IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фото... што?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фото... што?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:04
..........................

Изменето од Glecin - 04.Јуни.2011 во 22:48
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:06
Originally posted by metomax metomax напиша:

Dobro si go "editiral" potpisot na fotografijata,photoshop li koristese?

Мето за ова имаш гајба пиво!!!!!! Доџи вамо да те пољубим у сису
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:07
Originally posted by pecok pecok напиша:

Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Не, оние што плаќаат, го прават тоа зошто добиваат подобар производ Добар е GIMP, ама Photoshop е кралот А цената на фотошоп е само зрно прашина за оние што вистински се бават со фотографија...


Мислиш за оние што се бават со дигитално сликарство. Зошто видиш има разлика од фотограф до „дигитален сликар“. На првиот алат му е фотоапаратот на овој вториот алат му е фотошоп а фотоапаратот му е само обичен плаг-ин за фотошоп.

Мислев на оние што професионално се бават со фотографија, секако.
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:09
Не си свесен колку си уфилман :) Продолжи со светските музеи и елитните кругови и остави не нас "медиокритетите" да си правиме корекција на бои во фотошоп и да ја убиваме фотографијата.
Сега ќе направам една секвенцијална со кракован фотошоп и ДИГИТАЛЕЦ кој вади полоши од смената за да потоа следи аплоадирање во категорија (погодуваш) ФОТОГРАФИЈА и со тоа ќе ја намалам вредноста на вашето светско фотографско наследство за уште една стапкa :)      
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:17
Не сте вие криви. Така ве научиле.

Еве една и од мене, за различен тренинг.
http://foto.evolucija.mk/train-crossroads-bw
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:27
Pravata fotografska umetnost e onaa pravena so camera obscura. Zemesh kutija, napravish edno malo dupche, namachkuvash od zadi fotoosetliv zhelatin... hm.hm.hm... toa e umetnichka fotografija, prsti da izlizhish !

A ne potoa, koga izmislija nekakvi objektivi, rolni filmovi... pa pochnaa da shtrakaat site mediokriteti.

Abe ajde!



Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:32
Ајде ќе ја насочам дискусијата на друга страна. Пецо, ги разгледав твоите фотки и освен макро фотографиите и оние со маглата, во скоро ниедна друга не можам да видам посебна убавина или уметност. Ни ја не сум многу подобар, но еве веќе дека имаше линк, оди на flickr кај Глецин, може ќе добиеш некоја подобра идеја (Глецин твоите портрети имаат некоја посебна магија, секоја чест). Често во твоите фотографии гледам сликани некои споменици или работи што ги гледаме секојдневно (ете има од Прилеп и од Скопје), што е ок, но искрено мислам дека не ги имаш претставено на никаков посебен начин, односно на моменти би можел да помислам дека некој поминал и ги штракнал со мобилен... Не велам дека немаш фотографии кои се вредни за гледање, но споредено со други на форумов, сигурен сум дека треба уште многу фурни леб да изедеш

Не сакам да те омаловажувам, напротив, од овој форум можеш само повеќе да научиш и би те посоветувал и ставот да ти биде таков, да бидеш малце поотворен. Вака како што зборуваш, нема да стигнеш никаде, верувај ми
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:33
А што мислат твоите елитни пријатели (од светските музеи) за скенирањето? Ѓаолцка работа?

Не знам дали е поголем медиокритетот од композицијата со железничката или потписот со црните букви.

Изменето од procokal - 01.Јуни.2011 во 21:40
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:34
Тоа ти е. Свадбарски фотограф збори за уметничка фотографија.

И повторно не се прави разлика од фотограф и „дигитален сликар“ на кој фотоапаратот му е фотошоп плугин.

Јасно ми е. Еден куп фотошопери нормално е да го бранат нивниот начин на работа колку и да е погрешен. Се фатиле на оро и сега мора да играат. Јас повеќе практикувам да свирам, а другите да играат по моја музика, хехе.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:36
pecok, dali imash nekogash vlezeno vo kolor fotolaboratorija ?

Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:40
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:43
Originally posted by pecok pecok напиша:

Тоа ти е. Свадбарски фотограф збори за уметничка фотографија.

И повторно не се прави разлика од фотограф и „дигитален сликар“ на кој фотоапаратот му е фотошоп плугин.

Јасно ми е. Еден куп фотошопери нормално е да го бранат нивниот начин на работа колку и да е погрешен. Се фатиле на оро и сега мора да играат. Јас повеќе практикувам да свирам, а другите да играат по моја музика, хехе.

Претеруваш со коментарите, симни се малце на земја другар, некоректно зборуваш... Ако некој е свадбарски фотограф или слика еротика, животни и не знам ти уште што, не го прави тоа помалку уметник од тебе, или пак од некои други фотографи... Пак ќе те посоветувам, пробај да научиш од луѓето на форумов, бидејќи како што гледам, доаѓаш ама тоталка неспремен! Еве почни од вечер, фурната работи нон стоп, топол леб и бурек има во секое време
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:44
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Ајде ќе ја насочам дискусијата на друга страна. Пецо, ги разгледав твоите фотки и освен макро фотографиите и оние со маглата, во скоро ниедна друга не можам да видам посебна убавина или уметност. Ни ја не сум многу подобар, но еве веќе дека имаше линк, оди на flickr кај Глецин, може ќе добиеш некоја подобра идеја (Глецин твоите портрети имаат некоја посебна магија, секоја чест). Често во твоите фотографии гледам сликани некои споменици или работи што ги гледаме секојдневно (ете има од Прилеп и од Скопје), што е ок, но искрено мислам дека не ги имаш претставено на никаков посебен начин, односно на моменти би можел да помислам дека некој поминал и ги штракнал со мобилен... Не велам дека немаш фотографии кои се вредни за гледање, но споредено со други на форумов, сигурен сум дека треба уште многу фурни леб да изедеш

Не сакам да те омаловажувам, напротив, од овој форум можеш само повеќе да научиш и би те посоветувал и ставот да ти биде таков, да бидеш малце поотворен. Вака како што зборуваш, нема да стигнеш никаде, верувај ми


А ги разгледа за 5 минути сите? Браво. Туку симболика јасна ти е? Three wise man? Bicycle? Само една фотографија таму има еден куп детали кои ти треба најмалку 10 минути да ги анализираш. Ама ете. Некој може за 5 минути да види 40 фотки и сите да ги анализира. Браво. Знаеш што е добра книга, добра слика, добра фотографија? Онаа што ќе те натера да мислиш, да си ги преиспиташ ставовите. Не онаа што изгледа добро на око. Ама ете, сите почнаа да се разбираат во уметност што стана жалосно. Фотографијата треба да испрати порака, а ако не знаеш за симболика за жал нема да ја видиш фотографијата. Исто е и со сликите, со книгите. There is a way and subway. The way is just to hide the subway. Don't judge the book by the covers. Што значи cover освен корица? Симболика, игра на зборови, игра со имиња, бои. Фотографијата треба да вришти. Ама не секој може да чуе.

п.с. На овој форум тешко да научи нешто човек. Има далеку подобри сајтови ама и од таму не се учи многу. Животот е најдобро школо. Туку знаеш дека до пред 50 години никој од уметниците не учел уметност, а најпознати автори на книги и до ден денес немаат учено книжевност. Школото е пречка а не едукација или како што вика Марк Твен I never let my schooling to interfere with my education.

Туку ај отворете една тема за симболика во фотографија и сликарство може и вие ќе научите нешто од мене. Може да почнеме со таинствената Мона Лиза која не е тајна за мене. Почнете вие, јас ќе дојдам да видам до каде сте со анализата и може и ќе ви појаснам некои работи. Леонардо паметен типац бил, и јас за среќа (или несреќа) го разбирам.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:48
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Originally posted by pecok pecok напиша:

Тоа ти е. Свадбарски фотограф збори за уметничка фотографија.

И повторно не се прави разлика од фотограф и „дигитален сликар“ на кој фотоапаратот му е фотошоп плугин.

Јасно ми е. Еден куп фотошопери нормално е да го бранат нивниот начин на работа колку и да е погрешен. Се фатиле на оро и сега мора да играат. Јас повеќе практикувам да свирам, а другите да играат по моја музика, хехе.

Претеруваш со коментарите, симни се малце на земја другар, некоректно зборуваш... Ако некој е свадбарски фотограф или слика еротика, животни и не знам ти уште што, не го прави тоа помалку уметник од тебе, или пак од некои други фотографи...


I vo ovie moderni vreminja ima lugje koi se ubedeni deka ginekolozite i pedijatrite (da ne zboruvam za psihijatrite) se pomalu lekari od kardiolozite i internistite.




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.