IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фото... што?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фото... што?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 17:52
Fotografijata e chuvstvo !!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 19:04
Опа излегоа на виделина еден куп фрустрации на нарцисот.
Значи те нервира кога некој со фотоманипулација за 2 мин создава подобра идеја од твоето целодневно маткање со смената. Конзервативизам за извоз. Уметност си е уметност, без разлика дали е едно не/планирано чкрап или играње со софтвер, светла и објективи итн да не се повторувам, ivotoyota веќе го напиша. Исто како сликар од реализмот да му каже на фотограф "aбе шо е ова вашево не е уметност, ние со месеци се шлакаме со четките а вие мавни чкрап на тоа апаратот и готово".

    
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 19:44
Види вака. Не викам јас дека дигиталното сликарство не е уметност. Јас викам дека тоа не е фотографирање. нема тука никаква нарцисоидност. Едноставно терминот фотограф има одредено значење кое се губи со дигитална обработка на сликите. Значи тоа не спаѓа во фотографија туку во „дигитално сликарство“. Не сум јас крив што се измешани работите. Јас едноставно се обидувам да ги кажам онакви какви што треба да бидат. Викам јас светот е отиден, а оваа тема ќе послужи само како доказ повеќе.

Еве пак линкот од овие имбецили слични на мене, одговорни за фото изложби во најпознатите музеи во светот, професори и остала „нарцисоидна багра“.

http://www.sfmoma.org/about/research_projects/research_projects_photography_over

(никој изглеа не го читна текстот таму, ниту виде кој ссе го застапува тоа мислење. туку како викаше Венко Андоновски? Ај да не ви кажувам тек тогаш ќе се исфрустрирате)

Фрустриан јас? Не би рекол. Можеби фрустрирани се оние кои не знаат да направат добра фотка па мора да си ги лечат фрустрациите со фотошоп.

Ама тоа ти е. Покажи му на будалата месечината он само прстот ќе го види (средниот нормално).


Моќта на медиокритетот е неверојатна. Повеќе се, што да се прави. Ама тоа не значи дека и јас треба да се приклучам кон медиокритетот. Пре би сакал медиокритетот да ме гледа како будала, ненормален, фрустриран з'ш така добивам повеќе отколку што медиокритетот мисли (фразата „медиокритетот мисли“ е еден од моите поомилени оксиморони)

Изменето од pecok - 01.Јуни.2011 во 19:53
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:22
heh, falese edna vakva tema no forumot. So denovi se navrakjam i citam po eden-dva posta. Sega bar imase text da se procita. Dodusa, vo najgolemite postovi imase najmalku sto da se procita ama toa ne mozes da go predvidis pred da citas. Ona sto ne mi e jasno e ogorcenosta kaj pecok. Photoshop e namenet za onoj sto saka da go koristi. Ako ne sakas, batali go. Ako nekoj pravi kolor korekcija na digitalni fotografii, mene povekje mi lici na mala dorabotka slicna na stavanje filtri i pravenje probni printovi na Durst, otkolku unakazuvanje na fotografijata. Toa sto denes tehnologijata go nudi, samo ja olesnuva primenata na umetnosta. I ako se vodis so toa nacelo, nema da go izgubis kaj fotografijata. Ednostavno takov e tehnoloskiot napredok. I ne sekoj moze da napravi dobra fotografija koristejki Photoshop. I za toa treba da imas talent, ne samo znaenje i brz kompjuter... Dali sum jasen za umetnickata strana.

@pecok
Dali ti koga odis na odmor, bagazot go tovaras na magare, i so cheza odis. Pa taka odele pred nekoe vreme.
I dali avtomobilot seuste ti pali na k*rbla. Neli za prevoz ne ti e potrebno nisto povekje od 4 trkala i sedista, ama umetnosta e vo vrtenjeto k*rbla, pa znaes kolku tocno da ja zavrtis, vo koe vreme, so koja brzina. A ovie tupacite deneska stavaat kodirano i elektronsko palenje. Pa uste i dalecinsko palenje.Umetnost, abe aj...
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:24
Najomileno mi e pak mene koga kje vidam kako mediokritetski stav vodi kon zakluchok deka drugite se mediokriteti ne primetuvajki deka dodeka se ograduva vekje do gusha e vo mediokritetskite vodi.

jas bi predlozhil da se smirish malku i malku povekje da gi otvorish ush*te i ochite.....!!!

Fotografijata e chuvstvo i se odeka nekoj so bilo sto predizvikuva chuvstva so svojata rabota bilo so fotografski aparat ili pak so skap objektiv ili pak so smena ili pak so photoshop....( brrr ne znam sto tolku SHIRISH STRAVOVI OKOLU PHOTOSHOPOT, KAKO INKVIZICIJA SI, vsushnost znam- ne go poznavash dovolno i toa te plashi, pa zemi nekolku chasovi i toa e polesno i pofer nego da se pretvorish vo ogranichen mediokritet ), se dotogash fotografskata umetnost e prisutna.
Oslobodi se od stavovi pravila i granici, naoruzhaj se so povekje oruzhja megju koi i smena i photoshop i skap objektiv i tvori i ne proglasuvaj beda okolu tebe VISTINSKIOT....smeshno e , poleka.
A najmnogu se razbira mozhesh da kazhesh so tvojata umetnost koja dokolku e dobra nema da i bide potrebno doobjasnuvanje.

Ubavo e chuvstvoto koga kje mozhesh da napravish fotografija so iphone, instagram, nikon canon smena photoshop, zeiss icon, leica, panasonic, sreden medium format tilt n shift i taka natamu....koga kje go postignesh toa kje razberesh kade se krie dobrta fotografija, se n adevam deka vekje e jasno, MR TWISTER the ONE and ONLY his MAJESTY .....MOZOKOT>Odnosno fotografirash ili ne bez kamera, ona e samo alatka a alatka e alatka....ili po tebe grebloto e pofraerski od ashovot ili pak eve ti podobra analogija, obichnata kosa e podobra od deneshnive kosilki....!!

P. S Sum videl jas nikakvi umetnici i mediokriteti koj rabotat so se i seshto.

Ako se ushe ne ti e jasno nema spas za tebe......pochni da svirish gitara...)))))....se shalam pozdrav !

I.S

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:24
Originally posted by procokal procokal напиша:

...од твоето целодневно маткање со смената. Конзервативизам за извоз.

    


Originally posted by procokal procokal напиша:

Исто како сликар од реализмот да му каже на фотограф "aбе шо е ова вашево не е уметност, ние со месеци се шлакаме со четките а вие мавни чкрап на тоа апаратот и готово".

    



Контрадикторност во само еден пост.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:26
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:


@pecok
Dali ti koga odis na odmor, bagazot go tovaras na magare, i so cheza odis. Pa taka odele pred nekoe vreme.
I dali avtomobilot seuste ti pali na k*rbla. Neli za prevoz ne ti e potrebno nisto povekje od 4 trkala i sedista, ama umetnosta e vo vrtenjeto k*rbla, pa znaes kolku tocno da ja zavrtis, vo koe vreme, so koja brzina. A ovie tupacite deneska stavaat kodirano i elektronsko palenje. Pa uste i dalecinsko palenje.Umetnost, abe aj...



Не, ама ти изглеа кога одиш на одмор си пакуеш се во кола и одиш со воз.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:31
Глецин го знам јас фотошоп ама знам и што сум читал и видиш овие имбецили медиокритетски како мене што работата на изложби на фотографии во најпознати музеи во светот со најпознати фотографи го имаат истото медиокритетско мислење како моето. Така да ти отвори ги очите и ушите и може че видиш на која страна се наоѓаш ти а на која јас.

п.с. Знам да работам во фотошоп, ама видиш јас преферирам Гимп. Тоа ти е став бе батка, уметнички разбираш. Кој сака да плати за нешто што го има за џабе? Медиокритетот. З'ш уметниците знааш што е бренд.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:50
Se izvinuvam,

mislev deka kje se razbereme ama teshko kje bide......!!!

edna e stranata prijatele a toa e ljubov kon fotografijata.....taka da mislam deka sme na ista strana....jas lichno fotografiram od hobi so ljubov i chesnost so se shto mozham i ne mozham ( zajmam za da probam ) i sekoj dopir na FOTOAPARAT mene mi e premiera, se trudam da gi zapoznaam site tehniki i mozhnosti na "staroto" i "novoto" vreme.

iskuliraj malku, veruvam i suguren sum deka si pogolem od mene fotograf i umetnik, no stavot i intelektot ti e LESEN = NEARGUMENTIRAN DOVOLNO taka da poslushaj sto imaat lugjeto da kazhat mozhebi kje nauchiosh i ti neshto.
So vakov stan siguren sum deka kje zaostanuvash vo svojata rabota....sto i da rabotish.

no toa e toa,

ne mozhesh site da gi spasish......odnosno polesno kje zemesh odkolku da dadesh.....))))

pozdrav teraj so smenata !!!!


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:52
Не, оние што плаќаат, го прават тоа зошто добиваат подобар производ Добар е GIMP, ама Photoshop е кралот А цената на фотошоп е само зрно прашина за оние што вистински се бават со фотографија...
Едит: А баш сите постови денес ги пишувам од Ubuntu 11.04 и го подчепнувам GIMP, па зборувам и од некое скромно искуство

Изменето од ivotoyota - 01.Јуни.2011 во 20:56
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:56
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

heh, falese edna vakva tema no forumot. So denovi se navrakjam i citam po eden-dva posta. Sega bar imase text da se procita. Dodusa, vo najgolemite postovi imase najmalku sto da se procita ama toa ne mozes da go predvidis pred da citas.


Tokmu toa i jas si mislev... znachi treba da dojde nov chlen so tokmu vakva tema za da zhivne forumov.

I kako bre sekogash se palime tokmu na vakvi temi... ... vo stilot dali akvarelot e poumetnichki od temperata ili dali kvalitetot na umetnichkoto delo e pravo proporcionalno na dolzhinata na drshkata na chetkata.


Ako, ako, treba ponekogash i da se razbudime.




Изменето од Zoran K - 01.Јуни.2011 во 20:59
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:59
Земи ти читни нешто може ќе научиш нешто:
http://www.sfmoma.org/about/research_projects/research_projects_photography_over

Интелектот ми бил лесен = неаргументиран? Аууу. Тогаш нема што да разговараме нели? Ете аргументи (не од мене туку од познати луѓе кои животот го посветиле на фотографија и фотографи) на линкот погоре постиран по трети пат.

И јас сум тој што нејќе да сфати а тебе те мрзи да прочиташ неколку страници текст. Ама ете. Мене не ме мрзи да читам и сум читнал доста. Најверојатно и тоа е проблемот, многу читање ти го отвара умот па почнуваш да размислуваш.

Не се секирај ти за мојата работа. Мојата работа си е моја работа. Туку сега почна и психо анализи да ми правиш. И тоа ти е хоби? Колку за инфо сум читнал и доста книги за психологија па може и јас една психоанализа да ти направам.

Луѓето ко тебе го убија Исус на пример, е доволно да се каже. Инаку Ганди ништо немал, ниту работел некоја платена работа па го следеле 2 милијарди луѓе и уште многу други инспирирал, на пример Џон Ленон си земал очила како неговите хехе. Има нешто повеќе во животот од некоја глупа работа и напредок во таа глупа платена работа. Ако ништо друго тоа како уметничка душа треба да ти е јасно.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 20:59
Eve edno fotche od mene.....chisto da relaksiram situacija...)))

Mediocracy Purpura

http://www.flickr.com/photos/glecin/4009445944/in/photostream

pozdrav


I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:02
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Не, оние што плаќаат, го прават тоа зошто добиваат подобар производ Добар е GIMP, ама Photoshop е кралот А цената на фотошоп е само зрно прашина за оние што вистински се бават со фотографија...


Мислиш за оние што се бават со дигитално сликарство. Зошто видиш има разлика од фотограф до „дигитален сликар“. На првиот алат му е фотоапаратот на овој вториот алат му е фотошоп а фотоапаратот му е само обичен плаг-ин за фотошоп.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.