IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислувањеНе мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.
 
Ако коалицира ВМРО со ДПА тогаш ДУИ ќе коалицира со СДС и со ДПА, па ќе имаат изговор да го срушат Грујо. Затоа, што е сигурно, сигурно е. намигнување
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:29
Originally posted by Македон Македон напиша:


Не мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.

Да не се лажеме сега...
ВМРО -то проба еднаш да ја истурка приказната за коалиција со помалубројните ДПА...
ама не оди тоа така...
па мораа да коалицираат со ДУИ...

и така, ДУИ е моментално единствена опција...
се разбира, ако они сакаат...
ама се си има цена...
па и нивната лојалност...намигнување

П.С. Е да..
сега ги има само 25...
а нели како бројка жители се 25%...
ама 25 од 125 не е 25%...
ќе да е помалку...
или ова има врска со Донтовиот модел за број на пратеници...намигнување


Изменето од којсумјас - 06.Јуни.2011 во 19:32
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:30
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислување
Не мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.

Ако коалицира ВМРО со ДПА тогаш ДУИ ќе коалицира со СДС и со ДПА, па ќе имаат изговор да го срушат Грујо. Затоа, што е сигурно, сигурно е. намигнување


ДПА нема да сака да има помалку министерства од ДУИ, а доколку влезе во коалиција со СДСМ и со ДУИ, тогаш навистина ќе има многу мал бенефит за малкуте пратеника на ДПА.

Изменето од Македон - 06.Јуни.2011 во 19:31
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:32
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Не мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.
Да не се лажеме сега...ВМРО -то проба еднаш да ја истурка приказната за коалиција со помалубројните ДПА...ама не оди тоа така...па мораа да коалицираат со ДУИ...и така, ДУИ е моментално единствена опција...се разбира, ако они сакаат...ама се си има цена...па и нивната лојалност...


Таа приказна беше успешна приказна, затоа што успешно завшри. Коалицијата траеше се до вонредните избори. А ДПА не верувам дека би одбила власт и би била позадоволна и поскромна во барањата отколку ДУИ. Додуша, дури и ДУИ овој период беше мошне молчалива. А со помалку пратеника, ќе биде доста помолчалива.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:38
Значи Ахмети јасно си кажа...
то треба Бадинтер и во поделба на власта...
значи најмногубрајната од кај нас...
со најмногубројната од кај нив...
и ова нас и нив...
е нарочно кажано затоа што они...
ако сакаат ќе бидат со оние...
а овие со нас...
така се е можно...

со други зборови го затворивме кругот...
и се вративме на почетната поента...
ДУИ највеќе добија од приказната...
па било да коалицираат со ВМРО или СДСМ...
и едните и другите ќе мораат да си платат убава цена...
ама се мислам дека ВМРО е прв на ред...
и така...намигнување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:39
Каков СДСМ,какви ДПА бре луѓе

Мандатор е Груевски и мислите дека ќе дозволи да го прокоцка мандатот,нема никакви шанси СДСМ да биде во влада со било какви коалиции кои ги туркаа како опции во кои би биле сите опозициони партии и слични работи.

Тоа што беше до денес ќе си биде и од утре.

СДСМ им направи услуга на ДПМНЕ со брзањето на предвремени избори кое беше чист блеф на почетокот,подоцна се ок*ражија малку и благодарејќи на големата излезност добија повеќе пратеници,но ДПМНЕ ќе биде иследните 4 години на власт.
Веќе немаат право да бараат избори на секои две години,премногу порази имаат едно по друго.

Но проблемот е сега дали ќе ги задржат во нивниот блок пратениците од гајтан партиите кои ги имаат неколку мислам,така што за брзо време може да се случи раситнување на парламентарниот блок на СДСМ.
Сме биле многупати до сега сведоци на такво нешто
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:50
Sekoja sitna partija sega kje treba da si napravi soul searching...

... dali povkje vredi da se ostane vo opozicija so SDSM ili da vleze vo koalicija so VMRO-DPMNE ?

Sega kje zapochnat esapenja.

A VMRO kje mozhe da si napravi svoja kalkulacija so kolkavo mnozinstvo saka da rakovodi vo slednite 4 godini za da mozhe bez problemi da gi isturka site svoi planovi i idei.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:58
Кога се парите во прашање...
сите опции ме можни...намигнување
па ваљда од ВМРО не се луди да прибират остатоци од...
коалицијата на СДСМ...
а...?
или политиката беше...
к*рва..


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 20:08
Da, politikata beshe i ostana toa si beshe oti drugo nikogash i ne beshe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 20:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da, politikata beshe i ostana toa si beshe oti drugo nikogash i ne beshe.

Во твој стил...
Амин...
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 21:10
Originally posted by fiks fiks напиша:

Каков СДСМ,какви ДПА бре луѓе

Мандатор е Груевски и мислите дека ќе дозволи да го прокоцка мандатот,нема никакви шанси СДСМ да биде во влада со било какви коалиции кои ги туркаа како опции во кои би биле сите опозициони партии и слични работи.

Тоа што беше до денес ќе си биде и од утре.

СДСМ им направи услуга на ДПМНЕ со брзањето на предвремени избори кое беше чист блеф на почетокот,подоцна се ок*ражија малку и благодарејќи на големата излезност добија повеќе пратеници,но ДПМНЕ ќе биде иследните 4 години на власт.
Веќе немаат право да бараат избори на секои две години,премногу порази имаат едно по друго.

Но проблемот е сега дали ќе ги задржат во нивниот блок пратениците од гајтан партиите кои ги имаат неколку мислам,така што за брзо време може да се случи раситнување на парламентарниот блок на СДСМ.
Сме биле многупати до сега сведоци на такво нешто


se slozuvam 100 % so pogore napisanoto, samo sakam da dodadam deka DUI se pokazaa kako mnogu principielen ortak na segasnata vlada. Taka da ispod sekoja pamet mu e na Ahmeti da koalicira so porazeniot od makedonskiot tabor.
Dui se borese za vlast vo 2001 god. i ne gledam pricina zosto da rizikuvaat da ne bidat vo vlast koga toa mnogu dobro im odi od samiot postanok na partijata osven vo onoj moment koga grujo napravi greska i ne koalicirase so niv.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 21:46
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...
за што ли сега ќе се испазарат...?размислување

Тоа  најстрашното-Кога од готово се прави вересија.тага
Од имање мнозинство и можност да играш шах-мат со коалиционите партнери и опозицијата- во позиција да биде уценуван.
И двете албански партии пред странските емисари се изјасниле дека се незадоволни од него (ако и се верува на викиликс).
Како можеше Груевски да си дозволи да послуша и да распише предвремени избори. Негде порано напишав- зарем не ја знае вистината на теренотзбунетост
Зошто се доведе себеси (а и сите оние кои му верувавме) да добие избори а да биде во опасност да не може да оствари мандат?тага
Ееееј да имаш 63 пратеници, да може да бираш коалициони партнери по свој терк, а да си дозволиш да ја намалиш бројката и сега со 56 да се ставиш во позиција да те бараат за  6- мина- сега комотно ДУИ или ДПА може да играат топло-ладнотага.
Е навистина и ВМРО и СДСМ со својот инат се донесоа во позиција да не треба ни рамковен ни никаков договоризненадување


Изменето од mamamd - 06.Јуни.2011 во 21:48
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:49
I potvrda za principielniot stav na DUI e denesnata nivna izjava deka ne se podgotveni da koaliciraat so niedna od siptarskite partii ( a i zosto bi koalicirale ).


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 01:27
1. Ме чуди тоа што после се што направи БЦ во изминатиот перод, тој доби речиси 370.000 гласа. Навистина ми е несфатливо!збунетост изненадување
2. Каде му се сега на Груевски резултатите од анкетите (пред изборите) кои покажуваа негова предност од 1:3 во однос на БЦ?
Мислам дека е крајно време и тој (НГ) да си ја „чукне’ главата.
Во овој мандат ќе мора навистина да се покаже, посебно во
- економијата,
- создавањето услови за развивање на бизнис климата (како за странски, така и за домашни субјекти),
- намалување на перењето пари (ако краде гради, ама да ги намали милионските суми на име авторски хонорари),
- намалуваење на невработеноста (само да не биде и таа „фиктивна“ како и анкетите за рејтингот и да не се однесува само на партиските членови)
Навистина, НГ има повеќе сторено од БЦ, но доколку не обрати внимание на овие (но и други битни сегменти од живењето) и доколку единствено се „удри“ на (само)рекламирање, ќе го снајде истата судбина како и неговиот лут ривал.

размислување

Хм, а „уствари“ кој ќе го знае?!не%20знам
Можеби народов (според веќе виденово од овие избори) повеќе ќе гласа за него (НГ) ако тој направи повеќе дубари, сплетки, измами ... како БЦ!!! глупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.