IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Приказни за добра ноќ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приказни за добра ноќ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14550
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 00:45
 
 

Пепелашка

 

Еднаш многу одамна живееше една убава девојка што се викаше Пепелашка, заедно со лошата маќеа и со две приглупави и себични полусестри.

Тие ја тераа да ги врши најтешките домашни работи. Често работеше покрај огништето,па облеката и беше извалкана од пепел.

Еден ден кралот ги повика на забава сите девојки од кралството.

Принцот си бара невеста, па, можеби, една од вас ќе има таква среќа, - рече маќеата на своите ќерки.

Пепелашка немаше свечен фустан и тажно ги гледаше своите полусестри додека се дотеруваа за забавата. Но, наеднаш пред неа се појави добрата самовила и и ги исполни желбите.

Глувчињата ги претвори во слуги, а тиквата во отмена кочија.

Потоа, добрата самовила ја претвори облеката што ја носеше Пепелашка во величествен балски фустан и и направи еден чифт стаклени чевлички.

“Немој да заборавиш дека дворецот мораш да го напуштиш пред полноќ, затоа што тогаш ќе престане дејството на магијата”, - добрата самовила ја предупреди Пепелашка и исчезна.

Веднаш штом се појави на балот, Пепелашка со својата убавина ги засени сите девојќи и го привлече вниманието на младиот принц. Тој веднаш ја покани на танц. Танцувајќи со него предизвикуваше завист кај другите жени.

Сред еден танц часовникот отчука полноќ. Пепелашка се сети на зборовите на добрата самовила и трчајќи го напушти принцот.

Во моментот додека трчаше по скалите го загуби едното стаклено чевличе. Без да се сврти, скокна во кочијата и замина.

Помина полноќ и Пепелашка повторно беше во својата стара и валкана облека.

Следниот ден принцот почна да ги посетува сите куќи во кралството.

“Ќе се оженам со таа девојка што ќе може да го обуе ова стаклено чевличе”,- рече тој.

Со денови залудно го обиколуваше кралството, кога стигна до куќата на Пепелашка. Грдите полусестри безуспешно се обидуваа да ги сместат големите стапала во чевличето.

Потоа се појави Пепелашка и го зема чевличето. На општо изненадување на сите присутни, стакленото чевличе совршено и прилегаше.

Принцот веднаш ја поведе Пепелашка во дворецот, каде што наскоро приреди голема веселба во чест на нивната венчавка.


 

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 11:05

Празничната вечера на Насрадин Оџа

ПРАЗНИЧНАТА ВЕЧЕРА НА НАСРАДИН ОЏА Насрадин оџа и жена му станаа едно сабајле, утредента ќе биде бајрам. Бајрам дојде, ама, јадење нема, слатки нема, ништо нема дома... Што прават овие? Жено мори, што ќе јадеме сега? Ни манџа имаме, ни баклава имаме, ни ништо... Каков ќе биде овој наш бајрам? Е, што да правиме бе мажу? Вака ќе направиме: јас ќе земам еден стап, ти бегај кај комшијата. Јас ќе дојдам по тебе. Како и да е, таму ќе си се наручаме. Стана овој: Бам – бум! Бам – бум! – со стапот. Избега жената. Ух! Леле, море! Ух! Леле! – избега кај комшијата. Што е комшике? Шѕо стана? Аман! Ме отепа човекон. Зошто ручек не сум направила. Сабајлето донесе се што треба, ама доцна, ништо не направив. Ако бе комшике, ако. Кај нас има јадење. Дојдете, не се карајте. Е, бива ли така? Бива. Е, сите станаа, седнаа да ручаат. По ручекот Насрадин рече: - Ајде жено, стани сега да си одиме дома. Станаа, си отидоа дома. Виде ли жено, - рече – како ем бајрам си истеравме, ем трошок не направивме дома. Никаков трошок не направивме, ама, бајрамот си го истеравме се по ред: со баклавата, со јанијата, се си се најадовме... Господ да ни е напомош, многу убаво си поминавме.голема%20насмевка


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 11:10
Инаку за приказни махер сум да измислувам сама...
Толку бујна фантазија имам кога им раскажувам на внуците...
Ехее , лавови, тигри, џинови самовили свашта.....и многу често сама компонирам хи,%20хи.......оти тие што ги знам исцрпени се одамна...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 12:20
 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 15:12
Оти и ретко имам седено со баба и дедо...Ко низ магла ми поминуваат
некои приказни...Од кои најчесто дедо ми прв заспиваше
Но добро се сеќавам на раскажувачот,и нетрпението за следната
недела,да тој повторно од крај огништето раскаже една...

Воинот и смрта (1)
Воинот и смрта (2)
Воинот и смрта (3)
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 15:46
kako go najde raskazuvacot....

tolku vreme se trudam da go najdam a ne znaev kakoизненадувањеизненадувањеизненадување

bravossssssголемо%20гушкањеКако изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 16:31
Ох леле бре.... што ви требаше сега темава бе дечки... Ми текна на дедо ми... бог да го прости, беше подвижна збирка на приказни. Од татко му, од дедо му слушани....  Не се сеќавам како беа, мал бев кога ми ги раскажуваше, а последно не најдов време да одделам за да ми ги прераскажи за што ми е ненормално многу мака.
Останува мајка ми и баба ми да се присетат на сите што ќе успеат и јас да ги отпечатам на идивидиов. Очекувајте ги... генерации и генерации се пренесувани... трепкање

Мај .... ти си ѕвер бе човече...даМе потсети на нешто со овие приказниве смислени у секунда.... Тато е „махер“ за такви импровизирани приказни... само завршуваа најчесто со смеење уште 2 сати пошто човеков најчесто беше капнат од работа и не знаеше што зборува...смеење


Изменето од volkswagen - 11.Јули.2011 во 16:41
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2011 во 20:31
Ајде едно потсетување на детските денови...
Среќното дете
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2011 во 13:08
Originally posted by Орка Орка напиша:

Ајде едно потсетување на детските денови...
Среќното детелелеееее....која убавина да се потсетиш на раната младост мечтаење

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2011 во 10:04
 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14550
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2012 во 21:42
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 01:18
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Ох леле бре.... што ви требаше сега темава бе дечки... Ми текна на дедо ми... бог да го прости, беше подвижна збирка на приказни. Од татко му, од дедо му слушани....  Не се сеќавам како беа, мал бев кога ми ги раскажуваше, а последно не најдов време да одделам за да ми ги прераскажи за што ми е ненормално многу мака.
Останува мајка ми и баба ми да се присетат на сите што ќе успеат и јас да ги отпечатам на идивидиов. Очекувајте ги... генерации и генерации се пренесувани... трепкање

Мај .... ти си ѕвер бе човече...даМе потсети на нешто со овие приказниве смислени у секунда.... Тато е „махер“ за такви импровизирани приказни... само завршуваа најчесто со смеење уште 2 сати пошто човеков најчесто беше капнат од работа и не знаеше што зборува...смеењеКоја среќа си ја имал.....аплауз

Мене на пример.....многу ретко ми раскажуваа приказни.....3-4 пати во годината.....не памтам ни кои..
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 01:31
Баба ми, која буквално ме израсна, ми раскажуваше комични и поучни приказни и басни без самовили и романтика. не беа наменети за заспивање, туку за дружење - или се смеевме или ме проверуваше дали сум ја сфатила поентата.
мајка ми, ретко имаше време да ме заспива со приказна, но затоа кога пристигнаа нејзините внуци - се оддолжи кутрата десеткратно.
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 22:25
И нас (мене и сестра ми) баба ни ни раскажуваше приказни ама овие беа за преспивање преку ден, оти навечер беше уморена да ни раскажува а и ние од сонцето -по што кај нив на село бевме секогаш на лето. Секогаш ќе ми останат во сеќавање, зашто беа многу поучни и верувам дека многупати и ќе измислеше нешто за да бидат поинтересни и поблиски до тоа нас што ни се случуваше, за полесно да ја сватиме пораката.
Приказните се прекрасна дружба на децата и возрасните и прекрасна ука што само постарите можат да ја пренесат на помладите. И на нивен својствен начин...
А детето се чувствува безбедно,ја активира фантазијата и се чувствува сакано додека раскажувачот ткае зборови и зборови...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.