IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е Јован Крстителот и каја беше неговата улога?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 07:53
Теодосиј 1 за кој вие зборувате и самите сведочите дека е грешник и дека ползел по подот на црквата да бара опростение на гревот.

Ако тој бил христијанин тој ќе го знел вистинското евангелие кое вели дека Исус еднаш за секогаш ги очисти сите гревови и ја исплати целата казна за сите гревови.

Штом тој Теодосиј барал прошка за грев тој не бил спасен од Бога и како таков не може да се засмета за паведен нити пак за христијанин.

Штом тој барал прошка за гревот тој побарал од Бога повторно да го ипрати Исус на земјава за да повторно се мачи и измачува за неговиот грев. Но како што не учи Библијата Исус еднаш пострада и засекогаш не ослободи нас од казната за гревовите и од моќта на Сатаната.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 11:25
Добре дојде за новите дечки(и теологии) у маалово звано форум вероисповед

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Вистинското евангелие беше изгубено со прогласувањето на христијанството за национална религија.


а кој го скрил и кој го чувал до сега оригиналното евангелие?!!зашто се поставува логичкото прашање како сега ти го знаеш оригиналното а ние уште сме заглавени во фалсификуваното?!

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

мамејќи ги нив дека тие веруваат и говорејќи дека секој може да биде христијанин и да оди в црква ако се крсти.


а што?не може секој да биде христијанин?!

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Оригиналното евангелие не става голем акцент на човечкото крштевање туку на крштевањето на Исус.
Денешниот Христијанин како последица на ова не го знае евангелието на водата и Духот кое вели дека гревовите на светот беа положени врз Исус кога тој беше крстен кај реката Јордан од Јован Крстителот.


за крштевањето може да се зборува цел ден,ама главнат поента е дека тоа ги мие гревовите на крштеваниот.А бидејќи Исус НЕМАЛ грев тоа сигурно го направил од друга причина..ај прочитај што му одговорил Исус кога свети јован крстител му рекол ,ама ја од тебе треба да бидам крстен а ти при мене ли доаѓаш.

   
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 14:25
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Навистина христијанството тогаш беше прогласено за религија од страна на неверници.

Христијанството не може да биде религија затоа што е вера која доаѓа од Бога.



Dali ova znachi deka ti smetash oti Pravoslavnoto Hristijanstvo ne doagja od Boga tuku e nekakva kreacina na nevernicite ?



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 15:29
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Теодосиј 1 за кој вие зборувате и самите сведочите дека е грешник и дека ползел по подот на црквата да бара опростение на гревот.

Ако тој бил христијанин тој ќе го знел вистинското евангелие кое вели дека Исус еднаш за секогаш ги очисти сите гревови и ја исплати целата казна за сите гревови.

Штом тој Теодосиј барал прошка за грев тој не бил спасен од Бога и како таков не може да се засмета за паведен нити пак за христијанин.

Штом тој барал прошка за гревот тој побарал од Бога повторно да го ипрати Исус на земјава за да повторно се мачи и измачува за неговиот грев. Но како што не учи Библијата Исус еднаш пострада и засекогаш не ослободи нас од казната за гревовите и од моќта на Сатаната.


За тоа што бил Теодосиј I сведочи историјата, нема потреба ние да измислуваме нови истории.

Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј?

Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка.

Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

Изменето од Македон - 12.Август.2011 во 15:31
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 15:46
Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 15:58
Кој ти е бре тој Хашем? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кој ти е бре тој Хашем? среќа



Vnimavaj na kogo velish "bre". Zemi evrejski ili aramejski, jazikot koj go zboruval Sinot Bozji, pa ke naucish. Do togash, mozebi ova ke ti pomogne - Adonai.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:04
а кој го скрил и кој го чувал до сега оригиналното евангелие?!!зашто се поставува логичкото прашање како сега ти го знаеш оригиналното а ние уште сме заглавени во фалсификуваното?!

Јас реков дека евангелието беше изгубено не сокриенео. но ако сакате да речете сокриено тогаш и такво е ден денес за оние кои не ја знаат вистината. Таа е сеуште сокриена во библијата.

Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.

зошто некои се заглавени во фалсикуваното (лажно) евангелие е затоа што после прогласувањето на христијанството како религија тајната за која зборуваа апостолите и која ни беше доставена од Бога Самиот се изгуби поради неверие и телесен похот.

Вака, се вели не пија го виното без вода. Но ако му ставиш на виното многу вода тоа веќе не е веќе вино, така е!

Ете така стана и со евангелието! Акцентот беше ставен (и е сеуште ставен) на крвопролевањето на Исус. Но за крштевањето на Исус никој не зборува. Во секој така наречена деншна православна црква велат верувај во распнувањето и смртта на Христа и покајувај се за своите гревови секој ден и ќе бидеш спасен, но тоа не е вистината.

Жртвениот систем ни беше даден нас како образ на идните дела т.е да ни покаже нас според кој начин Спасителот ќе дојде и ќе не спаси нас.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:17
Како немало да бара прошка кога наредил да бидат убиени луѓе и за истото бил екскомунициран од Епископот Амброзиј? Тој не побарал од Бога повторно да Го испрати Христос, туку го исповедал својот грев и го признал и за истиот побарал прошка. Можеш ли да го споделиш со нас вистинското евангелие?

Пример: беше еден млад човек кој имаше лоша навика во секој продавница од градот/државата да купува бомбони на вересија. Тоткото негов како богат човек еднаш крена голема сума на пари и претплати во сите продавници за долговите на неговиот зависен син. Колку и да сакаше бонбони да земе на вересија синот, тој не можеше да падне повторно во долг затоа што татко му исплати и преплати за сите долгови. (овде се зборува за човекот кој ја прифаќа вистината од Бога)

Пример: еден младич сакаше да отвори дуќан но затоа што немаше толку пари се позајми 50 000 и започна со работата. Но економијата падна и заедно со неа пропадна и дуќанот,така да младичот падна во поголем долг. Неговите родители беа богати со имот но синот не сакаше да им биде на терет на родителите , па без да се советува со нив, се реши да отиде в туѓина да го заработи долгот за да го исплати. Родителите негови се нажалија на него и продадоја нешто од имотот и го исплатија целосно долгот на синот. После неколку години синот се врати од туѓина и рече Татко спечалив 75 000 а за 25 000 ќе те молам да ми позајмиш зошто се отепав од работа. Татко му му реќе: Сине долгот твој одамна е платен. Синот рече: Ех да знаев дека е така немаше толку години да се мачам в туѓина.(овде се зборува за синот кој сака сам некако да ги очисти своите долгови-гревови, со принесување на покајнички молитви) .

Ако јас имав долг на банк 100 000. И да речеме некој се сожали со мене и го исплати целосно мојот долг. Дали тогаш јас сеуште сум и должник на банката?

Сигурно да не сум.

Така е и со вистинското евангелие. Оној кој има грев во срцето треба да бара опростение.

Оној е опростен за гревовите тој/таа нема потреба од барање на прошка затоа шето не е повеќе должник.

Дали според вас Исус ги премавна сите гревови на целиот свет?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:18
Originally posted by sk sk напиша:

Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.


Матеј 15,22: И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”

Изгледа тоа прашање треба да се постави на сите оние кои во Новиот Завет Му се молеле на Христос...
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:19
Koja e poentata da se molish na Sinot Bozji, koj pak se molel na Hashem? Shto ne se molite direktno na Hashem? Vprocem i Sinot Bozji veli deka ja ispolnuva voljata na Negoviot Nebesen Tatko - Hashem - pa toa znaci shto Hashem ke kaze, toa ke bide. Zatoa molete se na Hashem, za da so sigurnost dobiete ona shto barate - vecen zivot.

Ние кои сме поново родени се молиме во името на Исус Христос нашиот Господ и Спасител.

Зошто и самата Библија не учи нас дека кај Отецот не може никој да појде освен преку Исус(т.е. делото негово кое е сокриено во значењето на Неговото име).

А за Хашем, каде е ова напишано во Библијата?
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:24
Dali ova znachi deka ti smetash oti Pravoslavnoto Hristijanstvo ne doagja od Boga tuku e nekakva kreacina na nevernicite ?

Православност значи оној кој добил право да го слави Бога.

Сите оние кои велата дека Христијанството е религија се во заблуда, затоа што Христијанството е вера која е дадена од Бога и никогаш не може да биде религија нити пак да биде прогласено како религија.

Оние кои го прогласија христијанството за религија со ниневскиот едикт (не сум сигурна дали така се вика) тоа беа политичари и не веруваа во Исус како Бог туку го гледаа него како човек со извондредна сила и мудрост.

Така да тие самите видоа шанса како тоа да г искористат за извршување на политичка сила над народот како и земање на порез и десетоци и т.н. молзење на пари.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:26
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.


Ќе молам може ли да ми кажеш кој е тој праведен човек да ме просветли и мене.
Ако не сакаш јавно пиши ми на лична порака.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 16:26
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Јас реков дека евангелието беше изгубено не сокриенео. но ако сакате да речете сокриено тогаш и такво е ден денес за оние кои не ја знаат вистината. Таа е сеуште сокриена во библијата.

Јас го разбрав оригиналното евангелие од праведен човек кој ми ја објасна тајната за Исусовото крштевање и Неговото крвопролевање со стриктна согласност со Стариот Тестамент и пророците.


Дали можеш да ни кажеш кој е тој праведен човек, за и ние да го разбереме истото?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


зошто некои се заглавени во фалсикуваното (лажно) евангелие е затоа што после прогласувањето на христијанството како религија тајната за која зборуваа апостолите и која ни беше доставена од Бога Самиот се изгуби поради неверие и телесен похот.


Значи човештвото било во заблуда се додека праведниот човек тебе не ти ја откри вистината?

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Вака, се вели не пија го виното без вода. Но ако му ставиш на виното многу вода тоа веќе не е веќе вино, така е!

Ете така стана и со евангелието! Акцентот беше ставен (и е сеуште ставен) на крвопролевањето на Исус. Но за крштевањето на Исус никој не зборува. Во секој така наречена деншна православна црква велат верувај во распнувањето и смртта на Христа и покајувај се за своите гревови секој ден и ќе бидеш спасен, но тоа не е вистината.


За крштевањето нема зошто да се зборува, секој кој верува, ќе се крсти. Во Православната Црква не може да се биде член, ако не се крштева во името на Отецот,Синот и Светиот Дух. А нормално е да се фокусираме на Христовата жртва и воскресение, затоа што токму тоа ги избриша гревовите.

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Жртвениот систем ни беше даден нас како образ на идните дела т.е да ни покаже нас според кој начин Спасителот ќе дојде и ќе не спаси нас.


Тоа го знаеме од Новиот Завет и не е ништо ново.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.