Испечати | Затвори го прозорот

Џентлмените - загрозен вид?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24591
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 04:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Џентлмените - загрозен вид?
Постирано од: Schatzii
Наслов: Џентлмените - загрозен вид?
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 13:37
Секоја жена мечтае да се почувствува како дама – да ѝ ја отворат вратата кога излегува, да ѝ дадат комплимент, да ѝ подадат рака кога слегува, да ѝ го задржат палтото... Таквите гестови несомнено се карактеристики на еден вистински џентлмен. Но, каде се тие внимателни мажи? Дали можеме секојдневно да ги сретнеме на улица или се толкава реткост што се загрозен вид кој тивко изумира?
Ако прифатиме дека џентлменството е доблест и се цени, тогаш зошто изумира? Дали кај нас тоа е поради балканскиот менталитет или дали тоа е поради однесувањето на нас жените?

Епа повелете на гласање и изјаснете се околу темава...поставив милион
прашањаголема%20насмевка и баш ме интересираат вашите мислења на оваа тема.


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.



Коментари:
Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 14:09
 
Додека постојат дами ќе има и џентлмени. Работата е дека има сè помалку дами, а со тоа и сè помалку џентлмени. Ако некоја жена се однесува како дама, нормално е и мажите околу неа да се однесуваат како џентлмени. Додека кучката не мрдне со опашот, кучето нема да тргне по неа (и во позитивна и во негативна смисла), т.е. жената со своето однесување дава некои сигнали како мажот да и пристапи и дали ќе ја третира како дама или не. Мислам дека повеќе е до жените отколку до мажите, барем во денешно време. среќа


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 14:11
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Секоја жена мечтае да се почувствува како дама – да ѝ ја отворат вратата кога излегува, да ѝ дадат комплимент, да ѝ подадат рака кога слегува, да ѝ го задржат палтото... Таквите гестови несомнено се карактеристики на еден вистински џентлмен.
 
 
Ako тоа е констатацијата за еден џентлмен то тогаш одговорот на прашањето би бил ''ретки се'' .Но јас си мислам дека во денешно време светот се наполни со селјачиња(тоа е ради условите во кои живееме) и џентлмените се застрашен вид.Да некажам дека воопшто ги нема.
 
 


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 14:21
Ми отиде јабана напишаното, ми падна нетоткубење%20коса
Полесно е вината да ја бараш кај другиотголема%20насмевка
Па не е само до жените...зарем не мислиш Ли дека повеќето од
мажите се срамат да се однесуваат како вистински кавалери,
само поради реакциите од страна на нивните другари, би биле третирани како папучари или старомодни.


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 14:32
Мажите можеби се срамат да бидат џентлмени, ама жените НЕ ЗНААТ да се однесуваат како дами во денешно време. среќа

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 16:27
Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 16:44
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно
 
 
ама кога се понашаат како ''луѓе од Балканскиот полуостров'' според неколку твој забелешки кон мажите што живеат на овие простории се селани,нели така Тиги ?
 
 


-------------


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 21:26
Основни ствари... не си ги чешкаш му***а и не и се пулиш на келнерката у деколте... газење%20од%20смеење

Стварно.... Внимание, пажња, поклонче некогаш, една насмевка макар, заштита на цурата... не е бе тоа по тоа што машките треба да се одликуваатзбунетост Не мора да е секој ден, ама бар да не е заборави...

Излегуваме, борба фаќа оти јас да сум плател ... Абре будали...изненадување Што ти менува јас ако платам по една пијачкаа? - Ќе речеле „се продала за пијачка“, брзо попуштила,  то било старомодно, таа си имала пари...бла%20бла Свашта се имам наслушано од цури... Ни јас го правам тоа на начин за цел кафич да примети, ни некогаш спомнувам пред некого за такви ситници и т.д...  У осталом, па јас мислам се подразбира дека кога ќе ја поканам некоја за излегување, трошоците паѓаат на мене безразлика колкави се.

Не излегувам облечен како средновековен ритер , нити пак се носам со застарени манири како што е фрлање на јакната пред дамата за да помини, ама сепак е глупаво според мене да ја третирам као да седам со некој од другариве... не е ли?

Ако е начинот проблем, стално можеш да изведеш нешто ко на зафрканција за никој да не се осети ни закочено ни индиферентно... Спонтаност бато... ништо друго , и може сето да изгледа совршено ако не налеташ на цура-орјат...намигнувањеголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Јуни.2011 во 21:50
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џентлмени се лигуши и прават да се осеќам неспособно
 
 

ама кога се понашаат како ''луѓе од Балканскиот полуостров'' според неколку твој забелешки кон мажите што живеат на овие простории се селани,нели така Тиги ?

 

И ти незнаш што сакаш.

Читај ваму Емил, јас точно знам што сакам и сум си го добила тоа. Само затоа што сум помлада од повеќето на форумов вклучувајки те и тебе, не ти дава право да ме ругаш и да пишуваш глупости како јас незнам што сакам.

И ако ги има само тие два типа на машки стеротипи, на кој припаѓаш ти?

Џентлмените? Ги гледаш жените (не само својата, туку било која) како рамноправен пол, можеби и за нијанса посупериорен од твојот?

Или си типичен балканец? Ја третираш жената како машина за перење, готвење и раѓање деца? 

Ако веќе гледаме така...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 02:01
„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...

не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 08:40
 pa sega ne e do tolku sjebana rabotava  so dzhentlmentstvoto., sepak i toa e nekoja norma na odnesuvanjen ., iskazhuvanje pochit kon .,  zhenskiot del ., i vo ovoa vreme na super elektronika malku vnimanie nekoj siten gest ., kon sosema nepoznata zhenska osoba ne ke da e na odmet., jas vaka kako postar ., po navika gi pravam nekoi raboti ., ama glej belja rabota ., nekeko chudno me zagleduvaat ., ko shto mu e na ovoj taka da i samata zhenska populacija e kriva shto se pomalku ., im se obrnuva vnimanie ., sitni sitnici., kio se mali a mnogu znachat., ama po se  ne vrediразмислувањенамигнување

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 10:06
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително


I wanna have your babies.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 11:28
Јас мислам дека ретки се џентлмените на нашиве простори,но не е дека незнаат како треба да се постапува кога се во женско друштво,туку патат од тоа да не бидат видени од своите пријатели и исмевани од страна на истите.

Па добро бе момци да ве прашам јас нешто имате ли вие свое ЈАС ,зошто ви е поважно да излезете ''фраери''пред другарите однесувајќи се некултурно или не дај Боже грубо во присуство на девојка-жена,познавате ли барем една девојка која би останала имуна на убав гест,зошто се срамите да носите цвеќе во рака,зошто се чувствувате како ''поголеми мажи'' кога сте погруби кон понежниот пол.....зошто???


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 11:32
steta za nivтага

-------------
vivi


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 15:48
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...

не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително
Зошто мислиш дека изгледа вештачки и бесчувствително?
Да, изгледа културно и отмено ама дека е вештачки, не се сложувам.
Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.
Точно е дека постои кодекс на однесување кои ги опфаќаат овие правила на одредени односи но тоа е се со цел да се потенцира убавите манири.
Како времињата доста се изменети, повеќе не е задолжително но секогаш е добредојдено.
Ако некој не знае да го почитува тоа значи не ја познава вредноста на „Џентлменството„.
И мене порано ме импресионираа типови што не зарезаваат 2%, што се прават тешки клошари, јас сум хард-кор фацурини, ама сега на такви ни мрсул не би залепила а не па да ги удостојувам со внимание.
Едно време ми беше глупо што еден дечко ми бацуваше рака и ми отвараше врата ама со тек на време многу ми стана угодно и баш ми годеше такво внимание. Сеа тежок преварант беше типот ама нема везе, битно жените на работа сите го сакаа и го третираа како љубимчеплазење
Има 2 групи на „џентлмени„, оние кои се вистински фини и љубезни со жените и онакви како јас овој што го споменав, женкарче што гледа да се пикне под сечива сукња со финтиголема%20насмевка
Ама како и да е „господата нежни мажи(во превод)„ се врста во изумирање и е вистинска штета. Ама се помалку и дами има, па пропорционално на тоа се намалува и бројот на џентлменинамигнување
 
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 15:59
Ама како и да е „господата нежни мажи(во превод)„ се врста во изумирање и е вистинска штета. Ама се помалку и дами има, па пропорционално на тоа се намалува и бројот на џентлменинамигнување

Така е Глен, па замисли во дискотека на некоја разголена девојка со мастика во устата, дечкото да и баци рака!смеење
 
 


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 17:45
Како што кажа и глен несомнено е дека постојат два типа на џентлмени,
вистински и лажни...
разликата е многу голема помеѓу овие два типа...
вистинските џентлмени се однесуваат со посебно внимание и манири
кон скоро сите жени подеднакво, додека овие другите само глумат најчесто поради своја корист, кога сакаат да останат забележани, посебно кога некоја девојка им се допаѓа па на тој начин и пробуваат да и се доближат, да и го привлечат вниманието, сето тоа е смислено однапред, додека во првиот случај кај оние правите кавалери тоа самото си доаѓа спонтано, без некое преправање.
Жените и не се толку глупи па да не препознаат кој е којголема%20насмевка затоа мој совет до оние лажните, не се правете тоа што не сте, многу брзо ќе се откриете самите кои сте и што стеда



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 18:07

Zagrozen vid? - e pa sega nekoj neka kazhe deka ne postoi evolucija

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 20:28
Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.


Се.

Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 21:24
Абе грешна претстава имате за поимот џентлмен, нели??
Наочаре црне, у џепу бели цветсмеење Ор ватевр...



Да не бидиш пренападен, досаден, да пуштиш предност при влегување... ситни манирчиња ,бато, за кои некогаш ќе добиеш позитивна насмевка , некогаш фала, некогаш ќе те запамтат.... Не личи да и го бапнеш незе шаторот кога врне, таа да држи...


ниски бркчиња, замазнета коса со брилијантин, црвен цвет и црна машна... да да газење%20од%20смеење


Од друга страна, дечки, тоа можат да бидат сосема нормален тип... Пази неколку карактеристики што ми паднаа в очи (можи тро приглупи се ,ама не се толку многуплазење) :

Кога ќе оди бесна од тебе-Прати Ја
Кога те гледа во уста-Бакни ја
Кога ке те удри или гурне-Гушни Ја
Кога ке те пцуе-Бакни ја и кажи и дека ја сакаш
Кога е Тивка-Прашај ја што се случува
Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
Кога ке ја видиш несреќна,во најлошо издание-Кажи и дека е преубава
Кога ќе видиш дека плаче-Гушни ја и не збори ништо
Кога ке ја видиш кога оди-Гушни ја изненадено одпозади
Кога е исплашена-Брани ја
Кога ќе те фати за рака-Играј со нејзините прсти
Кога ке ти каже тајна-Не ја кажувај
Кога те гледа во очи-Не го тргај погледот додека таа не го направи тоа
Кога ќе ти каже дека и недостигаш-Чуствува Болка
Кога ќе и го скршиш срцето-Болката никогаш не поминува
Кога ќе ти каже дека е готово-Сеуште сака да бидеш нејзин




НЕ БЕ , Ај да си бидиме бе орјати...  можизбунетост Нема внатрешна цензура, нема однесување еден спрема друг на некакво ниво...  Супер замисленост
Од малограѓанство ми е преку глава. Па не можи бе цел свет да е преплавен со фаци што изгледаат ко хипици а да се понашаат спрема секого без контрола на јазик или гестови.   болен E ајде де...




-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 21:36
аплауз за volkswagen
Мало, мало ама техничарчеголема%20насмевка
како што си кажа и некои мали ситници, значат многуда


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 22:14
Абе волцвагенот е „ептен дете„ на место, љубим руку и му симнувам капада

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 22:15
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.


Се.

Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.
А вака ти што мислиш, какви се потребни(ко социјална конструкција)?среќа

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 22:28
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
 
Немам за што да ја повлечам.
            
            газење%20од%20смеење
 
Фолки, тука зборуваме за џентлмени во смисла на однесување со НЕПОЗНАТИ ЖЕНИ, а не со партнерки.
 
                                      намигнување


-------------


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 23:00
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.
Се. Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.


А вака ти што мислиш, какви се потребни(ко социјална конструкција)?среќа


Абе да си бидиме оригинални.Под оригинални мислам луѓе ослободени од емоционални проблеми, комплекси(само такви работи можат да бидат причина некој да биди незрело груб кон жена).Па така ќе бидиме автентични, а ако сме автентични не треба никој да не „учи“ да бидиме џентлмени и дами.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 23:05
Епа еве бе Драганчо, си имаш ти комон сенс за џентлмен.
Еми тоа не е дефиниција, туку начин на животда


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 13.Јуни.2011 во 23:06
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Епа еве бе Драганчо, си имаш ти комон сенс за џентлмен.
Еми тоа не е дефиниција, туку начин на животда


Да, то сакав да кажам!Начин на живот(шо иди сам од себе според мене).

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 00:11
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
 
Немам за што да ја повлечам.
            
            газење%20од%20смеење
 
Фолки, тука зборуваме за џентлмени во смисла на однесување со НЕПОЗНАТИ ЖЕНИ, а не со партнерки.
 
                                      намигнување


изненадувањеЗа коса, ебагосмеењене не не (црн хумор)рамнодушност

Безразлика за која ... мислам дека треба да се однесуваш малку поинаку отколку со тоа батето што откупува железо в отпад.

Еве... Глен пример... ни ја знaeш, ни ја познаваш... Стојш до неа , чекате лифт. Стигнува лифтов преполн , место само за 1. Нема да ја оставиш незе да влези во лифот, а ти да си чекаш или да си тргниш по скали? Нели ќе ти биде непријатно да се бупниш пред неа?? Ако не те тера нешто од внатре да и се понудиш за помош (безразлика на кој начин) тогаш дискусијата е сувишнанамигнување


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 00:46
абе фолки, џентлмен ти е кодекс на однесување кон жените, често подразбира давање предност на жената и ставање на истата во, не е тоа тоа ти што го викаш среќа
и мислам дека ме разбравте погрешно, не зборам дека треба да се однесуваме сите како клошари и хардкор фаци, туку едноставно да се однесуваме понормално и поприродно, секој да си биде она што е и да не се замара со одредени правила на однесување
ме нервира тоа што светов има имплицирано вештачки однос меѓу мажот и жената, нивните меѓусебни позиции и значење начин на живеење и мислам дека сето тоа е заблуда и треба да се ослободиме од тоа

и немојте да сметате дека не знам што е џентлмен, знам многу да импресионирам со моите џентлменски потези а и да си ги погазам истите и жените да ме сметаат за идиот кој личи ко никогаш да не бил со жена
и ете, затоа го мразам сето тоа, едноставно не е природно и никогаш не може да покаже вистински однос меѓу маж и жена


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 00:50
а инаку тоа што викате, демек со лифтот или со помагањето, се заснова на инстинкт и признајте дека не го правите тоа секогаш...
физички не е возможно

а ако не го правите тоа со секоја жена што ќе ја видите, тогаш не сте џентлмени среќа

сега разбирате зошто сето тоа е измислена работа?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 01:41
Зборам, бон тон , де, и ситни финтички... Џентелмен да бидеш е една целина на милионче потези и начининамигнување

Начин е на сваќање... втемелено во една особа. Мене до сега не памтам да ми се случило да не отстапам... Освен ептен ако сум расеан или на раскрсница со првенство...плазење  Едноставно, така сум учен од мал и таква навика сум створил, па сега веќе е несвесен дел голема%20насмевка

Многу мина мислат дека се фолирам, дека глумам нешто или од кај знам, ама вистината е сосема поинакутрепкање


и... секој некогаш се има испонашано како идиот, ама тоа скоро секогаш се должи на сплет на околности и изгубени живци од претходни случувања. Па луѓе сме, мајко му..


Затоа : вештачка - за кого како... да


-------------


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 02:03

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе

 

Немам за што да ја повлечам.

             

            газење%20од%20смеење

 

Фолки, тука зборуваме за џентлмени во смисла на однесување со НЕПОЗНАТИ ЖЕНИ, а не со партнерки.

 

                                      намигнување
изненадувањеЗа коса, ебагосмеењене не не (црн хумор)рамнодушностБезразлика за која ... мислам дека треба да се однесуваш малку поинаку отколку со тоа батето што откупува железо в отпад.Еве... Глен пример... ни ја знaeш, ни ја познаваш... Стојш до неа , чекате лифт. Стигнува лифтов преполн , место само за 1. Нема да ја оставиш незе да влези во лифот, а ти да си чекаш или да си тргниш по скали? Нели ќе ти биде непријатно да се бупниш пред неа?? Ако не те тера нешто од внатре да и се понудиш за помош (безразлика на кој начин) тогаш дискусијата е сувишнанамигнување







Ако сум пред неa нa ред, а лицето не е во некоја незгодна состојба, не гледам ни најмала причина зошто би отстапил место.Како шо мај хоуми забеган рече, не створајте некој вештачки однос меѓу машките и женските.



-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 02:12
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Зборам, бон тон , де, и ситни финтички... Џентелмен да бидеш е една целина на милионче потези и начининамигнување

Начин е на сваќање... втемелено во една особа. Мене до сега не памтам да ми се случило да не отстапам... Освен ептен ако сум расеан или на раскрсница со првенство...плазење  Едноставно, така сум учен од мал и таква навика сум створил, па сега веќе е несвесен дел голема%20насмевка

Многу мина мислат дека се фолирам, дека глумам нешто или од кај знам, ама вистината е сосема поинакутрепкање


и... секој некогаш се има испонашано како идиот, ама тоа скоро секогаш се должи на сплет на околности и изгубени живци од претходни случувања. Па луѓе сме, мајко му..



Затоа : вештачка - за кого како... да
воопшто не ти верувам не%20зборувам

и токму за последното што си го спомнал ти зборев


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 02:24
Види Забеган... можеш ти да ми веруваш или не, тоа е само твоја работа... Ти кажав, немам што да се фолирам или од кај знам што да глумам, а и немам толку пред кого овде ако така перцепирашнамигнување

Мислам оти тоа болдираното му се случува и на најдобриот човек... Секој еднаш губи живци и другите што не го познаваат ќе кажат „каков морон“... не го оправдувам, ама не можеш секогаш да имаш апсолутна контрола бре...   но ако успееш да го редуцираш тоа што поретко да се случува,тогаш си чекор напред... да

едит: мислам дека прајме муабет за различен степен на испаѓање морон, во случајов. Зависи што ти подразбираш под тоа....


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 13:13
Карактеристики на модерниот џентлмен

  • Редовно кажува благодарам и се интересира за другите, наместо да зборува само за себе. Искрен е и дава комплименти. Шири позитивна енергија и знае да направи луѓето да се чувствуваат специјални.
  • Секогаш е точен. Неточноста до одреден степен значи и арогантност, затоа што на таков начин оној што доцни покажува дека неговото време е поважно од времето на оние кои чекаат.
  • Отвора врата и го задржува палтото, но не само на својата партнерка и жената која има цел да ја освои, туку и на сите други жени. Вистинскиот џентлмен не ги дискриминира жените на основа на привлечноста.
  • Скромен е. Фалбаџиството е лоша карактеристика која создава одбивност.
  • Секогаш е добар партнер. Нема ништо пошармантно од маж кој знае да ја почитува и цени жената што е до него.
  • Изгледа уредно. Без разлика каков стил на облекување има, никогаш не се појавува со непеглани алишта, неуредна брада или фризура.
  • Избегнува постојано да зборува на телефон или да пишува SMS кога е во друштво.
  • Никогаш не ги омаловажува и озборува другите. Зборува со почит и внимава како се изразува.
  • Знае да ја почитува жената на првиот состанок. Плаќањето на сметката не треба да биде знак на финансиска моќ или истакнување, туку на почит и чест. Тоа не значи дека мажите треба секогаш да ги помируваат сметките, но првиот состанок е важен. Ја испраќа својата партнерка до дома и во никој случај не е нападен кон неа сексуално.
  • Вистинскиот џентлмен никогаш не ја малтретира жената физички или психички.

Па, добро размислете и ќе заклучите дека не се многу мажите што ги имаат овие карактеристики, а и дел од оние кои ќе ги ставите во категоријата „џентлмен“ на крајот може да излезат лажговци под маска.

Ако сакате да проверите дали некој маж е достоен да биде наречен џентлмен, погледнете објективно како се однесува кон сите жени, а не само кон вас.




-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 14.Јуни.2011 во 22:13
Повеќето од денешниве жени не ни заслужуваат џентлменско понашање.
За да бидеш џентлмен, потребен е и објект за таквото поведение.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 09:14
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Повеќето од денешниве жени не ни заслужуваат џентлменско понашање.
За да бидеш џентлмен, потребен е и објект за таквото поведение.
 
Така е, не можеш со било која да бидеш џентлмен...
 
А плус, мажите се плашат повеќе да не бидат исмејани како лигуши и папучари од жените или ,,дамите,, кон кои сака да се однесува како џентлмен одошто од другарите. среќа


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 12:03
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Повеќето од денешниве жени не ни заслужуваат џентлменско понашање.
За да бидеш џентлмен, потребен е и објект за таквото поведение.
 
Така е, не можеш со било која да бидеш џентлмен...
 
А плус, мажите се плашат повеќе да не бидат исмејани како лигуши и папучари од жените или ,,дамите,, кон кои сака да се однесува како џентлмен одошто од другарите. среќа



Е со болдираново не се согласувам !

Зошто некоја жена или'' дама''голема%20насмевка би ве исмевала ако направите џентлментски гест кон неа?
И без оглед дали некоја заслужува или не заслужува таков пристап вие бидете со стил ,па можеби во близина ќе се најде некоја што заслужува,па ќе ја освоите со вашиот однос кон понежниот пол.плазење


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 13:19
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Повеќето од денешниве жени не ни заслужуваат џентлменско понашање.
За да бидеш џентлмен, потребен е и објект за таквото поведение.
 
Така е, не можеш со било која да бидеш џентлмен...
 
А плус, мажите се плашат повеќе да не бидат исмејани како лигуши и папучари од жените или ,,дамите,, кон кои сака да се однесува како џентлмен одошто од другарите. среќа



Е со болдираново не се согласувам !

Зошто некоја жена или'' дама''голема%20насмевка би ве исмевала ако направите џентлментски гест кон неа?
И без оглед дали некоја заслужува или не заслужува таков пристап вие бидете со стил ,па можеби во близина ќе се најде некоја што заслужува,па ќе ја освоите со вашиот однос кон понежниот пол.плазење
 
Никогаш и нема да се согласиме за вакви теми бидејќи ти си женско, а јас машко. голема%20насмевка
 
Во врска со ова црвеново, сакаш да кажеш дека кога некоја од страна ќе види дека џентлменски се однесувам кон понежниот пол ќе ми пријде од страна тукутака и ќе почне да ме ,,мува,,? голема%20насмевкамечтаење


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 13:31
Па сега можеби нема тукутака да ти пријде и да те мува,тоа баш и не е начин на однесување на една дама,ама можеби ќе ти даде некој дискретен сигналтрепкање да и пријдеш.голема%20насмевка

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 15:17
..edna sigurno ke te predizvika da bides djentlmen...samo treba da ja otkriesголема%20насмевка

-------------
vivi


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 16:37
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:


 
Така е, не можеш со било која да бидеш џентлмен...
 
А плус, мажите се плашат повеќе да не бидат исмејани како лигуши и папучари од жените или ,,дамите,, кон кои сака да се однесува како џентлмен одошто од другарите. среќа


изненадување
скоро секоја жена би била пријатно изненадена доколку некој
се однесува како џентлмен...епа не знам на која жена не би и годело тоатрепкање
не викам дека сите се цвеќе за мирисање, секогаш постојат исклучоци,
но мнозинството би го ценеле тоа...
вие само како да си барате изговори за да не се однесувате како џентлмениголема%20насмевка


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 16:50
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:




 

Така е, не можеш со било која да бидеш џентлмен...

 

А плус, мажите се плашат повеќе да не бидат исмејани како лигуши и папучари од жените или ,,дамите,, кон кои сака да се однесува како џентлмен одошто од другарите. среќа
изненадување скоро секоја жена би била пријатно изненадена доколку некој се однесува како џентлмен...епа не знам на која жена не би и годело тоатрепкањене викам дека сите се цвеќе за мирисање, секогаш постојат исклучоци,но мнозинството би го ценеле тоа...вие само како да си барате изговори за да не се однесувате како џентлмениголема%20насмевка


Врска немаш

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 16:55
згора на се, џентлменското однесување во денешно време многу погрешно се разбира, како да е злосторство

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 16:59
Просветли ме Драганчомолитва

-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 18:11
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:



Ако сум пред неa нa ред, а лицето не е во некоја незгодна состојба, не гледам ни најмала причина зошто би отстапил место.Како шо мај хоуми забеган рече, не створајте некој вештачки однос меѓу машките и женските.



Аха така значи, според тебе треба некој да е во неволја за да отстапиш местоизненадување
еден друг пример ...
чекаш автобус на постојка, при што има голема гужва...пристигнува автобусот и чекаш ред за да влезеш, а до тебе стои девојка која исто така сака да влезе...што би направил, би ја истуркал нејзе за ти да влезеш првзбунетост


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 20:13
Мене стварно не ми требаат посебни третмани, дури понекогаш и ме нервирале оние шлагерски моменти кои не значат ништо, туку се само некако позерски тага
А отсекогаш сум се прашувала зошто мажите околу мене, партнер, колега, или пријател, имале потреба да се однесуваат со мене со премногу нежност, и со внимание....збунетост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 20:15
Originally posted by Kali Kali напиша:

Мене стварно не ми требаат посебни третмани, дури понекогаш и ме нервирале оние шлагерски моменти кои не значат ништо, туку се само некако позерски тага
А отсекогаш сум се прашувала зошто мажите околу мене, партнер, колега, или пријател, имале потреба да се однесуваат со мене со премногу нежност, и со внимание....збунетост
големо%20гушкање абре кали што ќе правиме без тебе


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 20:16
големо%20гушкање намигнување


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 20:25
ете, дрганчо убаво кажа, каде е причината да се отстапува секогаш место на жена и мажите да се на некој начин граѓани од втор ред?
и мажите се луѓе исто како и жените и нема ама баш никаква разлика меѓу нив, освен физичките карактеристики, кои, ако се прашуваме за џентлменство, се ирелевантни...
ако се однесувам културно и нежно, ќе го правам тоа подеднаквои со сите луѓе кои ги среќавам, ако сум во можност

и има уште една работа што ме иритира, вие жените (извинете што генерализирам) немате воопшто чувство во оваа област и секогаш сте воздигнати, ако воопшто некогаш и одземам место на жена, коментарот или помислата ќе биде со акцента за тоа како сум се „испонашал“ а никогаш нема да биде во стил „е добро де, му се брза“ или слично
во спротивно, ако некогаш бидам културен и фин и отстапувам место, типката ќе си направи филм дека мислам дека нешто е посебна или посебно и давам внимание... тотално несоодветно реагираат многу жени


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 16.Јуни.2011 во 16:57

Абе момци, почнавте да ја расипувате работава.голема%20насмевка

Неблагодарни женчиња има многу а исто толку и машки мутанти, ама секој кога ке порасне(созрее) ќе види колку финото понашање има голем уддел во животот.
Не за џабе повозрасните генерации имаат сосема поинаков однос меѓу себе за разлика од младината.
Оние чичковци над 40 год секогаш знаат како да играат на таа карта со жените и знаат дека тоа пали, ама тоа си е искуство, многу полека се учат некои работи.
Животна школаголема%20насмевка Само кроцеголема%20насмевка


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јуни.2011 во 23:53
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Абе момци, почнавте да ја расипувате работава.голема%20насмевка

Неблагодарни женчиња има многу а исто толку и машки мутанти, ама секој кога ке порасне(созрее) ќе види колку финото понашање има голем уддел во животот.
Не за џабе повозрасните генерации имаат сосема поинаков однос меѓу себе за разлика од младината.
Оние чичковци над 40 год секогаш знаат како да играат на таа карта со жените и знаат дека тоа пали, ама тоа си е искуство, многу полека се учат некои работи.
Животна школаголема%20насмевка Само кроцеголема%20насмевка
па го знаеме тоа де, не треба искуство, сега се коментира нешто сосема друго, а не колку тоа палело кај жените
бидејќи и онака нема што да се дискутира, секогаш пали...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Јуни.2011 во 00:17
A sto toa se komentira? Rabotava e kapak na temata demek?

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 17.Јуни.2011 во 23:12
Kaza nekoj...
ima li zeni za da ima dzentlmeni...


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 17.Јуни.2011 во 23:21
Има има... но ако сакаш да избегнеш, тогаш криењето зад туѓи грешки е најдобар изговорда
намигнување

-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 17.Јуни.2011 во 23:28
Ako zenata e greska...
dzentlmenot e posledica...



Постирано од: pajser
Датум на внесување: 19.Јуни.2011 во 09:41
 a sekoja posledica so tek na vremeto odi vo zaborav

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Октомври.2011 во 13:59
Манири на модерен џентлмен

Некогаш одамна постоеле правила на витезите. Точно се знаело како тие треба да се однесуваат. Постоеле и кодекси на однесување на вистинските џентлмени. Многу од тогаш е променето. Какви правила важат денес? Кои се модерните господа од кои може да се научи нешто?

Ова се само некои насоки кои го карактеризираат модерниот џентлмен:

Манири

Витештвото и денес значи да се обраќате на другите со почит, особено на жените. Добрите манири и денес се исклучително важни. Кога човекот џвака храна и зборува со полна уста или заборава да каже “молам“ и „фала“, тој не само што изгледа како неандерталец, туку и покажува на другите дека се грижи само за себе. Метју МекКонахи во 2005 година е прогласен за најзгоден маж токму заради добрите манири и шармот.

Обратете внимание на деталите


Отворете и врата од автомобил. Извлечете и го столчето. Придржете и го палтото. Направете се за вашата девојка да се чувствува како дама и покажете и дека сте вистински господин.

Бранете ја нејзината чест

Покажете и дека сте вистински модерен витез, дека сакате да се грижите за неа и да ја заштитите. Тоа не значи да се тепате со странци на улици. Но, значи дека нема да кревате глас на неа, дека ќе бидете умерени во расправиите и никогаш нема ниту да удрите со рака врз маса. Тоа исто така значи дека ќе ја третирате со почит кога сте во јавност. Ќе и покажете дека ви е важна, но и дека сте маж кој знае како треба да се однесува.

Бидете фер играч

Како и во спортот, важно е да знаете како да се однесувате и кога победувате и кога губите. Немојте да се насладувате кога таа ќе погреши или кога на неа нешто и оди послабо од вам.

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 14:10
Џентлмените - загрозен вид?

Неее...никако,се наоѓа по некој примерок.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 14:13


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 14:15
Originally posted by brza brza напиша:


Еве еден...
бакнеж...голема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 14:21
да........задоволство.........бакнеж...........среќа


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 18:47
zasto zagrozen..koj vika toaзбунетост

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 22:56
 
 
 a z,sh ni vadite iftirii ., ima  ima ., ostanvme najdobriteголемо%20гушкање


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Ноември.2011 во 01:23
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Ako zenata e greska...
dzentlmenot e posledica...

најмудрно нешто што го прочитав на темава да газење%20од%20смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 16.Ноември.2011 во 01:27
a koga mazot e greska togas zenata e кокошка

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Ноември.2011 во 11:26
Џентл - љубезен
Мен - човек




Кога последен пат сте сретнале љубезен човек? Или пак културен?

Кон особите кон кои имаат тенденција, според мое мислење, поголем процент на луѓе (мажи и жени) се сосема нови ликови даден временски период, потоа се враќаат во комфорната зона и пак се по старо

Општо (бар од моите патувања низ краиштава по земјава) џентлментството се употребува во строго пресметани ситуации, но многу малку е застапена вистинска љубезност и култура, не само за меѓуполови односи, туку и општо, како црта на личност, како одлика, како кодекс на однесување.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 17.Ноември.2011 во 11:38
Па не има и такви... (99%)



-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 14:22
Ве има 99%ма ајде
Далеку сте од тој процент...не викам дека нема такви на денешницава, но процентот дали е
едвај 10 %


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 14:23
Жените "паѓаат" на убави манири

Однесувањето во согласност со бонтонот може да биде важен клуч за успех во заведувањето бидејќи речиси секоја жена сака да биде третирана како принцеза.

Мажите бунтовници можеби ги интригираат повеќето жени, но тие почесто даваат предност на џентлмените и повеќе ги ценат, покажува една италијанска студија.

Претставниците на посилниот пол кои имаат фини манири и почитување кон спротивниот пол, побрзо ќе го најдат патот до женското срце.

Однесувањето во согласност со бонтонот може да биде важен клуч за успех во заведувањето бидејќи речиси секоја жена сака да биде третирана како принцеза, да и ја придржуваат вратата, капутот или мантилот, да и отстапуваат место, да и го наместат столот, сипаат пијалок во ресторан...

Освен тие вообичаени "ситници", постојат уште многу правила за добро однесување кое не ги остава рамнодушни претставничките на поубавиот пол, пишува "Novosti".

Претставете ја

Жената во ваше друштво секогаш претставувајте ја на познатите личности кои ги среќавате на улица, во кафуле, ресторан, без разлика дали ви се пријатели, роднини, колеги од работа или бившата девојка. Во спротивно, таа сигурно ќе се навреди.

Заборавете на мобилните


Додека сте со жена која сакате да ја импресионирате, избегнувајте премногу да се користите со мобилниот телефон, разговорите максимално скратете ги, немојте да дозволите таа да се досадува додека вие опуштено зборувате како да сте сами.

Немојте да праќате СМС пораки, а тој кој ви ги испраќа известете го дека не сте во можност да се допишувате.

Добро би било и да го исклучите телефонот, за повиците да не ве вознемируваат и да не го прекинуваат вашиот разговор и мисли.

Понудете и ја јакната или чадорот

Доколку е ладно или врне дожд, а вие сте подобро опремени за такво време од неа, ќе изгледате крајно бесчувствително ако не и ја понудите јакната или чадорот. Во случај ако таа категорично одбива, тогаш немојте да инсистирате.

Не зборувајте многу вулгарно

Жените се позборливи од мажите, тоа не е никаква новост. Немојте да се натпреварувате во оваа категорија со неа, туку џентлменски слушајте ја, дури и ако тоа ви е напорно.

Кога ќе дојдете до збор, обидете се да не користите "улични жаргони" и вулгарности бидејќи тоа не одговара на еден возрасен и зрел маж, а пцовките избегнувајте ги бидејќи се одлика на непочитување.

Испратете ја до дома

Без оглед на тоа во каков статус сте со дотичната девојка, дали ја заведувате или ви е колешка и другарка, испратете ја до дома, работа или станица и почекајте да и стигне превозот.

Кога брзате и не сте во прилика да го направите тоа, извинете се што не можете да ја испратите за да и дадете до знаење дека сте ја имале таа намера.




-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 14:25
мани меjкс да уард го раун да уард го раунд да уард

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 00:41
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:


Не зборувајте многу вулгарно

Жените се позборливи од мажите, тоа не е никаква новост. Немојте да се натпреварувате во оваа категорија со неа, туку џентлменски слушајте ја, дури и ако тоа ви е напорно.

Кога ќе дојдете до збор...,



И кога ќе дојдете до збор, пак ќе ви го земат газење од смеење




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 00:46
'naste''....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 19.Јуни.2012 во 12:37
Џентлмени - загрозен вид во изумирање ( размислување дадено од женска страна )

Последен пат кога видов совршен џентлмен беше пред неколку години во филм, и тоа нему му било платено да глуми, а Бог знае каков е во реалноста. Имам прашање: Каде се џентлмените? Се кријат негде, зафатени се или се во мнооогу мал број? Поточно, јас би рекла дека се толку ретки, речиси во истребување. Зарем никој повеќе не отвора врата од кола, не помага во носењето на тешките ќеси, каде се оние кои им даваат предност на припадничките на „понежниот“ пол?

Вистина е дека модерните жени се залагаат за еднаквост меѓу половите, но да разграничиме омаловажување од добронамерни џентлменски гестови. Моето его нема да биде повредено ако некој ми отвори врата и ми дозволи да влезам прва. Тоа не го прави бидејќи јас не сум способна да си ја отворам вратата, туку тоа е знак на внимание. Како што ние можеме да бидеме женствени, вие истакнете ја машкоста!

Ми недостигаат сите оние ситници кои одат во „пакет“ на совршениот џентлмен, не сакам да го гледам само на филм. Некогаш дури ми се јавува желба да можам да се вратам во времето, да си живеам во Англија во 19 век, и да уживам во друштво на прав џентлмен. Чудно, во денешно време, оној кој изгледа како џентлмен го прави тоа со некоја „задна“ намера и некаква цел.

Па не мора да имаш никаква, ајде да речеме, корист од девојката или жената на која ù помагаш. Можеш едноставно да го направиш тоа добронамерно, ама како што тргнале работите, новиве генерации зборот „џентлмен“ ќе го пребаруваат во речник. Зошто мажите знаат да бидат џентлмени само на првиот состанок и на наредните неколку (некои дури ни тогаш). Секоја чест на исклучоците! На оние кои знаат дека не си „папучар“ ако си вистински џентлмен кон својата девојка, мајка, пријателка…

Зошто да не ù дозволиш на жената да влезе пред тебе во автобусот, или да ù отстапиш седиште, што ќе ти се случи? Или можеш да ù помогнеш на старата женичка која се витка носејќи ги ќесите. Тоа веќе се граничи со нивото на култура, кое во нашето општество е многу ниско. Не сакам да бидам една од оние мрчаторски настроени луѓе, не мислам дека сè тргнало „по ѓаволите“, ама со недостигот на џентлмени не можам да се помирам!

Кога последен пат јас и Ена буквално се влечевме по улица носејќи го тешкиот багаж, помина група момчиња и само нè одминаа. Паметам кога пред извесно време излегов на состанок и типов ко од пушка порача прв. Добро, си кажа човекот, ама олабави малку, никој не ти го зема пијалокот, ќе се најадеш и ќе се напиеш, наспроти тебе седи дама. Па свесни сте колку плус поени добивате со џентлменски гестови? Оние кои се свесни, само го злоупотребуваат тоа и ништо повеќе, џентлменското кај нив не трае долго.

ОК значи, официјално распишуваме оглас за џентлмени:

Се бараат вистинските џентлмени, оние ретките останати, со добри намери, силен карактер, желба за помош и оние кои поседуваат сè што содржи „џентлменскиот пакет“. Јавете се, не се кријте, слободно излезете по улиците, зашто сте толку ретки, што за нас дамите претставувате вистинска премија!среќа


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 19.Јуни.2012 во 12:42
А еве ја и машката страна, покусо да не останатхи, хи...

Кога ќе се почитуваат мажите, тогаш ќе се вратат и џентлмените

Џентлмените - загрозен вид
во изумирање - текст кој ме инспирираше да ја напишам првата статија во мојот живот. Пробав ред по ред да одговорам на сите скриени прашања и мислам дека повеќето би се сложиле со исклучок на оние личности од понежниот пол кои нема да се препознаат во текстот. Па да почнеме…

Дури и глумците кои би требало да изгледаат како „совршени џентлмени“, кои навистина може да се видат само на телевизија, стануваат ретки. Толку се ретки што се дигна нивната цена ненормално високо за да самите се спуштат на најниското морално ниво и да глумат совршени џентлмени. Во денешно време многу е тешко да се глуми совршен џентлмен кога пред тебе стои нискоинтелигентна особа.

Како да сакаш да отвориш врата од кола кога она ми вика: Шо кола возиш? Сигурно нема да се возиме во крнтијата на татко ти… или те глеа дека навистина добро се носиш и прво што ù текнува во глава е: Овој мора да има БМВ или Мерџо… а ти возиш Астра 97 година и се радуваш што имаш клима и нема да се скуваш док излезеш у град. Пробуваш да помогнеш на девојка у град дигната на 12-ка штикла, натоварена со кеси потешки од неа со реномирани копии од Бершка, Мона и Теранова и уште ти вика: Бегај море манијак еден… Хелоууу мислиш дека сум толку лесна па со ова ќе ме ќариш? МАРШШШ… или едноставно ти одмавнува со поглед и те прави да се чувствуваш као кретен. Влага во 5-ка дотерана пиц-пец со нога ко ќумец и ти вика: Дечко пази малце, не глеаш дека влагам??? Или се вози во државен во вторник и петок и ти се врти тебе и ти вика: Дечкооо… Шо се буташ???

Вака сеа, добро е што жените почнаа да се залагаат за нивните права, но да разграничиме омаловажување од добронамерни џентлменски гестови. Твоето его нема да биде повредено ако некој ти отвори врата и ти влезеш прва, ама твоето его нема да биде повредено и доколку се заблагодариш на дечкото кој се потрудил да те испочитува како дама. Доколку си и самата способна да ја отвориш вратата, значи способна си и да се заблагодариш или едноставно пријатно да се насмевнеш во чест на почитта што ти ја пружил, без прво да помислиш во глава дека со тоа ќе ти се наруши твоето его и ќе дозволиш за жал на, не твој тип на маж, да се насмевнеш и ти ги види твоите „добро наредени заби“. Како што жените го изменија зборот женствени, така и мажите го изменија истакнувањето на машкоста.

Колку само ни недостигаат сите оние ситници на кои се радуваа жените од 80-тите и 90-тите години. Скинато цвеќе од градината на комшијата, крадење кола од дома за да ја изненади девојката и да ја однесе на место каде сонувала да биде, да отвори врата од кола, да ù подаде рака да се качи на коњ, да ù го подаде марамчето паднато на под, да помогне на старата изнемоштена жена која се натоварила со кромид и лук за дедото и слични работи што ги гледаме само на филм и станаа неблагодарни гестови за кои те озборуваат и те оцрнуваат како човек.

Ништо друго не бараме, туку почит каква што мажите имале до почетокот на новиот милениум, насмеано лице за подареното цвеќе, а не повратен одговор: И шо да му правам сега? Кај да го ставам? Или: Кај ти текна да ја земеш крнтијава, едвај ќе стигнеме сеа… Ај не ми се прави џентлмен, можам и сама… Го гледа инструкторот за јавање и се моли да ја придржи и дигне за да ја качи на коњ. И, треба нешто да значи ова ако си ми го подал марамчево?

Мажите веќе се свесни дека и со намера нешто да направиш нема да го добиеш, затоа ова почнаа да го практикуваат само за да го направат животот поинтересен, применувајќи некои од овие ретро џентлменски трикови, но за жал веќе изветреани. Башка, што и да направиш за жените веќе е видено на филм и не е интересно.

Се надевам дека понатака и на првиот состанок мажите нема да треба да прават будали од себе кога битно е првиот впечаток на девојчето за тебе, а тоа навидум стана практика кај сите:

1. Дали добро ја носи косата?
2.
Дали носи часовник од позната марка? …што укажувало на фактот дека навистина се грижи за својот имиџ, а не дај Боже да носиш и каиш од Мона, тогаш си совршен, но сепак ќе размислам додека не ме качиш во кола.
А да и најбитното…
3. Какви патичиња носиш? (цел град е преплавен со Најк и Адидас патичиња, без разлика на тоа дали им стои на панталоните и маичката или на сакото што го носат у секоја прилика)

Што и да пробате да направите друго, немојте да зажалите ако на крај се почувствувате као кретен.

Така да мажи, сè додека оваа практика не им излезе на девојчињата од глава и почнат да ги гледаат реалните можности на македонското момче, никогаш не пробувајте да бидете џентлмени со избледени џентлменски фори, зашто нема да бидете испочитувани како правилен маж.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 19.Јуни.2012 во 12:48

Или накусо речено, за некој да биде џентлмен, треба некоја да биде мадам. забава



-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јуни.2012 во 16:20
  tochno !

djentlmenite se pojavile ....   otkako se rodile damite!


tie se ...prichina za pojavata nivna,

...ama , bidejki dami nema vekje  bash ,...tolklu ima i  djentlmeni!

eden vid  ...predizvikuva izumiranje  na ...drug vid!голема насмевка

...t.e....obratno od onoj kaj lanecot na ishrana ,...kaj nego...ischeznuvanjeto na edna  alka predizvikuva nekontrolirano mnozenje na onie  od.... pprethonata alka!



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 19:02
Штом вака воскреснуваат џентламените... http://www.youtube.com/watch?v=ASO_zypdnsQ" rel="nofollow - Поарно да изумрат


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 20:27
,,,,definitivno,,, orka ,,, brzaiot,,,,,i mene mora da ne vmetnat vo ustavot,,,,kako posebna stavka,,,кафе


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 21:21
А тоа мене ми личи на само прогласување....Мора пво некој да посведочи


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 21:31
Originally posted by Орка Орка напиша:

А тоа мене ми личи на само прогласување....Мора пво некој да посведочи
,,,
,,,ama kakvo svedochenje ,,,ta ke mora petsto potpisi da sobirame,,,

,,,,,голема насмевка,,,,zagrozen vid sme ,,ko mohikanci,,ух,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Април.2013 во 02:23
џентлменството е само измислица на општеството, во времиња кога на жените им биле забранети милион работи и биле третирани како да постојат за одредени цели, што е навистина апсурдно... кратко кажано, дамите не смеат да гласаат, ама затоа имаат право на предност во сите ситуации во кој е вмешан и маж....
и бесцелно е да кажеш во денешно време, кога жената е способна за многу работи, дека и е потребен некој да и извршува толку банални работи како отворање на врата на пример, и дека во време на потполна општествена еднаквост, дека имаат некаква предност во нешто

да не ме разберете погрешно, не сум кретен и си ги следам џентлменските „кодекси“ чисто врежано, инстинктивно, ама кога ќе размислиш филозовски, сето тоа никогаш немало никаква логика или поента

битно е секогаш да се има разбирање и поддршка, ако му судиме на некој според тоа дали е џентлмен или дама, кај ќе ни биде крајот
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 22.Април.2013 во 20:59
ima dzentlmeni, jas sretnuvam takviсреќа

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 23.Април.2013 во 00:56
,,,,e kazhi de kako si pominavme koga se sretnavme,,,,плазење

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 27.Април.2013 во 00:23
Џентлмен е човек кој може да опише жена без да се служи со рацете и да испушта загрозени звуци голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 08.Мај.2013 во 11:29
голема насмевка


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 08.Мај.2013 во 22:47
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Џентлмен е човек кој може да опише жена без да се служи со рацете и да испушта загрозени звуци голема насмевка

biser e deckovoголемо гушкањебакнеж


-------------
vivi


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 00:33
џентлмен е маж кој знае да процени кој број ти е градникот гледајќи те во очи


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 01:13
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

џентлмен е маж кој знае да процени кој број ти е градникот гледајќи те во очи

toa ne e gentleman nego vrac pogagjach vo najmala ruka baba vangja
gentlmen e toj so nema da ti kazit deka ti se mali ili svisnati


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 01:14
inaku da
gentlmen i dinosaurus imale ista sudbina.. izumrena vrsta



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 01:37
-za gentlemani potrebni se dami,

..ama i tie se,izgleda,....izumren vid.изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 01:39
ima i dama i gentlmen vo romano prohujalo s vihorom
i vo nekoi ruski knigi pisani pred lenin



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 02:01
Originally posted by anakin anakin напиша:



gentlmen e toj so nema da ti kazit deka ti se mali ili svisnati



тоа не е џентлмен, тоа е тажно човече кое страда од комплекс „мало и свиснато“


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 11:15
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



gentlmen e toj so nema da ti kazit deka ti se mali ili svisnati



тоа не е џентлмен, тоа е тажно човече кое страда од комплекс „мало и свиснато“

.
ako e taka kako so kazujes, ( iako mi e cudna logikata)
so e ondak koj sto kje ti kazit direkt


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Мај.2013 во 15:49
Originally posted by anakin anakin напиша:


ako e taka kako so kazujes, ( iako mi e cudna logikata)
so e ondak koj sto kje ti kazit direkt


Директор плазење

Туку од мое искуство... има по некој преживеан примерок од сортата.
да
Ама сепак, да им чуваме место во музеите.
Покрај диносаурусите.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 11.Мај.2013 во 00:25
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



gentlmen e toj so nema da ti kazit deka ti se mali ili svisnati



тоа не е џентлмен, тоа е тажно човече кое страда од комплекс „мало и свиснато“

.
ako e taka kako so kazujes, ( iako mi e cudna logikata)
so e ondak koj sto kje ti kazit direkt


види сега, она погоре за градникот и очите беше во преносна смисла - дека џентлмен ја третира жената со почит. Почит не е некажување дали и се цицките по твој вкус. Џентлмен си и кон бабите, ако си.

е сега, јасно ми е дека ова за тебе нема логика оти темава е ставена во интима, љубов и така натаму. Од тој аспект, можеш да ми контрираш, затоа што испаѓа дека сум офтопик.



Постирано од: malaka
Датум на внесување: 11.Мај.2013 во 00:32
ja sum gentlamen


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Мај.2013 во 01:25
Click for a larger view

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 11.Мај.2013 во 17:51
jas pa vikam brza sto napisal кул, dojdov da zirnam 

-------------
vivi


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Мај.2013 во 20:23
Click for a larger view

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk