Испечати | Затвори го прозорот

Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24803
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 16:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?
Постирано од: Marinceska
Наслов: Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 10:23
Матеја 11 :10-15: Овој е оној, за кого е пишано: ‘Еве, го испраќам Мојот вестител пред Твоето лице, кој ќе го приготви Твојот пат пред Тебе.’ Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јована Крстител; но, најмалиот во царството небесно е поголем од него. А од дните на Јована Крстител досега царството небесно трпи насилство и насилниците го земаат насила; зашто сите пророци и Законот пророкуваа до Јована; и ако сакате да примите, тој е Илија, кој треба да дојде. Кој има уши нека слуша!”

Овде Господ Самиот сведочи за значајноста на Јован Крстителот и го потврдува пророштвото дадено за него во Стариот Тестамент.

Дали вие верувате дека Јован е ветениот Илија кој беше пратен од Бога?

Улогата на Јован е запишана во евангелието според Јован глава 1: 6-7: Се јави човек, испратен од Бога, по име Јован. Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.

Преку кого поверувавте вие во Исус?
Кое е сведоштвото овде запишано како светлина за кое што сведочеше Јован?




Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 11:37
Marinceska, ми се допаѓа колку кратко, јасно и концизно ги срочуваш темиве и твоите мисли и ставови. Навистина интересни теми поставуваш.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Дали вие верувате дека Јован е ветениот Илија кој беше пратен од Бога?


Да.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Преку кого поверувавте вие во Исус?


Преку еден постар брат во Христос.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Кое е сведоштвото овде запишано како светлина за кое што сведочеше Јован?


Претпоставувам ова:
„Еве Го Божјото Јагне, Кое ги зема гревовите на светот!“ (Јован Крстителот, ев. Јован 1:29, Библијата)



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 12:38
Мило ми е да верувате дека Јован е Илија.

За сведоштвото сте исто во право тоа е како што е напишано. Но верата е во прашање.

Кои се „гревовите на светот“ кои се овде спомнати. Кој е периодот на светот?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 13:53
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Улогата на Јован е запишана во евангелието според Јован глава 1: 6-7: Се јави човек, испратен од Бога, по име Јован. Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.



Interesno e kako ti vo posocheniot citat go gledash Jovan Krstitel za razlika od nekoi drugi hristijani koi vo edna od nekogashnite temi vo istiot citat go gledaat drugiot Jovan, onoj koj go napishal Evangelieto spored Jovan, kako dokaz deka tokmu toj vo nego svedochi za Svetlinata za da poveruvaat site vo nego.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 14:18
За Јован ученикот Христов кој го мешаат со Јован Крстителот нема пророштво.
Пророштвото е за Јован Крстителот и затоа се вика Крстител затоа што го крсти Исуса.

Вели во Стариот Завет во книгата на пророкот Исаија глава 40: 3 вели: *Гласот на оној што вика во пустињата говори: "Пригответе Му пат на Господа, прави направете ги во пустињата патеките за нашиот Бог; (МК Библија 1990 год.)
А во Новиот Тестамент еве го гласот од пустината:
Евангелие според Матеја 3:1: 1 Во тие дни дојде Јован Крстител и проповедаше во пустината Јудејска, велејќи:
”Покајте се, зашто се приближи царството небесно!” Зашто тој е оној, за кого пророкот Исаија рече: „Гласот на оној, кој вика во пустината: Пригответе го патот на Господа, направете ги прави Неговите патеки!

Бог исто така повторно рече во Малахија глава 4: 5-6, дека гласникот кој ќе биде испратен е во истиот Дух и сила на Илија за кого вели: Еве, ќе ви го испратам пророкот Илија, пред да дојде Господовиот Ден, ден голем и страшен. Тој ќе ги обрне срцата на татковците кон синовите, а срцата на синовите кон татковците, за да не дојдам и да не ја удрам земјата со проклетство.”

Господ ги даде овие пророштва за Јован Крстителот за да ние кои сме сега во ова време да можеме да го сфатиме словото онака како што е напишано и да веруваме правилно.

Ние сите кои сме да веруваме треба да го истражуваме словото за да не веруваме слепо на сештото кои некои го кажуваат. Во Библијата може човекот да најде одговор за секое прашање.

Во Исаија 34:16 вели: Најдете во книгата Господова и прочитајте; ниедно од тие нема да одмине, едно со друго нема да се замени. Оти самата Негова уста заповеда, самиот дух Негов ќе ги собере.

Ова значи дека секој еден пред Бога ќе мора да даде одговорност за неговата/нејзината вера. А за едно со друго нема да се замени овде реченото значи дека секоја строфа од Стариот Тестамент има исполнување во Новиот Тестамент, како другарчиња фатени за рака. За секоја една строфа, дело, изговор, од Стариот Тестамент можете да најдете сопаник дело, строфа или изговор во Новиот Тестамент.

И ученикот Јован кој го напиша евангелието веруваше и сведочеше за Светлината но тоа беше после Педесетицата, откако го прими Светиот Дух.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 06:25
Znachi vo zabluda se onie koi velat deka Jovan govori za sebe vo negovoto (Jovanovoto Evangelie) kako potvrda deka e svedok za vistinata na onoa shto go pishuva.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 07:48
Јовановото евангелие почнува да објаснува за Словото кое е Бог и како словото дојде да ја исполни Божјта правда.

Провиденоста Божја започнува со пророштвото дека ќе биде испратели Илија пред да дојде Тој Самиот.

Така според стиховите од почетокот на Јовановото евангелие можеме да сфатиме дека не се работи за Јован апостолот туку за Јован Крстителот.

Во стихот 23 од глава 1 вели: Рече: „Јас сум глас на оној, кој вика во пустината: израмнете го Господовиот пат,” како што рече пророкот Исаија.”

Овде сигурно е дека пророштвото зборува за Јован Крстителот, а не за Јован Апостолот.

Понатаму вели во Библијата после искушувањето во евангелието според Матеја како Исус почнува да ги избира апостолите 4:18-19, А кога одеше покрај Галилејското Море, ги виде двајцата браќа: Симона, наречен Петар, и брата му Андреја, дека фрлаа мрежа во морето, зашто беа рибари,
19 па им рече: „Дојдете по Мене и Јас ќе ве направам рибари на луѓе!”

Исус имаше многу ученици кои го следеа затоа што вели во Апостолските дека де имаше 120 ученици Христови во горната соба кога Светиот Дух слезе врз нив. Ап. дела 1:14-15: Сите овие еднодушно и постојано беа во молитва, заедно со некои жени и со Марија, Исусовата мајка, и со Неговите браќа.
15 А во тие дни Петар стана, меѓу браќата, а имаше собрано множество - околу сто и дваесет души -

Да можам да ви речам дека Јован во почетокот на евангелието според Јован не зборува за себеси туку зборува за Јован Крстителот. Ова со сигурност можам да ви го речам затоа што и апостолот Марко во евангелието според Марко вели 1:1-2: Почеток на Евангелието за Исуса Христа, Божјиот Син.
2 Како што е пишано кај пророците: „Ете, Јас го испраќам Својот гласник пред Твоето лице, кој ќе го приготви Твојот пат;

Значи евангелието на Исус, евангелието на водата и Духот започнува со Јован Крстителот, т.е. испратениот гласник од Бога.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 15:36
Kako prvo potrebno e da se napravi proverka kolku e tocno pishuvanjeto vo noviot zaved - vidi Ehrman - za potoa da se vidi vistinskata slika.

Dokolku se zeme deka izveshtajot za Jovan Krstitel e tocen, togash treba da se znae negovata osnovna funkcija koja ja izvrshil: kako prvosveshtenik ja ja predava prvosveshtenickata dolznost na Sinot Bozji, koj ja ocistuva taa funkcija od grevovite napraveni od predhodnite generacii, so toa shto spored zapisot On ne pogreshil. I toa e se.

I denes posojat rabini koi imaat svoi lugje goi gi sledat vo univnite ucenja.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 16:54
Кој е Ехрман, овде напоменатиот ако сакате да ми објасните!

Основната улога на Јован Крстителот е запишана во Лука 1:5-8. Од овде ние можеме да сфатиме дека Јован Крстителот е роден во домот на Арон првиот Високосвештеник и како таков го наследи Високосвештенството.

Јован Крститлот е Последниот Високо Свештеник од Стариот Тестамент и тој е застапникот за целото човештво во согласност со ветувањето Божјо, Неговата Промисла и исполнувањето на жртвениот ситем.

Во книгата Левит се зборува за улогата на Вискокосвештеникот т.е неговата слуужба. Тој требаше на местото од целиот народ Израел да пренесе жртви за умилостивување на сите гревови, престапи и беззаконија од народот Израел. Но сето принесување на жртва мораше да биде извршено според прецизно означениот одред/пропис за тоа од Бога.

1. жртвата (козел) требаше да биде без недостаток
2. високо свештеникот требаше да ги положи неговите раце врз главата на жртвата и да ги исповеда над неа сите гревови , беззаконија и престапи Израелеви за да на тој начин да ги положи на жртвата.
3. тој требаше да ја заколе жртвата на чија што глава беа положени сите гревови.

Истава оваа служба ја исполна Јован Крстителот кога тој го крсти Исус и преку рацеполагање на Исусовата глава ги положи врз Него сите гревови од целиот свет исто како што вели и сведоштвото Еве Го, Божјото Јагне кое ги зеде гревовите на светот врз Себе (Јован 1:29, МК Библија 1976 год.)

Така Јовановата улога беше:
- Последен Високосвештеник (служба)
- Гласник ( Оној кој вика во пустината, сведоштво за евангелието)
- Пророк (Покајте се , царството Божјо се наближи, доаѓа Оној кој беше пред мене и ќе ве крсти во Дух и оган)

Јован Крстителот не му го предаде свештенството на никого ,затоа што Јован не доби деца. А Исусовото вечно Свештенство е заколнувањето Божјо, зошто рече Бог во Евреите 7: 21 ,Тој со заклетва преку Оној, Кој Му рече: „Господ се заколна и нема да се покае: Ти си свештеник довека”.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 18:48
Jovan Krstitel e vodechkiot propagator na evrejskiot apokalitizam propovedajkji edna i samo edna ideja:

- Pokajte se oti sudniot den doagja!

Toa, ovoj Isusov bratuched, go pravi originalen verski revolucioner na svoeto vreme, Toj imal kapitalno vlijanie i na samiot Isus koj so krshtevanjeto na rekata Jordan oficijalno ja prifakja ovaa ideja i podocna, na prashanjeto od svoite apostoli "koga kje dojde sudniot den?", odgovara deka toa kje se sluchi nabrzo, ushte vo tekot na nivniot zhivot na zemjava.

I tokmu ova Jovanovo proklamiranje e glavniot argument koj nekolku veka podocna kje bide upotreben kako fakt na eden od hrristijanskite sobori za anatemisuvanje na reinkarnacijata.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 10.Август.2011 во 02:03
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Кој е Ехрман, овде напоменатиот ако сакате да ми објасните!

Основната улога на Јован Крстителот е запишана во Лука 1:5-8. Од овде ние можеме да сфатиме дека Јован Крстителот е роден во домот на Арон првиот Високосвештеник и како таков го наследи Високосвештенството.

Јован Крститлот е Последниот Високо Свештеник од Стариот Тестамент и тој е застапникот за целото човештво во согласност со ветувањето Божјо, Неговата Промисла и исполнувањето на жртвениот ситем.

Во книгата Левит се зборува за улогата на Вискокосвештеникот т.е неговата слуужба. Тој требаше на местото од целиот народ Израел да пренесе жртви за умилостивување на сите гревови, престапи и беззаконија од народот Израел. Но сето принесување на жртва мораше да биде извршено според прецизно означениот одред/пропис за тоа од Бога.

1. жртвата (козел) требаше да биде без недостаток
2. високо свештеникот требаше да ги положи неговите раце врз главата на жртвата и да ги исповеда над неа сите гревови , беззаконија и престапи Израелеви за да на тој начин да ги положи на жртвата.
3. тој требаше да ја заколе жртвата на чија што глава беа положени сите гревови.

Истава оваа служба ја исполна Јован Крстителот кога тој го крсти Исус и преку рацеполагање на Исусовата глава ги положи врз Него сите гревови од целиот свет исто како што вели и сведоштвото Еве Го, Божјото Јагне кое ги зеде гревовите на светот врз Себе (Јован 1:29, МК Библија 1976 год.)

Така Јовановата улога беше:
- Последен Високосвештеник (служба)
- Гласник ( Оној кој вика во пустината, сведоштво за евангелието)
- Пророк (Покајте се , царството Божјо се наближи, доаѓа Оној кој беше пред мене и ќе ве крсти во Дух и оган)

Јован Крстителот не му го предаде свештенството на никого ,затоа што Јован не доби деца. А Исусовото вечно Свештенство е заколнувањето Божјо, зошто рече Бог во Евреите 7: 21 ,Тој со заклетва преку Оној, Кој Му рече: „Господ се заколна и нема да се покае: Ти си свештеник довека”.



Vo edna od temite na forumov se spomna Bart Ehrman koj postavuva prashanja kade religioznite lugje begaat da gi odgovorat. Ne e toj edinstveniot koj dokazuva deka noviot zaved e menuvan, deka ne postoi originalna kopija, deka ima dodavani tekstovi, i slicno.

No aj da zememe deka za Jovan Krstitelot e tocno pishuvanjeto. Tocno e deka Jovan Krstitel bil potomok od prvosveshtenicko semejstvo. Zabelezi deka evrejskite lideri go nabljuduvale, no nikoj ne go osudil, zoshto imal pravo kako prvosveshtenik da go povikuva narodot na pokajanie. Kade vo Tanakot - hristijanski stariot zaved - pishuva deka lugjeto treba da se zaronuvaat vo voda? Nikade. Dali e toa novozavetna zapoved? Vo Torata jasno pishuva deka prvosveshtenicite se tie koi treba da se zaronat pod voda pred nego sho se pojavat vo hramot. Tie kako obrezani po telo, i so zaronuvanje, ocistuvanje na toa fizicko telo, zaedno so ocisteno srce trebale da se pojavat pred Boga. Cisti vo sekoj smisol. Jovan Krstitel toa go objasnuva so eden zbor: pokajte se. Negovite sledbenici site bile obrezani po telo, trebale da se pokajat za da bidat obrezani po srce i so cist duh i telo da go izmijat svoeto telo vo vodata, povikuvajki go Svetiot Duh da dojde da zivee vo "ocistena kuka". Razlikata e shto Jovan Krstitel go pravel toa javno, na shto dobil zabeleshka od farisejskite vodaci, zoshto oni toa go pravele vo hramot. No postoi edna golema razlika megju niv, i za zal ne e opishana nitu vo stariot nitu vo noviot zaved. Taa razlika se slucila vo periodot od 400 godini pomegju stariot i noviot zaved - vidi Makabejcite. Fariseite na sila go imaat zemeno prvosveshtvenstvoto, i ne se potomci od Aaronovoto koleno. I zatoa vo evangelijata ke vidite deka konfliktot e postojano pomegju Sinot Bozji, vistinskiot naslednik na prvosveshtenickata linija i fariseite. Narodot toa go znael i zatoa farisejskite lideri se plashele od nego. Edinstven nacin e da go obvinat deka Sinot Bozji ja krshi Torata, i na toj nacin da go zadrzat prvosveshtenstvoto.

Jovan Krstitelot E posleden od legalnite prvosveshtenici, koi sepak nosel greshna priroda zaradi greshkite na predhodnite generacii na prvosveshtenicite. So doagjanjeto na Sinot Bozji, prvosveshtenickata linija se ocistuva, zoshto Sinot Bozji ne pogreshil. Kako takov nepogreshiv prvosveshtenik, edinstveno mesto da se sluzi na Nego e Ocisten Hram. Takov veke postoel koj e na Nebo. Vidi koga Mojsej bil zemen 40 dena, nego mu bil pokazan Nebesniot Hram, i kako kopija na toj hram e napraven privremeniot zemjen hram. Toj veke ne postoi zoshto prvosveshtenickata uloga od Jovan Krstitel e predadena na Sinot Bozji. Predavanjeto na prvosveshtenstvoto ne e samo po "rod", deka mora da postoi pokolenie. So toa shto Sinot Bozji BIL veke od prvosveshtenicka linija - preku majka mu; namerno e zemeno licnost od zemjata, licnost povrzana so zemjinoto prvosveshtenstvo - Sinot Bozji nitu Jovan Krstitel, prvosveshtenstvoto go dobivaat spored semejstvoto. Tatkoto na Sinot Bozji e Svetiot Duh, Zborot Bozji, i zatoa Sinot Bozji e vrskata pomegju telesnoto i duhovnoto. Toa shto Bog rekol "ti si prvosveshtenik doveka", prakticno e napraveno, ispolneto preku Jovan Krstitel i Sinot Bozji. Ona shto e receno, storeno e.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Август.2011 во 23:21
Кој е Јован Крстителот и која беше неговата улога? На ова прашање Христос дава одговор:

„Во Јован не беше отелотворен херувимот на божествената Волја, на Земјата нарекуван Илија, туку Духот на Илија го натсветли Јован.
Битието кое беше отелотворено во Јован, во Духот, е еден непосреден потомок на херувимот на божествената Волја.
И Јован веќе имаше задача од Бога да ги повика и поучи децата Израилови. Тие требаше да се преобратат и да станат еден народ, за да Ме примат и прифатат Мене кога како Христос ќе бидам дојден во Исуса. Оти, Јас сакав со нив да го исполнам делото на Избавението. Јас го исполнив делото на Избавението - но, не со народот на Израил, туку сам во Бога.
Бидејќи децата Израилови не послушаа, Божјиот план се одложи. Но, сепак, тој се исполнува, бидејќи Бог не познава време. Тој повикува толку долго додека децата Божји не станат еден народ и не ја исполнат волјата Божја. Тогаш Израил и Ерусалим ќе бидат таму каде што луѓето ќе ја вршат Божјата волја„

од Неговото дело на откровение „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (гл.1)


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 10.Август.2011 во 23:44
„Во Јован не беше отелотворен херувимот на божествената Волја, на Земјата нарекуван Илија, туку Духот на Илија го натсветли Јован. Битието кое беше отелотворено во Јован, во Духот, е еден непосреден потомок на херувимот на божествената Волја. И Јован веќе имаше задача од Бога да ги повика и поучи децата Израилови. Тие требаше да се преобратат и да станат еден народ, за да Ме примат и прифатат Мене кога како Христос ќе бидам дојден во Исуса. Оти, Јас сакав со нив да го исполнам делото на Избавението. Јас го исполнив делото на Избавението - но, не со народот на Израил, туку сам во Бога. Бидејќи децата Израилови не послушаа, Божјиот план се одложи. Но, сепак, тој се исполнува, бидејќи Бог не познава време. Тој повикува толку долго додека децата Божји не станат еден народ и не ја исполнат волјата Божја. Тогаш Израил и Ерусалим ќе бидат таму каде што луѓето ќе ја вршат Божјата волја„ од Неговото дело на откровение „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (гл.1)

Мајкл, од каде се земени цитативе зошто не ми се познати и не сум ги сретнала во Библијава.

И штом не го признавате Исус за Бог тогаш вие не сте од него т.е. вие не го имате Христовиот Дух.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 00:31
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

„Во Јован не беше отелотворен херувимот на божествената Волја, на Земјата нарекуван Илија, туку Духот на Илија го натсветли Јован. Битието кое беше отелотворено во Јован, во Духот, е еден непосреден потомок на херувимот на божествената Волја. И Јован веќе имаше задача од Бога да ги повика и поучи децата Израилови. Тие требаше да се преобратат и да станат еден народ, за да Ме примат и прифатат Мене кога како Христос ќе бидам дојден во Исуса. Оти, Јас сакав со нив да го исполнам делото на Избавението. Јас го исполнив делото на Избавението - но, не со народот на Израил, туку сам во Бога. Бидејќи децата Израилови не послушаа, Божјиот план се одложи. Но, сепак, тој се исполнува, бидејќи Бог не познава време. Тој повикува толку долго додека децата Божји не станат еден народ и не ја исполнат волјата Божја. Тогаш Израил и Ерусалим ќе бидат таму каде што луѓето ќе ја вршат Божјата волја„ од Неговото дело на откровение „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (гл.1)

Мајкл, од каде се земени цитативе зошто не ми се познати и не сум ги сретнала во Библијава.

И штом не го признавате Исус за Бог тогаш вие не сте од него т.е. вие не го имате Христовиот Дух.
Пишува од каде се земени на дното од цитатот.
Originally posted by majkl majkl напиша:

од Неговото дело на откровение „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (гл.1)


Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

И штом не го признавате Исус за Бог тогаш вие не сте од него т.е. вие не го имате Христовиот Дух.
Ти тоа не можеш да го знаеш бидејќи не си самиот Христов Дух за да знаеш кој го има кој го нема. Тоа е само твое мислење(а секој има право на свое мислење) кое, претпоставувам си го прифатила од прочитаното или кажаното на некој теолог.

Дури и во Библијата кој аспоред тебе е целосна Реч Божја вели нешто друго, како што објаснив низ примерите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 01:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Исус Христос не е Бог туку првороден син Божји, Не случајно тој вели дека Неговиот Отец е поголем од Него, не случајно ја подучувал молитвата Оче наш а не "Исус наш", случајно рекол по смисла дека никој не стига кај Отецот освен преку Него, Христа и тн. и тн.


Од каде знаеш дека Исус го велел, подучувал и рекол тоа што го пишуваш?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 01:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус Христос не е Бог туку првороден син Божји, Не случајно тој вели дека Неговиот Отец е поголем од Него, не случајно ја подучувал молитвата Оче наш а не "Исус наш", случајно рекол по смисла дека никој не стига кај Отецот освен преку Него, Христа и тн. и тн.

Од каде знаеш дека Исус го велел, подучувал и рекол тоа што го пишуваш?
Па така барем пишува во Евангелијата кои се наоѓаат во Библијата која вие ја држите за единствена меродавна.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 01:24
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус Христос не е Бог туку првороден син Божји, Не случајно тој вели дека Неговиот Отец е поголем од Него, не случајно ја подучувал молитвата Оче наш а не "Исус наш", случајно рекол по смисла дека никој не стига кај Отецот освен преку Него, Христа и тн. и тн.

Од каде знаеш дека Исус го велел, подучувал и рекол тоа што го пишуваш?
Па така барем пишува во Евангелијата кои се наоѓаат во Библијата која вие ја држите за единствена меродавна.


А ако ти не ја држиш за меродавна, тогаш зошто ја цитираш, зошто се повикуваш на неа? Зарем не е тоа малку бесмислено, неразумно да докажуваш нешто повикувајќи се на нешто за што и самиот јавно говориш дека не е меродавно (веродостојно)?
Обично луѓето кога сакаат аргументирано да докажат нешто, тие се повикуваат на веродостојни извори, а не на извори за кои самите тврдат дека се неверодостојни.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 01:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А ако ти не ја држиш за меродавна, тогаш зошто ја цитираш, зошто се повикуваш на неа?
Затоа што вие се повикувате на истите кои се содржани во Библијата.

Ако се повикам на Багавад Гита или Quranот или на она кое јас го држам за навистина меродавно тогаш ќе речеш но нас ни е важно што Библијата вели. Епа ете тоа вели...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 01:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус Христос не е Бог туку првороден син Божји, Не случајно тој вели дека Неговиот Отец е поголем од Него, не случајно ја подучувал молитвата Оче наш а не "Исус наш", случајно рекол по смисла дека никој не стига кај Отецот освен преку Него, Христа и тн. и тн.

Од каде знаеш дека Исус го велел, подучувал и рекол тоа што го пишуваш?


Зошто тогаш Исус Христос дозволувал луѓето да Му се молат? Зошто тогаш не им кажал дека Тој не е Господ, па дури и им велел дека кога Го гледаат Него, Го гледаат Отецот? Има уште многу прашања, но и овие се доволни.

Не случајно Евреите го обвинуваа дека се изедначува со Бога. Тие кои го обвинуваа не беа неписмени и прости, напротив, тие беа учени луѓе, кои сфатија за што станува збор.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 02:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А ако ти не ја држиш за меродавна, тогаш зошто ја цитираш, зошто се повикуваш на неа?
Затоа што вие се повикувате на истите кои се содржани во Библијата.

Ако се повикам на Багавад Гита или Quranот или на она кое јас го држам за навистина меродавно тогаш ќе речеш но нас ни е важно што Библијата вели. Епа ете тоа вели...


Остај не ти нас. Ти повикај си се на она што ти сметаш дека е вистина. Повикај се на „Ова е Мојата Реч:Алфа и Омега“, повикај се на твојата пророчица Габриеле, повикај се на она во што самиот си убеден дека е вистина. Доколку се повикуваш на извори за кои што ти самиот не веруваш дека се вистина, тогаш самиот си го рушиш кредибилитетот за некој подоцна да ти верува знаејќи дека ни ти самиот не веруваш во она што го тврдиш.
Кога јас на пример зборам со муслимани, јас не им велам: „Па нели Исус зборел како бебе во кошница...“, туку им велам дека според нивниот к*ран (или според нивната вера) Исус зборел како бебе во кошница. На тој начин избегнувам забуна да некој од членовите си помисли дека јас верувам во к*ранот или пак дека сум муслиман.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 08:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус Христос не е Бог туку првороден син Божји, Не случајно тој вели дека Неговиот Отец е поголем од Него, не случајно ја подучувал молитвата Оче наш а не "Исус наш", случајно рекол по смисла дека никој не стига кај Отецот освен преку Него, Христа и тн. и тн.

Од каде знаеш дека Исус го велел, подучувал и рекол тоа што го пишуваш?
Па така барем пишува во Евангелијата кои се наоѓаат во Библијата која вие ја држите за единствена меродавна.
А ако ти не ја држиш за меродавна, тогаш зошто ја цитираш, зошто се повикуваш на неа? Зарем не е тоа малку бесмислено, неразумно да докажуваш нешто повикувајќи се на нешто за што и самиот јавно говориш дека не е меродавно (веродостојно)?Обично луѓето кога сакаат аргументирано да докажат нешто, тие се повикуваат на веродостојни извори, а не на извори за кои самите тврдат дека се неверодостојни.


Не ми пречи кога некој здраворазумно се повикува на одреден извор (без разлика дали тој извор го смета за меродавен или не), но ми пречи кога некој обвинува друг за тоа што самиот истото го прави и многу ми напоменува на оној дел од Светото Писмо: „Како е можно тоа да учиш други, а себе самиот да не се учиш? ...ти, кој се фалиш со Законот, а престапувајќи го Законот, зарем не Го срамотиш Бога?“.

Да се потсетиме на мал дел од старите добри времиња, кога Евангелос љубеше да се повикува на извадени од контекст цитати на православни Свети Отци, кои тој упорно ги негира/ше и плука/ше:

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6834&KW=%E7%EB%E0%F2%EE%F3%F1%F2&PID=1326761#1326761 - Св. Јован Златоуст



п.с. Ова сметам дека треба да се образложи, затоа што одговор со да или не, не ја дава вистинската смисла на мислата. Ако е само „да“, дали тоа означува дека реинкарнацијата е поддржана од страна на Светото Писмо? А ако е само „не“, дали тоа значи дека се противиме на пророштвата од Светото Писмо?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Дали вие верувате дека Јован е ветениот Илија кој беше пратен од Бога?

Да.


п.п.с. поради обврски, немам време постојано да ве следам, па ако некому должам одговор на поставено прашање, плиз известете ме со линк по ЛП.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 11:43
Мајкл со почит но цитатите кои се погоре не се запишани во Библијата. Ако сакаш повторно ќе те запрашам од која книги ги зеде цитатите?

Во Библијата во Откровени во глава 22 пишува Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот. 14 Блажени се оние, кои ги перат своите облеки, за да имаат право на дрвото на животот и за да можат да влезат во градот низ портите! 15 Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој, кој ја сака лагата и лаже.” 16 ”Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!”

Овде Исус Самиот ни кажува дека Тој е Бог.

Мој Бог е Исус Христос, Кој беше Кој е и Кој иде.

Сега во Библијата многу пати се среќава како Исус, Бог Самиот не учи нас како ние да се однесуваме спрема Него, повеќе пати велејќи Отецот Мој кој ме прати и сл.

Исус вака зборуваше кон нас за кои е ветувањето каде Бог вели Јас ќе им бидам Господ нивен а тие мој народ. Јас ќе им бидам Отец нивен.

Забележете дека ние еден пророк, цар, светија од Стариот Тестамент никогаш не му рече на Бога: „Оче мој.“ Сите се однесуваа спрема Бога како „Господи Мој, Боже Мој и т.н.

Исус велеше Отецот мој за да не научи нас дека Бог Создадителот е наш Отец, да кога ние верниците во Него , говориме за Него да говориме за Отецот наш. Исус не учи нас верниците со ова дека ние преку вера постанавме чеда Божји и дека Тој е наш Отец.

Исус Бог Самиот сака да чедата негови се приближуваат до него како нивен Отец, а не како некој неразбирлив страшен Бог. Исус , Бог Самиот , со ова нас не учи дека ,Тој,Бог Самиот, не љуби нас и не разбира нас.

Исто како детето што го љуби таткото свој, така и уште повеќе Исус не љуби сите нас.

Тој е долготрпелив па дури и за оние кои сеуште не се во состојба да го признаат Него за Вистинскиот Семоќен Бог, Создадител на небесата и Земјата, Бог на Аврам, Исаак и Јаков.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 11:43
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Да се потсетиме на мал дел од старите добри времиња, кога Евангелос љубеше да се повикува на извадени од контекст цитати на православни Свети Отци, кои тој упорно ги негира/ше и плука/ше:

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6834&KW=%E7%EB%E0%F2%EE%F3%F1%F2&PID=1326761#1326761 - Св. Јован Златоуст



Мараната, не мешај баби и жаби. Споредбата воопшто не ти држи место затоа што јас никаде не сум пишал дека пишувањата на Јован такозвани „Златоуст“ биле менувани, корумпирани, фалсификувани итн. Јас таму не велам: „Јован вели вака и така“, за потоа да речам: „Тоа што Јован го рекол, веројатно и не го рекол, туку некој друг го менувал, одземал, додавал и сл.“. Јас не велам дека тоа не се негови толкувања, туку јасно напишав таму:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Еве, јас веќе ви наведов едно толкување на книгата Битие од страна на Јован Златоуст каде што тој толкува дека Светото Писмо се толкува самото себе.
 
ога Светото Писмо сака да не научи нешто, ТОА СЕ ТОЛКУВА САМОТО СЕБЕ, И НЕ ДОЗВОЛУВА ЧИТАТЕЛОТ ДА ПОГРЕШИ! Затоа ве молам и преколнувам, ДА ГИ ЗАТВОРИМЕ НАШИТЕ ОЧИ ЗА СЕ ДРУГО, И ИСКЛУЧИВО ДА ГО СЛЕДИМЕ КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО."
(Јован Златоуст: 13та Хомајлија на Битие)
 
Сепак вие или не го почитувате неговото толкување, или пак го "толкувате" поинаку. Значи и во едниот случај, и во другиот, вие сте контрадикторни на самите себе.среќа Затоа што доколку не го почитувате неговото толкување, тогаш сте контрадикторни на вашата изјава дека тоа толкување им го дал Светиот Дух, а доколку го толкувате поинаку неговото толкување, тогаш следува дека тие не се конечната разбирлива форма на Светото Писмо и дека на нив исто така им треба толкуање. среќа
Врти сучи, контрадикторна е православната вера.




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 11:50
Добро, не ве следам добро овде дали некој од вас може да ми објасни за овој Јован Златоуст, кој бил; во кое време живеел и кое беше неговото сведоштво?




Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 15:47

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Да се потсетиме на мал дел од старите добри времиња, кога Евангелос љубеше да се повикува на извадени од контекст цитати на православни Свети Отци, кои тој упорно ги негира/ше и плука/ше:

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6834&KW=%E7%EB%E0%F2%EE%F3%F1%F2&PID=1326761#1326761 - Св. Јован Златоуст


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мараната, не мешај баби и жаби. Споредбата воопшто не ти држи место затоа што јас никаде не сум пишал дека пишувањата на Јован такозвани „Златоуст“ биле менувани, корумпирани, фалсификувани итн. Јас таму не велам: „Јован вели вака и така“, за потоа да речам: „Тоа што Јован го рекол, веројатно и не го рекол, туку некој друг го менувал, одземал, додавал и сл.“. Јас не велам дека тоа не се негови толкувања, туку јасно напишав таму...


Малку да не си заборавил или сакаш да ја избегнеш вистината? Самиот ТИ тврдеше и сеуште тврдиш дека св. Јован Златоуст не е меродавен извор за тоа како раните христијани го практикувале ПРАВОТО христијанство (затоа што тој јасно говори во корист на Светото Предание, иконите, причеста како вистинско тело и крв Христови итн.). Така што, поентата е, ако тој не е меродавен за вистината, а ти се повикуваш на него, зошто тогаш тоа го забрануваш на други?!

Патем, од целиот мој коментар, како и по обичај, одговори само на тоа што ти беше лесно, а го испушти она што е битно на темата:

Ова сметам дека треба да се образложи, затоа што одговор со да или не, не ја дава вистинската смисла на мислата. Ако е само „да“, дали тоа означува дека реинкарнацијата е поддржана од страна на Светото Писмо? А ако е само „не“, дали тоа значи дека се противиме на пророштвата од Светото Писмо?


Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Дали вие верувате дека Јован е ветениот Илија кој беше пратен од Бога?


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да.


Ќе ме удостоиш ли со одговор?


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 16:33
Дали Јован Крстителот е ветениот Илија е голема дискусија измеѓу многуте деноминации во денешницава, особено христијанските.

Ако вие верувате дека Јован е Илија тогаш вие знаете која беше улогата на пророкот Илија.

Пророкот Илија во Стариот Завет е добро опишан и неговото дело е запишано во: 1 Книга Цареви глава 18но видете го овде приносот стих 22-38: Илија продолжи: „Единствено уште јас останав како Господов пророк, а Вааловите пророци се четири стотини и педесет. Дајте ни два јунци. Тие нека си изберат еден за себе, нека го исечат и нека го стават на дрва, ама нека не потклаваат оган. Вие повикајте го името на својот бог, а јас ќе го повикам Гоподовото Име: богот кој ќе одговори со оган е вистински Бог.” Сиот народ одговори: „Добро!” Потоа Илија им рече на Вааловите пророци: „Изберете си за себе еден јунец и почнете, зашто вие сте многу повеќе. Повикајте го името на својот бог, ама не ставајте оган.” Тие го зедоа јунецот што им припадна ним и го подготвија. Го повикуваа Вааловото име од утрото до пладне, велејќи: „О, Ваалу, послушај нè!” Ама немаше ни глас, ни одговор. И скокаа и ги виткаа колената пред жртвеникот што го направија. На пладне Илија им се потсмеваше и им рече: „Викајте погласно, зашто тој е бог; зафатен е или има работа; или е на пат; можеби спие, па треба да биде разбуден!” А тие почнаа да викаат уште погласно и да се параат со ножеви и бодила, како што е обичај кај нив, сè додека не ги облеа крв. Кога помина пладне, паднаа во бунило и беснееја сè додека не беше време за да се принесе жртвата; но немаше никаков глас ни одговор ниту знак дека некој ги слуша. Тогаш Илија му рече на сиот народ: „Приближете се кон мене!” И сиот народ му се приближи. Тој го поправи Господовиот жртвеник што беше урнат. Илија зеде дванаесет камења според бројот на племињата на синовите на Јакова, кому Бог му рече: „Твоето име ќе биде Израел!” И му изгради од тие камења жртвеник на Господовото Име, и ископа ров околу жртвеникот, широк за да можат да се посеат две мери пченица. Сложи дрва, го расече јунецот и го стави врз дрвата. Тогаш рече: „Наполнете со вода четири врчви и излејте ги врз паленицата и на дрвата!” Направија така. Им заповеда: „Повторете,” и тие повторија. Тогаш рече: „Направете и по третпат.” Тие така и по третпат. Водата течеше околу жртвеникот и ровот се наполни со вода. Кога беше време за да се принесе вечерната жртва, пророкот Илија пристапи и рече: „Господи, Боже Аврамов, Исаков и Израелев, објави денес дека Ти си Бог во Израел, дека јас сум Твој слуга и дека по Твоја заповед го направив сè ова. Послушај ме, Господи; послушај ме, за да знае сиот овој народ дека Ти, Господ, си Бог и дека Ти ќе ги обратиш нивните срца.” И Господов оган падна и ги голтна паленицата и дрвата, камењата и правот, дури и водата во ровот ја исуши.

Овде Пророкот Илија под заповед Божја зеде жртва и ја жртвува според Божјиот жртвен систем но и покрај тоа побара вода. Со ова тој ги сврти луѓето од Израел кон Бога затоа што со водата и крвта тој ги потсети нив на Божјото ветување кое вели дека Бог ќе ги спаси. Ова ветување е запишано во Битие 3:15 каде Бог рече дека ќе дојде да ги спаси чедата Негови
Јас ќе поставам непријателство помеѓу тебе и жената, помеѓу твоето семе и Нејзиното Семе: Тој ќе ти ја сотрува главата, а ти ќе Му ја сотруваш петицата.”

Друго стиховите каде вели „а да знае сиот овој народ дека Ти, Господ, си Бог и дека Ти ќе ги обратиш нивните срца“ е доказ дека Јован е ветениот Илија затоа што Бог рече во Малахија глава 4:5-6: Еве, ќе ви го испратам пророкот Илија, пред да дојде Господовиот Ден, ден голем и страшен. 6 Тој ќе ги обрне срцата на татковците кон синовите, а срцата на синовите кон татковците, за да не дојдам и да не ја удрам земјата со проклетство.”

Од Исаија до доаѓањето на Христа поминале 700 години и за време на околу 400 години немало вистински пророк испратен од Бога, а свештениците ја заборавија свештеничката служба, и принесуваа нездрави, болесни, мртви и незаконски жртви кон Бога, но и исто така во тоа време беа и многу свештеници поставени кои не беа од родот на Арон.

Така Јован го исполна ветувањето и таткото негов Захарија прорече за истото во Лука 1:76-77 А ти, младенче, ќе се наречеш пророк на Севишниот, оти ќе одиш пред лицето на Господа за да му ги приготвиш патиштата негови; 77 и да го вразумуваш народот Негов за спасение, преку проштавање на гревовите нивни,

Според ова исто така во евангелието според Јован глава 1 вели стих 6-7 Се јави човек, испратен од Бога, по име Јован. 7 Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.

Народ Божји беа Израелците но Израелците добија заповед да секој еден дали туѓинец, домородец, или купен со пари може да јаде од Пасхалното месо ако биде обрезан. Ако не мораше да биде отстранет.

Во стихот погоре вели : та сите да поверуваат преку него.

Оној кој навистина верува дека Јован е ветениот Илија верува во сведоштвото негово, улогата негово и станал Божји човек преку што поверувал во Христа преку Јован Крстителот. Зашто ние можеме да дојдеме до вера во Исуса само преку правилното знаење за кој е Јован и верување во улогата и сведоштвото негово. Само преку Јован Крстителот можеме ние да добиеме правилна вера. Како што и Словото рече: Та сите да поверуваат преку него, тоа и значи сите, не само Израелците туку сите и вие и јас.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 18:08
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Мајкл со почит но цитатите кои се погоре не се запишани во Библијата. Ако сакаш повторно ќе те запрашам од која книги ги зеде цитатите?
Почит и кон тебе но изгледа ние не се разбираме или ти не ме читаш што напишав како одговор. Јас никаде не реков дека е е тоа запишано во Библијата. Станува збор за сосема засебна книга.

Јас веќе реков од каде се земени. Еве да одговорам уште еднаш - цитатот е земен од големото Христово откровение:

„Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„
- така се вика книгата. Еве слика:



Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 18:58
Фала за одговорот Мајкл но знам и јас как и ти дека таква книга нема во Библијата. Единственото Откровение кое е во Библијата е Јовановото Откровение.

Пишувањето на Библијата заврши со Апостолите. Библијата ,Словото Божјо, е веќе запишано под раководство на Светиот Дух и е веќе преведено на сите јазици зошто спасението е за сите народи.

А оваа книга за која пишуваш не е од Бога нити пак може да биде напишана под раководство на Светиот Дух.

Уште еднаш фала многу за одговорот, и би сакала со ова да те замолам да земаш цитати од Библијата зошто повеќе сум позната со Словото Божјо. А со останатите како Јеховина библија,Мормонската библија, црна библија, Коран и сл. не сум позната зошто се човечки измислици.

Па и норално е да не се разбираме по форумов зошто ти си од друга вера која не може да биде Христијанство затоа што правилното христијанство верува дека Исус е Бог Самиот онака како што ни сведочат Законот, Пророците и Апостолите (т.е. Библијата).


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 19:45
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Фала за одговорот Мајкл но знам и јас как и ти дека таква книга нема во Библијата.
А кој рече дека има таква книга во Библијата? Повели цитирај каде сум кажал такво нешто.
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Единственото Откровение кое е во Библијата е Јовановото Откровение.
Кога реков дека се работи за Христово откровение не мислев на Јовановото Откровение(кое патем не го сметам за спорно). Под зборот откровение се подразбира објава, на пр. кога Божјиот Дух низ објава му открива на човека нешто тоа е откровение. Едно од таквите откровенија т.е. објави е Јованово Откровение кое било вклучено и поставено како последна книга од Библијата. Меѓутоа јас зборував за објавата т.е. откровението со наслов: „Ова е Мојата Реч„ а не за Јовановото содржано во Библијата.
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

А оваа книга за која пишуваш не е од Бога нити пак може да биде напишана под раководство на Светиот Дух.
Таа книга е директно диктирана од Христос 1989 година, по Божја волја. Тоа е дело кое повеќекратно ја надмашува содржината на Библијата. Христос во таа книга ги поправа, толкува и продлабочува стиховите од едно апокрифно пра евангелие насловено како Евангелие Исусово но се сретнува и под насловот Евангелието на Дванаесетмината. Но дали ти во тоа ќе веруваш или не, тоа е веќе твој слободен избор.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 21:15
Фала му на Бога што ни даде нас слободан волја да одбериме помеѓу вистината и лагата и што ни го даде Духот на разликување и познавање.

Стварно е ова жално и тажно. Сега го разбрав плачот Еремин.

Библијата која е Божјо слово не е напишана под раководство на Светиот Дух а таа вашата книга е Божја волја!!!

Напишано е во Библијата во Јованово Откровение последната книга од Божјото слово глава 22 стих 18-19:

Јас му сведочам секому, кој ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој им додаде нешто, Бог ќе му додаде од злата опишани во оваа книга. 19 А ако некој одземе нешто од зборовите на книгата на оваа пророштво, Бог ќе му го одземе неговиот дел од дрвото на животот и од светиот град, кои се опишани во оваа книга.

Тешко на таквите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 21:40
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Библијата која е Божјо слово не е напишана под раководство на Светиот Дух а таа вашата книга е Божја волја!!!

Напишано е во Библијата во Јованово Откровение последната книга од Божјото слово глава 22 стих 18-19:

Јас му сведочам секому, кој ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој им додаде нешто, Бог ќе му додаде од злата опишани во оваа книга. 19 А ако некој одземе нешто од зборовите на книгата на оваа пророштво, Бог ќе му го одземе неговиот дел од дрвото на животот и од светиот град, кои се опишани во оваа книга.Тешко на таквите.
Точно е тоа што го цитираше.

Само што тие зборови не се однесуваат на Библијата, бидејќи зборот Библија на ст.грчки јазик значи книги(забележуваме дека зборот е во множина).

Тоа предупредување се однесува на Јовановото Откровение, бидејќи тоа е книгата. Библијата пак е составена од книги. Имено, таму не вели „кој ќе одземе или додаде од книгите„ туку: од зборовите на книгата на ова пророштво!!!

Значи од Јовановото Откровение никој ништо не одзема. Така да тој цитат не се однесува на мене или пророштвото кое го прифаќам, бидејќи јас го признавам Јовановото Откровение дека е Божја објава и ништо ниту му додавам ниту му одземам.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 21:46
Извини ноо пак ќе ти речам провери што напиша погоре и забележи го овој одговор!

Велеше Библијата не е напишана под раководство на Светиот Дух а пак сега велиш дека Јовановото Откровение е Божја објава!!

Значи колку што разбирам вие одбирате некои книги од Библијаа за кои верувате дека се Божјо слово додека други останатите не се!!!

Што мислите вие дека Бог направи некаква грешка што ни е да даде нас Библијата како што ја знаеме денес?


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 22:48
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Извини ноо пак ќе ти речам провери што напиша погоре и забележи го овој одговор!

Велеше Библијата не е напишана под раководство на Светиот Дух а пак сега велиш дека Јовановото Откровение е Божја објава!!
Па има битна разлика помеѓу тие две работи.

Библијата е составена од на пр. Мојсеевите книги, евангелијата, посланици, откровението.. додека откровението не е составено од евангелија по Матеј, Лука и тн. Откровението е вклучено во збирката Библија, но не е самото по себе Библија.

Откровението Јованово не вели кој ќе одземе или додаде од книгите на Библијата, туку од речта на пророштвото ова - т.е. од самото него.
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Што мислите вие дека Бог направи некаква грешка што ни е да даде нас Библијата како што ја знаеме денес?
Бог не ни ја дал Библијата. Бог преку разни пророци (на пр. Исаија, Јован и тн.) праќал објави до луѓето. Некои од тие објави биле вклучени во збирката книги која ја составиле луѓе, поточно Хиероним по налог на папата Дамасус I во 383 година барајќи од него да состави еден единствен текст на Библија.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 22:58
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Некои од тие објави биле вклучени во збирката книги која ја составиле луѓе, поточно Хиероним по налог на папата Дамасус I во 383 година барајќи од него да состави еден единствен текст на Библија.


Папата Дамасус барал од Хиероним не да состави една збирка на Библијата, туку да изврши ревизија на на старите латински преводи на дел од писанијата.

-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 23:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Некои од тие објави биле вклучени во збирката книги која ја составиле луѓе, поточно Хиероним по налог на папата Дамасус I во 383 година барајќи од него да состави еден единствен текст на Библија.

Папата Дамасус барал од Хиероним не да состави една збирка на Библијата, туку да изврши ревизија на на старите латински преводи на дел од писанијата.
Е многу убаво...


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 23:06
Во која година беше Христијанството прогласено за национална религија?



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 23:11
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Во која година беше Христијанството прогласено за национална религија?
383 год. нова ера од страна на Теодосие I, а претходно 313 Константин објавува едикт за толерирање на христијанството со што престануваат прогоните од страна на државата.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 23:58
Добро одговоривте но и не забележавте што одговоривте.

Навистина христијанството тогаш беше прогласено за религија од страна на неверници.

Христијанството не може да биде религија затоа што е вера која доаѓа од Бога.

После едиктот вистинското евангелие беше изгубено за долго време и се појави сега во последниве денови.





Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 00:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Некои од тие објави биле вклучени во збирката книги која ја составиле луѓе, поточно Хиероним по налог на папата Дамасус I во 383 година барајќи од него да состави еден единствен текст на Библија.

Папата Дамасус барал од Хиероним не да состави една збирка на Библијата, туку да изврши ревизија на на старите латински преводи на дел од писанијата.
Е многу убаво...


Не знам зошто те чуди тоа, кога старите преводи воопшто не биле целосни, а да не говорам дека и лицата кои ги преведувале и не го познавале еврејскиот јазик.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 00:31
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Добро одговоривте но и не забележавте што одговоривте.

Навистина христијанството тогаш беше прогласено за религија од страна на неверници.

Христијанството не може да биде религија затоа што е вера која доаѓа од Бога.

После едиктот вистинското евангелие беше изгубено за долго време и се појави сега во последниве денови.


Како мислиш вистинското евангелие тогаш било изгубено, а се појавило сега?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 00:49
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Навистина христијанството тогаш беше прогласено за религија од страна на неверници.



Како ли заклучи дека Теодосиј I не бил Христијанин?! Особено ако се знае дека Теодосиј I е оној кој му става крај на Аријанизмот и другите еретички движења, а и самиот, поради еден свој грев, иако најмоќен човек на земјата, се облекол во партали и ползел во црквата со цел да го изрази своето покајание за гревот кој го сторил.ж и да бара прошка и враќање во Црквата.

Имаш некаков доказ со кој ќе ги докажеш дека Теодосиј не бил Христијанин?

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 07:48
Вистинското евангелие беше изгубено со прогласувањето на христијанството за национална религија.

Некои кој не веруваа во оригиналното евангелие најдоа повод во тоа како да практираат политичка сила над народите мамејќи ги нив дека тие веруваат и говорејќи дека секој може да биде христијанин и да оди в црква ако се крсти.

Оригиналното евангелие не става голем акцент на човечкото крштевање туку на крштевањето на Исус.

И ден ден последиците од ова можете да ги видите. Прашајте некој така наречен христијанин каде Исус ги зеде неговите/нејзините гревови, ќе ви речат дека тоа се случи на Крстот.

Денешниот Христијанин како последица на ова не го знае евангелието на водата и Духот кое вели дека гревовите на светот беа положени врз Исус кога тој беше крстен кај реката Јордан од Јован Крстителот.

Така да денешниот светски христијанин верува само в крвта на Исус а не и водата т.е крштевањето во согласност со писмото кое вели дека Исус Христос е Тој кој дојде преку вода и крв.

Сведоштвото на вистинскиот христијанин се содржи од сведоштвото на вода и крвта , а Духот е оној кој го потврдува ова сведоштво. Така да Тројца се кои сведочат на земјава дека Исус е Бог и Спасителот наш.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 07:53
Теодосиј 1 за кој вие зборувате и самите сведочите дека е грешник и дека ползел по подот на црквата да бара опростение на гревот.

Ако тој бил христијанин тој ќе го знел вистинското евангелие кое вели дека Исус еднаш за секогаш ги очисти сите гревови и ја исплати целата казна за сите гревови.

Штом тој Теодосиј барал прошка за грев тој не бил спасен од Бога и како таков не може да се засмета за паведен нити пак за христијанин.

Штом тој барал прошка за гревот тој побарал од Бога повторно да го ипрати Исус на земјава за да повторно се мачи и измачува за неговиот грев. Но како што не учи Библијата Исус еднаш пострада и засекогаш не ослободи нас од казната за гревовите и од моќта на Сатаната.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 11:25
Добре дојде за новите дечки(и теологии) у маалово звано форум вероисповед

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Вистинското евангелие беше изгубено со прогласувањето на христијанството за национална религија.


а кој го скрил и кој го чувал до сега оригиналното евангелие?!!зашто се поставува логичкото прашање како сега ти го знаеш оригиналното а ние уште сме заглавени во фалсификуваното?!

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

мамејќи ги нив дека тие веруваат и говорејќи дека секој може да биде христијанин и да оди в црква ако се крсти.


а што?не може секој да биде христијанин?!

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Оригиналното евангелие не става голем акцент на човечкото крштевање туку на крштевањето на Исус.
Денешниот Христијанин како последица на ова не го знае евангелието на водата и Духот кое вели дека гревовите на светот беа положени врз Исус кога тој беше крстен кај реката Јордан од Јован Крстителот.


за крштевањето може да се зборува цел ден,ама главнат поента е дека тоа ги мие гревовите на крштеваниот.А бидејќи Исус НЕМАЛ грев тоа сигурно го направил од друга причина..ај прочитај што му одговорил Исус кога свети јован крстител му рекол ,ама ја од тебе треба да бидам крстен а ти при мене ли доаѓаш.

   

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 14:25
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Навистина христијанството тогаш беше прогласено за религија од страна на неверници.

Христијанството не може да биде религија затоа што е вера која доаѓа од Бога.



Dali ova znachi deka ti smetash oti Pravoslavnoto Hristijanstvo ne doagja od Boga tuku e nekakva kreacina na nevernicite ?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 15:29
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Теодосиј 1 за кој вие зборувате и самите сведочите дека е грешник и дека ползел по подот на црквата да бара опростение на гревот.

Ако тој бил христијанин тој ќе го знел вистинското евангелие кое вели дека Исус еднаш за секогаш ги очисти сите гревови и ја исплати целата казна за сите гревови.

Штом тој Теодосиј барал прошка за грев тој не бил спасен од Бога и како таков не може да се засмета за паведен нити пак за христијанин.

Штом тој барал прошка за гревот тој побарал од Бога повторно да го ипрати Исус на земјава за да повторно се мачи и измачува за неговиот грев. Но како што не учи Библијата Исус еднаш пострада и засекогаш не ослободи нас од казната за гревовите и од моќта на Сатаната.


За тоа што бил Теодосиј I сведочи историјата, нема потреба ние да измислуваме нови истории.

Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј?

Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка.

Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

-------------


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 15:46
Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 15:58
Кој ти е бре тој Хашем? среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кој ти е бре тој Хашем? среќа



Vnimavaj na kogo velish "bre". Zemi evrejski ili aramejski, jazikot koj go zboruval Sinot Bozji, pa ke naucish. Do togash, mozebi ova ke ti pomogne - Adonai.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:04
а кој го скрил и кој го чувал до сега оригиналното евангелие?!!зашто се поставува логичкото прашање како сега ти го знаеш оригиналното а ние уште сме заглавени во фалсификуваното?!

Јас реков дека евангелието беше изгубено не сокриенео. но ако сакате да речете сокриено тогаш и такво е ден денес за оние кои не ја знаат вистината. Таа е сеуште сокриена во библијата.

Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.

зошто некои се заглавени во фалсикуваното (лажно) евангелие е затоа што после прогласувањето на христијанството како религија тајната за која зборуваа апостолите и која ни беше доставена од Бога Самиот се изгуби поради неверие и телесен похот.

Вака, се вели не пија го виното без вода. Но ако му ставиш на виното многу вода тоа веќе не е веќе вино, така е!

Ете така стана и со евангелието! Акцентот беше ставен (и е сеуште ставен) на крвопролевањето на Исус. Но за крштевањето на Исус никој не зборува. Во секој така наречена деншна православна црква велат верувај во распнувањето и смртта на Христа и покајувај се за своите гревови секој ден и ќе бидеш спасен, но тоа не е вистината.

Жртвениот систем ни беше даден нас како образ на идните дела т.е да ни покаже нас според кој начин Спасителот ќе дојде и ќе не спаси нас.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:17
Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј? Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка. Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

Пример: беше еден млад човек кој имаше лоша навика во секој продавница од градот/државата да купува бомбони на вересија. Тоткото негов како богат човек еднаш крена голема сума на пари и претплати во сите продавници за долговите на неговиот зависен син. Колку и да сакаше бонбони да земе на вересија синот, тој не можеше да падне повторно во долг затоа што татко му исплати и преплати за сите долгови. (овде се зборува за човекот кој ја прифаќа вистината од Бога)

Пример: еден младич сакаше да отвори дуќан но затоа што немаше толку пари се позајми 50 000 и започна со работата. Но економијата падна и заедно со неа пропадна и дуќанот,така да младичот падна во поголем долг. Неговите родители беа богати со имот но синот не сакаше да им биде на терет на родителите , па без да се советува со нив, се реши да отиде в туѓина да го заработи долгот за да го исплати. Родителите негови се нажалија на него и продадоја нешто од имотот и го исплатија целосно долгот на синот. После неколку години синот се врати од туѓина и рече Татко спечалив 75 000 а за 25 000 ќе те молам да ми позајмиш зошто се отепав од работа. Татко му му реќе: Сине долгот твој одамна е платен. Синот рече: Ех да знаев дека е така немаше толку години да се мачам в туѓина.(овде се зборува за синот кој сака сам некако да ги очисти своите долгови-гревови, со принесување на покајнички молитви) .

Ако јас имав долг на банк 100 000. И да речеме некој се сожали со мене и го исплати целосно мојот долг. Дали тогаш јас сеуште сум и должник на банката?

Сигурно да не сум.

Така е и со вистинското евангелие. Оној кој има грев во срцето треба да бара опростение.

Оној е опростен за гревовите тој/таа нема потреба од барање на прошка затоа шето не е повеќе должник.

Дали според вас Исус ги премавна сите гревови на целиот свет?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:18
Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:19
Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:24
Dali ova znachi deka ti smetash oti Pravoslavnoto Hristijanstvo ne doagja od Boga tuku e nekakva kreacina na nevernicite ?

Православност значи оној кој добил право да го слави Бога.

Сите оние кои велата дека Христијанството е религија се во заблуда, затоа што Христијанството е вера која е дадена од Бога и никогаш не може да биде религија нити пак да биде прогласено како религија.

Оние кои го прогласија христијанството за религија со ниневскиот едикт (не сум сигурна дали така се вика) тоа беа политичари и не веруваа во Исус како Бог туку го гледаа него како човек со извондредна сила и мудрост.

Така да тие самите видоа шанса како тоа да г искористат за извршување на политичка сила над народот како и земање на порез и десетоци и т.н. молзење на пари.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:26
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.


Ќе молам може ли да ми кажеш кој е тој праведен човек да ме просветли и мене.
Ако не сакаш јавно пиши ми на лична порака.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:26
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Јас реков дека евангелието беше изгубено не сокриенео. но ако сакате да речете сокриено тогаш и такво е ден денес за оние кои не ја знаат вистината. Таа е сеуште сокриена во библијата.

Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.


Дали можеш да ни кажеш кој е тој праведен човек, за и ние да го разбереме истото?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


зошто некои се заглавени во фалсикуваното (лажно) евангелие е затоа што после прогласувањето на христијанството како религија тајната за која зборуваа апостолите и која ни беше доставена од Бога Самиот се изгуби поради неверие и телесен похот.


Значи човештвото било во заблуда се додека праведниот човек тебе не ти ја откри вистината?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Вака, се вели не пија го виното без вода. Но ако му ставиш на виното многу вода тоа веќе не е веќе вино, така е!

Ете така стана и со евангелието! Акцентот беше ставен (и е сеуште ставен) на крвопролевањето на Исус. Но за крштевањето на Исус никој не зборува. Во секој така наречена деншна православна црква велат верувај во распнувањето и смртта на Христа и покајувај се за своите гревови секој ден и ќе бидеш спасен, но тоа не е вистината.


За крштевањето нема зошто да се зборува, секој кој верува, ќе се крсти. Во Православната Црква не може да се биде член, ако не се крштева во името на Отецот,Синот и Светиот Дух. А нормално е да се фокусираме на Христовата жртва и воскресение, затоа што токму тоа ги избриша гревовите.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Жртвениот систем ни беше даден нас како образ на идните дела т.е да ни покаже нас според кој начин Спасителот ќе дојде и ќе не спаси нас.


Тоа го знаеме од Новиот Завет и не е ништо ново.


-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:26
за крштевањето може да се зборува цел ден,ама главнат поента е дека тоа ги мие гревовите на крштеваниот.А бидејќи Исус НЕМАЛ грев тоа сигурно го направил од друга причина..ај прочитај што му одговорил Исус кога свети јован крстител му рекол ,ама ја од тебе треба да бидам крстен а ти при мене ли доаѓаш.

Јован го рече ова затоа што тој самиот призна дека е роден од похота на два човека (Захарија и Елисавета) т.е. дека тој е создание а не бог.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:29
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Оние кои го прогласија христијанството за религија со ниневскиот едикт (не сум сигурна дали така се вика) тоа беа политичари и не веруваа во Исус како Бог туку го гледаа него како човек со извондредна сила и мудрост.


Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

А дека Константин и Теодосиј не веруваа дека е Христос Бог е невистина. Имаш ли докази за тоа кое го тврдиш?

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:29
а што?не може секој да биде христијанин?!

Волјата на Бога е да секој се запознае со вистината и да биде спасен. Тоа е волјата за секој еден човек затоа христијанин е оној кој е спасен.

Секој човек може да биде христијанин но не затоа што се родил во христијанска фамилија или затоа што вели дека е таков. Христијанин е оној кој ја знае вистината за Исусовото крштевање и Неговата крв на Крстот и верува во тоа со неговото/нејзиното срце. Со оваа вера човекот може да го следи Исус и да биде правилен Христијанин.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:32
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј? Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка. Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

Пример: беше еден млад човек кој имаше лоша навика во секој продавница од градот/државата да купува бомбони на вересија. Тоткото негов како богат човек еднаш крена голема сума на пари и претплати во сите продавници за долговите на неговиот зависен син. Колку и да сакаше бонбони да земе на вересија синот, тој не можеше да падне повторно во долг затоа што татко му исплати и преплати за сите долгови. (овде се зборува за човекот кој ја прифаќа вистината од Бога)

Пример: еден младич сакаше да отвори дуќан но затоа што немаше толку пари се позајми 50 000 и започна со работата. Но економијата падна и заедно со неа пропадна и дуќанот,така да младичот падна во поголем долг. Неговите родители беа богати со имот но синот не сакаше да им биде на терет на родителите , па без да се советува со нив, се реши да отиде в туѓина да го заработи долгот за да го исплати. Родителите негови се нажалија на него и продадоја нешто од имотот и го исплатија целосно долгот на синот. После неколку години синот се врати од туѓина и рече Татко спечалив 75 000 а за 25 000 ќе те молам да ми позајмиш зошто се отепав од работа. Татко му му реќе: Сине долгот твој одамна е платен. Синот рече: Ех да знаев дека е така немаше толку години да се мачам в туѓина.(овде се зборува за синот кој сака сам некако да ги очисти своите долгови-гревови, со принесување на покајнички молитви) .

Ако јас имав долг на банк 100 000. И да речеме некој се сожали со мене и го исплати целосно мојот долг. Дали тогаш јас сеуште сум и должник на банката?

Сигурно да не сум.

Така е и со вистинското евангелие. Оној кој има грев во срцето треба да бара опростение.

Оној е опростен за гревовите тој/таа нема потреба од барање на прошка затоа шето не е повеќе должник.

Дали според вас Исус ги премавна сите гревови на целиот свет?


Ако и после судската пресуда со која те ослободуваат од обвиненијата за убиство, ти масакрираш 10000 луѓе, зарем со судската пресуда со која си ослободена си ослободена и за масакрот на тие 1000 луѓе?

Гледано од твоите пример, лесно може да се заклучи дека огромен дел од нацистите се во рајот, затоа што верувале во Христос, независно што убиле илјадници луѓе.

-------------


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:32
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:35
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?


Тој е Спасител кој за нас стана Човек, Учител, Пророк. А бидејќи стана Плот, се потчини на Законот, како и секој праведник. Токму затоа Христос се молеше, постеше и поучуваше.

А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано:

Лука
23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!”
23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден.
23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.”
23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!”
23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:35
Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

Навистина не е ниневски него милански едикт извинете ме. Тој го прогласи за религија.
Римјаните не го имаа Божјиот Закон и не веруваа во Христос, мислам на оние кои беа цареви и емператори и т.н.

Овде зборувате за вери. Но една е вера и таа доаѓа од Бога.
Не разбирате она што тие го спроведоа во миланскиот едикт не е во оригиналност со евангелието ниту пак со библијата. Тие си направија самите религија на која и го ставија името христијанство затоа што бројот на верниците растеше и беа добро организирани и не можеа да ги фатат за да ги убијат. Така планот беше да од внатрешноста се убие евангелието. Така прогласувајќи мир после смртта на апостолите во раната црква навлегоа волци кои направија со евангелието како што сакаа. Од тогаш евангелието беше променато и заборавено.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:38
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:40
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Кој ли е тој ниневски едикт? св. Цар Константин го изедначи Христијанството со Миланскиот едикт и не го прогласи за религија, туку го дозволи практикувањето на Христијанството во Римската држава. Нормално е дека правната положба на религиите и верите во Римската држава да се регулирала со некакви правни акти. Јас навистина тука не гледам ништо чудно.

Навистина не е ниневски него милански едикт извинете ме. Тој го прогласи за религија.
Римјаните не го имаа Божјиот Закон и не веруваа во Христос, мислам на оние кои беа цареви и емператори и т.н.

Овде зборувате за вери. Но една е вера и таа доаѓа од Бога.
Не разбирате она што тие го спроведоа во миланскиот едикт не е во оригиналност со евангелието ниту пак со библијата. Тие си направија самите религија на која и го ставија името христијанство затоа што бројот на верниците растеше и беа добро организирани и не можеа да ги фатат за да ги убијат. Така планот беше да од внатрешноста се убие евангелието. Така прогласувајќи мир после смртта на апостолите во раната црква навлегоа волци кои направија со евангелието како што сакаа. Од тогаш евангелието беше променато и заборавено.


Никој не вели дека сите Римјани биле Христијани. Но, св. Цар Константин никаде не го прогласи Христијанството за нешто. Напротив, тој само го регулираше правниот статус на Христијанството во Империјата. Исто како што денес со закон е регулирана положбата на верските заедници.

Не постои ниту еден историски доказ дека Константин менувал нешто од Христијанството или се мешал во догматиката или нешто друго. Негов став бил, парафразирам: "Државата треба да се грижи да се почитува Бога, а како правилно ќе се прави тоа, е грижа на Црквата".

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:40
А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано: Лука 23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!” 23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден. 23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.” 23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!” 23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”

Дополнување на вистинското евангелие:

Дали овде разбојникот побара прошка за гревовите? И зошто не побара кога некои тврдат дека секој ден треба да се покајуваме и прошка да бараме? Разбојникот многу гревови имаше па дури и смртна казна доби за некои од нив? Овде исус не беше мртов ниту пак беше воскреснат? Како можеше човеков без да побара прошка да побара влез во Царството Исусово?


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:41
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...


Ako On imal mok da leci, ne znaci deka ima mok da spasuva, neli! Vprocem, On ne bi ni bil creiran dokolku Bozjata volja na Hashem - Nebesniot Tatko - ne go stvorila preku Ruah Ha Kodesh - Svetiot Duh. Kakov ti e toj spasitel, koga i on bara molitva od Boga, Adonai, da se ostvari voljata na Adonai?


Тој е Спасител кој за нас стана Човек, Учител, Пророк. А бидејќи стана Плот, се потчини на Законот, како и секој праведник. Токму затоа Христос се молеше, постеше и поучуваше.

А во однос на моќта за спасување во Писмото е напишано:

Лука
23,39 А еден од обесените разбојници Го хулеше: „Зар не си Ти Христос? Спаси се Себеси и нас!”
23,40 А другиот во одговор го укори: „Зар не се боиш од Бога, кога и ти си исто така осуден.
23,41 И, ние сме праведно осудени, зашто го примаме заслуженото од тоа што сме сториле. Но, Овој не направил никакво зло.”
23,42 И рече: „Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!”
23,43 А Тој му рече: „Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”


I shto sakash da kazesh? Kako shto prvosveshtenicite barale proshka za svojot narod pred Boga na Nebesata, taka i covekot baral isto toa od Sinot Bozji zoshto znael deka e on Pomazaniot Prvosveshtenik.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:41
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:44
Никој не вели дека сите Римјани биле Христијани. Но, св. Цар Константин никаде не го прогласи Христијанството за нешто. Напротив, тој само го регулираше правниот статус на Христијанството во Империјата. Исто како што денес со закон е регулирана положбата на верските заедници. Не постои ниту еден историски доказ дека Константин менувал нешто од Христијанството или се мешал во догматиката или нешто друго. Негов став бил, парафразирам: "Државата треба да се грижи да се почитува Бога, а како правилно ќе се прави тоа, е грижа на Црквата".

Вие не разбирате: Господ самиот даде прописи и закони за Црквата негова. Тој самиот си постави апостоли и учители. За тоа не е потребен некој неверник. Тој кој не верува во евангелието на водата и Духот прави се за свој телесен приход, него не му е гајле за евангелието. Пак во множина го ставивте една е вера и една е верска заедница која е во Христовата Црква. Сите останати се измислици човечки.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:45
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Eve ushte edna stranica kade dokazuva deka noviot zavet e menuvan i toa mnogu... nekade okolu 30000 razliki vo site novi zaveti koi Vatikan gi ima, a se najstari.

Toa ti e kako da imash edna kniga so razlicni informacii a ist naslov. I koga kniga e vo pravo????

http://codexsinaiticus.org/en/



Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:46
Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.

Стариот Тестамент е напишан на еврејски (арамејски) а Новиот Завет на латински и грчки.



Постирано од: sk
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:47
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.


Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski. Sinot Bozji vo kogo ti veruvash -bar taka dobiv predpostavka - zboruval aramejski, pa prouci ja taa kultura, vrati se vo toa vreme, utvrdi gi frazite koi sekojdnevno se koristele, i ke go razberesh mnogu podobro.

Tie dokazi se od promenite za koi veke ti kazuvav.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:50
Ако и после судската пресуда со која те ослободуваат од обвиненијата за убиство, ти масакрираш 10000 луѓе, зарем со судската пресуда со која си ослободена си ослободена и за масакрот на тие 1000 луѓе? Гледано од твоите пример, лесно може да се заклучи дека огромен дел од нацистите се во рајот, затоа што верувале во Христос, независно што убиле илјадници луѓе.

Немој те вака да велите затоа што веќе ви кажав од кога до кога беше евангелието загубено. Затоа, тие ,нацистите, немаа правилна вера во Бога и затоа и правеа такви работи. Светиот Дух кој пребива во човекот даден од Бога преку вистинска вера никогаш нема да го воведе праведникот на убиства или слични работи.

Разбирате што ви кажувам. Има голема разлика помеѓу правилна и лажна вера. Вие треба добро да бидете познат со Словото Божјо за да можете да разликувате.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:52
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Стариот Тестамент е напишан на еврејски (арамејски) а Новиот Завет на латински и грчки.



Кој дел од Новиот Завет е напишан на латински, ако може да ми кажеш, затоа што јас за такво нешто не знам.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:54
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.


Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski. Sinot Bozji vo kogo ti veruvash -bar taka dobiv predpostavka - zboruval aramejski, pa prouci ja taa kultura, vrati se vo toa vreme, utvrdi gi frazite koi sekojdnevno se koristele, i ke go razberesh mnogu podobro.

Tie dokazi se od promenite za koi veke ti kazuvav.


Штом и Апостолите своите учења ги ширеле на тој јазик на кој зборувал тогашниот свет, значи ниту тие немале проблем со тоа нешто.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 16:55
Originally posted by sk sk напиша:


Vnimavaj na kogo velish "bre". Zemi evrejski ili aramejski, jazikot koj go zboruval Sinot Bozji, pa ke naucish. Do togash, mozebi ova ke ti pomogne - Adonai.


Извини, не мислев да те навредам со тоа „бре“, туку онака разговорно ти се обратив, а тонот ми беше пријателски среќа
Зошто се плашиш да го изговориш Божјото Име? Да го изговориш Божјото Име кога поучуваш некого, тоа воопшто не е напразно изговарање, ниту хулење на Божјото име? Зарем не сметаш дека во таков контекст е навредливо за Бог тоа што наместо да го ословуваме со вистинското Име, ние го нарекуваме со прекар - Хашем? Гревот може да биде и поголем доколку неупатените го прочитаат тоа и од тоа заклучат дека тоа е Божјото Име. Тогаш наместо поука, си направил дезинформација и неупатените си ги научил на погрешно Божјо Име. Е тоа може да биде вистинска хула, освен ако во фуснота не објасниш што ти значи тоа „хашем“.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 18:43
abre kako ne vi se smacuva воздивнување

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 19:04
Кој дел од Новиот Завет е напишан на латински, ако може да ми кажеш, затоа што јас за такво нешто не знам.

Мислам дека посланието до римјаните е напишано на латински, ама и за ова тврдење треба да проверам за да ти кажам со потполна сигурност.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 19:28
abre kako ne vi se smacuva

За вистинскиот православен Христијанин говорење за Божјото Слово е дневна храна како за телото така и за духот.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 20:24
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Мислам дека посланието до римјаните е напишано на латински, ама и за ова тврдење треба да проверам за да ти кажам со потполна сигурност.


Дури и тое послание е напишано на грчки, http://www.earlychristianwritings.com/romans.html - погледни овде.

-------------


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 21:22
Ќе видам точно кое е напишано на латински па ќе ви кажам со сигурност.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Август.2011 во 22:37
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Ќе видам точно кое е напишано на латински па ќе ви кажам со сигурност.


Не труди се, ниту едно послание не е напишано на латински.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Август.2011 во 00:15
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Ете така стана и со евангелието! Акцентот беше ставен (и е сеуште ставен) на крвопролевањето на Исус. Но за крштевањето на Исус никој не зборува.


Marinceska, дали можеш да наведеш каде тоа апостолите зборувале за Јовановото крштевање на Исус? Можеш ли да ни ги посочиш библиските цитати каде што апостолите во своите посланија го спомнувале крштевањето на Исус?

А дека Христовите апостоли го ставале акцентот на крвопролевањето (крстот) на Исус сведочат овие библиски стихови:

„Зашто Христос не ме испрати да крштавам, туку да го проповедам Евангелието, и не со говорничка мудрост - за да не го изгуби Христовиот крст своето значење.“ (1 Коринтјаните 1:17, Библијата)

Зошто овде апостолот на пример не вели: „за да не го изгуби Христовото крштевање своето значење“?

„и преку Него да измири кон Себе сè што е на земјата или на небото, творејќи мир преку крвта на Неговиот крст.“ (Колошаните 1:20, Библијата)
„Вас, кои бевте мртви во престапите и необрезанието на вашето тело, ве оживе заедно со Него; простувајќи ни ги сите наши престапи; на тој начин што го избриша дејството, кое со своите одредби беше против нас; го отстрани од среде нас, приковувајќи го на крст; “ (Колошаните 2:14, Библијата)
„Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила,“ (1 Коринтјаните 1:18, Библијата)
„Ако пак јас, браќа, уште го проповедам обрезанието, зошто уште ме гонат? Во тој случај се укинува соблазната од крстот!“ (Галатјаните 5:11, Библијата)
„А јас сум далеку од тоа да се фалам со нешто друго, освен во крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого светот е распнат за мене и јас за светот!“ (Галатјаните 6:14, Библијата)

Зошто овде апостолот не вели на пример: „далеку од тоа да се фалам со нешто друго, освен со крштевањето на нашиот Господ“?

„Зашто мнозина, за кои ви зборував многупати, а сега зборувам и со солзи одат како непријатели на крстот Христов.“ (Филипјаните 3:18, Библијата)

Зошто овде апостолот не вели на пример: „како непријатели на крштевањето Христово“?

„гледајќи во Исуса, Почетникот и Исполнителот на нашата вера, Кој, поради радоста што беше пред Него, го претрпе крстот, презирајќи го срамот, и седна оддесно на Божјиот престол.“ (Евреите 12:2, Библијата)
„ Ако пак одиме во светлина, како што е Тој Самиот во светлина, имаме заедница еден со друг, и крвта на Неговиот Син Исуса Христа нè очистува од секој грев.“ (1 Јованово 1:7)


Познато ни е дека Сатаната го искушуал Исус и се обидел да го спречи да отиде на Голготскиот крст (а потоа и да се симне од него), но зошто Сатаната не го спречил Исус кога отишол да се крштева кај Јован Крстителот? Зарем ова не е доволен индикатор дека крстот има поголем акцент и поголемо значење во спасението на грешниците отколку крштевањето на Исус?

Понатаму, дали можеш да ни цитираш некое старозаветно пророштво каде што се пророкува крштевањето на Исус? Има ли потреба да ти цитирам пророштва за крвопролевањето на Исус?

Да бидам јасен, не велам дека Јовановото крштевање на Исус не е важно, но сметам дека Библијата, Христос и апостолите не му даваат централно место на тој настан во евангелието т.е. во спасувањето на грешниот човек.
Тоа е моето видување и отворен сум за поинакво размислување.
Поздрав големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 13.Август.2011 во 13:33
Мило ми е за прашањево.

Би требало да почнам од книгата Битие.
Адам и Ева погрешија пред Бога и протерани. Од каде знаеше Авел да принесе добра жртва пред Бога?

Дали се Адам, Ноја, Аврам и т.н. во небесата?

Во времето на Ное потопот (водата) за ова вели Словото: 1 Петар 3:20: кои некогаш беа непокорни, кога Божјото трпение ги чекаше во Ноевото време, додека се градеше ковчегот, во кој само неколкумина, односно осум души, се спасија преку водата.

Се спасија вели преку водата. Кое евангелие мислите дека Ное им го проповедаше на неверниците во тоа време. Не велеше тој покајте се и спасете се водата ќе дојде. Верувајте дека водата иде и спасете се преку неа. Не велеше Јован Крстителот покајте се иде Спасителот за да преку крштевањето ги земе вашите гревови. (меѓу вас стои еден! Зошто стои меѓу нив Еден, и зошто каде што крштеваше Јован!)На Евреите крштевањето им беше многу добро познато.

Материјалите на Шаторот на средбата односно завесата требаше да биде изработена од : Љубичесто , црвено и темноцрвено предиво и препреден лен.

Излез 26:1
„Шаторот направи го од десет завеси: од љубичесто, црвено и темноцрвено предено и од препреден лен

Значењето на сината(љубичестата) е крштевањето
значењето на црвената е знаеме сите (крвта)

Дури и во светата облека на свештениците ќе ги најдете истите спомнати бои кои го означуваат христовото евангелие (крштевањето и крвта).

Жртвата помирителна требаше да биде принесена еднаш годишно и тоа преку Високо Свештеникот. Тој требаше преку рацеполагање да ги проложи сите гревови, престапи, беззаконија врз главата на жртвата и да ја заколи неа. Овде рацеполагањето во Новиот Тестамент е крштевањето.

Во Исаија глава 53 вели: Сите ние бевме заблудени како овци, се отстрани секој од патот свој, - и Господ ги возложи врз Него гревовите на сите нас. 7 Он беше *измачуван, но стадаше доброволно и устата Своја не ја отвораше; како овца Он беше одведен на колење, и како што е јагнето пред стрижачите свои безгласно, така и Он не ја отвори устата Своја.

Во ова пророштво за Спасителот јасно ќе ги најдете двата дела:

1.и Господ ги возложи врз Него гревовите на сите нас.(Во МК Библија од 2009 год. пишува Господ ги натовари врз Него гревовите на сите нас.) Според сведоштвото Јованово (Крстителот) ние разбираме дека крштевањето на Исус има врска со жртвениот систем затоа што преку рацеполагање од страна на ВисокоСвештеникот беа гревовите од заедницата положени(натоварени) врз главата на жртвата. Сведоштвото Јованово е дадено на другиот ден, после крштевањето. Затоа Јован и вели: „ Ете Го Божјото Јагне“ за да не посочи нас кон законската жртва според прописите.

2. Он беше *измачуван, но стадаше доброволно и устата Своја не ја отвораше; Овде јасно се зборува за крвта Исусова која беше после рацеполагањето т.е крштевањето од страна на Последниот Високо Свештеник Јован Крстителот.

Значи, според ова, прво беше искупението од гревовите според прописите на жртвениот систем (рацеполагање- крштевање) потоа крвопролевањето (жртвата мораше да ја пролее својата крв како исплата на гревовите од грешникот, без крвопролевање не станува проштевање.)


Затоа јас не велам дека крштевањето е позначајно , туку крштевањето и крвта одат заедно и се рамноправно значајни. Ако Исус не ги зеде гревовите на светот, Тој неможеше да биде осуден. Затоа, без крштевањето , крвта (крстот) нема сила и обратно.


Со тоа што јас зборувам за обете често е укажување на Словото и дека водата (крштевањето) го нема во сведоштвото на денешниот така наречен Христијанин. Провере те го ова и ќе видите. Светскиот христијанин кого ќе го прашате: Каде Исус ги зеде твоите гревови, тој/таа ќе ви рече на Крстот, додека гревовите Исус ги зеде кај крштевањето во реката Јордан.

Во Новиот Тестамент.

1 Петар 3:21 вели: „Образот на таа вода – крштевањето, но не отстранувањето на телесната нечистотија, туку ветување на Бога- добра совест- не спасува сега и нас преку воскресението на Исуса Христа.”( МК Библија 1976 год.)

Овде вели: крштевањето, не спасува сега и нас.

Овде апостолот укажува на Исусовото кршевање а не на телесното, туку верата во Христовото крштевање.

Во Галатјаните 3:27 вели: зашто сите, кои се крстивте во Христа, се облековте со Христа.
Како можеме ние да се крстиме во Христа освен преку вера во Неговото крштевање.

Колосјаните 2:12 вели:откако бевте погребани со Него во крштение, во кое и воскреснавте со Него преку верата во дејството на Бога, Кој Го воскресна од мртвите.. Преку вера сме крстени во Христа.

Во Римјаните 6:3 вели: Зар не знаете дека сите ние што се крстивме во Исуса Христа, во Неговата смрт се крстивме. Како може човекот да биде крстен во Христа?

Во овие стихови вели дека кога веруваме во Исусовото крштевање кое Тој го прими од Јован Крстителот ние веруваме дека Преку рацете на Јован Крстителот сите наши гревови беа положени врз Исус (т.е)ние бевме натоварени врз Него. Преку ова ние сме крстени во Христа и заедно со Него распнати на Крстот и заедно со Него воскреснати од смртта.

Видете во Словото вели: Матеја 2:16: Тогаш Ирод, кога виде дека мудреците го измамија, се разгневи многу и прати, та ги уби сите младенци во Витлеем и по целата негова околина од две години и помали, според времето што точно го беше узнал од мудреците.
Овде Сатаната сакаше да го убие Христа пред да може да започне со јавната служба т.е. пред да прими крштевање и пред да биде распнат за да не биде верувањето Божјо исполнато.

Истово се случува и во книгата Мојсеј. Народот го чекаше Спасителот и знаеше на кој начин Тој нив ќе ги спаси.

Како што ни е запишано сведоштвото од Апостолот Јован вели: 1 Јованово 5: Исус Христос е Оној, Кој дојде преку вода и крв и преку Духот,- не само преку вода, туку преку вода и крв; и Духот е Оној, Кој сведочи, оти Духот е вистина. Видете овде дека првото јавно дело Христово за исполнување на Божјата правда е Водата т.е кртевањето а потоа крвта.


Апостолот Јован вели овде повторно, не само преку вода, и со ова укажува дека Израелците добро го знаеја значењето на водата и со ова ги посочува пак кон жртвениот систем и пророкот Исаија каде вели : Беше презрен, отфрлен од луѓето, човек на болката, свикнат на страдањата, од Кого секој го отстранува лицето, беше презрен, и за ништо го сметавме. 4 А Тој ги понесе нашите болести, ги зеде врз себе нашите болки, додека ние сметавме дека Бог Го бие и Го понижува.

Овде укажува Исаија повторно на фактот дека Исус не направи грев и беше казнет затоа што Господ му ги натовари врз Него нашите гревови преку крштевањето.

Израелците во тоа време беа многу срастни за Законот и тие мислеа дека Исус беше презрен и казнет заради што престапил некој закон. Но на спротивност Исус не престапи ниту еден закон.

Еве ви уште еден стих: Во евангелието според Јован 19:34 вели: но еден од војниците со копје Му ги прободе ребрата, и наеднаш истече крв и вода.

Пак еве вода да не потсети нас дека делото Христово се состои од водата (крштевањето) и крвта (Крстот, крвопролевањето). Па Исус беше толку многу саати измачувван да воо него можеби и да немаше капка вода, зошто рече Жеден Сум. Од каде се најде сега овде вода да истече од истата рана од каде што истече крв? Ајде да речеме дека Исус е ист како луѓето , пресечете се малку каде било и видете дали јасно крв и вода ќе истечат.
Па дури и оние кои се телесно крстени и тврдат дека веруваат дека се христијани нека го проверат ова.

Со ова Бог ни кажува дека има голема разлика помеѓу Исусовото крштевање и нашето телесно- човечко крштевање.

Исус беше искушан од Сатаната да ни каже нас дека моментот кога ние ќе поверуваме во Неговото крштевање до 2 години на правилан вера Сатаната ќе не искушува и да ни каже како да се одбраниме, зошто против секое искушение вели Господ: Напишано е... Со ова уверливо е дека Библијата е Слово Божјо и одбрана за верниците против Сатаната преку правилна вера.

Навистина Крстот Исусов е моќен но само преку водата. Без водата не може да биде крвта. Исус Христос е Оној кој дојде преку вода и крв. Така овие две одат заедно, се рамноправно важни и не можат едно без друго.

Се надевам дека сега е малку појасно.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Август.2011 во 23:11
Originally posted by sk sk напиша:

Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski.
Мала интелектуална корекција, сосема небитна во контекст на дискусијата, чисто како занимливост...

Будистите не зборуваат индијски. Нема таков јазик, но постојат индијски јазици: санскрит, хинди, телугу, малајалам, тамилски и тн. Будистите зборуваат на разни јазици зависно во кој регион на светот живеат.
Но јазикот на кој се запишани поважните будистички списи се вика: Пали (сроден е со санскритот, јазикот на кој пак се напишани хиндуистичките свети списи)


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 11:53
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski.
Мала интелектуална корекција, сосема небитна во контекст на дискусијата, чисто како занимливост...

Будистите не зборуваат индијски. Нема таков јазик, но постојат индијски јазици: санскрит, хинди, телугу, малајалам, тамилски и тн. Будистите зборуваат на разни јазици зависно во кој регион на светот живеат.
Но јазикот на кој се запишани поважните будистички списи се вика: Пали (сроден е со санскритот, јазикот на кој пак се напишани хиндуистичките свети списи)


Prifateno. Blagodaram na informacijata. Nauciv neshto novo.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 11:55
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.


Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski. Sinot Bozji vo kogo ti veruvash -bar taka dobiv predpostavka - zboruval aramejski, pa prouci ja taa kultura, vrati se vo toa vreme, utvrdi gi frazite koi sekojdnevno se koristele, i ke go razberesh mnogu podobro.

Tie dokazi se od promenite za koi veke ti kazuvav.


Штом и Апостолите своите учења ги ширеле на тој јазик на кој зборувал тогашниот свет, значи ниту тие немале проблем со тоа нешто.


Tuka e problemot. Apostolite, prvata generacija vernici, site zboruvale na aramjski/evrejski. Toa shto denes se vika original nov zaved e pishuvan od grci. Kako ke dokazesh deka apostolite zboruvale grcki? Ne postoi nitu edna kopija od noviot zavet od toa vreme.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 11:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by sk sk напиша:

Vnimavaj na kogo velish "bre". Zemi evrejski ili aramejski, jazikot koj go zboruval Sinot Bozji, pa ke naucish. Do togash, mozebi ova ke ti pomogne - Adonai.
Извини, не мислев да те навредам со тоа „бре“, туку онака разговорно ти се обратив, а тонот ми беше пријателски среќаЗошто се плашиш да го изговориш Божјото Име? Да го изговориш Божјото Име кога поучуваш некого, тоа воопшто не е напразно изговарање, ниту хулење на Божјото име? Зарем не сметаш дека во таков контекст е навредливо за Бог тоа што наместо да го ословуваме со вистинското Име, ние го нарекуваме со прекар - Хашем? Гревот може да биде и поголем доколку неупатените го прочитаат тоа и од тоа заклучат дека тоа е Божјото Име. Тогаш наместо поука, си направил дезинформација и неупатените си ги научил на погрешно Божјо Име. Е тоа може да биде вистинска хула, освен ако во фуснота не објасниш што ти значи тоа „хашем“.


Prifateno. Hashem bukvalno znaci "imeto" i se misli na cetitite bukvi - znaesh koi se tie. Od pocit kon Nego, tie ne se igovaraat za da ne se zloupotrebuvaat, posebno ne na forumi. Vo Torata ima 72 iminja koi lugjeto gi dale na Nego, a se prevedeni samo kako Bog, Gospod. Doklu se upotrebuvaat site tie iminja kako shto se vo Torata, ke vidish kolku se tie povrzani so dadenata situacija i se dobiva pocelosna slika na sluckata.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 12:05
Marinceska

"Значењето на сината(љубичестата) е крштевањето
значењето на црвената е знаеме сите (крвта)"

Od kade gi izvadi ovie znacenja?

Jas velam deka sinata boja go prestavuva Lazio, a crvenata Rabotnicki. A zoshto tie boi se zaedno, zatoa shto ke se sretnat naskoro Lazio i Rabotnicki. Eve ti dokaz za boite i za moite tvrdenja.

http://www.sslazio.it/

http://www.worldfootball.net/teams/fk-rabotnicki/


Ke sakash li ti da dadesh dokazi za istite boi? Nikade ne e zapishano vo biblijata znacenieto na tie boi. Pokazi mi so dokazi deka gresham.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 12:32
Па доказите ви ги напишав во истата порака. Во писмото вели дека Бог дојде да го исполни законот.
Тогаш тие се боите кои Бог ги даде и Исус ги исполна со крштевањето и крвта.

А ако вие мислите дека Божјото писмо има нешто заедничко со фудбал тогаш тоа е ваш избор.

Мое е да ви кажам што знам.

Видете овде има и друг запис за водата во книгата 2 Цареви глава 5 напишано е за војсководачот Нееман. Тој поради настојувањето од неговиот слуга и верата во словото на Божјиот пророк го направи тоа што му беше кажано да направи.

Ако вие мислите дека ова што ви го кажав за боите не е точно тогаш кое е значењет на боите!
Оставете го фудбалот на страна зошто е човечка измислица.

Поентата ви ја сфатив!!


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 12:46
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Па доказите ви ги напишав во истата порака. Во писмото вели дека Бог дојде да го исполни законот.
Тогаш тие се боите кои Бог ги даде и Исус ги исполна со крштевањето и крвта.

А ако вие мислите дека Божјото писмо има нешто заедничко со фудбал тогаш тоа е ваш избор.

Мое е да ви кажам што знам.

Видете овде има и друг запис за водата во книгата 2 Цареви глава 5 напишано е за војсководачот Нееман. Тој поради настојувањето од неговиот слуга и верата во словото на Божјиот пророк го направи тоа што му беше кажано да направи.

Ако вие мислите дека ова што ви го кажав за боите не е точно тогаш кое е значењет на боите!
Оставете го фудбалот на страна зошто е човечка измислица.

Поентата ви ја сфатив!!



Ima vistina deka vodata kako simbol se upotrebuva na poveke mesta, i mene licno me predizvika eden tvoj komentar kako vie gledate na edna slucka, od drug agol, shto me natera da razmislam nekolku saati. Imashe dobra poenta.

Pozdrav!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 13:52
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.


Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski. Sinot Bozji vo kogo ti veruvash -bar taka dobiv predpostavka - zboruval aramejski, pa prouci ja taa kultura, vrati se vo toa vreme, utvrdi gi frazite koi sekojdnevno se koristele, i ke go razberesh mnogu podobro.

Tie dokazi se od promenite za koi veke ti kazuvav.


Штом и Апостолите своите учења ги ширеле на тој јазик на кој зборувал тогашниот свет, значи ниту тие немале проблем со тоа нешто.


Tuka e problemot. Apostolite, prvata generacija vernici, site zboruvale na aramjski/evrejski. Toa shto denes se vika original nov zaved e pishuvan od grci. Kako ke dokazesh deka apostolite zboruvale grcki? Ne postoi nitu edna kopija od noviot zavet od toa vreme.


Да, ама Апостолите проповедале насекаде. Да не проповедале на еврејски и во Рим? Да не проповедале на еврејски во Македонија, Грција, Крит, Кипар? Секако дека не. А во однос на Евангелијата и посланијата пишувани од Апостолите или под нивно влијание, не постои никаков доказ дека тие биле пишувани на еврејски или арамејски, освен сведоштвото на Јероним дека само Евангелието по Матеј е напишано на еврејски. Тоа е се.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 14:02
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Мило ми е за прашањево.

Би требало да почнам од книгата Битие.
Адам и Ева погрешија пред Бога и протерани. Од каде знаеше Авел да принесе добра жртва пред Бога?

Дали се Адам, Ноја, Аврам и т.н. во небесата?


Веројатно Адам му кажал на Авел или можеби Бог дирекно, за Авраам и Ное мислам дека се на Небесата, за Адам не знам. Но каква врска има ова со моето прашање? Јас те прашав (ќе ги цитирам повторно прашањата):

Дали можеш да наведеш каде тоа апостолите зборувале за Јовановото крштевање на Исус? Можеш ли да ни ги посочиш библиските цитати каде што апостолите во своите посланија го спомнувале крштевањето на Исус?
Дали можеш да ни цитираш некое старозаветно пророштво каде што се пророкува крштевањето на Исус?
Познато ни е дека Сатаната го искушуал Исус и се обидел да го спречи да отиде на Голготскиот крст (а потоа и да се симне од него), но зошто Сатаната не го спречил Исус кога отишол да се крштева кај Јован Крстителот?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Во времето на Ное потопот (водата) за ова вели Словото: 1 Петар 3:20: кои некогаш беа непокорни, кога Божјото трпение ги чекаше во Ноевото време, додека се градеше ковчегот, во кој само неколкумина, односно осум души, се спасија преку водата.

Се спасија вели преку водата. Кое евангелие мислите дека Ное им го проповедаше на неверниците во тоа време. Не велеше тој покајте се и спасете се водата ќе дојде. Верувајте дека водата иде и спасете се преку неа.


Повторно каква врска има ова со моите прашања погоре? Овде Ное никаде не го спомнува Исусовото крштевање.
Во Библијата никаде не пишува дека Ное им велел на луѓето: „спасете се преку водата“. Многу поверојатно е да веруваме дека Ное им велел: „Се наближува невреме, потоп, влезете во бродот и спасете се!“ Доколку им велел да се спасат преку водата, тогаш тие би му рекле: „Па зошто тогаш градиш брод? Зошто се криеш од водата? Повели и ти остани надвор за и ти да се спасиш преку водата.“

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Не велеше Јован Крстителот покајте се иде Спасителот за да преку крштевањето ги земе вашите гревови. (меѓу вас стои еден! Зошто стои меѓу нив Еден, и зошто каде што крштеваше Јован!)На Евреите крштевањето им беше многу добро познато.


Рака на срце, знам јас, а знаеш и ти дека Јован никаде не велел такво нешто. Јован никаде не рекол: „покајте се иде Спасителот за да ПРЕКУ КРШТЕВАЊЕТО ги земе вашите гревови.“ Ако сметаш поинаку, повели цитирај го местото во Библијата каде што Јован го вели тоа.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Материјалите на Шаторот на средбата односно завесата требаше да биде изработена од : Љубичесто , црвено и темноцрвено предиво и препреден лен.

Излез 26:1
„Шаторот направи го од десет завеси: од љубичесто, црвено и темноцрвено предено и од препреден лен

Значењето на сината(љубичестата) е крштевањето
значењето на црвената е знаеме сите (крвта)

Дури и во светата облека на свештениците ќе ги најдете истите спомнати бои кои го означуваат христовото евангелие (крштевањето и крвта).


Ова е повторно произволна интерпретација. Никаде во Библијата не се вели дека сината (љубичестата) боја го означува крштевањето.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Жртвата помирителна требаше да биде принесена еднаш годишно и тоа преку Високо Свештеникот. Тој требаше преку рацеполагање да ги проложи сите гревови, престапи, беззаконија врз главата на жртвата и да ја заколи неа. Овде рацеполагањето во Новиот Тестамент е крштевањето.


Според некои крштевањето во новиот завет е она што беше обрезанието во стариот завет, според други (вас) тоа е рацеполагањето. Но факт е дека и двете се произволна интерпретација и дека Библијата никаде не вели дека рацеполагањето во новиот завет е крштевањето.
Ти во другата тема „Само за грешници. Новиот почеток!“ пиша:
„Во многу слики од порано ако видите ќе забележите дека крштевањето на Исус е нацртано како Јован Крстителот ги има исто така неговите раце положено на главата на Исус. “
Но сите знаеме дека тие слики исто така се произволна уметничка претстава на сликарот и дека такви слики од 1век не постојат. Не постои ни историски запис кој вели дека Јован Крстителот го рацеположил Исус пред да го крштева.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Во Исаија глава 53 вели: Сите ние бевме заблудени како овци, се отстрани секој од патот свој, - и Господ ги возложи врз Него гревовите на сите нас. 7 Он беше *измачуван, но стадаше доброволно и устата Своја не ја отвораше; како овца Он беше одведен на колење, и како што е јагнето пред стрижачите свои безгласно, така и Он не ја отвори устата Своја.

Во ова пророштво за Спасителот јасно ќе ги најдете двата дела:

1.и Господ ги возложи врз Него гревовите на сите нас.(Во МК Библија од 2009 год. пишува Господ ги натовари врз Него гревовите на сите нас.) Според сведоштвото Јованово (Крстителот) ние разбираме дека крштевањето на Исус има врска со жртвениот систем затоа што преку рацеполагање од страна на ВисокоСвештеникот беа гревовите од заедницата положени(натоварени) врз главата на жртвата. Сведоштвото Јованово е дадено на другиот ден, после крштевањето. Затоа Јован и вели: „ Ете Го Божјото Јагне“ за да не посочи нас кон законската жртва според прописите.


Повторно, туку никаде не вели дека Господ преку рацеполагањето на Јован ги вложи врз Исус гревовите на сите нас, ниту пак воопшто се спомнува Јовановото крштевање на Исус. Значи настрана теологиите и интерпретациите, прашањето ми е многу јасно:
Дали можеш да наведеш каде тоа апостолите зборувале за Јовановото крштевање на Исус? Можеш ли да ни ги посочиш библиските цитати каде што апостолите во своите посланија го спомнувале крштевањето на Исус?
Дали можеш да ни цитираш некое старозаветно пророштво каде што се пророкува крштевањето на Исус?


Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


2. Он беше *измачуван, но стадаше доброволно и устата Своја не ја отвораше; Овде јасно се зборува за крвта Исусова која беше после рацеполагањето т.е крштевањето од страна на Последниот Високо Свештеник Јован Крстителот.


Крвта Исусова беше и после миропомазанието на Исус, и после причеста, и после триумфалното Исусово влегување во Ерусалим и после многу други важни новозаветни настани. Во ова пророштво не е ставен никаков ексклузивитет, ниту пак е спомнато Јовановото крштевање на Исус.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Значи, според ова, прво беше искупението од гревовите според прописите на жртвениот систем (рацеполагање- крштевање) потоа крвопролевањето (жртвата мораше да ја пролее својата крв како исплата на гревовите од грешникот, без крвопролевање не станува проштевање.)


Значи, пак ќе повторам, во Библијата никаде не е ставена цртичка помеѓу зборовите „рацеполагање“ и „крштевање“. Тоа поврзување е произволна интерпретација, но не и учење на Светото Писмо.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Затоа јас не велам дека крштевањето е позначајно , туку крштевањето и крвта одат заедно и се рамноправно значајни. Ако Исус не ги зеде гревовите на светот, Тој неможеше да биде осуден. Затоа, без крштевањето , крвта (крстот) нема сила и обратно.


Ако се рамноправно значајни, тогаш тоа ќе го видевме во Светото Писмо. Но не гледаме нешто такво, освен горните произволни интерпретации и произволни аналогии. А исто така никаде во Библијата не пишува дека преку крштевањето Исус ги земал гревовите на светот. Тоа е според учењето/евангелието на Paul C. Jong, но не и според Библијата. Кога зборуваме за библиските вистини и објави, многу е важно јасно да кажеме што вели Библијата, а што не вели. Бог не ни објавил ништо „меѓу редови“. Зборувањето во име на Библијата (Бог) во оние места каде што таа молчи е крајно опасно. Вадењето догми од молк е најчестата ерес во историјата на христијанството.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Со тоа што јас зборувам за обете често е укажување на Словото и дека водата (крштевањето) го нема во сведоштвото на денешниот така наречен Христијанин. Провере те го ова и ќе видите. Светскиот христијанин кого ќе го прашате: Каде Исус ги зеде твоите гревови, тој/таа ќе ви рече на Крстот, додека гревовите Исус ги зеде кај крштевањето во реката Јордан.


Словото за Јовановото крштевање на Исус го немало ни во сведоштвото на Христовите апостоли. Затоа и ти реков да ми наведеш цитати од Библијата каде апостолите сведочат дека Јован го крсти Исус и дека со тоа крштевање Исус ги зема нашите гревови, дека тоа е важни и сл. Такво сведоштво не гледаме ниво во делата апостолски, ниту во посланијата на апостол Павле, ниту во посланијата на Јован и Петар, ниту во посланието на Јаков, ниту во писмото до евреите, ниту во Откровението. Тоа го гледаме во пишувањето на Paul. C. Jong; но не и во сведоштвото на Христос и апостолите, не и во Библијата.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Во Новиот Тестамент.

1 Петар 3:21 вели: „Образот на таа вода – крштевањето, но не отстранувањето на телесната нечистотија, туку ветување на Бога- добра совест- не спасува сега и нас преку воскресението на Исуса Христа.”( МК Библија 1976 год.)

Овде вели: крштевањето, не спасува сега и нас.

Овде апостолот укажува на Исусовото кршевање а не на телесното, туку верата во Христовото крштевање.


Прочитај го внимателно стихот и ќе видиш дека тој воопшто не зборува за Исусовото крштевање, туку за нашето крштевање, бидејќи ние сме тие кои треба да дадеме одговор на добра совест пред Бог.
И внимавај како завршува делот што ти ги со цитирала „не спасува сега и нас ПРЕКУ ВОСКРЕСЕНИЕТО НА ИСУС ХРИСТОС“. Значи не вели преку крштевањето и воскресението на Исус, туку само преку воскресението.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Во Галатјаните 3:27 вели: зашто сите, кои се крстивте во Христа, се облековте со Христа.
Како можеме ние да се крстиме во Христа освен преку вера во Неговото крштевање.


Зборот „крстиш“ (грчки: баптиѕо) значи да се потопиш (да влезеш, да се нурнеш) во нешто. Ние сме крстени со Исус со тоа што сме облечени во Христос, со тоа што сме го „соблекле“ стариот човек кој е воден од страстите и похотите и сме го „облекле“ Исус Христос и се преобразуваме/преумуваме согласно Неговото учење преку силата на Светиот Дух. И пак ќе повторам, тука никаде не е спомнато дека крштевањето во Христа е преку вера во Неговото крштевање. Кога апостолите проповедале покајание и вера во Исус, тие никогаш не им велеле на луѓето да веруваат во Јовановото крштевање на Исус. Такво нешто нема во Библијата.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Колосјаните 2:12 вели:откако бевте погребани со Него во крштение, во кое и воскреснавте со Него преку верата во дејството на Бога, Кој Го воскресна од мртвите.. Преку вера сме крстени во Христа.

Во Римјаните 6:3 вели: Зар не знаете дека сите ние што се крстивме во Исуса Христа, во Неговата смрт се крстивме. Како може човекот да биде крстен во Христа?

Во овие стихови вели дека кога веруваме во Исусовото крштевање кое Тој го прими од Јован Крстителот ние веруваме дека Преку рацете на Јован Крстителот сите наши гревови беа положени врз Исус (т.е)ние бевме натоварени врз Него. Преку ова ние сме крстени во Христа и заедно со Него распнати на Крстот и заедно со Него воскреснати од смртта.


Рака на срце, повторно морам да кажам дека такво нешто не се вели во стиховите кои ги цитиравте. Во цитираните стихови никаде не пишува да веруваме во Исусовото крштевање, ниту пак дека преку рацете на Јован Исус ги примил нашите гревови.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Видете во Словото вели: Матеја 2:16: Тогаш Ирод, кога виде дека мудреците го измамија, се разгневи многу и прати, та ги уби сите младенци во Витлеем и по целата негова околина од две години и помали, според времето што точно го беше узнал од мудреците.
Овде Сатаната сакаше да го убие Христа пред да може да започне со јавната служба т.е. пред да прими крштевање и пред да биде распнат за да не биде верувањето Божјо исполнато.

Истово се случува и во книгата Мојсеј. Народот го чекаше Спасителот и знаеше на кој начин Тој нив ќе ги спаси.


Тоа „пред“ е пред околу 30 години и не може да се рече дека тука Сатаната се обидел да го спречи конкретно Јовановото крштевање на Исус. Кога Исус отишол кај Јован за да се крсти, не гледаме никаков напат на Сатаната, не гледаме никакво искушение. Едноставно Исус оди кај Јован и се крштева, за разлика од Исусовиот пат до Голгота каде што Сатаната на неколку наврати се обидел да го спречи. Од тука индиректно гледаме дека и Сатаната знаел дека Исусовото распнување на крстот е поважно и позначајно од Исусовото крштевање, а не еднакви по значење.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Како што ни е запишано сведоштвото од Апостолот Јован вели: 1 Јованово 5: Исус Христос е Оној, Кој дојде преку вода и крв и преку Духот,- не само преку вода, туку преку вода и крв; и Духот е Оној, Кој сведочи, оти Духот е вистина. Видете овде дека првото јавно дело Христово за исполнување на Божјата правда е Водата т.е крштевањето а потоа крвта.


За воља на вистината би се сложил дека ова што овде го спомнува апостол Јован би можело да се поврзе со Јовановото крштевање на Исус каде што Исус за прв пат јавно е објавен како Божјиот возљубен Син. На тоа место Исус јавно е објавен како Божјиот Син, на тоа место слезе врз Него Светиот Дух и го помаза за службата што следеше. Сепак ниту тука не се вели дека Јован го рацеположил Исус или пак дека Јован на каов било начин ги вложил нашите гревови врз Исус.
Но ова е еден од ретките стихови во Новиот завет каде што се спомнува тоа и ниту тука, ниту на некое друго место во новиот завет не е спомнато дека ние треба да исповедаме вера посебно за овој настан.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Апостолот Јован вели овде повторно, не само преку вода, и со ова укажува дека Израелците добро го знаеја значењето на водата и со ова ги посочува пак кон жртвениот систем и пророкот Исаија каде вели : Беше презрен, отфрлен од луѓето, човек на болката, свикнат на страдањата, од Кого секој го отстранува лицето, беше презрен, и за ништо го сметавме. 4 А Тој ги понесе нашите болести, ги зеде врз себе нашите болки, додека ние сметавме дека Бог Го бие и Го понижува.

Овде укажува Исаија повторно на фактот дека Исус не направи грев и беше казнет затоа што Господ му ги натовари врз Него нашите гревови преку крштевањето.


Прости ми што пак ќе забележам, но апостол Јован никаде не вели дека Господ ги натовари нашите гревови врз Исус ПРЕКУ КРШТЕВАЊЕТО.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Еве ви уште еден стих: Во евангелието според Јован 19:34 вели: но еден од војниците со копје Му ги прободе ребрата, и наеднаш истече крв и вода.

Пак еве вода да не потсети нас дека делото Христово се состои од водата (крштевањето) и крвта (Крстот, крвопролевањето). Па Исус беше толку многу саати измачувван да воо него можеби и да немаше капка вода, зошто рече Жеден Сум. Од каде се најде сега овде вода да истече од истата рана од каде што истече крв? Ајде да речеме дека Исус е ист како луѓето , пресечете се малку каде било и видете дали јасно крв и вода ќе истечат.
Па дури и оние кои се телесно крстени и тврдат дека веруваат дека се христијани нека го проверат ова.

Со ова Бог ни кажува дека има голема разлика помеѓу Исусовото крштевање и нашето телесно- човечко крштевање.


Повторно необуздани човечки интерпретации. Човек колку и да е жеден, тоа не значи дека во неговото/нејзиното тело нема вода затоа што човековото тело во најголем процент се состои од вода (телото на децата се состои од 75% вода, а телото на постарите луѓе од 50% вода, значи во просек од 60%)
Забелешката дека откако Исус бил прободен со копје протекло крв и вода било констатација дека Исус бил веќе мртов. Исус најверојатно бил прободен во срцето (бидејќи војникот сакал да се осигура дека Исус со сигурност би бил мртов). Срцето е обвиткано со мембрана (перикардиум) во која има вода која ја штити површината на срцето од сушење. Исто така има и други медицонски објаснувања од каде би можело да истече вода при прободување на човек кој умрел распнат на крст.
Не велам дека нужно е погрешно поврзувањето на водата и крвта со крштевањето и крвопролевањето, но само потенцирам дека тоа се човечки интерпретации. На пример други толкувачи велат дека крвта го симболизира оправдувањето (бидејќи сме оправдани преку Христовата жртва, а водата осветувањето. Трети толкуваат поинаку, но факт е дека доколку Бог сакал нешто важно да ни каже, Тој тоа ќе го направел на многу јасен и концизен начин, а не во шифри и скриени кодови - што е одлика на гностицизмот.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Исус беше искушан од Сатаната да ни каже нас дека моментот кога ние ќе поверуваме во Неговото крштевање до 2 години на правилан вера Сатаната ќе не искушува и да ни каже како да се одбраниме, зошто против секое искушение вели Господ: Напишано е... Со ова уверливо е дека Библијата е Слово Божјо и одбрана за верниците против Сатаната преку правилна вера.


Како мислиш до 2 години? Сакаш да кажеш дека по 2 години Сатаната нема да не искушува?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Навистина Крстот Исусов е моќен но само преку водата. Без водата не може да биде крвта. Исус Христос е Оној кој дојде преку вода и крв. Така овие две одат заедно, се рамноправно важни и не можат едно без друго.


Ако Исусовиот крст е моќен САМО преку водата и ако без водата не може да биде крвта, тогаш Христос и апостолите тоа јасно и гласно ќе го проповедаа. Тие би велеле: „Покајте се и верувајте дека Јован го крсти Исус и со тоа вашите гревови беа натоварени врз Исус. Верувајте во Исусовото крштевање!“, но тие не само што не проповедале вакво евангелие, туку и воопшто не го спомнувале Јовановото крштевање на Исус.
Зарем не ти е малку чудно тоа што апостолите не го проповедале ткн. евангелие на вода и Дух?




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 14:13
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?


Za vas koi tvrdite deka Sinot Bozji e Bog, eve vi eden dokaz pa preispitajte se shto sledite :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Toa shto velish deka nikoj ne moze da dojde kaj Nebesniot i Edinstven Bog, osven preku Sinot Bozji e ostvareno samo preku zelbata na Hashem, Nebesniot Tatko. Bez Negova zelba, nitu Adam imal controla vrz zemjata, nitu vtoriot Adam, Sinot Bozji, koj go ocistil prvosveshtenstvoto, NISHTO ne se ispolnuva.

Zemi i citaj originali, a ne prevodi na prevodi, na prevodi, koi kako i rasipan telefon - izvini Bart Ehrman shto ti ja zedov frazata - porakata ne e ista kako na pocetokot. Zatoa ima mnogu muabetenja, i se se vrti vo krug.


Јазикот на Новиот Завет е грчкиот. Евангелијата се напишани на грчки, посланијата исто така. Не знам за каков оригинален јазик говориш. Постојат сведоштва дека само мошне мал дел од писанијата се напишани на арамејски, но тоа е се. Се друго е пишувано на грчки.


Jazikot na taa religija e grcki, kako shto budistite zboruvaat indijski. Sinot Bozji vo kogo ti veruvash -bar taka dobiv predpostavka - zboruval aramejski, pa prouci ja taa kultura, vrati se vo toa vreme, utvrdi gi frazite koi sekojdnevno se koristele, i ke go razberesh mnogu podobro.

Tie dokazi se od promenite za koi veke ti kazuvav.


Штом и Апостолите своите учења ги ширеле на тој јазик на кој зборувал тогашниот свет, значи ниту тие немале проблем со тоа нешто.


Tuka e problemot. Apostolite, prvata generacija vernici, site zboruvale na aramjski/evrejski. Toa shto denes se vika original nov zaved e pishuvan od grci. Kako ke dokazesh deka apostolite zboruvale grcki? Ne postoi nitu edna kopija od noviot zavet od toa vreme.


Да, ама Апостолите проповедале насекаде. Да не проповедале на еврејски и во Рим? Да не проповедале на еврејски во Македонија, Грција, Крит, Кипар? Секако дека не. А во однос на Евангелијата и посланијата пишувани од Апостолите или под нивно влијание, не постои никаков доказ дека тие биле пишувани на еврејски или арамејски, освен сведоштвото на Јероним дека само Евангелието по Матеј е напишано на еврејски. Тоа е се.


So komentarov samo dokazuvash deka tvoite bogovi se apostolite. Vo red, sledi gi, shto oni pravele, pravi i ti, no ke imash ista zavrshnica kako i oni.


Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 17:39
Исус најверојатно бил прободен во срцето (бидејќи војникот сакал да се осигура дека Исус со сигурност би бил мртов)

Јован 19:34: туку еден од војниците го прободе со копје меѓу ребрата, и веднаш потече крв и вода.

Матеја 5:17: ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

Како беше тогаш Законот исполнат? Зарем Законот не бара законска жртва за секој еден грев!
Кој беше начинот на принос на законска жртва?


Зарем Јован не посведочи после крштевањето на Исус Јован 1:29: „Еве Го Јагнето Божјо, Кое ги зеде гревовите на светот врз Себе! “

Од каде знаеше Јован дека Исус ги зел гревовите на светот врз себе и како знаеше за ова ако не преку самиот жртвен систем и преку наредбата Божја во која вели: „ Позволи го сега тоа зошто така ни претстои да ја исполниме сета Божја правда.“ Матеја 3:13-17.

Зошто пак во сведоштвото Јованово овде Јован вели дека Исус е Јагне, зошто не е јарец или теле или куче или вол или друго животно?

Веројатно Адам му кажал на Авел или можеби Бог дирекно, за Авраам и Ное мислам дека се на Небесата, за Адам не знам. Но каква врска има ова со моето прашање? Јас те прашав (ќе ги цитирам повторно прашањата):

Евангелието е дадено од самиот почеток затоа има врска.

За ова каде Јован им кажа дека Исус ќе ги земе гревовите преку крштевањето е овде :

Јован 1:26 : но меѓу вас стои Еден,

Каде го рече ова Јован? Кој одеше при Јована? Не одеа при него луѓето кои сакаат да се крстат заради верата во Спасителот?

Никаде во Библијата не се вели дека сината (љубичестата) боја го означува крштевањето.

Зошто ни беше даден жртвениот систем, па не е тој слика на идните добра, не е тоа слика на Исус кој на истиот начин ќе дојдеше за да не спаси од нашите гревови.
Ако нејзиното значење не е крштевањето, т.е ако не укажува на крштевањето, на што укажува бојата сина(љубичеста) според вас, на што укажува црвената боја и зошто?

Ако сакате да разберете како бевме спасени морате да го знаете жртвениот систем и како тој беше извршен. Законот беше прецизно извршен чекор по чекор во времето на Стариот Тестамент!


Исто така има и други медицонски објаснувања од каде би можело да истече вода при прободување на човек кој умрел распнат на крст.

Прашајте ги медицинарите или како сакате наречете ги да ви дадат вас јасно објаснување за тоа како Исус беше зачнат! Се надевам дека одговорот ќе можете да го споделите со нас!

Како мислиш до 2 години? Сакаш да кажеш дека по 2 години Сатаната нема да не искушува?

Првите 2 години на вистинко верски живот се критични за верникот заради што вели во Библијата секое новороденче до 2 години да се убие. Наравно дека и после 2 години сатаната го прави ова но не како и првите 2 години.

Апос. Дела: Им рече: „Дали Го примивте Светиот Дух, кога поверувавте?” Му одговорија: „Не сме ни чуле дека дошол Светиот Дух.” 3 Уште им рече: „А во што се крстивте?” А тие рекоа: „Во Јовановото крштавање.” 4 А Павле рече: „Јован крштаваше покајно крштавање, велејќи му на народот да верува во Оној, Кој ќе дојде по него, односно во Исуса.” 5 Кога го чуја тоа, се крстија во името на Господа Исуса.

Дали сте вие крстени во Господа? И како сте крстени? Откако поверувавте: Дали го добивте Светиот Дух? Дали сите ваши целоживотни гревови се опростени откако поверувате?

Ако сакате да ми дадеде одговор за прашањата погоре?




Постирано од: Marinceska
Датум на внесување: 14.Август.2011 во 17:41
Vo red, sledi gi, shto oni pravele, pravi i ti, no ke imash ista zavrshnica kako i oni.

Да е Бог толку милостив па да ни дозволи да правиме што и апостолите правеа, да доживееме и да имаме иста завршница како и нив за слава на Бога Господ наш Исус Христос, па тоа е навистина најголема милост.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 16.Август.2011 во 12:20


http://topdocumentaryfilms.com/water-great-mystery/



Постирано од: sk
Датум на внесување: 16.Август.2011 во 14:16
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Vo red, sledi gi, shto oni pravele, pravi i ti, no ke imash ista zavrshnica kako i oni.

Да е Бог толку милостив па да ни дозволи да правиме што и апостолите правеа, да доживееме и да имаме иста завршница како и нив за слава на Бога Господ наш Исус Христос, па тоа е навистина најголема милост.




Ona vo shto Sinot Bozji i prvata generacija apostoli veruvale i shto veruvaat deneshnite "apostoli" se dve razlicni raboti. Eden primer: prvite ja drzele Sabotata kako den za odmor, koja Bog ja naredil, a vtorive nedalata koja Konstantin vo 325 AD ja naredil. Pa koj ima oci da vidi, neka vidi. Spored ona shto ke vidi i praktikuva, takva ke mu bide i idninata. Bog si go kaza svoeto i kaza deka Negoviot zbor On ne go menuva, a sega e na lugheto da odlucat kogo ke go sledat: Nego ili Konstantin.

Bujrum.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Август.2011 во 02:48
Poradi shirenjeto na diskusijata i beganjeto od temata del od komentarite se prefrleni vo temata "Четвртата заповед : САБОТАТА!", a del vo temata "Што е ИСУС ХРИСТОС?"

Zamoleni ste da prodolzhite tamu dokolku vash*te komentari ne korespondiraat tochno so ovaa tema - Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?


Odnapred blagodaram za razbiranjeto.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk