IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фото... што?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фото... што?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 08:37
Originally posted by pecok pecok напиша:


Незнам што се замарам јас. Ајт чао. Не ме гледате тука веќе. Добра ноќ.


Fala bogu, sepak imal nekoja skriena doblest covekov Mu tekna deka sepak ne mu e mesto ovde.
Zatoa lugje dobivaat hemoroidi, od vakvi drvatori
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 08:08
Originally posted by pecok pecok напиша:



Незнам што се замарам јас. Ајт чао. Не ме гледате тука веќе. Добра ноќ.


“Дојде, види, ... и не победи!“ и сега си замина.....
и сега кој ќе направи уметнички фотографи од нас ????
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 01:44
Реков јас дека после затишје следува бура. Само мора да сме благодарни на оној кој го прати човекот да ни каже дека сето време до сега сме талкале во празно, сме барале уметност во Photoshop, а сме немале и ф од фотографи. Човече, фала ти што не просветли!!!...

@pecok
Кога ја покажа твојата прва фотографија, мислв дека си некој кој има минат труд и оставени дела зад себе, па до некаде и има право да коментира. Ама од останатите фотографии, ми личиш на тип вработен во невладина организација, кој добил за задача да направи некакви фотографии за брошура за проект, а за да невладината агенција заштеди на буџет. Ете толкава уметност гледам јас, а верувам и повеќето свадбарски квази фотографи овде на форумот. Се извинувам, ама вакви фотографии досега не сум сретнал во ниту едно фотографско списание...Можеби си неоткриен талент. Само знам дека она што јас сум го прочитал за уметничка фотографија, и тоа од доста релевантни извори, е дека фотографија со еден куп детали кои треба да се анализираат е далеку од добра фотографија. Ама да ги баталиме нив...Можеби и тие биле свадбарски сликари...Додуше, во нивно време немало Photoshop, ама сепак го рушеле филмот. Абе ајде...
И ако на форумот нема ништо што да се научи, да се дознае, кој цацко те натера да направиш профил и да пишуваш. Мислам дека е попаметно да прочиташ нешто за Да Винчи, пошто ти лежи при срце и мислиш дека ја разбираш неговата уметност, само да знаеш дека со читање уметник не се станува...
Е да, и Антонио Гауди си добивал инспирации од пежурки, ама бар создал уметнички дела...а за тебе...абе ајде...
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 23:20
Originally posted by pecok pecok напиша:

...нема поента во Blue Thorn Flower з'ш е Pink Thorn Flower.
Се губи секаква симболика.


Имат имат Сината боја е одраз на нестандардното додека матноќата отсликува пивотирачко движење. Двете комбинирани ги откриваат моите надреалистички погледи кон природата. Али ако ги оставиме печурките настрана, тогаш (помалце романтичарскаta) варијанта е да авторот љуби фотошоп богохулие и само малце си поиграл со балансот на бои и плеснал radial blur.

Како и да е, не откри ни една од двете, а за човек кој ја разбрал Мона Лиза ова требаше да е гола вода.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 23:20
Odamna e dosadna temata Analog VS Digital!!!!! I nekako me zdomrze da debatiram za izliteni temi.....
A, za umetnosta?
zzzzzzzzzzzzzzz
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 23:03
Originally posted by procokal procokal напиша:

Originally posted by de-mak de-mak напиша:

Сменувам "Canon EOS 7D + EF 24-105 4L IS" за "Smena 8" и к*рс “Како да постанам фотограф“.

Со ова мислам дека стварно ќе постанам фотограф. Зошто со овој Canon-ов никако да направам “уметничка“ фотографија


Џабе и трампи и се ако не ја разбираш Мона Лиза. Јас пак мислев дека уметноста е интересна заради просторот кој го остава за индивидуална интерпретација, но очигледно сум се зезнал.


Си се зезнал. Затоа што авторот кога сликал знаел зошто ја слика така. Ако ти не можеш да го сфатиш она што авторот го сфатил тогаш можеш да се вадиш на индивидуална интерпретација. Знаеш ли дека скоро сите книги се со иста поента? Само приказната која се користи да се долови поентата е различна. Како што викаат Don't judge the book by the cover.


Незнам што се замарам јас. Ајт чао. Не ме гледате тука веќе. Добра ноќ.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 23:00
Originally posted by procokal procokal напиша:

Pecok, мој придонес кон твојата уметност.

Пред:



И потоа:



Пронајди ја симболиката во мојата алтернатива (втор поглед) од твоето дело.


нема поента во Blue Thorn Flower з'ш е Pink Thorn Flower.
Се губи секаква симболика.

А за таа сликата со 1000 денари грешно е сликана. Треба на позадина треба, да се гледа цела рамка (барав рамка каква што јас сакам ама не најдов во Скопје, а не сакам да направам рамка со некоја текстура во фотошоп).


    Таа ноќ е, сине, пеперуга бела:
    на макова вршка слета и се скри.
    Во маково цветје таа нoќ се вплела.
    He мисли ја ти.
    Спи, сине, спи.

    Таа ноќ е, сине, коњче што се спрема
    да замине на пат неброени дни.
    Сега се е мирно. Сега ништо нема.
    Смири се и ти.
    Спи.

Поздрав од Ацо Шопов.
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:53
Originally posted by de-mak de-mak напиша:

Сменувам "Canon EOS 7D + EF 24-105 4L IS" за "Smena 8" и к*рс “Како да постанам фотограф“.

Со ова мислам дека стварно ќе постанам фотограф. Зошто со овој Canon-ов никако да направам “уметничка“ фотографија


Џабе и трампи и се ако не ја разбираш Мона Лиза. Јас пак мислев дека уметноста е интересна заради просторот кој го остава за индивидуална интерпретација, но очигледно сум се зезнал.
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:37
Сменувам "Canon EOS 7D + EF 24-105 4L IS" за "Smena 8" и к*рс “Како да постанам фотограф“.

Со ова мислам дека стварно ќе постанам фотограф. Зошто со овој Canon-ов никако да направам “уметничка“ фотографија
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:31



Изменето од LaBo - 29.Декември.2012 во 11:31
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:22
Еве еден мој втор поглед.











Изменето од hypertech - 01.Јуни.2011 во 22:37
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:11
Pecok, мој придонес кон твојата уметност.

Пред:



И потоа:



Пронајди ја симболиката во мојата алтернатива (втор поглед) од твоето дело.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 22:03
Koga Sokrat ne znael mnogu bil ubeden deka mnogu znael... dodeka ne doznal.

Potoa skromno priznal deka nishto ne znae.



Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:59
Originally posted by pecok pecok напиша:

Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Ајде ќе ја насочам дискусијата на друга страна. Пецо, ги разгледав твоите фотки и освен макро фотографиите и оние со маглата, во скоро ниедна друга не можам да видам посебна убавина или уметност. Ни ја не сум многу подобар, но еве веќе дека имаше линк, оди на flickr кај Глецин, може ќе добиеш некоја подобра идеја (Глецин твоите портрети имаат некоја посебна магија, секоја чест). Често во твоите фотографии гледам сликани некои споменици или работи што ги гледаме секојдневно (ете има од Прилеп и од Скопје), што е ок, но искрено мислам дека не ги имаш претставено на никаков посебен начин, односно на моменти би можел да помислам дека некој поминал и ги штракнал со мобилен... Не велам дека немаш фотографии кои се вредни за гледање, но споредено со други на форумов, сигурен сум дека треба уште многу фурни леб да изедеш

Не сакам да те омаловажувам, напротив, од овој форум можеш само повеќе да научиш и би те посоветувал и ставот да ти биде таков, да бидеш малце поотворен. Вака како што зборуваш, нема да стигнеш никаде, верувај ми


А ги разгледа за 5 минути сите? Браво. Туку симболика јасна ти е? Three wise man? Bicycle? Само една фотографија таму има еден куп детали кои ти треба најмалку 10 минути да ги анализираш. Ама ете. Некој може за 5 минути да види 40 фотки и сите да ги анализира. Браво. Знаеш што е добра книга, добра слика, добра фотографија? Онаа што ќе те натера да мислиш, да си ги преиспиташ ставовите. Не онаа што изгледа добро на око. Ама ете, сите почнаа да се разбираат во уметност што стана жалосно. Фотографијата треба да испрати порака, а ако не знаеш за симболика за жал нема да ја видиш фотографијата. Исто е и со сликите, со книгите. There is a way and subway. The way is just to hide the subway. Don't judge the book by the covers. Што значи cover освен корица? Симболика, игра на зборови, игра со имиња, бои. Фотографијата треба да вришти. Ама не секој може да чуе.

п.с. На овој форум тешко да научи нешто човек. Има далеку подобри сајтови ама и од таму не се учи многу. Животот е најдобро школо. Туку знаеш дека до пред 50 години никој од уметниците не учел уметност, а најпознати автори на книги и до ден денес немаат учено книжевност. Школото е пречка а не едукација или како што вика Марк Твен I never let my schooling to interfere with my education.

Туку ај отворете една тема за симболика во фотографија и сликарство може и вие ќе научите нешто од мене. Може да почнеме со таинствената Мона Лиза која не е тајна за мене. Почнете вие, јас ќе дојдам да видам до каде сте со анализата и може и ќе ви појаснам некои работи. Леонардо паметен типац бил, и јас за среќа (или несреќа) го разбирам.

Јас фотографии не анализирам, ако сакам анализи, ќе седнам ќе прочитнам нешто Туку, што има за анализа паркинг сликан на магла? Или, не знам дали си забележал, ама перспективата ти е утната и хоризoнтот ти е крив во многу фотографии (пр. flood). Научи ги овие техничките работи прво, ќе видиш, ќе придонесат твоите „уметнички“ фотографии да изгледаат уште подобро.
Пак ќе речам, имаш добри фотографии и смисла за сликање, ама уште не си за дигање чатал
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.