IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат
    Испратена: 22.Јули.2011 во 04:09
Message%20Icon Тема: HASHKITE SLUCHAI OD KOMFLIKTOT CE SE ZABISHOTAT
 
 
Како и секогаш ќе бидам досаден како болка во органот за седење...
 
Дајте сменете го насловот на кирилица, вака напишан личи на шиптарски. И уште, на македонски се вика коНфликт, коМфликт не значи ништо и на гореспоменатиот јазик.
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 13:46
Талат Џафери доби шише во глава од роднините на исчезнатите

http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 09:15
Ако ги отавиме емоциите на страна и на случкава гледаме малку по трезвено ќе видиме дека се е ова една шарена лажа- односно останување на власт-опстанување на коалицијата. Зошто?
Па ДУИ претходно се сметаше за подлизурче на Груевски и бајаги изгуби во очите на своите избирачи (што покажа на изборите-гласови заминати кај полукоманозната ДПА). Со овој потег Ахмети (иако сите знаеме дека околу себе има јаки правни советници) им замачка очи на Албанците од едноставна причина што не ги спаси од казна затоа што ЕДЕН, АМА САМО ЕДЕН член на семејствата на мавровските работници, дигнатите во воздух на Бриони, исчезнатите во конфликтот поднесат тужба до меѓународен суд-нашата АВТЕНТИКА  паѓа во вода и луѓето ќе си добијат морална (а и материјална) оштета.
И време беше-премногу изгубија чекајки 10 години правда во својата земја.
Роднините ќе бараат чаре од Уставниот и од Судот во Стразбур
Е сега околу политиката во случајот. Изјавата на Адеми од говорницата дека Црвенковски би го сторил истото (демек и тој се договорил со Ахмети) остана празно тропање тенекии бидејки она што не се случи, незнаеме дали ќе се случеше. Сега СДСМовците може без да им трепне око да изјавуваат
СДСМ ќе одбиеше власт условена со амнестија на злосторствата
И за на крај- кој не гласал? Ако во написот се прочита ова јасно се гледа кој не гласал
Три евтини приказни
Влатко Ѓорчев излезе од собраниската сала кога се гласаше за политичко затворање на хашките случаи. Павле Трајанов, Љубисав Ивано-Ѕинго, Антонио Милошоски не гласаа за автентичното толкување. Оние што ја договорија оваа политичка зделка ги немаше во Собранието, ниту Али Ахмети ниту пратеникот што се откажа од неговата функција, Никола Груевски.
**********
 ама и не застанаа на говорница за да кажат зошто не гласале?????
И сега ако тргнеме по логиката дека овие 50 тина избраници кои добија гласови од над 400 илјади граѓани на Република Македонија меѓу кои најверојатно и на семејствата на настраданите во конфликтот кој сега се изиграни-излезе дека зад ова одлука стојат токму сите тие 400 и кусур илјади.Дадената доверба да не водат автоматски значи дадена доверба и да донесуваат закони, да толкуваат автентично.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 00:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo sekoj sluchaj, rekonsalizacija na stranite po gragjanska vojna mora da ima shto pobrzo, potemelno i pobezbolno. Jasno mi e deka toa ne minuva ednostavno i bez gorok vkus vo ustata od obete strani, no druga alternativa za gradenje na mirna, stabilna i prosperitetna drzhava nema.



Верувај ми, без задоволување на правдата, тоа не е можно. Како што може да видиме во Стразбур сеуште има случаи против Грција, за случки од 1949 година. Да не говорам за шпанската и другите граѓански војни.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 00:44
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Македон не сум правник но ќе пробам да ти реплицирам , а воедно и да подпрашам некој работи што не ми се јасни.

Ако постоеше меѓународна правда тогаш немаше да се вратат хашките случаи во Македонија како што не се вратија ни случаите на обвинетите Срби и Хрвати и секако како што не се врати ниту Тарчуловски во Македонија.
Навистина е ептен контрадикторно тоа што во Хаг нема ниту еден Албанец со оглед на тоа што се случуваше во Македонија. Дали мислиш дека на Хаг не им беше јасно какви тензии можат да предизвикат овие случаи, дали тоа не беше долевање масло на огинот? Мислам дека ова доволно говори за меѓународното право во кое ти веруваш.Иовде завршува мојата реплика.

Што се однесува до нашите политичари и овој пат паднаа еден голем испит и тоа комплетниот македонски блок кој поради меѓусебно препукување и борба за власт го продадоа достоинството на целиот македонски народ.
Тоа што ВМРО го направи е голем срам, но уште повеќе нервира лешинарското однос на СДСх.
На крај се надевам дека и овој закон ќе падне на Уставен суд.


Пријателе, подфорумов не е само за правници, туку за сите нас да дискутираме. Тоа што не си правник нека не прави да се воздржуваш од учество во дискусии.Ниту јас не сум свештеник, ама коментирам на вероисповед многу често.

Жално е ова што ќе го кажам, ама целосно си во право.. Сепак, ќе додадам дека јас не верувам во постоењето на безгрешно меѓународно право, тоа погрешно си го разбрал, туку во постоење на некакво меѓународно право. И сосема ми е јасно дека во меѓународните односи еден од елементите кој ги диктира е и силата. Истото се однесува и на правните односи. Јасно ми е и што се случува во Хаг.

Мене ме револтира тоа што домашното право затајува за сметка на некакви политички решенија.

А истотака, целосно си во право и за севкупното однесување на македонскиот политички блок.На седниците, македонските партии "си ги вадат очите" и не можат да имаат заеднички став и за прашања кои се од македонски национален интерес, што се покажа и вчера. Односите на најголемите македонски партии се во најмала рака срамни.

Затоа и кажав погоре, македонската држава, полека, но сигурно ги руши темелите на кои е изградена секоја држава.

Не надевај се дека ќе падне на Уставен Суд овој закон. Нема ништо неуставно во истиот, кој е донесен во 2002 година. Доколку беше така, одамна ќе се реагираше.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 00:33
Velam albancite se milenchinja na ovoj del od svetot bidejkji posluzhija i s'e ushte sluzhat kako alat za realiziranje na nekoi megjunarodni strategisjki planovi... i deka, dokolku Amerika vo ovie momenti e pritisnata da bira , barem dodeka s'e ushte ne e raschisteno na Kosovo, taa kje gi odbere niv. A toa, sega koga se borime da vlezeme vo NATO i koga pregovarame so Grcija, nema voopshto da bide povolno za nas.

Dali mozhelo da se stori neshto podrugo od storenoto? Pravo da ti kazham ne znam... mozhebi mozhelo, a mozhebi ne.... nie ne gi poseduvame site informacii i mozheme samo da si pretpostavuvame.

Vo sekoj sluchaj, rekonsalizacija na stranite po gragjanska vojna mora da ima shto pobrzo, potemelno i pobezbolno. Jasno mi e deka toa ne minuva ednostavno i bez gorok vkus vo ustata od obete strani, no druga alternativa za gradenje na mirna, stabilna i prosperitetna drzhava nema.





Изменето од Messenger - 21.Јули.2011 во 00:34
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 23:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So ova ne velam deka se slozhuvam so celava rabota, naprotiv, kako shtio rekov s'e mi e jasno i ne sakam da razglabam kako i zoshto gi odbraa albancite kako alat za sluchuvanjata vo SFRJ, no fakt e deka sme staveni pred svrshen chin i samo mnogu delikatna politika, koja zema vo obzir i nekoi samozhrtvuvanja, mozhe da ja spasi Makedonija od natamoshni raznebituvanja i krvoprolevanja.



Во ред е Messenger, се согласуваме целосно во однос на меѓународната политика, но пак ќе кажам, можеше да се изигра потактички со тоа што тие ќе се ставеа во фиока и ќе се чекаше подобното време за истите да се извадат. Не верувам дека меѓународната заедница ќе се противеше на таков чин, или пак дека ќе стореше исто што и со Либија, која што не е демократска држава. Ниту пак верувам дека некому му одговара распаѓање на Македонија, особено со постоењето на сеуште нестабилизиран регион.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 20:23
шо убо се поклопуваат овие вести со вестите за јазици и знамиња трепкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 20:12
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Mesi za arno na Makedonija! Arno vo makedonija nema vo bliska idnina , kompletnata zemja na chelo so vladata igra preperevka pred pred svoite naredbodavachi (golemite sili) ovaa prashanje e mnogu ranlivo ne samo za oshtetenite i za nivnite semejstva i bliski - Sekoj gradjanin koj malku od malku ima chuvstvo ce ce se zgrozi od vakviot nachin na zatvoranje na otvoreni prashanja, nikoj ne osporava amnestija za uchesnicite vo komfliktot koi deluvale protiv ustavniot poredok i dejstvuvale na vojnoto pole , mada i tie ne se za proshka!!! da se razbereme i da bideme na jasno Vo ovoj sluchaj dejstvieto e nasocheno kon civilni zhrtvi!!!
~,,~A ovoj Johan shto pishal otvoreno pismo ,mizhi asan da ti baam, vo ista tikva prdi so Grujo i sea toj se pochuvstvuval povikan da soli pamet na karta na dostojna zhrtva ,, brejjjjjjjjjjjj,,, abe ne sum pishuval na forumot dolgo vreme no preku ovaa vredjanje na svest ne mozhev da pominam , ovaj poteg na vladata za mene e lichna navreda koja nema da ja prostam... a ce pisham i na drugo mesto za ovaa da mu ja pretstavam zemjata na svetot vo vistinska slika!!!


Se sozhuvam deka mozheme da ne se slozhuvame.

Inaku ne gledam zoshto Johan ne bi go napishal toa shto go napishal. Ako ti ne se slozhuvash so Grujo ne znachi deka site ne se slozhuvat ili deka ako nekoj se slozhuva e neprijatel na drzhavata.

Eve, jas se slozhuvam so napishanoto bidejkji drugata alternativa e beskonechna gragjanska vojna koja eventualno bi dovela do gubenje na ovaa Makedonija.

I ova ne go velam zatoa shto mi se dopagja celava situacija, tuku naprotiv, kako shto spomnav vo minatite komentari, deka sme dovedeni vo sostojba da odime po ostrica na zhilet, pa sekoj nesiguren i nagol poteg bi ne isekol do potpolno krvarenje.

Potseti se shto se sluchi so Kosovo i Srbija pred raspagjanjeto na SFRJ, gledaj shto se sluchuva so "narodnite revolucii' vo Alzhir i Sirija orkestrirani i podrzhani od Amerika, pa kje ti stane jasno shto mozhe da i se sluchi i na Makedonija.

Ako ja dovedeme SAD vo situacija da mora otvoreno da bira strani megju albancite i makedoncite, shto mislish, na koja strana kje zastane? Treba da te potsetuvam na koja strana beshe pred desetina godini ??? Treba da te potsetuvam deka Lubcho Georgievski i Boris Trajkovski si potpishaa politichka i zhivotna smrtna presuda koga javno izjavija oti nie ne sme vo vojna so albancite tuku so Amerika i koga pochnaa so avioni i avtobusi da gi raseluvaat albancite niz drzhavite na NATO paktot ???

Znaesh, mnogu e lesno po forumi da se pishuvaat patriotski paroli i da se udara vo gradi, bez da se ima gramadna odgovornost za bezbednosta na narodot i drzhavata, a so toa i za idninata na nash*te pokolenija.





Изменето од Messenger - 20.Јули.2011 во 20:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 20:10
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Македон не сум правник но ќе пробам да ти реплицирам , а воедно и да подпрашам некој работи што не ми се јасни.

Ако постоеше меѓународна правда тогаш немаше да се вратат хашките случаи во Македонија како што не се вратија ни случаите на обвинетите Срби и Хрвати и секако како што не се врати ниту Тарчуловски во Македонија.
Навистина е ептен контрадикторно тоа што во Хаг нема ниту еден Албанец со оглед на тоа што се случуваше во Македонија. Дали мислиш дека на Хаг не им беше јасно какви тензии можат да предизвикат овие случаи, дали тоа не беше долевање масло на огинот? Мислам дека ова доволно говори за меѓународното право во кое ти веруваш.Иовде завршува мојата реплика.

Што се однесува до нашите политичари и овој пат паднаа еден голем испит и тоа комплетниот македонски блок кој поради меѓусебно препукување и борба за власт го продадоа достоинството на целиот македонски народ.
Тоа што ВМРО го направи е голем срам, но уште повеќе нервира лешинарското однос на СДСх.
На крај се надевам дека и овој закон ќе падне на Уставен суд.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 19:55
~,,~Mesi za arno na Makedonija! Arno vo makedonija nema vo bliska idnina , kompletnata zemja na chelo so vladata igra preperevka pred pred svoite naredbodavachi (golemite sili) ovaa prashanje e mnogu ranlivo ne samo za oshtetenite i za nivnite semejstva i bliski - Sekoj gradjanin koj malku od malku ima chuvstvo ce ce se zgrozi od vakviot nachin na zatvoranje na otvoreni prashanja, nikoj ne osporava amnestija za uchesnicite vo komfliktot koi deluvale protiv ustavniot poredok i dejstvuvale na vojnoto pole , mada i tie ne se za proshka!!! da se razbereme i da bideme na jasno Vo ovoj sluchaj dejstvieto e nasocheno kon civilni zhrtvi!!!
~,,~A ovoj Johan shto pishal otvoreno pismo ,mizhi asan da ti baam, vo ista tikva prdi so Grujo i sea toj se pochuvstvuval povikan da soli pamet na karta na dostojna zhrtva ,, brejjjjjjjjjjjj,,, abe ne sum pishuval na forumot dolgo vreme no preku ovaa vredjanje na svest ne mozhev da pominam , ovaj poteg na vladata za mene e lichna navreda koja nema da ja prostam... a ce pisham i na drugo mesto za ovaa da mu ja pretstavam zemjata na svetot vo vistinska slika!!!
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 18:35
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto sakash da kazhesh so ova ?


~,,~shto sakam da kazham!
drzhavata nema mehanizam da ja zadovoli pravdata!
ako drzhavata nemozhe da te udostoi so pravdina ednash , dvapati, 100pati a zgora na toa te dere so porez , taksa, porez na porez . od druga pak strana doshle shqiptare da me maltretiraat vo moja kuca na moja zemja,,, epa cicko Sem toa nezadovolstvo vodi vo anarhija kaj eden kaj drug i se taka do opsht haos vo opshtestvoto na toj prostor i regionot~,,~


Vlad, mislam deka go izgubi fokusot na temava i se rasplini premnogu shiroko...

... od reshenieto na Hashkiot Tribunal mina na drzhavni porezi i na megjuinacionalna netrpelivost... pa povikuvash na zemanje na pravdata (onaa spored tvoite kriterijumi) vo sopstveni race.

Izvini, ama so toa voopshto ne se slozhuvam, za arno na Makedonija.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 18:27
I bidejkji so zakonot za amnestija ne se opfateni delata za koi e nadlezhen Hashkiot Tribubunal sega izlaga deka delata vrateni od Hashkiot Tribunal ne se vo negova nadlezhnost i deka se opfateni so zakonot za amnestija. TOA e onoa shto go velam vo prethodniot komentar. De facto megjunarodnata javnost so nejzinite interesi ni zavrzaa mashna i nie sega treba samo da si go oblecheme odeloto (odlukata na Sobranieto).

Shto ochekuvate deka treba da se napravi ? "No fly zone"?

So ova ne velam deka se slozhuvam so celava rabota, naprotiv, kako shtio rekov s'e mi e jasno i ne sakam da razglabam kako i zoshto gi odbraa albancite kako alat za sluchuvanjata vo SFRJ, no fakt e deka sme staveni pred svrshen chin i samo mnogu delikatna politika, koja zema vo obzir i nekoi samozhrtvuvanja, mozhe da ja spasi Makedonija od natamoshni raznebituvanja i krvoprolevanja.


Od toj aspekt go razbiram navedenoto mislenje prezentirano vo pismoto na Johan Tarchulovski. Chovekot apsolutno ja razbira situacijata i svesno ja prifakja sopstvenata zhrtva (za razlika od nekoi drugi) za opstanokot na nezavisna i slobodna Republika Makedonija namesto da insistira na natamoshni gragjanski vojni, krvoprolevanja i eventualno raznebituvanje i gubenje na ona za shto na krajot se izbori makedonskiot narod.







Изменето од Messenger - 20.Јули.2011 во 18:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 17:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Pa nema megjunarodna pravdina koga za dve nacionalnosti vo edna ista vojna se koristat dva razlichn arshini za delenje pravda.

A toa e zatoa shto megjunarodnite interesi se pozainteresirani za ednite otkolku za drugite. I sega, od ova shto e storeno, izlaga deka megjunarodnata zaednica ne gleda nikakvi zlostorstva od strana na albancite, a posochuva takvi samo od strana na makedoncite.

De facto, na ovoj nachin im gi vrza racete na makedonskoto pravosudstvo koe sega nema shansi da sudi bilo koj albanec za voeni zlostorstva! Sekoj takov poteg kje bide vednash ostro osuden od megjunarodnata javnost i kje pretstavuva povod za nov pottik na vnatreshni bezredija, gragjanska vojna, "no fly zone", rushenje na demokratski izbranata vlast i montiranje nova marionetska garnitura.

Vekje mnogu dobro go zneme ovoj terk na modernata politika preku sluchuvanjata na bliskiot istok za koi ponashiroko diskutiravme vo podforumot "Svet".



Messenger, целосно си во право и за жал, знаеме и двајцата дека е така, но, Хашкиот Трибунал ги врати предметите на македонското судство, без притоа да бара истите да се запрат, туку со порака дека македонското судство е надлежно за ваквите нешта. Законот за амнестија пак вели дека со амнестијата не се опфатени дела за кои Хашкиот Трибунал е надлежен и ќе поведе постапка. Хашкиот Трибунал пак, предметите ги врати на македонските судови. Тоа значи дека македонските судови, не можат да си ја извршат својата власт поради одлуката на македонското Собрание.

Затоа и погоре кажав дека не може за се вината да ја префрламе на странците. Доколку тоа автентично толкување не се донесеше во Собранието, поинаку ќе течеа работите. Барем ќе постоеше можност во иднина, на некаков начин, нештата да бидат наплатени.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.