Испечати | Затвори го прозорот

ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Избори
Опис на форумот: Локални, парламентарни, претседателски...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24557
Датум на принтање: 08.Јули.2020 во 05:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
Постирано од: Анастеа
Наслов: ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 01:57


Поради стапување на изборниот молк, на денот на изборите, информации и дискусија за текот на гласањето ќе може да се води на подфорум Политика, на оваа или на посебна тема.

Ќе ве замолам сите за коректно коментирање, без информации за изборни партиски активности или партиско агитирање.

Поздрав...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.Коментари:
Постирано од: prilepcanec pp
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 18:49
DOSTA BESE PISUVANJE SEGA KE KAZAM SAMO EDNO KOJ E NIKOLA GRUEVSKI:
     -STARO,NOVIOT PREMIER NA VLADATA NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

P.S kolku i da mu smeta ova na nekoj MNOZINSTVOTO KAZUVA,a vozot trgna AVSTRALIJA si go kaza pismoto hahahaha.1 pratenik veke imame


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 18:58
Gi imame http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20685&PN=13 - prvite oficijalni rezultati od glasanjeto vo dijasporata .


Vo Avstralija pobedi kandidatot na VMRO-DPMNE Miki Dodevski so 542 glasa.

Vtora beshe kandidatkata na SDSM Neda Gjoreska so 18 glasa

Tret e kandidatot na Obedineti za Makedonija Trajche Gulevski so 12 glasa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 19:13
Не знам дали убаво го заслушав Кондарко на Телма...
мислам рече дека резултатите од дијаспората ќе бидат соопштени...
со оние утре...

значи дека ова се неофицијални резултати...?
или ова се официјални резултати објавени од ДИК...?
може да се објават...?
кој може да ги знае...??
нешто е поврзано со разликата во временските зони...?Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 20:12
http://informator.ws/avstralija/24238-2011-06-04-08-09-31.html

hahahah, pocelo je pocelo, cestito prviot pratenik od dalecna australija


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 20:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Gi imame http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20685&PN=13 - prvite oficijalni rezultati od glasanjeto vo dijasporata .


Vo Avstralija pobedi kandidatot na VMRO-DPMNE Miki Dodevski so 542 glasa.

Vtora beshe kandidatkata na SDSM Neda Gjoreska so 18 glasa

Tret e kandidatot na Obedineti za Makedonija Trajche Gulevski so 12 glasa.

hahahahah, dobra vest, spored rezultatite dijasporata ke bide vecna nokjna mora za rosaviot bandit i negovite razbojnici.


hahahahah, dobra vest, spored rezultatite dijasporata ke bide vecna nokjna mora za rosaviot bandit i negovite razbojnici.-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 22:36
Ете ,веднаш уште непочнати изборите,имаме изборен фалсификат,се знае кога според закон се соопштуваат гласовите,а плус сега е и предизборен молк,а и врмето на соопштување ,барем од форумџијата,НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА ДПМНЕ-овски провокации.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 22:39
Исто така дијаспората со овие нерегуларности,би ја попречила вистинската демократија,ако дојде со неколку гласа да одлучува за овдешниот народ и неговите маки.
САМО ГИ ПОДДРЖУВА УДБАШКИТЕ МАФИЈАШИ;веќе се потврдуваат и работи за изнесени скоро 4 милијарди евра од земјата.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 22:42
Vekje znaeme deka za tebe regularnoto pravo na glas na sekoj makedonski gragjanin pretstavuva neregularnost.

Ova e kako vo onaa kniga na Orvel "1984"...
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 22:51
Меси...
не видов одговор на тоа...
од каде се податоците за резултатите...
и кој ги објавил...
ДИК или некој друг...?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:04
Se raboti za dobiena informacija od oficijalno prebrojanite glasovi i neoficijalno (ne e od DIK) objavuvanje na rezultatot. Se izvinuvam za nedovolnoto objasnuvanje.


Za dva chasa kje zavrshat glasanjata i vo Amertika, pa chas - dva potoa kje znaeme koj pobedi i tuka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:11
kazi be messy ne se srami, izvorite se od dijasporata od australija, od nasite lugje tamu.

verovatno e zavrseno odamna i glasanjeto vo evropa, imas li nekoi neoficijalni podatoci?????


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se raboti za dobiena informacija od oficijalno prebrojanite glasovi i neoficijalno (ne e od DIK) objavuvanje na rezultatot. Se izvinuvam za nedovolnoto objasnuvanje.


Значи кој смее да даде информација во јавноста...?
официјално преброените гласови ги знаат само оние кои...
се во избирачките одбори, значи и членови на партиите...

што ако ДИК утврди дека не е точна бројката...
или дека имало неправилности...
а се дава податок во јавноста кој наведува на бројка која официјално не е потврдена...
дали давањето на ваква информација не е...
кршење на изборниот молк...?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:18
Podatoci protekuvaat i vo izborite vo Amerika, Kanada, Anglija, Germanija... Lugjeto doznavaat i zboruvaat.

Lugje kako lugje... shto znaat tie shto e izboren molk?

A i ne mora da im se veruva dodeka ne objavi DIK.

Eve, jas ne im veruvam...


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:20
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

kazi be messy ne se srami, izvorite se od dijasporata od australija, od nasite lugje tamu.verovatno e zavrseno odamna i glasanjeto vo evropa, imas li nekoi neoficijalni podatoci?????


Ne znam... ama mozham da se rasprasham.

Inaku dali otide ti na glasanje?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:22
Dik i onaka e ( dik ), posledni objavuvaat se.

na linkot podole snimki od golemiot miting na SDSM vo Melburn

http://informator.ws/informator/index.php?option=com_expose&album=454

na linkot podole informacii za samiot miting

http://www.informator.ws/avstralija/24227-2011-06-01-19-42-57.html
-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Eve, jas ne im veruvam...

Тоа е добро...намигнување
верувам дека  ако ситуацијата беше обратна...
истото ќе го кажеше...
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:28
Nemam maka so demokratijata, a so toa i koj kje bide regularno i bez pritisoci izbran od narodot.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:33
WOW, imame 15 posetiteli na ovoj podforum!

Izgleda deka nekoj vcherva kje ostane bez spienje za da doznae koj pobedile vo Evropa i Amerika... mislam da gi doznae podatocite na koi ne treba da im se veruva.   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

kazi be messy ne se srami, izvorite se od dijasporata od australija, od nasite lugje tamu.verovatno e zavrseno odamna i glasanjeto vo evropa, imas li nekoi neoficijalni podatoci?????


Ne znam... ama mozham da se rasprasham.

Inaku dali otide ti na glasanje?da vo ambasadata vo Otava, zaedno so soprugata.
Malku skupo izleze glasanjeto blagodarenie na rosaviot bandit i negovite razbojnici, ama za nareden pat ke bide mnogu poednostavno, a verovatno ke dobieme i pogolema kvota na pratenici nie od dijasporata.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 23:56
Kakov beshe odzivot tamu?

Niz cela Amerika ima nevreme, so silni dozhdovi i tvisteri, pa nekoi lugje ne izlagaat od doma. Da ne zboruvam za onie koi treba da patuvaat preku povekje drzhavi... Spored toa kako doagjaat na glasanjevo imam vpechatok deka vo prosek najverojatno odzivot kje bide okolu 60% shto i ne e tolku losho ako se znae deka za poslednite izbori na Bush se javija samo 30% od amerikanskoto glasachko telo.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 00:46
Za odzivot nemam pojma, imase edno desetina lugje vo momentot, ama procesot e brz, znaes kako e vekje, taka da nema zadrzuvanje vo ambasada povekje od 10 min. za da vidis nesto poveke.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:03
Ајде ,молам тука стручнакот за право на форумот ,што ме прозиваше пред некој пост,мислам на Македон,ова е само добронамерно,прокоментирај го ова што претходниве дискутанти восхитено го даваат,колку е законски,кој ги дава официјалните резултати,кога се дават,извештаите и ,и.. ,па ова било бетер од соседите наши кога гласааа по 1 за 10 мина,ама регуларни избори во дијаспорава,ова требе да одит на

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:05
Имам уште едно прашање за вас,кога сте толку паметни,зошто чекате од овдешните партии да ве претставуваат,зошто не направитевие партија,па со свои ставови да излезете,па тогаш некој повеќе ќе ве цени како луѓе кои резимираат со сопствена глава,вака му се продадовте на ДПМНЕ или уште кој не,а окои и чии интереси тие или вие ќе застапувате???

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: prilepcanec pp
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:13
3:0   ubav pocetok hahahha kako so rekov nie ostvaruvame vie ckrapajte po netov hahahha se gledame vo ponedelnik hah


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:17
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

http://informator.ws/avstralija/24238-2011-06-04-08-09-31.htmlhahahah, pocelo je pocelo, cestito prviot pratenik od dalecna australija


Браво,бе zeksi71,со восклик им се радуваш на неофицијалните резултати и објавени во предизборен молк,а како што гледам и на твојот стар јазик се вознесуваш,на оној од комунистите,почело,је почело,алал да ви е македончиња,па за чии интереси гласате ВИЕ,...се повторува Историјата,после Илинден 1903 г.,кога по убиството на Гоце Делчев,ВМРО,го зазедоа,Бугарски и Српски чети,делот на Македонија кој е единствено сега слободен,само од што?

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: prilepcanec pp
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:17
kakvi provokaciiii razbudete se ova se slucuva

            3   :      0


Постирано од: prilepcanec pp
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 02:24
zosto ne go spomnuvate delot kade riker prenesuva deka ne mozi da go smeni stavot na Gruevski okolu ne menuvanje na imeto MAKEDONIJA?

ne vi odgovara


godelo vas ili ne VMRO pobeduva ,za vasa informacija oficijalno pocnavme so 3 od karti hahahhahah
vo dijaspora vmro 3 sdsm= null hahah   so sreka komunjariiiiiiiiiii da stasate do 25 pratenici (iako da priznaam realno ce se omrsite so nesto nad 30)


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 03:05
Originally posted by prilepcanec pp prilepcanec pp напиша:

3:0   ubav pocetok hahahha kako so rekov nie ostvaruvame vie ckrapajte po netov hahahha se gledame vo ponedelnik hah


se utepav barajki informacii kako bilo glasanjeto po dijasporata, osven za australija drugi podatoci ne najdov, od kaj ti se podatocite deka nasite pobedile so 3:0. poz


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 03:14
OK, vo Evropa pobedil VMRO-DPMNE so zaokruzheni (vo momentov nemam detalni) 1500 glasovi.

SDSM dobila okolu 200 glasa.
Za sega ushte nemam precizen broj na glasovi za Amerika. Vo Kanada pobedil kandidatot na VMRO-DPMNE so okolu 190 glasovi, a SDSM dobila 26 glasa. Skoro 50% povekje dobil kandidatot na Dostoinstvo (iznenaduvanje!). Ako se sledi analogijata od tamu verojatnosta e deka i vo Amerika isto taka ubedlivo kje pobedi VMRO-DPMNE.


Da povtoram, ova se rekla-kazala nezvanichni podatoci od lugje koi si pravele bosh-muabet i nemale popatna rabota otkolku da shirat propaganda vo koja ne treba da se veruva.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 03:20
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:


Браво,бе zeksi71,со восклик им се радуваш на неофицијалните резултати и објавени во предизборен молк,


da be im se raduvam, kako i nema da se raduvam koga so vika prilepcanec pocnavme so 3 od karti.
i ti da bese na moe mesto ke se raduvase garant, i so sega tolku se iscuduvas.

a toa so se neoficijalni, nema vrska, mnogu brgu ke se oficijaliziraat, utre vo 19.30 makedonsko vreme na prvata pres konferencija na dpmne.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 03:25
znaci se pocnuva so 3 od karti so bi rekol prilepcanec pp.

dobar start, ne me ni cudese vakov rezultat od dijasporata.
-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 04:58
Ova shto se sluchi vo dijasporata e sholski primer za "lendslide victory"... kako neodamneshniot katastrofalen poraz na liberalite vo Kanada koi isto taka insistiraa na predvremeni izbori.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 05:07
glasanjeto na dijasporata na koja tolku godini se protivese edna nenarodna partija kako sdsm pokaza zosto dijasporata ne e dobrodojdena na glasanje za sdsm.

samo mi e krivo zosto grujo gi prifati uslovite na rosaviot bandit se so cel da se onevozmozi masovno glasanje na dijasporata.

namesto da bide ednostavno i lesno glasanjeto, se napravija da go napravat skoro nevozmozna misija, a grujo seto toa go prifati.

grujo za ova ima golem minus, ama pak ke kazam kako za prv pat i dobro e. za slednite izbori sigurno ke bide glasanjeto organizirano isto kako sto toa go pravat ostanatite drzavi, odnosno preku posta ili internet.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 11:01
Туку не ми одговори за комунизмот што го носиш во душата ,а ваму сите се правите ВМРО-вци??

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 11:04
СМешки е вашата дијаспора од регистрирани 400000,само одвај 1500-2000 да ги кажувате дека се ВМРО-вци,срамота е со тоа да се фалите,тоа се само смешни полтрони,но нека ви биде,ќе почекаме,понатаму???

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 11:16
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

СМешки е вашата дијаспора од регистрирани 400000,само одвај 1500-2000 да ги кажувате дека се ВМРО-вци,срамота е со тоа да се фалите,тоа се само смешни полтрони,но нека ви биде,ќе почекаме,понатаму???
 


Нема ваша дијаспора Горазд,таа е дијаспора од сите нас

Која е таа ваша дијаспора,и тука сега има делење?

Кои сте тоа тоа ВИЕ да почекате?

Што ќе чекате,до кога,како ќе чекате???
-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: емил
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 11:59
Originally posted by fiks fiks напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

СМешки е вашата дијаспора од регистрирани 400000,само одвај 1500-2000 да ги кажувате дека се ВМРО-вци,срамота е со тоа да се фалите,тоа се само смешни полтрони,но нека ви биде,ќе почекаме,понатаму???
 


Нема ваша дијаспора Горазд,таа е дијаспора од сите нас

Која е таа ваша дијаспора,и тука сега има делење?

Кои сте тоа тоа ВИЕ да почекате?

Што ќе чекате,до кога,како ќе чекате???


 
 
Е како кои ?Сите што се надвор и гласат за ВМРО се бугари според Горазд и ја гушаат Македонија


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 12:49
Не планирам да гласам,а впрочем ниту еднаш немам гласано до сега.

Овде во Штип веќе луѓево слават победа на ВМРО, оние во Струмица слават на СДСМ , така да нека си се занесуваат луѓето, уствари мора да си зачуваат свое работно место , што сакаат нека прават.

Вчера ме умреа у смисла : ме среќаваат у маало приврзаници на ДУИ и ми викаат да сум гласала за нив ќе ми дале брашно, сокови и благи работи бла%20бла

После тоа ми се јавува братучетка ми , ми вика, ќе поминам од кај тебе да ти дадам мајца од ВМРО , пенкало и приврзок, обавезно да гласаш за нашите збунетост

Потоа ја сречавам комшиката ми вика , за последен пат да те замолам да гласаш за СДСМ, ќе ти платам 200 евра, само ти гласај за нашите ма%20ајде

И така како и до сега се одлучив да не гласам за никој , ма што сакаат нека прават и едните и другите, скиснато ми е веќеглупчо-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 13:04
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Потоа ја сречавам комшиката ми вика , за последен пат да те замолам да гласаш за СДСМ, ќе ти платам 200 евра, само ти гласај за нашитеТреба ли да го коментирам ова

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 13:16
Тие што ќе гласаат за Војводата имаат годишна претплата во најблиската им бурекџилница ... секое утро 1/4 бурече со јогурт плус кутија цигари дневно и по три гратиси за пијачки у некој најт клаб голема%20насмевка
Не ќе се лажиме со маици , брашна и 200 евреи ма%20ајде плазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 13:41
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ајде ,молам тука стручнакот за право на форумот ,што ме прозиваше пред некој пост,мислам на Македон,ова е само добронамерно,прокоментирај го ова што претходниве дискутанти восхитено го даваат,колку е законски,кој ги дава официјалните резултати,кога се дават,извештаите и ,и.. ,па ова било бетер од соседите наши кога гласааа по 1 за 10 мина,ама регуларни избори во дијаспорава,ова требе да одит на


Гледам си ме прозивал, па еве, ќе ти одговорам, иако Messenger нешто кажа, ако го прочиташе, таму е одговорот. Со неофицијални резултати може да излезе секој. Зарем кај нас пред ДИК да ги соопшти официјалните резултати, партиите не излегуваат со неофицијални резултати? Тоа е сосема нормално. Не знам каде гледаш нешто спротивно на законите. Зарем не се прави истото и во Македонија? Секој може да соопштува што сака, тоа нема никаква правна тежина. По затворањето на избирачките места, веќе секој може да излегува со неофицијални резултати како што сака и колку што сака.

-------------


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 14:45
Извини пријателе,веќе забегуваш,но за честа не ти навлегувам,ама ОВДЕ ИМА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МОЛК ВО МАТИЧНАТА ЗЕМЈА,со објавување ,славање на резултати кои предвреме се презентираат.
Спореди го со вчерашното гласање на болните,војската ,затворите,кои ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА се затворени и дури ДЕНЕС ПО 19 .00 часот ќе бидат отворени.
Таму во дигиспората ,можеби имаат право избирачките одбори да ги избројат гласовите,но НЕМААТ ЗАКОНСКО ПРАВО ДА ГИ ОБЈАВУВААТ.
МАТИЧНАТА ЗЕМЈА НЕ ЗАВРШИЛА СО ИЗБИРАЊЕ;А КОЛКУ ЗНАМ НИЕ ОД ОВДЕ ГО СПРОВЕДУВАМЕ ГЛАСАЊЕТО ;А НЕ ТИЕ ТАМУ;КОИ ИМААТ ПРАВО НА ГЛАС НО ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 14:50
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Извини пријателе,веќе забегуваш,но за честа не ти навлегувам,ама ОВДЕ ИМА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МОЛК ВО МАТИЧНАТА ЗЕМЈА,со објавување ,славање на резултати кои предвреме се презентираат.
Спореди го со вчерашното гласање на болните,војската ,затворите,кои ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА се затворени и дури ДЕНЕС ПО 19 .00 часот ќе бидат отворени.
Таму во дигиспората ,можеби имаат право избирачките одбори да ги избројат гласовите,но НЕМААТ ЗАКОНСКО ПРАВО ДА ГИ ОБЈАВУВААТ.
МАТИЧНАТА ЗЕМЈА НЕ ЗАВРШИЛА СО ИЗБИРАЊЕ;А КОЛКУ ЗНАМ НИЕ ОД ОВДЕ ГО СПРОВЕДУВАМЕ ГЛАСАЊЕТО ;А НЕ ТИЕ ТАМУ;КОИ ИМААТ ПРАВО НА ГЛАС НО ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ.Законите се такви какви што се, ако тебе не ти одговараат, тоа е само твој проблем, а не на државата, дијаспората и слично.
За каков молк говориш кога гласањето во Австралија не завршува според македонско време, туку според австралиско?! Гласањето во Австралија било завршено и нормално е потоа секој да смее да излезе со какви сака податоци. Каков молк во Австралија кога таму гласањето било завршено според нивно, а не македонско време? По завршување на гласањето изборен молк не може да има. Броењето на гласовите во дијаспората започна веднаш по затворањето на гласачките места. Броењето на гласовите на војската, болните и затворениците не започна затоа што тие живеат во Македонија, а во Македонија сите нешта се прават според македонско, а не австралиско време. А и гласовите во Австралија не ги објавија избирачки одбори, туку неофицијални извори. Затоа нема никакво прекршување на законите.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 16:44
Chovekov ne znae shto e oficijalno objavuvanje podatoci, shto e neoficijalno govorenje na glasachite, shto e "opinion poll", "election entrance poll" i "election exit poll".

Verojatno ne znae deka vo demokratski drzhavi izborite se sledat javno i so direktni televizijski prenosi vo koi postojano, do krajot na izbiranjeto i pred oficijalnoto iznesuvanje na podatocite, se registriraat dobienite glasovi i neoficijalno se proglasuva pobednikot.

A ubeden sum deka nemashe tvrdi deka zakonot e prekrshen i da bara nekakvo pridrzhuvanje do nego ako rezultatite pokazhaa deka pobedi SDSM.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 17:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chovekov ne znae shto e oficijalno objavuvanje podatoci


Ke doznae deneska okolu 23.30 po makedonsko vreme.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 18:23
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Извини пријателе,веќе забегуваш,но за честа не ти навлегувам,ама ОВДЕ ИМА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МОЛК ВО МАТИЧНАТА ЗЕМЈА,со објавување ,славање на резултати кои предвреме се презентираат.
Спореди го со вчерашното гласање на болните,војската ,затворите,кои ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА се затворени и дури ДЕНЕС ПО 19 .00 часот ќе бидат отворени.
Таму во дигиспората ,можеби имаат право избирачките одбори да ги избројат гласовите,но НЕМААТ ЗАКОНСКО ПРАВО ДА ГИ ОБЈАВУВААТ.
МАТИЧНАТА ЗЕМЈА НЕ ЗАВРШИЛА СО ИЗБИРАЊЕ;А КОЛКУ ЗНАМ НИЕ ОД ОВДЕ ГО СПРОВЕДУВАМЕ ГЛАСАЊЕТО ;А НЕ ТИЕ ТАМУ;КОИ ИМААТ ПРАВО НА ГЛАС НО ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ.Законите се такви какви што се, ако тебе не ти одговараат, тоа е само твој проблем, а не на државата, дијаспората и слично.
За каков молк говориш кога гласањето во Австралија не завршува според македонско време, туку според австралиско?! Гласањето во Австралија било завршено и нормално е потоа секој да смее да излезе со какви сака податоци. Каков молк во Австралија кога таму гласањето било завршено според нивно, а не македонско време? По завршување на гласањето изборен молк не може да има. Броењето на гласовите во дијаспората започна веднаш по затворањето на гласачките места. Броењето на гласовите на војската, болните и затворениците не започна затоа што тие живеат во Македонија, а во Македонија сите нешта се прават според македонско, а не австралиско време. А и гласовите во Австралија не ги објавија избирачки одбори, туку неофицијални извори. Затоа нема никакво прекршување на законите.


Абе така Македон-че кажи си ја работата во што лежи зајакот,мене не ми одговара,ЗНАЧИ ОВДЕ ПРАВИТЕ ЗАКОНИ КАКО НА НЕКОИ ИМ ОДГОВАРА ЗА ДА ГИ МАЛТРЕТИРААТ ДРУГИТЕ.
Ова е веќе позната форма на диктатура,донесена без консезус,аедно со сите,а тоа ти го кажав и во поимот ДРЖАВА,што е и кон што се стреми,а кај нас како се ЗЛОУПОТРЕБУВА.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 18:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chovekov ne znae shto e oficijalno objavuvanje podatoci, shto e neoficijalno govorenje na glasachite, shto e "opinion poll", "election entrance poll" i "election exit poll".

Verojatno ne znae deka vo demokratski drzhavi izborite se sledat javno i so direktni televizijski prenosi vo koi postojano, do krajot na izbiranjeto i pred oficijalnoto iznesuvanje na podatocite, se registriraat dobienite glasovi i neoficijalno se proglasuva pobednikot.

A ubeden sum deka nemashe tvrdi deka zakonot e prekrshen i da bara nekakvo pridrzhuvanje do nego ako rezultatite pokazhaa deka pobedi SDSM.


Човекот за тебе и повеќе знае,само повеќе не ти се обраќа.за да се поправиш,прво почни да го почитуваш КИРИЛИЧНОТО или ако сакаш писмото на СЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ,на кое наводно говориш,па потоа пишувај разбирливо.
И да кај нас овде во МАКЕДОНИЈА,ќе почне неофицијално да се објавуваат резултатите по 19.00 часот,а официјалните резултати ќе ги објави ДИК,по неклку дена,за вашите резултати точно ќе слушнеме вечерва,а за тоа како се изведува "демократски",во Америка ,занеме и тоа многу убаво,со каубојскиот начин,каде има полни грешки и како ги решаваат.Поготово како Бушавко беше реизбиран и како јобама сега води трка за нов мандат.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 18:33
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Туку не ми одговори за комунизмот што го носиш во душата ,а ваму сите се правите ВМРО-вци??


A koga jas toa sum rekol deka sum vmro-vec, dali ti nekogas si cul od mene deka sum clen na partija ili nesto sl.

Ne sum clen na niedna partija, a sekogas glasam protiv izopacenite ostatoci od komunjarstinata kako nesto najretrogradno sto go ima zadeseno svetot.

Se nadevam deka sega ti se pojasni mnogu raboti.
-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 18:37
Па ако му земеш сите што се врховисти на вмро-дпмне се дел од поранешни партии (комунистички), ако сакаш и ќе ти ги набројам, кој од каде е дојден....
Зашто не се бориш против тие остатоци и отпадоци, туку напротив гласаш за нив?
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 19:27


Молкот заврши, па ќе чекаме партиските штабови да излезат со првичните неофицијални резултати, за да ги прокоментираме.
На темава ви ги собрав постовите кои се однесуваат на изборите од последниве 2 дена, па повелете, продолжете ја дискусијата тука. Без навреди и поголеми инциденти, како што поминаа и изборите. големо%20гушкање

За пратеник од дијаспората од Европа е избран Ристо Манчев (Италија), претставник на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, инаку струмичанец. Неофицијални резултати, се разбира. намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 19:43
Аман бе муабет асолен да се немало на форумов.

Ало дечки смирете страсти Изборите завршија и најважно од се е што се Мирни и Демократски,се друго е во втор план и горе-долу отприлика ќе биде исто.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 21:07
АЈ бе момци... поголем настан од гласање камо??? Чекаме да видиме шо ќе биди... Имам чувство дека е многу блиску резултатот, ама ВМРО е во водствоголема%20насмевка

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 21:42
Od Amerika izbran e Pavle Sazdov od VMRO-DPMNE so okolu 560 glasa, a pretstavnikot na SDSM dobi okolu 80 glasovi.


Razbira se, ova se neoficijalni rezultati od oficijalno preborieni glasovi, za da ne se zapeni nekoj koj ne razbira za shto se govori.


    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 22:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chovekov ne znae shto e oficijalno objavuvanje podatoci
Ke doznae deneska okolu 23.30 po makedonsko vreme.Exit polls pokazhuvaat deka ubedlivo vodi VMRO-DPMNE.

Samo da ne izleze kako vo Kanada so liberalite... koi bara prekutrupa predvemeni izbori nestrpelivi da go sochekaat krajot na oficijalniot termin koj go imaa konzervativcite... pa ostanaa i bez koshula i bez gakji.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 22:44
Ве гледам сеуште не можам да ве разберам,но ја гледам сликата,победа си е победа каква и да е поготово во вакви средини е крволочна.
Ми беше друг зборот,споредувате за во дијаспората,и ...другиот ден се е нормално,овде бре нема живот ,наредниот ден продолжува уште поголема кланица,..но тоа е е нашиот живот,нема смена ,останува режим со среќа нека вие ,кај нас секогаш касно доаѓаат работите,ќе се надеваме на подобри времиња.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 22:52
Pobeduva onoj za koj najmnogu glasa narodot.

Toa e demokratija, a ne ednoumie.

Sekomu toa ne mu se dopagja, ama toa e toa.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 23:05
Spored izvori od dpmne, osvoile 55 pratenici, dodeka sdsm 39. Dobra pobeda mada se ispostavi kako tocno tvrdenjeto na grujo deka glasot za pomalite partii ke znaci i direkten glas na kontoto na rosaviot bandit i negovite razbojnici.
Realnite pratenicki mesta na sdsm vo momentot se 33-34, dodeka na dpmne okolu 59-60, ama so da se pravi od sekogas imalo ligusi kako filip petrovski, i ostanatite.
Za brat ljube imav visoko mislenje, ama toa se izmeni otkako gi pocna nastapite vo predizborieto.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 05.Јуни.2011 во 23:37


Последни податоци од ДИК, на обработени податоци од 683.108 гласови:


ВМРО-ДПМНЕ ......... 39,47%  или 260198 гласа
СДСМ
..................... 32,61%  или 214965 гласа
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 01:56
I shto se dobi sega so ovie izbori osven shto se potroshija drzhavni pari?

Grdo e da se veli "neli rekov", ama ova izlaga tokmu taka...

Dobivme ushte 4 godini vladeenje na VMRO-DPMNE namesto dvete preostanati od minatiot mandat.

Dobivme dokaz deka SDSM ne e onoa shto si zamisluva, pa mora vekje ednash da se ischisti i reorganizira dokolku saka da bide uspeshna na slednite izbori.

Edinstvena navistina nova i svetla tochka e deka za prv pat vo istorijata na makedonskiot narod dobivme pretstavnici vo parlamentot od dijasporata.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 01:57


Апдејт:

ВМРО-ДПМНЕ............  401126 гласа или 39,42 %
СДСМ.......................  333884 гласа или 32,81 %
ВМРО - НП................   25913 гласа или 2,55 %
ДУИ.........................  103517 гласа или 10,17%
ДПА.........................   55432 гласа или 5,45 %
ЛДП.........................   14736 гласа или 1,45 %
ОМ...........................   15330 гласа или 1,51 %
НД...........................    18273 гласа или 1,80 %
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 01:58
E sega, presmetajte koj so kogo kje pravi koalicija i kade kje odat procentite...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:03
Коалицијата ќе остане, но со многу јака опозиција од 43 пратеника само од СДСМ и дополнителни 8 на ДПА, 2 на Руфи Османи, и можни 1 на НДП и 1-2 ВМРО - НП....
Тешко ќе се носат закони со таков парламент и толку крупна опозиција... Речиси 55-60 пратеника ќе има само во опозиција....
Предноста веќе и не е предност....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:06
Toa e ochigledno.

Pozicijata dobiva ushte 3 novi pratenika od dijasporata, ako toa znachi neshto vo ovaa nova situacija...   -------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:07
Не станува збор ,што победиле старите...,туку станува збор за тоа што овде нема нормален живот,не можеш нормално работа да најдеш,во се сме последни во регионот,повторно излегува како во минатите времиња,кога сите беа комунисти и за грош се продаваа,се пишуваа комунисти за стан,место ,работа,..менталитетот воопшто не се сменил,е таа е победата,народот не се снаоѓа со ново и демократија,премногу е сиромашен за да свари напредок,само му даваш трошка и маката си ја кркал,затоа и 500 години бил под турско,сега нема скоро никаква разлика,чаушите ќе се разлокаат ,поданиците ќе се стрват,продолжува сагата...

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:11
Искрено 3 пратеника добиени со само 2000 и кусур гласови искрено за мене е нефер... ако тврди дијаспората дека имаме над 100 000 иселеници а гласале 2-3000 само, тука нешто не штима. Но како и да е... тие 3 нека им се некоја предност. Но сепак тоа не е реалната слика...
Реалната слика е во Македонија.... 43 пратеници само кај СДСМ е огромен удар за ВМРО.... голем кам бек... Стопена е предноста насекаде, а за локалните ќе биде уште потешко, знаејќи дека народот не гласа за личност туку за партија.... Јас мислам дека уште од сега локалните ги изгуби вмро (доколку целосно не го смени начинот на владеење), а тек па што голем број на стручни лица предвидоа денес огромни турбуленции во блиска иднина...-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:15
Разликата на намалена верба за цели 100 000 гласови кај вмро е очигледна.... Доверба на стаклени нозе се вика тоа... Што значи 99 999 +1 како мене го смениле мислењето и вербата во вмро и неговото работење.... наспроти тоа сдсм ја стекнал довербата на 150 000 нови гласачи... тоа мислам дека кажува многу...

Овие бројки кажуваат многу.... не се 100-1000-10000 па ај да кажеме го сакаат вмро... 100 000 со сменето мислење се.... тоа е многу... дури и премногу.
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:16
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Не станува збор ,што победиле старите...,туку станува збор за тоа што овде нема нормален живот,не можеш нормално работа да најдеш,во се сме последни во регионот,повторно излегува како во минатите времиња,кога сите беа комунисти и за грош се продаваа,се пишуваа комунисти за стан,место ,работа,..менталитетот воопшто не се сменил,е таа е победата,народот не се снаоѓа со ново и демократија,премногу е сиромашен за да свари напредок,само му даваш трошка и маката си ја кркал,затоа и 500 години бил под турско,сега нема скоро никаква разлика,чаушите ќе се разлокаат ,поданиците ќе се стрват,продолжува сагата...Pa neli zatoa imavme predvremeni izbori ???

I narodot odbra kako shto odbra, shto znachi deka povekjeto makedonci se pozadovolni so VMRO-DPMNE otkolku so SDSM.Toa e demokratija, neli ?


    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:19
Меси не се вади на муабетот повеќето... Па вмро во 2008 направи страшен бум, и прегази се што му излезе на патот... за 4 години СДСМ припоил кон себе 100 000 од неговите гласови и дополнителни 50 000 од другите... Што значи дека аминот кон вмро е драстично намален... за цели 100 000 гласа... размисли малку... дали тоа значи дека македонскиот народ го сака сеуште вмро или за 4 години огромна маса на луѓе му свртела грб....
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: pecok
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:22
Доста се расправате. Ниту едните ниту другите мислат на народот. Само за власт и сопствен интерес се борат. Аман.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:22
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Искрено 3 пратеника добиени со само 2000 и кусур гласови искрено за мене е нефер... ако тврди дијаспората дека имаме над 100 000 иселеници а гласале 2-3000 само, тука нешто не штима.


Da ne se vrakjame nazad zoshto glasachkiot broj vo dijasporata e takov kakov shto bidna, no mozhe da se kazhe deka toj sosema go reprezentira presekot na makedoncite koi zhiveat tamu.

Da beshe toj broj i stostruko pogolem odnosot na raspredelenite glasovi kje beshe gore-dolu ist.

Toa e kako shto beshe na izborite vo Amerika. Na vtorata kandidatura na Bush glasashe samo 30% od amerikansoto glasachko telo, a Bush pobedi so 16%. Nikoj ne mozhe da protesira zoshto toj stana pretsedatel samo so 16% oficijalna podrshka bidejki izborite bea otvoreni i demokratski i onie 30% go reprezentiraat glasachkiot sentiment na seto glasachko telo.


Zatoa treba da se smeta deka ovie tri patenici gi pretstavuvaat stoticite iljadi makedonci koi zhiveat vo dijasporata, bez obzir so kolkav broj ili procent pobedile na izborite.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Не станува збор ,што победиле старите...,туку станува збор за тоа што овде нема нормален живот,не можеш нормално работа да најдеш,во се сме последни во регионот,повторно излегува како во минатите времиња,кога сите беа комунисти и за грош се продаваа,се пишуваа комунисти за стан,место ,работа,..менталитетот воопшто не се сменил,е таа е победата,народот не се снаоѓа со ново и демократија,премногу е сиромашен за да свари напредок,само му даваш трошка и маката си ја кркал,затоа и 500 години бил под турско,сега нема скоро никаква разлика,чаушите ќе се разлокаат ,поданиците ќе се стрват,продолжува сагата...Pa neli zatoa imavme predvremeni izbori ???

I narodot odbra kako shto odbra, shto znachi deka povekjeto makedonci se pozadovolni so VMRO-DPMNE otkolku so SDSM.Toa e demokratija, neli ?


    


Пријателе демократија е едно,глад за власт и локање крв е друго, но цаките кои се употребуваат да тој народ ги одбере баш ДПМНЕ сега со олку пратеници е трето...само по две години да не бара премиерот пак доверба за нови 63 пратеници,оти ДУИ нешто друго кажа..ама дотогаш ќе се потрошат парите од последниот кредиттуку ајде да не ја гледаме толку иднината во светло,да им дадеме шанса на старите да просветлат.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:27
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Меси не се вади на муабетот повеќето... Па вмро во 2008 направи страшен бум, и прегази се што му излезе на патот... за 4 години СДСМ припоил кон себе 100 000 од неговите гласови и дополнителни 50 000 од другите... Што значи дека аминот кон вмро е драстично намален... за цели 100 000 гласа... размисли малку... дали тоа значи дека македонскиот народ го сака сеуште вмро или за 4 години огромна маса на луѓе му свртела грб....Nikoj ne tvrdi deka istata brojka na narod go podrzhuva VMRO-DPMNE kako i porano, no nepobien fakt od rezultatot na izborite e deka pogolem del od narodot povekje veruva vo ovaa partija otkolku vo SDSM.

I toa e demokratija.


Na slednite izbori mozhebi toa kje se smeni.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Искрено 3 пратеника добиени со само 2000 и кусур гласови искрено за мене е нефер... ако тврди дијаспората дека имаме над 100 000 иселеници а гласале 2-3000 само, тука нешто не штима.


Da ne se vrakjame nazad zoshto glasachkiot broj vo dijasporata e takov kakov shto bidna, no mozhe da se kazhe deka toj sosema go reprezentira presekot na makedoncite koi zhiveat tamu.

Da beshe toj broj i stostruko pogolem odnosot na raspredelenite glasovi kje beshe gore-dolu ist.

Toa e kako shto beshe na izborite vo Amerika. Na vtorata kandidatura na Bush glasashe samo 30% od amerikansoto glasachko telo, a Bush pobedi so 16%. Nikoj ne mozhe da protesira zoshto toj stana pretsedatel samo so 16% oficijalna podrshka bidejki izborite bea otvoreni i demokratski i onie 30% go reprezentiraat glasachkiot sentiment na seto glasachko telo.


Zatoa treba da se smeta deka ovie tri patenici gi pretstavuvaat stoticite iljadi makedonci koi zhiveat vo dijasporata, bez obzir so kolkav broj ili procent pobedile na izborite.


Тоа мене ми кажува друга работа... Дека искрено на македонците во дијаспората не им е гајле за парламентот во мк, и одлучиле да не гласаат, но лошото е што со само 300 гласа се станува пратеник... Тоа за мене не е рефлектирање на волјата на македонците во дијаспората.... И сега овие 3 легитимно избрани со само 2-3000 гласа, имаат полно право како и тие тука за кои е потребно најмалку 8000 гласа за да се стане пратеник... повторен апсурд.... ако биле запишани 7500 во изб. список во дијаспората а гласале помалку од 50 % за мене е пропаднато и неважечко гласање... а за американците, тие можат и да се натртат со гол гз, па јас сигурно нема да ги копирам.... секој за себе.... тие таму, ние ваму.....

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:34
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Не станува збор ,што победиле старите...,туку станува збор за тоа што овде нема нормален живот,не можеш нормално работа да најдеш,во се сме последни во регионот,повторно излегува како во минатите времиња,кога сите беа комунисти и за грош се продаваа,се пишуваа комунисти за стан,место ,работа,..менталитетот воопшто не се сменил,е таа е победата,народот не се снаоѓа со ново и демократија,премногу е сиромашен за да свари напредок,само му даваш трошка и маката си ја кркал,затоа и 500 години бил под турско,сега нема скоро никаква разлика,чаушите ќе се разлокаат ,поданиците ќе се стрват,продолжува сагата...Pa neli zatoa imavme predvremeni izbori ???

I narodot odbra kako shto odbra, shto znachi deka povekjeto makedonci se pozadovolni so VMRO-DPMNE otkolku so SDSM.Toa e demokratija, neli ?


    


Пријателе демократија е едно,глад за власт и локање крв е друго, но цаките кои се употребуваат да тој народ ги одбере баш ДПМНЕ сега со олку пратеници е трето...само по две години да не бара премиерот пак доверба за нови 63 пратеници,оти ДУИ нешто друго кажа..ама дотогаш ќе се потрошат парите од последниот кредиттуку ајде да не ја гледаме толку иднината во светло,да им дадеме шанса на старите да просветлат.


Rabotata zavrshi.

A toa, koj kako mamel glasachi i koj kako i zoshto glasal kako shto glasal, sega se izlishni muabeti.

Inku kako kje bide, shto kje bide i dali kje bide vo idnina, ke znaeme koga kje bide... da ne mu kroime kapa na neroden Petko.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Меси не се вади на муабетот повеќето... Па вмро во 2008 направи страшен бум, и прегази се што му излезе на патот... за 4 години СДСМ припоил кон себе 100 000 од неговите гласови и дополнителни 50 000 од другите... Што значи дека аминот кон вмро е драстично намален... за цели 100 000 гласа... размисли малку... дали тоа значи дека македонскиот народ го сака сеуште вмро или за 4 години огромна маса на луѓе му свртела грб....Nikoj ne tvrdi deka istata brojka na narod go podrzhuva VMRO-DPMNE kako i porano, no nepobien fakt od rezultatot na izborite e deka pogolem del od narodot povekje veruva vo ovaa partija otkolku vo SDSM.

I toa e demokratija.


Na slednite izbori mozhebi toa kje se smeni.
Ако ги сумираше резултатите ќе видиш дека СДСМ и помалите партии имаат исто и повеќе гласови од Вмро... тоа не е позитива на македонското гласачко тело, и не е рефлексија дека народот го сака вмро.... рефлексија е ако една партија убедливо победи и притоа сите останати заедно неможат да ја стигнат...

А во овој случај вмро 410 000 гласа, а сдсм и останати 370 000 + 55 000 гласа.... тоа е рефлексија, тоа дава легитимно право.. тоа значи дека народот не го сака вмро веќе ... тоа е големо црвено светло за вмро....искрено не зборете од инает... очигледно е дека вмро е всушност поразен, а со сила го правите победник.... да беше како пред 4 години, па да симнам капа и да кажам недостижен е.... ама овојпат гласачкото тело се расцепи на пола.... тоа уствари треба да го заплаши вмро дека нешто не штима.... 500 000 гласачи се против власта... тоа е 1/4 од цела македонија. тоа е 1/3 од вкупно гласачко тело.... тоа е многу...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:46
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Тоа мене ми кажува друга работа... Дека искрено на македонците во дијаспората не им е гајле за парламентот во мк, и одлучиле да не гласаат, но лошото е што со само 300 гласа се станува пратеник... Тоа за мене не е рефлектирање на волјата на македонците во дијаспората....


Ama toa se obiduvam da ti objasnam.

Kako prvo, ovie predvremeni izbori bea taka nabrzina organizirani shto lugjeto od dijasporata ne bea nitu asolno izvesteni shto se sluchuva. Potoa moraa za nedela-dve da se stokmat so vazhechki pasoshi i da se prijavat na glasachkite listi. Na krajot trebashe da glasaat iskluchivo lichno vo ambasadite i konzularnite pretstavnishtva, shto za nekoi makedonci znacheshe patuvanje so iljadnici kilometri.

Jasno ti e sega zoshto se prijaveni tolku malu makedonski glasachi od dijasporata?

So ova ne negiram deka postojat i nezainteresirani glasachi kako shto gi ima takvi so iljadnici i vo Makeodnija.

No rabotata e shto reshavaat onie koi glasaat i tie se onie koi gi reprezentiraat i tie koi apstinirale od glasanjeto.

Zatoa na ovoj forum postojano im velam na site onie koi se izjasnuvaat deka nema da glasaat da ja preispitaat taa svoja odluka bidejki so otkazhuvanjeto im davaat polno pravo na drugite da odluchuvaat za niv.

Tokmu zatoa, na primer, nie vo Amerika i Kanada so lichni avtomobili gi zemame lugjeto na glasanje, osobeno postarite i iznemoshtenite koi inaku ne bi se odluchile da izlezat od doma. Sekoj glas e biten oti sekoj glas se broi i mozhe da go pretstavuva onoj teg na vagata koj kje go poturni tasot na drugata strana.

Najneodgovorna rabota za eden gragjanin kako aktiven chlen na opshtetsvoto e da kazhe deka toj nema da glasa. A najnedoblesno e potoa da kritikuva i da se plache na izbornite rezultati i na onie koi pobedile vo izborite.

Ima edna dobra pogovorka kaj mene: if you don't use it, you will loose it!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:52
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


[]Ако ги сумираше резултатите ќе видиш дека СДСМ и помалите партии имаат исто и повеќе гласови од Вмро...


Kako prvo, jas s'e ushte sum partijski nepredelen, pa ne zboruvam nitu od pozicija na branenje, nitu od inaetenje.

Ama ako sakash da bidesh realen, togash ili sporeduvaj procenti megju VMRO i SDSM ili sporeduvaj procenti megju VMRO+koalicijski partneri so SDSM+ koalicijski partneri.

Ne odi sporeduvanje na VMRO so DSM+koalicija. Toa e kako da se sporeduvaat babi i zhabi.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:57


Еве ви ги резултатите од на сајтот на http://217.16.84.11/Default.aspx - Државна изборна комисија од досега обработените податоци. Ги има сите податици и конкретно по изборни единици, па споредувајте, анализирајте, коментирајте...
Од мене добра ноќ големо%20гушкање
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 02:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


[]Ако ги сумираше резултатите ќе видиш дека СДСМ и помалите партии имаат исто и повеќе гласови од Вмро...


Kako prvo, jas s'e ushte sum partijski nepredelen, pa ne zboruvam nitu od pozicija na branenje, nitu od inaetenje.

Ama ako sakash da bidesh realen, togash ili sporeduvaj procenti megju VMRO i SDSM ili sporeduvaj procenti megju VMRO+koalicijski partneri so SDSM+ koalicijski partneri.

Ne odi sporeduvanje na VMRO so DSM+koalicija. Toa e kako da se sporeduvaat babi i zhabi.

Сакам да ти споредам дека СДСМ, ВМРО-НП, ЛДП, ОМ, Достоинство и уште мн. други помали се всушност тие кои гласноговореа против владата на вмро....
Не ги собирам вмро и дуи против остали....

исклучиво македонскиот електорат вмро како партија која направи лом 2006 и 2008, победи со огромна разлика, и сега 2011..... колку е стопена таа разлика и колку од македонското гласачко тело е против вмро...
нема мешање баби и жаби.... тоа е доказот... 2006 и 2008 сите партии вклучувајќи ги и албанските да се споеја неможеа да го стигнат вмро, а сега разликата е во корист на опозициските партии.... нивна грешка беше што отидоа сите соло и не направија окрупнување во еден блок.... но тоа допрва ќе следи, за локалните, помалите ќе се спојат во еден блок и остро ќе нападнат, додека сдсм дотогаш ќе омасови уште повеќе.... тука е крајот...
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 03:08
E dobro de, toa pokazhuva deka partiite se osvestuvaat i ako sakaat da se doberat do vodechkata pozicija kje morat da se sobiraat vo koalicija bez obzir dali megjusebno se ljubat ili ne. Toa e onoa - neprijatelot na mojot neprijatel e moj prijatel. Brak od interes.

I tochno e deka s'e teche i s'e se menuva, pa VMRO-DPMNE povekje nema tolkava podrshka od narodot kako i porano.

No faktite ostanuvaat fakti - VMRO-DPMNE pobeduva so najgolem broj glasovi i negovata koalicija kje bide na vlast i slednite 4 godini, neshto shto opozicijata ne smeeshe da go dozvoli so izbrzanite predvremeni izbori. Nestrplivosta, alchnosta i nerelanoto previsoko mislenje za sebe ja odnese do gubitok so vremetraenje od 4 godini !

Sega mozhat da se teshat oti izgubile so poglem broj glasovi od porano, no toa ne menuva nishto vo gubenjeto.

I podaruvanjeto nov chetirigodishen mandat na svojot sopernik.


Ako toa go gledaat kako pobeda, togash pretstavuva ubav primer na Pirova pobeda. Ja izgubija koshulata i proglasuvaat deka se pobednici.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 03:17
Дали ќе бидат нови 4 години тоа никој не го знае.... Локалните избори секогаш биле еден вид тест за парламентарните, така да за година или две ќе имаме локални, на кои верувам дека сдсм и останатите партии ќе доминираат... губењето на локалните избори по автоматизам значи и губење на 50 % од власта во нивните раце....тоа најавува крах на вмро, тоа е факт. Доколку тоа се случи повеќе од сигурен сум дека ќе има повторни предвремени избори..... Дефинитивно ако нешто не се промени во работата на новата влада т.е ако го задржи старото темпо демек реформаторско, нема далеку да бутка....
така да не би предвидел баш 4 години...

башка што за македонија допрва доаѓаат тешките денови, денови на враќање на кредитите кои сите ќе ги осетат на своја кожа.... сепак 550 милиончиња за рата на грбот на граѓаните ќе бидат преголем товар... незадоволството ќе расте, тоа ќе го осетат сите, а башка што опозицијата ќе биде премногу силна и тешко позицијата да ги издржи сите нејзини налети.... посебно тоа што ќе мора сега на секоја седница да присуствуваат сите пратеници од позицијата како би можеле да си гласаат закони по свој терк.....
4 години се голем збор да се каже...-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 03:20
Ah, povtorno predvremeni izbori...

OK, otom - potom.

Da ne mu kroime kapa na neroden Petko.

Aj, dobra nokj!
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 03:52
Ah, kako na nekogo mu e tesko vecerva, kako samo zmija go apna koga pobara predvremeni izbori, zasto mislese deka e mnogu jak, ili pak deka blefot ke mu uspee.

A za ovie so zalat za komunjarite, poarno bi bilo da gi izbrkate na kloci onie bitangi okolu rosaviot bandit, da se izberat novi lugje vo toa sdsm ne optovareni od prethodniot sistem nitu pak od tranzicijata, da se zafatat so reformi na partijata, so ke im odzeme edno 2-3 god. taman da bidat spremni za naredni izbori.

Ako so ovaa postava komunjarite pak izlezat na izbori, togas definitivno so mentalniot sklop na samite clenovi vo sdsm nesto ne e vo red.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 05:56
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Дали ќе бидат нови 4 години тоа никој не го знае.... Локалните избори секогаш биле еден вид тест за парламентарните, така да за година или две ќе имаме локални, на кои верувам дека сдсм и останатите партии ќе доминираат... губењето на локалните избори по автоматизам значи и губење на 50 % од власта во нивните раце....тоа најавува крах на вмро, тоа е факт. Доколку тоа се случи повеќе од сигурен сум дека ќе има повторни предвремени избори..... Дефинитивно ако нешто не се промени во работата на новата влада т.е ако го задржи старото темпо демек реформаторско, нема далеку да бутка....
така да не би предвидел баш 4 години...

башка што за македонија допрва доаѓаат тешките денови, денови на враќање на кредитите кои сите ќе ги осетат на своја кожа.... сепак 550 милиончиња за рата на грбот на граѓаните ќе бидат преголем товар... незадоволството ќе расте, тоа ќе го осетат сите, а башка што опозицијата ќе биде премногу силна и тешко позицијата да ги издржи сите нејзини налети.... посебно тоа што ќе мора сега на секоја седница да присуствуваат сите пратеници од позицијата како би можеле да си гласаат закони по свој терк.....
4 години се голем збор да се каже...hahah, gladna kokoska proso sonuva, uste ne se do kraj izbroeni glasovite od ovie izbori a ovoj pak zagovara novi izbori.
Da, predvremeni izbori moze da ima, ama za toa treba da odluci idnoto parlamentarno mnozinstvo, ili pak da si bidat vo redoven termin za 4 god. so mora da se priznae deka e mnogu dolg period za edna partija koja so veke 5 godini e vo opozicija a ke bide i vo narednite 4-ri, za edna siromasna partija so malku bogati poedinci.

vo sekoj slucaj nrgmkd, ne se bavi so prognozi, zasto ne ti idat bas prognozite, odnosno ne deka ne ti idat tuku totalno i gi promasuvas.

Denesnite izbori se uste edna potvrda deka narodot ja podrzuva politikata na segasnata i idna vlada, odnosno deka gi podrzuva i Skopje 2014 ( jas sum delumno protiv toj proekt ), i zicarnicata na Vodno, i nabavkata na novi avtobusi vo Skopje, i za izgradbata na eden kup igralista i teniski tereni za mladite odnosno narodot konstantno vo ovie 5 god. dava podrska i za prerodbata i za prerodba prosirena i za manifestot.

PS i povtorno rosaviot bandit go navredi mnozinstvoto na narodot so negovata izjava "narodot e vo pravo duri i koga gresi".
kakva ironija od eden politicar koj verovatno ako  ima pravda ke zavrsi vo zatvor vo naredno vreme.
-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Mayden
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 08:24
Што е проблемот со народов? Толку ли се малоумни,глупи или изнапулирани.КАКО МОЖЕ СЕУШТЕ ДА ГЛАСААТ ЗА ГРУЕВСКИ, македонскиот диктатор.Луѓево немаат пари, и пак, гласаат за ГРУЕВСКИ!! Неможам да најдам работа, а ми бараат членска книшка, зарем тоа е повредно од диплома?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 12:35
Ако бидеме искрени и ја прифатиме реалноста сите треба да си признаеме дека изборите ја покажа народната воља. Излезеноста ги изненади и самите партиски штабови, избирачки одбори па дури и странските преставници. Се оствари она што некаде порано го спомнав- сите си гласаа за своите. Според бројот на гласови кои ги добија се виде дека се престроија и се вратија во нивните редови. Во глобала изборите поминаа во најдобар ред. Како директен учесник во изборниот процес имам забелешки само на работата на ДИК.
Наиме сите ние кои вчера вечер и денес до раните утрински часови дремевме пред општинските изборни одбори  имавме куп забелешки кои веројатно ќе останат само наши забелешки.
1. Формирање на ИО- односно делегирање просветни работници за членови на ИО. Зарем малку дипломирани правници и правни техничари имаат во
 државна и јавна администрација има па тие се фатиле токму за даскалите?
2. Зошто во ИО дозволија да има членови од редот на партиите (само од СДСМ и ВМРО) кога се знае дека ќе ги застапуваат партиските (а не изборно-државните) интереси? Како да се одржува редот кога тие меѓу себе се препукуваат, се гледаат со недоверба, не го почитуваат доволно ИО од редовите на администрацијата бидејки одговараат само пред својата парртиска келија?
4. Набљудувачите од редовите на партиите -едноставно го прекинуваат, саботираат изборниот процес, постојано поставуваат некои неосновани барања и доколку не им се удоволат реагираат бурно неводејки при тоа сметка за гласачите и членовите на ИО.
5. Набљудувачите од МОСТ и другите невладини организации-запишуваат во своите записници по свое убедување без да ја отсликаат реалната слика. Веројатно во желбата да се докажат пред своите работодавци не ги спомнуваат вистинските туку делумните настани.Сите се изјаснија дека овие набљудувачи во своите забелешки запишуваат без да се даде можност за демант, приговор дека и не било баш така како што е опишано.
6.Слаба обука на ИО како и конфузија на обучувачите. Едноставно го пречитуваа прирачникот кој иоле паметен човек знае сам да го прочита и да постапи по него.
7. Недоволна информираност на пополнување на записниците. Сите едногласно се прашуваа како може за оригинал да се смета записник кој е фотокопија и на кој јасно се гледа исфотокопиран печат?Зарем  при толку ангажиани лица не можеа да удрат оигинал печат за да се знае важноста на тој меретен образец?
Лугето искажаа куп забелешки и колу постапката на броење.
По логика на нештата ако се постапи според дадените попозиции- да се средуваат материјалите по пликоа, да се спакуваат материјалите, да се читаат ливчињата едно по едно и да се покажуваат-тоа МОРА да го прави претседателот-Како тогаш некои стасале толку брзо да се нацртаат пред општинските ИО и да си заминат дома рано, а оние кои оделе по закон да заглават до утинските часови.Зарем ДИК не знае колку време треба за извлекување од кутија ливче по ливче, покажување, селектирање водење записникзбунетост
За мене  ДИК потфрли.-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 12:36
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Извини пријателе,веќе забегуваш,но за честа не ти навлегувам,ама ОВДЕ ИМА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МОЛК ВО МАТИЧНАТА ЗЕМЈА,со објавување ,славање на резултати кои предвреме се презентираат.
Спореди го со вчерашното гласање на болните,војската ,затворите,кои ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА се затворени и дури ДЕНЕС ПО 19 .00 часот ќе бидат отворени.
Таму во дигиспората ,можеби имаат право избирачките одбори да ги избројат гласовите,но НЕМААТ ЗАКОНСКО ПРАВО ДА ГИ ОБЈАВУВААТ.
МАТИЧНАТА ЗЕМЈА НЕ ЗАВРШИЛА СО ИЗБИРАЊЕ;А КОЛКУ ЗНАМ НИЕ ОД ОВДЕ ГО СПРОВЕДУВАМЕ ГЛАСАЊЕТО ;А НЕ ТИЕ ТАМУ;КОИ ИМААТ ПРАВО НА ГЛАС НО ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ.Законите се такви какви што се, ако тебе не ти одговараат, тоа е само твој проблем, а не на државата, дијаспората и слично.
За каков молк говориш кога гласањето во Австралија не завршува според македонско време, туку според австралиско?! Гласањето во Австралија било завршено и нормално е потоа секој да смее да излезе со какви сака податоци. Каков молк во Австралија кога таму гласањето било завршено според нивно, а не македонско време? По завршување на гласањето изборен молк не може да има. Броењето на гласовите во дијаспората започна веднаш по затворањето на гласачките места. Броењето на гласовите на војската, болните и затворениците не започна затоа што тие живеат во Македонија, а во Македонија сите нешта се прават според македонско, а не австралиско време. А и гласовите во Австралија не ги објавија избирачки одбори, туку неофицијални извори. Затоа нема никакво прекршување на законите.


Абе така Македон-че кажи си ја работата во што лежи зајакот,мене не ми одговара,ЗНАЧИ ОВДЕ ПРАВИТЕ ЗАКОНИ КАКО НА НЕКОИ ИМ ОДГОВАРА ЗА ДА ГИ МАЛТРЕТИРААТ ДРУГИТЕ.
Ова е веќе позната форма на диктатура,донесена без консезус,аедно со сите,а тоа ти го кажав и во поимот ДРЖАВА,што е и кон што се стреми,а кај нас како се ЗЛОУПОТРЕБУВА.


Самиот се бунтуваш против нешто, а потоа, кога ќе добиеш објаснување, велиш дека некој кроел закони за да малтретира некого. Никаде не пишува дека законите се носат со консензуз. Законите се носат со опрделен вид мнозинство. Кратко и јасно, без многу философии. Дали тоа мнозинство ќе биде просто, апсолутно или двотретинско е друго прашање. Со консензус не мора да се носи ништо. Време кога сите закони се носеа едногласно, заврши со падот на минатиот систем. Во демократијата така стојат нештата.

-------------


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 12:49
Овде гледам колку си ти контрадикторен,еднаш велиш дека ПОМИНА времето на едногласно носење,закони,а ова со ДПМНЕ ,што е ако не е едноумие,зошто беа тие 63 пратеници,па на претходните избори се извојуваа толку пратеници,баш за тоа да се донесуваат закони,само по нивни кеф,тука нема демократија,тоа е ЕДНОУМИЕ.
Ако сега че носат закони со уште попаметни.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 12:56
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Овде гледам колку си ти контрадикторен,еднаш велиш дека ПОМИНА времето на едногласно носење,закони,а ова со ДПМНЕ ,што е ако не е едноумие,зошто беа тие 63 пратеници,па на претходните избори се извојуваа толку пратеници,баш за тоа да се донесуваат закони,само по нивни кеф,тука нема демократија,тоа е ЕДНОУМИЕ.
Ако сега че носат закони со уште попаметни.


Дали се читаш како самиот си противречиш?
Кој и да го донел законот, го донел со соодветно мнозинство, соодветна постапка, во соодветна институција. Во Собранието, тие 63 пратеника кои ги споменуваш, не го донесоа кришум, го донесоа на седница, каде што имаше јавна дебата, на која учество можеше да земе секој од останатите 57 пратеника, а секако, потоа и слободно да гласа. Ако некој не го искористил правото на глас и не учествувал во дебатата, зарем некој друг му е виновен? Демократијата значи водење на сите нешта во согласност со волјата на мнозинството, кое на слбодни, фер и демократски избори добило мандат да ја води државата. Што е тука нејасно, навистина не знам. Тоа е демократија.-------------


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 12:57
stvarno ne mozam da gi razberam....sekoj den na soping u solun....kafici puni do bezsvest za vreme na rabota.....veke jugo si cigan ako vozis....se vozat od dobra podobra kola.....nemaat leb da jadat .....a glasaat za grujo bog da cuva i da brani....abe ovi 450 000 ne se normalni zimi se..... neznam so da kazam........glasaat za najgolemiot grobar GRUJO.....koj nisto ne napravi samo kradese.....od negovata rabota ne vidovme niso.....barem eden stub da napravese....

nenzma kako ne glasaat za najgolemito borec Brane.....on zverot se najdobro napravi za drzavava....niti nesto ukrade .....se on izgradi....na siptarite on ne im dade drzavjanstva....on saka da go resi problemov so imeto nikoj drug nejke.....se e on najdobar.....

stvarno ne mi e jasno kako moze 6-7 izbori po red debilniov narod da glasa se za edna partija......i zlea do ovie 350 000 so glasaa za BRANE....tie se u pravo ....iako nekoj stalno pobeduva

ili kako sto bi rekol nasiot najzasluzen BRANE za ovaa drzava zamisli koja hrabrost(drskost):
NARODOT e vo pravo i koga gresi C C C C C
Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 13:08
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Овде гледам колку си ти контрадикторен,еднаш велиш дека ПОМИНА времето на едногласно носење,закони,а ова со ДПМНЕ ,што е ако не е едноумие,зошто беа тие 63 пратеници,па на претходните избори се извојуваа толку пратеници,баш за тоа да се донесуваат закони,само по нивни кеф,тука нема демократија,тоа е ЕДНОУМИЕ.
Ако сега че носат закони со уште попаметни.


Дали се читаш како самиот си противречиш?
Кој и да го донел законот, го донел со соодветно мнозинство, соодветна постапка, во соодветна институција. Во Собранието, тие 63 пратеника кои ги споменуваш, не го донесоа кришум, го донесоа на седница, каде што имаше јавна дебата, на која учество можеше да земе секој од останатите 57 пратеника, а секако, потоа и слободно да гласа. Ако некој не го искористил правото на глас и не учествувал во дебатата, зарем некој друг му е виновен? Демократијата значи водење на сите нешта во согласност со волјата на мнозинството, кое на слбодни, фер и демократски избори добило мандат да ја води државата. Што е тука нејасно, навистина не знам. Тоа е демократија.Врти се во круг до миле-воље,ако вие градите нови принципи овде ,каде едноумието е нова денократија на мак.начин,алал ви вера,демек тие со 63 пратеници ,а овие да гласале или не,се знае исходот,абре зборуваме за тоа како се прават како ќе им текне,никој не го зарезува другиот,па дури и да им добри амандмани,а згора на тоа имавме голем број на примери ,каде не прифаќаа ништо,и по не полн месец ги преработуваа предлозите и ги презентираа како нивни,демек се способни за ресавска школа.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 13:27
Originally posted by Македон Македон напиша:

Во демократијата така стојат нештата.

Е ама демократијата она вистинската мисли за добро спроведувани закони.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 14:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Во демократијата така стојат нештата.
Е ама демократијата она вистинската мисли за добро спроведувани закони.


Za dobroto sproveduvanjeto na zakonite odgovara policijata i sudstvoto.

Demokratijata nema nishto so toa. Taa ima samo so donesuvanjeto na tie zakoni, a nivnoto sproveduvanje voopshto ne e demokratija tuku obvrska i vo krajna konsekvenca nuzhna prisila na odrzhuvanje red i poredok od soodvetnite institucii tokmu vrz onie koi demokratski gi odbrale.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 16:38
Значи таква е ДЕМОКРАТИЈАТА кај нас,принцип АРАБИКА,сечи глава на лице место,Љубе веднаш го заклаа,Ѓунер го исселија,сега...,ај да видиме како функционира во Дијаспората.
Добро во историски рамки не е ништо чудно,тогаш ,се определувало кој кого ќе заколи,а сега малку по префинето..Меси сигорно зборуваш за овие закони???

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 17:31
Mislam deka ednash ti preporachav prvin da si gi smirish nervite i priberesh mislite pred da replicirash ako sakash da bidesh razbran.

Vo sprotivno se dobiva vpechatok deka nediskriminirano i neprekinato se rasfrash so neiscrpen gnev i otrov po site strani.

Izvini, ama jas nishto ne te razbiram, samo chuvstvuvam deka od tebe blika neogranichena negativna energija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 18:19
Од целава приказна највеќе доби ДУИ...
за што ли сега ќе се испазарат...?размислување


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 19:08
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислувањеНе мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.

-------------


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислувањеНе мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.
 
Ако коалицира ВМРО со ДПА тогаш ДУИ ќе коалицира со СДС и со ДПА, па ќе имаат изговор да го срушат Грујо. Затоа, што е сигурно, сигурно е. намигнување


-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Јуни.2011 во 19:29
Originally posted by Македон Македон напиша:


Не мора да значи. ВМРО-ДПМНе може да коалицира со ДПА, бидејќи и така би имале над 60 пратеници, односно потребно мнозинство во Парламентот. Патем, бројот на албанските пратеници се намали.

Да не се лажеме сега...
ВМРО -то проба еднаш да ја истурка приказната за коалиција со помалубројните ДПА...
ама не оди тоа така...
па мораа да коалицираат со ДУИ...

и така, ДУИ е моментално единствена опција...
се разбира, ако они сакаат...
ама се си има цена...
па и нивната лојалност...намигнување

П.С. Е да..
сега ги има само 25...
а нели како бројка жители се 25%...
ама 25 од 125 не е 25%...
ќе да е помалку...
или ова има врска со Донтовиот модел за број на пратеници...намигнувањеИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk