IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фото... што?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фото... што?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фото... што?
    Испратена: 01.Јуни.2011 во 02:33
Јас сум, хм, хобист, хм аматер. Искрено кажано Смена 8 вади подобри слики од денешниве скапи дигиталци, поверни бои, почиста слика итн. Слики што сум ги сликал со Смена 8 уште кога бев копиљ се 10 пати подобри од овие сега што ги сликам со дигиталец кој вреди 100 пати повеќе од Смена 8. Друго нешто што сум научил е дека полу-профи апарат со филм (Канон А1 на пример) е 100 пати бољи од најдобриот дигиталец во светот. Трето нешто што сум научил е дека иако апарат со филм е подобар и сега може да се најде ефтино многу кошта понатаму. Ама затоа ако имате сопствена лабораторија тогаш апарат со филм е 1000 пати подобро решение. Е да, до душа неможе така да ги фотошопирате сликите ама фотошопирани слики за мене се чиста превара и тотално срање. Има еден куп програми со кои ќе станете подобар „фотограф“ што е самото по себе смешно затоа што фотограф фотографира, додека едитер, едитира. Така да новиве тренд фотографи се повеќе едитери, манипулатори од фотографи. Фотографијата како медиум отиде у к****. Сликам со дигиталец и видов дека има опција за да ги прикажам сликите дека се оригинал, онака како што се сликани и не се едитирани ама кога видов дека за тоа ми треба додаток кој чини 600 долари ми се снеарни затоа што дигиталец што го земав не кошта толку. Викам јас фотографијата отиде у к****. Има луѓе кои ги делат истиве мислења со мене, бујрум прочитајте http://www.sfmoma.org/about/research_projects/research_projects_photography_over

Што беше муабетов? А да. Објектив ваков, објектив онаков, ваков апарат, онаков. Све е отидено у к**** искрено кажано. Абе ај. За да направиш добра фотка не ти треба ништо повеќе од еден Смена 8 искрено кажано. Повеќето од најдобрите фотографи почнале со шит апарати. Се што треба е најобичен апарат, со најобичен објектив и фотограф кој го видел и сфатил светот и кој сака да го пренесе она што го видел и слушнал преку слика. Тоа е уметност. Барем тоа треба да биде уметност. Ама како и сите сфери од уметноста така и фотографијата е преплавена од шунд. Слики без приказна колку сакаш. Едитирани слики колку сакаш. Уметнички слики ретко.

Роквел кажал дека фотографијата е хоби на богатите луѓе. Жими ташаков. Пола од најдобрите фотографи во светот потекнуваат од сиромаштија. А со новиве дигитални фотоапарати фотографијата може да биде хоби на буквално секого поради практично непостоечките трошоци кои ги донесе дигиталната фотографија (нема трошоци за филм, развивање, вадење слики).

Објектив, ова она. Абе ајде. Никој не вика треба талент туку треба скап фотоапарат, скап објектив, скап блиц, скапо осветлување, скапо студио. Викам јас се отишло у к****. Абе ај, за добар фотограф во денешно време треба да знаеш да работиш у фотошоп. Абе ај. Преку глава од се.

Секој што ви кажува дека за фотографија треба куп пари е ненормален затоа што за фотографија доволен е Смена 8 од 250 денари. Верувале или не...


А еве и еден цитат од друг топик „Mozhda e premnogu modificirana, no originalot mi beshe nekako prazen i bez ideja“. Ете така. Празна и без идеја фотографија, значи слаб фотограф ама затоа после модификација излегува добар фотограф. Абе ај. Добар фотограф или добар модификатор? Очигледно е дека 90% од денешниве фотографи се добри модификатори а слаби фотографи. И така доаѓаме до една иронија а тоа е дека денес за да бидеш добар фотограф не треба да си добар фотограф туку добар модификатор. Туку што беше фотограф како термин? Да, терминот „фотограф“ денес има изгубено секакво значење.

Викам јас, се отишло у к****.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 02:44
Во суштина за да бидеш „фотограф“ во денешно време не ти треба ниту фотоапарат, ниту пак треба да излегуваш од дома. Оди на нет, симни 20 фотки, монтирај ги во фотошоп во една слика и ете ти „фотографија“. И што е најтрагично луѓето ќе те викаат „фотограф“ иако ниту имаш фотоапарат, ниту некогаш си имал, ниту си излегол од дома да фотографираш. Абе ај. Да не беше трагично ќе беше смешно.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 03:18
pecok, dobredojde na nashiot forum.

Temata ti e interesna za diskusija i ubeden sum deka kje najdesh dostojni sogovornici koi kje bidat soodvetni na tvoeto fotografsko iskustvo.

Ja koristam ovaa prilika da ti posocham deka na nashiov forum se vnimava i na nachinot na izrazuvanje, pa zatoa zamolen si da svrtish vnimanie na upotrebeniot rechnik vo idnite komentiranja i repliciranja.

Fotografski pozdrav!

Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 04:43
Соговорници, велиш, соодветни на моето фотографско искуство? Нешто како овие http://www.sfmoma.org/about/research_projects/research_projects_photography_over кои имаат поголемо фотографско искуство од сите фотографи членови на овој форум заедно?

Не станува збор за дискусија, ниту за пронаоѓање достојни соговорници (на моето фотографско искуство). Ова е чисто мое гледиште (а и не само мое како што можеш да прочиташ) на фотографијата и како таа во последниве две децении полека но сигурно умира.

п.с. Не го мешај моето фотографско искуство со моето уметничко искуство затоа што со уметноста сум од малечки нозе. Не ме подценувај само затоа што сум тазе фотограф бидејќи за уметност знам многу, многу, многу повеќе од еден куп искусни „фотографи“? Што мислиш, зошто се смешка Мона Лиза, додека држи книга (знаење) во раце кои сосема случајно артистички се прекрстени? А да, доколку сеуште не е јасно, јас барам достојни соговорници кои се соодветни на моето уметничко познавање и искуство, а не искусни фотографи пред се затоа што веќе разјаснив како поимот „фотограф“ во последниве две децении го изгуби своето значење.

Јас, како и останатите мои учени соговорници, зборам за фотографијата како уметност (а не за комерцијална фотографија). Видиш, има разлика.

But we're really talking about photography in the art world, aren't we?

"Over"… like, "Dead"? Or, like, "Finished-for-now"? I don't think Photography is dead, maybe slightly moribund, and it is finished as we knew it, but still capable of the surprise that we have become so inured to. There has been a protracted crisis of representation that has left behind a myriad of claims on Photography's legacy and no sure future to proclaim. Most predictions are based on technical developments that alter the form more than the content. The delivery system is rapidly shifting but the content is little altered. The most realistic of mediums seems to be suffering from a detachment from reality. Photography's role as a verification of the world is lost. Reality has become a parallel universe with photographers returning with different versions of what it truly looks like. And nobody really believes any of them. What is being called "abstraction" has taken the position that photography of photography or investigations of the nature of perception offer the only uncorrupted path to a truth worth knowing. After years of questioning the nature of photographic truth we have arrived at a place where truth is measured by the degree of the lie and the only thing positive is a double negative. Neologisms abound as artists vie to define something that doesn't exist – something new. It has come to the point where everything is an instant cliché which is doubled by its expression as another cliché mediated by a computer. Thus the question: "Is Photography over?" I suggest Photography is just tired. The fatigue seems partly a result of its sudden over-inflation and equally sudden deflation: stress fractures in its credibility. I find that issue displaced. The real question should be "Is Art over?" To me, it is more like:"Was it ever relevant"? To that I say Photography has always been an unwelcome bedfellow to Art, which is for most of the world irrelevant, and Photography has been, and remains, relevant. So, if it's over then the issue has to be looked at as either a precursor to the demise of Art's sanctity, or the liberation of Photography from the threadbare criteria that Art History has imposed.

William James said, "Wisdom is learning what to overlook". We now look at everything, including the invisible. Photography, a mechanical form of looking, is intrinsically limited in what it can show. There lies the wisdom. The current crisis is partially caused by attempts to extend Photography's capability. Maybe it will succeed and show us something new we don't really need to see, or maybe it will fail and be the wiser for it.

Најверојатно во право си. Тешко се наоѓаат соговорници кога станува збор за уметност, пред се затоа што уметноста и ретко кога е разбрана од медиокритетот. Соодветно искуство викаш? Wedding photography, really?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 05:25
Zaboraviv da ti kazham deka ima ushte edno pravilo na ovoj forum, a toa e deka se pishuva na makedonski jazik.

Zamolen si natamu da gi preveduvash citatite od stranskite jazici koi taka kje bidat pristapni i za onie koi ne go znaat angliskiot jazik.

Inaku, veruvam deka chlenovite na ovoj sajt kje bidat osobeno zadovolni ako posle ovie komentari im dadesh mozhost da se zapoznaat so tvojata fotografska umetnost prilozhuvajkji nekolku tvoi fotografii.

Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 09:54
so smena 8,poverni boi DA,pocista slika mislam NE,i fotoshop ti e obicna labaratorija za fotografiite,ti so smena 8 so si fotografiral slikite sigurno si gi razvival vo labaratorija,ne ti se uste vo fotoaparatot neli :),i fotoshopot e labaratorija za digitalna fotografija,e sega vikas objektivi vakvi onakvi,epa za sekoa namena ti treba razlicen objektiv neli,aj pokazi mi ti nekoj portret fotografiran so smena 8?
pozdrav,
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 11:18
Македонски? Би те замолил и јас да користиш кирилица, македонски нели.

Фотошоп лабораторија? Па не баш. Во олд-скул лабораторија можеш само осветлувањето да го корегираш. Фотошоп не е лабораторија туку е софтвер за манипулација со слики. Тоа и на официјалниот сајт го пишува. Image manipulation software. Самото ова што го изјавуваш е малку контрадискторно, и незнам дали сакаш да ме убедиш мене или себе дека Фотошоп е потрабна алатка за фотограф. Ок, ама тогаш треба да се викаат фотоедитграфи а не фотографи. Знам, знам, скоро сите денес се фотошопери па нормално е да се правдаат. Може така ќе се убедат дека се добри фотографи. Јеее, види како сум ја едитирал сликава, баш сум добар фотограф, овај едитер де, ама ќути не кажуј у маало. Абе ај.

Викаш за портрети треба теле објектив или каков веќе ама видиш јас знам за еден руски фотограф кој се прослави со портрети сликани со најобичен Зенит без менливи објективи.

Ама ете, за некои и најтоп опрема треба за да бидат просечни а некој со обичен фотоапарат стигнува до светска слава.

Туку што ми беше муабетот? А да. Треба визија, креативност, познавање на филозофија, логика, а не скапа опрема.

Единствен објектив што ти треба во суштина е good objective. You dig?
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 11:24
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Inaku, veruvam deka chlenovite na ovoj sajt kje bidat osobeno zadovolni ako posle ovie komentari im dadesh mozhost da se zapoznaat so tvojata fotografska umetnost prilozhuvajkji nekolku tvoi fotografii.



Нема проблем. Само прво да дефинираме што е фотографска уметност може? Нешо као фотошопска уметност или? А не ќе е лошо да дефинираме и што е уметност з'ш не секоја неедитирана фотографија е уметност. Едитирањето е уметност на едитирање, а не уметност на фотографирање, ваљда тоа до сега е јасно ех?
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 11:39
Еве ја првата фотографија објавена на овој фото сајт.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=77508

Неедитирана иако на прв поглед изгледа дека цела фотка е црно бела освен црвената топка. Тоа пошто е сликано по лошо време, видиш кога не едитираш фотки треба да мислиш, неможеш само ЧКРАП кога ќе ти прдне и после удри фотошоп. Треба да одиш да сликаш во специфично време инаку ништо од фотографијата. Нема правење од летен есенски пејсаж. Сакаш есенски пејсаж идеш сликаш у есен.

На страна тој природно постигнат ефект, изглеа на октопод малце ех?
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 11:45
Денешницата се занимава со „кич“ фотографија. Успехот се состои во тоа кој ќе направи покич фотографија.
Освен ако си сликаш за себе, па да не ти е гајле.

Имаше тема кај што објаснував, неможам да ја најдам - сите ги извртев.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 12:47
Хаха, така е. Сега ми е јасно зошто имаш толкава репутација ;)

Тое ти е. Коа живеат во свет со ниски вредности неможеш да им замериш што остануваат ниско (не и од нивна гледна точка ама тоа затоа што не гледаат премногу далеку).

Туку како се стануваше бессмртен? Leonardo something, you dig?
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 14:43
Dobro si go "editiral" potpisot na fotografijata,photoshop li koristese?
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 15:02
Originally posted by metomax metomax напиша:

Dobro si go "editiral" potpisot na fotografijata,photoshop li koristese?

Абе ај па ти сега претеруваш Абе ај гледај ја уметничката страна на фотографијата... Абе ај што знаете вие

П.С. А ја тамам помислив фотошоп е фотката

Едит: А тебе те нервира што некој со фотошоп ќе извади подобра фотка од тебе? Како и фотоапаратот, така и фотошопот е алатка која може да ја направи фотографијата подобра (секако и полоша). Има луѓе што знаат одлично да работат фотошоп, имаат пракса а и смисла како да го работат програмот. На пример обично претварање на фотографија во црно бела е едитирање? Ако не е, како ќе дефинираш што е уметничко, а што не е уметничко едитирање? Кроп, острење (ако самиот апарат вади меки фотки), или пак целосно изолирање на субјектот од позадината итн? Тенка е линијата тука...
Или еве, имаше расправија околу можноста во апаратите на Nikon да се корегира дисторзијата од објективите... Како тоа било лажење, демек дека софтвер ја средувал целата работа. Но, она што на крај нас не интересира, е како ќе изгледа финалниот производ, а дали е со софтвер или е со подобрување во објективот, и не прави голема разлика, нели?
Сакам да кажам, уметноста има многу димензии. Ама воопшто не се сложувам дека оној што работи фотошоп не е уметник... На некој начин, секој човек е уметник во она што го работи и што го прави... Не се уметници само оние кои со некој безвезен жаргонски јазик и пцуење плукаат по општеството и по другите луѓе, само за да го оправдаат она што самите го прават, веројатно и за да си го наполнат квази егото... Државава ни е полна токму со такви, за жал

Изменето од ivotoyota - 01.Јуни.2011 во 15:24
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 17:07
Се додека се приметува што е направено на фотографијата, таа нечини. Ако е доволно суптилно или доволно добро направена за да не се познава - тогаш е во ред.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.