Испечати | Затвори го прозорот

Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24725
Датум на принтање: 06.Октомври.2024 во 00:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат
Постирано од: Vlad Tepesh
Наслов: Хашките случаи од 2001 ќе се забошотат
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 12:49
Собранието изгласа амнестија за хашките случаи



19.07.2011, 22:06

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Според усвоеното толкување, членот 1 од Законот за амнестија треба да се толкува така што амнестијата се применува на сите сторители на кривични дела поврзани со конфликтот од 2001 година заклучно со 26 септември 2001 година, освен за лицата кои извршиле кривични дела поврзани и во врска со конфликтот, а против кои Меѓународниот трибунал повел постапка.

Случаите „Водство на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ беа процесуирани во Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но во 2008 година тие беа вратени во надлежност на македонските судови.

Во текот на попладневната расправа пратениците од опозициските СДСМ и НСДП се изјаснија дека ќе гласаат против затоа што со Предлогот се уривала правната држава, а хашките предмети кои од Меѓународниот суд во Хаг беа вратени во Македонија, не смееле да бидат предмет на Законот за амнестија. Со гласањето за предлогот, сметаат тие, се врши повреда на меѓународното хуманитарно право и се излегува во пресрет на партиско-приватни интереси.

Наспроти нив, пратениците од ДУИ оценија дека автентичното толкување ќе затвори долгогодишен проблем. Нивните опоненти од албанскиот политички блок ги обвинија за задоцнето реагирање за целосна примена на Законот за амнестија.

Изет Зеќири од Националната демократска партија НДП обвини дека Демократската унија за интеграција и покрај подолготрајното учество во власта не успеала да обезбеди почитување на Законот за амнестија.

ДУИ, додаде тој, со своите министри не успеа да наметне конзистентност за почитување на Законот за амнестија, а приоритет на Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор беше вработувањето.

tekstot e kopiran os utrinski vesnik



Коментари:
Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 12:59
Pribidejci forumot e posetuvan od vas dragi moi sochitateli ve molam da se proiznesete na temata ,kako vie gledate na ovaa Vladina manipulacija! Pa ne samo shto se izzhivuvaat so chuvstvata na oshtetenite i nivnite semejstva i bliski tuku na cel BEZOBRAZLUK se manipulira da se obeshtetat ,,SITE ZHRTVI od komfliktot ,, chest na chesnite no tuka sakaat da gi provlechat u zhrtvite shto se pripadnici na UCK i da dobijat isti prava so branitelite.



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 13:20
Хашките случаи да ги стопираме и да ги пратиме во историјата


Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи. Писмото, како што информира Здружението, ќе биде доставено и до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски


Мои браќа и сестри Македонци,

Размислував долго пред да го напишам писмово. Многу мислев, се преиспитував, ги анализирав работите, се потсеќав на некои работи, мислев на многу луѓе, а најмногу на Македонија. Размислував што е најдобро за Македонија и за народот, и кај сум јас тука во целата оваа ситуација.

Имавме избори и победи ВМРО-ДПМНЕ. Во суштина победи народот, зашто изборите беа мирни. Груевски покажа дека знае да работи за народот, да има почит за патриотите и дека го сака патриотизмот, дека ја сака и се бори и се залага за Македонија и сега доби можност своите дела да ги продолжи за Македонија да продолжи да оди по подобар пат. Го знам човекот и знам дека кога ќе каже дека нешто ќе направи, ќе направи се за да си го одржи зборот и дека ќе направи се за да го исполни ветувањето. Да се оддолжи на Македонија со тоа што ќе ја направи модерна и развиена држава. Исто како јас кога застанав на браникот на Татковината и кога се оддолжив кога и беше најтешко на Македонија, и знам дека постапив исправно. Секој има своја мисија.

Слушам и читам сега дека треба да се прави влада во Македонија, помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Читам дека пак многу актуелни станале Хашките случаи, и јас како човек кој сум еден од најповиканите да говори за Хаг сакам да го искажам своето мислење, затоа што јас сум жртва на таков хашки случај.

Во 2001 г. јас и многу македонски синови и ќерки се одзвавме на браникот на Татковината и ја одбранивме Македонија. Знаевме дека одиме во битка од која може нема да се вратиме и од која ќе имаме последици, многу од храбрите македонски јунаци го дадоа животот за Татковината, ама знаевме и дека Македонија не вика, семејствата не повикуваат и пријателите и соседите и сите повикуваат на херојство. И ние херојството го направивме и тоа ќе остане запаметено, и не може никој да го избрише или скрие. Знаевме дека ја правиме вистинската работа и историјата ќе не памети како ХЕРОИ.

Премиере Груевски, покажи доблест да се затвори ова последно поглавје од 2001 година. Разговарајте за тие Хашки случаи, проверете ги законите, и ако има можност, решете го тоа прашање еднаш засекогаш, запрете ги и оставете ги во историјата, завршете ги сите трауми од минатата деценија. Ако бираш помеѓу тоа да ја трошиш енергијата на создавање на нови дела, да градиш и да им помагаш на луѓето, и помеѓу тоа да го оптоварувате општеството и иднината со овие случаи, одбери го првото. Знае народот што беше Татковинската војна, знае и историјата. Ако тоа е предизвик за Македонија да оди напред, знаеш дека Македонија мора да оди напред. Овие случаи треба да ги стопираме и пратиме во историјата, и да одиме напред, да градиме наместо да разградуваме.

Ја имаш целосната моја поддршка за тоа. За мене е најбитно моите деца Мелани и Младен, и сите други деца, да растат во земја во која ќе имаат подобро образование и повеќе можности, кај што ќе имаат подобар живот, отколку да растат во земја која ќе се замара со трауми од минатото. Нека биде по закон, ако има правна можност и ако дозволува правото, решете го и ова прашање што се исправува пред Македонија.

Знам дека болката на сопругите, децата и родителите кои изгубија син е голема, ама јас сум сведок дека јас не сум виновен за некоја болка којашто ја имало некое семејство, а сум во зандана, и не би сакал и некој друг да ја има мојата судбина иако сум рекол дека за Македонија сум спремен да издржам секаков предизвик. А интерес и на оние кои изгубиле драга личност е да имаат подобра иднина. Ние хероите ќе ги паметиме вечно, и со одење напред најдобро ќе се одолжиме за нивната жртва, зашто хероите ја бранеа Македонија за таа да стане модерна и силна држава, а таква ќе биде само ако биде напредна и ако ги оставиме траумите во минатото. Херојството е веќе запишано.

Патриотски пред 10 години беше да се одбрани Македонија. Денес е патриотски да се овозможи Македонија да оди напред, ослободена од бремето на минатото, и да стане модерна држава, каде што сите луѓе од разна вера и нација ќе живеат во слога и со добро. Јас и од овде ќе продолжам да се борам за најдобриот интерес на Македонија и македонскиот народ, имам јак дух и волја, и силна верба во Господ. Знаеме дека Македонија не беше крива за 2001. Еден ден историјата ќе си каже, ама денес е најбитно да се избере најдобриот интерес за Македонија да продолжи да напредува. Ако стопирањето и затворањето на Хашките случаи стои на тој пат, тогаш запрете ги, нека оди Македонија напред, ја имате целата моја поддршка. Така размислува патриот!

Секогаш за Македонија. Секогаш спремни за Македонија. Македонија пред се!

Јохан Тарчуловски, син на Македонија

tekstot e kopiran od vesnikot VECHER


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 13:21
~,,~Poglednete samo so kakvi manipulacii se sluzhat , Johan Tarchulovski od HAG pishuva otvoreno pismo do mediumite~,,~
~,,~Treba nekoj da e retardiran i da ne znae deka Johan ,,sluchajno ne e vo tesna vrska so aktuelnata vlast,, i ,,DEMEK,, hristijanski bara prochka za dushmanite,
Gospoda forumdzhii neznam dali vashata intelegencija e navredena od vakvata manipulacija, jas vece od poodamna se SRMAM shto sum makedonche!!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 13:26
Правото и правната држава и овојпат се погазени во Македонија во име на некакви меѓуетнички односи и во име на политиката. Штом и злосторствата кои претставуваат злосторства против цивили и недолжни граѓани се проштеваат, таквата држава самата ги руши темелите на кои почива. Таквата држава не може да очекува дека таквото нешто ќе донесе мир и просперитет. Можеби и краткотрајно може да се очекува, но никако долгорочно. Македонија полека,но сигурно, врви по патот на распаѓање и дезинтеграција на се она што претставува држава во вистинската смисла на зборот. Штом и вакви нешта се покриваат од политиката, веќе нема нешто за кое другата страна нема да може да бара да се покрие од страна на политиката. Дури и најтешките злосторства, како што и може да видиме.

Со ова се отвораат нови врати за конфликти. Мошне брзо Македонија и нејзините граѓани ќе ги почувствуваат последиците од вакви одлуки.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 13:32
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Poglednete samo so kakvi manipulacii se sluzhat , Johan Tarchulovski od HAG pishuva otvoreno pismo do mediumite~,,~
~,,~Treba nekoj da e retardiran i da ne znae deka Johan ,,sluchajno ne e vo tesna vrska so aktuelnata vlast,, i ,,DEMED,, hristijanski bara prochka za dushmanite,
Gospoda forumdzhii neznam dali vashata intelegencija e navredena od vakvata manipulacija, jas vece
od poodamna se SRMAM shto sum makedonche!!!


Не е христијански да се гази правдата. Напротив, тоа е нехристијански. Дури и проштевањето на гревовите не треба да се случи од собранието, туку од страна на жртвите и нивните семејства, а како што може да видиме, тие бараа правда! Во тие злосторства се содржани сите смртни гревови. Дури и Црквата беше нападната. За каква прошка може да се говори таму?! Гледано и од христијански аспект, земја која ја гази правдата не може да очекува Божја милост. Се плашам дека со ова само може да навлечеме Божји гнев.

-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:12
~,,~Deneska kako udarna vest vo site net vesnici os'mna na naslovnite stranici UAPSEN GORAN HADZIC posledniot HASHKI begalec od Srbija, a paralelno so ovaa vest i vesta za amnestija na nesh*te dushmani, chitam i si mislam -jas vece odamna ne sum del od deshavkite vo makedonijata hmm... dali e mozhno narodot moj da e pod masovna hipnoza ili tolku e opsednat so nekakvo gajle pa psihichkata gimnastika mu padja kako kaskaderska disciplina i ja ignorira kako sport-
vprochem da beshe toa taka [sipi napise) ,, suvereni republiki od tipot makedonija da mozhat da amnestiraat HASHKI sluchaj pa Ratko Mladic deneska ce igashe shah vo debelite senki na Kalemegdan , nego neznam kade se tribunalskite tuhiteli i sudii koga e vo prashanje kontra ekipata, dali i ovaa utakmica ne e prodadena? za koja cena e namesten rezlutatot ? se isplati li da gi sledi kletvata manipulantite do krajot na zhivotot i zhivotite na nivnite pokolenija?   


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:14
golema rabota sme napravile
amerikancite odavno gi zastitija albancite, taka da nema nieden vo hag
pa tie drugite vo hag ne ni sakale da im se sudi pa ni gi vratile predmetite
pa sega nie gi otfrlivme
ne sme ni prvi , a ocigledno sme posledni koi pravat takvi zabosotuvanja
te
NE SME IZMISLILE TOPLA VODA



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:19
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

nego neznam kade se tribunalskite tuhiteli i sudii koga e vo prashanje kontra ekipata, dali i ovaa utakmica ne e prodadena? za koja cena e namesten rezlutatot ? se isplati li da gi sledi kletvata manipulantite do krajot na zhivotot i zhivotite na nivnite pokolenija?   


За Горан Хаџиќ не знам многу, а и ниту ме интересира што се случува кај соседот, додека дома ми гори под нозете.
Конкретно за ова не се криви хашките обвинители, туку само ние. Хашкиот трибунал ги врати случаите во Македонија бидејќи сметаше дека за тоа се надлежни македонските судови. Со автентичното толкување на Законот за амнестија, секое казнено дело, независно какво е, за кое Хашкиот суд не одлучува, се подведува под одредбите на Законот за амнестија.

Никој за ништо не ни е виновен нам Македонците!

-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:27
Има тема за ова но нека фигурира оваа и нека се коментира на истава за се во однос на Хашките случаи.

Погрешен потег,многу погрешен потег е и навреда кон Македонците,тие што се бореа,жртвите кон сите.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:33
ЦЕЛ хаг не не навреди што ни ги вратил сите предмети каде беја тужени албанците а задржал еден за кој може да затвори ама македонец????

која бе навреда..

одавно е решено од светките сили дека таму нема пипање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:53
~,,~ako odamna e resheno od svetskite sili kade nema pipanje toa znachi deka vladata ni ne raboti pod koordinacija na svetskite sili tuku izvrshuva naredbi potchineta pod direktna komanda,,, Ne e bitno hag ili ne! - bitnoo e pravdata da bide zadovolena za da gradjaninot pochuvstvuva barem tenka doza na aftoritet i lita sigurnost vo drzhavichkata vo koja se visi na konec,, jasno e deka vo sluchaite se prekrsheni pravilata i obichaite na vojuvanje vo direkten del udreno e na civili , nedolzhno naselenie:
ednite se vrzani za stolb od crkva i dignati vo vozduh
drugite se kidnapirani i najverojatno e trguvano so nivnite organi-lichna pretpostavka
tretite se tepani i sechkani so noshevi
i ako ovie sluchai se za amnestija ? Ovaa e ruganje vo lice ,ponizhuvanje bez kontrola, vrshenje golema nuzhda po licata na zhrtvite bes presedan~,,~


















Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:56
Originally posted by anakin anakin напиша:


ЦЕЛ хаг не не навреди што ни ги вратил сите предмети каде беја тужени албанците а задржал еден за кој може да затвори ама македонец????


Toa e onoa shto bode ochi.

Iako znam zoshto albancite se protektirana nacionalnost na ovie prostori, ne mi se dopagja toa shto makedoncite vo ovoj sluchaj se staveni kako "kolateralna shteta".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 14:56
bravo ja otkri amerika
nema pravdina na svetov bre


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 15:00
Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 15:11
~,,~pravdinata vece ja nema trba da ima drzhavna zashtita "fizichka" ako toa ne go chuvstvuva gradjaninot lichnata sigurnost ja zema vo svoi race i pravi chekori ,ispravni ili ne, se vooruzhva so nekoj pishtol, so nekoja automatska pushka , so nekoja rachna bomba i takov gladen ,zheden ,izmanipuliran od instituciite ,degradiran i ismejan ponizhen takov poshten chovek e tempirana bomba, vo sekunda na afek't mozhe da digne vo vozduh pola ustanova bez razlika od kakov karakter a ne se site zasluzhni, vo sushtina samo kukoljot od zhitoto da se ochisti no sitoto e shiroko!!! ,,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 15:26
Shto sakash da kazhesh so ova ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 15:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.

-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 15:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto sakash da kazhesh so ova ?


~,,~shto sakam da kazham!
drzhavata nema mehanizam da ja zadovoli pravdata!
ako drzhavata nemozhe da te udostoi so pravdina ednash , dvapati, 100pati a zgora na toa te dere so porez , taksa, porez na porez . od druga pak strana doshle shqiptare da me maltretiraat vo moja kuca na moja zemja,,, epa cicko Sem toa nezadovolstvo vodi vo anarhija kaj eden kaj drug i se taka do opsht haos vo opshtestvoto na toj prostor i regionot~,,~


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 17:06
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Pa nema megjunarodna pravdina koga za dve nacionalnosti vo edna ista vojna se koristat dva razlichn arshini za delenje pravda.

A toa e zatoa shto megjunarodnite interesi se pozainteresirani za ednite otkolku za drugite. I sega, od ova shto e storeno, izlaga deka megjunarodnata zaednica ne gleda nikakvi zlostorstva od strana na albancite, a posochuva takvi samo od strana na makedoncite.

De facto, na ovoj nachin im gi vrza racete na makedonskoto pravosudstvo koe sega nema shansi da sudi bilo koj albanec za voeni zlostorstva! Sekoj takov poteg kje bide vednash ostro osuden od megjunarodnata javnost i kje pretstavuva povod za nov pottik na vnatreshni bezredija, gragjanska vojna, "no fly zone", rushenje na demokratski izbranata vlast i montiranje nova marionetska garnitura.

Vekje mnogu dobro go zneme ovoj terk na modernata politika preku sluchuvanjata na bliskiot istok za koi ponashiroko diskutiravme vo podforumot "Svet".



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 17:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Pa nema megjunarodna pravdina koga za dve nacionalnosti vo edna ista vojna se koristat dva razlichn arshini za delenje pravda.

A toa e zatoa shto megjunarodnite interesi se pozainteresirani za ednite otkolku za drugite. I sega, od ova shto e storeno, izlaga deka megjunarodnata zaednica ne gleda nikakvi zlostorstva od strana na albancite, a posochuva takvi samo od strana na makedoncite.

De facto, na ovoj nachin im gi vrza racete na makedonskoto pravosudstvo koe sega nema shansi da sudi bilo koj albanec za voeni zlostorstva! Sekoj takov poteg kje bide vednash ostro osuden od megjunarodnata javnost i kje pretstavuva povod za nov pottik na vnatreshni bezredija, gragjanska vojna, "no fly zone", rushenje na demokratski izbranata vlast i montiranje nova marionetska garnitura.

Vekje mnogu dobro go zneme ovoj terk na modernata politika preku sluchuvanjata na bliskiot istok za koi ponashiroko diskutiravme vo podforumot "Svet".



Messenger, целосно си во право и за жал, знаеме и двајцата дека е така, но, Хашкиот Трибунал ги врати предметите на македонското судство, без притоа да бара истите да се запрат, туку со порака дека македонското судство е надлежно за ваквите нешта. Законот за амнестија пак вели дека со амнестијата не се опфатени дела за кои Хашкиот Трибунал е надлежен и ќе поведе постапка. Хашкиот Трибунал пак, предметите ги врати на македонските судови. Тоа значи дека македонските судови, не можат да си ја извршат својата власт поради одлуката на македонското Собрание.

Затоа и погоре кажав дека не може за се вината да ја префрламе на странците. Доколку тоа автентично толкување не се донесеше во Собранието, поинаку ќе течеа работите. Барем ќе постоеше можност во иднина, на некаков начин, нештата да бидат наплатени.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 18:27
I bidejkji so zakonot za amnestija ne se opfateni delata za koi e nadlezhen Hashkiot Tribubunal sega izlaga deka delata vrateni od Hashkiot Tribunal ne se vo negova nadlezhnost i deka se opfateni so zakonot za amnestija. TOA e onoa shto go velam vo prethodniot komentar. De facto megjunarodnata javnost so nejzinite interesi ni zavrzaa mashna i nie sega treba samo da si go oblecheme odeloto (odlukata na Sobranieto).

Shto ochekuvate deka treba da se napravi ? "No fly zone"?

So ova ne velam deka se slozhuvam so celava rabota, naprotiv, kako shtio rekov s'e mi e jasno i ne sakam da razglabam kako i zoshto gi odbraa albancite kako alat za sluchuvanjata vo SFRJ, no fakt e deka sme staveni pred svrshen chin i samo mnogu delikatna politika, koja zema vo obzir i nekoi samozhrtvuvanja, mozhe da ja spasi Makedonija od natamoshni raznebituvanja i krvoprolevanja.


Od toj aspekt go razbiram navedenoto mislenje prezentirano vo pismoto na Johan Tarchulovski. Chovekot apsolutno ja razbira situacijata i svesno ja prifakja sopstvenata zhrtva (za razlika od nekoi drugi) za opstanokot na nezavisna i slobodna Republika Makedonija namesto da insistira na natamoshni gragjanski vojni, krvoprolevanja i eventualno raznebituvanje i gubenje na ona za shto na krajot se izbori makedonskiot narod.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 18:35
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto sakash da kazhesh so ova ?


~,,~shto sakam da kazham!
drzhavata nema mehanizam da ja zadovoli pravdata!
ako drzhavata nemozhe da te udostoi so pravdina ednash , dvapati, 100pati a zgora na toa te dere so porez , taksa, porez na porez . od druga pak strana doshle shqiptare da me maltretiraat vo moja kuca na moja zemja,,, epa cicko Sem toa nezadovolstvo vodi vo anarhija kaj eden kaj drug i se taka do opsht haos vo opshtestvoto na toj prostor i regionot~,,~


Vlad, mislam deka go izgubi fokusot na temava i se rasplini premnogu shiroko...

... od reshenieto na Hashkiot Tribunal mina na drzhavni porezi i na megjuinacionalna netrpelivost... pa povikuvash na zemanje na pravdata (onaa spored tvoite kriterijumi) vo sopstveni race.

Izvini, ama so toa voopshto ne se slozhuvam, za arno na Makedonija.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 19:55
~,,~Mesi za arno na Makedonija! Arno vo makedonija nema vo bliska idnina , kompletnata zemja na chelo so vladata igra preperevka pred pred svoite naredbodavachi (golemite sili) ovaa prashanje e mnogu ranlivo ne samo za oshtetenite i za nivnite semejstva i bliski - Sekoj gradjanin koj malku od malku ima chuvstvo ce ce se zgrozi od vakviot nachin na zatvoranje na otvoreni prashanja, nikoj ne osporava amnestija za uchesnicite vo komfliktot koi deluvale protiv ustavniot poredok i dejstvuvale na vojnoto pole , mada i tie ne se za proshka!!! da se razbereme i da bideme na jasno Vo ovoj sluchaj dejstvieto e nasocheno kon civilni zhrtvi!!!
~,,~A ovoj Johan shto pishal otvoreno pismo ,mizhi asan da ti baam, vo ista tikva prdi so Grujo i sea toj se pochuvstvuval povikan da soli pamet na karta na dostojna zhrtva ,, brejjjjjjjjjjjj,,, abe ne sum pishuval na forumot dolgo vreme no preku ovaa vredjanje na svest ne mozhev da pominam , ovaj poteg na vladata za mene e lichna navreda koja nema da ja prostam... a ce pisham i na drugo mesto za ovaa da mu ja pretstavam zemjata na svetot vo vistinska slika!!!

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 20:10
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Македон не сум правник но ќе пробам да ти реплицирам , а воедно и да подпрашам некој работи што не ми се јасни.

Ако постоеше меѓународна правда тогаш немаше да се вратат хашките случаи во Македонија како што не се вратија ни случаите на обвинетите Срби и Хрвати и секако како што не се врати ниту Тарчуловски во Македонија.
Навистина е ептен контрадикторно тоа што во Хаг нема ниту еден Албанец со оглед на тоа што се случуваше во Македонија. Дали мислиш дека на Хаг не им беше јасно какви тензии можат да предизвикат овие случаи, дали тоа не беше долевање масло на огинот? Мислам дека ова доволно говори за меѓународното право во кое ти веруваш.Иовде завршува мојата реплика.

Што се однесува до нашите политичари и овој пат паднаа еден голем испит и тоа комплетниот македонски блок кој поради меѓусебно препукување и борба за власт го продадоа достоинството на целиот македонски народ.
Тоа што ВМРО го направи е голем срам, но уште повеќе нервира лешинарското однос на СДСх.
На крај се надевам дека и овој закон ќе падне на Уставен суд.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 20:12
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Mesi za arno na Makedonija! Arno vo makedonija nema vo bliska idnina , kompletnata zemja na chelo so vladata igra preperevka pred pred svoite naredbodavachi (golemite sili) ovaa prashanje e mnogu ranlivo ne samo za oshtetenite i za nivnite semejstva i bliski - Sekoj gradjanin koj malku od malku ima chuvstvo ce ce se zgrozi od vakviot nachin na zatvoranje na otvoreni prashanja, nikoj ne osporava amnestija za uchesnicite vo komfliktot koi deluvale protiv ustavniot poredok i dejstvuvale na vojnoto pole , mada i tie ne se za proshka!!! da se razbereme i da bideme na jasno Vo ovoj sluchaj dejstvieto e nasocheno kon civilni zhrtvi!!!
~,,~A ovoj Johan shto pishal otvoreno pismo ,mizhi asan da ti baam, vo ista tikva prdi so Grujo i sea toj se pochuvstvuval povikan da soli pamet na karta na dostojna zhrtva ,, brejjjjjjjjjjjj,,, abe ne sum pishuval na forumot dolgo vreme no preku ovaa vredjanje na svest ne mozhev da pominam , ovaj poteg na vladata za mene e lichna navreda koja nema da ja prostam... a ce pisham i na drugo mesto za ovaa da mu ja pretstavam zemjata na svetot vo vistinska slika!!!


Se sozhuvam deka mozheme da ne se slozhuvame.

Inaku ne gledam zoshto Johan ne bi go napishal toa shto go napishal. Ako ti ne se slozhuvash so Grujo ne znachi deka site ne se slozhuvat ili deka ako nekoj se slozhuva e neprijatel na drzhavata.

Eve, jas se slozhuvam so napishanoto bidejkji drugata alternativa e beskonechna gragjanska vojna koja eventualno bi dovela do gubenje na ovaa Makedonija.

I ova ne go velam zatoa shto mi se dopagja celava situacija, tuku naprotiv, kako shto spomnav vo minatite komentari, deka sme dovedeni vo sostojba da odime po ostrica na zhilet, pa sekoj nesiguren i nagol poteg bi ne isekol do potpolno krvarenje.

Potseti se shto se sluchi so Kosovo i Srbija pred raspagjanjeto na SFRJ, gledaj shto se sluchuva so "narodnite revolucii' vo Alzhir i Sirija orkestrirani i podrzhani od Amerika, pa kje ti stane jasno shto mozhe da i se sluchi i na Makedonija.

Ako ja dovedeme SAD vo situacija da mora otvoreno da bira strani megju albancite i makedoncite, shto mislish, na koja strana kje zastane? Treba da te potsetuvam na koja strana beshe pred desetina godini ??? Treba da te potsetuvam deka Lubcho Georgievski i Boris Trajkovski si potpishaa politichka i zhivotna smrtna presuda koga javno izjavija oti nie ne sme vo vojna so albancite tuku so Amerika i koga pochnaa so avioni i avtobusi da gi raseluvaat albancite niz drzhavite na NATO paktot ???

Znaesh, mnogu e lesno po forumi da se pishuvaat patriotski paroli i da se udara vo gradi, bez da se ima gramadna odgovornost za bezbednosta na narodot i drzhavata, a so toa i za idninata na nash*te pokolenija.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 20:23
шо убо се поклопуваат овие вести со вестите за јазици и знамиња трепкање

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јули.2011 во 23:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So ova ne velam deka se slozhuvam so celava rabota, naprotiv, kako shtio rekov s'e mi e jasno i ne sakam da razglabam kako i zoshto gi odbraa albancite kako alat za sluchuvanjata vo SFRJ, no fakt e deka sme staveni pred svrshen chin i samo mnogu delikatna politika, koja zema vo obzir i nekoi samozhrtvuvanja, mozhe da ja spasi Makedonija od natamoshni raznebituvanja i krvoprolevanja.



Во ред е Messenger, се согласуваме целосно во однос на меѓународната политика, но пак ќе кажам, можеше да се изигра потактички со тоа што тие ќе се ставеа во фиока и ќе се чекаше подобното време за истите да се извадат. Не верувам дека меѓународната заедница ќе се противеше на таков чин, или пак дека ќе стореше исто што и со Либија, која што не е демократска држава. Ниту пак верувам дека некому му одговара распаѓање на Македонија, особено со постоењето на сеуште нестабилизиран регион.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 00:33
Velam albancite se milenchinja na ovoj del od svetot bidejkji posluzhija i s'e ushte sluzhat kako alat za realiziranje na nekoi megjunarodni strategisjki planovi... i deka, dokolku Amerika vo ovie momenti e pritisnata da bira , barem dodeka s'e ushte ne e raschisteno na Kosovo, taa kje gi odbere niv. A toa, sega koga se borime da vlezeme vo NATO i koga pregovarame so Grcija, nema voopshto da bide povolno za nas.

Dali mozhelo da se stori neshto podrugo od storenoto? Pravo da ti kazham ne znam... mozhebi mozhelo, a mozhebi ne.... nie ne gi poseduvame site informacii i mozheme samo da si pretpostavuvame.

Vo sekoj sluchaj, rekonsalizacija na stranite po gragjanska vojna mora da ima shto pobrzo, potemelno i pobezbolno. Jasno mi e deka toa ne minuva ednostavno i bez gorok vkus vo ustata od obete strani, no druga alternativa za gradenje na mirna, stabilna i prosperitetna drzhava nema.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 00:44
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


nema pravdina na svetov bre


Pa jas odamna na ovoj forum velev deka nema megjunaraodna pravdina tuku samo megjunarodni interesi.



Меѓународната правда за вакви случаи мора да постои. Ова не се меѓудржавни интереси, туку тешки казнени дела сторени од конкретни личности, а не држави.
Во конкретниот случај, штом Хаг ги врати случаите в Македонија, македонските судови требаше да го завршат она што Хашкиот трибунал. Политиката требаше да си стои настрана.


Македон не сум правник но ќе пробам да ти реплицирам , а воедно и да подпрашам некој работи што не ми се јасни.

Ако постоеше меѓународна правда тогаш немаше да се вратат хашките случаи во Македонија како што не се вратија ни случаите на обвинетите Срби и Хрвати и секако како што не се врати ниту Тарчуловски во Македонија.
Навистина е ептен контрадикторно тоа што во Хаг нема ниту еден Албанец со оглед на тоа што се случуваше во Македонија. Дали мислиш дека на Хаг не им беше јасно какви тензии можат да предизвикат овие случаи, дали тоа не беше долевање масло на огинот? Мислам дека ова доволно говори за меѓународното право во кое ти веруваш.Иовде завршува мојата реплика.

Што се однесува до нашите политичари и овој пат паднаа еден голем испит и тоа комплетниот македонски блок кој поради меѓусебно препукување и борба за власт го продадоа достоинството на целиот македонски народ.
Тоа што ВМРО го направи е голем срам, но уште повеќе нервира лешинарското однос на СДСх.
На крај се надевам дека и овој закон ќе падне на Уставен суд.


Пријателе, подфорумов не е само за правници, туку за сите нас да дискутираме. Тоа што не си правник нека не прави да се воздржуваш од учество во дискусии.Ниту јас не сум свештеник, ама коментирам на вероисповед многу често.

Жално е ова што ќе го кажам, ама целосно си во право.. Сепак, ќе додадам дека јас не верувам во постоењето на безгрешно меѓународно право, тоа погрешно си го разбрал, туку во постоење на некакво меѓународно право. И сосема ми е јасно дека во меѓународните односи еден од елементите кој ги диктира е и силата. Истото се однесува и на правните односи. Јасно ми е и што се случува во Хаг.

Мене ме револтира тоа што домашното право затајува за сметка на некакви политички решенија.

А истотака, целосно си во право и за севкупното однесување на македонскиот политички блок.На седниците, македонските партии "си ги вадат очите" и не можат да имаат заеднички став и за прашања кои се од македонски национален интерес, што се покажа и вчера. Односите на најголемите македонски партии се во најмала рака срамни.

Затоа и кажав погоре, македонската држава, полека, но сигурно ги руши темелите на кои е изградена секоја држава.

Не надевај се дека ќе падне на Уставен Суд овој закон. Нема ништо неуставно во истиот, кој е донесен во 2002 година. Доколку беше така, одамна ќе се реагираше.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 00:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo sekoj sluchaj, rekonsalizacija na stranite po gragjanska vojna mora da ima shto pobrzo, potemelno i pobezbolno. Jasno mi e deka toa ne minuva ednostavno i bez gorok vkus vo ustata od obete strani, no druga alternativa za gradenje na mirna, stabilna i prosperitetna drzhava nema.



Верувај ми, без задоволување на правдата, тоа не е можно. Како што може да видиме во Стразбур сеуште има случаи против Грција, за случки од 1949 година. Да не говорам за шпанската и другите граѓански војни.

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 09:15
Ако ги отавиме емоциите на страна и на случкава гледаме малку по трезвено ќе видиме дека се е ова една шарена лажа- односно останување на власт-опстанување на коалицијата. Зошто?
Па ДУИ претходно се сметаше за подлизурче на Груевски и бајаги изгуби во очите на своите избирачи (што покажа на изборите-гласови заминати кај полукоманозната ДПА). Со овој потег Ахмети (иако сите знаеме дека околу себе има јаки правни советници) им замачка очи на Албанците од едноставна причина што не ги спаси од казна затоа што ЕДЕН, АМА САМО ЕДЕН член на семејствата на мавровските работници, дигнатите во воздух на Бриони, исчезнатите во конфликтот поднесат тужба до меѓународен суд-нашата АВТЕНТИКА  паѓа во вода и луѓето ќе си добијат морална (а и материјална) оштета.
И време беше-премногу изгубија чекајки 10 години правда во својата земја.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0F6A66A500CA8E469F11A26CA1222E78 - Роднините ќе бараат чаре од Уставниот и од Судот во Стразбур
Е сега околу политиката во случајот. Изјавата на Адеми од говорницата дека Црвенковски би го сторил истото (демек и тој се договорил со Ахмети) остана празно тропање тенекии бидејки она што не се случи, незнаеме дали ќе се случеше. Сега СДСМовците може без да им трепне око да изјавуваат
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B8AA60B37BB24C4A8E348AFD0F9E4DC2 - СДСМ ќе одбиеше власт условена со амнестија на злосторствата
И за на крај- кој не гласал? Ако во написот се прочита ова јасно се гледа кој не гласал
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7F4656CC94BC284E865447999749E2B5 - Три евтини приказни
Влатко Ѓорчев излезе од собраниската сала кога се гласаше за политичко затворање на хашките случаи. Павле Трајанов, Љубисав Ивано-Ѕинго, Антонио Милошоски не гласаа за автентичното толкување. Оние што ја договорија оваа политичка зделка ги немаше во Собранието, ниту Али Ахмети ниту пратеникот што се откажа од неговата функција, Никола Груевски.
**********
 ама и не застанаа на говорница за да кажат зошто не гласале?????
И сега ако тргнеме по логиката дека овие 50 тина избраници кои добија гласови од над 400 илјади граѓани на Република Македонија меѓу кои најверојатно и на семејствата на настраданите во конфликтот кој сега се изиграни-излезе дека зад ова одлука стојат токму сите тие 400 и кусур илјади.Дадената доверба да не водат автоматски значи дадена доверба и да донесуваат закони, да толкуваат автентично.


-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 13:46
Талат Џафери доби шише во глава од роднините на исчезнатите



-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Јули.2011 во 04:09
Message%20Icon Тема: HASHKITE SLUCHAI OD KOMFLIKTOT CE SE ZABISHOTAT
 
 
Како и секогаш ќе бидам досаден како болка во органот за седење...
 
Дајте сменете го насловот на кирилица, вака напишан личи на шиптарски. И уште, на македонски се вика коНфликт, коМфликт не значи ништо и на гореспоменатиот јазик.
 
голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk