Nebesata, taka i covekot baral isto toa od Sinot Bozji zoshto znael deka e on Pomazaniot Prvosveshtenik.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:41
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:44
Никој не вели дека сите Римјани биле Христијани. Но, св. Цар Константин никаде не го прогласи Христијанството за нешто. Напротив, тој само го регулираше правниот статус на Христијанството во Империјата. Исто како што денес со закон е регулирана положбата на верските заедници. Не постои ниту еден историски доказ дека Константин менувал нешто од Христијанството или се мешал во догматиката или нешто друго. Негов став бил, парафразирам: "Државата треба да се грижи да се почитува Бога, а како правилно ќе се прави тоа, е грижа на Црквата".

Вие не разбирате: Господ самиот даде прописи и закони за Црквата негова. Тој самиот си постави апостоли и учители. За тоа не е потребен некој неверник. Тој кој не верува во евангелието на водата и Духот прави се за свој телесен приход, него не му е гајле за евангелието. Пак во множина го ставивте една е вера и една е верска заедница која е во Христовата Црква. Сите останати се измислици човечки.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:45
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Eve ushte edna stranica kade dokazuva deka noviot zavet e menuvan i toa mnogu... nekade okolu 30000 razliki vo site novi zaveti koi Vatikan gi ima, a se najstari.

Toa ti e kako da imash edna kniga so razlicni informacii a ist naslov. I koga kniga e vo pravo????

http://codexsinaiticus.org/en/

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.