IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Џентлмените - загрозен вид?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Џентлмените - загрозен вид?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Прашање: Дали се уште постојат џентлмени или тие се минато?
Одговор Гласови Статистика
2 [9,52%]
1 [4,76%]
1 [4,76%]
3 [14,29%]
0 [0,00%]
3 [14,29%]
11 [52,38%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Џентлмените - загрозен вид?
    Испратена: 12.Јуни.2011 во 13:37
Секоја жена мечтае да се почувствува како дама – да ѝ ја отворат вратата кога излегува, да ѝ дадат комплимент, да ѝ подадат рака кога слегува, да ѝ го задржат палтото... Таквите гестови несомнено се карактеристики на еден вистински џентлмен. Но, каде се тие внимателни мажи? Дали можеме секојдневно да ги сретнеме на улица или се толкава реткост што се загрозен вид кој тивко изумира?
Ако прифатиме дека џентлменството е доблест и се цени, тогаш зошто изумира? Дали кај нас тоа е поради балканскиот менталитет или дали тоа е поради однесувањето на нас жените?

Епа повелете на гласање и изјаснете се околу темава...поставив милион
прашањаголема%20насмевка и баш ме интересираат вашите мислења на оваа тема.


Изменето од Schatzii - 12.Јуни.2011 во 13:41
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 14:09
 
Додека постојат дами ќе има и џентлмени. Работата е дека има сè помалку дами, а со тоа и сè помалку џентлмени. Ако некоја жена се однесува како дама, нормално е и мажите околу неа да се однесуваат како џентлмени. Додека кучката не мрдне со опашот, кучето нема да тргне по неа (и во позитивна и во негативна смисла), т.е. жената со своето однесување дава некои сигнали како мажот да и пристапи и дали ќе ја третира како дама или не. Мислам дека повеќе е до жените отколку до мажите, барем во денешно време. среќа
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 14:11
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Секоја жена мечтае да се почувствува како дама – да ѝ ја отворат вратата кога излегува, да ѝ дадат комплимент, да ѝ подадат рака кога слегува, да ѝ го задржат палтото... Таквите гестови несомнено се карактеристики на еден вистински џентлмен.
 
 
Ako тоа е констатацијата за еден џентлмен то тогаш одговорот на прашањето би бил ''ретки се'' .Но јас си мислам дека во денешно време светот се наполни со селјачиња(тоа е ради условите во кои живееме) и џентлмените се застрашен вид.Да некажам дека воопшто ги нема.
 
 
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 14:21
Ми отиде јабана напишаното, ми падна нетоткубење%20коса
Полесно е вината да ја бараш кај другиотголема%20насмевка
Па не е само до жените...зарем не мислиш Ли дека повеќето од
мажите се срамат да се однесуваат како вистински кавалери,
само поради реакциите од страна на нивните другари, би биле третирани како папучари или старомодни.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 14:32
Мажите можеби се срамат да бидат џентлмени, ама жените НЕ ЗНААТ да се однесуваат како дами во денешно време. среќа

Изменето од LiDivio - 12.Јуни.2011 во 15:45
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 16:27
Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 16:44
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно
 
 
ама кога се понашаат како ''луѓе од Балканскиот полуостров'' според неколку твој забелешки кон мажите што живеат на овие простории се селани,нели така Тиги ?
 
 


Изменето од zamislena - 12.Јуни.2011 во 22:22
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 21:26
Основни ствари... не си ги чешкаш му***а и не и се пулиш на келнерката у деколте... газење%20од%20смеење

Стварно.... Внимание, пажња, поклонче некогаш, една насмевка макар, заштита на цурата... не е бе тоа по тоа што машките треба да се одликуваатзбунетост Не мора да е секој ден, ама бар да не е заборави...

Излегуваме, борба фаќа оти јас да сум плател ... Абре будали...изненадување Што ти менува јас ако платам по една пијачкаа? - Ќе речеле „се продала за пијачка“, брзо попуштила,  то било старомодно, таа си имала пари...бла%20бла Свашта се имам наслушано од цури... Ни јас го правам тоа на начин за цел кафич да примети, ни некогаш спомнувам пред некого за такви ситници и т.д...  У осталом, па јас мислам се подразбира дека кога ќе ја поканам некоја за излегување, трошоците паѓаат на мене безразлика колкави се.

Не излегувам облечен како средновековен ритер , нити пак се носам со застарени манири како што е фрлање на јакната пред дамата за да помини, ама сепак е глупаво според мене да ја третирам као да седам со некој од другариве... не е ли?

Ако е начинот проблем, стално можеш да изведеш нешто ко на зафрканција за никој да не се осети ни закочено ни индиферентно... Спонтаност бато... ништо друго , и може сето да изгледа совршено ако не налеташ на цура-орјат...намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 21:50
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно
 
 

ама кога се понашаат како ''луѓе од Балканскиот полуостров'' според неколку твој забелешки кон мажите што живеат на овие простории се селани,нели така Тиги ?

 

И ти незнаш што сакаш.

Читај ваму Емил, јас точно знам што сакам и сум си го добила тоа. Само затоа што сум помлада од повеќето на форумов вклучувајки те и тебе, не ти дава право да ме ругаш и да пишуваш глупости како јас незнам што сакам.

И ако ги има само тие два типа на машки стеротипи, на кој припаѓаш ти?

Џентлмените? Ги гледаш жените (не само својата, туку било која) како рамноправен пол, можеби и за нијанса посупериорен од твојот?

Или си типичен балканец? Ја третираш жената како машина за перење, готвење и раѓање деца? 

Ако веќе гледаме така...

Изменето од zamislena - 12.Јуни.2011 во 22:22
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 02:01
„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...

не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 08:40
 pa sega ne e do tolku sjebana rabotava  so dzhentlmentstvoto., sepak i toa e nekoja norma na odnesuvanjen ., iskazhuvanje pochit kon .,  zhenskiot del ., i vo ovoa vreme na super elektronika malku vnimanie nekoj siten gest ., kon sosema nepoznata zhenska osoba ne ke da e na odmet., jas vaka kako postar ., po navika gi pravam nekoi raboti ., ama glej belja rabota ., nekeko chudno me zagleduvaat ., ko shto mu e na ovoj taka da i samata zhenska populacija e kriva shto se pomalku ., im se obrnuva vnimanie ., sitni sitnici., kio se mali a mnogu znachat., ama po se  ne vrediразмислувањенамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 10:06
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително


I wanna have your babies.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 11:28
Јас мислам дека ретки се џентлмените на нашиве простори,но не е дека незнаат како треба да се постапува кога се во женско друштво,туку патат од тоа да не бидат видени од своите пријатели и исмевани од страна на истите.

Па добро бе момци да ве прашам јас нешто имате ли вие свое ЈАС ,зошто ви е поважно да излезете ''фраери''пред другарите однесувајќи се некултурно или не дај Боже грубо во присуство на девојка-жена,познавате ли барем една девојка која би останала имуна на убав гест,зошто се срамите да носите цвеќе во рака,зошто се чувствувате како ''поголеми мажи'' кога сте погруби кон понежниот пол.....зошто???
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 11:32
steta za nivтага
vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.