IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - foto.idividi.com.mk/
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

foto.idividi.com.mk/

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: foto.idividi.com.mk/
    Испратена: 14.Јули.2011 во 15:57
Добар ден,
дали има некоја врска помеѓу foto.idividi.com.mk и овој форум ???

Дали има можност некој да им каже на ВЕБ-мајсторите!! на foto.idividi.com.mk да го направат порталот малку по интересен !!!

Неколку пати го посетив и стварно е ...
Најмногу ме нервира што кога ќе “отвориш“ некоја фотографија, посебно треба да се оде на детали, па после назад за да види човек коментари и после “целиот пат“ назад да се стигне кај друга фотографија ...

Нема ли “некој паметен“ да направи да фотографиите во повисока резолуција со коментари и плус опис се листаат “напред-назад“
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 22:02
Има, ама не сака... Некогаш кога "некој" ќе има материјална добивка од реконструкција на сајтот ќе даде амин, до тогаш предлагам да си листаш тука.http://1x.com/
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 12:59
imase eden period mnogu "pozdrava" ekipa, ama kako cesto se slucuva koga ke se sudrat sueti-vladeat mediokriteti...(vidi sea koj soli najmnogu pamet, pa pogledni mu gi fotkite i ke ti stane jasno) taka i na toa, a imase i togas demek inicijativi za podobruvanje. nema sansi za toa. toj servis e za postiranje gluposti i moze da sluzi samo kako otskocna daska za mladi avtori/avtorki dodeka ne vidat kolku e saat... inace ostanuvaat vo mocuristeto
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 17:38
Џабе се буниш, воопшто idividi како сервис во моментов е најслабо дизајниран меѓу сите попопуларни интернет сервиси кај нас во земјава, значи почнувајќи од главниот сајт, па до форумов, foto.idividi итн. Дизајнот не е изменет веќе 5-6 години веројатно... За интернет сервис тоа е мнооооогу
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 20:45
Originally posted by de-mak de-mak напиша:

Добар ден,
дали има некоја врска помеѓу foto.idividi.com.mk и овој форум ???


Ima vrska, od istata kukja se i dvata sajta.

Originally posted by de-mak de-mak напиша:

Дали има можност некој да им каже на ВЕБ-мајсторите!! на foto.idividi.com.mk да го направат порталот малку по интересен !!!

Неколку пати го посетив и стварно е ...
Најмногу ме нервира што кога ќе “отвориш“ некоја фотографија, посебно треба да се оде на детали, па после назад за да види човек коментари и после “целиот пат“ назад да се стигне кај друга фотографија ...

Нема ли “некој паметен“ да направи да фотографиите во повисока резолуција со коментари и плус опис се листаат “напред-назад“


Sme gi kontaktirale sopstvenicite na sajtot povekje pati i samo dobivame vetuvanja koi nikogash ne se realizirat. Ochigledno e deka nim ne im se upotrebuva povekje vreme i sredstva za podobruvanje na onoa shto smetaat deka i onaka ni go davat besplatno.

So drugi zborovi, ako ne ti se dopagjaat sajtovive togash ne gi posetuvaj... najiskreno ne znam shto drugo da ti kazham. Od nasha strana napraveno e s'e shto e chovechki vozmozhno i pristojno.

Navedeniot sajt porano beshe povekje posetuvan, no kako shto se sluchi i na ovoj forum, taka se sluchi i tamu - se pojavija nekoi chlenovi na koi povazhna im beshe nivnata sueta otkolku fotografijata i fotografskata umetnost i nabrzo toj sajt, kako i ovoj, go pretvorija vo bojno pole na lichnosti. Od togash mnogumina go napushtija, megju koi i dotogashnite moderatori. Nekoi si otidoa poradi atmosferata, nekoi zatoa shto ja izrasnaa taa sredina i im beshe potrebna nekoja nova i popredizvikuvachka, a treti zatoa sho ednoatvno izgubija interes i ne im se dopagjashe onoa makedonsko "daj mi- na ti" koe caruva tamu i den denes.

Jas, kako i dvajca-trojca postari chlenovi (prvi na um mi doagjaat hypertech i Janus) , aktiven sum na toj sajt ne samo poradi moderatorskata funkcija, tuku i zatoa shto znam deka tamu doagjaat i mnogu novi zaljubenici na fotografskata umetnost koi prvite chekori najlesno gi pravat tokmu na toa mesto. Nim im treba podrshka, pottik i po nekoj sovet, pa smetam deka e doblesno barem nekoi od postarite chlenovi da se navrakja povremeno i da vrati barem malu od onoa shto dobil od tamu na svoeto vrteme.





Изменето од Zoran K - 16.Јули.2011 во 04:32
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 13:27
А има ли други можности аматерите своите фотографии да ги презентираат - локално/регионално???
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 13:46
normala
zosto ti e lokala i region koa imas flickr, photo.net i eden ton slicni, ???
vo region imas toa fotofinish, balkanfotocontest ili kako veke se pisuva i slicni...

i  tamu nema ko na ova bunishte vakvi beskrajno (fotografski) netalentirani  babi koi aber nemaat a site muabeti koi imaat ilole nekakva smisla, (na forumov) gi zaklucuvaat so patroniziracki prazni muabeti, so mnogu tekst a bez nikakva sodrzina....


Изменето од сашо - 25.Јули.2011 во 13:47
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 14:44
Originally posted by de-mak de-mak напиша:

А има ли други можности аматерите своите фотографии да ги презентираат - локално/регионално???


Verojatno najednostaven nachin da se stori toa e da se vospostavi kontakt i sorabotka so makedonskite foto-klubovi i grupi na foto entuzijasti (Фото Сојуз на Македонија , ФК Елема - Скопје, ФКК Чкрап - Тетово, ФКК Козјак - Куманово, ФКК Црно бело - Кавадарци, ФК Фотографика - Скопје, Piccolomini Group - Скопје... verojatno ima ushte koi ne gi znam).

Nekoi od niv imaat svoi sajtovi. Mene mi se poznati ovie: www.fotosojuz.mk, www.photoclubelema.com.mk, www.chkrap.mk, www.fotograf.mk, www.macedonia.deviantart.com.                                                                                                                                                                                                                  






Изменето од Zoran K - 25.Јули.2011 во 14:48
Кон врв
ptr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ptr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 15:55
А, дали во тие фото-клубови и сајтови може сам човек да се зачлени или треба покана?
Врз која основа и има ли класификација "као" кој може да се приклучи?
Нема ли опасност да се повтори истото што и со овој сајт ФИВ?
На deviantart кога направив профил, не добив ни едно "здраво" од нашите кога ги поздравив во таму некоја си група со членови од Македонија, па се добива впечаток на голема тмурност и негостољубивост. Истото отприлика се случува на нашите групи на flickr, еден пост напишан пред неколку месеци и никаков одговор. Колку сме или колкави сме, па уште и да се делиме. Мора ли да се има само фотки од кои човек ќе падне на газ па некој да се осврне на нив? И то...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 18:52
Originally posted by ptr ptr напиша:

А, дали во тие фото-клубови и сајтови може сам човек да се зачлени или треба покана?
Врз која основа и има ли класификација "као" кој може да се приклучи?


Kolku shto mi e mene poznato, nema potreba od nikakva specijalna pokana za da se zachlenish vo foto-klub. Potrebna e samo ljubov kon fotografijata i aktivnost vo chlenuvanjeto.



Originally posted by ptr ptr напиша:

Нема ли опасност да се повтори истото што и со овој сајт ФИВ?
На deviantart кога направив профил, не добив ни едно "здраво" од нашите кога ги поздравив во таму некоја си група со членови од Македонија, па се добива впечаток на голема тмурност и негостољубивост. Истото отприлика се случува на нашите групи на flickr, еден пост напишан пред неколку месеци и никаков одговор. Колку сме или колкави сме, па уште и да се делиме. Мора ли да се има само фотки од кои човек ќе падне на газ па некој да се осврне на нив? И то...


Ne mislam deka mora da imash fotografii od koi se pagja na zadnica za da bidesh chlen vo klubovite i grupite. Sekako deka kje ima komentari koi nema da ti dopadnat, no toa ne bi trebalo nitu da te obeshrabri, nitu pak da pretstavuva prechka vo tvoeto chlenuvanje.

Inaku sekogash i sekade kje se najde po nekoj "umetnik" koj znae mnogu da zboruva, a malu ili voopshto da ne fotografira... Ne obrakjaj vnimanie na takvite trolovi, tie toa go pravat bidejkji ednostavno nemozhat da se dokazhat na drug nachin.

Za dinamikata na nash*te grupi koi se na fickr i deviantart ne mozham da govoram bidejkji ne chlenuvam tamu. Pretpostavuvam deka i tamu, kako i ovde, postoi fluktuacija na interesot i vnimanieto.

Vo sekoj sluchaj, jas bi ti preporachal da se zachlenish vo nekoj od makedonskite foto-klubovi i preku drugaruvanjeto so nivnite chlenovi podetalno da se zapoznaesh so realnata sostojba na makedonskata foto scena. Mozham da ti kazham deka poznavam izvonredni lugje koi podolgo vreme chlenuvaat vo ovie klubovi i siguren sum deka tie mozhat da ti pomognat vo tvoeto napreduvanje vo fotografskata tehnika i umetnost dokolku si zainteresiran za toa.

Vo megjuvreme sekogash si dobredojden na ovoj sajt, kako i na sestrinskiot w.w.w.foto.idividi.com.mk kade shto kje mozhesh da gi objavuvash svoite fotografii iako mozhebi ne se od vrven kvalitet.    





Изменето од Zoran K - 26.Јули.2011 во 02:35
Кон врв
ptr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ptr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 22:32
:-) Фала, член сум на ФИВ нешто повеќе од две години и жал ми е што не втасав некои подобри времиња тука, а за фотографии, секако дека не се со врвен квалитет, но "тури му пепел" на се, ако не пронаоѓаш и малку забава и задоволство во тоа што го работиш, а ако се сака, може и да се научи нешто патем.
Но,
поздрав :-)
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 23:09
Ма која фото-сцена македонска. Ги разгледав сите сајтови, од официјалниот (го прочитав и тоа документот, за тоа како се стегнуваат звањата, да баш звања ги викаат на српски а не на македонски, за фотограф во Македонија, а имаат и мастер јода, ова мастер-фотограф категорија. А за сајтовите на клубовите не сакам ниту да зборувам. Катастрофа. Ако функционираат и се во состојба како и нивните интернет страници тогаш за греота се и тие, и Македонија. Резил. Неорганизираност и македонштина*. Ми доаѓа да напрвам и сајт и клуб. Сајтото може уште утре да проработи ама ми требаат тројца соучесници, доброволци, ама нема. Македонштина бе.

Најтрагично е што сами се зезнуваат, неискористувајќи шанси за промоција.

Стварно, што треба за формирање клуб?



* Македонштина - се мисли на синдром македонче, да му умре козата на комшијата, што води до неорганизиранос, затупеност, и пропаст на фото сојузи, клубови, и се по ред.
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2011 во 00:10
Работам на отворањето на посериозен портал за фотографија. Форум, галерија итн... Нешто што би било далеку подобро од фото идивиди каде што никој со прст не чепнал од памтивек. Нешто слично на бугарскит photo-forum.net

Изведбата ќе биде на професионални веб програмери значи ќе има трошоци така да доколку некој сака да помогне околу тоа т.е да биде партнер, слободно нека ми пиши. После тоа ќе има реклами со кои што ќе се финансираме.

После стартувањето ќе ми биде потребна екипа за да го разработиме местенцето и за да го одржуваме (модератори, админи итн...), а и тестери пред тоа. Значи сметам на вас. Мислам дека заслужуваме еден наш чисто фотографски портал без разлика дали ќе сме истите 10ина момци од тука.     
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2011 во 02:13
Епа фино. Затоа што и јас, хм, работам на портал. Добро би дошле тројца доброволци, со малку слободно време, а за заработка понатаму, за почеток доброволно волонтирање. Хостинг, домен, дизајн, блабла, моја работа, работа на 3 доброволци е да напишат 10 текстови, вкупно 30, за да и официјално се отвори сајтот. Промоција, блабла, моја работа. Најозбилно, тоа и ми е официјално образование, економист, менаџер. Ако нема доброволци, здравје, сам ќе изведам се (се е скоро средено во суштина, само фалат текстови и ситни детали) само ќе ми треба уште 30 дена.
А да, ќе има работи што ги нема никаде, и ќе биде доста интересно, тоа можам да ви ветам.

Изменето од pecok - 27.Јули.2011 во 02:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.